1886. N°. 152. Zaterdag 25 December. 7ostc jaargang. GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdas en Vrijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Soes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advortentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 24 December 188«. De Zangvereeniging «Excelsior" gaf gis teravond onder leiding van haren directeur den heer P. De Jonge Jz. haar eerste concert in dezen winter en verschafte daarmede aan menigeen weder een aan- genainen avond. Bij de samenstelling van het pro gramma was blijkbaar voor de noodige afwisseling zorg gedragen, zoodat behalve de nommers voor het geheele koor ook eenige vrouwen- en mannenkoren ten gehoore werden gebracht, terwijl *n in Schön Ellen van Max Bruch èn in de 2e en 3e acte uit de opera Joseph van Mèhul, de solo's gelegenheid gaven op te merken over welke goede krachten de vereeni- ging beschikt. Wij kunnen hier niet tot bijzonderheden afdalen en wij bepalen ons daarom slechts tot het weergeven van den algemeenen indruk, dien de uit voering maakte, eu dan mag zeker worden erkend, dat het concert van gisterenavond het bewijs heeft geleverd dat «Excelsior" haar naam alle eer aandoet. Vooral ook het Hirtenchor uit de opera Die Folkunger van Edmund Kretschmar voldeed uitstekend. Het vrij talrijk publiek toonde zich dan ook door herhaalde toejuichingen dankbaar voor hetgeen werd ten gehoore gebracht. Wat meer kalme stemming, vooral na de pauze, ware echter bij een deel der aan wezigen wel gewenscht geweest. Daartoe gaf de indee ling der zaal ditmaal vermoedelijk wel wat aanleiding misschien dat bij eene volgende gelegenheid de af scheiding tusschen de zaal en de koffiekamer wel wat minder doordringbaar kan worden gemaakt. Wolfertsdijk. Binnen den tijd van 8 dagen zijn hier niet minder dan drie gemeenteraadsverga deringen gehouden. Aangezien in de eerste over de meest belangrijke zaken door herhaalde staking van stemmen geene beslissing kon genomen worden, hebben wij met verslaggeven gewacht tot daaromtrent iets meer positiefs was te melden. Wij beginnen thans met de eerste vergadering op 16 Dec. jl. Nadat de Voorzitter mededeeling gedaan had van het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente ontvanger, en dat de onderwijzeres te Oostkerke, mrj. Ch. De Vos, vacantie was gegeven, omdat de mazelen bij haren hospes zijn uitgebroken, werd de heugelijke tijding vernomen, dat in de gemeente- brandkist ruim 2000 voorhanden was, en hiermede ongetwijfeld het bewijs geleverd, dat zoo n ijzeren spaarpot nog niet geheel overbodig is, al schroomden sommige vroede mannen niet soms met minachting op het bestaan dier gemeenteschatkist neer te zien. De raad gaf een toestemmend antwoord op het verzoek van den heer M. Mieras, onderwijzer alhier, om koste loos onderwijs te mogen geven aan de o. 1. school te Oostkerke. Aan het hoofd der school te Oud-Sabbinge werd vergunning verleend, met Kerstmis a. s. een kinderfeest in zijne school te organiseeren en aan P. Keukelaar alhier om op 25 December a. s. eene zang uitvoering te mogen geven in het schoollokaal te Oost kerke, terwijl nog werd vergund om in datzelfde lokaal de jaarlijksche algemeene vergadering der kolenver- eeniging te houdeo. De Rijkslampen, welke bestemd waren voor de straat verlichting te Oud-Sabbinge, zullen overgebracht wor den naar het gemeentehuis, terwijl in de straatlantaarns weer gewone lampen zullen geplaatst worden. Deze maatregel is genomen, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat lampen met een gewonen brander, zonder daarvan al te veel nadeel te hebben, geheel leeg kun nen branden, hetwelk met eerstgenoemde niet het geval is. De lampen in de straatlantaarns worden met zoo veel olie gevuld als noodig wordt