tocht van etaatkunde af godsdienst verblind is, de ge volgtrekking als ware het opdringen, dat het eenige billijke stelsel, zelfs voor de kleinste minderheden, is eene algemeens volksschool, welke voor elk kind bruik baar is, juist omdat daarbuiten gehouden wordt dat gene, wat de scheiding der burgers van éen vaderland in godsdienstige gezindten en richtingen veroorzaakt? Dit stelsel schept inderdaad volkomen rechtsgelijkheid, terwijl hetgeen de heer Schaepman voorstelt en, min of meer gewijzigd, beide kerkelijke partijen wenschen, onvermijdelijk op onderdrukking der minderheden en op aanranding der individueele vrijheid moet uitloopen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren verklaarde de Minister van Koloniën, van den Gouverneur-Generaal van Ned. O.-I. de treurige tijding ontvangen te hebben van het overlijden van den Generaal-Majoor Demmeni te Paja- kombo (Sumatra's Westkust), waarheen hij wegens ziekte was geëvacueerd. Met het oog op de bijzondere diensten, door dezen Opper-Officier aan Koning en Vaderland bewezen en het groot verlies voor het land door zijn dood, achtte de Minister zich verplicht deze mededeeling te doen. De tijdelijke Voorzitter, de heer Gleichman, ver klaarde namens de Kamer, dat deze met diep leed wezen de mededeeling vernomen heeft van het afsterven van dien dapperen en bekwamen krijgsman en dat hij, die door Nederland en Indië gelijkelijk betreurd wordt, bij de Kamer in erkentelijke hulde en in eere blijven zal. Bij Hoofdstuk V werd het onderwijs-debat voort gezet. De onderwijs-examens werden door de beeren De Beaufort en Keuchenius besproken. De heer Schaep man klaagde over de jongste circulaire omtrent het aantal onderwijzers, waarin de Minister meent, dat de geleidelijke vermeerdering alleen op het hulppersoneel slaat en het hoofd niet medetelt. De Minister achtte de zaak zeer eenvoudig. Zijne circulaire betrof art. 88 al. 1 der wet. bepalende een geleidelijken overgang. Hij deelde voorts mede, dat thans met de schoolauto- riteiten in overweging is de vraag, of de termijn voor het brengen van het getal onderwijzers op het wette lijk aantal alsnog voor verlenging vatbaar is. Nog werd gisteren een avondzitting gehouden, waarin hoofdstuk V met 68 tegen 3 stemmen werd aange nomen, nadat op voorstel van den heer Rutgers de post: Subsidie voor historische gedenkteekenen met 12.000 was verminderd Nog werd aangenomen de begrooting der lands drukkerij en eindelijk het debat over de suikercultuur op heden bepaald. Door de heeren Gildemeester en Van der Goes is een amendement ingediend om de heffing van den cijns op den vrijen aanplant tijdelijk buiten werking te stellen en mitsdien het regeeringsvoorstel tot uitstel van be taling te beperken tot den cijns op den verplichten aanplant. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Zwartsluis ds. J. A. Van Boven, te Oost- en West-Souburg. Heeren kerkmeesters te Amsterdam zullen, voor zoover zij deel namen aan de kerkelijke ongeregeld heden, blijkens een aanschrijving geteekend door de heeren Hogerzeil en Aalders, van hun kerkelijk ambt ontslagen worden, indien zij niet vóór 20 December a. s. hun ontslag aanvragen. Bij de akte-examens M. O. is te 's-Gravenhage voor Nederlandsche taal- en letterkunde toegelaten mej. A. C. Abresch van Middelburg. Zaterdag hebben de leden der onderwijzersver- eeniging in het arrondissement Zierikzee hun afgetreden voorzitter en schoolopziener, mr. J. W. A. Schneiders Van Greijffenswerth, een keurige album aangeboden, bevattende de portretten van nagenoeg al de onder wijzers en onderwijzeressen, ook die van de bijzondere scholen, van het arrondissement. Het album was voor zien van eene fraai bewerkte opdracht en een sierlijken lezenaar om het op te stellen. Bij monde van den heer Bastmeijer, secretaris der