1886. N°. 144. Dinsdag 7 December. 7oslc jaargang. De PATENTEN Het R. C. Parochiaal Armbestuur AAN«ESTE1UX<;. NATIONALE MILITIE lsAA.ZB3r_.HHSr. CW<*«CF>C&CS*-. GOSSCHÜ Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandao. Woensdau en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 st. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COLRAIMT. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL zal op Woensdag 8 December a. s. aan de huizen van alle ingezetenen, eene ALGEMEENE COL LECTE doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg toevertrouwd, voor welke collecte (de eeDige die dit armbestuur in het jaar houdt) ruime giften ge vraagd worden, ten einde het genoemd armbestuur iu staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen, vooral daar het getal bedeelden grooter is dan vroeger en de inkomsten door de geringere landpachten minder zijn geworden. Goes, den 4 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. op Zaterdag den 18 December 1886, des namiddags te 1 uur in het Raadhuis van gemeentewerk en leverantiën voor 1887, te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk; 2o. het metsel-, stukadoors- eu steenhouwwerk; 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4o. smidswerk; 5o, schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6o. stoffeerderswerk 7o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 8o. de leveriDg van grint en grintzand; 9o. borstel- en mandenwerk; alles volgens tarief. De leveringen der artt. 22, 27 en 28 van het tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan ver schillende aannemers opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a Ï0,05 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den i December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1887 voor den dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1868 en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezetenen worden. dat de inschrijving moet geschieden: le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrijving alhier plaats heeftop eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 4 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de week van 28 November tot 4 December 1886 zijn in deze gemeente TWEE LIJDERS aan mazelen overleden. Goes, den 6 December 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1886/87 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot en met den 15 December a s. op eiken werkdag tusscben des voor- middags 9 en deB namiddags 2 uren. Goes, den 6 December 18o6. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 6 December 188#. «Hoe slecht het met de oesterzaak thans gaat in Zuid-Beveland blijkt uit de vele openbare ver- koopingen van zaaioestera en aangeslagen pannen. Velen, tot dit uiterste gedrongen, zien zich verplicht, tegen eiken prijs van de hand te doen. Werden reeds dit jaar bij duizenden minder pannen gelegd, nu kan men zeggen, dat deze cultuur opgehouden heeft te bestaan. Duizenden guldens zijn ineen paar jaren tijds verloren en velen zonder werk. Ierseke gevoelt dezen slag zeer". Aldus lezen wij in het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage. Herhaaldelijk komen er in dat blad berichten voor omtrent den toestand waarin de oester cultuur in deze streken verkeert. Wij gelooven niet, dat die altijd den toets der waarheid kunnen doorstaan. Wij weten zeer goed, dat de oesteriudustrie met vele bezwaren, waartegen de ondernemers tot op zekere hoogte machteloos zijn, heeft te kampen en dat daar door meermalen verliezen worden geleden. Wij weten ook, dat velen, verlokt door de fabelachtige winsten, die men vermoedde te behalen, wat pannen kochten in de hoop van een duitje te verdienen en het is ons zeer goed bekend, dat de meesten, in stede van te winnen, daarmede verliezen hebben geleden en dat dit nog dagelijks gebeurt. Maar ook hier heeft men «de onechte zusters, die de familie oneer aandoen". Evenals iedere industrie worden er voor de oester cultuur kapitaal en kennis vereischt eu wie daarmede is toegerust kan, gelooven wij, ook bij de oestercultuur goede zaken maken. Men moet de eerste jaren, die geen winst kunnen geven, kunnen uitzingen. Maar