dr. L. Be LeeUw 7 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer K. D o m i n i c u s. Verder werd besloten eene circulaire rond te zenden, alsmede eene kiesvereeniging op te richten, terwijl als commissie ter voorbereiding van een en ander werden benoemd de heeren dr. De Leeuw, P. Linden- bergh en Joh. Lindenbergh Cz. De voor het calamiteuze waterschap Ellewouds- dijk-Borsele op 29 October 11. gehouden aanbesteding is bereids goedgekeurd. De uittevoeren werken bestaan in het bezinken van 1800 MJ. oever, vóór het Fort te Eilewoudsdijk en van 1755 MJ. vóór dijkpaal 67 aldaar met eene bestorting van 6682.5 M'. op genoemde plaatsen, benevens in het leveren en storten van 3085 scheepston steen vóór dijkpaal 30 van den polder Borsele. buitenland teruggekeerd en heeft definitief zijn ontslag als wethouder van publieke werken genomen. Hoe zal het nu met de plannen van den Beursbouw gaan Kupolle. Jl. Vrijdag werd door den landbouwer J. Van Maldegem te Vlake de hulp ingeroepen van K. J. Van de Wal, veearts alhier, voor een ziek rund. Alhoewel het dier, vóór de aankomst van laatstge noemde aldaar, reeds door den eigenaar was afge maakt, bleek den veearts dat zich hier een geval van besmettel ij k miltvuur had voorgedaan. De districts-veearts, hiermede in kennis gesteld, is Zaterdag overgekomen en heeft de ziekte geconstateerd. Daarop hebben de alhier gestationeerde ontsmetters zich derwaarts begeven, ten einde het dier te begraven, en verdere ontsmettingsmaatregelen toe te passen. van den 28n Juni gedagteekend. Hij schrijft »In 't begin van Mei begonnen de vervolgingen tegen de Christenen. Ontzettend is het aantal slachtoffers, die Koning Mwanga liet ombrengen. Den eersten dag werden twaalf voorname personen aan het Hof, allen Christenen, in stukken gehouwen. Tegelijk werden vele personen gevat en tal van Christenen door heel het land gedood. «Eens werden drie-en-twintig van Mackay's beste bekeerlingen bijeengesleept en langzaam verbrand. Ko ning Mwanga spotte met alle beden der zendelingen, die als door een wonder den dood ontkwamen. Hadden niet vele Christenen de vlucht genomen, het getal vermoorden ware nog veel grooter geweest. Sommige Christenen werden verminkt, met knodsen doodgeslagen of op andere wijze gemarteld. De standvastigheid van velen was opmerkelijk." Natuurlijk zal ieder dergelijke gruwelen ten zeerste laken, maar zijn zoodanige moorderijen zoo vreemd, zoo wonderbaar? Ons dunkt, dat zij een zeer natuurlijk gevolg zijn van der zendelingen optreden. Zij treden in die onbeschaafde streken op als hervormers en wie hervormt komt noodzakelijk in botsing met be staande toestanden. Wie ook maar eenige ingenomenheid koestert met eigen inzichten, eigen godsdienstige overtuiging kan bezwaarlijk dulden, dat anderen, wat ons lief is gewor den; waarmede wij zijn opgegroeid, miskennen, ver guizen, vertrappen om er iets vreemds voor in de plaats te geven. Is het niet meermalen in ons beschaafd Nederland voorgekomen, dat personen, die de vrijheid namen andere meeningen te verkondigen dan de groote hoop is toegedaan, achtervolgd werden op de schandelijkste wijze? Met welk recht zou men dan kunnen verwachten dat onbeschaafde volken edeler jegens de bestrijders hunner overtuiging zouden zijn? vraagt het li. Nbl. De geheele sterkte van de beide categorieën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schut terijen te zamen bedroeg 117,997 man op 1 Januari 1886, tegen 118,003 op 1 Januari 1885. Het XLIIe jaarverslag van de »NederIandsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank" (Ver- eeuigingsjaar 1885) wijdt in breede trekken uit over de in dit jaar verrichtte werkzaamheden en de resul taten daarvan. Het maakt met weemoed melding van het verlies dat de VereeDiging leed tengevolge van bet ovei lijden der heeren Modderman, Minister van Staat, dr. G. A. Van