1886. N°. 146. Zaterdag 11 December. 73ste jaargang. -Ci=<ïsCi=>CE>CÏ^- GOESCHE Da uitgave dezer Couraut geschiedt Maanda.8, Woensdag 011 Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et, In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 10 December 1886. Dinsdagavond hield de geneeskundige Raad van Zeeland te Middelburg eene vergadering. Aan het verslag daarvan in de M. Ct. gegeven, ontleenen wij het volgende Mededeeling werd gedaan van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, over het tijdvak van 1 Juni tot 1 November 1886. Pokken werden in de provincie niet waargenomen. Van het voorkomen van roodvonk werd 0. a. bericht ontvangen uit Kloetinge, Scherpenisse, St.-Maartensdijk en Zteriksee; de ziekte bepaalde zich in elk dezer ge meenten tot 1 geval. Mazelen hebben zich over een groot gedeelte der provincie verspreid vooral op Walcheren, Zuid-Beve land en in het 4e district. De sterfte aan deze ziekte was echter uiterst gering. De scholen waren wederom de brandpunten van be smetting. De ziekte werd 0. a. overgebracht van Vlissingen naar Heinkenszand, van Leiden naar Zieriksee, van Zieriksee naar Dreischor en Nieuwerkerk, van Drie wegen naar Borsele en Ellewoudsdijk. Het eiland Tolen bleef van de ziekte verschoond. Diphteritis bleef te Scherpenisse heerschen tot het einde van Augustus. Meer dan 80 personen zijn aldaar dit jaar door die ziekte aangetast en 13 overleden. Ook te St.-Maartensdijk kwamen eenige gevallen van diphteritis voor. En thans is het eiland Tolen nog niet vrij van die ziekte! Gevallen van kwaadaardige keelziekte kwamen voor te Middelburg 1, te St.-Filipsland 1, te Krabbendijke 2. Typhus en febris typhoïdea verkregen nergens eene epidemische uitbreiding. 3 gevallen kwamen voor te Middelburg, 2 te Scherpenisse en 1 te St.-Maartensdijk en Wolfertsdijk. De geneeskundige hulp of meerdere hulp wordt 0. anoodig geacht voor Oudelande, terwijl voldoende verloskundige hulp ontbreekt voor Baarland, Hoede- kenskerke en Ellewoudsdijk. Over het plaatselijk onderzoek en handelingen ter bevordering der volksgezondheid werd onder meer medegedeeld Afvoer van vuil Varkenshokken enz. te Scher penisse. Bij de uitbreiding der diphteritis te Scher penisse bleek meer en meer, dat opeenhooping van vuil, in privaten, varkenshokken en slooten, achter en nabij dicht opeen gebouwde woningen, tot den ongun- stigep loop dezer ziekte bijdroegen. Op aandrang van den inspecteur zijn bij herhaling de privaten geledigd en ontsmet, de mest uit de varkenshokken en het vuil uit de slooten verwijderd. Tevens werd door den gemeenteraad besloten buiten de kom der gemeente vergaderbakken voor privaatmest te doen metselen. Als de meest afdoende maatregel moet echter wor den beschouwd de verwijdering der varkenshokken uit de naaste omgeving der woningen. De inspecteur gaf daarom het gemeentebestuur in ernstige overweging eene verordening in het leven te roepen, waarbij het houden van varkens, binnen zekeren afstand van be woonde perceelen, wordt verboden, op dezelfde wijze, als dit in andere gemeenten pleegt te geschieden. Meermalen werd dit onderwerp in den gemeente raad behandeld, doch ten slotte een voorstel tot ver plaatsing der varkenshokken, binnen de kom der ge meente aanwezig, verworpen. Buurten Java" en «Hoenderweg" te St. Annaland. Het gemeentebestuur te St. Annaland werd door den inspecteur gewezen op den onhoudbaren en voor de gezondheid schadelijken toestand dezer buurten, waar de varkenshokken, en mestverzamelingen dezer, aan de woningen grenzen. Reeds vroeger werd hierop de aandacht van het gemeentebestuur gevestigd. Opnieuw werd door