1886. N°. 150. Dinsdag 21 December. 78sle jaargang. MAZELEN Schoolbezoek, SECRETARIE (iOESGHG De uitgave dexer Courant geschiedt Maandau, Woensdxu en VwictatvoMD uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. ln de week van 12 tot 18 December 1886 zijn in deze gemeente GEEN LIJDERS aan mazelen overleden. Goes, den 20 December 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. In de raadsvergadering van 17 December jl. zijn voor 1887 benoemd a. Tot leden der financiëele commissie: de heeren C. L. M LAM BRECtiTSEN, B. M. DEN BOER en J. P. S. JONQU1ÈRB, waaruit de eerste is aangewezen om als voorzitter te fungeeren b. Tot leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningenvan welke commissie de burgemeester ambtshalve lia en voorzitter is de heeren jhr A. N F. FLUGI VAN ASPERMONT en C. L. U LAMBRECHTSEN c. Tot leden der commissie van voorlichting hij d« opmaking van het kohier van den Hoofdelgken Omslag: de heeren G VAN DER HOEK, L. G. KAKEBEEKE en B. M DEN BOER; d. Tot leden der commissie van classificatie der min vermogende schoolkinderen de heeren J. J KAMONDT, wethouder, Voorzitter. G. VAN DER HOEK, Lid van den Raad. J. M. KAKEBEEKE, het Burg. Armbestuur. L WESSEL, t g de Diaconie der Ned. Hervomde gemeente. A. WITKAM, het R. C Par Armbest. JOHs. FABERY DE JONGE, lid van de Diaconie der Christelijke Ger. gemeente. D. HILDERNISSE, lid van de comm. voor de CEcon. Spijsuitdeeling. Voorts zijn in diezelfde vergadering, ter vervulling der vacatures, die door periodieke aftreding met 1 Januari 1887 zulleD ontstaan, benoemd a. tot leden van het Burgerlijk Armbestuur: de heeren F. S. A KNIT EL en M. STERK. b. tot regentes van het weeshuis: Mevr. M. J. VAN MER VEN NEEKEGEL AER. c. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs: de heer J E MÜLOCK HOUWER d. tot leden der openbare gezondheidscommissie: de heeren dr. J KOOMAN Az en J. ADAM. e. ter vervulling der vacature, die wegens het ont slag nemen van den heer J. J. Ocbtman, welke aan de beurt van periodieke aftreding was, met i Maart 1887 in de commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs ontstond en zal ontstaande heer mr. J. G. DE WITT HAMER. tot voorzitter van het bestuur van het Gasthuis de heer Z D VAN DER BILT LA MOTTHE. g. tot regentes van het Gasthuis: mej W. A. DE JONGH. Goes, den 18 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet schoolgaanden zijn gebracht, of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 18 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op ZATERDAG 25 December a. s. zal de der gemeente alleen geopend zijn des voormiddags van elf tot twaalf aren, voor aangiften in zake den Burgerlijken Stand. Goes, den 18 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Diakenen der Hervormde Gemeente zullen op den eersten Kerstdag, zijnde ZATERDAG den 25 dezer, na het eindigen der Toormiddsg.godsdienstoetening, een buitengewone of zoogenaamde SLEE-COLLECTE honden aan de hnizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 18 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 December 1888. In de raadszitting van jl. Vrijdag merkte de heer dr. Callenfels op, dat hij van verschillende per sonen gehoord had, dat zij gas zouden branden, wanneer de prijs 10 ets. per kub. meter werd. Wij zouden die verschillende personen wel durven aanraden tegen den nu vastgestelden prijs van 11 ets. toch tot gas over te gaan. Immers, de gemeente be oogt geene winst met de gasfabriek, maar zij mag er ook geen verlies op lijden; daarom moet nu de prijs nog 11 ets. zijn. Een groot gedeelte der uit gaven blijft echter hetzelfde of er veel of weinig gas geleverd wordt en daarom is het duidelijk, dat de pry's van het ctas afhangt van het debiet. Neemt dit zooals verwacht wordt toe, dan is p r ij s v e r 1 a- g i n g daarvan het onmiddellijk gevolg en zal de prijs van het gas spoedig 10 ets., ja minder kunnen zijn. De prijs van het gas is dus geheel in handen van de ingezetenen. Nemen zij eene afwachtende houding aan, dan kan de verlaging nog lang uitblijven. Bij spoedige toetreding als gasverbruikers is de verlaging met zekerheid spoedig te verwachten en niemand zal zich dan te beklagen hebben aanvankelijk één cent meer te hebben betaald dan zijne berekening was. Met ingang van 1 Januari a. s. wordt de rijks telegrafist N. J. B u w a 1 d a verplaatst van Goes naar Hoek van Holland. Aangezien de 2e Kerstdag dit jaar op Zondag valt, zal de anders op dien dag gehouden wordende inspectie der dd. s c h u 11 e r ij alhier niet plaatshebben. 