Limburg Brouwer, Eere-Voorzitter en dr. L. Lunier, Secretaris der Fransche vereeniging. De vereeniging gaat steeds voort door middel van geschriften propaganda te maken voor de goede zaak. Aan blijken van ijver en waardeering heeft het der vereeniging niet ontbroken. Het verslag (dat a 30 cl. verkrijgbaar is) wekt ten slotte elkeen op deel te ne men aan den strijd die deze vereeniging reeds gedu rende bijna een halve eeuw volgehouden heeft. Volgens telegram uit Aden, dato 3 Nov., bij de reeders van het ss. «Hubbuck" ontvangen, wordt een officiéél onderzoek gehouden in zake de aanvaring met het Ned. ss. Prins Hendrik. Het ss. sllubbuck" is nagezien en met versterkingsplaten voorzien. Het zou waarschijnlijk den 5den Nov. vertrekken. Omtrent de assurantie van de «Prins Hendrik" deelt het D. v. N. mede, dat zij, voor zoover ze niet ge schied is in het eigen assurantiefonds der maatschappij, dat deze schade wel dragen kan, grootendeels te Lon den gesloten is, terwijl hier te lande slechts kleine posten loopen. In het algemeen kan gezegd worden, dat zij goed verdeeld is. Van de assurantie op de lading valt nog niets te zeggen. Professor J. J. De Hollander, oud-hoogleeraar aan de Kon. Milit. Academie te Breda, is Vrijdag na een betrekkelijk korte ongesteldheid aldaar overleden. De commissie tot het houden der enquête betref fende den arbeid, heeft tot haren onder-voorzitter be noemd den heer Goeman Borgesius. De Internationale Tentoonstelling van Kunst naaldwerk, in het gebouw der International i Kunstvereeniging te Amsterdam, werd Zaterdag door den Commissaris-generaal den heer L. B. Wertheim geopend, met een toespraak, waarin hij het veredelende der daar vertegenwoordigde kunst en haar nut voor vrouwelijke nijverheid in het licht stelde. De Meierijsche Ct. meldt, dat de jongeheer Piet Madlener van Eindhoven, thans nog geen zeven tien jaar oud, is aangesteld als leeraar in de muziek op het seminarie te Katwijk, waar hij onderricht geeft op de piano, violoncel, clarinet en fluit. Zij, die op 1 December a. s. in aanmerking wenscben te komen voor de betrekking van machi nist voor de stoom verwarming en gasverlichting in het Rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik, voorloopig voor den tijd van een jaar, op eene beloo ning van ƒ1200, kunnen zich in persoon vervoegen bij den geneesheer-directeur van gemeld gesticht, vóór 15 dezer, des namiddags tusschen 2 en 4 uren. Ter geruststelling van velen in den lande wordt door dr. H. M. D u p a r c van Amsterdam, die een bijzondere studie van de bacteriologie heeft gemaakt, het volgende in het Handelsblad medegedeeld De bacteriologie heeft in de laatste dagen een groote zege behaald. Te Finthen, in de nabijheid van Mainz, kwamen namelijk sedert acht dagen vele bedenkelijke ziektegevallen, waarvan eenige met doode- lijken afloop, voor, die door de geneesheeren aldaar voor cholera asiatica werden verklaard. Volgens de Kölnische en Frankf. Zeilung zou de ziekte door een bezending gevogelte uit Oostenrijk-Hongarije overge bracht zijn en zich ook reeds in het naburige Gonsen- heim verbreid hebben. Dientengevolge heeft op last der Regeering de bacterioloog en cholera-specialiteit dr. Pfeiffer uit Wiesbaden, in tegenwoordigheid van een aantal geneeskundige staatsambtenaren, de lijk opening aan eenige overleden personen gedaan, doch bij een nauwkeurig bacteriologisch onderzoek den ge- vreesden specifieken komma-bacil bij geen daarvan in maag en darmen gevonden. Op dien grond heeft de Regeering terstond officieel kennis gegeven, dat zich noch te Finthen, noch te Gonsenheim gevallen van Aziatische cholera hadden voorgedaan. De aldaar heer- schende ziekte was gebleken een hevige catarrhaJe maag- en darmontsteking te zijn, waarvan de ver schijnselen aan cholera deden denken. Zoowel voor de wetenschap als voor de mensch- heid is het derhalve