Kunst, Wetenschap en Letteren. Mevrouw Cath. Beersmans zal haar 25jarig jubileum als tooneelspeelster te Rotterdam vieren op Dinsdag 11 Januari a. s. Bij die gelegenheid zal zij optreden als »Medea", in het treurspel van dien naam, en als «juffrouw Guichard" in Dumas' blijspel «Monsieur Alphonse". Te Leiden zal dit feest gevierd worden 17 Januari, te Zwolle 19, te Groningen 20, te Dordrecht 24, te Amsterdam 27 Januari a. s., terwijl het voornemen bestaat deze feest voorstelling ook te geven te Utrecht, Leeuwarden, Den Haag, Deventer, Den Bosch, Gouda, Nijmegen, Utrecht, Arnhem, Delft, Brussel, Antwerpen, enz. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het provinciaal kerkbestuur in Noord-Holland, doende te Amsterdam wat des kerkeraads is, vergaderde Maandag in de Schotsche zendingskerk aldaar, om te vernemen of de 7 kerkmeesters, die wel niet mede gestemd hebben in de bekende vergadering, die het bekende conflict tengevolge had, maar die toch aan de zijde van de geschorste, nu afgezette, leden stonden, al dan niet de synodale besluiten erkenden. Ofschoon aan de vergadering geheimhouding der al of niet ontzetting uit hun ambt van deze heeren is opgelegd, is toch reeds zooveel kenbaar geworden dat van geen hunner een afdoend en bevredigend antwoord is ontvangen, zoodat alle van hun ambt vervallen zijn verklaard en nieuwe kerkmeesters in hunne plaats zijn gekozen. (N. R. Ct.) Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Groede, op eene jaarwedde van f 500, hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. ifapelle. Tengevolge van het heerschen der mazelen in het gezin waar een onzer onderwijzers is gehuis vest, is de laagste klasse der school voor onbepaalden tijd gesloten. Door den heer inspecteur van het lager onder wijs in de 2e inspectie zijn aan hm. arrondissements schoolopzieners, en door dezen aan de hoofden van scholen, de volgende vragen gericht tot het verkrijgen van een meer volledige en juistere voorstelling van het schoolverzuim, dan van de regeerings-enquête kan worden verwacht 1. Wat is de invloed der wet op den kinderarbeid op het schoolbezoek 2. Bestaat in uwe gemeente een plaatselijke veror dening krachtens art. 82 der wet op het lager onder wijs Zoo ja, wat is u bekend omtrent de naleving dier verordening, omtrent het toezicht op hare hand having en omtrent haar invloed? 3. Wat is de aard en de duur (in de onderschei dene jaargetijden) van den arbeid van kinderen be neden 12 jaar, buiten de fabrieks- en ambachtsnijver heid In verband met de derde vraag wordt ook verlangd een opgave van het aantal schooltijden en het aantal verzuimen om veld- en huisarbeid in 1885 en 86, door kinderen, die de school nog niet voor goed hadden verlaten. Uit een in de St.-Ct. van 18 dezer opgenomen verslag blijkt, dat voor de in het najaar van 1886 gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres, in de verschillende provinciën zijn opgekomen 572 mannel. candidaten, van wie 247 zijn toegelaten, en 330 vrouwe lijke, van wie 170 slaagden. In 1886 werden voor de akten van onderwijzer of onderwijzeres in het geheel geëxamineerd 2325 candi daten, van wie 1152 slaagden. li 1881 slaagden van 1441 geëxamineerden 865, in 1882 van 1660 936, in 1883 van 1921 1155, in 1884 van 2191 1223 en in 1885 van 2347 1259. De 26ste of laatste lijst der Unie-collecte bedraagt 107,309,51. Daarop komt nog voorKortgene (Herv. kerk) met 157,68. Uit 17 gemeenten van Zuid-Beveland is daartoe bijgedragen 923.88% en uit 3 gemeenten in Noord- Beveland 420,84, totaal 1344,72%, welk totaal in het vorige jaar was 1341,51 in 1884 1297.39 in 1883 1097,82% en in 1882 1141 65. Uit 70 gemeenten onzer provincie is dit jaar f 4317,85 gecontribueerd, d. i. f 54,65 meer dan in 