1886. N°. 145. Donderdag 9 December. 73ste jaargang. Nieuwjaarscommissie Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Beursoverzicht. G0ËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al* buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De goede resultaten, welke de bedeeling op den 1 Januari nu dertig jaien heeft opgeleverd, hebben doen besluiten weder de zoogenoemde in het leven te roepen. Terwijl de heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE zich bereid verklaarde, ook nu de leiding der zaken als Voorzitter op zich te nemen, werden door de onderscheidene instellingen de onderstaande heeren als leden der commissie aange wezen, t. w. Bnrg. Armbestuur dhr. F. S. A. KNITEL; Hervormde Diaconie C. SNOEP R. K.Par Armb. E.F. VAN KALMTHOUT Com. y. d. CEc.-spijsuitd. g J. KOOMAN; (plaatsver vanger f B. M. DEN BOER) en is de heer A- A. V AN DELLEN, commies ter secre tarie, aan de commissie toegevoegd, om het schrijtwerk te verrichten. Deze commissie zal op DONDËRDAG DEN 16 DE CEMBER a. s. de bijdragen der ingezetenen inzamelen en Burgemeester en Wethouders gelooven, dat met de opgedane ervaring gedurende de vele jaren dat de Com missie werkzaam was, iedere aanbeveling tot het schen ken van rnime giften overbodig mag geacht worden. Goes, den 8 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 December 1886. Dr. N. J. F. Verschoor alhier heeft, wegens hoogen leeftijd en na eene ruim 50jarige praktijk, eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van ge meentegeneesheer. In de bestuursvergadering van de Vereeniging de Ambachtsschool alhier is gisteren tot Voor zitter gekozen de heer I. J. Ochtman, die deze benoe ming beeft aangenomen. Gisteren is te Nijmegen op bijna 74jarigen leef tijd overleden mr. W. G. De Knokke Van der M e u 1 e n, oud-officier vau justitie en oud-president der rechtbank alhier. De overledene was in vroeger jaren ook geruimen tijd lid van den raad dezer gemeente. 's-Heer Arendskerke. De mazelen zijn alhier epide misch heerschende verklaard. Der Tweede Kamer is aangeboden een wetsont werp houdende naturalisatie van F. L. E. Muller, oesterhandelaar te Ierseke. Z. M. heeft aan J. J. Van der Harst Lzn. te Middelburg, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvers. lid van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland, en benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten in het arrond. Middelburg voor de kantons Oostburg, Terneuzen en Hulst, standplaats Middelburg, mr. C. Baart de la Faille, advocaat en procureur te Leeuwarden, tevens werkzaam bij den officier van justitie, en als beëedigd klerk ter griffie van de Rechtbank aldaar. De heer J. 3. V a n G o r s e 1, werkzaam ge weest ten bureele van den commissaris van politie te Dordrecht, is m6t 1 dezer benoemd tot onder-inspec teur van politie te Rotterdam. Bij kou. besluit is aan den heer Charles de G r o o f, vice-consul van Portugal te Vlissingen, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Bij de practische oefeningen der dd. schut ter ij en in 1886, waar die onder leiding van officie ren van het leger hebben plaats gehad, is gebleken, dat bij vele korpsen de oefeningen niet worden inge haald, als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de Commissarissen des Konings door den Minister van binnenlandsche zaken uitgenoodigd om te bevorderen, dat oefeningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden dag niet konden plaats hebben, zoo eenigs- zins mogelijk, op een anderen dag te doen houden. (K D.) De heer Schaapman geeft thans in De Tijd een antwoord ter verklaring van zijn optreden met een voorstel betreffende art. 194 der Grondwet. Hij herinnert lo. dat van de Regeering geen voor stel te verwachten viel; en 2o. dat de rechterzijde over het indienen van een vooretel verdeeld was. Nu stonden nog drie wegen open, om hoofdstuk X, dat is art. 194, weder aan de orde te brengen: lo. De Katholieke partij kon optreden met een voorstel. Maar heeft de ondervinding niet geleerd, dat een voorstel van deze partij bij de anti-revolutionaire pers in haar geheel minder bijval zou vinden; niet geleerd, dat het als een Katholiek voorstel door anderen zou worden verdacht gemaakt? 