een hoogst belangrijk feit, dat de pathogenetische beteekenis van den komma-bacil voor de Aziatische cholera boven allen twijfel ver heven is en dat de jongste onderzoekingen overtuigend hebben geleerd, hoe bij den mensch het cholera-proces tot stand komt en hoe het dienovereenkomstig kan worden verhoed. Cholera is gelukkig geen geheim zinnige ziekte meer, tegenover welke wij machteloos zijn, immers nu wij met zekerheid weten, dat de cholerakiem uilsluitend en alleen door het spijsver teringskanaal in het lichaam kan dringen. Daarom is het ook noodig, dat de Regeeringen in de eerste plaats den invoer van dranken en voedingsstoffen uit besmette streken verbieden, hetgeen tot hiertoe echter nog niet geschiedt. Volgens een onlangs van den Gouv.-Gen. van Nederlandsch-Indië ontvangen mededeeling wacht de officiëele openstelling van de haven te Tandjong- Pr i o k nog slechts op nadere bepalingen op de heffing en verzekering van in- en uitvoerrechten en op een tarief voor de heffing van entrepöt-huur aldaar. De openstelling zal dus vermoedelijk wel vóór 1 April 1887 kunnen plaats hebben en tegen het vroeger in gebruik nemen der loodsen bestaat vermoedelijk geen bezwaar. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Chr. Geref. Gem. te Hillegom ds. W. Groeneveld, te Bruinisse. Beroepen naar Dussen dr. C. C. Schot Cz. te Tolen, die voor het beroep naar Hien en Doodewaar d heeft bedankt. Zooals wij reeds meldden is te Hoek beroepen ds. J. Van den Bergen, te Kortgene. Naar de T. N. Ct. verneemt, is door den kerkeraad besloten, het traktement van den beroepen predikant tot ƒ1300 te verhoogen en aan het plan tot bouwing van eene nieuwe pastorie binnenkort uitvoering te geven. De najaarszitting van de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk is bepaald op 16 No vember e. k. Van de 185 stemgerechtigden bij de Herv. ge meente te Wolfertsdijk zijn jl. Vrijdag 40 opgeko men de aftredende leden van het kiescollege M. Tol- hoek Dz., J. Kallemein en A. Markusse werden opnieuw benoemd. Kolijnsplaat. Zaterdag heeft niemand voor de vaca ture van lid van het kiescollege, ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Bybau, de meerderheid gekregen. Zaterdag a. s. herstemming tusschen de heeren C. De Regt Sz. en J. Jansen Kz., op wie respectieve lijk 49 en 29 van de 123 geldige stemmen zijn uit gebracht. Dinsdagavond 9 Nov. te half zeven uur hoopt de naar hier beroepen predikant ds. J. F. W. Troosten- burg De Bruijn van Berkel en Rederijs in de Herv. kerk voor de gemeente op te treden. Men schrijft ons nog uit Kattendijke Vrijdag jl. wapperde van vele gebouwen in deze gemeente onze vaderlandsche driekleur en waren de kinderen en vele ouders in feesttooi gekleed, alles ter eere van de inwijding onzer nieuwe school. Tegen 12 uren werden de kinderen het gebouw binnengeleid, waar ook de in ons vorig bericht ge noemde personen, benevens het verder onderwijzend personeel, zich hadden vereenigd. Nadat de kinderen een lied hadden gezongeD, nam onze burgemeester het woord en herinnerde eraan, hoe tot vóór ongeveer 20 jaren school werd gehouden in de consistoriekamer en hoe toen eene school werd gebouwd voor 60 kinderen. Des winters kwamen er circa 40 ter school, doch dit getal was in die 20 jaren verdubbeld en toen nu ver grooting noodzakelijk bleek, werden den Raad twee plannen voorgelegd: een ter vergrooting van het be staande lokaal en een voor een geheel nieuw gebouw de Raad vereenigde zich met het laatste. De spreker hoo pte, dat de kinderen door trouw schoolbezoek een goed gebruik van de nieuwe school zouden maken. Hij verzekerde dat het onderwijs in christelijken zin zou worden gegeven. De wethouder C. De Wilde Az., die daarop een kort woord sprak, drukte ook den wensch uit, dat de "school trouw zal bezocht worden en ver klaarde zooveel hem mogelijk was de ouders te