1886. N°. 140. Zaterdag 27 November. 78ste jaargang. Belasting op de honden -<S=«2<SK*sCÏ*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege man zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijz slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het tweede suppletoir-kohier van de is door den raad in zijne vergadering van den 25 No vember jl. vastgesteld en zal na de uitreiking van het aanslagbiljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd de aangeslagenen hunne bezwaren op ongezegeld papier bij den Raad kunnen indienen. Goes, den 26 November 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 November 1886. Aan het slot der raadszitting bracht de heer G. Van der Hoek gisteren ter sprake de afwijzende beschikking door het bestuur der Christel ij ke schooi, genomen op het verzoek van den burge meester dezer gemeente, om met het oog op de mazelen epidemie die inrichting tijdelijk te sluiten, zooals met alle andere openbare en bijzondere scholen, waar kin deren beneden 12 jaren samenkomen, is geschied. Op eene vraag van dhr. De Jonge antwoordde de voor zitter dat in het antwoord van het bestuur dier inrich ting, waarin de afwijzende beschikking is vervat, geene financiëele redenen als bezwaren worden genoemd, maar dat de voortzetting der school plaats heeft omdat nog zooveel gezonde kinderen onderwijs genieten kunnen en men niet overtuigd is van het nuttige van den maatregel. De heer De Jonge deed die vraag naar aanleiding van wat daarover iu ons blad was gemeld. Maar hij kon toch evenmin ais wij verwachten, dat eene der gelijke verklaring officiéél zou gegeven worden 7 Of financiëele redenen echter zoo geheel buiten spel zijn gebleven, ziedaar iets wat wij maar verder in het midden zullen latenons kwam dit uit eene niet verdachte bron ter oore. Maar zeker is het, dat de redenen, door dhr. De Jonge aangevoerd tegen het voorstel Van der Hoek, evenmin gelukkig zijn. Omdat de kinderen nog meer buiten de school dan in de school met andere kinderen in aanraking kunnen komen, daarom is het maar heter de school te blijven openstellen Dit was het argument van dhr. De Jonge. Logisch volgt daaruit dat ook hij bet niet goed vindt, dat de kinderen uit verschillende huisgezinnen met elkaar iu aanraking komen. Maar dan begint men toch met wat onder zijn bereik is en dan kunnen de ouders verder maatregelen nemen. Bovendien zal het spelen van kinderen in de open lucht zeker vrij wat minder gevaar opleveren dan wanneer zij een paar uren achtereen in een lokaal vereenigd zijn. Dat de wakkere strijder voor de openbare gezond heid dr. Callenfels gereed zou zijn met een antwoord op deze redeneering was te verwachten en dat ant woord van den man der wetenschap en der praktijk in dezen was, dunkt ons, afdoende. Bovendien komt ons de bewering van dhr. De Jonge, dat, nu de scholen gesloten zijn, de kinderen meer dan anders op markten en pleinen samenkomen, feitelijk ODjuist voor. Of heeft het dan zijne aandacht nog niet getrokken, dat juist nu de scholen gesloten en er dns zooveel kin deren vrij zijn, er in verhouding zoo weinig kinderen op de openbare plaatsen samen zijn. Juist omdat de scholen gesloten zijn ziet men veel miDder kinderen op de markten, anders de gewone verzamelplaatsen vóór het aangaan der scholen. Wij gelooven dat het sluiten der scholen ook het contact der kinderen elders voor een goed deel heeft verbroken. Voor het overige doet de aanneming van het voor stel van den heer Van der Hoek, om van de zijde van den Raad andermaal de sluiting der bijzondere school te verzoeken, ons genoegen (al vreezen wij dat het niet veel baten zal) en brengen wij hulde aan dhr. Van der Hoek die daartoe het initiatief nam. Uit de houding van het bestuur der Christtlijke school inzake de mazelen-epidemie en het debat in den gemeenteraad alhier valt andermaal te constateeren hoe er van anti-revolutionaire zijde dikwijls een soort van 1 ij del ij k verzet of tegenwerking ten opzichte van 's lands wetten bestaat, wanneer openbare gezond heid en onderwijs in het spel zijn. Den strijd tegen de school behoeven wij niet in herinnering te brengen. Hij is genoeg bekend. Maar dat lijdelijk verzet blijkt ook nu weder inzake de mazelen te dezer plaatse. De wet op de besmettelijke ziekten beoogt zooveel mogelijk maatregelen, die, vol gens de uitspraken der wetenschap, die ziekten kunnen beteugelen. Wij zijn de eersten om te erkennen, dat