vereeniging, werd dit souvenir den heer Schneiders aangeboden, die het, onder warme woorden van dank voor de hem toege dragen genegenheid, aanvaardde. Het onderstaand adres zal weldra, voorzien van de handteekeningen van verreweg de meeste rectoren en conrectoren onzer gymnasia, aan den Minister van binnenlandsche zaken worden verzonden «De ondergeteekenden, allen rectoren en conrectoren van gymnasia en progymnasia, meenen zich met na druk te moeten verklaren tegen het door vele hoog leeraren in de rechten onderteekende voorstel, strek kende om van aanstaande juristen in het vervolg geene kennis van de Grieksche taal roeer te vorderen. «Hoewel zij de eischen in dit vak voor alle leer lingen thans te hoog gesteld achten, zouden zij het ten zeerste betreuren, wanneer de door genoemde heeren voorgestelde maatregel in de wet of de besluiten werd opgenomen." Rechtszaken. Nader wordt thans medegedeeld, dat voor vier veroordeelden ter zake van de onlusten op 25 Juli 11. te Amsterdam en voor twee veroordeelden van 26 Juli cassatie is aangeteekendeen heeft van de cassatie afgezien. Beursoverzicht. De flauwe stemming, waarin de beurs den 4den December sloot, heeft met kortere of langere tusschen- poozen de laatste acht dagen voortgeduurd. En wer kelijk het ontbrak daartoe niet aan verschillende redenen. Is men toch reeds gewoon om aan het einde van iederen jaarkring eene meer of min matte houding waar te nemen, ditmaal werkten èn politieke zorgen èn geldschaarschte daartoe bijzonder mede. Het waren voornamelijk de Russische hoofdsoorten welke het meest werden getroffen. En toch, hoewel einde week de slot koersen percentenverlies aanwijzen, scheen het als of de Amsterdamsche beurs ditmaal slechts schoor voetende aan den aandrang tot verkoop, die van 't buitenland uitging, toegaf. Toen eenigen tijd geleden alles in Europa vrede ademde achtte men de Russen 1872 en 1873 met 85 pet. bijna te duur betaald thans nu Duitschland op nieuw zijn leger gaat uitbreiden, en het blijkt dat Frank rijke ooi logsbudget nog grootere sommen verslindt en het naderende voorjaar niet zonder bezorgdheid wordt tegemoet gezien, geeft men voor diezelfde waarden nog circa 10 pet. meer. Berlijn stond ook ditmaal f weder als afgever vooraan, en blijft in zijne eenmaal ontwaakte sympathie voor Portugeesche, Amerikaansche zelfs Argentijnsche leeuingen volharden. De hierdoor ontstane behoefte aan geld werkte vermoedelijk mede tot realiseering der Russische waarden, terwijl men nog sprak van eene zekere animositeit tegen Rusland, veroorzaakt door het afspringen der met een Duitsch consortium gesloten voorwaarden, omtrent een nieuw Russisch leeningsplan, dat thans in handen van Fransche bankiers zou zijn overgegaan. De Parijsche markt heeft zich gedurende de laatste dagen het krachtigst getoond. "Wel bracht de val van het ministerie Freycinet den voorlaatsten Zaterdag een druk op de fondsenmarkt te weeg, doch de prijzen hebben zich aldaar deze week weder hersteld. De Ita- liaansche rente was zelfs zeer vast gestemd, wat trou wens ook te Amsterdam het geval was. Ook onze nationale schuldsoorten konden weer eenig avans verwerven. De 2 pet. Nat. W. Schuld sluit bi de 3% pet. ongeveer Jje pet. beter. De geldmarkt was te Parijs alleen ruimin alle andere hoofdplaatsen, ook ten onzent, overtrof de vraag het aanbod, waardoor de prolongatierente tot 3% pet., enkele dagen zelfs tot 4 pet. steeg. Volgens den weekstaat der Nederlandsche bank, loopende tot den 4den December, was de goudvoorraad met 1 millioen verminderd, de beleeningrekening evenzoo met millioen, terwijl daarentegen de reke ningcourant-saldo's met 1 millioen toenamen. De bedrijvigheid in de koloniale waarden was niet zeer groot. Over het algemeen was echter de stemming, in verband met betere suikerprijzen, vast te