1885. Landbouw en Veeteelt. De afd. «Walcheren" der Zeenwsche landbouw- maatschappij heeft in een Maandag gehouden vergade ring met 37 tegen 8 stemmen besloten tot het aan wenden van pogingen tot gezameniijken aankoop van kunstmeststoffen. Aan het bestuur werd opgedragen een commissie te benoemen, die de zaak verder zal behandelen. Nog werd besloten tot het aanknopen tegen contant geld, terwijl na discussie een voorstel van het bestuur werd aangenomen bepalende, dat door ieder besteller van kunstmeststoffen een zeker bedrag behoort te ■worden gestort in overeenstemming met bet bestelde, teneinde de commissie gewaarborgd zij, dat bet bestelde ook zal worden aanvaard. Leden, die kunstmeststoffen verlangen, moeten daar van vóur of uiterlijk op 6 Jan. 1887 aan de com missie kennis geven. (M. Ct.) Rechtszaken. Door den advocaat-generaal jhr. mi*. WS^ornin Lohman is in de Maandag gehouden zitting van den Hoogeo Raad conclusie genomen in de zaak van de schippers uit Sliedrecht en Ierseke, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage ieder veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het, onder bedrei ging met den dood, van een koopman te Ierseke met geweld afdwingen van de onderteekening van een ge schrift, dat eene verbintenis inhield. Adv.-gen. achtte de voorziening gegrond en concludeerde tot vernieti ging van het arrest en verwijzing der zaak naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De uitspraak is be paald op 17 Januari. Den 10 Dec. jl. kwam voor het kantongerecht te Middelburg, volgens de M- Cteene, vooral voor drankverkoopers, niet onbelangrijke zaak voor. Ze be trof eene overtreding van art. 454 wetboek van straf recht, hetwelk voorschrijft dat «de verkooper van sterkedrank of zijn vervanger die in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden de zestien jaren sterkedrank toedient, of verkoopt, wordt gestraft met hechtenis enz." voor welke overtreding vervolgd wordt I. C. te Middelburg. De dagvaarding luidde dat hij aan iemand beneden de 16 jaren sterkedrank ver kocht had. De afdoende vraag was hier, volgens den verdediger, mr. M. J. De Witt Hamer, of werkelijk bewezen was, dat aan het kind verkocht was. Hij meende dit te moeten ontkennen en verdedigde de meening, dat al leen bewezen was dat de drank aan het kind afgele verd was. Volgens den verdediger bedreigde art. 454 van het strafwetboek noch het afleveren, noch het ter hand stellen van sterkedrank aan een kiud beneden de zestien jaren, tenzij tevens bewezen was, dat het kind zelf kooper was. Wel had de wetgever eene dergelijke bepaling gewild, maar hij had verzuimd die in de wet uit te drukken. Het O. M. verdedigde het tegenovergestelde gevoelen en was van meening dat, zoo er al niet van verkoopen aan het kind sprake mocht zijn, dan toch stellig onder toedienen van sterkedrank, ook het afleveren begrepen was. Het eischte ƒ10 boete subs. 10 dagen hechtenis, en veroordeeling in de kosten. Gisteren deed de kantonrechter in deze zaak uit spraak en veroordeelde I. C., wegens het, in de uit oefening van zijn beroep, verkoopen van sterkedrank aan een kind beneden de 16 jaren, tot 10 boete, subs. 3 dagen, terwijl teruggave bevolen werd van het met sterkedrank gevulde flescbje aan den be klaagde. Gisteren werd voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam door den off. v. justitie conclusie ge nomen in zake het geding tusschen de Hollandsche gasfabriek, eischeresse, en de gemeente Amsterdam, gedaagde. De breedvoerig gemotiveerde eisch strekt tot niet-ontvankelijk verklaring en veroordeeling van de eischeresse in de kosten. Arnemuiden. Naar men verneemt heeft de laatst ge houden verkiezing van kerkv. en notab. tengevolge dat de justitie zich daarmede zal bemoeien. Bij