1886. N°. 135. Dinsdag 16 November. 73ste jaargang. L Bij dit uooimer behoort een bijvoegsel. MA-ZEOliIEISr eene SLACHTERIJ te mogen oprichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maand*.», Woknsdas en Vwjdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het AlgemeenAdvertentiebure.au van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In de week van 7 tot 13 November 1886 is in deze gemeente EEN LIJDER aan mazelen overleden. Goes, den 16 November 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Door C. SCHRIJVER is vergunning verzocht om in het perceel wijk C no. 107 in de Korte Vorststraat, Dit verzoek met de bijlagen ligt ter secretarie ter visie, terwijl Zaterdag den 27 November a. s. des na middags te éen uur in het raadhuis gelegenheid zal gegeven worden tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 13 November 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 November 1886. Ten behoeve van de commissie van enquête zijn aan de afdeelingen van het Nederl. onderwijzersge nootschap de volgende vragen voorgelegdlo. Wat valt in uwe gemeente op te merken ten aanzien van de naleving der wet op den kinderarbeid van 19 Sept. 1874 en haren invloed (zooveel mogelijk in cijfers aan te wijzen). 2o. Welke gevolgen heeft de duur van den arbeid in verband met den verstandelijken en zedelijken toestand der jongelieden? 3o. Welken in vloed heeft die wet op het herhalingsonderwijs gehad Ierseke. Vrijdagavond had eene vergadering plaats in zake den op 4 Oct. gehouden z e i 1 w e d s t r ij d. Allereerst werd door het bestuur rekening en verant woording gedaan. De rekening, door eene daartoe be noemde commissie nagezien en accoord bevonden, werd goedgekeurd in ontvangst op ƒ503,50, in uitgaaf op 447,16 en alzoo met een batig saldo van 56,34. De vraag wat met deze som te doen, gaf aanleiding tot veel discussie, waarvan het resultaat was, dat het bestuur werd gedechargeerd en het goed slot onder berusting bleef van een der donateurs (den heer Müller) om te worden overgedragen aan het bestuur van een eventueel later te houden zeilwedstrijd of aan eene voor het houden van zoodanige wedstrijden te stichten vereeniging. Wissekerke. Steeds blijft de geteisterde dijk aan deu calamiteusen Vlietepolder afnemen, aan de De Abdij enz. te Middelburg. Deelden wij onlangs het een en ander mede betref fende den Abdijtoren, als van zelf worden wij er toe geleid om ook een beknopt overzicht te geven van de Abdij en haar omtrek. De Abdij van Onze lieve Vrouwe was oudtijds ge naamd het «Maria-KIooster" en naderhand bekend onder den naam van het Hof van Zeeland". De tijd der stichting van dit klooster kan niet met zekerheid worden opgegeven, evenmin wanneer en door wien het tot Abdij is verheven. Het is echter meer dan waarschijnlijk, dat de stichting in 1106 en de verhef fing tot Abdij in het jaar 1128 heeft plaats gehad, door Godebald, bisschop van Utrecht, die de kanun niken, welke zich in dat klooster ophielden, wegens hun losbandig gedrag daaruit liet verjagen en door eenige monniken uit de Abdij van St-Michiel te Ant werpen ter opleiding van joDge geestelijken deed ver vangen. Het getal abten dat te Middelburg is geweest bedraagt 35de eerste was genaamd Albald en de laatste Nicolaas De Castro, die in 1559 bij de op richting der bisdommen tot Bisschop van Middelburg werd verheven. Den 30 Maart 1323 beval de Graaf den regeerders van Middelburg, om den abt en het convent van 't Vrouwenklooster te beschermen. Honderd jaren later verkeerde dit convent in zulk een verarmden staat, dat Vrouwe Jacoba den 2 Aug. 1417 er in bewil ligde «dat de verarmde, met schuld beladen Abdij te «Middelburg, door de kerkvoogden van die orde ver- «beterd werd, opdat ze niet geheel te gronde zoude «gaan." Vóór het jaar 1574 was de omtrek der Abdij van veel grooter omvang dan thansde buitenomtrek liep van de Giststraat, langs de huizen aan die zijde van de lange St. Pieterstraat en het vóórplein der Abdij thans de Balans, waarover straks nader den Korten- burg. dwars over de tegenwoordige Groenmarkt naar de Kapoenstraat, tot aan het begin van den Wal, volgde de huizen aan de overzijde daarvan, langs het Koorkerkhof, tot aan den hoek van de Kortedelft en sloot door de korte St. Pieterstraat wederom aan de Gistpoort. De toenmalige binnenomtrek is de nu tegenwoordige Abdij. buitenzijde, bij stukken in zee vallende, aan de land zijde, door het voortdurend afgraven voor den nieuwen zeedijk. Om het werk te bespoedigen, want de zee ligt op den loer, heeft men rails gelegd, waarover de karren met grond geladen naar den nieuwen zeedijk gaan. Men heeft zelfs Zondag 14 November, evenals den voorlaatsten Zondag, den geheelen dag doorge werkt, daar men zich ernstig bezorgd maakt, dat bij eene westelijke bries de dijk geheel zal verdwijnen. Dan toch zou de nieuwe dijk al dadelijk te lijden hebben en zou er gevaar bestaan voor de inundeering der kuip. Zaterdag is het maken eener verhooging en verzwa ring van den inlaagdijk en het maken van een ver bindingsdeur met leverantie van rijsmaterialen aanbe steed. Het is onder nadere goedkeuring gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Bolier Cz., van Bruinisse, voor 16999, zijnde éen gulden beneden de begrooting. In de Vrijdag te Veere gehouden raadszitting was o. m. ingekomen een schrijven van Ged. Staten, inhoudende het voorstel tot verhooging van het trac- tement der bij vernieuwing op te roepen sollicitanten naar de openstaande betrekking van hoofd der school, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in lagere wiskunde en Fransche taal. De Raad weigerde hiertoe zijne medewerking, en besloot, op voorstel van een der wethouders, vernieuwde oproeping zonder de ver- eischten van wiskunde en Fransche taal te doen plaats hebben. Tegen dit besluit zal door burgemeester en twee raadsleden bij Ged. Staten geprotesteerd worden. (N. K. Ct.) De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Neder land en Oranje" in bet hoofdkiesdistrict Arnhem heeft besloten, bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, noodig geworden door de be vordering in dienst van den heer Van der Sieijdên, zich van stemming te onthouden. Bij koninklijk besluit is uitgemaakt dat de ont vangsten en uitgaven eener gemeentel ij ke gas fabriek niet op de gemeentebegrooting behoeven te worden uitgetrokken, maar dan kan worden volstaan met daarop slechts het saldo der rekening van die administratie uit te trekken. Toegekend de rang van brigadier-titulair aan den rijksveldwachter 3de kl. F. P a a u w e, te Middelburg. De heer Kielstra heeft voorgesteld, art. 1106 der Ind. Begrooting te verhoogen met 50,000, ten einde alle verhoogde soldijen der gereëngageerde Europ. militairen, die thans gelijk zijn, ook gelijkelijk te verbeteren van 8 op 15 ets. daags, ten einde een Volgens eene rekening van 1581 was het toen ge naamde «Groote huis" thans het paleis van den Commissaris des Konings de verblijfplaats van de Graven van Zeeland, terwijl volgens diezelfde rekening de abten en de bisschop hun verblijf hielden «in 't «Zuijdt eijnde boven de galderije van 't witte steen- werk met de Oostpoorte daaraan, en een partij van woningen beneden." Dit gebouw is vermoedelijk het huis, ingang hebbende onder de Abdijpoort, komende van het Koorkerkhof, waar thans de bureaux