1886. N°. 129. Dinsdag 2 November. 73ste jaargang. DE NOVEMBER-VEEMARKTEN (Economische Spijsuitdeeling, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewon® advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 9, 16, 33 en 3© van die maand. Goes, den 23 October 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De commissie voor de bestaande uit de heeren 3. A. A. FRANSEN VAN DE POTTE, Voorzitter, F. S A. KNITEL, A. DEKKER, E. VAN DEN BOSCH, J. KOOMAN, B. M. DEN BOER, M. STERK, J J. RAMON DT, J. A. VAN HEEL en D. HILDEKNISSE, Secretaris en Thesaurier, heeft hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen her vat en de biljetten ter inschrijving aan de ingezetenen doen uitreiken Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot milde bijdragen aan te sporen, en hopen, dat zij in eene ruime inteekening of bijdrage het bewijs zullen zien, dat de werking der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. Goes, den 30 October 1S86. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In herinnering wordt gebracht dat de dunr der BOTERMARKT is bepaald op eiken Dinsdag van des voormiddags half twaalf tot des namiddags half een ure, en die der GRAANMARKT van des namiddags half een tot half drie ure. Zullende de aanvang en sluiting der graanmarkt door het kleppen der kleine stadhuisklok worden aan gekondigd. Goes, den 1 November 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 1 November 1886. Men verzoekt ons te melden, dat de too- neelvoorstelling onder directie van den heer De La Mar, die bepaald was op Donderdag 4 Nov. a. s., wegens ongesteldheid van een paar acteurs tot later is uitgesteld. Voor de op Donderdag a. s. te houden ver gadering van de Tweede Kamer is aan de orde gesteld het wetsontwerp betreffende den accijns op gedistilleerd. Kapelle. De regeering neemt krachtige maatregelen tegen de hier heerschende ziekte onder de s c h a p e d. Niet alleen toch, dat de vorige week een elftal schapen, die aan de pokken lijdende waren, zijn onteigend, af gemaakt en verbrand, maar eerstdaags (wellicht nog heden) zullen hier een onderofficier en twee militaire ontsmetters (hospitaalsoldaten) aankomen, die in last hebben om de besmette stallen te desinfecteeren. Voorts wordt met ingang van heden alhier gestationneerd de tijdelijke opzichter van rundvee K. N. Hoorweg, thans te 's-Gravenhage, en te 's-Gravenpolder de opzichter J. Merkestein, thans te Utrecht. Hun beider werkkring zal geregeld worden door den districtsveearts te Dord recht in overleg met den Commissaris des Konings dezer provincie. Eene korte beschrijving van de wijze, waarop de verbranding der aangetaste schapen heeft plaats gehad, is wellicht voor onze lezers niet onbelangrijk. Een goed eind achter de hofstede van den heer A. Nijssen waren twee kuilen gegraven, de eerste bestemd om de schapen in aftemaken en later te begraven, de tweede om de dieren te verbranden. Deze laatste kuil, in den vorm van een breede greppel, was 3 a 4 M. lang, waarboven twee ijzeren staven evenwijdig en in de richting der lengte van de kuil waren gelegd. Nadat de kuil gevuld was met stroo, waarover petroleum was gegoten, werden de afgemaakte schapen op de ijzeren staven gelegd en met teer overgoten, waarna het stroo werd aangestoken. Gedurende het verbranden werden de schapen bovendien voortdurend met teer besproeid. Na verloop van 15 a 20 minuten waren de dieren genoegzaam verkoold en werden de verbrande lijken in de andere kuil begraven. Bij de hofstede van J. Mol had de verbranding op ongeveer gelijke wijze plaats. Het is te hopen, dat al deze maatregelen eene spoedige beteugeling der ziekte tot gevolg mogen hebben. Ierseke. In de Raadsvergadering van Za terdagavond waren de Voorz. en alle leden present. Onder de ingekomen stukken kwamen voor een prijs courant van jonge kastanjeboomen en eene van toren uurwerken, alsmede eene aanbieding tot creosoteering der palen voor het aanteleggen paalhoofd bij den in gang der haven. Aan een verzoek om vermindering van hoofd, om- j slag van de wed. C. Van Hoorn werd in dien zin vol daan dat zij van de 15e naar de 11e klasse werd teruggebracht. Een verzoek van Jac. Nieuwenhnise om ontheffing van zijn aanslag in dezelfde belasting werd met alg. stemmen afgewezen. De Voorz. deelde mede, dat zich 4 firma's, waarvan 1 voorwaardelijk, bereid hadden verklaard, aan den wedstrijd met brandspuiten deeltenemen. Anderen