geacht, dat zij tot middernacht hun licht kunnen laten schijnende kos ten van dat olieverbruik zijn minder dan het salaris van den lampenuitblazer zon bedragen. Sedert enkele jaren wordt het onderhoud der ge meente-eigendommen aanbesteedvoor 1887 zal dat ook weer plaats hebben en de voorwaarden der aan besteding werden vastgesteld. Mocht bij de uitvoering blijken dat er meerder werk te verrichten valt, dan is de aannemer verplicht, dat ook te maken, volgens eene door B. en W. goedgekeurde begrooting van den ge meente-opzichter, mits het bedrag daarvan de som van ƒ10 niet te boven gaat, want is dat het geval, dan zal er eene aanbesteding voor gehouden worden. De heer Philipse stelde voor bij de in het vervolg te houden aanbestedingen de toewijzing van de wet ken den Raad voor te behouden. Ofschoon de Voorzitter beweerde dat dit niet kon, want dat dan de Raad zou doen wat des Burgemeester en Wethouders' is, ver langde de heer Philipse dat zijn voorstel in stemming zou worden gebracht; 'tleidde echter tot geen resul taat, want de heeren Philipse, Verschuure en Van Damme stemden vóór, de heeren Kallemein, De Jager en De Kater tegen, zoodat de stemmen staakten, 't Was jammer dat de heer Jacob afwezig was, want als deze de knoop flink had dooi gehakt, had ten minste over dit onderwerp geen nieuwe vergadering behoeven te worden belegd. In het Armbestuur is eene vacature; ter voorziening daarin was in de vorige vergadering reeds eene aan' beveling ingediend; eene benoeming geschiedde toen echter niet, aangezien de heer Verschuure in overwe ging gaf, het getal bestuursleden van 3 op 5 te brengen en het reglement van gemeld bestuur in dier voege te wijzigen. De Voorzitter beloofde toen dat onderwerp in eene vergadering van B. en W. in behandeling te zullen brengen, en aan den Raad daaromtrent later een voorstel te doen, en op voorstel van den heer Verschuure werd met 4 tegen 3 stemmen besloten, de voorziening in de vacature «Van Strien" uittestellen. De notulen, bovenstaand relaas bevattende, werden met algemeene stemmen onveranderd goedgekeurd, wat niet belette, dat, toen het voorstel van B. en W. om het reglement van het armbestuur niet te wijzigen en het getal bestuursleden niet uit te breiden, ter tafel kwam, de heer Verschuure te kennen gaf, dat de Raad in de vorige vergadering een besluit genomen had, tot wijziging van het reglement. De heeren Philipse en Van Damme schaarden zich aan de zijde van het raadslid Verschuurede heeren Kallemein, De Jager en De Kater, aan die van den Voorzitter; eene hevige discussie was hiervan het gevolg. De Voorzitter stelde vervolgens voor over te gaan tot de benoeming van een lid van het armbestuur, ter voorziening in da vacature, ontstaan door het over lijden van den heer W. Van Strien Cz.doch over dit voorstel staakten weder de stemmende heeren Kallemein, De Jager en De Kater stemden voor, Phi lipse, Verschuure en Van Damme tegen, zoodat het afwezige lid, de heer Jacob in de volgende vergade ring ook hier een knoop aantreft om door te hakken Ten slotte werd besloten tot wijziging der begroo ting voor 1887 en af- en overschrijving op de be grooting voor 1886. De tweede vergadering werd den volgenden dag (Vrijdagavond) gehouden. Hierin werden allereerst be handeld de zaken, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt en daar alle leden tegen woordig waren werd het voorstel van den heer Philipse met 4 tegen 3 stemmen aangenomen en zullen voor taan de aanbestedingen van gemeentewerken plaats hebben onder toezicht van den Raad en zal deze be slissen of de uitvoering van het werk al dan niet gegund wordt. Dat de Raad evenwel den gulden middenweg bewandelt en weet te geven en te nemen, blijkt voldoende uit het genomen besluit, dat B. en W. de uitvoering van