ook de wetenschap falen kan en dat nog niet afdoende bewezen is, dat de bij de wet bepaalde voorzorgsmaat regelen onfeilbare resultaten zouden hebben. Maar is het daarom beter de aangegeven middelen niet toete- passen? Als de mannen, die van epidemische ziekten hunne studie maken, falen kunnen, weten zij het dan beter, die op dit gebied leeken zijn, en die op dien grond de middelen onaangewend laten? En kunnen de laatsten, omdat zij tot samenwerking ongeneigd blijven, niet juist de oorzaak zijn, dat de maatregelen der eersten niet het gewenschte resultaat hebben? Hoe komt het toch, dat de bezwaren tegen maat regelen in zake epidemische ziekten juist van anti revolutionaire zijde komen? Een Keuchenius, op ander gebied een verdienstelijk man, is bekend als groot tegenstander der vaccine, en hij tracht dezen voor zorgsmaatregel in discrediet te brengen. In onze ge meente waar overigens alle scholen, zelfs de aan de kerk van den heer Loggers verbondene, gesloten worden, omdat ieder inziet, dat zij brandpunten van besmetting kunnen zijn zijn het de anti-revolutio nairen, die de middelen, door het gemeentebestuur in verband met den geest van 's lands wetten in beden king gegeven, tot nutoe hardnekkig blijven weigeren in praktijk te brengen. Weten dan de heeren, die van anti-revolutionaire zijde hier den toon aangeven, het zooveel beter dan de deskundigen in ons land? Is het christelijke nederigheid en vrome burgerzin, wanneer men eigen wijsheid stelt boven de ervaring der ge leerden Laat het zijn, dat de voorschriften, de middelen niet helpen onmogelijk kunnen deze de zaak verergeren, waarschijnlijk doen zij eenig goed, en zoo slechts éen menschenleven gered wordt, dan is reeds veel gewonnen. Daarom laden zij eene zware verantwoordelijkheid op zich, die de heilzame bedoelingen der wet, door het in den wind slaan harer raadgevingen, verijdelen, en, waar zij het in hunne macht hebben, eigen wijs heid daar boven stellen. Gisteravond gaf de gymnastiekvereeniging »H e r- c u 1 e s" alhier hare voorstelling ten voordeele van het St.-Nicolaasfeest voor onvermogende kinderen. Zoowel de goede naam, dien de vereeniging zich ten vorigen jare mocht verwerven als het liefdadig doel, waarvoor de netto-opbrengst der soirée is bestemd, hadden een zeer talrijk publiek bijeengebracht, waaronder een groot aantal gymnasten uit Middelburg en Vlissingen met hunnen directeur den heer Oost Lievense, de meesten in de fraaie uniform van den Nederlandschen Gymnastiekbond. Bij den aanvang der soirée bracht de voorzitter der vereeniging een woord van dank aan allen, die hen steun hadden verleend bij de organisatie van hun feest, aan den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, voor de leiding bij de instudeering van hun tooneel- stukje ontvangen, aan de aanwezige turners en het verder publiek voor hunne tegenwoordigheid, aan de beeren Bartelse en Le Clercq, die welwillend de gym- nastiekuitvoering met muziek begeleidden en niet het minst aan den heer Vau der Meulen voor zijne leiding der gymnastische oefeningen. De gymnastiek- en schermoefeningen, die daarop een aanvang namen, toonden opnieuw over welke uit nemende krachten de nog jeugdige vereeniging Her cules" heeft te beschikken en de herhaalde toejuiching, niet alleen van het Goesche publiek maar ook van de meerbevoegde vakgenooten van elders, eene toejuiching, die als alles bij gymnasten ook op commando geschiedde, maar daarom niet minder welgemeend was, gaven het bewijs, dat de aanwezigen in menigen werker een Hercules" opmerkten. Ook de opvoering van het testament van oom Jan", blijspel in vier bedrijven, liep goed van stapel en ook op het gebied van Thalia hebben de leden van «Her cules" vorderingen gemaakt. Toch hopen wij, dat ze zich niet te ver daarop zullen wagen en eerder zullen trachten kleine stukjes vlug te leeren spelen, dan groote stukken intestudeeren, terwijl het leeren van zuiver Hollandsch spreken voor sommigen nog eene onmisbare «vooroefening" is. In de pauze sprak de heer Van der Bilt La Motthe nog een toepasselijk woord aan de vereeniging «Her cules" voor hare gulle medewerking om aan arme kinderen een genoegelijk St. Nicolaasfeest te bezorgen. Hij roemde ook hun directeur, den heer P. Van der Meulen, om zijn ijver en toewijding ook dezen avond weder gebleken en hoopte dat allen hunne belooning zouden «inden in een aangenaam St. Nicolaas. Verplaatst met ingang van den 1 