1886. N°. 149. Zaterdag 18 December. 78ste jaargang. GOESCHi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vei/dagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van 'NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 17 December 18S6. De Nieuwjaars-collecte alhier gisteren gehouden heeft opgebracht 274.44%. Het vorige jaar bedroeg zij 271.52, benevens 16.50 aan nagiften. Wij kunnen onzen lezers mededeelen dat ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning, bij den uitgever W. Hilarius Wzn., te Almelo, een werkje zal verschijnen getiteld «Waarom het Nederlandsche volk den 7 0 s t e n verjaardag van Z. M. onzen geeerbiedigden Koning, dankbaar en met blijdschap herdenkt, aan de jeugd verhaald door D. B. Van Heuven." Wij vestigen inzonderheid de aandacht onzer Goesche lezers op dit werkje. Wellicht dat zij dan tot de er kenning zullen komen, dat de dag van 19 Febr. 1887 ook in hun midden niet onopgemerkt mag voorbij gaan. Het wordt dan echter tijd daartoe langzamer hand plannen te maken. Hoedekenskerke. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in de plaats van den heer Van der Stel zijn uitgebracht 35 stemmen, waarvan 21 op P. De Broekert en 8 op L Van Doeselaar, terwijl de overige over verschillende personen verdeeld waren. Gekozen is alzoo de heer P. De Broekert. Men schrijft uit Ierseke aan de Z.Z. N.bode aangaande de concessie-aanvrage van een stoom tramweg van station Vlake via postbrug Wemel- dinge met zijtak naar Iersekendam en met een stoom bootverbinding over de Ooster-Schelde van Zieriksee naar Wemeldinge, (waarvan wij reeds in ons no. van Dinsdag 7 Dec. jl. melding maakten), dat de benoodigde plannen, behoorende bij de concessie-aanvrage, reeds zijn ingezonden, zoodat te verwachten is, dat de con cessie spoedig zal afkomen. Onderhandelingen worden aangeknoopt voor eene stoombootverbinding van Zieriksee naar Wemeldinge; de bediening zal plaatshebben tegen billijk tarief, zonder dat de kosten van aankoop van een stoomboot behoeven gedragen te worden door de aandeelhouders van den tram. Het benoodigde kapitaal 45000 is reeds voor 21000 ingeschreven. Spoedig zal eene vergadering te Zieriksee belegd worden, waarbij als dan belanghebbenden volledige inzage van aanleg- kosten, rollend materieel, exploitatie, ontvangst en uitgaaf kunnen inzien. Brouwershaven. De rede over het ware en valsche socialisme, door den heer H e y s e van Zieriksee van wege deze afdeeling der maatschappij tot Nut van 't algemeen gehouden, werd door een talrijk publiek uit alle klassen aangehoord. Boeiend door vorm en inhoud, werd zij met aandacht gevolgdhet publiek legde zijn ingenomenheid er mede duidelijk aan den dag. Bij de verkiezing van een lid van den gemeente raad te Brouwershaven op 14 December, ter vervulling der vacature, door het vertrek van den heer De Bruyne ontstaaD, is gekozen de heer J. Lopse Hocke met 30 stemmen. De heer K. Van de Linde verkreeg 21 stemmen. Het laatst verkozen raadslid van Vlissingen, de heer A. K o p p e j a n Jr., heeft zijne benoeming weder aangenomen. Hij heeft bij advertentie in de yiissingnche Courant verklaard, zich daartoe genoopt te gevoelen door de overgroote meerderheid van stem men, hem ten deel gevallen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is gisteren o. a. behandeldhet beroep van den gemeenteraad van Arnemuiden van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien raad van 20 Augustus 1886, tot vaststelling der jaarwedde van het hoofd der openbare lagere school in de afdeeling Kleverskerke. Rapporteur, de Staats raad De Vries. 'sKonings beslissing in deze zaken volgt later. St. Ct. no. 295 bevat de statuten der ver- eeniging tot bevordering der Homoeopathie in Neder landte 's-Gravenhage. In het hoofdbestuur heeft ook zitting de heer H. Merckens, hoofdonderwijzer te Vlissingen. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. P. Van Visvliet, betaalmeester, ten bedrage van 2100. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer K. W. Brevet, geboren te IJzendijke, met acad. proefschrift, getiteld «Het voorrecht van den comraissionnair." De heer M. V a s D i a s lid van het Ned. correspondentie-bureau voor dagbladen te 's-Graven hage, is Dinsdag aldaar na een langdurig lijden over leden. Meer dan 44 jaren was de heer Dias werk zaam voor verschillende bladen en van hem waren o. a. de zoo juiste Kamerverslagen der JV. if. Cf. Toch wist hij bovendien nog tijd te vinden voor an dere werkzaamheid. Zoo bezorgde bij o. a. voor de pers eene uitgave der scheepvaartwetten met aan- teekeningen. Met 1 Januari a. s. zou de heer Dias zich uit zijne betrekking hebben teruggetrokken om door eene wel verdiende rust zijne geschokte krachten te herstellen, doch de dood ontrukte hem reeds vóór dien tijd aan zijn gezin en zijne talrijke vrienden. Het vierde wetsontwerp tot herziening van de Notariswet van 1842 is door den Minister van Justitie in druk gezonden, met een breedvoerige toe lichting. Prof. Buijs verdedigt in het 2e deel van zijn werk»De Grondwet, Toelichting en Critiek", eene nieuwe redactie voor artikel 168 van dezen inhoud: Art. 168 A. »De geldelijke bijdragen van den Staat aan de kerkgenootschappen, ter voorziening in de kos ten van den algemeenen eeredienst, worden door de wet op duurzamen voet geregeld, en wel zoo, dat aan elk kerkgenootschap verzekerd blijve een inkomen, ge lijkstaande met de som der traktementen, pensioenen en andere zuivere persoonlijke toelagen, welke thans door de gezamenlijke gemeenten, tot elk kerkgenoot schap behoorende, genoten worden. Zij geeft voorschrif ten omtrent het richtig beheer van de fondsen, welke tot vinding van die bijdragen mochten worden aan gewezen, regelt de gevallen waarin en de verhouding naar welke, bij scheuring in eenig kerkgenootschap, de toegezegde inkomsten tusschen de scheidenden zullen worden verdeeld, en is, maar slechts bij hare eerste invoering, bevoegd ook blijvende toelagen te verzekeren aan kerkgenootschappen, die daarvan tot dusverre ver stoken zijn". Art. 168 B. zTotdat de wet, in het vorige artikel bedoeld, is ingevoerd, blijft het gezamenlijk bedrag der inkomsten, op Hoofdstuk VIIB der begrooting van Rijksuitgaven voor het dienstjaar 1885 als kosten der eerediensten en als kerkelijke pensioenen ten behoeve van verschillende kerkgenootschappen beschikbaar ge steld, aan die kerkgenootschappen verzekerd. «Behoudens het bepaalde in art. 168 A, de verplich tingen, welke voor eenige burgerlijke gemeenten, in het beheer gebleven van voormalige geestelijke goederen of fondsen, uit gedane toezegging van duurzame uit- keering voortvloeien, en de op 1 Januariwettig bestaande verplichtingen, worden voor het vervolg uit geenerlei openbare kas gelden ten behoeve van den eeredienst beschikbaar gesteld." De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de onderofficieren, die bij het geneeskundig on derzoek, dat de toelating tet den hoofdcursus vooraf gaat, met eenig gebrek worden bevonden en toch tot den hoofdcursus worden toegelaten, daarvan nauw keurige mededeeling worde gedaan, en tevens in hoe verre deze afwijkingen van invloed kunnen zijn in de toekomst voor hun al dan niet geschikt zijn voorden dienst hier te lande of in de overzeesche bezittingen. Naar aanleiding van zijn, ook door ons mede gedeeld schrijven over een praetische regeling van den kadastralen dienst, heeft de heer W. C. Revius De Brouwer, in een nader schrijven aan de leden der Tweede Kamer, een schema willen geven hoe een nieuwe organisatie naar zijn overtuiging wel zou moeten zijn. De betrekking van wetenschappelijk adsistent voor de heelkunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden voor het jaar 1887 jaarwedde ƒ1000 is vacant. Verzoekschriften op zegel aan den Minister van Binnenlandsche Zaken vóór 20 Dec. a. s., in te leveren bij curatoren dier Universiteit. Voor het jaar 1886 is het contingent tot aan vulling van het O. -1. leger vastgesteld op 2000 man. Met 1 Januari zullen naar Indië zijn uitgezonden 130 onderofficieren, 140 korporaals, 23 hoornblazers en 1669 manschappen; totaal 1962 man. Het cijfer van de dit jaar uit te zenden aanvullings troepen is dus bijna bereikt, dank zij de van alle zijden in het werk gestelde pogingen om de werving te be vorderen. De conversie van Brussels' schuld en de inschrijving op Brussels' leening zijn geheel geslaagd, aldus seint Reuter aan de N. R. Ct. Op de voor contanten ingeschreven bedragen voor de nieuwe 2 pets. loten zal niet meer dan 55 pet. toegewezen kunnen worden. Door de teleurstellende ervaring, onlangs opge daan bij de poging om het kapitaal voor een Land- bouw-bank bijeen te krijgen, schijnt men van andere zijde zich niet te