gemeentewerken mogen aan besteden en toewijzen mits de inschrijvingssom be neden tien galden is. Medegedeeld werd dat de gemeente-rekening door Ged. Staten is vastgesteld de uitgaven zijn met 25 verminderd, omdat de quitantie van de jaarwedde van den deurwaarder der gemeente niet door dien ambtenaar doch door diens weduwe was geteekend. Daarentegen was een bedrag van ongeveer 670, dat door den Raad bij de voor- loopige vaststelling der rekening uit de uitgaven was verwijderd, daaronder door hh. Ged. Staten weer op genomen. Het reglement van het burgerlijk armbestuur werd nu ter tafel gebracht met een voorstel van den heer Verschuure om het getal bestuursleden van 3 op 5 te brengen. De heer De Kater wees er op dat men slechts goede administratie verkrijgt door «eendrachtige samen werking" en waarschuwde voor het «veel hoofden, veel zinnen", er tevens op wijzende dat tusschen de jaren 1816 tot 1861, bij een minder getal bedeelden dan thans het geval is, ruim ƒ21000 subsidie uit de gemeentekas aan het armbestuur is betaald en in 1842 bovendien nog 17 gemeten bouwland, toebehooreude aan het armbestuur, verkocht zijn. Dat het bestuur der laatste jaren goed mag genoemd worden, blijkt uit het feit, dat ondanks een grooter aantal bedeelden, en zonder subsidie uit de gemeentekas te genieten of onroerend goed te hebben verkocht, op het grootboek ten name van het armbestuur staat ingeschreven ruim ƒ14000 nominaal. Toch werd besloten dat het arm bestuur in plaats van 3 voortaan uit 5 leden zal be staan, welke 5 jaren zullen zitting hebben en waarvan er telken jare één volgens rooster zal aftreden. Ten gevolge dezer wijziging zal het nieuwe bestuur in Januari a. s. in functie tredenvooraf zullen de heeren D. W. Den Herder en J. Kallemein, welke in het bestaande armbestuur tot 1 Jan. 1888 en 1 Jan. 1890 zitting hebben, zich aan eene herbenoeming moeten onderwerpen. Eindelijk werd gistermiddag weer een raadsverga dering gehouden. Medegedeeld werd dat de verordening op de heffing van een bestelgeld voor telegrammen door Z. M. den Koning is goedgekeurd, en dat de arr.-schoolopziener te Goes zijne goedkeuring heeft gehecht aan het raads besluit, waarbij den heer M. Mieras vergunning is verleend, als onderwijzer te fungeeren aan de school te Oostkerke. Tengevolge der gehouden aanbesteding van gemeente werken voor 1887 heeft de raad voor 134,50 aan A. Kaan het timmer- en voor 115 aan P. Phernatn- fucq het schilderwerk opgedragen, terwijl J. Florijn voor 78 en L. Korstanje voor 27 zullen zorgen voor de straatverlichting te Oostkerke en te Oud- Sabbinge. Hoedekenskerke. Door den gemeenteraad is tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. Duin kerk e herkozen. De commissie voor de zaak der suiker bieten aldus meldt men ons nader door het bestuur van de Wolfertsdijksche Landbouw- Vereeniging in het leven geroepen, bestaat uit zeven leden, welke de tot hen gerichte opdracht bereid vaardig hebben aangenomen, namelijk de heeren J. J. Van Weel, C Zuijdweg en J. W. Van Nieuwenhuijzen, uit Zuid-Beveland J. Heyboer en P. Voogd, uit Noord- Beveland, en H. J. E. Gerlach en J. Polderdijk, uit Walcheren, die hunne eerste comparitie aanstaanden Dinsdag zullen houden in «de Prins van Oranje" te Goes, des voormiddags te elf uren. Kolijnsplaat. Gisteravond werd hier de tweede ver gadering van de Nutsafdeeling «Noord- Be v e 1 a n d" in dit seizoen gehouden. De heer A. A. Beekman trad als spreker op met eene novelle van zijne hand, getiteld «Moeders pappot", waarin op aller aardigste wijze, gesteund door eene smaakvolle voor dracht, de lotgevallen van Gijs als milicien-mineur gedeeltelijk in het Veluwsch dialect werden geschetst. Daarna gaf de spreker nog een zeer luimig stuk, mede uit zijne pen, ten beste, getiteld «Delftsche