Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. 323e Staatsloterij, le kl. Burgerlijke Stand Goes te vrijwaren, blijkt thans de ziekte in de maand October in alle provinciën waargenomen te zijn. Uit den maandelijkschen internationalen staat der veeziekte blijkt namelijk, dat in October 265 varkens door die ziekte aangetast werden, op 61 verschillende plaatsen; waarvan 161 in West-Vlaanderen en 67 in Oost-VlaandereD, 14 in Limburg en 10 in Antwerpen. Op grond van art. 440 Strafw. is te 's-Hage proces-verbaal opgemaakt tegen den verspreider van reclames in den vorm van bankbiljetten. In de crimineele zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage deed dit college Zaterdag uitspraak in de zaak van den visscher te Arnemuiden, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift, het desbewust gebruik maken daarvan en misbruik van vertrouwen, en veroordeelde hem tot 1 maand gevan genisstraf en twee geldboeten van 0 50. ...■>.vav,-. e, .-.-j- y-iwvuf'VrV yr'--Try Zitting van Vrijdag 19 Nov. 1886, 's avonds 7 uren. Tegenwoordig de Comm. des Konings, voorzitter, 29 leden en de griffier. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over het voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Op voorstel van den heer Heijse wordt de discussie over art. 105 heropend. De heer A. Smit dient een door hem des middags verdedigd, nu eenigszins ge wijzigd, amendement in, dat wordt aangenomen. Op de volgende artikelen worden nog amendementen ingediend: 106, door den heer Snijders drie, aange nomen; 115, door den heer Van Berlekom, aargeno men; 116, door idem, aangenomen; 118, door idem, strekkende tot inlassching van een geheel nieuw artikel, aangenomen. Het reglement in zijn geheel wordt daarna aange nomen met 19 tegen 8 stammen. Op voorstel van den voorzitter wordt aan Gedep. Staten overgelaten, de noodige veranderingen aan te brengen, voor zooveel de wijziging in de nummering der artikelen aangaat. Op de vraag des voorzitters, of de vergadering nog langer bijeen wenseht te blijven, wordt ontkennend geantwoordde resumtie der notulen en de uitvoering der genomen besluiten wordt opgedragen aan Gedep. Staten, waarna de voorzitter de najaarsvergadering der Staten van Zeeland in naam des Konings sluit. Generaal Kaulbars en zijne agenten hebben Bulgarije verlaten ea men ziet hierin 6f een terugtred van Rusland óf een afbreken van de diplomatieke onder handelingen, waarvan eene bezetting door Russische troepen het eenige gevolg kan zijn. In het laatste geval zou spoedig blijken wat er waar was van hetgeen Kalnoky in da Oostenrijksch-Hongaarsche Kamer heeft gezegd en waarop wij in ons nommer van jl. Donder dag de aandacht vestigden. De Bulgaarsche regeering was tijdig genoeg in kennis gesteld van het vertrek van Kaulbars, zoodat het heeft kunnen zorgdragen, dat geene demonstraties plaats hadden. Toch had men van Russische zijde niets ver zuimd om het volk in roering te brengen. Er waren nl. op een marktdag, toen er dus vele boeren in de stad waren, te Sofia exemplaren verspreid der circu laire door Kaulbars opgesteld. Daar zij echter niet onderteekend waren en ook niet den naam van den drukker bevatten, werden zij spoedig in beslag genomen. Het schijnt dat Engeland zich niet verzet heeft tegen de candidatuur van den Vorst van Mingrelië, maar alleen heeft te kennen gegeven, dat het eerst de mee ning der Bulgaren zelf daarover wil hooren. Naar uit Londen bericht wordt, zou de Engelsche Rjgeering besloten hebben sir Robert Hamilton, onder secretaris van Ierland, terug te roepen. Even verfoeid