1886. N°. 138. Dinsdag 23 November. 73sle jaargang. Landbouw en Veeteelt. -CSsCïsCSsCBCï*» GOESCHE Da Ditgave dezer Courant geschiedt Maandao. Wobnsdao en Vrijdaoivokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 st. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advortentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. IMIA-ZEOLjIElSr. In de week van 14 tot 20 November 1886 zijn in deze gemeente VIJF LIJDERS aan mazelen overleden. Goes, den 22 November 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER GOES, 22 November 1888. Door den burgemeester dezer gemeente is aan de besturen van al de bijzondere scholen alhier in ernstige overweging gegeven, met het oog op de heerschende mazelen-epidemie, tot sluiting dier inrichtingen over te gaan. Met genoegen vermelden wij, dat hieraan met ingang van heden ten opzichte van de R. K. school op de Vlasmarkt is gevolg ge geven. Naar wij vernemen is het eerste concert der Goesche zangvereeniging bepaald op Woens dag 15 December a. s. Rilland-Batli. Bij het leggen van eene tweede lijn tusschen Bergen-op-Zoom en Kruiningen zullen nevens en tegenover het station alhier plankieren worden ge legd ten behoeve der reizigers, liet uitstappen der reizi gers aan de zijde van 't station, wanneer een andere trein den toegang daarnaar belet, zoodat men tusschen twee treinen komt te staan, is dan onnoodig. De controle der kaartjes kan daarenboven gemakkelijker plaats hebben. Hoewel deze verandering weder ten goede aan het reizend publiek komt, ware het toch te wenschen. dat het station juist aan de andere zijde der lijn lag. Rei zigers moeten zich altijd over de rails begeven, willen zij naar het dorp kunnen. Bij avond en vooral wan neer goederentreinen staan te wachten, levert dit veel bezwaar. Rieds meermalen is door den raad dezer gemeente op dien toestand van het station gewezen. Laatst is door dit college een verzoekschrift bij den Minister om verandering ingediend. Of daarop al antwoord is ingekomen weten we niet, maar een onderzoek vanwege de regeering zou zeker wel ingesteld mogen worden. Rilland-Bath. Gedurende het suikerbieten- vervoer zijn van het station alhier 130 wagens ver zonden. Als men nu nog meerekent a! de scheeps ladingen, die uit den Engelschen polder zijo getrans porteerd en de verzendingen per scheepsgelegenheid uit Bath, dan kan men nagaan, dat hier nog heel wat bieten verbouwd worden. Hoedekenskerke. Op 1 December a. s. zal alhier eene verkiezing plaatshebben voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer Helmstrijdt. De heer J. Z. R i s c h, veearts te Kortgene, is als zoodanig te Yarsseveld benoemd. (Vad.) Vlissingen. In eene Vrijdagavond gehouden, nog al woelige vergadering van leden der Kiesvereeniging «Plicht en Recht" alhier werd met meerderheid van stemmen (24) tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad (vacature A. Koppejan Sen.) geproclameerd de heer J. L. Gruber, directeur der duinwaterleiding alhier. In diezelfde vergadering werd besloten dat de kiesver eeniging zich zal aansluiten bij de «Liberale Unië". Aangezien de heer Gruber voor de hem aangeboden candidatuur bedankte, vergaderden de leden van «Plicht liet mag dus als vrij zeker worden beschouwd, dat deze heeren bij eerste stemming zullen worden her- of gekozen. Rats. Door het ruwe weder en het ten gevolge daarvan wegblijven der steenschepen kon men, zooals eerst 't plan was, aan den calamiteusen Leendert- Abrahampolder Vrijdag 11. niet zinken. Eerst Zaterdag II. in den namiddag is het tiende stuk met succes bij het «Bergschor" gezonken. Behalve de di rectie en den opzichter-ingenieur waren daar bij tegen woordig de provinciale ingenieurs uit Goes en Terneuzen. Nog twee stukken resten, die waarschijnlijk binnen 2 of 3 weken wel zullen gezonken worden. Rekent men echter daarbij de bestorting der gezonken stuk ken, dan kan het wel Maart of April wezen, eer dit groote werk is afgeloopen. TFissekerke. Donderdagnamiddag is de zoo deerlijk geteisterde en gelukkig reeds voor een groot deel van binnen afgegraven dijk aan den Vlietepolder doorgebroken. De kuip heeft echter door de verzwa ring van den tot zeedijk gepromoveerden spekdam niets geleden. Het is thans een bedrijvig plekje, dat deel van den Vlietepolder. De aannemer van het eerste werk, de heer J. Van den Band c. s., heeft ongeveer 140 man in zijn dienstde aannemer van het tweede werk, de heer C. D. Bolier van Scherpenisse, is de vorige week ook al met zijn volk begonnen. En dat moet wel, want de eerste moet 't werk in vijf, de ander in zes weken klaar hebben. Zooals wij reeds raeldden is door den heer B a h 1 m a n n als amendement op de Wet op de Mid delen voor 1887 voorgesteld de 21% opcent op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen te doen vervallen. Het doel is de landbouwnijverheid in Nederland te steunen in den zwaren strijd tegen bniten- landsche mededinging. Mocht het voorstel bij enkele leden bezwaar ontmoeten, omdat zoodoende een bate wordt prijs gegeven van 1.190.025, dan wenscht de voorsteller er op te wijzen, dat verleden jaar in Nederl.