en 0. a. acht predikanten mede-Werkers zijn van dit blad, en dat o. a. jhr. mr. Elout Van Soeterwoude, lid der Eerste Kamer, en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, tot de eereleden van «Patrimonium" behooren, heb ik dan geen recht tot de vraag aan ieder belangstellende in onze staat kundige ontwikkeling: wordt aan den invloed, die van de antirevolutio naire partij naar het volk uitgaat, door u de noodige aandacht geschonken f A. G." A., iO Dec. 1886. Een particulier telegram aan de N. R. Ct. uit Berlijn dd. 10 December meldt naar aanleiding van in Nederland in omloop gebrachte geruchten over de mogelijkheid dat da van staatswege gesubsidieerde Duitsche stoomschepen eene Nederlandsche haven zouden aandoen, o. a. het volgende, als vaststaande Voorloopig is niet te verwachten dat de Duitsche regeering tot zoodanige wijziging het initiatief zou nemen. Het zou alleen kunnen uitgaan van den Nord- deutschen Lloyd, als ondernemer. Doch deze heeft daarbij geen belang, omdat hij te Antwerpen geen ha vengelden behoeft te betalen, en omdat de Belgische regeering bovendien bereid is, hem een subsidie in geld te verstrekken. De Belgische regeering verwacht namelijk dat door dit subsidie aan Duitsche stoom schepen op indirecte wijze de uitvoerhandel van België zal worden bevorderd. De Nederlandsche regeering daarentegen acht het voor de belangen der scheepvaart en van den handel van haar eigen land niet gewenscht, een deel der staatsinkomsten uit havengelden enz. prijs te geven ter wille eener buitenlandsche maatschappij, en dit te minder, omdat het niet vaststaat dat zoodanig indirect subsidie aan de Duitsche booten zou worden goedge maakt door een overeenkomstig voordeel voor de Ne derlandsche nijverheidde omvang van deze en hare behoefte aan uitvoer zijn niet zoo intensief als in België, bij de daar bestaande overproductie, het geval is. Om redenen van geldelijken aard is het derhalve voor den Lloyd voordeeliger, zich aan Antwerpen te houden, evenzeer als het, uit het oogpunt der handels belangen gezien, voor de Nederlandsche regeeriog niet gewenscht schijnt aan de Duitsche maatschappij gel delijken steun te verleenen. Tusschen Nederland en Duitschland zijn onderhan delingen aangeknoopt over eene zoodanige regeling, dat voor den in het volgende voorjaar aanvangenden Nederlandschen dagdienst tusschen Vlissingen en Queen- boro de noodige aansluiting aan de Duitsche spoor- weglijnen worde verkregen. Op de tentoonstelling van kunstnaaldwerk te Amsterdam is o. a. de bronzen medaille toegekend aan da Haagsche afdeeling van «Tesselschade" voor kantwerk, point duchesse, vervaardigd te Sluis. Het jaarcongres der sociaal-demo cratische part ij in Nederland zal naar R. e. A. bericht met de Kerstdagen plaats vinden te Hengeloo, het brandpunt der socialistische beweging in Twenthe. De uitslag der examens voor boekhouden en handelscorrespondentie voor de practijk vanwege de Vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam op 30 November, 1 en 2 December ge houden, is aldusVoor het boekhouden hadden zich aangemeld 22 candidatenniet opgekomen 2, terug getrokken -1 geslaagd 13. De eerstvolgende examens voor handelscorrespondentie zullen in het voorjaar wor den gehouden. In November zijn voor den Indischen dienst bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 165 man, waaronder 112 Nederlanders en 33 Duitschers, en 112 man van de korpsen overgenomen. Naar O.-Indië zijn 224 man uitgezonden in 3 detachementen met 7 officieren. Naar Suriname zijn uitgezonden 29 Nederlanders en 3 Duitschers; uit W.-Indië keerde in die maand 1 soldaat terug na een 20jarig verblijf aldaar. 