noemen. De aandeelen der Nederl. Handel-maatschappij waren nu en dan door ruim aanbod belangrijk lager in prijs. Spaansche fondsen bleven om de in ons vorig ver slag gemelde redenen vast van toon. Portugeezen vonden opnieuw hunnen steun bij de Parijsche beurs, hoewel ook Londen zich voor deze soorten niet onverschillig betoonde. De slotcijfers too- nen dan ook eene verbetering van percent aan. Voorts was de animo voor de inschrijving op de 4% pets. leening der Portugeesche Spoorweg-Maat schappij niet zoo groot als men verwacht had. Wel is slechts 60 pet. van de inschrijving toegewezen, doch het meeste is uit het binnenland gekomen. De markt in Zuid-Amerikaansche fondsen had een verdeelde kleur. Zoo hebben de Venezuelanen, na de sterke verheffing der voorlaatste dagen, 1 pet. moeten prijs geven en sluiten zeer loom. Voor Mexicanen daarentegen was de tendenz niet onwillighet bericht dat van den 13en af de agent der Mexicaansche re geering te Londen de stukken voor conversie in ont vangst neemt, werkte buitendien eenige koersverhef- flng in de handhet slotcijfer was intusschen slechts Ids pet. in 't voordeel. Columbianen en Peruanen waren meestal verlaten en overigens onregelmatig gestemdvoorts gingen de Ecuadors een paar percent vooruit op losse geruchten eener schuldregeling. Eene menigte invloeden van localen aard, maar vooral de geldschaarschte en de ophanden zijnde medio-verrekening te Londen werkten zeer noodlottig op den gang der Amerikaansche Spoorwgaandeelen. Zeer veel kans toch is er dat velen die a la hausse speculeeren, zich door de hooge geldkoersen zullen laten afschrikken om hunne posten te continueeren, en onze markt eenmaal niet krachtig genoeg om zonder den bijstand van Londen of New- York te manoeuvreeren scheen die vrees te deelen. Overigens gaf New-York aan de koersslingeringen naar beneden niets toe en vond hierin des te gereeder aanleiding na de zeer bewogen petroleummarkten en den gedemoraliseerden toestand, welke voor die markt te Pittsburg heerschte. Eindelijk werd de fondsenmarkt in Amerika zeer geïmpressionneerd door eene wilde speculatie, welke in mijnaandeelen te San Francisco begon, doch zich op de New-Yorker beurs voortplantte. Met uitzondering van de Louisville en Nashville shares en die van de Canada-southern, welke respectievelijk 3% en 2% pet. verbetering aantoonen, valt over de geheele linie afbrokkeling te constateeren die van pa pet. tot 2% pet. afwisselt. Behalve voor Wabash-aandeelen, die het hoogste verliescijfer aanduiden, worden voor de daling geen re denen aangegeven deze leden onder het bericht dat het geheele reorganisatieplan frauduleus door Joy Gould in zijn eigen belang zoude zijn opgemaakt. Overigens blijven de gunstige kenteekenen voor herleving van den handel aanhouden en mag dus eerlang weder verheffing voor de andere soorten worden te gemoet gezien. Buitenlandsch Overzicht. Het nieuwe Fransche ministerie is door de aan neming der portefeuilles voor buitenlandsche zaken en landbouw door de heeren Flourens en Develle thans compleet. Het zal evenwel geene gemakkelijke taak hebben en velen voorspellen het geen langer leven dan tot na nieuwjaar. De radicalen toch, die Freycinet verjoegen om zelf meer kracht in het ministerie te verkrijgen, zijn bitter teleurgesteld en ook op sym pathie van de rechterzijde valt natuurlijk niet te rekenen. Alleen de opportunisten, dankbaar dat het ministerie niet radicaler is, zijn nogal tevreden. Men zegt, dat, wanneer werkelijk spoedig een ministeriëele crisis mocht in het leven worden geroepen, tot eene Kamer ontbinding zou worden overgegaan. Voorloopig zullen de gevraagde kredieten vermoedelijk voor drie maanden worden toegestaan. De commissie uit den Dnitschon Rijksdag tot onder zoek van het nieuwe legerontwerp is met haar arbeid gereed. Gaarne