2o. De anti-revolutionaire partij kon optreden met een voorstel- Maar indien eens in haar midden uit- eenloopende meeningen heerschten? En zou ook haar zelfstandig optreden bij de Katholieken geen ijverzucht hebben opgewekt? 3o. De liberale partij kon met een voorstel optreden, de partij of een deel harer leden. Maar kreeg de Rechterzijde dan niet den schijn, aftewachten wat der Linkerzijde behagen zouP Ik heb, zegt de heer Schaepman, het toen mijn plicht geacht, van het recht van initiatief gebruik te maken. Niet echter zonder mijn katholieke medeleden daarvan te hebben verwittigd. Ik heb dit gedaan op eigen rekening en verant woording, omdat hierdoor in elk geval art. 194 weder aan de orde kwam, omdat aldus de vrijheid der partij, ook onder en bij het debat, onbelemmerd bleef, haar zelfstandigheid gehandhaafd werd en ten slotte een eendrachtig optreden der rechterzijde door niets werd verhinderd. Een partij-voorstel moet, ook wat den vorm be treft, over het geheel ongerept blijven. Zoo lang de beginselen worden geëerbiedigd, kan men een persoon lijk .voorstel, zoo wat vorm als inhoud betreft, wijzigen en weder wijzigen. Dit is bij een strijd als hier ge streden wordt, geen nadeel. De Minister van Koloniën heeft zijn Memorie van Antwoord ingediend op 't Voorl. Versl. over zijn suikerwetten. Hij deelt daarin mede, dat hij een wetsontwerp tot schorsing van het uitvoerrecht in bewerking heeft. Het tweede zijner ontwerpen, hulp aan de vrije fabrieken gevende, laat hij rusten. Het eerste wijzigt hij in dien zin, dat uitstel van betaling van de helft van den cijns, over 1887 en volgende jaren verschuldigd, wordt gegeven, met bepaling, dat de betaling van die helft in vijf termijnen, in de jaren 1892, '93, '94, '95 en '96, moet geschieden. Naar aanleiding van eene aan den Minister van Oorlog gedane vraag is door hem bepaald, dat min derjarige weezen, die toevertrouwd zijn aan de zorgen van regenten van gestichten van liefdadigheid, tot het aangaan van eene koloniale militaire verbin tenis mogen worden toegelaten, als door hen is over gelegd een bewijs van toestemming van die regenten, en dat daartoe niet noodig is zoodanig bewijs van een door den laatst overgebleven der ouders of door den kantonrechter benoemden voogd. Het tweede telegram, dat Vrijdag in de Tweede Kamer inkwam, en heette van Mevr. Buikley te zijn, is niet van haar afkomstig. Het is met een kwade bedoeling gezonden, ten einde de zaak van Mevr. Buikley te benadeelen. De zaak is bij de politie te Scheveningen aanhangig gemaakt, die wel ijverig onderzoek doet, maar ver moedelijk er wel niet in slagen zal, den bedrijver op te sporen. Volgens het jaarverslag van het genees kundig staatstoezicht over 1885 hadden de hoogste sterftecijfers de provincie Utrecht 25 76 en Zuid-Holland 25.27; de kleinste Groningen 19.26, Zeeland 19.25 en Friesland 18,81, alles per 1000 inwoners. Ook de faculteit van wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Groningen heeft hare stem doen hooren in het, in den laatsten tijd veel behandelde vraagstuk der opleiding tot de academische lessen. In een adres aan den Minister van Binnen landsche zaken verzoekt de faculteit daarom eene aan vulling der wet op het hooger onderwijs in dezen zin zTot de universitaire examens in de faculteit der wis- en natuurkunde worden ook toegelaten zij, die in het bezit zijn van een getuigschrift van goed afge legd eindexamen der Hoogere Burgerscholen met vijf jarigen cursus." Maandagnacht overleed te Groningen op ruim vier-en-tachtigjarigen leeftijd de oud-hoogleeraar io de godgeleerdheid Petrus Hofstede De Groot. Een langdurig ziekbed, hetwelk van den aanvang af geen hoop op herstel deed koesteren, maakte een einde aan zijn leven. De] commissie van leeraren en leerlingen der rijkslandbouwschool voor de viering van het 10-jarig bestaan dier inrichting heeft, behalve dat zij 100 schonk aan het Staringfonds, voor het batig saldo een groot Ceresbeeld met voetstuk aangekocht en aangeboden aan de rijkslandbouwschool, benevens prachtige photographieën van den optocht, de eere- bogen, enz. De centrale bond der sociaal-democratische partij heeft aan de commissie van enquête een schrijven gericht, en daarbij de antwoorden gevoegd, door verschillende vakvereenigingen uitgebracht. Daar de centrale bond aan de enquête-commissie alle recht ontzegt om een onderzoek in te stellen, ligt het in den aard der