1886. N°. 154. Donderdag 30 December. 73sle jaargang. Nieu wjaars-annonces Vrijdagnamiddag 3 uren. DE MAZELEN IS SS. -CS*C»=>6ï=«**C5*- 00ESGHE De -itgave dezer Courant geschiedt Maaniia.8 Woensdau en "Vrupaoavowd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommars 5 ct., mat bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Ons volgend no., het eerste in 1887, zal, voor zoover Goes betreft, Zaterdag morgen worden rondgebracht, terwijl het Vrijdagavond naar buiten geëxpedieerd wordt. tot den bekenden prijs van 35 cent, mits niet meer dan 8 regels beslaande, worden ingewacht tot hebben volgens verklaring van den heer waarnemend Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland, in deze gemeente opgehouden epidemisch te heerschen. Goes, den 29 December 1886. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. I. Een oude man met langen grijzen baard en som bere trekken en een aanvallig kind met schalksch gelaat en ietwat vragenden blik, dat is een groep, waardoor niet zelden de wisseling van het oude en nieuwe jaar in beeld wordt gebracht en al is die voorstelling niet nieuw, toch valt voor den aandach tiger! beschouwer daarin meer optemerken, dan de eenvoudige afbeelding van een persoon, die zijn einde voelt naderen en een ander wiens leven eerst begint. Er staan in die trekken maar al te vaak wroeging en spijt aan de eene zijde, onbezorgdheid en goede beloften aan de andere zijde te lezen. Het is alsof de grijsaard, nu hij weet, dat hij spoedig ten grave zal dalen, nog eenmaal alles wat de menschen van hem hebben gevraagd en wat bij hun beeft geschonken voor zijn geest laat voorbij trekken, of hij de som men der wenschen en der uitkomsten tegen elkander weegt en of hij, ziende hoeveel teleurstellingen bij heelt bereid, zijne tekortkomingen nog gaarne zou willen herstellen, terwijl hij toch weet, dat hem de tijd daartoe niet meer is gegeven. Dit smart hem en die droefheid zetelt zoo vast op zijn gelaat, dat daarin geen enkele trek meer wordt teruggevonden van dat lachende kindergezichtje, waarmede hij het leven zoo hoopvol is ingetreden. Zagen wij zijn beeld alleen, het zou ook ons wee moedig stemmen, doch gelukkig vertoont zich naast den grijsaard het gelaat van de toekomst, dat hoop vol ons tegenlacht en ook bij ons nieuwe hoop en nieuwe verwachtingen doet levendig wordenhet spreekt ons van verblijden na lijden en wekt ook bij ons moed en kracht om den nieuwen jaarkring met levenslust in te treden. Toch is het goed om bij het sterfbed van den ouden man te vragen wat hij heeft volbracht wel licht dat het zijne laatste levensuren verzacht, wan neer hij ziet, dat wij dankbaar zijn voor wat hij ons heeft geschonken en dat wij, in stede van te treuren over wat hij ons onthield, dit hoopvol gaan vragen aan het bloeiende jongske, dat zijn plaatsvervanger zal zijn. Voor onze gemeente had 1886 geene groote ver rassingen, althans niet zulke, die diep ingrijpen in de samenleving of in de gemeenschappelijke belangen. Rustig en kalm vlood over het geheel deze jaarkring voor ons voorbij en als enkele aangelegenheden, waarbij ter loops even kan worden stilgestaan, zouden wij kunnen noemen de regeling, waardoor op 1 Januari a. s. de gasfabriek eene gemeentelijke instelling zat worden en de gelukkig nog voor het einde des jaars zoo goed als geweken mazelen-epidemie. "Want al heeft door den geleidelijken gang, dien de zaak genomen heeft, vermoedelijk ieder zich reeds geheel met het denkbeeld der gemeentelijke exploitatie van de gasfabriek ver trouwd gemaakt, al zal van de overname zelf door niemand veel worden bemerkt en al zal niemand ver moedelijk, wanneer hij Vrijdag des