Nada{ de statuten der Vereeniging door Z. M. den Koning waren goedgekeurd, heeft eene te Amsterdam gehouden vergadering der leden, bijgewoond door in- dustriëeien uit verschillende oorden des lands, een de finitief bestuur gekozen, waarvan de heer J. Duijvis voorzitter is. Tevens heeft die vergadering aan het hestuur opgedragen, in overleg te treden met de voor naamste hier te lande gdvestigde industriëele colleges en vereenigingen, teneinde met hen te overwegen, welke houding de Nederlandsche industriëelen dienen aan te nemen ten aanzien van de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoonstelling, en, zoo noodig, de middelen te beramen, die een waardig optreden van Nederland op die tentoonstelling kunnen verzekeren. De geschiedenis der laatste jaren bewijst, hoe dringend een eendrachtig optreden der Nederlandsche industriëelen bij dergelijke gelegenheden noodig is. De tentoonstelling van kunstnaald werk in de zalen der I. K. V. te Amsterdam, zal Zondag 7 Nov. des morgens 10 uren worden geopend voor het publiek. Den dag te voren zullen eenige autoriteiten en de leden der Vereeniging de officiëele opening bijwonen. Het getal inzendingen beeft verre de verwachting overtroffen, zoodat men zelfs wegens plaatsgebrek buitenlandsche inzendingen heeft moeten afwijzen. Onder de Nederlandsche inzenders treft men aan: de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd, Tessel- scbade, Arbeid Adelt, Kunstnaaldwerkklasse, de firma's Stolzenberg te Roermond en Knuyf te 's-Hage. Het gemeentebestuur van Franeker stond zeer wel willend de belangrijke verzameling werken van Anna Maria Schuurman af die, evenals de inzending van het Friesch genootschap te Leeuwarden en andere particu lieren, zeer op prijs worden gesteld. Duitschland, vooral Beieren en Baden, Oostenrijk, Turkije, Zwitserland, Italië, Frankrijk, Rusland, Ierland, Noorwegen, Dene marken, België, zelfs Japan zullen vertegenwoordigd zijn. Gedurende deze tentoonstelling zullen door de di rectie der I. K. V. matiné's musicales worden gegeven, waarop zich binnen- en buitenlandsche artisten zullen doen hooren. Reeds hebben velen hunne medewerking toegezegd. O.-Indië. Ingetrokken: de plaatsing bij het garn.- bat. van de Oostkust van Sumatra, van den len luit. A. W. Broes Van Dort. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. St. Annaland. Jl. Zondag 31 October predikte onze predikant de heer P. A. J. Noordink alhier zijn afscheid, naar aanleiding van Romeinen 15 vers 33. Na afloop der godsdienstoefening werd hem door de gemeente toegezongen het 4e vers van Psalm 121. Zondag 7 dezer hoopt hij te Blauwkapel zijn intree rede te houden. Onder het opschrift: vRussische manieren" leest men in De Protestant, (waarvan de Rotterdamsche predikanten A. P. G. Jorissen, H. C. Lohr en J. H. Maronier redacteuren zijn) het volgende nEene merkwaardige overeenkomst is er tusschen hetgeen er thans in Bulgarije gebeurt en hetgeen er plaatsheeft in de Nederlandsche Hervormde Kerk. In Bulgarije stookt Rusland op allerlei manieren twist en tweedracht en beklaagt zich dan dat de Bulgaren zich niet rustig houden. In de Ned. Herv. kerk wordt door dr. Kuyper en de zijnen alles in rep en roer ge bracht en dan doen deze Russen zich voor als de lij dende partij en beklagen zich over vervolging. Duidelijk is dat weer hier in Rotterdam uitgekomen. Ouderlingen weigeren hunne verplichtingen bij de avond- maalsbediening te vervullen en worden daarom geschorst. Hoe heet het nu in de Heraut f »Te Rotterdam begint men dezelfde tragedie te spelen, die reeds negen maan den lang te Amsterdam is opgevoerd. Ook daar is het in Irenische kringen een blazen en dreigen van geweld tegen de Gereformeerden." En dan wordt het genoemde voorval verhaald, zooals het door De Hoop, een blad van ds. Lion Cachet, is