het opstootje op Tjampea van 20 Mei, lang na het vertrek van den heer Brunner. Ook in een schrijven uit Indië in ons blad van 4 Aug. voorkomende wordt van een dergelijk kamp gewag gemaakt. De heer Keuchenios sprak van 38 loodsen, waarschijnlijk op gezag van het Bat, Jiblad. Overigens hangt er over deze geschiedenis een geheimzinnige sluier. (Fad.) De antwoorden van de Regeering, vergezeld van gewijzigde voorstellen betreffende de nadere Voorloo- pige Verslagen omtrent de Grondwetsherziening, zijn reeds Vrijdagavond verschenen. Omtient do regeling van het kiesrecht ont- leenen wij daaraan het volgende Art. 76 der Grondwet wordt vervangen door het volgend artikel «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die de door de kieswet te bepalen kenteeke- nen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge sloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd zij die in gevangenschap of hechtenis zijn zij die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verlorenzij die in het burgerlijke jaar, voorafgaande aan de vast stelling der kiezerslijsten, van eene instelling van wel dadigheid onderstand hebben genoten en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in eene of meer rijks directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag als vereischte van kiesbevoegdheid stelt, zij die hun aanslag in die belasting of belastingen niet hebben voldaan." Omtrent de additioneele artikelen zegt de Regeering dat zij gevolg gegeven heeft aan den wensch, dat in da Gronwet voorloopige bepalingen omtrent het kiesrecht zouden worden opgenomen. Zij meent dat daarin kwalijk kan worden vastge houden aan den census, zooals die thans bestaat. Im mers, blijft men daaraan vasthouden, de bekende vraag wat onder «plaatselijke gesteldheid" is te verstaan, zou de reeds zoo dikwijls ondervonden moeilijkheden opleveren, en het is zeer twijfelachtig of het thans gelukken zou, die op bevredigende wijze te beant woorden. Bij de keuze van een ander stelsel heeft de Regeering in het oog gehouden lo. dat deze voorloopige regeling geschikt behoort te zijn voor onverwijlde toepassing, en 2o. dat in de gegeven omstandigheden eene ruime uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke gedurende eenigen tijd van kracht kan blijven, wenschelijk moet worden geacht. Men kan aannemen dat het aantal personen, die naar den nieuwen gron 'slag het kiesrecht zullen ver krijgen, geraamd kan worden op pl.m. 300,000. Thans bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 136,234dat der kiezers voor de gemeenteraden 222.125. Omtrent het stemmen der kiezers en de stemopneming schenen geen nieuwe regelen noodig te zijn. Voor de verkiezing van 100 leden der Tweede Kamer is bet grondgebied des Rijks verdeeld in enkelvoudige districten, gemiddeld eene bevolking van 43,360 zielen bevattende (de bevolking op 1 Januari 1886 bedroeg 4 336,012 zielen), behoudens uitzonderingen voor de gemeenten, die eene bevolking van meer dan 45,000 zielen hebben, voor welke meervoudige districten zijn ge vormd. De uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer tot het nieuwe grondwettige getal van 100, brengt vanzelf de noodzakelijkheid met zich om het aantal leden der Eerste Kamer dadelijk op het cijfer van vijftig te brengen. De Regeering heeft, na rijpe overweging, gemeend den census voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad voorloopig op dezelfde wijze te moeten regelen. Het aantal kiezers zal dan, ook met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezingen, vrij wat grooter zijn dan thans het geval is. De voorloopige bepalingen zullen voor het eerst moeten werken bij de verkiezing der nieuwe Kamers, zoo spoedig mogelijk na dj afkondiging der wetten, houdende veranderingen in de Grondwet; voor het tusschentijdvak dat hierdoor ontstaat, wordt