als zijn voorgangers waren, zoo populair heeft zich lord Hamilton in Ierland gemaakt. Niet alleen dat hij zelf openlijk een voorstander van de home-rule is, maar hij wist ook de verschillende Onderkoningen, die in de jaren, dat hij zijn ambt vervulde, elkander te Dublin opvolgden, geheel voor zijne denkbeelden te winnen. Zijn heengaan zal ongetwijfeld in Ierland groote droefheid en verbittering wekken. Tusschen de Fransche Regeering en de. budget commissie is gelukkig overeenstemming verkregen ten opzichte van de wijze om in den fmanciëelen toestand verbetering te brengen. In de Kamer is dit door den heer Rouvier medegedeeld. Hij bracht lof aan den minister van Financiën, den heer Sadi Carnot, die van de leening had afgezien en dus zijn persoonlijk gevoelen aan het openbaar belang ten offer had ge bracht, waarmede de Kamer door herhaalde toejui chingen haar instemming betuigde. Spreker deelde vervolgens in het breede de grondslagen mede, waarop de overeenstemming rust. De ministeriëele crisis is dus voor het oogenblik weer bezworen door de toegeeflijkheid van den heer Carnot. Maielen-epidemie te Goes. Sinds onze vorig» opgave zijn aangegeven het volgend aantal nieuwe gevallen Zaterdag 28, Zondag 25, heden 36, totaal 89 Zaterdag zijn als hersteld gemeld 36 en heden 29, samen 65, terwijl er weder 4 overleden zijn. Het totaal is thans: aangegeven 526, hersteld 131, overleden 10. Van deze 10 overledenen behooren 3 tot een huis gezin terwijl een ander huisgezin 2 kinderen aan de ziekte moest missen. Middelburg. Het getal aan mazelen aangetasten alhier bedraagt heden 79; in de afgeloopen week is één kind aan die ziekte overlelen. Vlissingen. Zr. Ms. oorlog-schroefstoomschip le klasse, «Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. Commijs, ver trok, na alhier zes dagen te hebben gelegen tot het regelen der kompassen, hedenvoormiddag te 8 u. 45 m. van hier naar Lissabon om van die plaats de reis naar bestemming, Curapro, voort te zetten. Door de gebroeders Rijk te 's-tleerenhoek is een otter gevangen ter lengte van 1.25 M. en 9 K.G. zwaar. Hij is het eigendom geworden van een paar inwoners dier gemeente, die hem naar een museum zullen opzenden. Ook is in die gemeente een stekel varken gevangen. 's-Heerenhoek. De mazelen heerschen ook in onze gemeente, o.a. bij het hoofd der school, zoodat de school voorloopig gesloten is. Thans is die ziekte ook in de kom der gemeente Borsele uitgebroken. Kolijnsplaat. De mazelen-epidemie neemt in de laatste drie dagen gelukkig weinig toe. Thans heerschen de mazelen in 22 huisgezinnen. In één gezin komt roodvonk voor. Omtrent het in ons vorig no. gemelde ongeluk te Stavenisse (waarbij echter niet allen, maar slechts een der opvarenden verdronk) meldt men nader aan de N. R. Ct.: i Donderdagochtend omstreeks half 9 werd in het «Keten" een scheepje (hengst), geladen met klompen, ko mende van de Grauw en bestemd naar Prinsland, door de hevige rukwinden omgeworpen, doordien de opperlast uitschoot. De opvarenden, schipper J. F. Kindt, oud 63 jaar, A. Stoppelaare, 17 jaar en D. Stoppelaare 14 jaar, raakten te water. De schipper had spoedig het leven verloren, maar de jongens redden zich, de eerste op eene plank en de tweede op het vlak, van het vaartuigje. Maar in dezen benarden toestand was hun leven niet zeker. De stoomboot «Telegraaf", ko mende van Antwerpen, stoomde de drenkelingen op een 300 meter afstand voorbij, zonder hun eenige hulp te bieden, ofschoon zij alles aanwendden om gezien te worden. Zóó was het niet met den koenen veerschipper Cs. Boomsluiter, die, zoodra