nachts om 12 uur, door bet gaslicht bestraald, vriend of kennis zijn beste wenscben biedt, bemerken dat op datzelfde oogenblik voor de gasfabriek, dan in waarheid onze fabriek, eene nieuwe periode is aangebroken, toch kan die overname voor onze gemeente vooral uit een financieel oogpunt van groot belang zijn. Niet alleen toch, dat de ver bruikers al dadelijk een niet onbelangrijk voordeel uit de verandering zullen putten, maarook voordegemeente- financiën kan de exploitatie van grooten invloed zijn. Wij hopen daarom, dat nu de gasfabriek onder stedelijk beheer komt de burgerij zal begrijpen, dat meerder gebruik daarvan, behalve den verbruikers, ook der gemeente en daardoor allen ingezetenen ten goede zal komen. De mazelen-epidemie, die hier kort maar hevig gewoed heeft, dropg gelukkig een goedaardig karakter, zoodat zij betrekkelijk weinig offers eischteen al zal zij voor hen, die daardoor treurige verliezen leden, voorzeker droeve herinneringen achterlaten, toch mogen wij niet anders dan dankbaar zijn, dat de ziekte over het geheel zulk een gunstig verloop heeft genomen. In ons stadsbestuur had in het afgeloopen jaar slechts éene wijziging plaats door het vertrek van jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet. De daardoor ontstane vacature werd aangevuld door de verkiezing van den heer J. P. S. Jonquière, eene keuze waarover wij ons hartelijk verblijden, omdat zij in de bestaande partijverhouding in den Raad geene wijziging bracht en omdat zij het verlies van jhr. De Jonge zooveel mogelijk vergoedde. Wanneer wij onzen blik thans in wat ruimer kring laten rondwaren en het oog vestigen op onze provincie, dan vallen ook daar weinig belangrijke punten van verschil niet het vorige jaar te constateeren. In de Provinciale Staten is niet veel verandering gekomen en met name voor ons kiesdistrict bleef de samenstelling onveranderd. Niettegenstaande den toe leg onzer politieke tegenstanders om mannen als de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte, mr. B. V. Van der Bilt en J. M. Kakebeeke uit het provinciaal college wegtedringen, wisten de kiezers deze mannen hun plaatsen, die zij lange jaren met eere daai in ver vulden, te doen behouden en gaarne gunden wij den anti-liberalen den triomf van hunnen candidaat, waar drie der onzen mochten zegevieren. Met den landbouw, dien grooten tak van bestaan in ons gewest, bleet het vrijwel in éen doen. De vette jaren, die de magere moeten opvolgen, doen zich nog altijd wachten en al is ook de opbrengst van ver scheidene gewasseD in 1886 niet beneden het middel matige gebleven, de gedrukte prijzen doen nog steeds dien voorspoed en dien bloei uitblijven, die de land bouwers zoo dringend behoeven om eenigszins op te komen van de zware slagen, waarvan zij in de laatste jaren het slachtoffer zijn geweest. Het valt niet te ontkennen, dat de slechte resultaten van den landbouw in zekere mate ook op andere takken van handel en nijverheid een schaduw werpen en het is daarom in het belang van het algemeen en in dat van den land- bouwstand in het bijzonder te hopen, dat 1887 zich in dit opzicht van vele zijner voorgangers eens bij uitzondering gunstig moge onderscheiden. Meer hoopvol dan voor den landbouw zien wij in- tusschen de toekomst tegemoet voor een voor oDze streken niet minder belangrijken tak van industrie, namelijk voor den oesterhandel. Wij hebben hierbij echter uitsluitend het oog op de industrie in haren geheelen omvang en niet op dien kleinhandel, als wij het zoo noemen mogen, waardoor menigeen zware verliezen heeft geleden en die goed op weg was om dezen geheelen tak van nijverheid bij het groote pu bliek in