zaak, dat de antwoorden weinig behelzen, dat ter zake dienende is. Alleen dit: De vereenigingen verlangen: lo. alge meen stemrecht en 2o. regeling van den arbeid, zoodat de arbeid verboden wordt voor kinderen beneden 14 jaar, geregeld voor jongelieden van 14 tot 18 jaar, geregeld voor vrouwen en mannen met vaststelling van een normalen arbeidsdag van 8 uur met minimum loon, minstens gelijkstaande aan het tegenwoordige. EERSTE KAMER. In de avondzitting van gisteren zijn de geloofs brieven van het nieuw gekozen lid, den heer Van Roijen, onderzocht en goedgekeurd, waarna deze, die reeds in handen van Z. M. den Koning de gevorderde eeden heeft afgelegd, zitting nam. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen missives en stukken, zoomede van de door de Tweede Kamer toegezonden wetsontwerpen, waaronder de In dische begrooting, die naar de afdeelingen werden verzonden. Daarna werden de afdeelingen opnieuw samengesteld. De zitting is hierop gesloten. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren verdedigde de Minister bij het voortgezet debat over hoofdstuk Justitie de opvoeding in de Rijksopvoedingsgestichten. De heer De Vos bestreed 's Ministers Massificatie der gevan genen. De heer Huber kwam op tegen de plaatsing der gevangenen, die tot minder dan drie maanden straf veroordeeld zijn, in de celgevangenissen. De heer Rutgers kwam op tegen den ellendigen toestand dei- kantongerechten te Amsterdam. Aangenomen is met 54 tegen 6 stemmen het ontwerp tot ruiling van grond met de gemeente Zutphen, en met 57 tegen 3 stemmen de post tot stichting van een nieuw rechtsgebouw op dien grond. Ten slotte is de geheele begrooting van justitie aangenomen met 54 tegen 11 stemmen. Morgen voortzetting. Bij da Chr. Geref. gemeente alhier zijn gekozen tot ouderlingen de heeren H. Poolmeijer en M. De Jonge Jz., en tot diaken de heer M. De Bokx. De Synodns plena heeft het vonnis der Synodus contracta over de 75 geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam volkomen bevestigd, zoodat allen voor goed afgezet zijn. Kolijnsplaat. Op eene schoolbevolking van 370 leer lingen zijn in 1885 negen leerlingen drie jongens en zes meisjes vóór hun twaalfde jaar voor goed van school gegaan. De redenen waren bij de jongens een wegens zeer bekrompen geestvermogens en twee om hunne ouders bij hun werk behulpzaam te zijn; bij de meisjesvijf voor huiselijken arbeid en een om gezondheidsredenen. Te 's-Heer Ilendrikskinderen, waar de openbare school pl. m. 80 leerlingen telt, kwam in 1885 geen enkel geval voor, dat kinderen vóór 12jarigen leeftijd de school voor goed verlieten. (fv. R. Ct.) De gemeenteraad van Domburg heeft tot hoofd der openbare school aldaar benoemd den heer G. Van de Putte te Vlissingen. Met hem stond o. a. op de voordracht de heer A. M. Van Driel alhier. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school met den Bijbel te Lemmer de heer A. B. H. Funcke, te Oostburg. Men schrijft aan de N. R. Ct.De definitie die de Minister van binnenlandsche zaken gegeven heeft aan het kon. besluit van 3 Oct. 1884 (Sffcl.no. 207) heeft reeds eene goede uitwerking gehad. De gemeente raad van Wissekerke heeft in zijne gisteren gehouden vergadering besloten, met 1 Jan. 1887 aan de open bare lagere school te Geersdijk eene onderwijzeres aan te stellen en het traktement op ƒ450 bepaald. Akte-examens middelbaar onderwijs. Toegelaten voor gymnastiek de heer R. Vermeulen, te Middelburg. De landbouw-vereeniging te Wolfertsdijk hield Maandagavond hare gewone wintervergadering, waar toe al de leden, op een zestal na, waren opgekomen. Met overgroote meerderheid werden de aftredende be stuursleden M. De Kater, J. M. Parban en J. Van der Baan, bij stemming, allen herkozen, waarna een drietal prijzen onder de aanwezigen verloot werden, en tevens aan ieder lid een exemplaar werd uitgereikt van den landbouw-scheurkalender voor 1887, uit de kas der vereeniging bij inteekening aangeschaft. Het besluit, in de vorige vergadeiing genomen, om voor elke gevangen musch een halven cent als premie uit te loven, ten einde de sterke vermenigvuldiging van dit voor land- en tuinbouw schadelijk gevogelte eenigs- zins te beperken, bleek aanvankelijk doel te treffen. Om evenwel de geldmiddelen der vereeniging daardoor niet al te zeer te bezwaren, werden eenige