bur gemeester en wethouders verbetering toegezegd. «Kleine Kaai" te St. Maartensdijk. De gebrekkige afwatering der «Kleine Kaai" te St. Maartensdijk, welke in den geneeskundigen raad bij herhaling ter sprake werd gebracht, gaf wederom aanleiding tot eene correspondentie met het gemeentebestuur. Volgens be richt was de gemeenteraad thans eenstemmig van ge voelen, dat, indien een doelmatig plan tot verbetering kan worden ontworpen, de uitvoering niet langer moest worden nagelaten. Daarom werd aan een deskundige hieromtrent een onderzoek opgedragen, met het gevolg dat tot over kluizing der sloot werd besloten. Begraafplaatsen. Bouwen bij de begraafplaats te Ierseke. Gedeputeerde Staten verzochten advies omtrent een verzoek van A. Hartoog te Ierseke, om de schuur van zijne, 50 Meters van de begraafplaats gelegen, woning tot een woonhuis te mogen verbouwen, waardoor het nieuwe gedeelte slechts 48 M. van de begraafplaats verwijderd zoude zijn. Daartegen bestond, de ligging der begraafplaats in aanmerking genomen, uit een jhygiënisch oogpunt geen bezwaar. Dienovereenkomstig werd door Gedeputeerde Staten vergunning verleend. Hondsdolheid te Kortgene. Te Kortgene kwamen verdachte gevallen van hondsdolheid voor bij een hond en eene kat. In die gemeente is de wet van 5 Juni 1875 (Staatsb). no. 110) toegepast. Op de vraag des voorzitters, na afhandeling der agenda, of een der leden het woord wenschte te voeren, zeide de heer De Man, dat in den laatsten tijd eene ziekte, die vrotger zeldzaam voorkwam, zich meer en meer vertoond heeft, nl. de lintwormziekte. Door den heer De Bruijne werd medegedeeld, dat ook te Zierik see vooral onder de slagers de ziekte veel voor komt en hij voegde daarbij dat ook vele personen, die het Suez-kanaal passeeren, die ziekte opdoen. Er werd besloten aan heeren medici in de provincie per circu laire te vragen hoeveel gevallen der lintwormziekte zij in de laatste vijf jaren van hunne practijk hebben behandeld, om zoodoende tot eene statistiek te komen en met die gegevens te trachten de oorzaak der ziekte op te sporen. Ierseke. In de gisternamiddag om 1 uur gehouden raadszitting werd besloten om de voorwerpen door de meisjes op de handwerkles der openbare scho len vervaardigd onder de meisjes te verloten. (Vroe ger werden zij in het openbaar verkocht.) Ingekomen waren Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot verhooging van den hoofdei, omslag van 5000 tot 7000; besluit van Ged. Staten tot verlaging van den hoof- delijken omslag der heeren J. L. Boone en J. Sinke Ez. eene missive van den hoofdingenieur van den wa terstaat, waarin in overweging gegeven wordt de ver betering van den grintweg tusschen Ierseke en 't station Kruiningen en eene kennisgeving van Ged. Staten dat het raadsbesluit tot verhooging van de 25 gemeente-opcenten op 't personeel tot 35 niet "den 1 Januari e. k., maar pas den 1 Mei a. s. kan in wer king treden. De Voorzitter deelde mede dat de bouw van een toren gegund is 'aan den heer A. Laban alhier voor 10660, als zijnde deze de laagste inschrijver. Met het oog op die som werd besloten de leening van 9000 nog met 1500 te verhoogen. Dit had tengevolge dat ook de conversieleening van 30000 tot 31500 verhoogd en eene wijziging in de begrooting voor 1887 noodzakelijk werd. Het woonhuis van den gemeentegeneesheer werd weder voor 3 jaren aan dezen Verhuurd. Daarna had de uitloting van gemeente-obligatiën plaats. Nu werd ter tafel gebracht het bestek voor de ver bouwing van het post- en telegraafkantoor, opgemaakt door den gemeente-architect. Öp voorstel van den heer Schipper werd besloten dit punt aantehouden