meegedeeld. Zoo kan men de verhoudingen omkeeren. Als er te Amsterdam van een tragedie sprake kan zijn, wie is dan de regisseur? Als er te Rotterdam van blazen en dreigen gesproken kan worden, wie is dan de Kaulbars, die het vuurtje stookt In den loop der vorige maand was het 25 jaar geleden, dat de heeren Woltering, Houba, Christiaans en Schuil werden aangesteld tot leeraren aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch. Deze gebeurtenis werd Zondag door den directeur en de leeraren der school feestelijk herdacht, 's Namid dags werden de jubilarissen in eene opzettelijk daartoe belegde bijeenkomst door den directeur dr. Trosée in hartelijke taal geluk gewenscht met hun zilveren feest. Dankbaar herdacht hij de vele diensten door hen aan de kweekschool bewezen, en hij wenschte hun moed en krachten toe om de hun opgedragen taak nog tal van jaren te kunnen vervullen. De oud-kweekelingen gaven mede van hunne belang stelling blijk, o. a. door aan ieder der jubilarissen een paar bronzen statuetten aan te biedeD. Door den directeur en de leeraren werd aan de feestvierenden aangeboden een viertal sierlijke aqua rellen, vervaardigd door den heer A. Der Kinderen. Rechtszaken. Het geding tusschen de gemeente Amsterdam en de directie der Hollandsche gasfabriek zal den 16den en 17den dezer bij de arrondissements-rechtbank in behandeling komen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag bevestigd een vonnis der rechtbank, waarbij gelast is, dat voorwerpen, door een dief met het gestolen geld aangekocht, aan den bestolene uitgekeerd moeten worden. Van vijf kerken te Amsterdam zijn, zooals be kend is, de kosters door de commissie van beheer der fondsen enz. van de Nederl. Hervormde gemeente aan gemaand om binnen zekeren termijn de kosterswoningen te verlaten. Nu hieraan niet is voldaan, zijn zij door bedoelde commissie voor de arrond.-rechtbarik te Am sterdam gedagvaard om tot ontruiming dier woningen te worden veroordeeld. De koster van de Amstelkerk, de heer I. T. Hesse, is daartoe bij verstek veroordeeld op den 26 Oct. jl. Het O. M. bij de arrondissements-rechtbank con cludeerde gisteren tot toewijzing van het verzoek tot interventie van de zijde der kerkelijke commissie in het geding tot ontruiming tegen de vier kosters. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons Wien wordt niet het hart met deernis vervuld bij de ervaring, dat zoovele landbouwers in onze streken, met name in Zuid- en Noord-Beveland, het niet meer houden kunnen in hun stand en staat, hun eigen dommen ten verkoop moeten aanslaan en zelfs de pachthoeve moeten vaarwel zeggen, waar zij eenmaal met goeden moed zich vestigden. De tijden zijn thans voor velen, ook buiten het landbouwbedrijf, niet roos kleurig, en leenen zich dan ook slecht tot een boet predikatie. Doch wanneer men nagaat, dat de achter uitgang in onze naaste omgeving reeds jaren heeft geduurd, en dat deze elders lang zulk een onrust barende hoogte nog niet heeft bereikt, dan voelt men zich haast wel gedwongen om voor de zooveelste maal den vinger op de wond te leggen, in de stille hpop dat er eindelijk toch wel eens eenige verbetering zal komen. Hoe komt het, dat notarissen en deurwaarders ten Noorden en ten Zuiden van de Zandkreek rijk worden van den ondergang der boeren, terwijl bijv. in Duive- land en Schouwen de landbouwers zelf langen tijd in vrij groote weelde hebben geleefd en zelfs nu nog vol strekt niet zoo te beklagen zijn, als hun vakgenooten over de Schelde? Als hoofdoorzaak moet stellig ge noemd worden de wanverhouding tusschen landbouw en veeteelt, die in de Bevelanden maar al te veel bestaat. Men heeft hier zeer veel bouwland, doch slechts zooveel vee als noodig is om in de behoefte aan melk en boter te voorzienstalvee om gemest te worden bezit men er