188C. N°. 127. Donderdag 68 October. 73sle jaargang. 0 Rechtszaken. Cï*CïsCÏ=C*sCS»^ GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wovdt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. i Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad sier gemeente Ooes, op VRIJDAG den '^OCTOBER 1886, des namiddags te 1 uur. Goes, den 27 October 1886. De Secretaris, HAKTMA N. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Begrooting vau inkomsten en uitgaven van het Gasthuis voor 1887. V. Idem van de gemeente. GOES, 27 October 188G. Aan de Zierikz. Meutes bode schrijft men uit Goes: Vrijdag 29 October zal eene kinderachtige zaak op ernstige wijze door het kantongerecht worden be handeld. In den afgeloopen zomer werden bij gele genheid van een kinderfeest der Christelijke school eenige luchtballonnetjes opgelateD. Van dit schrik kelijk feit werd proces-verbaal opgemaakt, en vol gens sommigen is er eene anti-diluviaansche vget, volgens welke dit «misdrijf" met de kleinigheid van 1000 peperbollen pardon guldens wordt be boet. Als er werkelijk zulk een draconische wets bepaling bestaat, is het waarlijk meer dan schande, dat ze niet reeds voor lang is ingetrokken, althans de bevoegde macht schijnt er ook de hand mee te lichten, afgaande op het feit dat gedaagden eene aanschrijving hebben ontvangen, dat zij tegen be taling van 25 van rechtsvervolging zullen worden ontslagen. Natuurlijk is dit geweigerd en wel in afwachting dat volkomen vrijspraak zal volgen." Hat is te begrijpen dat van zekere zijde eent derge lijke onjuiste voorstelling aan de zaak werd gegeven. Immers, wat heerlijke gelegenheid om de bijzondere school als eene verdrukte voor te stellen Bij een kinder feest der Christelijke school heeft men zich vermaakt met bet oplaten van luchtballonnetjes en de zware arm der gerechtigheid acht dit strafbaar Maar de correspondent der Zz. N. Bode kon weten, dat de zaak volstrekt niet zoo kinderachtig is als uit bovenstaand bericht zou kunnen worden afgeleid. Met if zonder opzet toch wordt verzwegen, dat het hier geldt het feit, dat er luchtballonnen zijn opgelaten, die vuur werk bevatten en het komt ons zeer juist voor dat laartegen door den wetgever straf is bedreigd. Immers, i aar men niet weet, waar de ballonnen zullen neder- t omen, is, vooral in een bewoonde streek en waar z ch landbouwschuren bevinden, het gevaar voor brand i iet gering. De bewuste straf, ap het feit van toepassing, is te vinden in de wet van den 19den Januari 1808, hou dende verbod tegen het oplaten van luchtbollen, waar- non gehecht zijn lampenfakkels of eenige andere andende stoffen en waarvan artt. 1, 2 en 3 luiden: »Het zal aan niemand binnen dit Rijk vrijstaan :iige luchtbollen, waaraan gehecht zijn lampen, fak- i s of eenige andere brandende stoffen, hoedaoig en welke wijze zulks ook zoude mogen zijn, optelaten. Insgelijks zal het aan niemand vrijstaan de hand t leenen tot het laten opgaan van zoodanige lucht- I Hen, in het vorige artikel breeder omschreveD. Degene, welke bevonden zullen worden tegen het C '"atueerde in art. 1 en 2 gehandeld te hebben, zullen t il reize verbeuren eene boete van een duizend j.