tot de volgende vergadering, teneinde nauwkeurige kennis neming mogelijk te maken. De raming bedraagt 5500. Daarna werd 0. a. nog besloten: van den heer A. H. Van Bergen te Heiligerlee een brandspuit met 100 M. slang aanteschaffen, tot den prijs van ƒ1276, en aan den beer J. L. Moerdijk alhier een gratificatie van ƒ80 toetekennen voor de tijdelijke waarneming eener vacature op school 2. Nadat nog het suppletoir kohier voor den hoofd, omslag was vastgesteld, werd de vergadering gesloten. Ierseke. Gisteravond hield de heer H. S n ij d e r s van Middelburg in het «hotel Oesterbeurs" alhier de aangekondigde volksvoordracht over «Neerlands ver leden en heden op maatschappelijk gebied", van welke vroeger de inhoud in hoofdzaak door uw blad is medegedeeld. De spreker had een vrij talrijk en zeer aandachtig gehoor. Na zijne rede gaf de heer Nonhebei nog als bijdrage «De inséparabels" van Justus Van Maurik. Kolijnsplaat. De heer J. C. H e ij s e van Zieriksee, die hier in de Nutsafdeeling gisteravond eene lezing zou houden, heeft bericht gezonden, door het weder verhinderd te zijn te komen. De vergadering is daarop tot nader order uitgesteld. Vlissingen. Aan de jl. Woensdag gehouden ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad herstemming tusschen de heeren A. Koppejan Sen. en C. J. Rekkers werd door 192 van de 487 kiezers deelgenomen. Van de ingeleverde stembriefjes waren 7 van on waarde, zoodat het aantal uitgebrachte geldige stem men 185 bedroeg. Hiervan bleken er 124 te zijn uitgebracht op den heer A. Koppejan Sen. en de overige 61 op den heer C. J. Rekkers. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Men schrijft uit Ter-Neuzen aan de N. R. Ct.: Naar men verneemt, zal het schapenver voer uit Duitschland naar Londen, over deze haven, eerlang weder beginnen, alsnu met tweemalen 's weeks van hier vertrekkende Engelsche stoomschepen der firma John. Little Co., te Londen, daar het verbod tot uitvoer langs deze haven, wegens de toen in de nabij heid heerschende schapenpokken, is ingetrokken, en door den minister van binnenlandsche zaken aan de heeren Van IJsselsteijn Co., alhier, op hun verzoek thans weder vergunning is verleend tot het vervoer van schapen van hier naar Engeland. Van Februari tot September dezes jaars werden met de stoomschepen van de Koninklijke Nederland- sehe Stoomvaartmaatschappij van hier 53 ladingen schapen naar Londen overgebracht. De heer H. A. de Vos, gewezen adjunct-direc teur van het gesticht Veenhuizen No. 1, heeft zich opnieuw tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek, alsnog wel te willen doen instellen een onderzoek naar den toestand van onderwerpelijkerijksgestichten tijdens adressant daar werkzaam was, en naar de handelingen van den inspecteur, den directeur en de onderdirectrice. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het voorstel van den heer Schaepman betrekkelijk art. 194 benoemd de heeren Van der Kaay, Rengers, De Ranitz, Godin De Beau fort en Meesen tot rapporteurs over de ge wijzigde voorstellen der Regeering betreffende hoofd stuk III j en de additioneele artikelen der Grondwet de heeren Goeman Borgesius, Van Delden, Van der Linden, De Bruyn Kops en W. K. Van Dedem. De heer W. C. Revius de Brouwer heeft aan elk der leden van de Tweede Kamer een schrijven gezonden naar aanleiding van de bij de Begrooting van Financiën aangevraagde gelden voor de zoo noodige verbetering van het kadaster. De wijze, waarop die verbetering zal moeten geschieden, is uiteengezet in de zitting der Tweede Kamer van 25 April 1877. Vooral op adviezen van de heeren Smidt, Geertsema en den toenmaligen