buitengewoon weinig. Waar zal de boer zoodoende ge noeg goeden mest halen, om al zijn land daarvan vol doende te voorzien Zoowel hoedanigheid als hoeveel heid laten vaak te wenschen over. Laat hij eenige runderen koopen van beproefd Engelsch of Noord- Hollandsch ras; laat hij ze opstallen voor de markt, en hij zal het dubbele voordeel genieten, dat hij profi teert van de meerdere baten, die veeteelt boven land bouw afwerpt, en dat hij overvloedigen, uitstekenden mest verkrijgt. In Noord-Beveland zoekt men bijna overal tevergeefs naar weiden; men behelpt zich daar met kunstweiden en dijken en koestert er da niet verstandige meening, dat een weide haast geen rente afwerpt, terwijl juist het tegendeel waar is. Elke boer moet weiden bezitten, en veel ookdoch het bezit alleen is niet genoeghij moet ze ook met zorg be handelen, d. w. z. hij moet ze mesten. De kosten keeren later ruimschoots terug. Bij een goede bemesting der landerijen is ook een matig gebruik van kunstmeststoffen, als guano, sal peter en phosphaten, aantebevelen. Deze brengen zelf voedsel in den grond en voeren ook de oude vaag, de nog ongebruikte voedingstoffen, aan de plant toezij waarborgen dus een grootere opbrengst. Kunstmesten alleen zijn niet voldoende, omdat zij op den duur den bodem uitmergelen. Om het land zoo productief mogelijk te maken, is ook een goede bewerking een eerste vereischte. Het beste stelsel van werktuigen, degelijke machines dus, waaraan het in Beveland nog te zeer ontbreekt, kan daartoe uitstekende diensten bewijzen. Ook bij den voortgezetten landbouw, bij het bewerken der produc ten zelf geven machines voordeel. Mochten deze ervaringen, elders opgedaan, de Goe- sche landbouwers doen besluiten, hier en daar het stelsel van vader en grootvader vaarwel te zeggen, zij zouden er niet minder aan toe zijn. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Brussel heeft de Belgische Regeering, met ingang van morgen, tot nader order den in- en doorvoer over land en van de zeezijde verboden van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland. Provinciale Staten van Zeeland. "Vergadering van Dinsdag 2 November 1886. De Comm. des Kon. opent de vergadering in naam des Koniogs. Met hem zijn tegenwoordig 35 leden en de griffier. Afwezig de heeren Van der Vliet, Hoogenboom, Sipkes, Collot d' Escury, Fokker en De Jonge met, De Glopper zonder kennisgeving. Als ingekomen worden ter tafel gebracht verschil lende kon. besl. tot goedkeuring der door de Staten genomen besluiten, benevens de mededeeling des Mi nisters van Binn. Zaken betreffende de op de staats- begrooting uitgetrokken sommen voor het provinciaal bestuur. Verder worden overgelegd de voorstellen van Gede puteerde Staten lo. tot vernieuwde vaststelling van het reglement op de wegen en voetpaden, waarbij, behalve het voor stel des heeren Van Teijlingen, zijn gevoegd eene nota en een voorstel van den heer Graaf Van Lijnden en een adres van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland 2o. tot inwilliging van het verzoek van Commis sarissen van den stoomtram BreskensMaldeghem om verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen tot 15 Juni 1887, waarbij nog is gevoegd een nader adres om diligent-verklaring voor den aanleg der lijn in de kom der gemeente Sluis wegens met het gemeentebestuur gerezen moeielijkheden 3o. tot verbreeding der wisselplaats aan den steiger- dam te Kortgene en het maken van palen voor het vastzetten van vee, waarvan de kosten worden geraamd op 400 4o. tot het maken eener aanlegplaats in de buiten haven te Vlissingen ten behoeve der provinciale booten, begroot op 24000; 5o. tot het maken eener nieuwe boot voor den dienst op de Wester-Schelde (raming 90000) Go. tot het maken eener nieuwe machine in een der provinciale booten, begroot op 35000 