-i, len, en buiten staat zijnde om de voorn, boete te v loen, arbitrairlijk en naar exigentie van zaken v "den gestraft." Men ziet dus, dat juist de zaak, waarop het aan- uit »het aanwezig zijn van brandende stoffen" in i bovenbedoelde bericht is weggelaten. Dat voorts tl vet van ouden datum is ontneemt niets aan bare kim bt. Wij houden ons ten volle overtuigd, dat de gedag- -din met deze wetsbepalingen niet bekend waren, fe.ze onbekendheid kan wellicht tot eene zeer milde 11 -.ssing der wet aanleiding geven. Ook is het mo- i jk, dat op nog andere gronden algeheele vrijspraak t.. Dit hopen wij natuurlijk evenzeer ais de cor- i ndent der Zz. Nbode het schijnt te verwachten. Het comité tot wering van school- eriuin alhier benoemde in zijne vergadering van •ter avond tot zijn penningmeester den heer G. II. der Meer Mobr, die deze benoeming .im. Maandag 1 November herdenkt onze geachte ecteur, de heer H. M. Wierte van Coe- I i n, zijn dertigjarige loopbaan als ambtenaar bij uk der posterijen. In 1856 aangesteld alssurnu- i„ ir, werd hij in 1862 tot commi s der 3e klasse hu it I rd, doorliep voorts beide hoogere rangen, de lu.i'-u als chef van dienst ten postkantore Arnhem, waarna hem in 1879 de tegenwoordige directie van het postkantoor te Goes en daaronder ressorteerend arrondissement N. en Z-Beveland werd opgedrageo. Moge hei den ijverigen jubilaris, die om zijn hu maan karakter en nauwgezetheid ieders achting geniet, nog langen tijd gegeven zijn tot den bloei en de welvaart van handel en nijverheid op Beveland mede te werken, welke, zij 't ook indirect, door een flink postbestuur zoo zeer worden bevorderd. Uit Goes schrijft men aan het Dagbl,: Toen vóór omstreeks een half jaar onze commis saris van politie in functie was getreden, wist men spoedig te vertellen dat hij erg streng was zoo »men" gelijk had, zou het èn voor de burgerij èn voor zijn ondergeschikten op den duur ondragelijk worden. Zonder echter acht te slaan op al die in omloop zijnde praatjes, ging hij getrouw zijn plicht vervullen en verlangde dit ook van zijn ondergeschikten. Ging 't vroeger in de Langekerkstraat op de feest- en Zon dagen, en soms ook op andere avonden, ruw toe, al spoedig na zijn optreden is dit veranderd; eiken avond wordt één agent aangewezen om aanhoudend in die straat te surveilleeren. Op markt-, feest- en Zaterdag avonden wordt ook op de opril der Groote Markt voor politietoezicht gezorgd. De burgerij beeft dus alle reden van tevredenheid, en, in plaats van hem ondrage lijk te vinden, begint men hem meer en meer te waardeeren. Zijn handelingen verdienen dan ook eeu woord van lof; want niet alleen des avonds, ook des nachts zorgt hij dat de politie haar plicht vervult. Getrouw laat hij op alle plaatsen de ronde doen en schroomt Diet om zelf na te gaan of de agenten zijn orders opvolgen. Is bet den agenten dus niet gemakkelijker gemaakt, toch zorgt hij ook voor hun welzijn. Zoo heeft hij lien voorzien van een signaalfluit en van mantels, terwijl, naar ik nit goede bron verneem, ze tegen den winter laarzen zullen bekomen. Evenals de burgers hebben dus ook de agenten reden tot tevredenheid. 'Vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken is door deskundigen een onderzoek ingesteld geworden naar den omvang en de wijze van uitbreiding van de scbaapspokkeu in Znid-Beveland. Daarbij is gebleken dat de toepassing der maatregelen tot bestrijding dier ziekte te wenschen overlaat en dat iu het bijzonder strengere toepassing van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) noodzakelijk is. Het bleek namelijk, dat vervoer van zieke zoowel als van ver dachte schapen vrij algemeen plaatshad en dat de afzondering daarvan onvolledig was. In een geval had vervoer van zieke schapen van de schaapskooi naar een stal op uur afstands daarvan gelegen plaats langs den openbaren weg en in tal van gevallen werd het verdacht vee tot grazen vrijgelaten en trof men op den openbaren weg verdachte kudden aan. In een ander geval werden de verdachte schapen ten deele op de hoeve vaD den broeder en ten deele