hebben laten afschrikken. Een negental mannen, wier namen een goeden klank hebben, hebben zich nl. vereenigd tot het oprichten van een naamlooze vennootschap zNoord-Hollandsch Landbouwcrediet'', gevestigd te Alkmaar. Naar men weet, heeft Z. M. de Koning aan de Zaandamsche bewaarschoolhouderes, mejuffrouw II. IJ k e sgratie verleend van een vonnis, door de Haarlemsche rechtbank over haar geveld, omdat zij kinderen in hare bewaarschool opnam, zonder het vaccinebewijs dier kinderen te verlangen. Thans heeft, volgens de Standaardde bewaarschool houderes een adres aan Z. M. den Koning gezonden, waarin zij te kennen geeft, de ontvangen gratie niet te kunnen aanvaarden, daar gratie het aanwezig zijn van schuld veronderstelt, en adressante zich geen schuld bewust is, daar zij geen enkele wet heeft overtreden. Zij zou zich echter ten hoogste verblijden, wanneer het Z. M. mocht behagen, het over haar geslagen vonnis te vernietigen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Nadat in de namiddagzitting der Kamer het debat over de suikerwetten en de daarop voorgestelde wij zigingen was voortgazet, werd gisteren eene avond- zitting gehouden, waarin ten slotte het eenig artikel, gewijzigd volgens het amendement GildemeesterVan der Goes, aangenomen werd, zoodat hiermede is uit gemaakt, dat de cijns op den vrijen aanplant tijdelijk opgeheven of geschorst wordt en uitstel van betaling verleend wordt voor den verplichten aanplant. Daarna kwam aan de orde het ontwerp tot tijde lijke schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Ned.-Indië voor 2 jaar, te rekenen van 1 Januari 1887. Door de heeren Van Kerkwijk, Schaepman en Van Alphen was daarop een amendement voorgesteld om de schorsing te stellen op 5 jaar. Dit amendement werd aangenomen en daarna het aldus gewijzigde geheele ontwerp. Heden is de begrooting van marine aan de orde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Wemeldinge is tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen ds. C. Ynsonides te Waspik. Tot kerkvoogd bij de Herv. gemeente te 's-Heer Abtskerke is benoemd dhr. P. Polderman, in plaats van den aftredende, dhr. L. Da Jonge. Kortgene. Tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd dhr. K. Versprille in de plaats van M. Wiskerke en tot diaken dhr. J. F. Gelner in de plaats van M. Schippers. Ierseke. De heer L. Laban is herbenoemd tot ouder ling en heeft zich deze keuze laten welgevallen. Ook de heer M. Dë Jonge heeft zijne benoeming tot diaken aangenomen. In Mei jl. werd door lidmaten der Ned. Herv. gemeente te Rilland een adres aan het College van toezicht te Middelburg gezonden om de kerk en de pastorie van Bath naar hunne woonplaats te mogen overbrengen. Het antwoord van dat college, dat gister avond in de vergadering van kerkvoogden en notabelen werd behandeld, bevatte hoofdzakelijk deze twee vra genWelke zijn de kosten der verplaatsing? en zijn de geldmiddelen toereikend om de verplaatsing zonder bezwaar der belastingschuldigen te kunnen doen ge schieden De kosten werden geraamd op 9000, doch men wist vooralsnog geen middel om die som bijeen te krijgen, zonder de belastingschuldigen te treffen Men besloot daarvan mededeeling te doen aan het college van toezicht en inmiddels te trachten alsnog de finan- ciëele bezwaren der zaak op de eene of andere wijze te boven te komen. Borsele. De gemeenteraad benoemde in zijne ver gadering van Donderdag tot onderwijzeres aan de openbare school alhier mej. A. C. Rijkaard te Goes, met ingang van 1 Januari a. s. In plaats van den heer J. H. Thiel Jz. is met 1 Januari a. tot onderwijzer aan de volkszangschool, van de vereeniging «Uit het volkvoor het volk", benoemd de heer A. Verschuur, onderwijzer aan de leerschool te Middelburg. (M. Ct.) In de vergadering der afd. Oostelijk Schouwen van het Nederl. Onderw. Genootschap, Woensdag te Noordgouwe gehouden, zijn herbenoemd tot president dhr. G. Huisman van Brouwershaven, tot secretaris dhr. C. Van Weele van Duivendijke en tot penning meester dhr. A. Prinse van Noordgouwe. Rechtszaken. Gisteren stond voor het Gerechtshof te 's-Graven hage in hooger beroep terecht de hótelhouder uit Ter- Neuzen, door de Rechtbank te Middelburg veroordeeld, wegens verduistering van geld, tot 1 jaar gevangenis straf en een boete van 40. Bekl. beweerde evenals n eersten aanleg, onschuldig te zijn. Als verdediger trad op mr. J. Van Gigh, die vrij spraak vroeg. Adv.