7o. tot wijziging der begrooting voor 1886. Al deze voorstellen worden verzonden naar de afdee- lingen, die vervolgens worden getrokken. De Voorzitter verzocht machtiging de leden voor de volgende vergadering nader bijeen te roepen, als de verslagen der afdeelingen zullen ontvangen zijn. Die machtiging wordt verleend, waarna de zitting wordt gesloten. Buitenlandsch Overzicht. Zondag is de vergadering der Bulgaarsche verte genwoordiging geopend met een boodschap van het regentschap. Alle regenten, ook Karavelof, het Rus- sisch-gezinde lid, hadden haar ondei teekend. Bij de voorlezing van zijn naam gaf de Sobranje luide tee kenen van afkeuring. Zooals vroeger reeds gemeld werd had het regent schap aan de vertegenwoordigers der verschillende mo gendheden kennis gegeven, dat de zitting der Sobranje op 31 October te Tirnova zou plaatshebben, in de hoop, dat die vertegenwoordigers de plechtigheid zou den bijwonen en zoodoende het bewijs leveren, dat zij de jongste verkiezingen niet onwettig achtten. Deze berekening heeft echter gefaald, want geen der mogendheden was vertegenwoordigd en men is dan ook zeer bevreesd dat eene bezetting door Rusland, die meer en meer waarschijnlijk wordt geacht, bij de overige mogendheden geene tegenkanting zal onder vinden. Thans wordt van Bulgaarsche zijde voorgesteld eene regeering te vormen uit al de Bulgaarsche partijen, waarna Rusland den door de Sobranje gekozen vorst zou erkennen. Men vreest echter, dat ook dit aanbod niet veel zal uitwerken. Het Engclsche ministerie heeft Maandag eene zit ting gehouden en staande die vergadering zijn er con ferenties gehouden met de gezanten van andere mogend heden. Men wil daaruit afleiden, dat Engeland een voorstel tot bemiddeling in de Bulgaarsche quaestie wil doen. Iets zekers is er evenwel niet bekend. De Duitsche Rijksdag wordt waarschijnlijk 23 No vember bijeengeroepen. Gemengde Berichten. Gisternamiddag werden door den brigade-com mandant J. Ekkebus en den rijksveldwachter F. Aarts alhier in eenen afgesloten boomgaard van den heer M. J. Soutendam betrapt vier personen, M. G., J. L., W. L. en J. A., allen alhier woonachtig, terwijl zij bezig waren zich peren uit dien boomgaard toete- eigenen, waartoe een hunner zich in den boom had be geven. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Maandagnamiddag is L. Z., koopman te Goes, terwijl hij zich met zijne koopwaar langs den Monni- kendijk (gemeente Kattendijke) begaf, aangerand door zekeren J. S. aldaar, waarbij aan Z. wonden aan hoofd en handen weiden toegebracht. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het mes door de rijks-politie alhier in beslag is genomen. Bij den landbouwer J. O. te Kapelle bekwam hedenmorgen zekere K. een slag van een paard, ten gevolge waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. "tVilhelminadorp. LI. Zondag zijn eenige dames, die in een rijtuig van 't Catsche Veer kwamen aan een groot gevaar ontkomen. Aan de zijde van den weg naar Wilhelminadorp stond achter de haag eene machine van den stoonmploeg. De paarden schenen het op dien ijzeren concurrent niet begrepen te hebben, ze gingen op den hol en tot overmaat van smart rukten ze de leidsels af. De koetsier sprong van het rijtuig doch kon de hollende paarden niet inhalen, die evenwel niet ver van het dorp door een paar.wandelaars werden tegengehouden en gegrepen. Allen kwamen met den schrik vrij. Hansweerd. Gedurende de maand October werden aan dit Rijkstelegraafkantoor behandeld 724 tele grammen als: verzonden 467, ontvangen 257. Voor eenigen tijd vermeldden wij, dat te 's-Hee- renhoek bij het graven van een welput op het erf der pastorie van de Herv. gem. op eene diepte van 2 M. een tarwaar was gevonden. Men heeft de kor rels daarvan uitgezaaid en werkelijk zijn ze ont kiemdzoodat de plant thans in zeer gunstigen toestand boven den grond staat. Men vermoedt, dat de aar daar gelegen heeft óf van de overstrooming op 5 Nov. 1530, óf van de stich ting der kerk met pastorie in 1672. Borsele. De straatverlichting heeft in deze gemeente eene verbetering ondergaan. Twee lantaarns zijn voor zien van zoogenaamde lampen Beige, die meer licht geven dan de gewone ronde branders. 