had den tamelijk eenstemmig te kennen gegeven, dat zij den leverancier van de verlangde spuit als bij voorbaat aangewezen beschouwden, en dus den wedstrijd als overbodig rekenden. Zij grondden deze meening daarop, dat eene spuit die 650 L. per minuut ver plaatst, hoogst zeldzaam voorkomt zonder aanwending van stoom, en dat zij dus of besteld of toevallig ergens in voorraad aanwezig moest zijn. Zij konden geen spuiten met meer dan 400450 L. verplaatsing le veren zonder vooruitbestelling. Daar het voorstel betreffende eene spuit, die aan de bedoelde eischen voldoet, van den heer Schipper af komstig was, ias deze eene vertaling voor van een plaats in den catologus der firma Tiriaar te Luik, waarin wel degelijk een zoodanige spuit wordt aan geboden. De Voorzitter wenschte nu het denkbeeld van een wedstrijd te laten varen, met de ingekomen brieven te rade te gaan, en met den heer Van Bergen te Heili- gerlee, die op eene rondreis de volgende week Ierseke zal aandoen, in onderhandeling te treden over de levering van een spuit van minder capaciteit. In dien zin werd besloten nadat nog de heer Van Oeveren het denkbeeld had ten beste gegeven om ook de agenten Massee en Hove tegelijk met den heer Van Bergen te hooren. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat naar de conversieleening ad 4 pet. door twee firma's was in geschreven, nl. door den heer Luickx te Rozendaal a pari en door de heeven Van Heel Co. ad 100% pet., beiden met H provisie. De laatsten boden aan tot een bedrag van 30,000. Met algemeene stemmen werd de leening aan hen toegewezen. Bij de Woensdag 11. gehouden aanbesteding van het bouwen van een toren bedroeg de laagste inschrijvings som nog 11975, d. i. bijna 1500 boven de toe gestane 10500. De Voorzitter zeide, dat dit verschil gezocht moest worden in eene misrekening bij het bestek, hetwelk van waalsteen spreekt, terwijl de be rekening gegrond is op Belgischen steen. Daar de 1500 niet uit de onvoorziene uitgaven kunnen ge vonden worden, zouden, als volgens het bestek moest gewerkt worden, een nieuw raadsbesluit en eene nieuwe leening noodzakelijk zijn. Hij opende de discussie hier over, den leden aanbevelende op den stand der kas en de vastgestelde som te letten. De heeren Laban en Sinke achtten het verschil ook te hoog. Op de vraag van den Voorzitter aan den heer Laban of het verschil in de soort van steen Belgische of Waalsche liggen kon, antwoordde deze, dat dit niet zooveel verschillen kon, maar beval hij aan, daar hij aan Waalsteen verre de voorkeur gaf, den toren liever een Meter of 4 lager te bouwen en wat minder witten steen te gebruiken. De heer Schipper meende, dat men bij een werk dat eeuwen duren moet niet op een kleinigheid zien moet, waartegen de Voorzitter evenwel wees op de andere behoeften van de gemeente. Hij gaf de voor keur aan het advies van den heer Laban en stelde voor den architect op te dragen het bestek met behoud van Waalsteen zoodanig te wijzigen dat de raming de 10500 niet te boven ging. In dien zin werd met algemeene stemmen besloten. Op de vraag van den heer Schipper of nn de laagste inschrijver van zijne verplichtingen ontslagen was, ant woordde de Voorzitter toestemmendzoodat eene nieuwe aanbesteding zal plaatshebben. Eene onder- handsche wijziging van bestek en aannemingssom, waarvan nog gesproken werd, vond de Voorzitter niet eerlijk. Wel moest hij den heer Schipper toegeven, dat zulks dikwijls gebeurt, maar slechts voor onder- deelen van het werk en dan bijna altijd voor meer der en niet zooals hier voor minder werk. Ten slotte werd aan ieder der 4 politiedienaren (waaronder 2 van elders) die tijdens de kermis bui tengewone diensten hebben bewezen ƒ10 gratificatie toegewezen. De heer Sinke wilde te vergeefs den 2 gemeenteveldwachters ieder ƒ15 geven. Daarna werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons uit Hocdekenskerke Heden, 1 November, herdenkt de heer J. K o 1 ij n den dag, waarop hij vóór 25 jaren optrad als dijk- baas aan den polder alhier. Door eigen werkzaamheid van eenvoudig werkman tot deze betrekking opgeklom men, hebben wij in hem het bewijs, dat ook in onze dagen vlijt nog belooDd wordt, dat ook thans werk man zich nog door kennis en energie kan opheffen tot hooger positie in de maatschappij. De jubilaris heeft in deze 25 jaren het vertrouwen in hem gesteld niet beschaamd. Ofschoon reeds op hoogen leeftijd is de heer J. Kolijn nog met