zij, die zonder die gegevens, alleen rekenende op geluk, in 't klein wat in oesters hebben geknutseld, zijn de dupe geworden van hun begrijpelijke zucht naar winst en nu daarin bedrogen en hunne pannen en oesters niet weder kwijt kunnende raken, moeten zij in het eind tot openbare verkoopingen hun toevlucht nemen. Dit is inderdaad zeer treurig voor de betrokken per sonen en gaarne willen wij aannemen, dat duizenden guldens daardoor zijn verloren, maar voor de oester zaak achten wij het juist eene zuivering van den toe stand, die tot eene gezonde industrie zal leiden. Daarbij zal de gemeente Ierseke ten slotte ook welvaren. De eigenlijke industrie kwijnt geenszins en men heeft ons verzekerd, dat in Mei jl., toen de campagne van 4885 als geëindigd kon worden beschouwd, alle lever bare oesters waren verkocht, ja, dat zelfs nog zoo genaamde «twijfelaars" voor leverbare werden geac cepteerd. Er moge op dit oogenblik wat minder vraag zijn, de toekomst laat zich geenszins slecht aanzien en wij betreuren het, dat er van zekere zijde in groote bladen een toestand wordt geschetst, die een verkeer den dank geeft van een tak van industrie, die voor een groot deel der Zuid-Bevelandsche bevolking een bestaan oplevert. In de Gemeentestem van heden, no. 1836, wordt door N. te St. L. de vraag gedaan of de burgemeester verplicht is, krachtens art. 19 der wet op de be smettelijke ziekten, op de eenvoudige aangifte van het hoofd des gezins het «kenmerk" eener be smettelijke ziekte aan diens woning te doen aanplakken, dan wel of hij eerst eene geneeskundige verklaring vorderen kan. De redactie van genoemd administratief blad ant woordt terecht, dat de verplichting van den burge meester bestaat en de bedoelde verklaring niet kan gevorderd worden. De wet zegt het niet anders. Dit neemt niet weg, dat de bepaling niet vrij van bedenking is. De aan gever, in casu geen geneesheer, kan zich vergissen in den aard der ziekte en als nu de burgemeester moet doen aanplakken alles wat hem door een niet-deskun- dige in dit opzicht bericht wordt, dan zouden wel eens noodeloos schrik en ontsteltenis onder de bevol king eener plaats verspreid of opgewekt kunnen worden. Eene andere vraag knoopt zich onmiddellijk aan het bovenstaande vast. Het biljet mag van de woningniet ver wijderd worden dan op eene verklaring van een ge neesheer dat da besmettelijke ziekte geweken is. Als de patient nu niet door een geneesheer is behandeld wat b. v. bij mazelen wel eens voorkomt hoe moet dan die verklaring verkregen worden Moet het biljet dan aan de woning blijven tot het betrokken hoofd van het gezin daarin op eenige wijze heeft weten te voorzien Uit den aard dar zaak zal dit niet gemakkelijk gaan. Ontegenzeggelijk is er te dezen opzichte eene leemte in de wet, welke voorziening behoeft, en wellicht ware het wenschelijk in dusdanige gevallen den burge meesters de bevoegdheid toe te kennen om de juistheid der aangiften, zoowel van de ziekte als van het her stel, door den gemeentegeneesheer of door een anderen deskundige te doen constateeren. De seance, gisteravond door den heer Cham bly in «de Prins van Oranje" alhier gegeven, was vrij goed bezocht, ai kon de le rang wat beter bezet zijn geweest. De heer Chambly deed zich kennen als een handig prestidigitateur, die het nienwste op dit gebied zich heeft eigen gemaakt. Voegt men daarbij een aangename en zeer beschaafde wijze van zich voor te doen geen goochelaarsdeftigheid, maar een natuur lijke, men zou haast zeggen voor een goochelaar te ongekunstelde wijze van spreken en handelen, dan kan men begrijpen, dat het publiek aangenaam werd bezig gehouden. Vooral onder de verschillende toeren met kaarten kwamen er verscheidene voor, die hier tot nogtoe onbekend en zeer fraai waren. In dit ge deelte was inderdaad verrassend de toer met de 5 door verschillende personen getrokken kaarten, welke op den rug van iemand uit het publiek, op commando te voorschijn traden. Op het gebied van het spiritisme werden mede een paar stukjes vertoond, waarvan vooral dat betreffende eene passage uit Goethe's Gedichte zeer opmerkenswaardig en onbegrijpbaar was. De heer Chambly schrijft vooraf eenige regels en stelt die in een