Jan. 1887, de heeren A. Van HuetenW. C. Haverkorn, commiezen der le klasse, van Kruininge naar Hans- weerd. (Z. N.) Kolijusplaat. Omtrent de mazelen-epidemie alhier kan ik u melden, dat thans (Donderdagavond) in 58 huisgezinnen de mazelen heerschen en er 86 lijders aan zijn. Gisteren zijn ze uitgebroken in 12, vandaag in 16 gezinnen. In de school laat zich haar invloed maar al te zeer gevoelen. Door die ziekte en andere ongesteldheid waren er Woensdag in het eerste en tweede leerjaar (kinderen van 6 tot 8 jaar) van de 113 leerlingen slechts 30 present. Burgemeester en Wethouders heb ben dan ook aan de leerlingen dier twee leerjaren vooreerst vacantie gegeven. Van het onderwijzerspersoneel geven twee (hulp)- onderwijzers, door het heerschen der mazelen aan hun huis, geen les in de school. Van a. s. Maandag af zal de school voor kinderen beneden de 12 jaren gesloten worden. Sedert de jongste officiëele opgave zijn o. a. open gesteld voor de behandeling van brieven met aangegeven waarde boven ƒ600 de hulpkantoren te D r ij s c h o r, St. Jansland, Katsen Wissekerke. Vlissingen. De j I. Woensdag gehouden verkie zing voor een lid van den gemeenteraad heeft, zooals door ons werd verwacht, tot geen definitief resultaat geleid. Bij de opening der stembus, Donderdagochtend, bleek, dat ingeleverd waren 198 stembriefjes, waarvan 17 in blanco of van onwaarde. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 181. Hiervan waren er 66 uitgebracht op den candidaat der anti-revolutionairen, den heer A. Koppejaö Sen., 63 op den heer Corns. I. Rekkers, candidaat der li berale kiesvereeniging «Plicht en Recht", 25 op den heer J. Le Sage van Hoeve en 13 op den heer H. J. Van der Meer, terwijl de overigen over verschillende andere personen verdeeld waren. Geen der candidaten de volstrekte meerderheid (91) verkregen hebbende, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Koppejan Sen. en Corns. J. Rekkers. St. Aunaland. Tot lid van het weezen-armbestuur alhier is, om daarin zitting te hebben als lid buiten den gemeenteraad, herbenoemd de heer C. P a p e W z., die deze herbenoeming heeft aangenomen. De heer L. C. Van der Meulen is voor 1887 weder aangewezen voor de geneeskundige behandeling der weezen. Benoemd tot secretaris van de gemeente Oud- Vosmeer de heer G. De G r a a f f Gz. De tot 2den luitenant benoemde sergeant der infanterie J. M. C. V e r m a n d e is ingedeeld bij het 3de regiment infanterie. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 7 December, des avonds te 8 uren. Naar de N. R Ct. verneemt, heeft bij het onderzoek in de afdeeiingen der Tweede Kamer van de Staten- Generaal van het voorstel der heeren Van Dedem, Van Gennep en Mees, omtrent de suikeronder nemingen in Nederlandsch-Indië, de heer Van der Goes van Dirxland eene nota overgelegd, waarin wordt aadgedrongen op het verlagen der tarieven voor het vervoer van suiker op de spoorwegen van den staat en van de Nederlandsch-Indische spoorweg maatschappij. Is het blad wel onderricht, dan zal de heer Van der Goes van Dirxland, die directeur is van den stoom tramweg van Samarang naar Joana, er bij het be stuur van die stoomtram op aandringen, ook op dien weg het tarief voor het vervoer van suiker te ver minderen. De Nederlandsche Bond van suiker fabrikanten zal te Rozendaal eerstdaags eene vergadering houden, waarin men den prijs der suiker bieten voor de campagne 18871888 zal vaststellen. Naar de Avondp. verneemt is het zeer waar schijnlijk dat de heer J. A. De B e r g h, die onlangs van zijne reis om de wereld is teruggekeerd, zich metterwoon in de residentie zal vestigen, om zich op nieuw te wijden aan zijne «Haagsche Penkrassen." Bij de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Ande) waren, behalve het hoofd der gemeente, ook vier raadsleden tegenwoordig, die zich, naar men zegt, in de vorige week door den Commissaris des Konings hadden laten beëedigen. Zooals men weet, heeft het conflict tusschen den burgemeester en de raadsleden maanden lang geduurd. Het bestuur der Samarangsche Han del s c o m p. legde eergisteren in de te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders den toe stand van zaken bloot, waaruit bleek, dat door een zeer treurigen samenloop van omstandigheden in Indië, voornamelijk door opzegging van kredieten, de beta lingen moesten gestaakt worden. Pogingen om dit te verhoeden stuitten af op de ongunstige berichten die voortdurend uit Indië komen. Uit den staat van zaken bleek, dat het actief 2.8, het passief 2.1 mil- lioen bedraagt. Na enkele antwoorden op gedane vra gen werd bij motie aan het bestuur dank en instem ming betuigd met de gedane stappen voorde aanvraag om surseance van betaling. Het stoomschip Prins Alexander, kapt. Bakker, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 23 Nov. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is de heer Van der Sley- den als lid toegelaten. Over het ontwerp der vereeniging van de gemeenten Rimburg en Ubach over Worms staakten de stemmen met 25 tegen 25. Daarna werd gediscussieerd over het ontwerp om een voorschot van f 160,000 te verleenen aan het Entrepotdok te Amsterdam voor den herbouw van pak huizen. De heeren Gildemeester en Hartogh bestreden het ontwerp sterk, óok op grond van de ptannen tot stich ting van particuliere entrepöts. De Minister achtte de plannen niet aannemelijk. Het ontwerp werd daarop verworpen met 32 tegen 22 stemmen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor de beroeping naar Oostburg door ds. J. C. Verhoef te Bodegraven. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door ds. F. Fortuin te Barendrecht. Bedankt voor het beroep naar Aksel door ds. C. P. N. Pikaar, te Ouwerschie. St. Aunaland. In de op 25 dezer gehouden gecom bineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente alhier is besloten, de predi kantswoning in deze gemeente aftebreken en te her bouwen. Over dit besluit zal men nu nader het gevoelen der manslidmaten vernemen, waarvoor de stemming is bepaald op a. s. week. Bij goedkeuring ook door dezen zal nader een bestek met begrooting der kosten aan de goedkeuring worden onderworpen. Aan het hoofd der Zendings-vereeniging te Goes, die kortelings werd opgericht, is de heer P. F. Van den Nieuwenhuyzen, pred. der Herv. gemeente te 's-Gra venpolder, gesteld. In het geplaatste bericht, betreffende ds. Feringa's beroep naar Wemeldinge, staat o. a. Art. 51 al. 2; dit moet wezen Art. 61 al. 2. Reglement op de vacaturen. (Std) Door de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk is dezer dagen een adres ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin op gronden van recht en billijkheid verzocht wordt lo. Behoud van art. 168 der Grondwet in zijn geheel, met aanvulling eener alinea, gelijk in art. 171, alinea 2, van het ontwerp der Staatscommissie wordt voorgesteld 2o. Subsidiair, indien tot wijziging van het artikel mocht worden overgegaan, eene financieële regeling, welke, in tegenstelling met die door de regeering ont worpen en in de stukken van de Tweede Kamer in overweging gegeven is, billijke rekening houdt èn met de rechten èn met de belangen der kerkgenootschappen. Tevens is afschrift daarvan toegezonden aan de minis ters eö aan elk der leden der beide Kamers. De Minister van Binn. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 April 1887 aan de rijks hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Middelburg de betrekking van leeraar in de Engel- sche taal- en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 December aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk te 's-Gra- venhage. Men schrijft aan het Schoolblad uit O «erijsel dat te Friezenveen thans binnen drie jaar tijds de derde school voor Christ. Nat. onderwijs geopend is. 't Zonderlingste is, dat de bedoelde scholen, die alle op een uur afstand van elkander staan, bestuurd worden door een en denzelfden hoofdonderwijzer Rechtszaken. LI. Maandag deed de hooge raad in cassatie uitspraak in de zaak van den F. P. J. Van Rhee te Middelburg tegen het vonnis der rechtbank aldaar. Dat vonnis werd vernietigd en de heer Van Rhee van alle rechtsvervolging ontslagen. Het gold, zooals men weet, de quaestie van het niet inleveren van een verhuisbiljet, wat de heer Van Rhee meende niet verplicht te zijn, daar hij zijn domicilie nog altijd te St. Maartensdijk had, en hij te Middel burg slechts voor tijdelijk verblijf een kamer had gehuurd. (M. Ct) Op het door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek, om kwijtschelding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijne cliënte Jeanne Lorrette gedaan, is door Z. M. den Koning afwijzend beschikt. De jeugdige gevangene schijnt, zonder gevaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwekkenden toestand dan voor eenige weken.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1