klokken", dat bijzonder in den smaak viel van de talrijk opge- komenen. Ten volle verdiend was dan ook het woord van dank, dat de voorzitter, ook namens de leden, genoemden heer bij het sluiten der vergadering toe bracht. Ierseke. In de laatste dagen is de verzending van oesters uit Ierseke, die langen tijd minder vlug ging, sterk toegenomen. Trouwens tegen Kerstmis wordt in den regel de afname veel belangrijker. Doch dat tot dien tijd hier dit jaar minder vraag was dan anders, is waarschijnlijk daaraan toe te schrijven, dat Bergen-op-Zoom, hetwelk een goeden voorraad had, de prijzen minder stijf hield en voor 46 en 48 gld. afleverde. Het schijnt dat Bergen-op-ZoOm nu de meeste kwijt is en ook van Bruinisse heeft men hier al gekocht. Van de prijzen te Ierseke hoort men niet veel, doch in aanmerking nemende, dat men Vrijdag op de beurs 44 besteedde, moeten zij zeker boven de 50 loopen. Ierseke. We hebben ons hier ten tweeden male blij gemaakt met een doode musch. In het voorjaar leek de zaak van den stoomtram naar 't station Krui- ningen heel gunstig te staan, maar de hoop vervloog in rook. Voor een paar maanden andermaal een nog meer geloofwekkende blijmare: «De tram komt zeker, den 1 December rijdt hij al" I En ziet, nu is het al haast 1 Januari en nog is geen spade in den grond gestoken Doch daarbij blijft het niet. want de tram rijdt nu niet en zal waarschijnlijk nooit rijden, althans niet naar 't station Kruiningen. Wat is daarvan de reden Zijn wij goed onderricht dan moet er geschil gerezen zijn tusschen den conces sionaris, den heer Haitogh, en de maatschappij van aanleg over de overdracht der concessie, tengevolge waarvan die overdracht niet zal plaats hebben. Gelijk men weet, heeft de heer Hartogh dan ook reeds ver gunning gevraagd voor een paar andere lijnen. De paardentram van Wemeldinge naar Hansweerd wil hij tegelijk voor het jagen van schepen benuttigen, waartoe hij aan de binnenzijde van den kanaaldijk zal moeten loopen. Nu, als die stoomtram IersekeVlake, die bij het Schuttershof alhier zijn aanvang zal hebben, werkelijk tot stand komt, behoeven wij ons om den eersten (naar 't station Kruiningen) niet te bekommeren. Maar hoe lang zal dat nog duren, gesteld altijd dat de Regeering geen bezwaar ziet in de concessie. Bij de rustende schutterij in Zeeland is benoemd tot 2den luiten, bij het 2de bat. J. C. V a n der Have, thans schutter. Naar de N. R. Ct. verneemt, worden te Hoorn pogingen, in het werk gesteld om eene commissie te vormen die zich de oprichting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Koen ten doel stelt. De Minister van waterstaat, handel en nij verheid heeft aan de koninklijke maatschappij D e Schelde te Vlissingen uitstel verleend voor de op levering der werken aan de Buitenhaven, en den da tum van eindoplevering vastgesteld op 1 Juni 1887, ten einde gedurende hot winterseizoon geene stoornis te brenger, in den dienst der stoomvaartmaatschappij Zeeland. Dinsdag zijn de telephoontoestellen te Bruinisse en teSirjansland geplaatst, zoodat die verbinding nu in orde is, en de open stelling voor het publiek met primo Januari ver wacht wordt. De collecte voor de nieuwjaarsbedee- ling, tot beteugeling van het nieuwjaarswenschen langs de huizen, heeft te Rilland-Bath opgebracht 418,50; hiervan zal aan de behoeftigen eene uit- deeling worden gehouden, zooveel mogelijk van voedsel, deksel en kleeding. Het stoomschip Soerabaja, van Rotterdam naar Java, vertrok 23 December van Southampton, en doet Marseille niet aan. Men schrijft aan de N. R. Ct. De heer T j. K i e 1 s t r a, predikant bij de Doops gezinde gemeenten te Middelburg en Vlissingen, trad Maandagavond als spreker op in de afdeeling Vlissin gen van den Nederl. Protestantenbond, daartoe ver gaderd in het