voorgesteld te bepalen, dat de bestaande Kamers blijven bestaan zonder periodieke aftreding. Omtrent het gewijzigde wetsontwerp is de Raad van State opnieuw gehoord. Het rijk wordt verdeeld in 79 enkelvoudige kies districten, terwijl Amsterdam 9, Rotterdam 5, 's-Gra- venhage 3 en Utrecht en Groningen elk 2 leden zullen kiezen. Zeeland wordt verdeeld in 5 enkelvoudige kies districten, nl.Goes, Hontenisse, Oostburg, Middelburg en Zieriksee. Nog verklaart de regeering niet te kunnen treden in den wensch van de «vele leden", die niet alleen den grondwettigen waarborg aan de godsdienstige ge zindheden en hare leeraars, tot hetgeen in 1815 werd genoten, willen beperken, maar ook zelfs de wijze van uitkeering dezer inkomsten aan den gewonen wetgever overlaten, zoodat de Grondwet dan eigenlijk bijna niets anders dan een provisorium zou bevatten. Behoudens redactie-verbetering, handhaaft de Re geering onveranderd hare overige Grondwetsvoorstel len, behalve in hoofdstuk IV, waarbij de wet gever meer vrijheid verkrijgt om in het bestuur van gemeenten, waarvan de gemeenteraad zijn plicht niet vervult, te voorzien door opdracht van het bestuur tijdelijk aan den burgemeester of een anderen gede legeerde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Zondagnamiddag hield ds. Bussing De Vries alhier zijn afscheidsrede, waarvoor tot tekst was genomen het eerste gedeelte van het 27e vers Filippenzen 1. Vóór het verlaten der kerk werd door de gemeente staande gezongen het 4e vers van Ps. 121. Wolfertsdijk. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. is de heer Corns. Zuijdweg met 5 stemmen herkozen, terwijl 2 stemmen op den heer Adr. Op 't Hof waren uitgebracht. Onder de vele kerkelijke gemeenten in Zeeland en Zuid-IIolland, die indertijd werden bediend door wijlen ds. Bakker te 's-Gravenpolder, bevindt er zich een, waar meer dan honderd kinderen te doopen zijn, en nog is er geen uitzicht op vervulling der predikants vacature. Beroepen te Leiderdorp (vacature ds. Vlug) de heer W. J. Pijzei, te Eist bij Amerongen. Den lea December hoopt dr. Johs. Dyserinck, Doopsgezind predikant te Rotterdam, zijne 25jarige Evangeliebediening te herdenken, waarvan hij tot 1879 te Helder, vervolgens tot 1884 te Vlissingen en sedert 24 Augustus van laatstgenoemd jaar te Rotterdam in functie is geweest. (N. R. Cl.) Bij de Synode is ingekomen een verzoek van de heeren Ph. Van Ronkel en I. Groen, predikant en ouderling te Leiden, dat de Synode, voordat de eind beslissing in de Amsterdamsche tuchtzaak is genomen, een bede- en boetedag uitschrijve, en nog eene laatste poging tot verzoening doe, van welk verzoek afschrift is toegezonden aan alle kerkeraden in de Ned. herv. kerk. Voorts nog een verzoek van het prov. kerkbe stuur van Noord-Holland, om inlichting ten aanzien van het kiescollege te Amsterdam. De algemeene synodale commissie heeft in de zaak van de twee ouderlingen en twee diakenen, zich noemende de kerkeraad van Gerkesklooster, besloten dat deze ouderlingen en diakenen met hunne poging tot losmaking van de gemeente Gerkesklooster uit de synodale organisatie, ten duidelijkste met woord en daad getoond hebben, zich af te scheiden van de Ne- derlandsche herv. kerk en derhalve hebben opgehouden tot die kerk te behoorendat zij tengevolge daar van tevens van hunne respectieve betrekkingen als ouderling of diaken van de herv. gemeente te Ger kesklooster zijn vervallendat er derhalve in die gemeente geen kerkeraad bestaat en dat het classikaal bestuur van Dokkum gelast, te Gerkesklooster te doen, wat des kerkeraads is, tot dat hierin op wettige wijze zal zijn voorzien. Ten dienste der vervolgde leden van den Kerke raad van Amsterdam heeft dr. A. Koyper een «Laatste yroord tot de consciëntie van de leden der Synode" opgesteld. Dr. K. betoogt daarin, dat er voor de