1886. N°. 137. Zaterdag 20 November. 73sle jaargang. J?8** GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en vwjdaaavom) uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 19 November 188#. Aan de memorie van beantwoor ding op hoofdstuk V der Staatsbegrooting ontleenen wij nog het volgende De Min. betwist dat de leerlingen der rijks-land bouwschool, in de omgeving, waarin zij daar verkeeren, buiten hun stand en niet overeenkomstig de eischen der praktijk zouden worden opgeleid. De goede resultaten der school blijken ook z. i. wederom hieruit dat van de 150 leerlingen, die in 1885 de lessen volgden, 44 zonen van landbouwers waren. De inspecteur, directeur en docenten waren telkens van gevoelen, dat wijziging van het aan de school gevolgde stelsel niet wenschelijk is. Ook met de be hoeften der jongelieden, die voor Indië bestemd zijn, wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. Door den heer dr. K. W. Van Gorkom werden ook in het ver- loopen jaar voordrachten gehouden over den kolonialen landbouw. Over de vraag of het ten voordeele der bedoelde inrichtingen zou kunnen zijn, indien het toezicht daarop kon worden opgedragen aan een man van het vak, dan wel aan een bijzonder college, wenscht de Minis ter de onlangs ingestelde landbouwcommissie te raad plegen. In den strijd omtrent het voortbestaan van rijks- subsidiën aan middelbare meisjesscholen wenscht de Min. zich niet opnieuw te mengen. Hij heeft ze niet opnieuw voorgesteld uit zuinigheid in de begrooting van uitgaven, en omdat hij gelooft, dat de meeste van die scholen, ook zonder subsidie van rijkswege, wel zullen blijven bestaan. Hij meent de beslissing te mogen overlaten aan de Kamer, wier votum, nog niet lang geleden, aan de subsidiën een einde maakte. In opzegging van eene eenmaal verleende rijkssubsidie ziet hij ook geen schending der goede trouw, waar van in het adres van den Leidschen gemeenteraad vrij hoog wordt opgegeven, mits die opzegging tijdig ge schiede. Al de hier besproken subsidiën werden, tot wederopzeggens toe, jaarlijks verleend. Uit de memorie van beantwoording op hoofdstuk Financiën blijkt o. a. het volgende Omtrent de vragen en opmerkingen nopens de her ziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen heeft de Minister inlichtingen gevraagd van de hoofdcommissie voor die herziening. Daarop is het volgende antwoord ingekomen «Ten opzichte van den stand der werkzaamheden dient in herinnering gebracht, dat een afschrift van de schalen van schatting en een opgaaf van de als typen geschatte eigendommen in alle districten, waarin het Rijk voor de herziening is verdeeld, ter visie hebben gelegen in November 1885, met uitzondering van de districten Winschoten en Groningen, waar die neder- legging opvolgelijk 18 Januari en 24 Augustus 1886 plaats vond. Behoudens laatstgemeld district, hebben de commissiën de schalen en de belastbare opbrengst der typen, naar aanleiding van de ingekomen bezwaren, opnieuw overwogen. De uitkomsten van die nadere overweging, bereids voor 16 districten aan de hoofd commissie aangeboden, zullen volgens toezegging voor de overige weldra volgen. Na vergelijking, en zoo noodig na verbetering, zal de hoofdcommissie de schalen en de belastbare opbrengst der typen kunnen vaststellen. Dan zal tevens gelegenheid zijn om een overzicht te geven van de grondslagen van het werk". Aan het kadaster is nog veel te verbeteren; maar o. a. om financiëele redenen moet dat geleidelijk gaan. Den maatregel ten behoeve der adspirantlandmeters verdedigende, zegt de Minister, dat, ware verhooging van bezoldiging mogelijk geweest, dan daarvoor in de allereerste plaats de ingenieurs-verificateurs