van het provinciaal gouvernement zijn gevestigd, en dezer dagen ook tijdelijk het kantoor van den betaalmeester wordt gehouden. De vicaris van den bisschop bewoonde toen de lokalen uitkomende boven de poort op de balans, en de prior der Abdij het huis tegenover de Gistpoort, alwaar tegenwoordig in de beneden-lokalen de sectie-vergaderingen der Provinciale Staten gehou den en de examens voor het onderwijs worden afge nomen op de bovenlokalen zijn ook provinciale amb tenaren werkzaam. De monniken bewoonden de huizen gelegen rond de open plaats tegenwoordig de Munt genaamd terwijl het daaraangrenzend lokaal, dat later voor een «giethuis" bestemd en sedert het jaar 1865 voor gymnastiekschool der gemeente ingericht, hun tot «eetzaal" diende. Na de overgaaf der stad en het vertrek der geestelijken, werd de Abdij de zetel der hooge provinciale collegiën, welke bestemming zij nog tot heden heeft behouden. Den 9 April van het jaar 1584 werd door weth. en raad besloten, om den buitenomtrek der Abdij te verkleinen en de ledige erven ten voordeele der stad te verkoopen, waarvan het gevolg was, dat reeds in de twee daaropvolgende jaren de huizen aan de Oost zijde der Kapoenstraat en aan de Noordzijde van de Wal werden gebouwd. Ook in 1586 komt de Groen markt als zoodanig voor. In 1592 zijn de twee stee- nen poorten «om door de abdie naar de nieuwe beurs te gaan" vernieuwd en de poortdeuren die tot afslui- tiug der abdij dienden weggenomen. Het koorkerkhof later aldus genoemd droeg in 1524 den naam van het «Nederhof der abdij"toen reeds bestond aldaar de thans nog in volle werking zijnde «brou werij"nu de Vijfhoek genaamd die destijds aan de abdij behoorde. Zoo even stipten wij aan «de Balans" die aan de atet ongegronde reden tot ontevredenheid onder kor poraals en manschappen te vermijden. Om finan- ciëele redenen stelt de heer K. geen belangrijker ver hooging voor. Door 32 Twentsche fabrikanten is een adres aan de Tweede Kamer gericht, om deze te doen opmerken, dat de ondergang der suikercultuur op Java, die nu jaarlijks ongeveer 35 millioen onder de bevol king brengt, «zonder twijfel den achteruitgang en stil stand van een groot deel der Twentsche fabrieken zou ten gevolge hebben". Adress. betoogen daarna, wat h. i. ter voorkoming van dat dreigend gevaar moet gedaan worden, en verwachten dit hunnerzijds, omdat de Neder- landsche katoenindustrie, in onze O. I. bezittingen niet meer beschermd, thans reeds groote inspanning moet aanwenden om de concurrentie tegen Engeland vol te houden. Ook door verschillende heeren te 's-Gravenhage, allen belanghebbenden bij de suikernijverheid op Java, is aan den Minister van Koloniën een adres gezonden, waarin zij blijven aandringen op de afschaffing der lasten, waaronder de suikernijverheid gebukt gaat. Nu door al de gevolmachtigden het slotprotocol is onderteekend van eene derde conferentie voor een internationaal spoovwegvrachtrecht, is tot de regeeringen van België, Duitschland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Oostenrijk Hongarije het verzoek gericht, om de noodige voor bereidende maatregelen te nemen, opdat de uitnoodi- ging kunne volgen tot aanwijzing van de gedelegeerden, die de vastgestelde ontwerpen in éene overeenkomst zullen hebben samen te trekken. (D.) De rekening en verantwoording der gecon verteerde Staatsschuld kan, naar de Re geering in antwoord op het Voorl. Verslag over het ontwerp tot wijziging der begrooting voor 1886 mede deelt, nog niet worden overgelegd. Zij bestrijdt de gevolgtrekking uit kleinere en voordeeliger conversiën, die beter tot stand zijn gebracht, dat de conversie den Staat op te zware offers komt te