Synode dwang noch noodzaak bestaat om tot veroordeeling over te gaan, omdat reeds sedert vele jaren allerlei verzuim, alsoortig vergrijp en allerhande zeer duidelijke overtreding oogluikend was door de vingers gezien, zoodat als regel en usance gold wat nu zoo gestreng is opgevat. Te veroordeelen behoeft de Synode dus in elk geval niet. Maar zij mag het ook niet, volgens het tweede deel van het betoog, omdat daardoor de eenheid der Kerk verscheurd zou worden, in plaats dat het anders, vroeg of laat, tot een minnelijk uit eengaan had kunnen komen. De nadeelen van het ver scheuren van den band, zoowel voor de Kerk als voor de maatschappelijke verhoudingen en ook voor de naakt aan den dijk gezette veroordeelden, worden er in ge schetst en gtqualificeerd als ongerechtigheid. Niet als een smeekbede om vrijspraak wil de schrijver dit laatste woord beschouwd hebben, maar als geschreven opdat het geschetste kwaad niet geschiede in Israël. Het Dagbl. dit vermeldende vraagt o. i. terechtindien waar is, dat een uiteengaan tot aller bevrediging en ter voorkomen van een scheuring kon plaats hebben, waarom dan den strijd aangebonden op een wijze, die wel naoeielijk anders dan tot een gewelddadige losscheuring leiden kon Te Rilland-Bath hebben op een getal van 250 leerlingen slechts 16 de school verlaten vóór den 12 jarigen leeftijd. Het aantal van hen, die slechts 3 a 4 maanden 's jaars de schooi bezoeken, bedraagt min stens 50 (N. R. Ct.) De gemeenteraad van Axel heeft met 7 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel van den heer Kruijsse om de jaarwedde van den onderwijzer met hoofdakte den heer Wisse met ƒ100 te verhoogen. Om zijne zeldzaamheid verdient wellicht vermel ding het geval, dat te Rotterdam aan een openbare lagere school door dr. W. Francken Az., pred. bij de Herv. gemeente, wekelijks godsdienstonderwijs zal wor den gegeven voor die kinderen, die er aan willen deel nemen. Op een door het gemeentebestuur van Lemster- land aan den Minister van Binnenl. Zaken gedane vraag «of het geoorloofd is een onderwijzer aan een gemeenteschool, op diens verzoek, over te plaatsen naar een andere school in diezelfde gemeente" is ont kennend geantwoord, op grond dat de wet op het L. O. in art. 28 al. 4 alleen een bepaling behelst omtrent de verplaatsing van onderwijzers, aan het hoofd eener school geplaatst. Alles zal in dezen afhangen van de wijze, waarop bedoelde onderwijzer is benoemd. Is dit geweest aan eene bepaalde school in de gemeente, dan is de be slissing des Ministers juist. Maar indien de onder wijzer is benoemd bij het lager onderwijs in de ge meente, zooals b. v. in de laatste jaren in Goes het geval is, dan behoudt het gemeentebestuur volkomen het recht tot overplaatsing, wanneer dit in het belang der zaak wordt geacht en zou een dusdanig verzoek voor inwilliging vatbaar zijn, wanneer geene andere omstandigheden zich daartegen verzetten. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft zich vereenigd met de beslissing van den kantonrechter te Middelburg, waarbij het tegenwoordige reglement op de wegen en voet paden in Zeeland, zooals dit is vastgesteld door de Prov. Staten in hunne vergadering van den 5 Nov. 1880 en 8 Juli 1881, verbindende kracht is ontzegd, ten opzichte der strafbepalingen. In de crimineele zitting van het gerechtshof te 's-Hage stond Zaterdag terecht een jongen uit 's-IIeer Arendskerke, onder beschuldiging van in den namiddag van 13 Aug. jl. eene woning onder die gemeente te zijn binnengeklommen en zich te hebben meester ge maakt van twee sneden brood die hij, na ze met boter te hebben besmeerd, opat. Hoezeer dit feit al zeer on beduidend schijnt, bleek toch dat de vervolging van den knaap, die zich aan meer, hem echter niet ten laste gelegde, feiten had schuldig gemaakt, zeer nood zakelijk was. De jongen gaf op dat de honger hem tot den diefstal had gedreven. Adv.