1886. N". 148. Donderdag 16 December. jaargang. •Jstc Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag on Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Gons, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 at., met bijblad 10 «t In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DIT HAR en varder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mum. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den It a a tl der gemeente CJoes, op VRIJDAG den 17 DECEMBER 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 15 December 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Begrooting van ontvangsten en uitgaven voor de gasfabriek over 1887. V. Verordening regelende de voorwaarden, waarop het gas geleverd zal worden en vaststelling van het tarief. VI. Vacature der betrekking van geneesheer, met voorstel van Burgemeester en Wethouders om trent de vervulling. VII. Voorstel van B. en W. tot ontslag van den keurmeester van het vleesch enz. met benoe ming van zijn opvolger. VIII. Adres van bewoners van den Oostsingel tot het rooien van de boomen aldaar, met voorstel van B. en W. IX. Voorstel van B. en W. op een mondeling ver zoek van C. Kloosterman, om ontslag van paeht van den grond bij de Zonstoof. X. Verzoek van S. Van der Peijl en A. Foudraine om gebruik van water in de Vest. XI. Tweede suppletoir kohier van den H. O. XII. Benoemingen van leden van Commissiën en besturen tengevolge van periodieke aftreding. GOES, 15 December 1886. Gisteren werd in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier eene talrijk bezochte vergadering ge houden van belanghebbenden bij de suikerbie tenteelt, teneinde middelen te beramen om deze teelt voor den landbouwer gunstiger resultaat te doen verkrijgen. Het presidium werd waargenomen door den heer J. M. Kakebeeke, die de vergadering opende met erop te wijzen boe deze bijeenkomst hoofdzakelijk het ge volg was van de circulaire, door de dorpsvereeniging «Landbouw en Veeteelt" te Wolfertsdijk aan de ver schillende landbouw-corporatiën op Zuid- en Noord- Beveland en Walcheren toegezonden. Hij gaf daarom het woord aan den heer A. Van de Linde van Wol fertsdijk, om de zaak in quaestie bij de vergadering in te leiden. Deze wees er op, dat de suikerbietenteelt voortdu rend achteruit gaat en dat de opbrengst dit jaar verre beneden het middelmatige is gebleven. De fabrikanten hadden zaad gegeven, waarvan de vrucht rijk was aan suikergehalte, maar schraal van beschot. Wanneer in dien toestand geene verandering kwam, dan zouden de landbouwers van de teelt moeten afzien, tenzij er mid delen konden worden beraamd om in een en ander verbetering te brengen. Daartoe heeft de Wolferts- dijksche vereeniging een eersten stap gedaan door te trachten aaneensluiting te verkrijgen tusschen alle be langhebbenden en zoodoende een bond te vormen, die wel is waar niet tegenover den bond van fabrikanten behoeft te staan, maar die het toch mogelijk maakt om van de zijde der landbouwers eenige bepaalde eischen te stellen en daarover met de fabrikanten te beraad slagen. Op de roepstem der Wolfertsdijksche vereeni ging was thans deze vergadering bijeengekomen. Achtereenvolgens werden nu de volgende punten uit de contracten ter sprake gebracht a. Contracteeren naar het suikergehalte of naar het gewicht. Vele stemmen gingen er in de vergadering op ten gunste van het contracteeren naar het suiker gehalte. Men meende, dat, waar de fabrikanten zelf het zaad leveren, deze wijze van contracteeren de meest billijke was. Wanneer men contracteert naar het ge wicht, dan kunnen de fabrikanten zaad leveren, waar van de vrucht wel veel suiker geeft maar weinig be schot, terwijl bij de andere wijze van contracteeren het meerdere gehalte ten goede komt aan beide partijen. Bovendien