's-Gravenpolder. Herbenoemd als lid van het Bur gerlijk armbestuur de heer K. Bakker. Kolijnsplaat. Donderdagavond a. s. zullen de leden van deNutsafdeeling «Noord-Bevelacd" het genoegen hebben den heer A. A. Beekman als spreker te zien optreden. In de volgende maand zal de heer Heijse van Zieriksee zijne lezing over het socialisme houden, terwijl nog in dit seizoen de heer F. J. Van Grasstek, ontvanger te Drachten in Fries land, hier zal optreden en er eenig uitziet, t bestaat, dat de welbekende schrijver, de heer H. T. Chappuis, ook eene spreekbeurt zal vervullen. Naar men aan de M. Ct. meldt is dezer dagen het eere lidmaatschap der te Vlissingen gevestigde Nederlandsche loodsen-sociëteit aangeboden aan den heer A. Werumeus Buning, den bekenden schrij ver der «Marine-Schetsen." Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Rotterdam (tweede kanton) jhr. mr. A. R. P. Van Kinschot, thans griff. der arr.-recht bank te Zieriksee. De heer V e r w e ij, ingenieur van den water staat te 's-Hage, is overgeplaatst naar 's-Boscb, ter vervanging van den heer Van Hooff (benoemd hoofd ingenieur), die met 1 Febr. Den Haag tot standplaats krijgt. In den gemeenteraad te Gent is gewezen op het gevaar van 'tgebruik van looden bierpompen. Er schijnen reeds verscheidene loodvergiftigingen door 't gebruik van bier aangegeven te zijn. Lood, in ver binding met lucht, neemt daaruit de zuurstof en ver andert in loodoxyde, een gevaarlijk vergift, dat eerst verlamming, daarna den dood veroorzaakt. In Gent heeft men al verscheidene herbergen, waar voor de vensters het opschrift te lezen staat: «Bierpompen zonder looden buizen". Wij vestigen hierop de aandacht van bierverkoopers en van bierdrinkers. Vooral gevaarlijk is het eerste glas, dat des morgens uit de pomp komt. Dit toch is den geheelen nacht met de buis in aanraking ge weest en daar bier altijd min of meer zuur is, heeft het bijna zeker verscheidene looddeelen opgenomen en geoxydeerd. Raadzaam is het dus de eerste twee, drie glazen weg te werpen. Als de pomp druk aan 't loopen is, is zij minder gevaarlijk, omdat het bier dan te kort in de buis ver toeft om te oxydeeren. (W.bl.v.Z.Vl.) In de Donderdag te Rozendaal gehouden ver" gadering van Nederlandsche suikerfabri kanten is de prijs der suikerbieten voor de volgende campagne vastgesteld op 10 per 1000 kilogram, terwijl men in een enkel stuk 11 zal geven. Als voorschot zal worden verstrekt 70 per hectare. Door den heer De Meijier is bij de middelenwet een amendement voorgesteld om de v ij f buiten gewone opcenten op het personeel te doen ver vallen. De heer A. O. Van Beest te Nieuwveen, op verzoek eervol ontslagen officier van gezondheid eerste klasse O. I. L„ later geneesheer aan de gestichten Veenhnizen no. I en II, heeft zich tot de 2e Kamer gewend met het eerbiedig verzoek, de toestanden te Veenhuizen nauwkeurig te laten onderzoeken en beide over de inrichting strijd voerende partijen tegenover elkander te stellen. Bij het onderzoek van de begrooting voor het Burg. Pensioenfonds werd in de afdeelingen der Tweede Kamer algemeen de wensch uitgesproken naar spoedige indiening van de voorstellen tot reor ganisatie. In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche algem. vergadering van aandeelhouders der Koloniale Bank is, rekening houdende met de voortdurende suikercrisis in Indië, een vrij gunstig jaarverslag .uit gebracht. De winst bedroeg 621,943, waarvan 580,000 op cultuur-ondernemingen, 39,835 op onkosten, 458 op meubelen en de rest ad 1650 op de nieuwe rekening overgeschreven werden. Er wordt geen dividend