hij door dijkwerkers was bekend gemaakt met den toestand waarin de drenkelingen verkeerden, zijn hoogaars naar buiten bracht, en met hulp van zijn broeder, zijn beide knechts met nog 3 schippers van Clinge, die wegens het noodweer hier binnen lagen, er op los ging. Met veel krachtsinspanning mocht het hun gelukken beide jongens van den dood te redden. Ook het lijk des schippers werd door hen medegebracht Zij poogden nog bij dezen het leven op te wekken, maai' te vergeefs. De geredden werden bij den veerschipper liefderijk verpleegd, en het lijk naar het lijkenhuisje vervoerd. Het vaartuigje is totaal wrak. De gezagvoerder van de stoomboot «Telegraaf 4" deelt echter aan de N. R. Ct. mede: dat genoemde boot het wrak voorbij is gestoomd op een afstand, niet van 300, maar van minstens 700 a 800 meter; dat een half uur vóór de «Telegraaf 4" de stoomboot «Stad Zierikzee" het wrak gepasseerd was; dat met den kijker geen levend wezen aan boord van het wrak te bespeuren wasdat onder deze omstandigheden, bij slecht weder het niet raadzaam geoordeeld werd met de «Telegraaf" dichter bij te komen. In den vroegen morgen van Vrijdag is bij den predikant der hervormde gemeente te Westervoort diefstal gepleegd. Door opschuiving van een vaam in het achterhuis is men binnengedrongen, en heeft Men eenige gouden en zilveren voorwerpen, benevens eenig geld, ontvreemd. I Ook bij den burgemeester is men, door opschuiving van een raam, in de keuken gekomen, doch daar dezen afgesloten was, kon men niet verder in het huis doordringen. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van directeur der tram Breskens-Maldeghem is thans geklom men tot 316. Geheel onverwacht ontlastte zibh Donderdag boven Eindhoven een hevig onweder. De bliksem sloeg op den afleider der parochiekerk aldaar, waardoor de toren eenige oogenblikken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslag, waarbij zeer groote hagelkorrels, die zich op sommige plaatsen tot een voet hoogte ophoopten, vergezelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op den toren te Acht, waardoor het kruis verbrijzeld werd en het leien dak schade leed. Gisteren vierde Maria Trempe, wed. Jan Knappert, sedert 1845 bewoonster van het Zuiderholje te Haar lem, haar honderdsten verjaardag. Zij geniet nog eene zeer goede gezondheid, en een onverzwakt geheugen. Uit eene nalatenschap zijn de volgende effecten ontvreemd, waarvan de officier van justitie te Win schoten opsporing verzoekt: Een 100 fl. Oostenrijk, Januari no. 239731; twee Baltische Sporen a 125 roebels no. 35817 en no. 05100een Theiss-lot, 100 fl., serie 0996, no. 99. Te Rijssen in Overijsel heeft eene vrouw, die 't niet al te breed had, terwijl zij bezig was de keuken van het huis, dat ze weldra zal gaan verlaten, nog eens flink te reinigen, onder éen der vloersteenen eene som van 1000 gevonden, waarschijnlijk afkomstig van eene vrouw die reeds jaren geleden in dezelfde woning had gehuisd en plotseling overleden was. De helft dier som zal aan de vindster komen inge volge de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, indien tenminste het gevondene als een «schat" kan worden beschouwd. Een verschrikkelijke brand heeft te Hoei het Athenaeum en het gemeentelijke pensionaat, behoo- rende bij eene middelbare school, waarin zich 150 internes bevonden, vernield. Slechts de vier muren zijn blijven staan. Gelukkig zijn er geen menschen- levens te betreurende leerlingen werden allen bij tijds gered en opgenomen in naburige woningen. De schade wordt geraamd op 300,000 fr. Te Antwerpen is