't Is overbekend, dat de Bredasche ge meenteraad een grappige gemeenteraad is, waar toe ook de geachte voorzitter het zijne bijdraagt. Jammer evenwel, zijn de grappen niet altijd van on schuldig allooi. Allerminst was dit zeker het geval met een grap in de zitting van 4 December jl. Mededeelende dat de heer J. F. De Booij hem een bezoek had gebracht, om te vragen, dat bij, zoo er bezwaren mochten bestaan tegen zjjn aanstelling als makelaar in alle vakken, ten minste in het vak «roerende goederen" als makelaar zou worden aangesteld, merkte de voorzitter het volgende op«Of hieronder ook blanke slavinnen bedoeld worden, waarover in de Tweede Kamer zoo dikwijls discussie wordt gevoerd, is mij niet gebleken." Dat loopt naar onze bescheiden meening, zelfs voor dan Bredaschen g emeenteraad, wel een beetje de spui gaten uit. In plaats van er over te lachen, ware het voegzaam geweest, den geachten voorzitter te doen opmerken, dat zulke «grappen" op zijn zachtst, ern stige onbetamelijkheden zijn. (Tijd.) In een correspondentie in het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen komt de mede- deeling voor, dat de redactie een reeks onderzoe kingen zal uitvoeren omtrent den jenever en dat juist uit de meest onaanzienlijke drankwinkels monsters zijn genomen. Het voornemen bestaat, in alle groote steden des lands een dergelijk onderzoek in te stellen. Dan zal er zoo iets aan het licht komenJammer dat het onderzoek niet eerder is ingesteld. Wij houden ons overtuigd, dat wanneer men ziet op welke wijze deze «volksdrank" wordt vervalscht, de Regeering en de Wetgevende Macht er zich nog eens op bedenken zouden om door maar altijd en altijd den accijns te verhoogen, die stelselmatige vergiftiging in de hand te werken. «Dan moet het volk ook maar geen jenever drinken" antwoordt men misschien. Heel goed. Maar niet ieder kan portwijn of sherry drinken, en door nu maar voortdurend den borrel van den kleinen man hooger te belasten is het ware middel niet om het drankmisbruik tegen te gaanwel om den drank hoe langer hoe nadeeliger te maken. (Arnh. Ct.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van Zaterdag zijn verschillende ont werpen aangenomen, waaronder de uitzonderingswetten voor plaatselijke heffingen, o. a. die betreffende Veere, en de vereeniging der Limburgsche gemeenten. De Kamer is, op voorstel van den heer Fransen Van de Putte, tot Maandag 20 December gescheiden, in het vertrouwen dat op dien dag de Minister van koloniën, wien omvangrijke werkzaamheden in de Tweede Kamer wachten, dan in staat zal zijn in de Eerste Kamer de Indische begrooting te verdedigen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Hoek, bij Ter-Neuzen, ds. R. Bokma, pred. te Krabbendijke. De heer Elout van Soeterwoude maakt in de Standaard bekend, dat hij, wegens de uitspraak der Synode in de zaak der 75 Amsterdamsche kerkeraads- leden, alle betrekking met het Hervormd kerkgenoot schap afbreekt. In de bekende kerkelijke quaestie werden de vorige week voor de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam de pleidooien gehouden vanwege het Clas sicaal Bestuur doende «wat des kerkeraads is" tegen de hh. dr. Rutgers en Goedhuis. Voor de gedaagden trad als pleiter op mr. Heems kerk. De eisch was dat gedaagden aan den eischer zullen afgeven alle stukken behoorende tot het archief, die zij qua archivaris en scriba van den Amsterdam- schen kerkeraad onder zich hebben. Pleiter beweerde dat het Classicaal Bestuur geen rechtspersoon is, maar een commissie, dat de eisch, niet voldoende aan art. 5 van het Wetb. v. Burgel. Rechtsv., nietig is. Tevens meende bij dat het Classi caal Bestuur zich ten onrichte noemt «doende wat des kerkeraads is". Immers het reglement der kerke raden zegt, dat het Classicaal Bestuur alleen daar doet wat des