het openen der stembilletten bleek dat er slechts éen biljet op zeker persoon was uitgebracht, terwijl bij de bekendmaking der stemming zes personen kwamen opdagen die hunne stem op dien persoon hadden geofferd. Zouden de donkere December dagen het stembureau parten hebben gespeeld t Van ontrouw zal toch bij eene stemming van godsdienstige strekking wel geen sprake zijn. De rechtbank te Amsterdam nam gister over eenkomstig de conclusie van den officier van justitie beslissing in het verzoek van de kerkelijke commissie, Van Limmik c. s., om te mogen interveniëeren in het geding betreffende de ontruiming der Amstel-kerk Deze beslissing was van dien aard, dat de rechtbank den requestrant toestaat, hangende het geding der ont ruiming der Amstelkerk tusschenbeide te komen, doch zich de kosten reserveerende tot de eind-uitspraak. Voorts werd in deze zitting bepaald, dat in de zaak der kosters Vlelchers en Van der Duyn den 18 Januari conclusie zal worden genomen. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam requireerde gister bevestiging van het vonnis der Rechtbank tegen Fortuyn en Van der Stadt. wegens het schrijven en verspreiden van opruiende biljetten in Juli. Het O M. verwierp de bewering des verdedi gers, dat deze vervolging uit socialisten-vrees was in gesteld. Uitspraak 24 Dec. Gister werden voor de Rechtbank te 's-Hage de pleidooien gehouden in zake het Leiderdorpsche kerke lijke geschil. Men zal zich herinueren, dat dit geschil loopt over den eisch, door den heer A. Van Leeuwen te Leiderdorp ingesteld tegen kerkvoogden, ten einde dezen te nopen tot het beleggen van een kiesverga- dering om in de bestaande kerkvoogden-vacatures te voorzien. Deze vordering werd toegelicht door mr. Vaillant, die de bezwaren van den president-kerkvoogd, bij ver schillende conclusiëü schriftelijk aangevoerd, trachtte te wederleggen. Voor den president-kerkvoogd werden die bezwaren nader toegelicht door mr. F. Was, adv. te Leiden, die onder meer betoogde: lo. dat art. 58 van het kerkelijk reglement der gemeente Leiderdorp den eischer het recht ontzegde om bovengenoemden eisch in te stellen en 2è. dat zij tegen den verkeerden persoon was in gesteld, want dat zij, ingeval van bevoegdheid, tegen het geheele kerkbestuur behoorde te zijn gericht, terwijl mr. Addink, namens de drie andere gedaagden, mede kerk voogden, verklaarde zich aan 's rechters oordeel te refereeren. Subst. off. van justitie mr. Hulshof! zal over drie weken in deze zaak conclusie nemen. D Buitenlandsch Overzicht. Heeft men andere jaren in de donkere dagen vóór Kerstmis meestal nog al buitenlandsch nieuws naar aanleiding van de begrootingsdebatten of andere zaken, die vóór het reces moeten worden afgehandeld, dit maal is het nieuws zeer schaarsch, nu de Fransche Kamer na de jongste ministriëele crisis nog niet weder aan het debatteeren is, nu de Duitsche Rijksdag het legerontwerp nog niet heeft ter hand genomen, nu het Engelsche Parlement nog steeds niet is bijeengeroepen. Dit gebrek aan nieuws geeft aan de beschouwingen over het buit. nland iets mats, waarin allerlei berich ten over oorlog en vriendschappelijke verhoudingen te vergeefs trachten eenig leven te brengen. Da Russische regeeriog heeft de bladen verboden kwaad te spreken van Duitschland, waarmede zij op den besten voet verkeert. Duitschland op zijn beurt zegt nu weiir veel liefs van Rusland en Oostenrijk zingt in dat loflied zijne partij duchtig mede. Hoe welgemeend al die betui gingen zijn kan hieruit blijken, dat personen, die wat meer achter de schermen kunnen zien op het politieke tooneel dan het groote publiek, beweren, dat Rusland door zijn verzoenende houding de Duitsche legerwet hoopt te doen vallen, dat Duitschland door zijn vriend