de jaloezieënfabriek van Bol- lekens afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. De werkplaatsen namen een oppervlakte van 800 vierk. meter in. De werkstakers der spinnerij van De Smet- Guequier te Gent hebben de aan het werk gebleven arbeiders aangerand. De politie werd met steenen ge worpen, en daar hare macht ontoereikend bleek, moes ten de pompiers en gendarmen ter hulp komen. De wanordelijkheden werden des avonds hervat. De fabriekarbeiders verkeeren in zeer opgewonden toestand Al de groote Parijsche magazijnen hebben be sloten geen speelgoed te koopen, dat in Duitschland is vervaardigd. Uit Londen wordt bericht, dat door brand de bovenverdieping van «Hampton Court Palace" vernield en voor vele duizenden pd. st. schade aangericht werd. Vele kostbare schilderijen en antiquiteiten gingen verloren. Oorzaak van den brand was, dat een be diende een parafinelamp in een kast wegsloot, meenende dat die goed was uitgeblazen, hetgeen niet het geval was. Een magnetiseur ging onlangs met een onge- loovige de weddenschap aan, dat hij al zijn kunst stukken zou herhalen in de leeuwenkooi van een me nagerie, die zich op dat oogenblik te Dyon bevond. Ten aanschouwe van meer dan duizend menschen, heeft hij zijn sujet in den magnetischen slaap gebracht en op twee tabouretten geplaatst. De leeuwen liet hij daarop over deze menschelijke hindernis springen, tot groot vermaak van het publiek. De weddenschap was aangegaan om duizend francs. Een niet alledaagsch geschenk heeft Grévy van den Koning van Abyssinië gekregen, nl. twee leeuwen en drie panters; 6 Abyssiniërs zijn belast met de aan bieding. Le Courrier de Lyon wijst op de groote hoe veelheid processen wegens wijnvervalsching, welke niet van de rol der rechtbanken in de wijnstreken van Frankrijk zijn. Zoo is nu weer een der bekendste wijnvfabrikanten, Faucon genaamd, ridder van het Legioen van Eer, wegens het kleuren met voor de gezondheid schadelijke verfstoffen van een nat, dat voor wijn moest doorgaan, door de Lyonsche Rechtbank tot 1 5 dagen gevangenisstraf en 500 frs. boete veroordeeld. Ook de wijn handelaar Karl Friedrich Beisiegel te Kreuznach is wegens wijnvervalsching tot zes weken gevangenisstraf en 900 boete veroordeeld, terwijl tevens zes vaten wijn, die in beslag waren genomen, verbeurd zijn verklaard. Bovendien zal het vonnis in eenige groote bladen worden opgenomen. Donderdag verscheen aan den ingang van de Fransche Kamer een vrouw, die den afgev. Laguerre wenschte te spreken. Toen men haar zeide, dat zij in de wachtzaal kon wachten, haalde zij een revolver voor den dag en schoot daarmede 5 malen in de lucht. Zij werd gearresteerd. De vrouw bleek te zijn Claire Litoux, oud 49 jar: n sedert 20 jaren te Parijs woonachtig, werkster in ruches. Zij zeide, dat zij slechts zoo had gehandeld om de aandacht op zich te vestigen, dat zij reeds zes jaren voor de rechtbanken pleitte en gehoopt had, dat Laguerre haar verdediging op zich zou nemen. Eene vroolijke soldatengeschiedenis met een ern stig einde gebeurde tijdens de tentoonstelling in Al tenburg. Dagelijks stroomden honderden vreemdelingen naar het oude slot, dat door een wacht bewaakt wordt. Op zekeren dag kwam een dappere landsverdediger op het denkbeeld om in het voorportaal van het slot een bus op te hangen met het opschrift: «Voor dorstige soldatenkelen". Het ophangen van deze bus miste zijn doel niet; geen der bezoekers ging voorbij, zonder er een geldstukje in te laten verdwijnen, en nog was de dag niet ten einde toen de bus al vol was. Er was zooveel opgezameld, dat de dorstige