-gen. mr. Telders geloofde dat de beschuldigde eene ongelukkige toekomst zou tegemoetgaan, indien hij niet terugkeerde van den door hem ingeslagen weg. Hij oordeelde het ten laste gelegde feit wel onbedui dend, maar meende toch eene gevangenisstraf van 3 maanden te moeten requireeren. De verdediger mr. Mazel gevoelde diep medelijden met zijn cliënt. Hij meende dat de knaap, die de bo terhammen had weggenomen omdat hij honger had, zich daardoor in een abnormalen toestand bevond, en alzoo als niet toerekenbaar, moest worden ontslagen van rechtsvervolging. Het hof veroordeelde den knaap tot 1 maand ge vangenisstraf. 's-Gravenhage. Voor den Hoogen Raad werd heden behandeld het cassatieberoep van Domela Nieuwenhuis, veroordeeld wegens smaad des Konings. Er was een talrijk publiek aanwezig. Mr. S. Van Houten pleitte, dat in strijd met de wet van 1830 door het Hof geen onderscheid is gemaakt tusschen aanranding van de waardigheid en van deu persoon des Konings, maar in het onduidelijk gemotiveerd arrest alles omschrijft als smaad aan den persoon des Konings. Hij vroeg ver nietiging van het arrest. De conclusie van het O. M. is bepaald op 13 December. Landbouw en Veeteelt. Van verschillende zijden zijn in den laatsten tijd klachten gerezen over de slechte qualiteit van het Riga-lijnzaad of zoogenaamde tonzaad en velen deden ten dien opzichte onaangename ervaringen op. Door den directeur der Rijkslandbouwschool werd daarom een onderzoek ingesteld naar den handel in Riga-lijnzaad, waartoe hij zich rechtstreeks in verbinding stelde met den Nederlandschen consul te dier plaatse. Door briefwisseling met dezen en eenen aldaar geves- tigden Hollander werd hij bekend met verscheidene feiten, die meer licht werpen op den zeer ongunstigen toestand waarin tegenwoordig de handel in lijnzaad in Rusland verkeert. In de eerste plaats werd opgemerkt dat nog steeds van wege de Russische regeering eene keuring plaats heeft, zoodat van die zijde geen bedrog, althans geen opzettelijk mag verwacht worden. Bij voortduring betrekt Nederland het beste lijnzaad dat in den handel wordt gebrachtde vroegere soliede huizen echter zijn voor een groot deel door nieuwe firma's vervangen op wier goede trouw niet veel staat schijnt te kunnen worden gemaakt. Te Riga wordt, onder eene andere benaming evenwel, veel steppenzaad op de markt gebracht, een gewas gevende van minder lengte en dus van minder waarde. Het is slechts bij uitzondering dat het den groot handelaar bekend is, van waar het zaad afkomstig is, omdat de tusschenhandel door personen gedreven wordt, wier schandelijke praktijken in die streken nog steeds te weinig worden geweerd. Die personen oefe nen eenen grooten invloed uit op de eenvoudige, lande lijke bevolking en onderscheppen alle betrekkingen tusschen de groothandelaars en de producenten. Het gaat zelfs zoover dat in Riga handel gedreven wordt in Russische onkruidzaden waarmede lijnzaad van andere landen afkomstig onzuiver wordt gemaakt en daardoor een uiterlijk erlangt als ware het echt Russisch zaad. Uit het verslag der Kamer van koophandel te Am sterdam blijkt dat zelfs uit Bombay lijnzaad wordt verscheept naar Riga, dat vandaar onder den naam van Riga-lijnzaad als uitvoerartikel wordt verhandeld. Het schijnt het voornemen van den directeur der Rijkslandbouwschool te zijn middelen op te sporen om de Nederlaudsche vlasverbouwers tegen dergelijke praktijken te waarborgen, en daarom heeft hij zich in verbinding gesteld met bovengenoemde heeren om voor rekening der verbruikers hier te lande directe inkoopen van echt Riga-lijnzaad te doen. Men schrijft uit Zeeland aan het U. D. De staltijd is weer aangebroken, en de dieren zullen blijde zijn met dit gure weder onder dak te komen. Voor het jonge vee begint nu de tijd