discrediet te brengen. Eerst nu de oestercul tuur van dien kleinhandel bevrijd geraakt, kan zij tot bloei komen en aan velen een goed bestaan opleveren om zoodoende de welvaart in ons district te verhoogen. Jammer is het voorzeker met het oog op den oes terhandel, dat de plannen voor den aanleg van een stoomtram van Ierseke naar het station Krmningen niet tot uitvoering zullen komen, want daardoor zou het vervoer van het product in hooge mate zijn ver eenvoudigd. Het is te hopen, dat de aangevraagde concessie voor den tramweg WemeldingeVlake tot beter resultaten moge leiden, dan kan ook daardoor het verkeer op ons schiereiland in uiet geringe mate worden verbeterd. Wij gunnen den concessionaris van harte het succes, dat de energieke ondernemers van den stoomtram BreskensMaldeghem, aan wier hoofd dhr. Gerritsen staat, met hunne plannen hebben ge had. Dan kan aan het eind van 1887 wellicht We meldinge in het spoorwegverkeer deelen, een verkeer, dat door den met kracht doorgezetten aanleg van het dubbel spoor tusschen Rozendaal en Vlissingen en in verband met bet toenemend vervoer op de lijn Vlis singenQueensboro', wat met den in 1887 te openen dagdienst nog belangrijk kan toenemen, zeker tot meerderen bloei zal geraken. Zoo zal de ondernemingsgeest van enkele energieke mannen ons dikwerf vergeten gewest langzamerhand doen deelen in het voorrecht van communicatiemid delen, in wier bezit andere streken zich reeds lang mogen verheugen; en wanneer dan landgenoot en vreemdeling naar Zeeland overkomen en daar vertoeven, dan zal misschien ook voor het in dit jaar geopende badhuis te Vlissingen weldra een tijd van bloei aanbreken. Wij meenen met deze enkele grepen uit de geschie denis onzer provincie over 1886 te kunnen volstaan om in ons volgend nommer nog eeniga feiten te bespreken, die daarbuiten voorvielen en in meerdere of mindere mate voor ons geheele land van invloed zijn geweest of nog kunnen worden. GOES, 29 December 1886. Gisteren hield de Commissie voor de zaak de,- suikerbieten in het koffiehuis De Prins van Oranje" alhier hare eerste vergadering. Zij benoemde dhr. J. J. Van Weel van Wolfertsdijk tot haren voorzitter en dhr. H. J. E. Ge r lach van Middel burg tot haren secretaris-penningmeester. Dinsdag 11 Januari a. s. zal zij eene tweede vergadering houden. Tot schrijver-teekenaar bij den provincialen waterstaat in Zeeland is benoemd do heer R. J. A. Lag as, klerk bij denzelfden tak van dienst op het bureau van den provincialen ingenieur te Ter-Neuzen. De benoemde zal dienst doen op het bureau van den provincialen ingenieur te Zieriksee, in de plaats van den tot opzichter van 's rijks waterstaat benoemden ambtenaar, den heer De M a s i e r. In de plaats van dhr. Lagas is thans op het bureau van den prov. ingenieur te Ter-Neuzen werkzaam gesteld de heer A, Van Altena alhier. Voor het jaar 1887 is benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeelanddr. J. P. Berdenis Van Berlekom te Middelburg. De heer J. W. V a d e r te Kortgene schrijft in de Standaard van heden onder het opschrift «afge wezen gratie" het volgende «Volgens courantberichten, zou de juffrouw van de Christelijke bewaarschool te Zaandam, hebben afge wezen, de door den Koning aan haar, geheel onge vraagd, welwillend verleende gratie van de straf waartoe zij, door de rechtbank van Haarlem, was veroordeeld, wegens verzuim van vaccinebriefjes op bare inrichting. Vele welgezinden en voorstanders der Christelijke school, zullen gewis betreuren eene zoo stugge af wending van Z. Ms. goedgunstigheid, 't welk ook weinig geschikt is, om eene zoo gewenschte belang stelling in de goede zaak bij den Koning te bevor