1886. N°. 136. Donderdag 18 November. 73ste jaargang. MAZELEN-EPIDEMIE GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advert,entiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Tengevolge der heersehende zijn de bewaarschool op de Beestenmarkt, de naai-en breischool aldaar, en de scholen A, B, C en D, heden voor onbepaalden tijd gesloten. Goes, 17 November 18S6. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 17 November 1886. Als een der middelen om te trachten de m a - zelen-epidemie in deze gemeente te beteugelen zijn heden door het dagel. bestuur de openbare scholen A, B, C en D, benevens de bewaarschool, voor onbe paalden tijd gesloten. 't Komt ons voor, dat vooral scholen, door het daar bijeenkomen van kinderen uit verschillende huisgezin nen, het brandpunt van besmetting kunnen zijn, zoodat wij den genomen maatregel toejuichen en den wensch uitdrukken, dat de bijzondere scholen, ook naai- en andere, waar kinderen van minder dan 12jarigen leef tijd bijeenkomen, het voorbeeld, ten opzichte van de openbare scholen gegeven, volgen zullen. AaDgezien in het gezin van een der leeraren van de H. B. S. zich de ziekte voordoet, is besloten de twee leerlingen aan die inrichting, welke den 12jarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, tijdelijk van de school te verwijderen en hen zoo mogelijk schoolwerk aan huis te doen verrichten. De Vereeniging voor Volksverma ken alhier zal dit jaar haar gewoon St. Nicolaasfeest geven op Woensdag 8 December a. s. in de schouw burgzaal der sociëteit Van Ongenuchten Vrij". Met het oog op dit feest en nog andere voorkomende gelegenheden tot uitspanning, heeft de heer Alex. F a a s s e n zijne voorgenomen uitvoering van 9 Dec. s. tot later uitgesteld. Groede. Dinsdagavond trad in het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier als spre ker op de heer J. C. H e ij s e van Zieriksee. Spreker behandelde »Het ware en valsche socialisme". De strekking zijner rede was in korte woorden deze opwekking tot meerdere gemeenschap met zijne me demensehen verdraagzaamheid en menschenliefde. Vooral wees spreker er op, hoe de tegenwoordige maatschappelijke toestand volstrekt onbestaanbaar is en hoe eene gunstige verandering in dezen slechts door opoffering van het individueel belang aan het algemeene, aan het gemeenschapsleven, kan tot stand gebracht worden. Menige practische wenk en aanha ling van staathuishoudkundigen, van vreemde schrij vers en uit de geschiedenis van het vaderland hel derden zijne denkbeelden op. Een talrijk publiek volgde met onverdeelde aandacht deze belangwekkende rede. Zij, die bij de vervulling eener opengevallen plaats als kweekeling-stenograaf bij de Staten- Generaal in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich schriftelijk, met overlegging van een uittreksel uit hunne geboorte-akte, aan te melden bij de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers. Zie verder Staatsct. van 16 dezer. De beide nieuwe loodsen-sociëteiten aan den Zeeboulevard te Vlissingen de Hollandsche en de Belgische mochten zich dezer dagen ieder in een kostbaar geschenk verheugen, dat haar door een voor malig ingezetene, thans te Philadelphia gevestigd, van daar is toegezonden. Het bestaat uit een sierlijk be werkte zilveren schenkkan voor wijn, met een daarbij behoorenden beker en een presenteerblaadje, alles van massief zilver. Op de kan is eene toepasselijke inscriptie met den naam van den gever gegraveerd. Beide kannen met toebehooren zijn geheel gelijk aan elkander. Om misverstand uit den weg te ruimen, verklaart M u 11 a t u 1 i in een uit Nieder-Ingelheim (Rijnhessen) dd. 12 Nov. aan het Rolt. Nbl. gezonden advertentie, dat de meeningen der sociaal-democraten over de mid delen tot verbetering van den treurigen toestand waarin 'n zeer groot gedeelte der bevolking van Europa ver keert, hem voorkomen in hoofdzaak onjuist te zijn. De Ned. Dierkundige Vereeniging heeft in den afgeloopen zomer een onderzoek ingesteld omtrent de ansjovis; een uitvoerig verslag zal door de waar nemers worden uitgebracht. De vergadering, Zondag jl. te Rotterdam gehouden, werd besloten met wetenschappelijke mededeelingen o. a. van den heer Hoek over de boorspons, die in de laatste maanden begonnen is groote verwoestingen aan te richten op de oesterbanken der Ooster-Schelde. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. heeft mevrouw B u 1 k 1 e yvan hare ziekte hersteld, protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de minister haar in oogenblikken, waarin zij elke verbintenis zou hebben aangegaan om uit den kerker te geraken, afstand heeft laten doen van haar wettige rechten. Zij heeft den minister bij brief doen weten, dat zij zich niet gebonden acht door de haar afgedwongen verbintenis. En daarom is er dan ook nu sprake van, dat zij niet naar Arnhem zal ver trekken, maar zich te Apeldoorn zal vestigen, om steeds in de nabijheid harer kleinkinderen te blijven. -Men schrijft uit 's-Hage aan de Midd. Ct. t> Wat ik vernam omtrent de plannen van den heer Heemskerk betrekkelijk het kiesrecht, wil ik mededeelen. De bedoeling is om door de Grondwet zelve algemeen stemrecht uit te sluiten. De herhaalde verknipping van het land in districten wil men ver mijden door een vast ledental aan te nemenhonderd voor de Tweede en vijftig voor de Eerste Kamer. De leden der Tweede Kamer zouden gekozen worden in zes-en-zeventig enkelvoudige en vijf meervoudige dis tricten de laatsten zouden tot hoofdplaatsen hebben de vijf gemeenten met meer dan 50,000 inwoners. Het advies van den Raad van State getuigt lang niet van onverdeelde instemming met zoodanige regeling." Naar wij vernemen is het advies van den Raad van State omtrent het nieuwe wetsontwerp tot her ziening van de grondwettelijke bepalingen op het kiesrecht Vrijdag jl. aan den Koning toegezonden. (O.) Binnenkort zal de Regeering een ontwerp pen sioenwet bij de Kamer indienen. Te oordeelen naar hetgeen ons omtrent sommige voor te stellen bepa lingen is bekend geworden, zullen de tegenwoordige ambtenaren in veel voordeeliger stelling geplaatst wor den dan de tegenwoordige gepensionneerden, en zou den derhalve omtrent beide laatstgemelde categorieën de regelen der billijkheid niet worden in het oog ge houden. (.4. Ct.) De heer Salomon, eervol ontslagen comman dant van ïd e Kruisberg", heeft een memorie samengesteld, ter inlevering, indien hem dit gegund wordt, aan de eventueel te benoemen commissie van enquête in zake dat gesticht of bestemd om in druk te worden uitgegeven, bijaldien er voor hem geen ge legenheid wordt geopend om zich nader te verklaren. Deze memorie bevatlo. aanhalingen uit een officiéél stuk, waarin de heersehende zedeloosheid in dat gesticht wordt aangetoond vóór zijn optreden2o. de gedu rende zijn beheer bestaan hebbende algemeene zede loosheid, de daarover door hem met de Commissie van Administratie gevoerde correspondentie en de be wijzen hoe hij belet is geworden om de bestaande verderfelijke toestanden te verbeteren 3o. voorbeelden van ontrouwe beambten met hun handhaving door de C. v. Abewijzen van totale ongeschiktheid van door den inspecteur voorgedragen personeel. Deze memorie eindigt met het uitspreken van den wensch, dat