zeer nette kerkgebouw der Doopsge zinden aldaar. De spreker, wijzeude op den veelbewogen tijd waarin wij leven, achtte het vooral van het hoogste belang voor ieder, dat men naar de waarheid zocht en in alles waar moest zijn. Daarom had hij tot onderwerp gekozenLegenden, zoowel over het ontstaan daarvan op geschiedkundig als godsdienstig gebied, en de waarde of onwaarde die men daaraan moest hechten. Met tal van bewijzen staafde hij zijne denkbeelden en deed liet duidelijk uitkomen, dat veel, wat men tot voor eenige jaren voor onwrikbaar waar hield, thans gerust tot het gebied der legende kan gerekend worden te be- hooren. Het vrij talrijk publiek waarvan er 24 als nieuwe leden tot de Vereeniging toetraden volgde met belangstelling den algemeen geachten spreker, en de toejuichingen aan het eind gaven blijk van hooge ingenomenheid en instemming met het gehoorde. De jacht op klein wild in Zeeland zal den 31 Dec. a. s. worden gesloten. De Commissie, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw benoemd om een vergelijkend onder zoek in te stellen naar de schatting der typen in de verschillende districten van Nederland ter uit voering van de wet, regelende de herziening der be lastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, heeft een uitvoerig rapport aan het hoofdbestuur uit gebracht. Zij is van oordeel dat het doel der wet, nl. gelijkmatige druk der belastingen op de ongebouwde eigendommen niet zal worden bereikttenzij er nog veie en velerlei verbeteringen in de sedert jaren verrichte werkzaamheden der verschillende com- missiën werden aangebracht. Er ontbreekt eenstem migheid in de uitvoering van het zeer moeilijke werk, hoeveel lust tot werkzaamheid de meeste commissiën ook hebben getoond. Zij vindt het te bejammeren, dat aan de typenschatting zooveel tijd noodeloos is verspild. Ware van de commissiën minder administratieve werk zaamheden, minder staten geëisebt en ware tegenover haar krachtiger opgetreden, om eenstemmige uitvoering der wet te bereiken, dan zouden zeker vele moeilijk heden zijn voorkomen. Wel werd aan de comtr'ssiën bij den aanvang der werkzaamheden een «Handleiding met toelichting" versterkt, maar wat heeft zij gebaat Zij heeft geen doel getroffen, doordien de voorschriften niet zijn gehandhaafd, nu de typen ter visie zijn gelegd en voorloopig goedgekeurd, niettegenstaande tusschen verschillende districten tastbare ongelijkmatigheden zijn blijves bestaan. Da Commissie heeft voor elke provincie de schatting nagegaan. Zij meent dat, indien men Drente en Utrecht als basis aanneemt, al de provinciën met 10 moeten worden verlaagd. Zij meent dat deze verlaging geleidelijk moet ver minderen naar gelang de scbaalcijfers lager worden. Voor het behouden der eenheid in de verschillende districten zou een percentsgewijze verlaging zeker het aannemelijkst zijn, ware het niet dat de aange nomen schaalcijfers dit onmogelijk maakten. Zij merkte nog op, dat in den regel de slechte gronden betrekkelijk het hoogst zullen worden belast. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer Arondskerke. De 4 leden van het kiescol lege, die periodiek aan de beurt van aftreding waren, zijn allen herkozen. Tot ouderling is gekozen dhr. J. Vermet Jr., tot diaken dhr, J. Smit. Het classikaal bestuur van Leiden, doende wat des kerkeraads te Leiderdorp is, heeft in laatstge noemde gemeente onder de lidmaten der Ned. Herv. kerk een circulaire verspreid, waarin dezen, na een korte uiteenzetting der bekende conflicten, dringend uitgenooigd worden, in deze zaak een besluit te nemen, door hunne handteekening te plaatsen onder een van de beide verklaringen, die daarbij zijn afgedrukt. Volgens de eene verklaring blijft de onderteekenaar

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1