kerkeraads is, als er geen kerkeraad bestaat en dit was te Amsterdam wel het geval, want van de 135 leden waren er slechts 75 geschorst, maar daardoor hadden zij zelfs hun recht van kerkeraadslid niet verloren. Pleiter concludeerde dus tot niet-ontvankelijk-ver- klaring. Voor den eischer (Cl. Bestuur) trad als pleiter op mr. Molster. Deze meende dat het Cl. Bestuur volkomen recht tot den eisch had, omdat bet handelde als kerke raad, daar de kerkeraad geen besluit mocht nemen. Volgens het kerkl. Regl. toch mag alleen de kerke raad met 2/« der stemmen besluiten en nu er 75 leden geschorst waren, was er geen kerkeraad en deed het Cl. Bestuur terecht wat des kerkeraads is. Mr. Heineken diende van repliek. Ook hij meende dat het Cl. Bestuur volstrekt geen recht had om te eischen, daar het geen rechtspersoon was, doch een voudig een ressort, een geographisch begrip, bovendien er was een kerkeraad en de negen leden van het Cl. Bestuur hebben zich voorgedaan als een monster en den geheelen kerkeraad opgegeten, maar, zegt pl., zij zullen blijken zich een indigestie gegeten te hebben. Pl. concludeert dus nietigheid der dagvaarding. Mr. Molster beweerde dat het Cl. Bestuur wel een erkend lichaam was, in 1816 door Koning Willem I ingesteld dat geen woonplaats vermeld was kan ook niet, want het Cl. Bestuur woont niet maar vergadert. Wel waren de 75 kerkeraadsleden niet ontzet, doch alleen geschorst, maar handelen konden zij in geen geval meerhet Cl. Bestuur had dus volkomen recht te doen wat des kerkeraads is. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 20 Januari a. s. (Amst. Ct.) Kisse. In 1885 hebben, op eene schoolbevolking van pl. m. 100 leerlingen, 3 vóór hun twaalfjarigen leeftijd de school voor goed verlatenallen meisjes om huiselijke bezigheden te verrichten. Te Zieriksee werd Zaterdag de gewone driemaan- delijksche vejgadering van de onderwijzers in het arron dissement Zieriksee gehouden. Zij werd bijgewoond door den heer Schneijders, oud- arrondissements-schoolopziener, en zijn opvolger den heer mr. Cau. Met algemeene stemmen werd besloten den heer mr. Cau tot voorzitter te benoemen en den heer Schneijders tot eere-voorzitter. Daarna werd van gedachten gewisseld over het school verzuim, waarvan enkele hoofden van scholen treurige staaltjes mededeelden. De hoofdonderwijzer van Nieuwer- kerk deelde onder meer mede, dat hij drie zomers achtereen geen enkel kind in de hoogste klasse had. Een der hoofden van Zieriksee verklaarde, dat bij hem kinderen waren die meer dan 200 absenties per jaar hadden. (N. R. Ct.) Boekaankondiging. De 9e aflev. van het tijdschrift Vragen van den Dag, redactie dr. II. Blink en A. Winkler Prins, bevat Dr. J. D. R. Scheffer, Georganiseerde fermentenB. H. Schroven, Grondbezit op Java IJ. Meijer, gymnastie voor meisjesDuur van den arbeidsdag in Duitsche fabrieken Gezichtsbedrog VraagbusPolitiek over zicht; Feuilleton. Rechtszaken. Op Dinsdag 21 December zal het gerechtshof te Amsterdam in appèl behandelen de zaak tegen Fortuyn en Van der Stadt, leiders der sociaal-democraten, die door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf zijn veroordeeld, wegens het schrijven en verspreiden van opruiende biljetten in de troebele dagen van einde Juli 1.1. De brand in het Kurhaus te Scheveningen zal waarschijnlijk toch nog aanleiding geven tot eene ge rechtelijke vervolging. Men verneemt dat dezer dagen de raadkamer van het Haagsche gerechtshof, in strijd met de beslissing der rechtbank, die geen termen moet hebben gevonden tot het doen instellen eener vervolging tegen de dienstbode, op grond van art. 158 strafwetboek een nieuw onderzoek heeft bevolen. 's-Gravenhage. In de zitting van den Hoogen Raad van heden heelt de adv.