uitgekeerd. De gemiddelde kost prijs van een picol suiker nummer 14 bedroeg met rente en commissie ƒ8,17 in 1886, tegen 9,54 in 1885. Men hoopt met eenigen grond op betere resul taten van de koffiecultuur, die zich gunstig laat aanzien. Bij koninklijk besluit van 25 November is bepaald, dat in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen, die voor rekening van gemeenten in het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik zijn of worden opgenomen, van rijkswege tot wederopzeggens zal worden bijgedragen 40 's jaars voor eiken ver pleegde, mits blijke, dat minstens gelijke bijdrage in die kosten uit de provinciale fondsen wordt verstrekt. Onze vroegere diplomatieke agent en consul- generaal in Egypte, de heer J. N. A n s 1 ij n, is thans weder, voor de tweede maal, door den Raad van be stuur van het Suezkanaal gekozen om in Egypte met den heer De Lesseps eene gewichtige negociatie voor het kanaal tot stand te brengen. Vad Een telegram van den chef over den genees kundigen dienst, gedagteekend 15 Nov., meldt dat de cholera in Troemon (Sumatra's Westkust) in hevige mate heerscht. Quarantaine-maatregelen zijn bevolen geworden. Een blad in Indië de Veli-Courant be spreekt de wenschelijkheid van afdoende maatregelen ter beveiliging van de residentie Sumatra's Oostkust tegen Atjehsche invallen. Toen de invallen eenigen tijd geduurd hadden zijn op onbekrompen wijze de troepen vermeerderd en de politie uitgebreidde inlandsche hoofden beproefden het hunne en de rust is hersteld. Thans is het de tijd om voor duurzame maatregelen te zorgen. De rampen, die Deli tengevolge der stelselloosheid in Atjeh troffen, zijn te ontgaan door het vaststellen van een bepaalde politieke richting en door het oor deelkundig gebruik maken van de beschikbare mili taire krachten. Het is vooral noodig om de hoofden in het Tami- angsche te doen gevoelen, dat de regeering op hen toezicht weet uit te oefenen en hen weet te bescher men als zij hun plicht als bondgenooten doen. Een voor dit doel en voor de bescherming van Deli in het algpmeen doelmatige legering der troepen wordt door de Deli-Courant in bijzonderheden aangpgeven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Vrijdagavond gehouden zitting werden de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk Marine voor gezet en ten einde gebracht. De Minister betoonde overhelling tot het stelsel eener actieve marine, in den geest als door de heeren Schimmelpenninek van der Oye en Seret werd verlangd, en zette zijne denk beelden omtrent doel en bestemming nader uiteen. Waar het kan, moet de mat ine medewerken om eene landing te beletten en evenzeer moet zij de Zuiderzee verdedigen, gesteund door forten en batterijen. In hoofd zaak moet de verdediging der Zuiderzee op de marine rusten, maar voor die taak zou de minister betere schepen wenschen dan wij nu hebben. Het amendement van den heer Viruly om den post voor het administratief personeel der werven met 600 te verminderen (verhooging van traktement van zes ondergeschikte ambtenaren) werd aangenomen met 26 tegen 21 stemmeneen ander amendement van den heer Viruly op art. 7, om niet over te gaan tot benoeming van een hoofdingenieur voor den alge- meenen dienst, werd met 26 tegen 12 stemmen aan genomen; een amendement van denzelfden opart. 11, om de verhooging van den post voor reiskosten met 5000 te schrappen, werd door den voorsteller inge trokken, nadat de Minister had te kennen gegeven, dat deze verhooging niet uitsluitend sterkte om marine ingenieurs naar het buitenland te zenden tot vermeer dering van kennis. In de zitting van Zaterdag is ingekomen de ont eigeningswet voor den spoorweg MaassluisHoek van Holland. Het Marinedebat is voortgezet. Bij art. 12 kwamen drie amendementen in behandeling: het 1ste van de commissie van rapporteurs, om de sommen voor het nieuw ramtorenschip te schrappen, totdat de Minister zelf beter weet wat hij wil2de van den heer Reuther c. s. om als het ramtorenschip vervalt, dit jaar op de rijkswerf 3 nieuwe torpedobooten aan te bouwen en 3de het