schapsbetuigingen Frankrijk bij een eventueelen oorlog hoopt te isoleeren en dat Oostenrijk Rusland paait omdat het zonder Duitschland niet durft te vechten. Zoo ziet men, dat al die schoone berichten niet anders dan wederkeerige mystificaties zijn en volstrekt geen waarborg opleveren voor den Europeeschen vrede. Dit begrijpt Italië ook, waarom het dan ook dezer dagen 12% miliioen gulden buitengewoon krediet gaf aan zijne ministers van oorlog en marine. Gemengde Berichten. Mazelen-epidemie ie Goes. Sinds de vorige op gave is slechts een geval meer aangegeven. Als hersteld zijn gemeld Dinsdag 8, heden 5, samen 13. Het totaal aangegevenen bedraagt 748, hersteld 718, overleden 15, zoodat nog slechts 15 aangegevenen in behande ling blijven Gisteravond laat heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige bezoekers van de herberg van J. G. in «de Groe" gemeente Kloetinge, waarbij een tweetal personen zwaar gewond zijn, hoewel, naar luid van geneeskundige verklaring niet gevaarlijk. Door de Rijksveldwacht van Goes is heden morgen vroeg proces verbaal opgemaakt. Maandagavond vertoonde zich aan de lacht ten N.N.W. een donker wolkje, waaruit men het driemaal zag bliksemen, bij overigens vrij kalm weder en een helderen sterrenhemel. Toen het wolkje verdween ver toonde zich op dezelfde plaats een buitengewoon schitte rende ster, welke een halfuur later weder verdween. Kloetinge. De mazelen zijn hier epidemisch ver klaard. Met het oog op de kerstvacantie is de open bare school niet gesloten alleen is de vacantie éen dag vroeger ingegaan. Wolfertsdijk. Nader verneemt men, dat bij den brand van Zondagavond 2 personen schade geleden hebben door hetgeen zij in de nu verbrande schuur geborgen hadden; doch het zwaarste verlies treft den wagenmaker A. M. de G., die een fraaien nieuwen ploeg, bestemd ter verloting, aldaar ter bezichtiging geplaatst had. De oorzaak van den brand is nog niet opgehelderd door het bereids ingestelde onderzoek. Zuamslag, Vrijdagavond brandde een klamp haver af, staanie op de weide van den landbouwer Abram Cornelissen nabij het gehucht Othene onder deze ge meente. Maandagmorgen ongeveer 8 uren luidde de brandklok op het dorp opnieuw. Ditmaal gold het de schuur vaa deuzelfden landman, die al spoedig geheel in vlam stond en met al den inhoud, bestaande uit graan, binnen weinig tijds in rook en asch werd omgezet. Ouk drie paarden en 4 koeien kwamen om benevens nog een 60-tal kippen. Door de aanwezigheid van Zaamslags brandweer met twee spuiten die flink werk ten en ook dank de gunstige windrichting bleef het hu s behouden. Het vermoeden, dat bij beide branden meer dan toeval in het spel was, bieek al spoedig waarheid. Bij een voorloopig verhoor bekende de be woner aan de justitie zelf het rieten dak der schuur in brand gestoken te hebben, daartoe gedreven door de benarde geldelijke omstandighedenwaarin hij verkeerde. De inhoud was verzekerd voor eene som van 5600 gulden. Hieromtrent wordt ons nog nader uit Zaamslag ge meld De justitie uit Middelburg kwam gisteren hier aan naar aanleiding van den in den morgen van 11. Maandag plaats gehad hebbenden brand op de hofstede van den 73jarigen landbouwer A. Cornelisse die per soon is, als verdacht van dien brand te hebben ge sticht, gevangen genomen en zal heden naar Middel burg worden overgebracht. De bij den landbouwer inwonende 23 jarige klein zoon heeft, in bedoelden morgen 't beestiaal voerende, de verdachte op de bij de schuur staaude houtmijt zien klimmen en met een lucifer 'trieten dak der schuur in brand ziensteken, terwijl de 16 jarige klein dochter haai grootvader na die bedrijving de woning heeft zien inkomen zonder van iets te gewagen. De verdachte ontkent en zijn vrouw (hij is 73 en zij 301zegt ook van niets te weten. Ierseke. Hedennacht heeft iemand de baldadigheid gehad bij een landbouwer alhier den paardenstal binnen te sluipen en van een joDg paard de manen en den staart af te snijden. Te Tolen zijn de mazelen uitgebroken. Te Noordwelle heeft men op een nacht uit een hok een konijn ontvreemd; het boutje scheen zoo goed te hebben gesmaakt, dat men den volgenden nacht nog twee stuks meenam. De politie heeft den dader nog niet kunnen ontdekken. Hetzelfde kan gezegd worden omtrent het wegkapen van een mandje met twaalf flesschen wijn, dat op St.