een ernstig onderzoek moge worden ingesteld, met het gevolg dat het gevangenis- en opvoedingstelsel voor onze jeugdige verwaarloosden zoodanig moge gewijzigd worden, dat voortaan opneming in die gestichten zal strekken tot het geluk van die kinderen en daarmede tot heil van ons volk. Uit de breedvoerige memorie van beant woording over het V e hoofdstuk der Staatsbegrooting blijkt het volgende De min. betreurt het meer dan iemand anders, dat de verbeterde wettelijke regeling onzer levende strijd krachten nog altoos achterwege bleef. De herziening van Hoofdstuk VIII der Grondwet zal thans moeten voorgaan. Het getal losloopende honden en dus de overlast ervan wordt belangrijk verminderd. De ernstige toepassing van de wet van 5 Juni 1875 werd van regeeringswege zooveel mogelijk bevorderd. Het invoeren eener rijks belasting op de honden acht de minister onraadzaam. Reorganisatie van het geneeskundig staatstoezicht komt ook de regeering gewenscht voor. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Kamer aanhangig. Bepaald gebrek aan geneeskundige hulp bestaat slechts op weinige plaatsen. Het voornemen is thans tien subsidiën voor artsen en twintig subsidiën voor vroedvrouwen te verleenen, daar waar na ernstig en nauwgezet onderzoek het grootste gebrek zal blijken te bestaan. De minister meent dat de uitgaven voor personen, die door dolle honden zijn gebeten, meer de genees kundige armenverzorging, die locaal moest behartigd worden, dan wel staatszorg gelden. Die ziekte, als zij eenmaal bestaat, is ongeneeslijk, en misschien de vree- selijkste die den mensch kan overkomen. De mensche- iijkheid gebiedt alzoo aan behoeftigen, die zich wen schen te onderwerpen aan de inenting van prof. Pasteur, de gelegenheid niet te onthouden die inenting te on dergaan. Wat het leerplan der gymnasia betreft, daaromtrent heerscht een groot verschil van gevoelen onder de do centen zelf. Daarom is een nauwgezet onderzoek plicht en zouden overhaaste wijzigingen slechts teleurstelling en nieuwe klachten opleveren. De klacht dat aan het gymnasiaal onderwijs te hooge eischen worden gesteld, vindt in den uitslag der eindexamens geene bevestiging veeleer is het tegendeel het geval. De minister verklaart zich gaarne bereid, waar het inderdaad noodig is, partiëele wetswijziging te over wegen. Gelijktijdige herziening der wetgeving op de drie takken van onderwijs, komt hem niet raadzaam voor. Na de belangrijke vermindering, welke de raming voor de subsidiën, krachtens art. 69 der wet op het lager onderwijs, in de laatste jaren achtereenvolgens heeft ondergaan, vindt de minister geen vrijheid daar mede thans nog verder te gaan. Indien den minister, die aan de inrichting der rijks-kweekscholen voor on derwijzers voortdurend zijne aandacht wijdt, van over drijving ware gebleken, dan zou hij daaraan een einde gemaakt hebben. Er is naar het oordeel der regeering geen reden, om tot opheffing van rijks-kweekscholen voor onderwijzers over te gaan. Dat sommige rijks kweekscholen bezocht worden zonder dat de kweeke- lingen voornemens zijn zich aan het onderwijs te wijden, is niet slechts nimmer gebleken, maar de bestemming, die de kweekelingen ca afloop van den vierjarigen cursus bij het openbaar ofbijzonder onderwijs verkrijgen, bewijst het tegendeel. De geleidelijke uitvoering van art. 24 der wet van 17 Aug. 1878, in dier voege dat de noodige maatregelen worden genomen om aan - de openbaie lagere scholen het aantal onderwijzers in evenredigheid te brengen met het aantal schoolgaande kinderen, geschiedt overeenkomstig het koninklijk be sluit van 3 October 1884. Het valt niet te ontkennen, dat vele leerlingen die de rijksnormaallessen volgen, hetzij wegens gebleken ongeschiktheid voor het onder wijs, hetzij wegens het uit eigen beweging kiezen van eene andere loopbaan of om bijzondere redenen, den cursus niet tot het einde bijwonen. Bij deze memorie worden enkele veranderingen in de voorgedragen cijfers voorgesteld, ten gevolge waar van het eindcijfer van het hoofdstuk alsnu gebracht is op 10,194,318. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werden de debatten over de artikelen der Indische begrooting voortgezet. De heer Keuchenius stelde eene motie van orde voor van den volgenden inhoud: »De Kamer, van oordeel dat de door de Regeering aangekondigde uitbesteding ter ontginning van het Ombiliën-steenkolenveld in de Padangsche bovenlanden vooruitloopt op haar verklaard voornemen, om de regelen omtrent de ontginning van delfstoffen in en boven den grond in Nederlandsch-Indië te doen stellen bij de wet, en uit dien hoofde afkeuring verdient, gaat over tot de orde van den dag." De behandeling dezer motie is bepaald op heden. Bij de gisteren gehouden discussiën wenschte de Minister van Koloniën nog de exploitatie der haven werken op Batavia door particulieren te doen ge schieden, en beloofde hij een voor de Javaanscbe be volking mild spoorwegtarief. De heeren Kielstra en Van Gennep vroegen wette lijke waarborgen tegen het willekeurig ontslaan van Indische Officieren. Koloniën. Men leest in de Deli Courant: Van iemand, die mevrouw Hansen gezien en gesproken heeft, vernemen wij, dat, ofschoon mager en vermoeid van het doorgestane leed, zij zich tamelijk wel gevoelt, zoodat, is eenmaal haar zenuwgestel weer in normalen toestand, het leed wel spoedig vergeten zal zijn. Met dankbaarheid spreekt zij van Toekoe Baïd, die haar lot door zijne overmacht op de Atjehers werkelijk verlicht heeft. Zij heeft hem vóór haar vertrek uit Atjeh, waar zij bij den Gouverneur logeerde, nog een brief van dankbetuiging geschreven. Ook Toekoe Oemar schildert zij niet met schrille kleuren. Hij was voor komend en beleefd, en slechts wanneer er jaloezie van Atjehsche dames in het spel kwam en deze hare be wakers opstookten, had de arme vrouw het zwaar te ve rantwoorden. Mevrouw H. schildert de landstreek die zij doortrok als één oorlogskamp. Overal zag zij eene menigte ge wapende Atjehers. De Soerab. Ct. deelt uit een brief uit Atj-h het volgende mede: Mevrouw Hansen schijnt de bepaalde overtuiging te hebben, dat de overrompeling der »IIok Canton" heeft plaats gehad volgens een vooraf bepaald plan, en dat daarin niet-Atjehers hebben deel gehad. Namen noemen doet onze correspondent natuurlijk niet voor de couranthij geeft te kennen, dat onder vier oogen mevrouw II. die namen zal hebben meege deeld a qui de droit. Wien hij bedoelt, kan o. i. nau welijks twijfelachtig zijn. Van den aanvang af waren de verklaringen van zeker iemand in die zaak hoogst verdacht, zooals reeds herhaaldelijk werd te kennen gegeven' o. a. ook in de Javabode. Het is te hopen, dat streng en onverpoosd daarnaar worde onderzocht met de grootste scherpzinnigheid. Men meldt uit Batavia, 12 October: Aan het mail-overzicht van het Alg. Dbl. v. N.