soldatenkelen rij kelijk gelaafd konden worden. De poging was gelukt en toen de wacht werd afgelost, kregen de plaatsver vangers de bus in gebruik, en deze was ook hun ten zegen. Eindelijk kwam de zaak door e n afgunstig hofbediende ter oore van een hoofdofficier, en nu volgde het ernstige deel der geschiedenis: Een onderofficier werd uit het leger gejaagd en alle overige medeplich tigen moesten den vroolijken dag op de hoofdwacht met een wekenlang arrest boeten. Door den Belgischen Minister van Oorlog is een circulaire aan de regiments-commandanten gezonden, waarin op strenge straffen tegen dronkenschap bij het leger aangedrongen wordt. Onverbeterlijke dronk aards moeten in een strafcompagnie geplaatst worden, terwijl onderofficieren en korporaals, die zich aan drank- misbiuik schuldig maken, de strepen zullen verliezen. Het is aan de soldaten ten strengste verboden om op straat te zingen of te schreeuwen. De weduwe van den beroemden Engelschen medicus Sir Erasmus Wilson is dezer dagen op haar landgoed te Swanscombe overleden, en heeft ingevolge laatste wilsbeschikking van haren echtgenoot aan het «College of Surgeons" te Londen, waarvan dr. Wilson oud-Voorzitter was, eene som van 2,400,000 gele gateerd, om die aan te wenden in het belang der medische wetenschap. Het spookt tegenwoordig bij Bismarck aan huis, en men heeft, zooals verteld wordt, allerlei zonderlinge verschijnselen in de houtvesterswoning van Friedrichs- ruhe gezien. Het spook is eerst begonnen met kloppen, en vervolgens zou men vlammende zwaarden en andere, bij zulke gelegenheden gewone verschijningen hebben gezien, die natuurlijk op een aanstaanden oorlog be trekking hebben. Eiken avond verzamelen zich zes- tot achthonderd boeren voor het spookhuis, en zijn, on danks overreding en bedreiging, niet weg te krijgen. Het grootste voordeel hebben de herbergen er van, die dag en nacht vol bezoekers zijn, en waar er na tuurlijk altijd over gesproken wordt. Dit duurt nu al veertien dagen, en het aantal nieuws gierige toeschouwers wordt eiken avond grooter. Een verschrikkelijk ongeluk is in eene familie te Penting, een plaatsje in Oostenrijk, voorgevallen. De vrouw des huizes, die ziek was, gebruikte als genees middel salicylznur. Toen eenige dagen geleden de zieke zich weer minder wel gevoelde, ging haar zoon, die chemicus was, naar de apotheek om het salicylzuur te halen. Zijne moeder nam eene groote hoeveelheid van het medicament in, doch voelde terstond een verschikkr» lijk branden. Bij nader onderzoek bleek het, dat zij braakwijnsteen in plaats van salicyzuur had ingenomen. De ongelukkige stierf nog dienzelfden dag De zoon is radeloos van smart, men vreest dat hij krankzinnig zal worden. Korten tijd geleden stierf te Atrecht het drie jarig dochtertje van gegoede echtelieden, Carron ge naamd. Toen men het kind in de doodkist legde, wilde de moeder het een paar diamanten oorknoppen uit de ooren nemen, die de kleine van haar peet gekregen had en die zij altijd droeg. De man verzette zich er tegen. De vrouw kon zich echter de gedachte aan de knoopjes niet uit het hoofd brengen's nachts sloop zij naar het kerkhof, opende met eene spade het graf, schroefde het deksel van de kist en nam het lijkje de kostbare steenen uit de ooren. Hierna sloot zij het graf weer en legde er een krans op, die zij had medegebracht. De vrouw werd wegens dit misdrijf in hechtenis genomenhaar echtgenoot heeft in de gerechtszaal eene poging gedaan om haar te dooden. Naar wij vernemen is de heer A. J. Augustijn, opzichter bij 's Rijks Waterstaat alhier, in dezelfde betrekking naar Overijsel overgeplaatst. 