had zij nadere inlichtingen over den politieken toestand gehad, doch de minister van oorlog weigerde standvastig eenige mededeeling te doen, die niet ook in den Rijksdag kon worden herhaald. Toch wordt zoo gewezen op de legers van Frankrijk en Rusland en zoo de nadruk gelegd op een samengaan met Oostenrijk, dat genoegzaam blijkt, dat de Drie- Keizersbond is verbroken en dat het jaar 1887 mis schien wel eens bloedige tafereelen zou kunnen opleveren. Gemengde Berichten. Mazelen-epidemie te Goes. Sinds de vorige op gave zijn geene gevallen aangigeven. Als hersteld zijn gemeld: Dinsdag 9, heden 11, totaal 20; het totaal aangegevenen bedraagt 739, hersteld 683, overleden 15, zoodat 41 aangegevenen in behandeling blijven, hetgeen weder 20 minder bedraagt dan jl. Maandag. Borsele. Blijkens publicatie van den burgemeester heerschen de mazelen alhier epidemisch. De openbare school is voorloopig gesloten. Maandag waren 33 ge zinnen aangegeven waarin de ziekte voorkwam. Wissekerke. Maandagnamiddag werd bij het rooien der boomen in de bossche weide van wijlen mej. C. J. Vader een der werklieden, een zoon oud 25 jaren van de wed. P. v. d. Weijde te Geersdijk, door een val lenden boom zoodanig getroffen, dat hij omstreeks 10 minuten daarna op de plaats dood bleef. In deze gemeente zijn 5 gevallen van mazelen, in 2 gezinnen buiten de kom, voorgekomen. Te Biervliet is Maandagavond 6 uur de hof stede van den landbouwer P. L. Dossche, eene der fraaist gelegene van het land van Cadzand, een prooi van het vuur geworden. De bewoners waren niet te huis. De schuur is niet, de inboedel wel verzekerd. 14 paarden, 24 koeien, 1 groot varken, kleine var kens, granen, stroo, kleederen der knechts, al wat er in was-, werd door het vuur verteerd. Half November brandde de graanschuur van zijn buurman af, en daar was de inboedel niet en het gebouw wel verzekerd. Middelburg. De mazelen-epidemie blijft alhier stati- onnairhet getal aan die ziekte lijdenden bedraagt heden 43. Uit Hansweerd schrijft men ons Velen uwer lezers herinneren zich (misschien wel met eenigen weemoed) het vertrek van den heer Pincoffswie kent niet de indertijd in grooten getale verspreide platen met de beeltenis van dien man waaronder de woorden nvooruit en niet terug." Nu, Zondag jl, bewees een bootje van eene firma alhier, voor het oesterkorren aangekocht, dat het den naam van Pincoffs, bet naar den vroegeren eigenaar gegeven, niet onwaardig droeg. Immers ze wilde wel «vooruit dochniet terug." Genoemd bootje had voor een proefreis aan de westzijde onzer binnenhaven tal van passagiers scheep genomen en zou die lieden op een pleiziertocht ver- Maar ach 1 wat gebeurde Het schip luistert niet naar zijn roer en komt in aanvaring met een Rijn aak, welke aanvaring des te heviger was, daar «Pin coffs niet terug wilde", hoewel bij daarbij den halven voorsteven verloor. Na veel inspanning bracht de equipage hem een weinig achteruit en dacht zich nu te kunnen redderen, doch bij het vooruitslaan bleek dit niet waar te zijn en kwam de boot andermaal in aanvaring, nu met een Belgischen steamer, aan wie zij ondanks haar heftigheid geene schade kon toebrengen. Na deze rampen en veel inspanning kwam de boot ten laatste in de goede richting naar "Wemeldinge, van welke plaats ze des avonds weder hier arriveerde zonder ongelukken te hebben veroorzaakt. Ze ligt thans hier om de geleden schade te herstellen en het terugslaan" van de machine mogelijk te maken. Te Vries bestaat van oudsher het gebruik, dat de jonge mannen en jonge dochters de komst van eenen nieuwen predikant vieren met een samenzijn in de herbergen, onder muziek en dans, en het mildelijk vloeien van sterkedrank. Ook uit het vertrek van eenen predikant wordt aanleiding genomen tot der gelijke feestelijke bijeenkomsten op Zondagavond, of