's-Heer Abtskerke. Alhier zijn de mazelen sterk aan het doorbreken. Omdat ze ook in het huis van den onderwijzer zijn, is de school gesloten. De gemeenteraad bosloot in zijne jongste zitting tot het plaatsen van eenige straatlantarens. Heinkengzand. Maandagnamiddag ontstond brand in een schoorsteen van het huis van de wed. J. v. 't W. onder deze gemeente. Door spoedige hulp van den tim merman J. v. D., die welke toevallig in de buurt werk zaam was, mocht het gelukken zonder verdere gevolgen den brand spoedig te blusschen. Dnivendijke. Maandag overleed bier een man, die acht dagen lang slapende was geweest. Men had hem op het land gevonden, haast zonder dat hij eenig teeken van leven gaf. Eén zijde was geheel verlamd, waaruit de dokter tot een beroerte concludeerde. Om hem voedsel te geven, liet men melk in zijn keel loopen hij vertrok daarbij geen spier. Als eene bijzonderheid deelt men aan het V. D. mede, dat op het kippenhok, staande in den tuin van den heer Huinck, aan de Bezembrug te Utrecht, zich dezer dagen eene slang, van circa een meter lengte, bevond, die des nachts daar verschenen was, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd terstond naar het Zoologisch Kabinet op de Hoogt overgebracht. In de onderstelling, dat aan Jeanne Lorette in de gevangenis verschillende voorrechten worden ver leend, heeft de socialist Belderok zich thans gewend tot den Minister van Justitie met verzoek, dat deze zoodanige maatregelen neme, dat ook hem bij zijn aan staand verblijf in de gevangenis dezelfde welwillendheid worde betoond. Hij vraagt, naar het D. v. N. meldt, vergunning voor het lezen van Recht voor Allen en De Vrije Pers, het aanleeren van Fransch en Duitsch, het kweeken van vogels en bloemen en het uitoefenen var. zijn vak, dat van timmerman. Een inwoner van het kanton Brielle was ge dagvaard voor het kantongerecht aldaar tot betaling eener som wegens aan en ten behoeve zijner huisvrouw verkochte en geleverde kunsttanden. Het heerschap weigerde de betaling, op grond dat de tanden zonder zijne speciale machtiging geleverd waren. De kanton rechter was van een ander gevoelen en oordeelde dat, bij gebreke van een goed natuurlijk gebit, kunsttanden behoorden tot aanvulling van een lichamelijk gebrek en alzoo tot verzorging van het lichaam, zoodat de gevorderde som behoorde tot de gewone huishoudelijke uitgaven, waarvoor geen speciale machtiging des mans noodig is. Het mag betwijfeld worden, dat het vonnis des kan tonrechters algemeen als waarheid zal worden aan genomen. Als een voorbeeld van zeldzame kracht op zeer hoogen leeftijd kan zekere Cornelis Koopman, een ver pleegde in het gesticht van weldadigheid te Oudeschild, op Tessel, dienen. De man is 87 jaren oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zóó sterk .dat hij zonder inspanning of vermoeienis een hectoliter zaad of erwten een goed eind wegdraagt. In de Schie tusschen Rotterdam en Ouwerschie profiteerden Zondag enkele jongens van het buitenge woon fraaie weer door een poosje te zwemmen. Het Gron. "Weekblad meldt dat het voornemen bestaat in Februari a. s. een reusachtige manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht te houden. Ditmaal zou Amsterdam daarvoor worden uitgekozen. De jongste fakkeloptocht der studenten, Vrij dagnacht 11. te Utrecht gehouden, is in een hevige vechtpartij ontaard. Reeds van den aanvang af, toen een der nieuwgeïnstalleerde studenten