amendement-Rooseboom om tot verandering der bewapening van één rammonitor niet over te gaan. Na langdurige discussie verklaarde de Minister voor- loopig zijne aanvraag voor een ramtorenschip terug te nemen, maar daarentegen, overeenkomstig het amen- dement-Reuther, voor te stellen den aanbouw van torpedobooten met 3 te vermeerderen. De heer Goeman Borgesius stelde echter nu voor om de drie bijgevoegde torpedobooten weer te doen vervallen. Dit voorstel verklaarde de Minister onaan nemelijk, doch werd nochtans aangenomen met 30 tegen 26 stemmen. Na de aanneming van dit amendement verklaarde de Minister van Marine zijn ambt te zullen nederleg- gen. Het debat over de begrooting van marine is daarna geschorst. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar Harderberg dr. C. C. Schot Cz., te Tolennaar Tolen, ds. J. H. Feringa, te Bun- nik en Vechtenen naar Aksel ds. G. J. Barger, te Driebergen (Utrecht). Aangenomen het beroep naar Leiderdorp door ds. Pijzei, te Eist bij Amerongen. Bedankt voor het beroep naar Zoutelaude door ds. J. Van den Bergen, te Kortgeneeerstgenoemde gemeente is thans reeds 17 jaar vacant. Naar de Standaard meldt, heeft ds. G. A. Renier zich bij «de doleerende kerk van Amsterdam" aangesloten. Op Dinsdag 11 Januari a. s. en drie volgende dagen zal te Amsterdam een Gereformeerd Kerkelijk Congres over de afwerping der Synode van de Ned. Herv. Kerk gehouden worden. De kerkeraad van Amsterdam is, onder mede werking van de voor ontzet verklaarde leden, Donder dagavond weder opgetreden en heeft onverwijld den band met de synodale organisatie van 1816 afgesneden. Van deze reformatie is aan de gemeente kennis gegeven in een «bericht van reformatie aan de leden van de Nederduitsche Gereformeerde kerk te Amster dam", die als doleerende kerk optreedt. Door de voor ontzet verklaarde leden is voorts bij den kerkeraad ingediend een uitvoerige «verklaring van de «ont zette" kerkeraadsleden." 's Gravenpolder. Gekozen als ouderling bij de Herv. gemeente L. Fierloos inplaats van het aftredend lid J. Remijn en als diaken A. Oele in plaats van D. Van Houte, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Kapelle. Door den kerkeraad alhier zijn herbenoemd tot ouderling P. Van Zweden en tot diaken D. Van Maris, welke beiden die benoeming hebben aangenomen. Kloetinge. Tot organist bij de Herv. gemeente alhier is benoemd de heer P. Blomaird, daar de heer J. K. Fehr, die onlangs zijn BOjarig feest als zoodanig vierde, zijn eervol ontslag bekomen heeft. De benoemde zal met lo. Januari 1887 zijn ambt aanvaarden. Tot amanuensis aan de H. B. S. te Goes is door de betrokken autoriteit benoemd de oud-leerling dier school J. W. Van Aken. Kloetinge. In 1885 hebben in deze gemeente vijf kinderen, die nog geen 12 jaar oud waren, voor goed de school verlaten, vermoedelijk allen voor veld- of huisarbeid. Dit schijnt oppervlakkig beschouwd een vrij gunstig cijfer, maar het bewijst weinig of niets, daar een aantal kinderen van nog geen twaalf jaren gedurende den zomer en herfst voor veld- en huisarbeid de school verzuimen, maar in de wintermaanden weer terug komen. Rechtszaken. In de zitting der Arrond.-rechtbank te Middelburg veertien dagen geleden gehouden, werd nog veroordeeld J. de R. te Kruiningen, wegens het verzamelen van asch nabij een gebouw in die gemeente anders dan in een ijzeren of steenen bak met ijzeren deksel, tot 50 cent b. s. 1 d. h. (M. Ct.) Het hoog militair gerechtshof heeft de zaak van J. J. H. Ratelband, gepensioneerd sergeant-majoor van het Oost-Indisch leger, het rijk dienende als schrijver bij het 2de reg. veld-art., beëindigd. Bij sententie van 10 December jl., uitgesproken op jl. Vrijdag, heeft het hof het vonnis van den krijgs raad in het le militaire arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, waarbij hij was vrijgesproken van de beschuldiging van het uitdrukkelijk weigeren of opzet telijk nalaten de orders van dengene, die boven hem gesteld is, te gehoorzamen of na te komen, doch schuldig

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1