-gen. mr. Gregory in zake het cassatieberoep van Domela Nieuwenhuis geconcludeerd tot verwerping van het berosp, daar de beide cassa tiemiddelen hem geheel ongegrond voorkwamen. Uit spraak Maandag 10 Januari. Landbouw en Veeteelt. Te Nieuwerkerk bij Zieriksee werd Vrijdag in eene vergadering der dorpsvereeniging «Eendracht bindt" aldaar, na afdoening van eenige huishoudelijke werk zaamheden, aan de leden gelegenheid gegeven, opgave der benoodigde kunstmeststoffen te doen. De voorzitter deelde vooraf mede, dat bij eene in Februari te houden vergadering nogmaals gelegenheid daartoe zou zijn vooral met het oog op de benoodigde Chilisalpeter, welke meestal eerst in April en Mei gebezigd wordt. Na op somming der verschillende biljetten werd het bestuur gemachtigd, eene inschrijving te openen van ongeveer 20.000 kilo superphosphaat en ongeveer 5000 opge loste Peru-guano, de superphosphaat met een gehalte van 14 a 18 pet. phosphorzuur en de guano met 7 pet. stikstof en 9 pet. phosphorzuur, alles in water oplosbaar en onder kostelooze controle van het proef station Wageningen, met in achtneming der voor waarden, welke op aaDvrage bij den voorzitter, den heer C. Van Oeveren te Nieuwerkerk, verkrijgbaar zijn. De voorzitter bracht alsnu aan de orde het pro gramma der centrale tentoonstellingsvereeniging «Land bouwbelang" voor hare tentoonstelling, tegen 10 Febru ari a. s. uitgeschreven. Na de mededeeling van den voorz.tter, dat men, met het oog op de ditjaargehou- dene tentoonstelling door de dorpsvereeniging «Een dracht Bindt" hoogstwaarschijnlijk voor een tekort in de kas zou staan, nam de voorzitter der centrale vereeniging de vrijheid, de vergadering in overweging te geven, dit jaar geen prijs uit te loven voor die ten toonstelling, doch noodigde hij de aanwezige leden uit, dit voor hun privé te doen. Na omvraag werd door eenige leden besloten, eene zilveren medaille uit te loven voor een monster paardenboonen. (N. R, Ct.) Uit Washington meldt men, dd. 10 dezer: In het verslag van het landbouw-departement worden de volgende gemiddelde prijzen, betaald voor den aanplant, opgegevenmaïs 37 cents, tarwe 69, haver 29.4, rogge 53.1, en gerst 53. Buiteniandsch Overzicht. De buitenlandsche pers inzonderheid de Oosten- rijksche houdt zich nog steeds druk bezig met de Duitsche legerwet. De Neue Freie Presse ziet in de indiening van dat ontwerp niets minder dan de voor bode van een den Europeeschen vrede bedreigenden oorlog. Het blad wijst erop hoe de verhouding van Duitschland tot Frankrijk niet ernstiger en oorlogs zuchtiger is dan vijftien jaren geleden of da t in 1874, toen Moltko in den Rijksdag de versterking der Duit sche legermacht verdedigde op grond dat een sterk Duitschland een blij venden Euiopeeschen vrede zou kunnen verzekeren. Welnu, Duitschland is sterk en toch wordt op nog meerdere sterkte aangedrongen. Dit wijst volgens de N. F. P. erop, dat de groote drang voor dezen stap van de zijde van Rusland komt, van Rusland, dat, in zijne plannen in het Oosten gedwarsboomd, Frankrijk nauwer aan zich tracht te verbinden en zoodoende binnen niet al te langen tijd ons werelddeel wellicht weder een oorlog zal doen aanschouwen. De nieuwe Fransche premier, de heer Goblet, is met de vorming van zijn ministerie gereed gekomen, met uitzondering van de portefeuille van Buitenland sche zaken. Nadat hij zich te vergeefs tot verschil lende personen heeft gewend met verzoek om zich aan het hoofd van dat departement te stellen, heeft hij die betrekking thans aangeboden aan den Fran- schen gezant te Lissabon, generaal Billot. Het ministerie is nu aldus samengesteldMinister president en van Binnenlandsche Zaken en Eeredienst, GobletFinanciën, DauphinOnderwijs, Berthelot