verzegeld pakket een der aanwezigen ter hand. Alsdan verzoekt hij een uit het publiek uit drie werken welke hij in de hand heeft, een te kiezen, in dit geval Goethe's Gedichteeen tweede verzoekt hij eene pagina in het boek aan te wijzen, een derde een vers en in dat vers een regel. Bij de opening van het pakket, dat gedurende deze handeling door denzelfden persoon is bewaard geworden, en nu door dezen ook zelf geopend wordt, blijkt dat èu het gekozen werk èn de bladzijde èn het vers èu de regel zelf met wat hij inhoudt door Chambly vooraf zijn aangewezen Gemakkelijker te doorgronden was het spiritistisch schrift op de lei en de heer Chambly mag er wel op bedacht zijn, dat wanneer in een Hollandsch stadje naar staatslieden wordt gevraagd, men niet noodzake lijk aan Bismarck denkt. Na tal van afwisselende proeven zijner behendigheid gaf de heer Chambly eene verklaring van den tafeldans. Aangezien de kunstgrepen daarbij reeds vrij wel bekend zijn, was de uitleg wel wat «langweilig", eene eigenschap, welke de heer Chambly (die bijzonder met dat woord tegen zijn overigens vrij goed Hollandsch zondigde) juist zoo dikwijls trachtte te vermijden, dat men, herhaaldelijk meenende op het punt te staan eene verklaring van eenigen toer te zullen vernemen, uit vrees voor lang dradigheid van die verklaring verstoken bleef. De séance werd besloten niet het binden van handen en voeten zooals dit vroeger door Gebr. Davenport e. a. werd vertoond. Het publiek was voldaan over den heer Chambly en de heer Chambly over het publiek. Mocht hij meer hier optreden, dan durven wij gerust een nieuw bezoek aanbevelen. De heer Chambly debiteert geene uiould-be aardigheden, maar weet zijn publiek op aangename en innemende wijze bezig te houden, terwijl hij het ongetwijfeld op zijn gebied tot een belangwekkende hoogte heeft gebracht. Zondag 12 Dec. a. s. zal de heer H. G. Hart man J z. alhier in het koffiehuis «De Prins van Oranje" vanwege de werkliedenvereeniging «Eigen Huip" ais spreker optreden. Onderwerpwat eene goede vrouw vermag. Hoedekenskerke. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad waren uitgebracht 43 geldige stem men. Gekozen werd de heer C. V a n L i e r e die 38 stemmen op zich vereenigdede overige 5 stem men waren over verschillende personen verdeeld. Eene nieuwe verkiezing voor een lid in de plaats van dhr. A. Van der Stel, die bedankt heeft, is bepaald op 15 Dec. a. s. Kapelle. De schaapspokken - epidemie is al hier gelukkig geëindigd en het ontsmettingsdetache ment is naar Rilland-Bath vertrokken om daar zijne werkzaamheden aantevangen. Daarna zal het echter nog hier terugkomen om den stal bij den laudbouwer A. Nijssen te ontsmetten, waarin de pokken nog heb ben geheerscht, nadat die stal reeds ontsmet was. Ook de heer Hoorweg, opzichter voor het hoornvee, tijdelijk uit 's Hage hier geplaatst, is weder naar de residentie vertrokken. Kats. Dinsdag 11. is het elfde en Vrijdag d. v. het twaalfde en laatste stuk met succes aan den Calami- teusen Leen der t-Abra hampolder gezonken. Daarmede is dat groote zinkwerk, behalve nog wat steenbestorting, afgeloopen en is er weder een kapi taal van omstreeks 110,000 gulden uitgegeven tot meerdere veiligheid van dien polder. En deze uitgaaf staat niet alleen; vóór ruim twee jaar zijn twaalf kraagstukken gezet en zes dammen aangelegd en ver leden jaar is er een flinke inlaagdijk aangebracht, wel een bewijs, dat hier een felle strijd tegen de zich steeds breeder baan zoekende Schelde wordt gestreden. Middelburg. Omtrent den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de maand November II. strekt het volgendeHet totaal der overledenen bedraagt 42. Aan kliertering stierven 5, aan beroerte 4, aan longontsteking 4, aan ouderdom 4, aan hartziekte 3, aan waterzucht 2, aan mazelen 2, aan hersenziekte 2, aan stuipen 2, aan maagkanker 2, aan diarrhoea 2, aafi vroeggeboorte 1, aan levenszwakte 1, aan kanker 1, aan koortsen 1, aan longtering 1, aan slepeDd long lijden 1, aan darmontsteking 1, terwijl van 2 niet bekend en 1 niet behandeld is. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden het jaar 14, van 15 jaren 5, van 510 jaren 2, van 1520 jaren 1, van 2530 jaren 1, van 4550 jaren 1, van 5560 jaren 1, van 6065 jaren 1, van 6570 jaren 1, van 7075 jaren 4, van 7580 jaren 5 van 8085 jaren 5 en van 8590 jaren 1. Geboren zijn 23 jongens en 31 meisjes. Gehuwd 17 paren. In de Vrijdagavond voortgezette zitting van den gemeenteraad van Middelburg is o. a. behan deld een voorstel van burgemeester en wethouders be trekkelijk de gemeente-reiniging, waarvan de pacht den 1 April a. s. eindigt. Ofschoon burgemeester en wet houders evenals de plaatselijke gezondheidscommissie van oordeel zijn, dat eene exploitatie onder eigen be heer te verkiezen is boven eene verpachting, omdat alsdan meer waarborgen bestaan voor eene goede na leving der voorschriften waarnaar die reiniging behoort te geschieden, zoo deinsden beide colleges wegens het vele onzekere voor de financiëele gevolgen van exploi tatie onder eigen beheer terug en stelden voor het recht tot het ophalen van den beer, de asch en de vuilnis, benevens het reinigen der rioolputten, opnieuw te verpachten. Met dit voorstel heeft de Raad zich met algemeene stemmen vereenigd, en vervolgens de voorwaarde van verpachting vastgesteld. Een ingekomen rapport van den heer Th. Stang te 's-Gravenhage, betreffende het hem opgedragen onder zoek naar eene duinwaterleiding aldaar, is g-drukt aan de leden uitgereikt ter nadere behandeling. (N. R. Ct.) De hij het 3de reg. inf. nieuwbenoemde officier J. M. C. Vermande is ingedeeld bij de 4e comp., 2e bat. te Middelburg. Met ingang van 1 Januari a. s. is bevorderd tot opzichter van den waterstaat 2e kl. C. J. Van S 1 u ij sthans opzichter 3e kl. Cornelis Castel te Kloetinge is door den Minister van Justitie benoemd tot onbezoldigd Rijks veldwachter, ter standplaats Wolfertsdijk. Met 7 dezer worden de rijksveldwachters 3e klasse (brigadiers-titulair)J J. Rademaker, van Kapelle (Nieuwerkerk) naar St. PhilipslandF. S c h u 11 z, van St. Philipsland naar Kapelle verplaatst. Tengevolge van de vele en aanhoudende klachten, die worden vernomen omtrent de postgemeen- schap op het eiland Duiveland is, door de gemeente besturen van Bruinisse en Oosteriand een adres gericht aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, ten einde eene reeds lang gewenschte verbetering te verkrijgen door het invoeren van een postrit Zieriksee Bruinisse. "Westelijk Zeeuwscli-Vlaanderen. De tramweg Bres- kensMaldeghem is thans zoover voltooid, dat de rails zijn gelegd en nog slechts een gedeelte van den weg met zand moet worden aangevuld. De locomotief rijdt thans reeds tot voorbij Oostburg. Oatsporingen hebben zelden plaats. Nog altijd blijft de tram hier een voorwerp van bewondering, zoodat geregeld iedere aankomst en elk vertrek eene menigte toeschouwers lokken. De meeste paarden hebben het echter nog niet op haar begrepen, doch ongelukken hadden tot heden gelukkig geen plaats. Alleen een paar honden werden overreden. "Wanneer de vorst het voortwerken niet belemmert, kan men de voltooiing van de remise en de gebouwen aan de Draaibrug binnenkort verwachten. Door overlegging, ter inzage voor de leden, van de officiëele stukken, waaronder een rapport der comm. van administratie van «de Kruisberg", heeft de Mi nister van Justitie aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van den heer H. L. V. E. Salomon, over het beheer in dat gesticht. Door die stukken worden, meent de Minister, de bewaringen van adressant volkomen te niet gedaan. Eenigszins breeder verstrekte de Minister voorts publieke mededeelingen ten bewijze, dat ook de lieeren Van Beesd en De Vos zich geheel ten onrechte beklaagden over het beheer van de Rijksgestichten te Veenhuizen. H. A. De Vos is inderdaad op last van den Minister aangeschreven, zijr. ontslag te nemen als adj.-directeur, wegens zijn «doorloopende en volgens een nauwkeurig onderzoek valsche beschuldiging van de onder-directrice Frank", in een brief aan den inspecteur Verschoor; die brief teellende tevens zooveel minachting voor den directeur, dat het onmogelijk werd geacht, den schrij ver van de zoo ongegronde aanklacht onder bem te laten dienen. D. V. gaf dan ook aanstonds gevolg aan den raad om eervol ontslag te vragen,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1