schoon bij zulk eene gelegenheid niet met zooveel animo wordt feest gevierd. Dezer dagen werd gemeld, dat er nabij het sta tion te Heivoort stukken hout op de rails waren gelegd, om den spoortrein te doen ontsporen. Later bleek, dat de geheele zaak verzonnen was met het doel den stationschef eene loffelijke vermelding te be zorgen. Thans verneemt men, dat deze stationschef in zijne betrekking is geschorst. De drie Japansche autoriteiten, die de zuivel bereiding hier te lande komen bestudeeren, zijn Zon dagochtend te Amsterdam aangekomen. Tusschen de Linnaeusstraat en de ceintuur-baan te Amsterdam is men thans bezig eene kunst-ijsbaan aan te leggen, die door middel van eene stoommachine onder water kan worden gezet. Het publiek zal toegang hebben tegen entree en door middel van abonnementskaarten. Aan de zijde van de Linnaeusstraat wordt eene ruime tent gebouwd, waarin ververschingen te ver krijgen zullen zijn. De baan is 400 meter lang en zal des avonds door electrische booglampen worden verlicht. Ook bestaat het plan muziekuitvoeringen te doen plaats hebben en hardrijderijen uit te schrijven. (4.) Men schrijft uit Bruinisse aan de N. R. Ct. Nog is er geen einde aan de vele heillooze berich ten omtrent de stormen der vorige week. Zaterdag hebben eenige pachters alhier eene locale inspectie gehouden op hunne mossel- en oesterperceelen aan den Zuid-Hollandschen Wal, tegenover Bruinisse enz., waarbij ze tot de treurige ervaring zijn gekomen, dat de mosselen, zoowel oude als jonge, door elkander geslagen zijn en bijgevolg veel geleden en in waarde verloren hebben. Ook met de jonge oesters aldaar ziet het er op sommige perceelen allertreurigst uit, althans van iemand die op eene bepaalde plaats 300,000 stuks geplant heeft, is geen enkel teruggevonden kunnen worden, doordien ze geheel onder oude en jonge mos selen geslagen (gestormd) of wel totaal verzand zijn. Belangstellend wordt naar de resultaten van verder onderzoek uitgezien. Een Rotterdammer, zekere P., barbier van be roep, is dezer dagen op een wonderlijke wijze gered geworden. Hij bevond zich op bet dek van een Hol- landsch stoomschip, dat koers zette naar New-York en juist uit het kanaal tusschen Engeland en Frank rijk in den Grooten Oceaan zou steken, toen hij door een heftige schommeling van het schip overboord sloeg. Terstond was men in de weer om de boot in zee te laten, doch voor men daarmede gereed was, kwam een hooge golf aangerold, die onzen barbier opnam en hem, hoewel vrij onzacht, behouden en wel weer op het dek van het schip terugwierp Toen hij door nat weer op het dek stond, bleek hij zijn bezinning lang niet verloren te hebben, want op de vraag van den kapitein of hij veel water had gekregen, gaf hij heel koelbloedig en onverschrokken ten antwoord «Dat zou ik meenen, kapitein, meer dan ik nood'g heb om te scheren." (R. N.) Zondagmorgen ongeveer halftwaalf strandde ach ter de Kaapwoning onder 's-Gravenzande de Duitsche schooner «Agnette", geladen met steenkolen de equi page bestond uit 5 man. Na een vergeefsche poging met de reddingboot om de schipbreukelingen te redden, werd ten tweeden male de boot in zee gebracht en ditmaal met het treurig gevolg dat ze omsloeg en de schipper van het Loodswezen, P. Van Eijk, daarbij het leven verloor. Nadat de reddingboot omgeslagen was, begaf zich zekere Storm van Terheide te water en trachtte al zwemmende aan de bemanning der om geslagen reddingboot hulp te verleenen deze mensch- lievendheid moest ook hij met den dood bekoopen. Met goed gevolg werd er daarna een kogel, waaraan een lijn verbonden was, over het schip geschoten, waar door de schipbreukelingen gemeenschap met de kust kregen en 4 man werden gered. De kok was reeds vroegi-r over boord geslagen en verdronken. Gemelde P. Van Eijk laat een weduwe met 7 