Justitie, SarrienOorlog, BoulangerPosterijen en Telegrafie, GranetKoophandel, Lockroy Openbare Werken, Millaud. In de Kamer zeide Goblet, dat het ministerie rekent op de eensgezindheid der republikeinen. Wat de bui tenlandsche politiek betreft, zal het de lijn volgen, door het vorige ministerie getrokken en door de Ka mer goedgekeurd. Wat aangaat de binnenlandsche politiek, zeide hij de hervormingen toe, welke de Kamer verlangd heeft. De desbetreffende ontwerpen zullen in den aanvang der zitting van 1887 worden ingediend. Hij uitte de hoop, dat de Kamer van haar vertrouwen blijk zou geven, door de kredietwet aan te nemen. De Bulgaarsche deputatie vertoeft nog steeds te Weenen, waar zij door Kalnoky werd ontvangen, die haar verzekerde, dat Bulgarije en den nieuwen vorst op Oostenrijk's steun zouden kunnen rekenen. Ook de Russische gezant aldaar heeft de deputatie ten ge- hoore ontvangen. Gemengde Berichten. Mazelen-epidemie te Qoes. Sinds de vorige opgave zijn aangegeven het volgende aantal nieuwe gevallen Zaterdag 2, Zondag 1, heden geene, totaal 3. Als her steld zijn gemeld: Zaterdag 35, Zondag 8, heden 17, totaal 60. Het totaal thans aangegevenen bedraagt 739, hersteld 663, overleden 15, zoodat 61 aangege venen in behandeling blijven, hetgeen weder 57 minder bedraagt dan jl. Vrijdag. Door de rijks- en gemeentepolitie te Krabben- dijk zijn Vrijdag aldaar aangehouden twee deserteurs, beiden geplaatst bij de klasse van discipline te Vlis singen, die zich op weg bevonden naar België met het doel om zich daar een bestaan te verschaffen. Helnkenszand. Zaterdagavond werd in de herberg van A. v. d. Berge alhier eene voorstelling in het goochelen en de gymmastiek gegeven door mr. John Zumsteg en Mstrs. Helene. Verschillende afdeelingen van het programma bleven wegens de geringe opkomst van het publiek achterwege. De aanwezigen wareU hoogst tevreden en kunnen getuigen dat dhr. Z. en mej. H. zich goed van hun taak hebben gekweten. Kolijnsplaat. Steeds blijven de mazelen hier heer- schen, en al zijn ze van geen kwaden aard, zoodat er nog geen lijders aan bezweken zijn, toch zijn er verscheidene kinderen zeer ziek van vóór de mazelen goed en wel zijn uitgekomen. Van Woensdag tot en met Zondag 11. zijn er 99 gevallen bijgekomen, dus gemiddeld 20 per dag. In het [geheel heeft de ziekte zich in 178 gezinnen geopenbaard met 430 patiënten van deze zijn er 78 hersteld, zoodat er thans nog 352 lijders zijn in 150 gezinnen. Te Kats zijn de mazelen geheel geweken, behalve bij verscheidene Katsche landbouwers, welke onder deze gemeente wonen. Dat kleinigheden kunnen oploopen kan uit het volgende voorbeeld duidelijk blijken. Wanneer men een kind op zijn éérsten jaardag één cent ten geschenke geeft en dat bedrag ieder jaar, tot zijn 25ste toe, telkens verdubbelt, zoude men dan wel willen gelooven dat het, den laatstgenoemden leeftijd bereikt hebbende, zich in het belangrijk kapitaal van 335.544.31 kan ver heugen? De rente is hier nog niet eens bijberekend. Men cijfere dit maar na. Van alle artikelen is zekerlijk een mooi en precies horloge als kerstgeschenk zeer aantebevelen. Het duurt een menschenleven, beeft immer zijn waarde, en com bineert het nuttige met het schoone. Wij vestigen daarom de aandacht op de annonce der beroemde Remontoirhorloges van de Conkling Manufacturing Com pany, die op de wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden. De firma verzoekt bij bestelling optegeven dat de lezer de advertentie in ons blad gezien heeft. Te Haskerhorne (Friesland) is het armbestuur opgeheven, omdat daargeen armen meer zijn. Gelukkige gemeente Eene gehuwde vrouw te Deventer, wier man voor eenigen tijd naar Amerika was vertrokken en van daar weder was