voorstellen gedaan tot het vaststellen van een maximum, waar van dat, om daarvoor hoogstens 20 gulden beschik baar te houden, bij meerderheid werd aangenomen. Nu kwam de belangrijke zaak van de suikerbieten teelt aan de orde, en de schriftelijk ingekomen ver klaringen van goedkeuring en bereidwilligheid tot medewerking, op de door de vereeniging in October jl. verspreide circulaires in Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, werden voorgelezen. Het bleek dus, dat men op eene weldra te beleggen vergadering maat regelen wenschte vast te stellen, om eene betere ver houding te verkrijgen tegenover de suikerfabrikanten, zoodat breedvoerig van gedachten gewisseld werd over hetgeen alsdan behoort te worden voorgedragen en overwogen. Dientengevolge werd aan het bestuur op gedragen, om in overleg te treden met invloedrijke personen, en met ben tijd en plaats vast te stellen voor die algemeene samenkomst, en tot deelneming daaraan alle belangstellenden, hetzij speciaal of wel door middel van annonces in de Goesche en Middel- burgsche Courant, uit te noodigen. Da voorzitter vervulde ten slotte de op zich genomen taak, om in eene voordracht het groot belang uit een te zetten voor een zorgvuldig rein houden van de huid van het rundvee, waarna nog een gemotiveerd voorstel werd gedaan en ook aangenomen, om in eene buiten gewone vergadering, in de eerstvolgende maand te be leggen, eene doelmatige werkverschaffing door het laten spitten van landerijen, te bespreken, en tevens wat, naar gelang van den gewenschten uitslag der algemeene samenkomst uit Zuid- en Noord-Beveland en uit Walcheren, door de vereeniging verder zal be- hooren gedaan te worden, om het doel, door haar op touw gezet, zooveel mogelijk te bereiken. (Naar de M. Ct. meldt zal bovenbedoelde verga dering, die blijkens achterstaande advertentie a. s. Dinsdag alhier zal gehouden worden plaatshebben onder presidium van den heer J. M. Kakebeeke, terwijl de heer E. Van den Bosch als secretaris zal fungeeren. In behandeling zal gebracht worden een voorstel om geen contracten meer te sluiten op de wijze zooals thans gebruikelijk is, doch wel in dien zin dat de land bouwers zullen betaald worden naar evenredigheid van het suikergehalte dat de penen bevatten en bovendien dat de voorwaarden der te sluiten contracten zullen worden vastgesteld door den bond der fabrikanten, in overleg met eene uit den landbouwersbond te be noemen commissie.) Langelaan, wegens poging tot moord op een agent van politie te Amsterdam door het hof veroor deeld tot een gevangenisstraf van 8 jaren, heeft tegen dat vonnis cassatie aangeteekend. De conclusie van advocaat-generaal jhr. mr. De Savornin Lobman in de zaak van den socialist Belderok strekte tot verwerping van het beroep met veroordeeling van den requirant in de kosten. Uitspraak Maandag 3 Januari 1887. De Hooge raad behandelde Maandag o. a. het beroep van de schippers te Sliedrecht en te Ierseke woonachtig, die door het gerechtshof te 's-Graven- liage veroordeeld zijn ieder tot 9 maanden gevan genisstraf, «omdat zij te Ierseke van een koopman onder bedreiging met den dood met geweld hebben afgedwongen de teekening van een geschrift, eene verbintenis met zich brengende. Mr. Van Gigch ont wikkelde ter toelichting van het beroep eenzelfde cassatiemiddel als onlangs door het Openb. Min. ambtshalve was voorgedragen en betrekking heeft op art. 400 C. P., dat door het Hof was toegepast, maar waarvan de tekst niet in het arrest was opge nomen. Hij meende daarom tot vernietiging van het arrest te kunnen concludeeren. Het O. M. zal den 20sten dezer conclusie nemen. De officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam, eerste kamer voor civiele zaken, concludeerde gisteren tot het toestaan van het verzoek der kerkelijke commissie Van Limmik c. s. om te mogen inter- veniëeren in het geding betreffende de ontruiming der Amstelkerk. Op 21 December uitspraak. Naar men bericht, zou door den hoofdredacteur van het Politienieuws, op grond van beleediging, eene aanklacht ingediend zijn tegen een majoor der rijks- veldwacht te Amsterdam. Over het algemeen liet de nu gepasseerde beursweek aangename indrukken achter. De reeds sedert eenigen tijd heerschende richting van het publiek om hetzij

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1