-Nicolaasavond ergens werd neergezet, doch, nadat het enkele minuten onbewaakt was gelaten, spoorloos verdwenen was. Groede. De tot graanbeurs ingerichte voormalige R. K. kerk te Oostburg kan men als voltooid beschouwen en zij zal met Jan. a. s. in gebruik genomen worden Het uitwendige van het gebouw is slechts in zooverre veranderd, dat de kleine ruiten door groote zijn ver vangen. Het torentje is gebleven en eene klok, daarin aangebracht, zal de opening en sluiting der graanmarkt, te 10 en 12 uren, aankondigen. Ylissingen. De nieuwe kindercantate van J. J. Worp, getiteld «Vacantie", zal op Woensdag, 19 Januari a. s., alhier worden uitgevoerd door de leerlingen van den zangcursus van «Vlissing's Mannenkoor" onder leiding van hunnen directeur, den heer W. Van Kamer en met orkestbegeleiding (strijkinstrumenten, piano forte en harmonium) van verschillende heeren musici van hier en elders, die welwillend hunne medewerking hebben toegezegd. Vlissingon. De mailboot «Prins Hendrik" der Maat schappij «Zeeland" kon, wegens zwaren mist, Dinsdag avond niet op tijd van Queenboro' naar hier afvaren, maar vertrok eerst des nachts te 2 uren. Zij ondervond ook op de reis vertraging door mist, tengevolge waarvan zij eerst hedennamiddag, over twaalven, hier aankwam. Post en passagiers vertrokken van hier per extra sneltrein te 1.55 namiddag. De collectie voor de Nieuwjaarsbedeeling heeft te Kruiningen en Hansweerd opgebracht f 485. Het R. N bl. verneemt, dat onder de nagelaten papieren van nu wijlen den bekenden romanschrijver J. Van Lennep (overleden 25 Aug. 1868) thans nog een belangrijk handschrift is gevonden, dat, naar het blad vertrouwt, eerlang wel het licht zal zien. De Burgemeester van Berg en Terblijt (Limb.) heeft drie dreigbrieven ontvangen, waarbij hem de keus wordt gesteldje ontslag nemen, of je leven. Voor rekening van de Kumeensche Prinses Bibesco, die voor zichzelve en voor haar zoontje genezing ver kregen heeft door de behandeling van dr. Mezger, zal een blind kind van onvermogende ouders worden op genomen in het Blinden-Instituut te Amsterdam. Bij de behandeling van de gemeentelijke be- grooting in den gemeenteraad te Breda werd bij den post: Onderhoud van pompen, door den voor zitter gezegd «Ja, mijne heeren, de pompen hebben mij al sedert jaren beziggehouden, en niet zelden heb ik, door zelf te gaan pompeD, mij persoonlijk van hare meerdere of mindere deugdelijkheid trachten te overtuigen." Een vrouw te Buinen, die zich aan kokend water brandde, deed loodwit op de wonden, ten ge volge waarvan zij is overleden. Door het Hoofdbestuur der posterijen is aan het Departement van Oorlog aangevraagd om ook bij de te verwachten drukte met Nieuwjaar weder mili tairen op de postkantoren tot assistentie te krijgen. Dinsdag is te 's-Bosch de sigarenfabriek van den heer Verlinden geheel afgebrand. Eene groote hoeveelheid tabak en sigaren ging verloren. De ongehuwde moeder uit Mierloo, beschuldigd dat zij het kind waarvan zij heimelijk bevallen zoude zijn verbrand had, is uit hare preventieve gevangenis ontslagen. Bij gebrek aan wettelijk bewijs zal het Openbaar Ministerie niet tot vervolging overgaan. Te Amersfoort verkoopt men met