in aan merking zouden zijn gekomen. De collecten der collecteurs van de Staatsloterij worden trapsgewijze, naar hun opgaven van hun debiet, gewijzigd. Tegen openbaarmaking van die opgaven omtrent het debiet heeft de Minister bezwaar. Ook de Minister is van oordeel, dat de Staat het recht heeft en verplicht is, de kapitalen, welke het Burg. Pensioenfonds thans te veel bezit, voor een ge lijksoortig doel aan te wenden. Maar om aan de we duwen en weezen der burg. ambtenaren slechts een zeer matig pensioen te verzekeren, is veel meer noodig, nl. het geheele kapitaal van het Burg. Pensioenfonds, terwijl dan de Staat de burg. pensioenen geheel voor zijn rekening zou moeten nemen. Evenmin als zijn twee voorgangers, heeft de Minister gemeend, een voorstel te mogen doen om dat offer van den Staat te vergen. Maar er is ernstig onderzocht, of de finan ciëele gevolgen niet minder bezwarend waren te maken en dat onderzoek heeft tot niet geheel onbevredigende uitkomsten geleid, zoodat nu een wijziging in de voor stellen der Staatscommissie in bewerking is. Bij de Wet op de middelen zegt de Minister De 5 buitengewone opcenten dienen alleen tot dek king van het tekort, omdat eenige belastingen, vroeger toenemende, nu stationnair bleven of zelfs daalden. Het tekort te dekken door nog meer besnoeiing van de uitgaven, acht de Regeering onmogelijk. De tijde lijke heffing moet dus, in deze buitengewone omstan digheden, blijven. Een nieuwe volledige regeling van den zoutaccijns is bij den Raad van State. Een in Dec. 1885 door de Exploitatie-Maatschappij ingediend voorstel tot conversie van haar 5 in 4 pets. schuld is, als nadeelig voor den Staat, afgekeurd. In het begin dezer maand is nu een conversie-plan voor 3% pets. schuld ingekomen. Door den heer Bahlmann is als amendement op de wet op de middelen voor 1887 voorgesteld de 21% opcenten op de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen te doen vervallen. Ierseke. Tot president der zangvereeniging «Oefening en Uitspanning" alhier is gekozen de heer J. L. M o e r d ij k, in de plaats van den heer D. Glerum, die zijne betrekking wenschte neer te leggen. De vereeniging mag zich in een toenemenden bloei verheugen. Zij telt thans 45 leden, waaronder 13 vrou welijke. Door de ijverige bemoeiingen van haren direc teur, den heer J. Van D ij k e, zal het gelukken nog dezen winter één of meer uitvoeringen te geven. Ierseke. Woensdagavond behandelde het Nuts- departement alhier een gewichtig onderwerp. Vanwege de Zondagsschoolvereeniging «Eben Haëzer" zal eene christelijke bewaarschool worden opgericht bij de Ned. Herv. kerk, maar dit zal niet kunnen ge schieden dan na de voltooiing van den toren. Daar dit nog tamelijk lang zal duren, en omdat de school op een minder gunstige plaats van de gemeente zal staan en eene bepaalde godsdienstige kleur zal hebben, overwoog het bestuur van het departement en eergister avond ook de vergadering de vraag, of er naast de bedoelde geen plaats zou zijn voor een tweede bewaar school in den geest van het Nut en op een geschikter plaats voor de bewoners van den Dam en Polen, zon der evenwel bepaald de andere concurrentie aan te wil len doen. De vergadering was van oordeel, dat het om het schoone doel te wagen was, hoewel zij voor de ver wezenlijking van het denkbeeld vreesde. Zonder hulp van het hoofdbestuur van 't Nut en van het gemeente bestuur zal het zeker niet gelukken en men besloot dus bij deze aan te kleppen. Ook zal men een inschrij- vingslijst in de gemeente doen rondgaan. Het ware te wenschen, dat door deze bemoeiingen de stichting van een zoo nuttige inrichting, die Ierseke met eene bevolking van ongev. 