zullen bewegen hunne kinderen van het onderwijs te laten profiteereu. Vervolgens nam de districts-schoolopziener, de heer W. J. Van Gorkom, het woord en bracht dank en lof aan den Raad, drong ook op trouw schoolbezoek aan en sprak als zijne overtuiging uit, dat in overeenstem ming met art. 33 der wet op het L. O. al wat waar, schoon en goed is het kenmerk van het te geven onderwijs zou zijn. Mr. C. De Witt Hamer, arrondissements-schoolop- ziener, sprak in zeer hartelijke bewoordingen het hoofd der school, den heer Kruijsse toe, die, nadat de kin deren een lied hadden gezongen, deze toespraak be antwoordde, wijzende op het verband tusschen goede localiteit en goed, degelijk onderwijs. Hij bracht voorts zijn dank aan al de autoriteiten, den architect en den aannemer, sprak een hartelijk woord tot zijn ambt genoot den heer C. Snijders, hoofd der school te Wil- helminadorp, en eindigde zijne rede met de voordracht van Heye's welbekend gedichtAan en op de Neder- landsche schooljeugd. Nadat de kinderen nog een lied hadden aangeheven werden zij ruim onthaald, terwijl de autoriteiten zich in het gebouw naast de school aan een keurige lunch vereenigden, waar men onder menige toespraak nog lang genoegelijk samenbleef. Een voorbeeld, dat voor onderwijzersvergaderingen navolging verdient. Op de laatste vergadering van dien aard, door de Noord-Bevelandsche onderwijzers ge houden, had een wedstrijd plaats in het onderwijzen. JVissekerke. Een bezoek aan den calamiteuzen Vlietepolder, hoe treurig de toestand daar ook is, kan niet anders dan belang- en huiveringwekkend geheeten worden. Was de dijk, welks steenglooiing als met een reuzenmes over eene lengte van 398 M. is afgesneden, de vorige week nog in het bezit van zijne geheele kruin, thans is er door 't voortdurend afkab- belen en afvallen slechts een looppad overgebleven de dijk toch is van binnen meest zand. Wee hem, die zich een weinig zeewaarts begeeft; de dijk is daar zoo ondermijnd, dat men van eene aanzienlijke hoogte op den oorspronkelijken kleigrondslag zou vallen, ja op sommige plaatsen op het vroegere strand, maar waar nu niet minder dan 17 M. water staat. Was men aanvankelijk van plan den dijk door noodbeslag vooreerst te houden, de loop, dien de zaken hebben genomen, heeft daarvan doen afzien. De dijk is volgens het oordeel der deskundigen over eene lengte van ongeveer 400 M. reddeloos verloren. Zoo de wind West of Noordwest loopt, beschouwt men den val van dat geheele dijkvak als zeer aanstaande. Met het oog op dien zeer mogelijken val en als gevolg daarvan het inloopen der kuip (de eigenlijke polder is door eene inlaag gedekt) heeft men met ruim 80 man den ge- heelen Zondag door gewerkt ter verzwaring van een' zoogenaamden spekdam. 's Avonds had men de vol doening dezen zeedijk in spe tot ongeveer éen M. boven boogwaterpeil te hebben gebracht. De aannemer van het werk, dat Zaterdag a. s. zal besteed worden, zal o. a. dien dam moeten doortrek ken tot de oostelijke in goeden staat gebleven nol. De begrooting hiervoor wijst een bedrag aan van ƒ17300, met de vorige 14000 een aardig sommetje. Behalve dit moeten nog drie groote en twee kleine zinkwerken worden uitgevoerd, waarvan nog geen be stek en voorwaarden zijn opgemaakt, doch welker kosten geraamd worden op ƒ45000. Den te ver werken grond steekt men af van den geteisterden dijk, die toch ten doode is opgeschreven. Woensdag a. s. is men bij goed weder van plan een stuk, in aanslui ting met dat hetwelk Dinsdag 11. is gezonken, te doen te gronde gaan. Daardoor wil men ook de Westelijke nol behouden. Hoe treurig deze geheele zaak ook zij, toch heeft zij deze lichtzijde, dat de talrijke arbeidersklasse te Wissekerke en te Kolijnsplaat, wier werk te velde zoo goed als afgeloopen is, en die van nu af aan gedurende maanden tot lediggang gedoemd was, minstens dit geheele jaar ten