-Indië met goed succes afschaffing van uitvoer rechten is opgewogen door verhooging van invoerrech ten, een voorbeeld dat ook in Nederland navolging verdient, vooral omdat uitvoerrechten op landbouw producten in Nederl.-Indië niet anders kunnen beschouwd worden, dan als een bijslag tot de landrente. Er is iets aantrekkelijks in dat voorstel omdat men hier te doen heeft met opcenten op eene belasting. Het is echter de vraag wien deze ontheffing ten goede zou komen den landbouwer of den grondbezitter 7 Naar wij hoorden moet de reden van de vertraging der werkzaamheden op Belgisch grondgebied voor den tram van Bergen-op-Zoom op Antwerpen gelegen zijn in het overnemen van een paardenspoor weg MerxemAntwerpen, die nu in deze lijn wordt opgenomen. Dit maakte een hoogere bijdrage van de onderscheidene gemeenten noodzakelijk. (iV. en Advb. van B.-op-Z.) Hit een door den Min. van Binn. Zaken open baar gemaakte lijst van de geneeskundigen en vroed vrouwen, op 31 October in de verschillende gemeenten gevestigd, blijkt o.a. dat er op dien dag 1857 prak- tiseerende geneeskundigen en 778 vroedvrouwen over het land, verspreid woonden, maar dat geen genees kundige is gevestigd in het volgende aantal ge meenten Limburg 105, Brabant 103, Zuid-Holland 58, Zeeland 57, Noord-Holland 37, Gelderland 36, Utrecht 29, Overijsel 21, Drente 13, Groningen 6, Friesland 2. Het wetsvoorstel van den heer W. Van Dedem c. s. betrekkelijk de Suikercultuur op Java zal mor gen in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. Bij het reg. grenadiers en jagers is de officier van gezondheid 2e kl. (arts) L. F. K. De F o u w van het 3e bij het 5e bat. overgeplaatst. Z. M. de K o n i n g heeft ƒ200 doen toekomen aan den burgemeester te Wageningen, om te dienen voor werkverschaffing aan behoeftige werklieden in den a. s. winter. Uit Den Haag is een adres uitgegaan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende bezwa ren tegen de overlading bij het o n d e r w ij s, meer bepaald wat het voorbereidend hooger onderwijs betreft. In het adres worden de gronden ontwikkeld, waarop de onderteekenaars vreezen, dat men, bij het thans gevolgde stelsel van gezonde en sterke jongens zwakke mannen, van aanvankelijk vlijtige leerlingen luiaards, van knapen met goeden aanleg lieden zal maken, die ten aanzien der dingen, welke zij het meest xullen behooren te weten, weetnieten zullen blijken dat, in éen woord, door het te veel in de eerste jaien de vrucht in de kiem zal verstikt worden. Adressanten spreken alleen den wensch uit, dat het Grieksch ophoude een verplicht leervak te zijn, maar onthouden zich voor het overige van een oordeel over de middelen, waardoor verbetering kan worden aan gebracht. Voor het oogenblik verwachte men niet veel van dit adres, zegt de Arnh. Ct. maar er is nu althans een begin gemaakt met een verzet, zij het ook maar in woorden, tegen de overlading van onze jon gens. Door talloos velen wordt er over geklaagd, maar de zaak blijft zooals zij is. Nu eenige invloedrijke mannen, o. a. de heeren jhr. mr. W. F. Rochussen, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, het initiatief hebben genomen, zal de beweging misschien eene uitbreiding erlangen, die ten slotte het gevolg heeft, dat men verlangt. Het kwaad is gelegen in het programma der eind examens, zoowel voor gymnasiën als hoogere burger scholen zoo lang geëischt wordt dat alle jongelieden alles weten, zal hunue opleiding niet deugen en niet kunnen deugen. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal weder gelegenheid bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten, in het onderling verkeer der Nederlandsche rijkstelegraafkantoren. Volgens telegram uit Aden heeft men met pom pen opgehouden en is het stoomschip «Prins Hen drik" vlot gekomen. De onbeschadigds lading zal worden verscheept. Op een verzoek van mevr. B u 1 k 1 e y, om de bekende, door haar onderteekende verklaring terug te geven en haar daardoor vrij te maken van eene belofte, waardoor zij zich zedelijk gebonden rekent, maar die zij onbillijk en voor nakoming niet vatbaar acht, is door den Minister van justitie afwijzend beschikt. Mevr. Bulkley heeft thans een adres ingediend aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringt «op een nauw keurig onderzoek en op herstel van grieven." Zij beklaagt er zich hoofdzakelijk over, dat de Minister van Justitie afwijzend heeft beschikt op haar tweeledig verzoek om een afschrift van het Kon. Besl. waarbij haar gratie is verleend en om teruggave van de door haar onderteekende verklaring. Zij deelt daarbij mede, dat zij de bewuste verklaring had geteekend na van haar raadsman te hebben vernomen, dat zij een voorwaarde was voor een eventueele invrijheidstelling. Door den Min. van W., H. en N. is beschikt op het adres van den heer C. J. B r u t e 1 De la Rivière, te Haarlem, en op dat van C. Kroon c. s. aldaar, waarbij werd verzocht om aan de ver schillende spoorwegdirectiën de verplichting op te leg gen om geen andere beambten in dienst te hebben, dan die het gebruik van sterkedrank geheel nalaten. De beslissing van den Min. is gegrond op de vol gende feitendat misbruik van sterkedrank in dienst bij de verschillende spoorweg-ondernemingen onverbid delijk wordt gestraft met ontslag; dat gebruik van sterkedrank wordt tegengegaandaar de bepaling bestaat, dat locomotief-personeel, dat betrapt wordt van sterkedrank met zich te voeren op de machine, onmiddellijk uit den dienst wordt verwijderddat een absoluut vei bod om sterkedrank te gebruiken eensdeels te ver, anderdeels niet ver genoeg zou gaan, daar onachtzaamheid van het personeel ook van andere oorzaken, b. v. het onmatig gebruik van bier, het gevo'g kan zijn. Verder werd ook aangenomen, dat da spoorweg ondernemingen maatregelen hebben genomen ter voor koming van dronkenschap van het personeel buiten dienst. B.) Over de ontwerp-Z ondagswet bevat ook de Israëliet (te Rotterdam verschijnende) een afkeu rend artikel. Hoofdzaak is, zegt het blad, dat de staat den Z >ndag, door de christenkerk tot rustdag gewijd, stempelt tot een maatschappelijken, officiëden rustdag, tot een «rustdag van Staat." En juist dat is beden kelijk bij zijne neutraliteit jegens de verschillende be lijdenissen in zijn midden. Tegenover den staat is er, wat zijne wetgeving en houding betreft, noch meer derheid, noch minderheid uit het oogpunt van «belij denis" en wat van «kerkelijk karakter" is. Elke in menging, elke bemoeiing, elke voorkeur zou het bur gerlijk karakter van den staat bederven, terwijl juist zijne onpartijdigheid ten deze de beste staatkunde voor rust en orde is. Onder de tegenwoordige wet, hoezeer bij ons niet meer toegepast, gaven en geven de Israë lieten blijk, dat zij de consciëntie hunner christen-mede burgers in de Zondagsviering eerbiedigden. Wederkeerig respecteert die meerderheid de viering van een anderen rustdag dan den hare. Dat bewerkt het religieus be wustzijn over en weder, niet da wet, niet de vrees voor rechtsstraf. De behoeften der maatschappij aan periodieke verpoozing en de godsdienstzin der natie, zij zullen, beter dan het staatsgezag, de kerkelijke rustdagen, zoo goed als het volk zelf, beschermen en bestendigen. De kiesvereeniging «Arnhem" te Arnhem heeft zooals te denken was tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Pb. W. Van der S 1 e ij d e n. Ook de overige liberale kiesvereenigingen in het district ondersteunen deze candidatuur. Door de Stoomvaart-Mij. «Nederland" en de «Rotterd. Lloyd" is per circulaire bekend gemaakt, dat zij besloten hebben eene reductie van 2 5 pet. voor alle voorwerpen boven 500 kilo gewicht toe te passen op de tariefvraehten naar directe havens op Java voor toestellen en machinerieën tot verbe tering der fabricatie op bestaande suikerfabrieken. Het Vaderland meldt, dat volgens particuliere berichten uit Indië door den Gouv.