is ook de aard van den grond in hooge mate van invloed op het suikergehalte en zal dus werkelijk de opbrengst van goeden grond grooter zijn dan van minderen. Bewerking met superphosphaat werd zeer aanbevolen. De vraag werd echter geopperd of het niet uitte- maken was welk zaad de meest suikerhoudende vruch ten opleverde. Dan toch kon den fabrikanten gevraagd worden daarvan te leveren. Daarop werd geantwoord, dat zeer zeker de eene soort zaad in dat opzicht boven de andere de voorkeur verdient, doch dat de invloed van den grond op het suikergehalte toch te groot was, om positief in dezen te kunnen zeggen, welk zaad het beste was. Het z~ tl wordt hoofdzakelijk gekocht in Frankrijk en Duitschland en dat uit laatst genoemd rijk wordt het beste geacht omdat de vrucht daarvan meer suikergehalte heeft. Nog werd erop gewezen, dat in het afgeloopen voor jaar de fabrikanten niet op het gehalte wilden con tracteeren. Toch vermoedde men dat, wanneer daarop van de zijde der landbouwers sterk werd aangedrongen, de fabrikanten wel zouden willen toegeven. Eindelijk werd nog het denkbeeld aangegeven om de teelt der bieten evenals b. v. die van vlas voor eigen rekening der landbouwers te doen geschieden en het gewas dan te velde te doen taxeerendoch hiertegen werd bezwaar geopperd, omdat de landbouwer, die eventueel met zijn gewas bleef zitten, dit niet zooals vlas zelf kon laten bewerken en hij op die wijze dus nog meer j aan de willekeur der fabrikanten zou zijn overgeleverd. De voorzitter meende, dat uit de discussiën genoeg zaam gebleken was, dat de vergadering verre de voor keur gaf aan het contracteeren naar het suikergehalte en hij stelde mitsdien voor aan het eind der vergade ring eene commissie te benoemen, om te onderzoeken welke de geldelijke resultaten daarvan zouden kunnen zijn en zoo mogelijk gegevens te verzamelen omtrent de opbrengst van verschillende soorten van zaad. b. De termijn van oplevering. Een der aanwezigen meende, dat de tijd van oplevering, in het contract gewoonlijk gesteld op 15 September, niet in het belang van den landbouwer was, o. a. ook omdat gebleken is, dat in October de suikerbieten nog veel kunnen winnen in suikergehalte. Anderen echter meenden, dat dit punt niet zwaar woog, omdat de fabrikanten te dien opzichte niet streng waren. Niettemin erkende men, dat zij aflevering op 15 Sept. eischen kunnen en aangezien een contract bestaat om nageleefd te worden, ware het wenschelijk een anderen termijn vasttestellen. Uit de discussiën bleek echter, dat de meeningen hierover te veel verdeeld waren, waarom besloten werd aan bovenbedoelde commissie een advies daaromtrent te vragen. c. Wijze van betaling. Velen achtten het wensche lijk, dat in alle contracten werd uitgedrukt, dat de betaliDg geschiedt onmiddellijk na de levering, of dat in ieder geval vaste bepalingen werden gemaakt om trent den tijd van betaling, de wijze waarop en den persoon door wien die zal geschieden. Tegen betaling na aflevering bad men geen bezwaar, mits die betaling evenals de aflevering zelve bij gedeelten plaats vindt. Sommigen hadden bezwaar tegen h?t contracteeren en uitbetalen door middel van een agent, omdat men meende, dat dit niet genoegzaam waarborg op leverde, hetgeen gestaafd werd door een voorbeeld van een agent, die gefailleerd was. Anderen echter meen den, dat, tenzij op juridische gronden het tegendeel kon worden bewezen, de kracht van het contract door een agent gesloten even groot is als van dat, tusschen verkooper en kooper der suikerbieten direct gesloten. De betaling alzoo eisehende na aflevering en bij gedeelten, had men tegpn de conti acten door agenten gesloten geen overwegend bezwaar. Iutusschen zou toch ook op dit punt de commissie wellicht meer licht kunnen ontsteken. d. Wegen met de