einde, overvloedig werk en dus ook brood zal hebben. Kats. Vrijdag 11. heeft de aannemer van de werken aan den Leendert-Abrahampolder de heer C. Roskam van Sliedrecht met succes het tweede stuk bij het zoogenaamde Bergschor het achtste in het geheel aan den calamiteuzen polder gezonken. Krniningen. De gemeente-begrooting voor 1887 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 19712,78%; onder de ontvangsten is begrepen een hoofdelijke omslag van 6000; onder de uitgaven plm. f 2300 voor onderhoud van wegen en voet paden 900 voor politie, waaronder 300 jaar wedde voor een aantestellen politie-agent te Hans- weerd ƒ8256 wegens kosten van het openbaar onder wijs; ƒ1112,50 voorintressen; ƒ1725 voor aflossing van geldleeningen en 100 jaarwedde van een telepho nist bij de daarstelling eener telepbonische verbinding der gemeente met het Rijkstelegraafkantoor te Hans- weerd, waartoe eene aanvraag aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is ingezonden. Middelburg. Zaterdagavond is de heer B. H. H e 1 d t, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op uit- noodiging van de liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" alhier, als spreker opgetreden. Hij had tot onderwerp gekozen «de internationale arbeidswet geving". Hij had daartoe vijf punten gesteld, die hij achtereenvolgens behandeldelo. Waarom arbeidswet geving? 2o. Wat behoort de wetgever te doen? 3o. Waarom dient die wetgeving internationaal te zijn 4o. Hoever is Nederland gevorderd om van internatio nale regeling heil te verwachten? en 5o. Wat mag niet worden verzuimd in afwachting dier wetgeving? Na afloop werd gelegenheid gegeven tot debat, waar van echter geen gebruik werd gemaakt. Een talrijk publiek was opgekomen om dien zoo bekenden spreker te hooren. Kats. In deze gemeente blijven de mazelen steeds voortwoeden, zoodat er bijna geen huisgezin, met kin deren gezegend, gespaard is. Bepaalde de ziekte zich eerst voornamelijk tot de kinderen in de schooljaren, thans zijn er vele jongere kindéren aangetast. Hoe algemeen die ziekte ook om zich heen grijpt, toch zijn er gelukkig nog geen lijders aan bezweken. Groede. In het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier zal op a. s. 16 November als spreker optreden de heer J. C. H e ij s e te Zieriksee. Uit Amsterdam schrijft men ons 4 dezer: Toen in de raadszitting der vorige week de heer Hovy vroeg hoe het met den Beursbouw stond, werd hem door den heer Coninck Westenberg geantwoord, dat de plannen omtrent dien bouw bij den Raad zouden zijn ingekomen indien de wethouder van publieke werken de heer Ankersmit niet om gezondheidsreden de stad had moeten veriaten. De heer Ankersmit is thans van zijn reis uit het In de Amsterd. ontwikkelt Mij. zijn bedenkin gen tegen de bestaande regeling voor en de inrichting van de eind-examens aan deHoogere Bur gerscholen. Hij trekt zijn gedachten samen in deze wenschen Het eindexamen, zooals het thans bestaat, worde afgeschaft. Ten minste het mondeling gedeelte. Het schriftelijke, dat het Rijk niet op kosten jaagt, zou, eenigszins vereenvoudigd, kunnen blijven bestaan. Zijn de opgaven voor het schriftelijk gedeelte overal gelijk, dan wordt voorkomen, dat de eene school veel lager eischen stelt dan de andere. Als het schriftelijk werk is nagezien door de docenten, kan het worden gezonden aan den inspecteur, die er kennis van dient te nemen, zoodra hij het noodig acht. En noodig zou het bv. zijn, indien men mocht gaan mompelen, dat het examen hier zooveel gemakkelijker is dan daar. Het mondeling examen wordt afgenomen aan de school door de eigen leeraren; zoo noodig in het bijzijn van eenige gecommitteerden, die niet bij alle examens aan alle scholen tegenwoordig behoeven te zijn, maar konden volstaan met daar toe te luisteren, waar zij het in 't belang der zaak noodig achten. Een volledige