deren". Kapelle. Ter vervanging van den heer Davidis is tegen Januari aanstaande benoemd tot stationschef alhier de beer F. M. Van der Beek, thans stationschef 4de klasse te Maasbracht in Limburg. Wolfertsdijk. Maandagnamiddag werd in het school lokaal op het dorp aan 370 deelnemers aan het kolen- fonds «Eendracht" weder rekening en verslag gedaan over het afgeloopen jaar. In het oogloopend bleek daaruit de doelmatigheid van het nu 9 jaar bestaande fonds. Voor wekelijksche contributiën van 20 cents per aandeel van 8 HL., gedurende de 6 zomermaanden, in het gemak van den arbeidersstand, had men ditmaal voor 54 cent per HL. de benoodigde kachelkolen vrij te hnis gekregen; terwijl de afgeleverde 63 HL. galjetten op 1,17 per HL. en de 3500 kilo schaal- kolen op 1,59% per 100 kilo kwamen te staan. Hoogst welkom was het intusschen voor zeer velen in dezen tijd nog meer of min van hunne gestorte penningen terug te mogen krijgen, als zijnde er in het geheel een batig saldo van 1021,03% uit te deelen; terwijl, uit een niet te verdeeltn overschot, daarenboven 26 portiën varkensworst aan hen, wien het lot daartoe gunstig was, als een buitenkansje ten deel vielen. Ofschoon wel niet allen ten volle beseffen hoe het bestuur zich onbaatzuchtig veel moeite en zorg getroost om in het belang der ingezetenen, voor het onmisbaar artikel van brandstof, werkzaam te zijn, zoo heeft dan toch dit bestuur, inzonderheid de directeur en de penningmeester, als de zwaarste taak te vervullen hebbende, voorzeker ten volle aanspraak op bijzondere waardeering en erkentelijkheid. De zucht naar ander dan stoffelijk voedsel en naar andere dan stoffelijke genietingen openbaait zich in Schouwen Duiveland op verschil lende wijzen. De strijd om het bestaan behoedde de bewoners voor indommeling, en in verband met den over t algemeen vooruitstrevenden geest schiep hij een noodzakelijkheid, daarna een lust tot onder zoek, die gunstig moest werken. Er wordt veel gelezen roman en brochure, belletrie en wetenschap. Aan amusementen in het barre jaargetij ontbreekt het niet: nutsdepartementen, voorlezersgezelschappen, rederijkers kamers geven el'r wat wils. Vooral in deze dagen vullen aankondigingen van rederijkersopvoeringen voor een goed deel de advertentie-kolommen der Zierik. Nieuuib. Er is haast geen dorpje zoo klein, of er bestaat een «kamer". Van de ons bekende zijn als zeer goede te noemen Talrna te Zieriksee, Cats te Brouwershaven, Bellamij te Drijschor. Behalve genoemde corporatiën vindt men op vele plaatsen zangvereenigingen, waar onder de uitstekende Crescendo te Noordwelle, en mu ziekgezelschappen te Zonnemaire en Renesse. Naar wij vernemen, is in eene Donderdag te Middelburg gehouden vergadering van commissarissen der stoomtram-maatschappij BreskensMaldeghem, al waar van de 7 commissarissen slechts 3 tegenwoordig waren (de heeren Oijens, Gerritsen en Tak), de aanbe veling voor directeur in eene vorige vergadering, alwaar 6 commissarissen tegenwoordig waren, opgemaakt, vernietigd en eene nieuwe aanbeveling geformeerd, be staande uit de heeren Stipriaan Luiscius en Heuff. De heer A. M. Tak, te Middelburg, en H. G. Ham- macher, te Groede, hebben hun ontslag genomen als commissaris. (Af. Cf De nieuwe raderstoomboot, die ten dienste van den provincialen stoomboot dienst aan de Koninklijke Maatschappij «De Schelde" besteld is, zal geheel van staal worden vervaardigd. Hare lengte zal 41,15 M. zijn, de grootste wijdte 6.10 M. en de diepgang 1 83 M. In het voorschip zal de 2e klasse kajnit, en in het achterschip de le klasse kajuit geplaatst worden. De beide kajuiten, zoowel als alle hutten voor de equipage zullen van