-l. is het vol gende ontleend De beri-beri doet (in Atjeh) nog altoos ontzettend veel kwaad, en maakt onafgebroken evacueering en aanvulling der troepen, soms helaas met oud-beri-beri lijders, aldoor noodig. Belangrijker dan het bericht, dat de beri-beri-bacillus gevonden zou zijn, en door den Japanschen geneesheer zou herkend zijn voor een ouden kennis uit Japan, achten wij de tijding, dat men voornemens is door tastende maatregelen te nemen, tot desinfectie der kazernes en afzondering der ziek gewordenen. De inspecteur van den burgerlijk geneeskundigen dienst, Cornelissen, is van Atjeh hierheen gekomen om deze zaak te bespreken. Vooreerst heeft men uit een der lokalen op Atjeh de bemanning tijdelijk naar Oleh-leh gebracht, om gelegenheid te hebben tot desinfecteering. Dit is slechts eene proefnemingwant het definitieve plan is zeer veel omvattend en zal voor een deel in geheele vernietiging en wederopbouw beslaan. Hopen wij, dat dan de infectie niet zal blijken te schuilen in den bodem, dien men onveranderd moet behouden. Het denkbeeld echter om de beri-beri als een infectie ziekte te beschouwen, heeft iets voor zich, en is althans een uitweg uit de moeielijkheid waarin men was blijven steken na vergeefsche beproeving van allerlei bestrijding in de onderstelling van een emalariaziekte. De afzon dering der aangetasten, evenals bijv. bij pokken, is een vorm van bestrijding, dien men nog niet beproefd heeft, en volgens vele voorhanden gegevens niet on verstandig. Kunst, Wetenschap en Letteren. De heer A. H. Cornelissen uit Utrecht geeft in het Tijdschrift voor Geneeskunde een belangrijk over zicht van de uitkomsten der Commissie, welke te Atjeh een onderzoek instelde omtrent de b e r r i - b e r r i. De Commissie beschouwt als oorzaak der ziekte een door haar gevonden bacillus, gelijkende op de bacillen van de anthrax-ziekte, gevonden zoowel in het bloed als in de longen, het ruggemerg en andere organen. Het mocht gelukken, deze bacillen ook buiten het lichaam, volgens de methode van Koeh in reinculturen aan te kweeken. De bacillus, die parasitisch leven kan in het menschelijk lichaam, kan ook daarbuiten leven en zich vermenigvuldigen. Alle lokalen, maar bij voor keur houten, worden door den bacillus besmet. Over draging rechtstreeks van persoon op persoon heeft de commissie niet geconstateerd, daarentegen wel over dracht der ziekte en doodelijke besmetting door klee- dingstukken. De weg van besmetting is hoogstwaarschijnlijk de ademhaling. Het drinkwater voert de smetstof niet; onvoldoende voeding is slechts een voorbeschikkend moment. De commissie acht alle lokalen en vele gouverne mentsvaartuigen te Atjeh besmet. Te Parijs trekt volgens den correspondent van bet Hbl. zeer de aandacht een verzameling pastels, bij Goupil tentoongesteld door onzen landgenoot S. Ten Cate. Deze nog jonge schilder is geboren te Sneek en heeft zijne eerste opleiding aan de academie te Amsterdam gehad. Reeds op verscheidene tentoonstel lingen heeft men schilderijen van hem kunnen zieq. «exbwakftffl.w: jCerkeïIJk© Zaken en Onderwijs. Beroepen te Rilland-Bath en te Schore en Vlak e de heer B. Bollée, cand. te Harderwijk. Bedankt voor het beroep naar Wadenooien (bij Tiel) door ds. S. T. Heringa te Renesse. Boekaankondiging. »De Indische Mailno. 16 van 15 November, uitgave van Blom Olivierse bevat P. C. Huijser, Hoe de suiker-industrie op Java tegen verval te behoeden. Louise B. B., Een Anak Pyara VI. Onze Leestafel. N. P. Van den Berg, Over de productiekosten van de Java-suiker. D., Diplo matieke onhandigheid. De landverhuur op Java. M. Van Houten, Het opium in Nederlandsch-Indië, Iets uit de geschiedenis van den opiumhandel. H. E. E., Nederzettingen van Chineezen in de binnenlanden. Ontginning van liet Ombiliën-kolenveld. Wanneer kunnen wij gerust zijn? Bonjour, Atjeh-details. E., Preanger correspondentie. Dr. Schuurman®, De christen-zending op Java. Mail-overzicht. Batavia, 25 S-qit en 2 Oct. 1886. enz.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1