teruggekeerd, hield gedurende de afwezig heid van haren man kostgangers. Donderdag kwam haar een dezer opzoeken en zij besloot met hem op reis te gaan. Zij haalde geld, naar zij beweert 425, dat zij bij eenen notaris had staan, en ging met den voormaligen kostganger 'naar den trein. De kostganger stapte in den trein, doch liet zijne gezellin achier. De vrouw beweert, dat hij haar geld heeft medegenomen. Voor eenige dagen verkocht een tapper te Ren- kum voor ƒ400 zijn vergunningsrecht", hetwelk naar een der voornaamste hötels te Oosterbeek zou worden «overgeplaatst" Wie hier «bekocht" is? Te Middelburg is volgens de M. Ct. het mazelen-biljet nog slechts op een 40tal perceelen zicht baar. Te Ter Neuzen zijn sedert de vorige opgave de mazelen nog in 11 gezinnen verschenen. Sedert 't begin der ziekte is het aantal lijders thans 545, waarvan 4 overleden. De ziekte is merkbaar aan 't afnemen zegt de T. N. Ct. Door een onbekende te Zieriksee is ƒ1000 ge schonken voor eene extra-uitdeeling aan de armen van wintergoederen, levensmiddelen enz. Volgens zeggen van een Belgischen zeeloods, te Vlissingen uit zee binnen, heeft hij bij den jongsten storm in de Noordzee een stoomschip zien zinken, waarvan bij het dek alles was weggeslagen en de masten over boord waren gegaan. Noch van de bemanning, noch van de vlag was iets te ontdekken. De Haagsche Ct. geeft naar aanleiding van den jongsten storm de volgende grapEen der werklieden, die tot het getal behoorde van hen, die van het Kur haus wegens den hevigen wind naar huis gezonden werden, kwam, zoowel in- als uitwendig, zeer ver waaid en laat t'huis. Dit verwekte bij zijne weder helft nu weder een storm. Toen hij daarvan op het karrewei mededeeling deed aan zijne makkers, vroeg men hem: «En hoe heb jij het toen aangelegd?" Waarop hij antwoordde «Wel, ik heb net gedaan als de wind ik ben gaan liggen Uit Engeland en Frankrijk komen talrijke be richten omtrent den storm, die ook daar woedde, en de vele ongelukken daardoor veroorzaakt. Een aantal schepen vergingen en vele menschenlevens gingen ver loren. Men meldt uit Londen, 10 December: Heden morgen vroeg is het schip «Mexico" uit Hamburg in den Mersey-mond gestrand. Drie reddingsbouten uit Soutbport, Lytham en Saintannes gingen, onder nood- weder, tot redding uit. De booten uit Southort en Saintannes zijn omgeslagen van de bemanning werden er slechts 9 gered, 21 zijn er verdronken. De boot uit Lytham slaagde er in de bemanning der «Mexico" op te nemen. Te Baltinglass overleed, 105 jaar oud, mej. Mathilda Johnson, die sedert zij in 1798 haar ver loofde, een officier, door den dood verloor, haar ver dere levensjaren (99) ongehuwd bleef. Op de sterrenwacht te Kalocsa (Hongarije) zag men dezer dagen aan den zuid oostkant van de zonne schijf een zonderlingen uitwas. De daaruit slaande vlam verhief zich, volgens de berekeningen, tot eene hoogte van 22,000 mijlen. Later scheidde die vlam zich van de zon af, en zweefde zij nog een tijd lang, als lichtwolk, boven de zonneschijf. Het parquet te Brussel heeft uit Londen bericht ontvangen, dat de politie aldaar de dieven van den posttrein ontdekt zou hebben. Zij worden ook ver dacht van den posttrein tusschen Londen en Dover in April 11. te hebben geplunderd. Een der dieven is op 26 Nov. van Charing Cross Station naar Ostende gegaan en den volgenden dag teruggekomen in de City heeft hij diamanten te koop aangeboden. Doch de mannen zijn Engelscben en de Engelsche wet laat niet toe hen leed te doen toch hoopt men een ander wetsartikel zoo te kunnen verdraaien, dat uitlevering mogelijk wordt en zij te Brussel zullen worden gevonnisd. Naar luid van telegrammen uit Weenen heeft

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2