op die van de moeder van deD eigenaar overgebracht. De burgemeesters meenden op grond van het tweede lid van genoemd wetsartikel dergelijk vervoer te mogen toelaten, waar zulks tot afzondering der zieken of tot voeding der verdachten noodzakelijk voorkwam. Ter onderdrukking van de epizoötie acht de Minister van Binnenlandsche Zaken het noodzakelijk, dat toe passing van het tweede lid van genoemd wetsartikel tot hooge uitzondering worde beperkt en dat in het vervolg, daar waar afzondering der zieken niet mogelijk is zonder vervoer langs den openbaren weg of over terreinen van anderen, afmaking der zieke schapen, overeenkomstig het le lid van 6 van art. 3 van het Koninklijk Besluit van 14 Maart 1880 (Staatsblad no 31) plaatshebbe. Ook mag naar het oordeel des Ministers, ten behoeve van het grazen, vervoer van de verdachte schapen, zooals thans dagelijks geschiedt, niet over terreinen van anderen en langs den openbaren weg plaatshebben. Ook daar waar afzondering der zieke schapen op de zelfde terreinen waar de verdachte schapen zijn, mo gelijk is, maar bij die afzondering gevaar van besmet ting voor de omgeving bestaat, doordien die terreinen door andere schaapskooien zijn omgeven, aan den open baren weg gelegen zijn, enz., acht de Minister afmaking der zieke schapen gewenscht. Nog komt het den Minister wenschelijk voor, dat de aan die ziekte gestorven of daaraan lijdende afge maakte schapen zooveel mogelijk worden verbrand, overeenkomstig de voorschriften van het Koninklijk Besluit van 9 Juni 1885 (Staatsblad no. 125). Teneinde de ontsmetting, waaraan de Minister ter uitroeiing der ziekte groote waarde hecht, zoo volledig mogelijk te doen plaatshebben, worden maatregelen beraamd om met de handgrepen der ontsmetting ten volle vertrouwde personen ter beschikking te stellen van de Burgemeesters, ter toepassing van art. 4 van het Koninkl jk Besluit van 14 Maart 1880 (Staatsblad no. 31), zooals dat is gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 31 Maart 1886 (Staatsblad no. 47). Eindelijk adviseeren de deskundigen de ovinatie op ruime schaal, als noodenting op de verdachte schapen, waar dit door de eigenaars toegestaan wordt, toete- pass-n. De directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht zal zoo noodig de eerste entingen persoonlijk toepassen. Dit zal kosteloos geschieden. Onder mededeeling van het bovenstaande doet de Commissaris des Konings in onze provincie, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, een ernstig beroep op de medewerking der burgemeesters in Zuid- Beveiand, om bij voorkomende gevallen art. 21 der wet in den bedoelden zin toetepassen en krachtige maatregelen tot afzondering te nemen. De Staatscourant no. 253 bevat de goedgekeurde statuten van de vereeniging sociëteit «Onder Ons" te Ierseke. Zij is aldaar gevestigd op de bovenzaal van het café »de Oesterbeurs" van den heer Harthoorn. Kortgene. Maandag werd ons eiland bezocht door den Commissaris des Konings in dit gewest. Na per spoorboot aangekomen te zijn, en in onze gemeente o. a de kerk, de scholen enz. bezocht te hebben, vertrok Z. E. des middags naar Wissekerke en langs den Anna-Fi iso-Polder naar Kolijnsplaat, alwaar Z. E. bij dhr. J. H. Bybau, lid van Gedeputeerde Staten, logeerde. De Commissaris is den volgenden dag, na de gemeente Kats bezocht te hebben, weder van hier per spoorboot naar Middelburg vertrokken. Te Zieriksee overleed gisterenmorgen op ruim 78-jarigen leeftijd mr. C. van der Lek deClercq van Stavenisse, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Z. M. heeft mr. J. P. Can benoemd tot school opziener in