contröle is onmogelijk en onnoodig. Er zijn geen redenen, waarom de leeraren eener school het diploma zouden weigeren aan een leerling die het wèl of zouden geven aan een die het niet verdient. Wordt de regeling der eindexamens op afdoende wijze veranderd, dan zal een onbillijke toestand op houden te bestaande leerlingen der Hoogere Burger scholen zullen in 't geheel niet meer afgericht behoe ven te worden; aan het eindexamen-diploma zal grooter waarde mogen worden gehecht, en het Rijk zal jaar lijks 20,000 besparen. Zooals wij reeds meldden werd Vrijdag door de Kon. maatschappij «De Schelde" te Vlissingen aan de «Compagnie des Paquebots a vapeur" te Havre afge leverd de stalen raderstoomboot «La Dive s". Deze raderboot is een buitengewoon werkstuk haar lengte is 46 M., wijdte 6.30 M., grootste breedte over de raderkasten 11.44 M., diepgang beladen met 70 ton 1.85 M.zij is ingericht voor het vervoeren van pas sagiers le kl., waarvoor zich een fraaie kajuit in het achterschip bevindt, en heeft voorts een kajuit voor passagiers 2e kl. in het voorschip. De overeengekomen snelheid was 14 knoopen in het uur. In verband met de geringe afmetingen van het schip, is hier te lande nog nooit een zoo snel varende boot gebouwd. De bedongen snelheid is op den proef tocht overschreden; de gemiddelde vaart toch van zes malen de gemeten mijl bedroeg 14.27 knoopen, gelijk 26% kilometer in het uur bij een gemiddeld aantal omwentelingen der machine van 57 in de minuut en bij een lading van 25 ton. De hiervoor ontwikkelde kracht bedroeg 763 ind. pkr. en juist hierin ligt het merkwaardige van deze kleine boot, wanneer men weet dat verscheiden mailstoomers op Indië op de gewone reis niet meer paardekrachten ontwikkelen. Het bericht, dat de Paus voornemens was onder handelingen aan te knoopen met de Nederlandsche re geering over de benoeming van een Nederlandsch gezant bij het vaticaan, was afkomstig van den Moniteur de Rome. Thans verklaart dit blad, dat het door een correspondent verkeerd onderricht was. Het zou de wensch geweest zijn van eene partij in Neder land, aan de Kamer een voorstel van die strekking te doen, maar vooruitzicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de ontwerpen tot bevordering der suikercultuur de heeren Bahl- mann, Van Gennep, Mees, Schaepman en W. K. van Dedem. Da commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die een aktevanbekwaam- h e i d voor het middelbaar onderwijs wen schen te verkrijgen in wis- en natuurkundige weten schappen, Nederlandsche taal- en letterkunde, geschie denis, aardrijkskunde, staatswetenschappen, boekhouden, schoonschrijven of gymnastigk, voor het jaar 1886, zal zitting houden te 's-Gravenhage. De vroeger medegedeelde hoofdpunten, door de commissie voor de arbeidsenquête opge steld, zijn toegezonden aan de Kamers van Koophandel, de werkliedenvereenigingen en verschillende andere maatschappijen, genootschappen en vereenigingen op nijverheids- en onderwijsgebied. In een bij de schets gezonden brief wordt verzocht om zakelijke inlichtingen, waartoe de werkkring dier vereenigingen ze in staat stelt, en om mededeelingen van daarin niet vermelde onderwerpen, zoo zij binnen den kring van 't onderzoek vallen. Ook wordt een opgave der personen gevraagd, die naar 't oordeel der vereenigingen in aanmerking komen, om te worden gehoord. Antwoorden worden ingewacht liefst voor 20, uiterlijk voor 30 Nov. Volgens de Loc. zal de Indische Regeering het verkoopen en ten verkoop annonceeren van loten uit buitenlandsche Staatsloterijen, behalve de Neder landsche, verbieden. Dit naar aanleiding van het steeds toenemend debiet der Manila-loterij. De onlangs gemelde nieuwe moorderijen op Chris ten-zendelingen in Midden Afrika worden bevestigd in een biief van den zendeling Mackay, uit Bunguda,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2