in 't water ge drongen werd, was er onder 't volk eene minder goede stemming merkbaar, en toen bij gelegenheid van de gewone halte in 't station sommige jongens en fabrieks arbeiders mede in de zaal binnengekomen waren, werden dezen door eenige studenten met een relletje naar buiten gedrongen. Dit deed 't smeulende vuurtje ontvlammen. Althans 't volk ging tot baldadigheden over. Het tooneel, dat nu volgde, wordt door het D. v. N. aldus be schreven Baretten werden afgerukt en weggeworpen, flesschen met wijn en sigaren werden met geweld af genomen. Een bijna ledige flasch, die op verzoek door een student aan een straatjongen werd overgereikt, werd als wapen gebezigd, om er den gever een slag mede op 't hoofd te geven. Hier en daar werd met steenen geworpen. Op de Maria-plaats ontstond een vechtpartij, waarbij eenige studenten met messteken zijn gewond geworden. Het talrijk escorte van veld artillerie en politieagenten was, ,ook ten gevolge der mist, niet steeds bij machte onder de opeengepakte menigte de eigenlijke daders te ontdekken. Toch zijn velen hunner reeds niet gunstig bij de politie aan geschreven bekend en wordt alles in 't werk gesteld om de schuldigen te straffen. (St.) Te Amsterdam moet iemand rondloopen, die al op heel eigenaardige wijze aan den kost komt. Hij is een leeglooper, een straatslijper, die geregeld eiken dag een andere wijk van de stad bezoekt en voor de koffiehuizen flauw valt. Dan laat hij zich binneD dragen, laat zich bijbrengen met water en eau de cologne en krijgt nog een hartversterking, meestal met een geld stuk, op den koop toe. Zoo valt hij eiken dag eenige malen flauw en weet zoo een aardig stuivertje bijeen te krijgen. Te Heerenveen is in de R. K. kerk, verleden week op een avond, ongeveer half elf, een groot deel van het plafond gevallen en met zooveel geweld neer gekomen, dat eenige stoelen verbrijzeld waren. "Van binnen heeft daardoor de kerk vrij wat schade geleden. Dienzelfden avond te zeven uren was er nog dienst geweest. De kunst staat ook op het gebied der melkerij niet stil 1 Eerst hadden wij kunstboter, daarna kunst kaas, nu hebben wij ook kunstmelk. Luidens mede- deelingen in de Revue Scientifique en de Moniteur des Inventions industrielies heeft men den grondslag ge vonden, om kunstmelk te maken. Vet wordt in den staat van emulsie gebracht, en men voegt er bij eenige zouten, melksuiker, albumine en wat zoutzuur. "Wel is de smaak van dat fabrikaat nog niet precies die van de melk, maar de scheikunde heeft ook in dezen haar laatste woord nog niet gesproken Een Dsensch tandarts is op het denkbeeld ge komen zijn cliënten te bedienen in een spoorwegcoupé. Op de dagen, waarop hij reist, melden zich op ieder station tandlijders aan, bestijgen de coupé van den arts, om aan het volgende station die weder genezen te verlaten. Er wordt geen melding gemaakt, of de operatie op deze wijze meer of minder pijnlijk is. De gemeenteraad te Milaan heeft eene bijdrage van 10,000 fr. voor het instituut-Pasteur geschonken Pasteur heeft in zijn brief van dankbetuiging aan den Raad verklaard, dat er sedert de toepassing zijner metbode 405 Italianen door hem behandeld en gene zen zijn. De stad Bremen beeft van haar tegenwoordige herfst-jaarmarkt een bijzonder aandenken bekomen. De impresario Kamann, die daar met eene karavaan Zoeloe kaffers voorstellingen gaf, is met de kas op de vlucht gegaan, vele leveranciers en het kaffergezelschap la tende zitten. De Zoeloes, die allen aan hunne longen lijden, zijn nu voorshands armlastig geworden voor den Bremer-staat. Bij Gravesend heeft een botsing plaats gehad tusschen twee Engelsehe stoomschepen. De Minerva werd door de Borderer" aangevaren en zonk binnen weinige minuten. Zeven man der equipage verdronken.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2