het arrond. Zieriksee. Uit Zieriksee wordt gemeld dat men met het herstellen van den dijk aan het Havenhoofd steeds voortgaat. Terwijl echter drie weken geleden ruim 60 man aan het werk was, zijn er nu nog een 20, bezig met het slaan van perkoenpalen, het steen- zetten en aanbrengen van aarde aan de binnenzijde van den dijk. Waarschijnlijk zal deze of de volgende week de aanbesteding van het zinkwerk volgen. De voortdurende peilingen wijzen op een aanmerkelijke diepte vlak voor den afgeschoven dijk. Tolen, In de op Maandagavond gehouden verga dering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door het bestuur meêgedeeid dat door het hoofdbestuur de heer J. II. C Heijse uit Zieriksee aangewezen is om eene spreekbeurt alhier te vervullen. Er waren door het hoofdbestuur twee onderwerpen ingezonden, uit welke het departement kiezen kon: n.l. sliet ware en valsche socialisme" en »De verhouding tusschen pachter en verpachter." Met algemeene stemmen werd besloten het eerste onderwerp door genoemden heer Heijse te laten behandelen, die einde November op zal treden De spreekbeurt van Maandagavond werd door ds. Telders uit Steenbergen vervuld. Hij verschafte de leden met hunne dames een genotvollen a'ond ten eerste door het leveren van een schildering van het karakter van een lasteraar naar aanleiding van het treurspel Othello van Shakespeare en ten tweede door het voordragen van Bach te Dresden van A. J. De Buil. Naar de M H. Ct. verneemt zal de zaak van den socialist Domela Nieuwenhuis in cassatie bepleit worden door mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer. De dag voor de behandeling dezer zaak is nog niet door den Hoogen Raad bepaald. Men schrijft aan het R. N. Zooals u weet, is de heer m r. P. J. G. V a n Diggelen, die door het hoofdkiesdistrict Sneek als afgevaardigde in de Tweede Kamer is gekozen, Grootmeester-Nationaal der Orde van vrijmetselaren in ons land. In verband met deze verkiezing zijn de volgende woorden in het Mafonniek Weekblad (het eenige vrijmetselaars-orgaan hier te lande) niet onbe langrijk. Het blad zegt: «Vrijmetselarij verschilt o. i. zooveel van staatkunde, dat wij het b v. als de grootste ramp zouden be schouwen, die de Orde in Nederland kon overkomen, indien de Grootmeester, gekozen tot volksvertegen woordiger, beide betrekkingen tegelijkertijd zoude blij ven bekleeden dat we het als het begin der volkomen dissolutie der Orde in Nederland zouden moeten be schouwen, indien b. v. de Grootmeester der Orde van vrijmetselaars gevonden werd in de anti-chambre van den Minister van Binnenlandsche Zaken 1" Dit werd op 15 October geschreven, dus vóór de heer Van Diggelen gekozen werd. Op 22 Oct. schrijft hetzelfde blad: »De ramp, waarover wij sprakenbedreigt ons inderdaad, indien de heer Van Diggelen, heden benoemd tot lid der Tweede Kamer voor bet district Sneek. de benoeming aanneemt en zijne waardigheid van Grootmeester niet nederlegt." In den laatsten tijd zijn bij de Kwee k- school voor zeevaart te Leiden buitengewoon veel jongens aangekomen, waarvan verscheidenen, die te zwak waren, moesten worde,n afgewezen. Ter voor koming van vergeefsche reizen kan het nuttig zijn te meiden, dat alleen flinke en stevige knapen kunnen worden aangenomen. Het stoomschip Noord-Braband, van Rot terdam naar Java, arriveerde 24 October te Padang. De »Bauern-Verein" in de Pruisische Rijnprovin cie had zich onlangs tot.de Dultsche Regeering gewend, met verzoek om een scherpere conti öle op de grenzen betreffende den fraud u leuzen invoer van Hollandsch vee. In antwoord daarop werd toen medegedeeld, dat geen scherper