fairbank. Men opperde bezwaar tegen het wegen met mandjes en men gaf verre de voorkeur aan het gebru.k van de fairbank. Iutusschen is tegen dit instrument éen bezwaar, nl. dat het ge bruik ervan alleen dan financieel voordeel oplevert, wanneer minstens plus minus 4,000,000 kilogram moeten worden gewogen. Waar echter zulk een weeg instrument met vrucht kon gebruikt worden, wilde men het zien toegepast, terwijl tevens erop werd aan gedrongen, dat de weging zou geschieden onmiddellijk of althans binnen een bepaalden tijd na aankomst op de ladingsplaats, omdat de landbouwer niet verant woordelijk mag worden gesteld voor de vermindering tijdens het liggen op da ladingsplaats, dat bij niet genoegzaam aantal vaartuigen of spoorwagens soms van langen duur kan zijn. Na deze punten werd overgegaan tot de benoeming eener commissie. De voorzitter deelde mede, dat bereids in eene vergadering van het bestuur der Wolferts dijksche vereeniging met hem en den heer E. Van den Bosch, die het secretariaat waarnam, eenige namen waren genoemd. Hij stelde om langdurige stemmingen te voorkomen voor, dat de vergadering die lijst met namen verder zoude aanvullen en dan aan de Wolferts dijksche vereeniging zou overlaten daaruit eene defini tieve keuze te doen. Op die lijst waren bereids geplaatst de heeren: C. J. Labrijn, J. Oele Hz,, J. J Van Weel, T. J. Voorbeijtel, H. J. E. Gerlach, J. Polderdijk, I. Van Schouwen, Voogt, Heijboer, G. De Jager, O. Zuijdweg, Ch. G. Harrison, G. J. Van den Bosch en J. Nieuwenhuijzen. De vergadering voegde hieraan geene nieuwe namen toe. Wel stelde de heer J. J. Van Weel voor om nog den voorzitter, den heer J. M. Kakebeeke, daarbij te plaatsen, doch deze verklaarde bereids voor die onder scheiding te hebben bedankt uithoofde van zijne vele werkzaambeden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering, die ruim twee uren geduurd had, onder dankzegging voor de talrijke opkomst en voor den steun hem bij de leiding der bijeenkomst verleend. Ware de hamer van den voorzitter niet zoo spoedig gedaald, zeer zeker was er dan uit de vergadering nog een woord van dank ge rezen voor de wijze, waarop de heer Kakebeeke zich van zijne taak heeft gekweten. Kapelle. Door de jongste stormen is aan den Willem-Aunapolder nog al schade aange richt, zoodat spoedige voorziening noodig is. De schade wordt op f 9000 geraamd. Het ontsmettingsdetachement, hier ge detacheerd geweest met het oog op de schaapspokken, is thans definitief vertrokken, na ook de kudde van den heer A. Nijssen te hebben ontsmet. De mazelen breiden zich hier nog steeds uit en zijn thans epidemisch heerschende verklaard. Hoedekenskerke. Sedert eenige dagen hebben een paar vissehers hunne netten uitgezet, maar de vangst is zoo gering, dat de overige tot de vischvangst gerechtigden hunne daarvoor noodige moeite voorloopig wel kunnen sparen, 't Is wel jammer, want eene ge lukkige vangst verschaft in den winter aan menigeen nog een tamelijk stuk brood. Een der vissehers verzocht onlangs aan het Dijks- bestuur te mogen beschikken over een perceel ten Noorden aan de haven, om daarop oesters of mosselen te kweeken, maar ontving een weigerend antwoord. Daarna deed hij een verzoek om te mogen pachten een paar Heet., zeer geschikt voor oestercuituur, tegen over den WilIem-Anua-poIder, maar ook dit werd hem door het bestuur der visscherijen op de Schelde enz. geweigerd op grond«dat de uitgifte van de door adressant bedoelde slikken alleen kan geschieden bij openbare mededinging en wel bij verloting." Uit deze weigering blijkt echter, dat eenige aandrang van belanghebbenden «mededinging en verloting" ten gevolge zou kunnen hebben. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer E, P. Lenshoek (geboren te Wolfertsdijk), met academisch proefschrift, getiteld: «Het strafproces bij de landmacht". De aanbeveling aan aandeelhouders van de stoom trammaatschappij Breskens—Maldegem, eergisteren door commissarissen opgemaakt voor de betrekking van directeur, bestaat uit de heeren D. E. C. De Voogt, ambtenaar voor de comptabiliteit bij de staatsspoor wegen te Zwoile, en A. H a m m a c h e r, adj. commies ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Kolijnsplaat. In de raadszitting van gisteren werd aan mejuffrouw K. A. Pervoost, sed rt 16 April 1884 als onderwijzeres alhier in betrekking, en thans als zoodanig te Amsterdam benoemd, op haar verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Januari 1887. Ook werd er tot eene nieuwe regeling van de jaarwedden der onderwijzers besloten. Volgens deze zal, overeenkomstig het vooistel van burg. en weth. behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de jaarwedde van het hoofd der school onveranderd blijven, evenals die van den eersten onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd, en die der overige onderwijzers zal beginnen met 450 gld., met geregelde driejaarlijksche verhooging van 50 gld., tot een maximum van 600 gld. Deze regeling heeft alleen betrekking op nog aan te stellen onderwijzers en onderwijzeressen. TeveDS werden nog als naar gewoonte 8 obligatiën groot 100 gulden van eene leening van 15000 gulden uitgeloot. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Januari 1887, ter vervanging van de op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad van Zeeland tot leden van dien raad benoemd dr. J. E. Callenfels, te Hulst; dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg; dr. J. M. Boom, te Tolen; dr. J. Kosten De Bruyne. te Zierikseedr. IJ. Keyzer, te Middelburg; dr. J. J. Couvée, te Middelburg; S. G. Nauta Van der Grijp, te Zieriksee; mr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg; en tot plaatsver vangende leden dr. J. C. De Man, te Middelburg; dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke; A. Walraven, heel- en vroedmeester, te Nieuw- en St. JooslandJ. De Visser, heel- en vroedmeester, te Stavenisse; Th. F. Martin, heel- en vroedmeester, te Hulst; P. M. De Ligny, apotheker, te Middelburg; G. A. De Looze, apotheker, te Zieriksee, M. N. Baert, apotheker, te Vlissingenmr. W. A. Van Hoek, te Middelburg. In de Maandag gehouden zitting van den Ge meenteraad van Zieriksee is mededeeling gedaan van een brief van Gedep. Staten van Zeeland, houdende mededeeling dat zij bezwaar maken om gevolg te geven aan den door den Raad uitgedrukten wensch tot ver hooging der jaarwedde van den Burgemeester. Tengevolge van het in werking treden op 1 Jan. 1887 der nieuwe statuten van de vereeniging het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, waarbij zooveel mogelijk provinciale afdeelingen moeten worden opgericht, is Maandag, onder voorzitterschap vaD den heer H. J. E. Gerlach te Middelburg, eene vergadering belegd van leden der vereeniging in Zeeland woon achtig. De opkomst was niet zeer talrijk. Nadat algemeen de wenscbelijkheid was erkend om ook aldaar eene afdeeling te vestigen, werd besloten dat de nieuwe afdeeling den naam «Zeeland" zal dragen en zich zal uitstrekken over de gebeele pro vincie. Tot bestuursleden van de afdeeling werden benoemd de heeren H. J. E. Gerlach, A. M. Tak, A. Van der Have te Oosterland, J. Riemens te Seroos- kerke en Jan Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. In de daarop gehouden bestuursvergadering werden benoemd tot voorzitter de heer H. J. E. Gerlach, tot 2en voorzitter de heer J. Riemens en tot secretaris penningmeester de heer Jan Polderdijk. De contributie voor de gewone leden werd bepaald op 1.50. Wij wenschen deze jeugdige vereeniging aller steun en medewerking toe. Het stamboek, in