kinderen, en Storm een weduwe met 3 kinderen na. Van het schip zal niet veel te bergen zijn. Het grafmonument voor wijlen mevrouw Bos- boom-Toussaint zal in September van het volgend jaar onthuld worden. De mosselvloot, die den 6 dezer, van Bruinisse naar Antwerpen uitzeilde, kon, tengevolge van de ge woed hebbende stormen, eerst Vrijdag daar terugkomen. Ook zij heeft heel wat te verduren gehad. Om toch maar het eerst aan de markt te zijn, verliet zij Maan dagavond de haven te Hansweerd, teneinde de reis des nachts voort te zetten. Intusschen wakkerde de storm van Maandag op Dinsdag zoodanig aan, dat van één vaartuig de mast gebroken is, en verscheidene andere niet dan met levensgevaar voor de bemanning hunne bestemming konden bereiken. Het is wel wat roekeloos, doch zoo gaat het in dien schelpvisch- handel. Omtrent de herkomst van het te Stavenisse den 3en Dec. aan den Margarethapolder gevonden lijk, waarvan den 5en d. v. eene gerechtelijke schouwing heeft plaatsgehad, is van zeer bevoegde zijde een schrijven ontvangen, waaruit blijkt dat het lijk niet anders kan-zijn dan dat van Leopold Debbout, te huis behoorende te Deinze (België), gevaren hebbende op het kotterscheepje «Cleopatra." Genoemde persoon moet op de hoogte van Stavenisse, volgens rapport van zijn knecht, door een slag van de giek overboord zijn geslagen. De Noorsche hardrijder Axel Paulsen is te Chris- tiania op eene baan van 25,000 meter door Harold Hagen met 1000 meter geslagen. Reuter's Agentschap meldt van Zondagnamiddag uit BerlijnTe 3 uren is er vóór het keizerlijk paleis een persoon gearresteerd, die een steen naar het hoek raam van het paleis had geworpen. Hij is gearresteerd, en bleek te zijn de slotenmakersknecht Bochnicke, oud 31 jaar, uit Salsfurth (district Bitterfeld). Hij had zich in den laatsten tijd te Maagdenburg opge houden, had thans geen werk, geen verblijf, en was naar hier gekomen om door de eene of andere wandaad in het keizerlijk paleis aandacht te trekken. De Keizer was op dat oogenblik in een aangrenzend vertrek, kwam onmiddellijk daarna aan het raam en werd door de menigte met toejuiching begroet. 's Lands kas te Madioen is voor 15,000 be stolen, dat in drie kisten in den vorm van zilvergeld bewaard werd. Binnen de gevangenismuren van Norwich Castle werd eergisterochtend vroeg een 26-jarig werkman door den strop geëxecuteerd, wegens het plegen van een moord met diefstal, waarvoor hij ter dood was veroordeeld. Hij legde in de gevangenis een volledige bekentenis af en deed den gouverneur bovendien nog onthullingen, die de justitie op het spoor leidden van nog andere niet opgehelderde misdaden. In de Münchenar Illustrirte Monalshefte für die Gesammt-Interesse des Gartenbaues (redacteuren de bekende heeren dr. Weiss en Max Kolb) wordt medegedeeld, dat een industrieel te München, de heer H. Trautmann, er in geslaagd is, langs kouden weg planten en bloemen met eene zeer dunne metaalhuid te overdekken, waardoor de natuurlijke fijne vormen in hunne niet te evenaren pracht geruimen tijd aan de vergankelijkheid het hoofd kunnen bieden, en de aldus metallisirte planten enz, als broche of oorknop pen enz. kunnen dienen. Ook op sommige kleine dieren is dezelfde kunstbe werking met goeden uitslag toegepast. Een Russische koopman, te Charkoff woonachtig, die even rijk als ijdel was, ontving eenige dagen ge leden het bezoek van drie delegaten, die hem de kroon van Bulgarije kwamen aanbieden. Terwijl men aan het onderhandelen was, kwam een telegram uit Sofia het aanbod der delegaten bevestigen. Polofkoff, zoo heette de candidaat, aarzelde, maar na zijn uniform van raadslid met ridderordes en medailles aangetrokken te hebben, ging hij den rector der universiteit raadplegen. Deze ried hem het aanbod

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2