's-GraTcnliage. TWEEDE KAMER. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen dhrn. De Geer, De Bruijn- Kops, Van der Loeff, A. Mackay en Gleichman. Aan genomen is met 56 tegen 6 stemmen de uitzonde ringswet, waarbij aan Veere vergund wordt de heffing van plaatselijke accijnzen, doch met deze wijziging dat de accijns op rogge wordt verboden en dat de accijns op gedistilleerd verhoogd wordt tot 12 per Hectoliter. Dhr. Sanders drong sterk aan op de op heffing van het verbod tot verkoop door de gemeente Veere van den historischen beker van Maximiliaan van Bourgondië. Morgen de overige uitzonderings wetten. Brussel. Volgens gerucht is thans beslist dat met 1 Januari 1887 het aanleggen der Duitsche mail booten te Antwerpen definitief blijft gehandhaafd. Verslag der Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, van 8 Aug. tot 7 Nov. 1886. Gedurende de afgeloopen drie maanden traden drie nieuwe leden tot de vereeniging toe, terwijl een getal van twee de vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 8 Aug. 1886 f 4027,11 Op dit hoofd werd sedert ontvangen - 11,85 Uitgaven leed het reservefonds niet, zoodat het thans bedraagt f 4038,96 De gezamenlijke aandeelen bedroegen op 8 Augustus f 10762,13 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 99,50 f 10861,63 Terwijl werd uitgekeerd - 150,— Zoodat het bedrag der aandeelen thans beloopt f 10711,63 Het bedrag aan spaargelden beliep op 8 Augustus f 37937,38 In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht - - 6465,10% f 44402,48% en uitgehaald- 7024,30 Zoodat thans in de spaarbank aan wezig isf 37378,18% Op 8 Augustus was er bij particulieren opgenomenf 9800, Sedert werd nog opgenomen. - 5000, f 14800,— Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald - 9000, Zoodat het bij particulieren opgeno men kapitaal thans bedraagt f 5800, Bovendien werd door het verdisconteeren van 18 promessen nog f 16800,verkregen. 54 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 39775, Het kleinste dezer voorschotten bedroeg f 10,het grootste f 5000, Op 8 Augustus waren aan voorschotten uitstaande f 65004,74 waarbij gevoegd de in deze drie maanden verleende, ad - 39775, maakt te zamen f 104779,74 Trekt men daarvan af de in den zelfden tijd aan de vereeniging terug betaalde voorschotten ten bedrage van - 45587,49 Zoo krijgt men het bedrag der op 7 Nov. nog uitstaande voorschotten metf591_92^25_ C. DE WITT HAMER, Kassier. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 22 November, le lijst. No. 18721 2000. Nosi 7508, 10965 en 17765 elk 1000. Nos. 1472, 1941, 4135, 13993 en 16799 elk/100. van 18 tot 22 November 1886. Ondertrouwd: den 18, Cornelis De Bad, 26 j., jm., te Kattendijke, en Johanna Cornelia Moerman, 25 j., jd., te Goes; den 19, Johannes Van de Wijngaard, 32 j., jm., en Josina Clasina De Brandt, 21 j., jd. Geboren: den 21, Jacob, z. v. Johannes Zandee en Cornelia Jacomina Van Strien; den 22, Pieler, i. v. Matt' eus Geene en Pieternella Jeremiasse. Overleden: den 19, Johannes Carolus, 1 j., z. Sibilius Anthonius Marinus Van de Wijngaard en Johanna Katharina WillemsCornelis, 1 jz. v. Johannes Bakker en Krina Karreman 21, Johanna Pieternella, 2 j., d. v. Kornelis Scheller en Cornelia Hollemans; J.xob Jan, 1 j., z. v. Gommert De Kok en Johanna Jacoba Reijerse;Jans Antoinetta, 14 m., d. v. Dungunis Thomas Van de Vijver en Maria Louwerse; den 22, Maria Helena, 10 j., d. v. Dungunis Thomas Van de Vijver en Maria Louwerse.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2