van schraal hans-kok, want voortaan zal stroo hun hoofdvoedsel zijn en, bij uitzondering, af en toe wat gesneden mangels of peen. Door dit volumineuse voedsel, met zoo weinig intensieve voederkracht, worden de maag en de verterings-organen tot meer dan gewone werk zaamheid genoodzaakt, en weldra zal men de gevolgen van die onverstandige voeding kunnen gewaar worden in den vorm van den wanstaltigen stroo-buik, gepaard met een vermagerd en verarmd voorkomen van het ongelukkige dier. En waarom handelt men alzoo 1 Wel, 't is veel goedkooper de runderen op die wijze door den winter te brengen, dan ze goed en krachtig voedsel te geven. Ja! goedkooper is 't wel, maar is 't inderdaad voor- deeliger Of zou een normaal gevoed dier zich niet veel beter ontwikkelen dan een waarbij gedurende een zekeren tijd is gezondigd tegen de eischen der natuur Hoe kan het beenderenstelsel zich naar behooren vormen tot een schoon skelet, wanneer niet de noodige stoffen, voor die vorming onmisbaar, in het voedsel aanwezig ijn En dan de mest, die van zulke ongelnkken wordt verkregen Wat is die waard tegenover mest van goed gevoede dieren Mest is mest, zeggen velen, en toch, 't lijkt er niet naar dat dit werkelijk bet ge val is. 't Is ook al een treurig verschijnsel van den tegenwoordigen tijd dat de mest zoo goedkoop is. Er is te veel aanbod en te weinig vraag. Er wordt dus minder mest verbruikt en daarbij komt dat op vele plaatsen de mest van veel minder quali teit is dan vroeger, toen er op de stallen beter werd gevoerd. Dat men ook te veel vee kan houden voor het voorhanden voedsel wordt zelden toegegeven, en toch leert de practijk, dat men veel meer voordeel trekt van 10 goed gevoede koeien of mestvee dan van twaalf slecht gevoede. Ook voor de veulens en jaarling- paarden begint geen prettige tijd. Gewoon geweest vrij in de weide te loopen, worden ze nu op stal vastgezet en blijven daar staan tot 't voorjaar, zonder eens van de vrije lucht en van bewegiDg te kunnen profiteeren. Dikke beenen en slechte hoeven zijn daarvan een natuurlijk gevolg, terwijl het ontbreken van een toevoeder van haver of ander krachtvoeder de generale ontwikkeling ook al niet bevordert. Worden onze veulens voor België opgekocht, dan gaan ze eene betere toekomst tegen, want daar weet men zeer goed dat het paard in zijn jeugd goed en krachtig moet worden gevoed om later een schoon dier te kunnen worden en om voor hoogen prijs te kunnen worden verkocht. Ziet men dan na een jaar zoo'n goed behandeld paard terug, dan is het niet meer te herkennen, en menig drie-jaar wordt als bovenlacdsch dier in Zeeland in gevoerd, dat in een Zeeuwschen stal is geboren. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent de Bulgaarsche quaestie valt dezer dagen niets nieuws medetedeelen. Sedert het vertrek van Kaulbars en zijne trawanten schijnt er eenige rust gekomen te zijn, die natuurlijk niet van blijvenden aard is, maar toch eene gelegenheid tot herademing geeft. Men spreekt ervan, dat Rusland zich zelf zoo in het nauw heeft gebracht ten opzichte van Bul garije, dat Duitschland's bemiddeling zou worden in geroepen om de partijen tot een vergelijk te brengen. De Oostenrijksche officieuse organen meenen, dat een goede gang van zaken vereischt, dat eerst de samen voeging van Bulgarije en Oost-Rumelië behoorlijk ge regeld en door de mogendheden bekrachtigd worde en dat dan eene nieuwe Sobranje moet worden ver kozen, die een candidaat voor den troon zal aanwijzen. In de Frausclie Kamer heeft de minister De Frey- cinet verklaard, dat Frankrijk zich niet mag terug trekken uit de rij der groote mogendheden dat het eene verbrokkeling van het Turksche rijk moet ver hinderen, en dat het aan geen enkele mogendheid mag toelaten, zich in het bezit te stellen van Egypte. Het vraagstuk van het Suez-kanaal, verklaarde de