Minister Van der Heim beroept zich de heer R. Vier hoofdpunten stonden daarbij op den voor grond: lo. wettelijke regeling van het kadaster; 2o. een op zichzelf staande dienst behoort het kadaster te zijn3o. een technisch hoofd, theoretisch en practisch gevormd, bekend met den vollen omvang van al de werkzaamheden, behoort «de zaak te leiden"4o. de hypotheekbewaarders behoorden te worden ontheven van alles wat tot de kadastrale administratie betrekking heeft en deze moet opgedragen worden aan bewaarders van het kadaster, uitsluitend gekozen uit de landmeters van het kadaster. De oneigenlijke betrekking van «land meter voor den kantoordienst" kwam daardoor te ver vallen. De heer Revius de Brouwer acht alle geld, aan het kadaster besteed voordat deze vier punten opnieuw geregeld zijn, weggeworpen. Van de Kamer behoort z. i. het initiatief uit te gaan; «van mannen, die het kadaster als nuttige, on misbare en kostbare inrichting te zeer waardeeren om «willens en wetens" op te offeren ten behoeve van een onwillig, ongeschikt kadaster-inspecteur, want van het Departement met het tegenwoordig kadaster-hoofd is dezeeenig mogelijke practische verbetering natuurlijk niet te wachten". Omtrent de in de afdeelingen der Tweede Kamer gevoerde beraadslaging over het wetsvoor stel van den heer Schaepman, betrekkelijk art. 194 der Grondwet, meenen wij met eenige zekerheid als de algemeene indruk te kunnen weergevendat bij etn deel der liberale partij de ingenomenheid tegen eene Grondwetswijziging op het stuk van het onder wijs zich niet al te sterk openbaarde, terwijl van den kant der rechterzijde de poging van den heer Schaep man om op deze wijze alsnog tot eene oplossing van de quaestie te geraken, niet zonder waardeering is ontvangen. Uagbl Uit Suriname deelt men aan het N. v. d. D. mede dat, wegens de hoogere prijzen van de koffie op de Europeesche markt, eenige planters het voor nemen hebben opgevat om op bananengronden, aan de Beneden-Commewijne, koffieboomen aan te planten. Zooals men weet, heeft in vroegere jaren de vrucht bare bodem der kolonie veel koffie voortgebrachtde jaarlijksche uitvoer van dat product bedroeg in de vorige eeuw 14,856,275 Amst. pd. en vijftig jaar geleden nog 3,289,990 Amst. pd. De geringe opbrengst en de lage prijs der koffie moeten als de voornaamste redenen worden aangemerkt, waarom dat voortbrengsel in de kolonie zoo goed als niet meer wordt geteeldin het vorige jaar bedroeg de uitvoer daarvan niet meer dan 1425 Kg. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werden tegen a. s. Zaterdag aan de orde gesteld alle ontwerp m, met uit zondering van de Indische begrooting en dat betrekke lijk de West-Indische pasmunt. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd uit Indië een telegram ontvangen van toezending, door de suikerfabrikanten, van het aangekondigde adres tegen de ingediende suiker- voorstellen. Voorts werden aangenomen verschillende ontwerpen 0. a. de soppletoire Indische begrooting voor 1885. Daarbij beloofde de Minister van Koloniën, als de koffieopbrengst gunstig blijft, indiening opnieuw van een wettelijke regeling der financiëele verhouding met Indië. De heer Oorver Hooft zou elk zoodanig ontwerp bestrijden. De heer Keuchenius drong aan op desinfectie-maatregelen tot wering der berri-berri. Bij de Domeinbegrooting drong de heer De Beaufort aan op herziening der domeinwet van 1848. De Minister kon die niet toezeggen. Het debat over hoofdstuk Binnen landsche Zaken is daarna aangevangen. De heer Van Delden protesteerde tegen het K. B., waarbij het Raads besluit genomen te Hattem was goedgekeurd, tot toe lating