Zeeland nog zoo weinig bekend, kan ook hier veel nut stichten en het schoone doel dat men zich voor oogen stelt veredeling van den veestapel mag wel terecht op waardeering van velen aanspraak maken. (M. Ct.) Door de Algemeene Vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerks- n ij verheid in Nederland van 9 en 10 Aug. jl., gehouden te Middelburg, is besloten tot de instelling van een fonds voor wedstrijden van handwerkslieden, voornamelijk met het doel om door het brengen van verband tusschen de verschillende besturen van wed strijden, door kennisneming van elkanders arbeid, door het bestudeeren van de verschillen, door het gebruik maken van elkanders ondervinding nut te stichten. Eensdeels zouden de wedstrijden daardoor allengs beter georganiseerd worden, anderdeels zouden zij kunnen plaatshebben ook in plaatsen, waar dit tot nogtoe niet werd beproefd of afstuitte op gebrek aan onder vinding. Thans heeft het bestuur bij circulaire alle belang stellenden bij de hand werksnij verheid aangezocht deel te nemen in het fondsdoor toetreding als oprichter tegen eene bijdrage in ééns van 100, als beschermer tegen eene jaarlijksche bijdrage van 25, als begunstiger van 10, of als lid van 5. Het U. D. meldt, dat de nationale feest zang, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning (woorden vau Fiore della Neve, muziek van C. Coenen), onder leiding van den componist zal worden ten gehoore gebracht te Utrecht op den feestdag zelf, in de residentie Maandag daaraan volgende, terwijl te 's-Gravenhage toezegging schijnt te zijn ontvangen, dat H. H. M. M. de Koning en de Koningin de uitvoering aldaar zullen bijwonen. In Noord-Brabant en Limburg maken verschillende liedertafels zich gereed den feestzang op den feestdag insgelijks ten gehoore te brengen. Te Hoogkarspel is op 71jarigen leeftijd overleden de heer K. D e J o n g, oud-lid der Tweede Kamer, burgemeester van Hoogkarspel. Het Volksbladorgaan van Volksonderwijs, meent, dat er wel niet aan zal kunnen getwijfeld worden, of het voorstel van den heer Schaepman, tot wijziging van art. 194, zal ook weldra de reeks mislukte pogingen tot oplossing van het onderwijs vraagstuk met éene vermeerderd hebben. Maar toch is het van belang op éene bijzonderheid te wijzen, welke een eigenaardig licht werpt op het standpunt, door de geestverwanten van den heer Schaepman, en evenzeer door hunne Calvinistische medestanders in den schoolstrijd ingenomen. Vrijheid van onderwijs, zegt de heer Schaepman, is niet slechts de vrijheid om onderwijs te geven, maar ook om den kinderen het onderwijs te verschaffen, dit met de godsdienstige overtuiging der ouders strookt, en voor on- en min vermogenden zou die vrijheid niet, bestaan, «wanneer ook voor hen geen scholen open stonden, waarop zij het naar hunne overtuiging noodig onderwijs voor hunne kinderen kunnen verkrijgen". Met zulk eene «rechtsgelijkheid" zouden, gezwegen van de principiëele bezwaren, katholieken en orthodoxen in eenigszins bevolkte gemeenten en buurten vrij wel gebaat zijn, maar wat moet er nu geschieden met de kinderen van hen, diejj éen uur of meer in den omtrek met hunne overtuiging alleen staan, zoodat voor die kin deren geen «school openstaat? De overtuiging van den katholiek in een protestansch dorp en van den protestant ergens in den Noordbrabantschen achterhoek zal toch wel even heilig zijn als die hunner geestverwanten in dichtbevolkte streken. En naar het stelsel van den heer Schaepman zullen in dergelijke plaatsjes alleen gesubsidieerde gezindte-scholen worden gevonden, zoodat in de practijk zijn voorstel juist tot de grootste onge lijkheid en tot onderdrukking der kleine minderheden leidt. Moet dit niet iedereen, die niet door den harts-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1