-Generaai aan de eigenaars der suikerfabriek SiDdanglaoet in Cheiibon uitstel van de betaling van den cijns ad f 30,000 is verleend. Tot nog toe was op verzoeken om uitstel in den regel afwijzend beschikt. De heer Domela Nieuwenhuis heeft in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de Christelijke Werklieden-vereeniging«Onze hulp zij in naam des Heeren" eene afdeeling van «Patrimonium" sym pathie betuigd met het door den heer Kater gesprokene. Laatstgenoemde sprak hoofdzakelijk om da liberalen eens flink te hekelen. Ook den heer Keuchenius werd door den heer D. N. een pluim op de muts gestoken. Die zwenking van de sociaal-democraten naar de rechterzijde teekent, zegt de Amst. Ct. Indien zij er eenmaal in mochten slagen met behulp van deze de linkerzijde te vernietigen, dan is de beurt aan de rechterzijde om vernietigd te worden. Doch men make zich voorloopig nog niet ongerust. Een groot aantal deurwaarders bij de verschillende rechts-collegies in Nederland hebben in een adres verklaard, hunne volledige en algeheele adhaesie en goedkeuring te schenken aan het adres, door de Vereeniging van deurwaarders aan den Mi nister van Justitie ingezonden ter zake van het door den Minister aan de procureurs-generaal te kennen gegeven verlangen, dat voortaan alle exploten zooveel mogelijk aan rijksveldwachters zullen worden op gedragen. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Lijk- verbrand.ng heeft bij adres den Minister van Binnen landsche Zaken opnieuw ten dringendste medewerking verzocht tot opheffing van de belemmeringen, die alsnog de facultatieve lijkverbranding hier te lande in den weg staan. Kerkelijk® Zaken m 0 ids?wijs. Bedankt voor het beroep naar Kolijnsplaat door ds. J. W. F. Troostenbnrg De Bruin, te Berkel en Rodenrijs. Dit is, sedert het vertrek van ds. A. Steehouwer in Mei II., de vierde predikant, die bedankt heeft. De algemeene Syaode der Ned. herv. kerk zal voor de behandeling der Amsterdamsehe tnchtzaak morgen weder bijeenkomen. De Synod, comm. heeft voor kennisgeving aan genomen verscheiden ingekomen berichten o. a. van kerkvoogden van Kapelle en Vlissingen, alsmede van het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke, dat de kerktoren is onder toezicht der burgerlijke gemeente. Voorts bericht van dr. E. H. Van Leeuwen, dat hij zijne benoeming als kerkelijk hoogleeraar te Utrecht aanneemt. De Synodale commissie heeft voorts beslist over den uitslag der stemming over de aanvulling van art. 3 van het Algem Reglement. De vergadering, zich stipt houdende aan de letter van het voorgeschrevene in de slotbepaling van het algemeen reglement, vol gens welke de toestemming van der gezamenlijke leden der prov. kerkbesturen noodig was, heeft nu dit getal niet was verkregen het voorstel voor ver worpen verklaard. Na beraadslaging werd besloten te voldoen aan de opdracht der Synode door het moderamen uit te noodigen zich na 1 Dec. e. k. tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, met verzoek om bestendiging van den maatregel, betreffende het tijde lijk verlof aan aanstaande theologanten, bij wijze van proefneming voor éen jaar genomen. Voor de nieuwe normaalschool op den Klokken- berg te Nijmegen is reeds meer dan 48,000 ont vangen. Hoogstwaarschijnlijk zal de feestelijke inwij ding in het begin van het volgend jaar kunnen plaats hebben. In België, waar men den invoer van varkens nit Nederland heeft verboden, onder voorwendsel de Belgische varkens tegen insleeping van de varkensziekte en Recht" Zaterdagavond andermaal, tot het kiezen van een nieuw candidaat-raadslid. In deze vergadering werd de heer Corns. J. Rekkers gekozen, door wien de candidatuur is aanvaard. Weinig valt omtrent deze verkiezing te voorspellen. Niet minder dan vier personen toch zijn candidaat gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging wil per sé den heer A. Koppejan Sen., door wiens bedanken de vaca ture in den raad ontstond, weer op den door hem geheel vrijwillig verlaten zetel plaatsen. Hare kansen staan echter niet gunstig. De beide andere candidaten zijn de heeren J. Le Sage van Hoeve en H. J. Van der Meer, die door «eenige kiezers" worden aanbevolen. Wie nu van dit viertal kampioenen de palm der overwinning zal wegdragen, is niet te voorzien. In aanmerking nemende de verschillende toestanden en verhoudingen zou het ons meêvallen als deze ver kiezing reeds dadelijk tot een definitief resultaat leidde. Het laat zich aanzien dat de verkiezing op a. s. Dinsdag, 23 dezer, van zeven leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, wel vlotter van stapel zal ioopen. Tot dusverre zijn namelijk geen andere candidaten gesteld dan de reeds vroeger vermelde, zijnde de heeren J. Verkuijl Quakkelaar, P. J. Siegers, M. Pot, C. V. Riemens en Jac. Dommisse Czn., allen aftredende leden der Kamer, en de heeren Jos. Van Raalte en J. Wilkens.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1