3500 zielen nog altijd ontbeert en waaraan het toch zoo groote behoefte heeft, werd bespoedigd. Verder werden nadere bepalingen gemaakt voor de volksbibliotheek tot welks oprichting reeds in beginsel besloten was en werd bij het subsidie van 30 van het hoofdbestuur voor dit jaar eene som van 25 gevoegd voor een begin. De heer P. Dijkwel werd als lid aangenomen en 3 heeren werden als leden voorgesteld. Met dezen zal het getal leden tot 48 stijgen. Het gemeentebestuur van Tolen heeft van den heer J. H. Bybau, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, met dankbaarheid het aanbod aanvaard om het portret van diens eerwaardigen vader d r. J. J. Bybau, in leven stadsdoctor, lid van den raad en wethouder van Tolen, in de raadszaal eene welverdiende plaats te geven. Met algemeene stemmen werd besloten het juist tegenover het portret van wijlen mr. IC. Wagtho, burgemeester van Tolen, te plaatsen. Benoemd tot bouwkundige aan het waterschap Bruinisse de heer G. Bolier Gz. te Scherpenisse. (M. Ct.) 's-Gravenhage. Benoemd tot rijksontvanger te Sas van Gend dhr. Van der Heijden, thans te Venray. Amsterda m. Na twee middagzittingen en een avond zitting, waarin de voordracht van B. en W. betref fende den gasthuisbouw behandeld werd, is deze Woensdagavond met 24 tegen 11 stemmen aan genomen. 't Was te verwachten, al had de voordracht, meer dan ooit eenige andere van het dagelijksch be stuur, een zeer sterken, om niet te zeggen scherpen, tegenstand te verduren. Voor vele voorstemmers zal vermoedelijk wel steun en staf zijn geweest het «een parig" gunstig advies van de klinische hoogleeraren en de commissie van beheer en toezicht over het gast huis, en bovenal de krachtige verdediging van den burgemeester in de middagzitting van Woensdag. Hoe 'tzij, het Buiten-gasthuis zal nu door nieuwe inrich tingen vervangen worden, waarin 392 lijders aan niet-besmettelijke ziekten kunnen worden opgenomen (100 meer dan nu), terwijl besmettelijke zieken in barakken zullen worden verpleegd. Zooals men weet, zijn de kosten op ƒ1,457,500 geraamd. Hierbij komt nu ƒ315,500 voor verbouw van het Binnen-gasthnis, dat dan gelegenheid zal bieden voor 524 te verplegen zieken in ziekenzalen, alsmede collegezalen, laboratoria enz. Amsterdam behoudt dus twee gasthuizen. Ouk deR. K. kiesvereeniging «Recht voor Alle n", in het kiesdistrict Arnhem, heeft be sloten, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer geen candidaat te stellen. Door het Koninklijk Nederlandsch Handelsmu seum is een tweede wedstrijd uitgeschreve n voo Nederlandsch e meubel-, spiegel- er t a p ij t f a b r i k a n t e n. Hij zal in de maandenn Maart en April van het volgende jaar werden gehouden. De inzendingen moeten in Nederland door Neder - landsche fabrikanten vervaardigd zijn. Aanmeldingen en inlichtingen ten kantore van het Handelsmuseum, Keizersgracht 133, te Amsterdam. Aan den heer T. van der Zee, burgemeester van Enschedé, is Maandag door eene commissie namens de burgers een prachtalbum overhandigd. Het is gebon den in donkerbruin granaat fluweel, waarop is aange bracht in zilver het wapen van Enschedé, kronende een blank schild. Op het schild het monogram T. v. d. Z. Aan weerszijden van het schild, mat gewerkt, de lauwerbladeren doorslingerd met een band, waarop de namen Atjeh en Enschedé met dato en jaartallen wijzen op de afhangende Militaire Willemsorde met het devies «voor moed, beleid en trouw", en die van den Nederlandschen Leeuw met zijn virtus nobilitat". Het album bevat 261 namen. Dinsdag werd te Beesd een belangrijke Raads" vergadering gehouden. Ingekomen waren nl.lo. een voorstel van den arr.