minister verder, staat op het punt van op eene bevredigende wijze opgelost te worden. De Kamer heeft bij de behandeling der begrooting verworpen een amendement tot afschaffing van een vertegenwoordiger bij den Paus. De Londensche bladen deelen mede, dat de Iersche Regeering aanstalten maakt tot het zenden van troepen naar verschillende plaatsen, waar doortastende stappen zouden gedaan worden tot het onderdrukken van de beweging tegen het betalen van pachtgelden. Die maatregelen zullen vooral te Dublin krachtig zijn. Er is eene buitengewone raadsvergadering belegd, welke ook werd bijgewoond door den Onderkoning, den Secretaris voor Ierland, den procureur-generaal en den commandant sir Redvers Buller. Er moet zijn besloten tot krachtdadige maatregelen ter onderdruk king van onwettige samenspanningen tegen het betalen van pacht, alsook ter beteugeling van de ophitsende taal van een deel der Iersche pers. Men verwacht binnenkort de aanhouding van éen of twee personen, die als de voornaamste raddraaiers bekend staan. In de Deensche hoofdstad is een algemeene verga dering gehouden van de partij der rechterzijde, welke door personen uit het geheele land werd bijgewoond. Met algemeene stemmen werd een verklaring aange nomen, waarbij warme instemming werd betuigd met de politiek der Regeering en de rechterzijde van den Rijksdag werd uitgenoodigd, wel is waar aan de oppo sitie eenige voorkomendheid te toonen, maar zich niet in te laten met onderhandelingen, waarbij 's Konings recht om de ministers te benoemen en de gelijkheid der Kamersin eenig opzicht twijfelachtig zouden worden gemaakt. Aan een grooten feestmaaltijd van deze heeren verklaarde de Minister-president Estrup, dat de rechter zijde de vrijheid wilde en den vooruitgang. Gemengde Berichten. Mazelen-epidemie te Goes. Sinds de vorige opgave zijn aangegeven het volgende aantal nieuwe gevallen: Zaterdag 9, Zondag 4, heden 6, totaal 19. Als hersteld zijn gemeldZaterdag 55, Zondag 24, heden 26, totaal 105. Het totaal thans aangegeven bedraagt 667, hersteld 338, overleden 12, zoodat er 317 in behandeling bleven, d. i. 86 minder dan jl. Vrijdag. Wij meenen dus een keerpunt in de epidemie te kunnen constateeren. Gaarne voldoen wij aan het namens de meesteres der betrokkene tot ons gerichte verzoek om te melden, dat de dienstbode, welke in ziekelijken toestand te Heinkenszand is aangekomen (men zie het desbetrekkelijk bericht in ons vorig no.) op haar eigen uitdrukkelijk verlangen daarheen is vervoerd, in weerwil haar verpleging te dezer stede werd aangeboden. Zij was «het liefst bij tante, die toch geen rust zou heb ben, wanneer ze hier ziek lag." Wolfertsdijk. Ook in deze gemeente, doch buiten de kom van het dorp, doet zich een geval van mazelen voor. Te Oud-Sabbinge worden in twee gezinnen vier lijders aan febris thyphoidea aangetroffen; de patiënten, kinderen tusschen den leeftijd van 6 tot 16 jaren, zijn herstellende. In de hoop op lotsverbetering is Zaterdag jl. uit deze gemeente een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, naar Amerika vertrokken. Voor rekening van enkele jachteigenaren zal alhier een jacht-opziener worden gestationeerd, teneinde wol en veeren zooveel mogelijk te beschermen tegen het moordend lood van jagers zonder akte of vergun ning, meer bekend onder den naam van stroopers. Ierseke. Gelijk te vreezen was, hebben de mazelen zich ook tot deze gemeente uitgebreid. Gisteren is het eerste geval geconstateerd. Uit Borsele meldt men de bijzonderheid, dat bij iemand een kalkoen om den anderen dag een ei legt. Kolijnsploat. Sedert het uitbreken der mazelen-epide mie 13 Nov. II. tot en met 28 Nov. II. heeft ze zich vertoond in 128 huisgezinnen, en zijn er 158 personen door aangetast. Toch blijft gelukkig de ziekte tot nog

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2