van een raadslid, ofschoon zijn overleden tegen- candidaat de meeste stemmen had verworven. De heer De Beaufort drong aan op een wettelijke grensregeling tusschen Nieuwer-Amstel en Amsterdam, daar de toe stand onhoudbaar is, en op een onteigeningswet voor de Vechtwaterleiding. De Minister lichtte de verschillende punten toe, handhaafde zijn standpunt in het verkiezingsgeval te Hattem, en verklaarde dat een nieuwe grensregeling in zake Nieuwer-Amstel nog in onderzoek is. Gisteren werd nog eene avondzitting gehouden waarin de algemeene beschouwingen over hoofdstuk Binn. Zaken werden teneinde gebracht en men met de artikelen naderde tot art. 67 (Toelagen aan genees kundigen en vroedvrouwen 6000), waarop door den heer M. Mackay een amendement is voorgesteld strek kende om de toelage alleen toe te kennen aan de vroed vrouwen en niet aan de geneeskundigen, en alzoo het aitikel met 3000 te verminderen. Hij meent dat de toelage aan de geneesheeren nog wel voor uitstel vat baar is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Oudelande ds. D. Wielinga te Kruimngen, Ierseke. De Zondagschoolvereeniging «Eben Haëzer" alhier heeft behoudens toestemming van het Ned. Herv. kerkbestuur besloten met Kerstmis weder een kerstboom in de kerk te planten. Ten einde dit op onbekrompen wijze te kunnen doen, zal zij hare mid delen trachten te versterken door de kerkbezoekers in de gelegenheid te stellen een bijdrage af te zonderen in eene daartoe in de kerk te plaatsen bus. In het belang der jeugd hoopt men dat de giften eenigszins mild zullen vloeien. Thans, nu de vijf welbekende Amsterdamsche predikanten uit hun ambt door de Synode zijn ontzet, is het getal vacaturen bij de Ned. herv. kerk reeds over de 300 gestegen. Slechts 7 candidaten zijn thans beroepbaar. (N. H. Ct.) De Standaard ontvangt bericht, dat de kerke- raad der herv. gemeente te Anjum zich van het syno daal verband heeft losgemaakt en de Dordsche kerkorde van 1618 heeft aangenomen. Hij gaf hiervan kennis aan Z. M. den Koning. Zooals wij in ons vorig no. in 't kort meldden, is de beslissing der Synodus Plena in de Amsterdam sche zaak bekend gemaakt. Deze stukken, benevens een brief aan de kerkeraden en leden der Nederl.*Herv. kerk. zijn in een buitengewoon nommer van de Kerkel. Ct. van 4 Dec. opgenomm. In de overwegingen van dit besluit leest men dat de houding door appellanten van het begin van dit geding tot op het laatste oogen- blik aangenomen, ook blijkens hun antwoord op de oproepingsbrieven om gehoord te worden, de moge lijkheid uitsloot voor de Synode om, naar aanleiding van een mondeling verhoor, een poging aan te wenden om de verkeerdheid door raadgeving en terechtwijzing in den geest der broederlijke liefde uit den weg te ruimen, zoodat deze zaak niet vatbaar geoordeeld wordt, om naar artikel 4 alinea 1 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht enz. behandeld te worden. De Synode overweegt 0. m., dat de bezwaarden vol komen bevoegd zijn hun opvatting van Gods woord en van een door htn begeerde kerkorde voor te staan, doch dat zij slechts van wettige middelen mogen ge bruik makendat zij echter dit doel trachten te be reiken op een wijze, met de eischen van godsdienst en zedelijkheid in strijd, door zich zeiven en de Am sterdamsche kerkegoederen te stellen buiten de werking van hetgeen zij zeiven noemen «ons kerkelijk statuut." De Synode bevestigt derhalve de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland dd. I Juli 1886, met wijziging van de schuldigverklaring ter zake van verstoring van ordeverklaart mitsdien de appel-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1