-schoolopziener, om aan den on derwijzer U d o ontslag te geven uit zijn betrekking aan de openbare school, en 2o. een adres, ondertee kend door protestanten, katholieken en Israëlieten, eenvoudigen en aanzienlijken, in éen woord door na genoeg alle bewoners van het dorp, die belang stellen in het onderwijs der jeugd, houdende het met redenen omkleed drieledig verzoekom den beer U. te hand haven door afwijzend te beschikken op het voorstel tot ontslag, 's Raads invloed aan te wenden, dat de heer U. als onderwijzer niet langer op onredelijke wijze worde bemoeielijkt, en den heer Mieras kenbaar te maken dat hij als hoofd der school het vertrouwen der ingezetenen mist, zoodat een betamend gevoel van eigenwaarde, zoowel als de belangen van het open baar onderwijs, vorderen, dat hij als hoofd der school zijn ontslag vrage. De Gemeenteraad heeft nu met groote meerderheid beslotenafwijzend te beschikken op het voorstel van den schoolopziener, en daarna met algemeene stemmen besloten, een afschrift van bovenvermeld adres te zenden aan bedoeld hoofd der school. Aan het verzoek der ingezetenen is dus ten volle voldaan. Het hoofd der school zal nu wel eershalve gedwongen zijn, ontslag te vragen. Deze zaak was een uitvloeisel ^van de veelbesproken schoolquaestie van 't vorig jaar, over het weglaten van het woord «God" uit een schoolversje. Sedert had men den heer Udo «gezocht" en allerlei kleine grieven tegen hem opgezameld. (Z).) De buitengewone traagheid waarmede van Bel gische zijde de aanleg van den stoomtramweg Bergen-op-Zoom Antwerpen vordert, is oorzaak, dat deze lijn onmogelijk met Januari a. s. voor het publiek verkeer geopend kan worden. Zooals destijds gemeld werd, is in eene op 31 October te Utrecht gehouden buitengewone vergadering der «Vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechts-collegiën in Nederland" beslo ten zich tot den Minister van justitie te wenden met hare bezwaren tegen de circulaire van 2 October 1886, waarin het verlangen wordt uitgedrukt om voortaan alle exploten in strafzaken zooveel mogelijk aan rijks veldwachters optedragen, dus ook de beteekening van verstek-vonnissen en dagvaardingen van getuigen. Een adres in dien geest is thans door de Vereeniging op gezonden. Aan het slot daarvan wordt het verzoek gedaan, dat het den Minister moge behagen niet te volharden bij het verlangen, uitgedrukt in die circu laire, maar alle exploten in strafzaken weder te doen opdragen aan deurwaarders, althans voor het minst te gedoogen, dat hetgeen plaats vond vóór de uitvaardi ging dier circulaire, met betrekking tot de opdracht van exploten in strafzaken aan de deurwaarders, ge handhaafd blijve. Een afdruk van dit verzoekschrift is gevoegd bij een adres, hetwelk te dezer zake door de Vereeniging ge richt is aan de iTweede Kamer der Staten-Generaal. O -I. Geplaatst bij de 13e comp. art. te Batavia de 2e luit. A. F. G e i 11. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn ingediend ontwerpen der heeren VV. Van Dedem, Van Gennep en Mees tot opheffing van het uitvoerrecht van suiker op Java en ontheffing der gouvernementscontractanten van cijns van vrijen aanplant in en na 1887. De discussie is voortgezet over de motiën betrekkelijk de Ombiliënvelden. Nadat alle sprekers hunne motiën verdedigd hadden, verklaarde de Minister dat, nu er quaestie gerezen was of de spoorweg naar de Ombi liënvelden door den Staat of door particulieren moet worden aangelegd, de Regeering daaromtrent eene be slissing van de Kamer zal uitlokken, waarvan het ge volg zal zijn, dat de aangekondigde uitbesteding tegen het einde van 1887 niet zal doorgaan. Hierop zijn alle motiën ingetrokken. Nadat de Minister aan den heer Seret verzekerd had, dat