-gen. mr. Telders kon zich niet met de gronden, door pl. tegen het vonnis a quo aange voerd, vereenigen. Z. E. G. A. achtte het wettig en overtuigend bewijs van schuld ten volle geleverd en requireerde bevestiging van het vonnis des eersten rechters. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 24 dezer. Het Hof bevestigde ten slotte het vonnis, door de Middelburgsche Rechtbank, ter zake van mishandeling van een bedienend beambte, tegen V. D. te Ierseke, gewezen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 17 December 1886, zijn de navolgende personen veroordeeldJ. P. K., W. H., C. v. d. V., N. v. A., B. L., M. De J., M. L., C. S., te Nieuwdorp, H. L., te 's-Heer Arends- kerke, A. S., te Kruiningen en J. W., te Ierseke, wegens het verblijven in eene herberg na 't sluitings uur, ieder tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis H. H., S. De R. en J. B., te Kruiningen, wegens het op Zondag, gedurende de godsdienstoefening, in den bebouwden kring der gemeente, spelen met centen, ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag h.A. J. R., te Hoogeveen, wegens het met den trein verder reizen dan het station waarvoor het plaatsbewijs genomen is, tot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis P. I. v. d. H., te Klinge, wegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder consent, tot 3 boete, subs. 3 dagen h.A. S., te Burght, wegens het als bevelvoerder van een schip, bij de schutting der schepen, zich niet gedragen naar de aanwijzing van den kanaalbeambte, tot 10 boete, subs. 3 dagen h.A. S., te Goes, wegens het visschen zonder akte, tot 3 boete, subs. 1 dag h.en verder wegens openbare dronkenschapN. J„ te Goes, C. J. v. S. en J. V., te Hansweerd, J. V. en J. H. R. te Ierseke, C. L., te Wemeldinge, M. K., te Kruiningen, J. S., te Et- lewoudsdijk, J. D., te Borsele, P. De J., te Hoede kenskerke, C. H., te 's-Gravenpolder, A. B., te Kapelle en A. D., te Kortgene, ieder tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag h.C. K., te Hansweerd, S. De L. en M. v. D., te Ierseke, J. O., te Schore, ieder tot f 1 boete, subs. 2d. h.A. M,, te Ierseke, J, B., te Krui ningen, ieder tot ƒ2 boete, subs. 3 d. h.F. De K., te Middelburg, tot 2 maal 1 boete, subs. 2 d. h. voor iedere boeteP. E., te Hansweerd, tot 2 maal ƒ2 boete, subs. 3 d. h. voor iedere boete, plus 3 d. gev.J. De L., te Borsele, P. L., te Hansweerd, ieder tot ƒ15 boete, subs. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd M. K., te Kloetinge, beklaagd van het niet beletten dat de hond, dien hij bij zich had, wild dreef. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 17 DECEMBER 1886, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig de heeren C. L. M. Lambrechtsen, J. P. S. Jonquière en G. Van der Hoek, allen met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 25 No vember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen a. dat de commissaris van politie alhier tevens is benoemd tot commissaris van rijkspolitie b. dat de directeur-boekhouder der gasfabriek den 1 December jl. in functie is getreden c. dat de pacht van het land aan de westzijde der Haven (het voormalige Ravelijn) met vergunning van burg. en weth. door A. Boone is overgenomen van P. Van Ast, onder borgtocht van W. en C. Duvekot; d. dat de verkoop der boomen van de gemeente, tot rooiing bestemd, den 2 December heeft plaats gehad en heeft opgebracht 1243 e. dat door het burgerlijk armbestuur is ingediend de begrooting van ontvangsten en u.tgaven der instel ling voor 1887, welke is gesteld in handen der finan- ciëele commissie tot onderzoek en rapport. Aangezien de aanvang van dat jaar nabij is en de gelegenheid zal ontbreken om die begrooting vóór 1 Januari te behandelen, stellen B. en W. voor het bestuur te machtigen, tot op de helft der gewone uitgaven betalingen te doen, en de ontvangsten, die mochten voorkomen, te innen. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Staten, houdende bericht hunner goedkeuring van de Raadsbesluiten tot verkoop van boomen, tot af- en overschrijving op de begrootirg voor 1886 en tot terugzending der goedgekeurde begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1887. Voor notificatie aangenomen.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1