toezicht kon gehouden worden dan tot nu toe uitgeoefend is. De »Bauern-Verein" heeft nu opnieuw aan die Regeering verzocht de belasting op koeien, stieren en ossen, alsmede op kalveren beneden de 6 weken oud, uit Nederland afkomstig, zoodanig te verhoogen, dat de invoer geheel onmogelijk wordt gemaakt. De Belgische Regeering heeft, in strijd met het advies van Gedeputeerde Staten van Brabant, het ont werp voor de conversie der premieleeningen van Brussel bekrachtigd, zoodat die maatregel thans voorgoed is vastgesteld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De bisschop van Haarlem heeft den Eerw. heer kapelaan A. Schouten verplaatst van Goes naar Hoorn in zijne plaats alhier is benoemd de WEw. heer H. G. Klaphake, kapelaan te 's-Heerenhoek. Beroepen te 's-IIeer Hendrikskinderen ds. L. J. Van Rhijn Jr., te Vlaardingen. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Vlissingen is in de vacature Klomp het beroep uitge bracht op den heer dr. J. F. De Visser, predikant te Almeioo. Bij de Hervormda Gemeente te Wolfertsdijk zijn de beide aftredende notabelen, de heeren J. Polderman en J. Valkier, met volstrekte meerderheid van stemmen herkozen. Baarland. Bij de verkiezing voor twee notabelen bij de Hervormde Kerk op 25 Oct. jl. waren ingele verd 29 biljetten en werden uitgebracht 56 stemmen, omdat twee biljetten slechts éen naam bevatten. Uit gebracht werden 15 stemmen op M. Rnisaard, die dus verkozen is. Voorts verkregen A. De Mol, A. Nijsse en A. Zeevaart respectievelijk 12,10 en 11 stemmen, terwijl de overige over verschillende personen verdeeld waren. Op 1 November a. s. zal eene herstemming plaatshebben. Middelbnrg. Naar men verneemt zal de nieuwe verkiezing voor gemachtigden bij de Nederd. Herv. Kerk alhiertengevolge der door het klassikaal be stuur vernietigde verkiezing, op grond dat daaraan door niet-stemgereclitigde personen was deelgenomen thans plaatshebben op den 10 Nov. a. s. In de zitting der Synode van gisteren werden de verschillende voorloopig aangenomen bepalingen ter definitieve beslissing in stemming gebracht met dezen uitslag, dat met algemeene stemmen aangenomen werd het voorgestelde ten opzichte van art. 27 reglement examen, desgelijks het voorgestelde ten opzichte van art. 38 reglement godsdienstonderwijs, terwijl art. 39 eveneens met algemeene stemmen in zijnen tegenwoor- digen vorm onveranderd behouden bleef. De nieuwe alinea achter art. 14, 6° reglement op de kerkeraden en de nieuwe alinea art 1 al. 2 regle ment op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten, betreffende de in schrijving van met attestatie van elders overgekomenen in liet lidmatenboek der gemeente, werden mede aan genomen. De voorloopig aangenomen nieuwe alinea aan den aanvang van art. 22 reglement op de vacaturen, be treffende de vacatuurprediking door den riDg, werd verworpen met 14 tegen 4 stemmen. De commissie in wier handen het prae-advies der synodale commissie in zake de herziening van art. 168 Grondwet enz. was gesteld, bracht rapport uit en con cludeerde tot het aanbieden van een adres aan de Tweede Kamer, en daarvan afschr ft te zenden aan de regeering en aan de Eerste Kamer. Op Zaterdag 13 November a. s. zal voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan M. Z, 17 jaar, arbeider te Nieuwdorp, gemeente 's-IIeer Arends- kerkc, beklaagd van diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming. DlZ9 zondaar had op 13 Augustus jl. de vrijmoe lig- hcid zich door inklimmirg toegang te ver schalt <n in de woning van C. P. R., in de gemeente 's Heer

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1