voor de verdediging der haven van Soerabaia zal geschieden wat noodig blijkt, is hoofdstuk Indische uitgaven aangenomen met 56 tegen 1 stem. Ook hoofd stuk uitgaven in Nederland is aangenomen. De dis cussie over het ontwerp tot aanleg van een spoorweg Tjijalengka-Tjilatjap is aangevangen. Kerkelijks laken en Onderwijs. Ierseke. Bij de herstemming voor een notabele is de heer P. Dijkwel gekozen met 11 van de 18 stemmen. Hiermede is het college weer voltallig. Gelijk wij vroeger meldden zijn de beide andere gekozenen de heeren J. Mieras en A. W. Den Boer. Voor de verkiezing van 21 leden voor het kies college der Nederd. Herv. gemeente te Middelburg waren ingeleverd 831 biljetten. Gekozen zijn met 462 tot 478 stemmen de Knyperiaansche candidaten. De gematigde orthodoxen bekwamen 346 tot 362 stemmen. De modernen hebben vrij algemeen niet aan de stem ming deelgenomen. In de gisteren gehouden zitting der algem. Syn. Commissie bleek als uitslag der stemming van de leden der prov. kerkbesturen, over de verschillende door de Synode dezes jaars voorloopig aangenomen wetsvoor stellen, dat alle op éen na met algemeene of met bijna algemeene stemmen definitief aangenomen waren, en dus kracht van wet zullen krijgen. Ierseke. Den len Dec. zal eindelijk het openbaar onderwijs in het Fransch een aanvang nemen. Van de 14 leerlingen, die zich hadden aangemeld, werden na een examen 12 toegelaten: 7 rnann. en 5 vrouwelijke. St.-Aimaland. Door den gemeenteraad alhier is in zijne vergadering van 17 dezer met 4 tegen 3 stemmen besloten, om onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten, tegen een bezoldiging van 450, een onder wijzer aantestellen aan de openbare lagere school alhier. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte, tegen een bezoldiging van 600, zijn geen sollicitanten opgekomen. Bij de akte-examens M. O. te 's-Gravenhage is voor aardrijkskunde toegelaten de heer Landman van Zierikseevoor boekhouden de heer J. C. Fischer, en voor wiskunde (IC 1) de heer C. R. Koning, beiden van Middelburg. Het examen voor de akte 1. o. voor handteekenen is voor de eerste drie groepen met goed gevolg afge legd door J. Van Boven, te Rilland. Bij de keuze van een lid van het hoofdbestuur in de afdeelingen van het Nederl. Onderw.-gen. zijn uitgebracht 1298 stemmen, waarvan 672 op den heer C. H. Den llartog en 626 op den heer T. Terweij, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Voor een lid buiten Amsterdam woonachtig moet eene herstemming plaatshebben tusschen de heeren C. A. C. Kruijder te Deventer, die 486, en II. Van Braam Ilzn. te Enschedé, die 275 stemmen bekwam. Door den gemeenteraad van Amsterdam is bij het onderwijs aldaar benoemd: tot lf-ten onderwijzer aajn de Van den Endeschool J. H. Thiel Jzn. te Mid- de burg. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Ia de zitting van heden Vrijdag, 19 November 1886, werd voordeeld J. D. te Goes, wegens openbare dron kenschap tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis en in de kosten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de socialisten Van der Stadt en Fortuijn wegens het verspreiden van oproerige geschriften ieder veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, onder aftrekking der eerste van 70, der tweede van 71 dagen preventieve gevangenisstraf. De Rechtbank te Zieriksee velde dezer dagen vonnis in een geding, dat reeds 2 jaren aan de orde was. II. C., molenaar te Ouwerkerk, was oorzaak, dat zijn knecht D. B., thans bakker aldaar, bij een werkzaamheid aan de wieken een ernstig onceluk be kwam waardoor hij zes weken bedl"g> tig was en een

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1