een huis ook het daaraan quasi verbonden «vergunningsrecht". Een kroeg, die hoogstens 1200 waard is, bracht zoo ƒ2000 meer op, B. en W. of Gedep. Staten zouden aan dien handel snel een eind kunnen maken. (D.) De 17-jarige zoon van een watermolenaar te Hoog woud kwam in aanraking met eene der wieken van den in gang zijnden molende jongeling werd oogen- blikkelijk gedood. Het lijk, den 3en December te Stavenisse aan gespoeld, is Maandag voor de tweede maal opgegraven. Donderdag heeft dit plaats gehad in tegenwoordigheid van des overledenen broeder uit Gentthans in tegen woordigheid van het gerecht uit Zieriksee, den procureur des Konings uit België en een geneeskundige uit Bel gië. Bij dit onderzoek moeten in het hoofd gevonden zijn 5 a 6 hagelkorrels, zoodat er aan eene misdaad geeD twijfel meer bestaat. Naar men zegt, moet dan ook de verdachte reeds gedeeltelijk bekend hebben. (IV. R. Ct.) Laatste en telegraphische berichten. Mr. C. B. de la Faille, benoemd ambtenaar O. M. voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Hulst, standplaats Middelburg, is ter openbare civiele terecht zitting der Arrondissements-rechtbank te Middelburg, op heden, beëedigd. 's Middelburg. Gisteravond heeft de zangvereeniging «Tot oefening en Uitspanning" alhier, onder leiding van haren directeur den heer Joh. Cleuver, hare eerste soiree van dit seizoen gegeven door de opvoe ring van het oratorium Johannes-Passion", gecom poneerd door Johannes Sebastiaan Bach. Als solisten waren opgetreden mej. A. Asmann uit Berlijn (alt), mej. M. P. Zweede uit Middelburg (sopraan), de heer F. Litzinger uit Dusseldorf (tenor) en de heer P. Haase uit Rotterdam (bas). De uitvoering heeft alge meen zeer voldaanzoowel solisten als koren hadden zich goed geoefend, waardoor dit zoo zware stuk dat naar men vermeent tot dusver nog niet in Neder land was opgevoerd als uitstekend geslaagd kan genoemd worden. Daar het bestuur ten einde geene stoornis te veroorzaken beleefdelijk had verzocht, om gedu rende de uitvoering geene teekenen van goedkeuring te geven, waardoor den ganschen avond in de eivolle concertzaal eene diepe stilte had geheerscht, zal men wel kunnen begrijpen, dat, toen de laatste tonen waren weggestorven, ieder behoefte gevoelde om door een meer dan daverend applaus van zijne goedkeuring te doen blijken en daarmede tevens eene welverdiende hulde te brengen aan al de executanten en aan haren zoo verdienstelijken directeur. 's-Gravenhage. In afwachting van 's Konings be slissing omtrent het door den Minister van Marine gevraagde ontslag is door den Minister, ter voorzie ning in den dienst, eene krediet-wet ingezonden, strek kende om voor een half jaar het bedrag te verleenen, dat voor 1886 is toegestaandaarop is slechts éene uitzondering voorgesteld, betreffende de bijdrage aan Pruisen, voor de verlichting op de beneden-Eems. 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. Met eenparige stemmen zijn aangenomen de Indische begrooting en den spoorweg Tjatjalengka-Warong-Bandreg. TWEEDE KAMER. Ingekomen is eene kredietwet voor Marine. De oorlogsbegrooting is aangenomen met 48 tegen 25 stemmen. De discussie over hoofdstuk Waterstaat is aangevangen, waarbij het beleid van den Minister door sommigen werd afgekeurd. Ingezonden Stukken. M. de Redacteur 1 Wordt bij aanhoudende vorst de Vest hier weldra het uitspanningsterrein van geoefende en ongeoefende schaatsenrijders, dan zal zeker de hier bestaande «IJsclub" nu vau een wenk intijds, als bewijs van be langstelling, wel nota gelieven te nemen. Immers het ligt ook op haren weg, zich intelaten met de inrichting der en regeling op de banen. Het is bekend, dat het aanleggen der baan op meestal

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2