lusten ijver in zijne betrek king werkzaam en wij willen hopen, dat hem nog vele jaren levens mogen gegund zijn èn in 't belang van de zijnen èn in dat van den polder Hoedekenskerke. Omtrent den d ij k v a 1 of oeverafschuiving aan den Vlietepolder meldt men ons nader Het oeverwerk in de onmiddellijke nabijheid van den val is voor een klein gedeelte meegevallen of bescha digd, doch de drie dammen die dat werk met den wal verbonden, zijn verdwenen, zoodat het oeverwerk als een eiland in zee ligt. Bij peiling was de diepte onder den oever 13.964 M. Zaterdag hield het Bestuur met denDijkraad eene ver gadering; staande die vergadering werd het maken tot zeedijk van den spekdam tusschen den zee- en inlaag- dijk ondershands aanbesteedinschrijvers waren P. v. d. Berge 14300, P. Verburg f 14297, beiden te Kolijnsplaat, en Joost V. d. Band te Wissenkerke ƒ14108; aan laatstgemelde is dit werk onder nadere goedkeuring gegund. Verder is nog aanbesteed het afvlakken en voorzien van noodbeslag van een gedeelte van den weggevallen zeedijk en is daarvan onder nadere goedkeuring aan nemer geworden P. v. d. Berge te Kolijnsplaat voor 3472,50 Door een reeds bestaanden inlaagdijk is de polder Vliete niet in gevaar. Het in ons vorig nummer vermelde voorstel tot wijziging der Pro v. begrooting voor 1886 strekt hoofdzakelijk ter voorziening in de kosten van aanbouw eener nieuwe stoomboot voor den Provincialen dienst op de Wester-Schelde ter vervanging van de nZeeuwsch-Vlaanderen", het plaatsen eener nieuwe machine in de tot dien dienst behoorende boot de Wester-Schelde", en het maken eener ponton in de vergroote buitenhaven te Vlissingen voor het aanleggen der Provinciale booten. De kosten van een en ander worden globaal begroot resp. op 90000, 35000 en 24000, samen 149000. Ged. Staten stellen voor tot bestrijding daarvan thans te beschikken over ƒ100000 van het goed slot der rekening over 1885, terwijl zij het voornemen hebben, in de a. s. zomer vergadering, wanneer de kosten juister bekend zullen zijn, een voorstel te doen tot dekking der overige kosten. Naar men mededeelt, is de I e e n i n g van de Stoomvaart-Mij. Zeeland voor de helft van het bedrag geteekend. Uit Middelburg schrijft men ons Te Vlissingen koestert men eene stille hoop dat de Duitsche Stoomvaartlijn die in het vorige jaar eerst zoo bepaald was toegezegd, doch later bij wijze van proef voor éen jaar aan Antwerpen is ver leend in het aanstaande voorjaar naar de haven Vlissingen zal worden verlegd. De ondervinding heeft tot dusver geleerd, vooral in dit najaar en dit was nog de vorige week het geval dat de stoombooten die naar Antwerpen moesten opstoomen, uren lang op de reede van Vlissingen op het gunstige getij moesten wachten, om hunne reis verder te kunnen vervolgen, zeer ten ongerieve zoowel van de passagiers, als tot oponthoud van de aan boord zijnde mail, zoo zelfs dat door een der gezagvoerders werd verklaard, dat passagiers en goederen bij aandoen der haven van Vlissingen reeds een eind Duitschland zouden hebben bereikt, als hij de haven te Antwerpen zoude binnenstoomen. En hoe zal het nu zijn als eens een strenge winter mocht invalleu en de bovenrivier met ijs zal zijn bezet, terwijl men uit zee komende Vlissingen altijd kan bereiken Naar men verneemt worden dan ook de onderhandelingen betrekkelijk deze voor Vlis singen zoo gewichtige aangelegenheid, door de daartoe bevoegde autoriteiten sterk voortgezet. Vlissingen. De nieuwe inrichting voor stoom- wasscherij en bleekerij van den heer C. Maters alhier is thans bijna geheel gereed en zal, nadat de machines daarin zullen zijn geplaatst, zoodra mogelijk ten dienste van het publiek worden geopend. Reeds zijn door de directrice met gunstigen uitslag proeven genomen met wasschen en bleeken. Vooral voor godshuizen, groote gestichten en andere ondernemingen met eene groote wasch, zal deze in deze streken nieuwe inrichting eene ware uitkomst zijn. Maar ook voor particulieren zal zij een groot gemak opleveren, daar vnen voor matigen prijs zich zal kunnen ontslaan van al de zorg en den omslag die een behoorlijk wasschen, bleeken en strijken ver- eischt, om niet te spreken van de andere bezwaren voor velen daaraan verbonden. Het staat echter nog te bezien of onze Zeeuwsche huismoeders als het er op aankomt wel zoo grif er toe zullen overgaan hun waschgoed voor die kunst bewerking uit handen te geven. Zij zijn op dat punt nog