staan. Ter voldoening aan het daartoe gedaan verzoek wor den medegedeeld de bepalingen der met de hh. De Rothschild gesloten overeenkomst, krachtens welke de Staat, ten gevolge van den ongedacht gunstigen afloop der conversie, ten slotte minder heeft moeten betalen en voor de nieuwe uitgegeven schuld van ƒ9.610.000 1 pet. meer heeft ontvangen dan aanvankelijk was ondersteld. Te Rozendaal bestaat, wegens de herhaalde klachten van vele ingezetenen dier gemeente over de zeer onvoldoende en ongemakkelijke inrichting van abdij grenstdit plein ontleent zijn naam aan een daarop in vroegere eeuwen gestaan hebbend «Waag gebouw" of «Balance". In het jaar 1495 stond dit in de Lange Noordstraat achter het stadhuis, hetgeen o. a. blijkt uit een in de stadsrekening van dat jaar voorkomenden post «voor 't schoonmaeken der gote tusschen de Balance en het Stadhuis". In 1520 heeft men dat gebouw verlaten en de waag overgebracht naar den Kortenburg. Ook daar had die instelling geene blijvende plaats, vermits men reeds vier jaren later in de stadsrekening (van 1524) vindt aangeteekend«bij het bouwen van eene nieuwe waag «op de Balans k .12.6. Wegens betaalt over 15 «stoopen rinswijns, geschonken tot twee reizen, ten «tijde als de burgemeestt r Corn. Pieter Haak, Ewoud «Lievens van Hoogelande, Jan Hoek, Carel Pieters en «Jan van der Haaijman, vergaderd zijn geweest in die «Abdie, bij Mijnheer den Proost, omme met hem te «accorderen, aangaande van de plaatse, liggende naar «de poorte van de Abdie, daar de Nieuwe balance op «gesteld wordt." Alzoo in 1524 opgericht, vindt men daarvan in de volgende jaren niets bijzonders opge- teekendeerst uit de notulen ten rade van 3 Mei 1704 blijkt, dat eene der zolders van de Waag tot schermzaal werd gebruikt, en wel uit deze zinsnede «dat Wattendorp boven de zaal in de balance geen «schermschool mag houden." Dat men in die dagen ook wel weder spoedig tot andere inzichten kwam, blijkt weder uit de notulen van Weth. en Raad van 17 Dec. 1707, waarbij een schermmeester werd aan gesteld, «mits alle dagen, except de Saturdag, school «houdende, boven de balance, van 11 tot 1 ure." Van 17781787 werd ook op een der zolders de teeken-academie, toen bekend onder den naam van teeken-college, gehouden; in laatstgenoemd jaar werd die teeken-academie overgebracht naar de Latijnsche Schoolstraat en later naar de St. Pieterstraat, in welk gebouw thans de burger avondschool wordt gehouden. In 1822 en dus bijna drie eeuwen na hare stichting op de Balans besloot de stedelijke regee ring, ten einde dit plein te verfraaien, om het gebouw aftebreken, dat dan ook den 19 Maart 1823 publiek voor afbraak werd verkocht en 1900 opbracht. Intusschen had het stedelijk bestuur van de Commercie- compagnie aangekocht de gebouwen van het «Oude het stationsgebouw, het voornemen een nieuw sta tion te doen bouwen. De commissie, die in 1886 te Groningen beiast is met het afnemen van de examens van apothe kersbediende, zal zitting houden te Groningen op Woensdag 1 Dec. e. k. en volgende dagen. De Schiedamsche Courant verzekert, dat bij de regeering het plan niet bestaat tot vereeniging der inspectiën van posterijen en telegraphie. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen tot ouderling de heer J. Adam en gekozen de heer Koddedaar deze echter zijne benoeming niet aannam, werd in zijne plaats gekozen de heer E. Sloover, die deze keuze in beraad nam. Tot diaken werden her kozen de heeren C. Snoep en I. Wessel. Beroepen te Melis- en Marienkerke en te Elburg, ds. E. Eisma te Bennekom; te Arnemuiden ds. F. Fortuin te Barendrecht. Bedankt voor het beroep naar Dreischor (cl. Zie- riksee) door ds. J. W. Van Maanen, te Vuren en Dalem. Kolijnsplaat. Bij de op Zaterdag 11. gehouden her stemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. kerk zijn er op den heer C. De Regt Stz. 75 en op den heer J. Jansen Kz. 57 stemmen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Daarmede zijn de zes met 1 Jan. vacant komende plaatsen alle vervuld. Tolen. Het besluit, onlangs door de kerkvoogden en notabelen genomen om eene nieuwe pastorie te bouwen, is Zaterdag door de gemeente met 112 tegen 101 st. verworpen. Vervolgens werden in plaats van de aftre dende heeren M. Stols en A. Schippers tot notabelen gekozen de heeren A. Hollestelle en B. J. Jansen, terwijl mr. J. H. L. Van Buren als kerkvoogd herkozen werd. Te Oost- en West-Souburg doet zich het volgende geval voor. Voor de vacature van hoofd der schooi aldaar deed het dagelijksch bestuur nadat de gemeenteraad besloten had om de vroeger bestaan hebbende jaarwedde van 850 met 50 te vermin deren onlangs eene oproeping van sollicitanten op eene jaarwedde van 800 (onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten). Hiervoor meldden zich elf sollicitanten aan. Intusschen konden Gedeputeerde Staten zich met de vermindering dier jaarwedde niet vereeni gen en hebben hunne goedkeuring aan dat raadsbesluit niet verleend. De gemeenteraad is nu hij den Raad van State in hooger beroep gekomen en ziet met belangstelling de Commerciehuis", staande op de Balans, in de rij der gewone huizen, die na eenige vertimmering tot Waag gebouw werden ingericht, en waarin de nieuwe Waag in 1823 werd geopend. Deze bleef aldaar in werking tot het einde van het jaar 1880, toen de gemeente raad, wegens het weinige gebruik dat daarvan in de laatste jaren werd gemaakt zoo door verminderden handel, als ook omdat vele kooplieden zich een eigen weegwerktuig hadden aangeschaft besloot om de Waag met 1 Jan. 1881 als gemeente-instelling opte- heffen. Sedert worden enkele lokalen daarvan verhuurd tot berging van koopmansgoederen, terwijl andere tij delijk aan het garnizoen ten gebruike zijn afgestaan. Ten slotte willen wij nog even stilstaan bij een dicht nabij de Balans gelegen huis op het hoogste punt der stad en wel op den Langenburg, waaraan thans eene bergplaats van kolen is verbonden, doch waar eertijds een gebouw heeft gestaan, bekend onder den naam van »'s Graven-Kasteel", »'s Gravensteen" of het «Gra venhuis", dat later tot 1826 tot bewaarplaats strekte van gevangenen. Dit gebouw werd voor het oudste gehouden dat alhier heeft bestaan vermoedelijk dagteekende het van omstreeks het jaar 1300 en zoude volgens sommigen, naar bovengenoemde benamingen, vroeger tot verblijf plaats van Graven en Gravinnen van Zeeland hebben gediend. Geen wonder dan ook, dat bij den publieken verkoop in het jaar 1827, eene groote menigte, zoowei ingezetenen als vreemdelingen, van die gelegenheid ge bruik maakte, om dit in de geschiedenis dezer stad zoo merkwaardige gebouw, waarin zóóveel was gebeurd, tot in de onderaardsche gewelven toe te bezichtigen. In 1527 schijnt er eene verbouwing te hebben plaats gehad, althans in de rekening der provincie Zeeland van dat en het volgende jaar worden onder verschil lende hoofdstukken verantwoord al de uitgaven die tot het opbouwen van het nieuwe en tot de afbraak van het oude hebben gediend, zoo voor geleverde materialen, als vacatiën van ambtenaren en andere personen die daarbij behulpzaam zijn geweest. Die uitgaven bedroegen te zamen 8301 of/49 806.57 Juist drie eeuwen later, in 1827, bracht dat gebouw bij den publieken verkoop voor afbraak slechts op het bedrag van 48951 Nov. 1886. z.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1