electrische gloeilampen worden voorzienin den mast zal een groot booglicht worden aangebracht voor den dienst bij laden en lossen. De verwarming der beide kajuiten zal geschieden door middel van koperen buizen, met stoom gevuld. De stoommachine zal oscilleerend zijn, van het triple compound systeem, een vermogen van 450 Ind. paar denkrachten hebben, en van patentraderen zijn voorzien. De stalen stoomketel zal op 10 atmospheren druk werken met een verwarmingsoppervlak van 1400 vierk. vt. Bij eene gewone vaart zal het schip 12 Eng. mijlen per uur moeten loopen. Behalve een stoomankerspil, stoomstuurtoestel, een voor- en echterroer enz. zullen bij den bouw van dit schip alle verbeteringen worden toegepast, welke in den laatsten tijd op het gebied der scheep- en stoomvaart zijn uitgedacht. De bedijkingen van buitengronden of schorren in den Braakman hebben sedert de laatste 50 of 60 jaren eene groote uitbreiding ver kregen, zoodat er in dien tijd minstens een tiental polders, zoowel in h#t Akselsche- als in het Sassche gat aan de zee zijn ontwoekerd. Bij de nu op 24 dezer gehouden aanbesteding van het indijken van een gedeelte buitengronden of schorreu in het Akselsche gat, gemeente Ter-Neuzen, waarvoor door den heer P. J. Verbist uit Hontenisse het laagst werd ingeschreven, ten bedrage van 25 500, zal weder een nieuwe polder, ter grootte van ruim 100 hectaren, worden gewonnen. Deze polder zal geleg-n zijn annex de sedert eenige jaren nieuw aangelegde polders Piers- sens en Visart, alsmede den Zevenaarpolder. Het meerendeel der buitengronden is 's rijks domein, terwijl overigens ingelanden van aangrenzende polders mede voor een groot gedeelte als eigenaren optreden. (N. R. Ct.) De op te richten Vlissingscbe duin- watermaatschappij, wier hoofdzetel te Vlis singen zal gevestigd zijn, zal met een maatschappelijk kapitaal van 160,000 werken, hetwelk zal verdeeld zijn in 80 gewone aandeelen aan toonder, elk groot ƒ1000, en 80 prioriteits-aandeelen mede aan toonder, ook groot 1000. Deze aandeelen zijn of zullen bij onderhandsche inschrijving worden geplaatst. Als com missarissen zullen optreden de heeren C. L. v. Woel- deren, directeur der maatschappij «Zeeland", J. A. E. Musquetier, ingenieur van den waterstaat, Jos. Van Raalte, directeur der Kon. Mij. «De Schelde", allen te Vlissingen, en M. C. Wurfbain, bankier, lid der firma Banzow Sc Co. te Arnhem, en J. G. W. Sieger, industrieel te Amsterdam. Als directeur zal optreden de heer J. L. Gruber, ingenieur te Vlissingen. De heer J. D i r k s hoofdingenieur van den waterstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, is- na eene langdu rige ziekte te Scheveningen overleden. Zijn belangrijkste arbeid op het gebied der water bouwkunde is de aanleg van het Noordzeekanaal, terwijl hij ook in het buitenland zeer werd gewaar deerd, zooals o. a. gebleken is uit de opdracht, die hij ontving om De Lesseps bij te staan in het ont werpen van plannen voor de doorgraving van da landengte van Panama. De Staatsct. bevat de nadere mededeelingen om trent h t in April of Mei 1887 te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der p o s t e r ij e n waartoe 10 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De gewezen stationschef van Heivoort, de heer M. M. Franpois, geen genoegen nemende met zijn verlaging in rang tot gewoon ambtenaar en zijn verplaatsing, heeft thans zijn eervol ontslag gevraagd. (Vad.) Aan een schrijven uit Da vos van den 24 Dec. 11. wordt het volgende ontleend De bazar ten voordeele der Vereeniging tot onder steuning van onbemiddelde longlijders, die den 16en

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1