al conservatief en boven dien hoort men hen nu reeds mompelen van «niet half schoon wasschen", van ivreeselijk slijten van het goed", enz. Voor den ondernemenden eigenaar der inrichting is het nu maar zaak, door eene uiterst zorgvuldige en zindelijke behandeling der goederen, deze en dergelijke duistere vermoedens te beschamen. Kan en doet hij dit, dan is, gelooven wij, het succes zijner onderneming verzekerd. Vlissingen. Het werk der vergrooting van de buitenhaven alhier voor den dagdienst der Maat schappij «Zeeland" nadert thans met rassche schreden zijne voltooiing. In de laatste dagen vooral zijn daar mede snelle vorderingen gemaakt. De bazaltmuur langs het te verlengen gedeelte is reeds geheel gereed en de ten behoeve van het bouwen van dien muur uitgegraven ruimte weder met aarde volgestort, terwijl de daar ter ptaatse gemaakte dam men en dienst gedaan hebbende stoommachines zijn verwijderd. Thans is men bezig met de eigenlijke ver grooting van de haven, en wèl, door den grond aan de oostzijde van deze, landwaarts in, zoover als noodig is, af te graven tot op de iaagwaterlijn. De verdere uitdieping zal daarna geschieden door middel van stoombaggermachines, evenals zulks plaats had aan den kant waar de groote aanlegponton moet komen te liggen. Het gedeelte van de steenen goederenloods naast de pontonhal, dat indertijd, wegens tengevolge van ver zakking daarin ontstane scheuren, werd afgebroken, wordt thans ook weer opgebouwd. De beide nieuwe stalen pontons, die op de werf der Kon. Maatsij. «De Schelde" werden gebouwd, zijn nu ook geheel gereed. Zaterdagnamiddag werd de tweede met het beste gevolg te water gelaten. Hare lengte bedraagt 40 Meter; de breedte aan de zijde van de pontonbrug I9& M. en aan den anderen kant 10 M. De geheele oppervlakte van deze ponton, die kleiner is dan de andere, welke in de vorige week werd te water gelaten, bedraagt 300 M*. en haar gewicht 300000 kilogram. De 19 klokken van het speelwerk van den Arnemuidenschen toren, indertijd doorderi heer S. L. Gobetz, te Middelburg, aangekocht, zijn na langdurige onderhandelingen voor het Rijksmuseum te Amsterdam gekocht en daar dezer dagen afgeleverd. Vermoedelijk zullen zij in den toren van het Rijks7 museum verder aan hare bestemming beantwoorden. Het U. D. bevat in zijn verslag omtrent een concert, dat Woensdagavond in Tivoli werd gegeven, o. a «In grooten getale waren de leden van Tivoli Woens dagavond opgekomen om te genieten van de uitvoering van een programma, dat een keur van nummers be vatte, waaronder iets nieuws, namelijk een symphonie van onzen landgenoot den heer G. H. G. V o n Brilcken Fock Het verheugt ons zeer, dat aan de Nederlandsche kunst een plaats gegund werd op het programma, daar dit zoo zeiden voorkomt en toch wel strookt met den wensch van het Neêrlandsch kunstlievend publiekmoge op dien weg steeds worden voo.'tgegaan. De Symphonie van den heer v. Brücken Fok maakt aanspraak op onze rechtmatige hulde; naar onze meening heeft de componist het bewijs geleverd met reuzenschreden vooruit te gaan." Na eene gunstige beschouwing over de verscbillendè deelen der symphonie eindigt het verslag met deze woorden «Bat de componist gewaardeerd werd, bewezen de daverende toejuichingen bij zijn verschijnen op het orkest, op uitnoorliging van den heer Coenen, die de uitvoering van het werk hoogst verdienstelijk geleid heeft. Aan de inschrijvers voor het kapitaal der Ne derlandsche Landbouwbank is medegedeeld, dat hun inschrijvingen wegens onvoldoende deelneming niet worden aangenomen en men trachten zal, de zaak langs een anderen weg tot stand te brengen. In eene vergadering van de afdeeling Utrecht van de werkliedenvereenigiDg «Patrimonium" werd de qnaestie van den normalen arbeidsdag besproken. De heer H. De Wilde leidde het punt in, die, na de zaak toegelicht te hebben, de volgende motie voorstelde «De Afdeeling Utrecht van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium" kan na rijpe overweging niet inzien, dat een bij de wet geregelde arbeidsdag nnt oplevert voor de werklieden en de patroons, en acht bovendien eene dergelijke regeling onuitvoerbaar in Nederland, dat geen fabrieksland is". Eene warme bespreking lokte die motie uit; de werklieden, die tegenwoordig waren, namen er bijna allen deel aanen het resultaat was, dat met alge meene stemmen de motie werd aangenomen.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1