1886. N°. 125. Zaterdag 23 October. 73sle jaargang. -cs<s>cs=<a3CP»- uohi De uitgave dezer Courant geschiedt Maaxdao, Woensdag en Vrijdaoavoxd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiiunt. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 22 October 1886. Hardheid. De Standaard schrijft naar aanleiding van de ver kiezing van den heer Van Diggelen: «Van Diggelen vertegenwoordigt vhet onveranderd behoud". Alzoo de «onverzoenlijkheid." Met hem stijgen de papieren der partij, die in de schoolquaestie van geen recht doen weten wil. Hiermeê echter daten weder de toch nog niet al te hooge kansen, dat het ten slotte nog tot een vergelijk tusschen de rechter- en linkerzijde komen zou. Met het omlaag gaan van deze kansen nu gaan ook omlaag de kansen, om de Grondwetsherziening door de sluizen in zee te krijgen. Wat triomfeert is dns eigenlijk de stagnatie-politiek. De tactiek «an hard tegen hard. De meest bedenke lijke parlementaire theorie voor de toekomst van ons vaderland." Wanneer dr. Kuyper deze theorie zoo verderfelijk acht, dan had men mogen verwachten, dat hij zijne aanhangers in de Kamer, die de non-possumus-politiek voorstonden, had weten te bewegen om hunne hard heid te laten varen en met het voorstel-De Beaufort mede te gaan. Of is bij De Standaard alleen de hardheid der te genpartij verderfelijk en eigen hardheid geoorloofd Zelf» de schijn dient vermeden De Standaardden uitslag der verkiezing te Sneek meldende, berekent daarbij, dat de anti-revolutionaire candidaat 300 stemmen boven den liberalen vooruit ging en eindigt het bericht dan met deze woorden »De heer Heldt, die ook voor Sneek in de Kamer zit, is, naar gemeld wordt, zeer ernstig ziek." Laadt De Standaard door deze vreemde samenkop peling van twee berichten niet den schijn op zich, dat zij hoopt op eene nieuwe verkiezing in Sneek. - Woensdagavond had de eerste lezing van dezen winter plaats in het gebouw der Christel ij ke jongelingsvereeniging «Ken den Heere in al uwe wegen". Ditmaal trad voor een niet zeer groot aantal toehoorders op ds. H. E1 f f e r s van Wolferts- dijk, die zijne rede begon met de mededeeling, dat hij wellicht dezen avond velen zou teleurstellen, die ge komen waren om te hooren spreken over mr. Is. Da Costa, zooals was aangekondigd. Dit toch zou maar ten deele het geval zijn, daar hij meer bepaald wenschte te spreken over zijne persoonlijke herinneringen aan Da Costa. Spreker schetste daarop dezen buitengewoon be gaafden man als jongeling, die, in 1798 geboren, reeds op 15jarigen leeftijd uitmuntte door zijn kunde boven zijne medescholieren en die toen in kennis kwam met zijn ouderen tijdgenoot mr. Willem Bilderdijk, welke niet geringen invloed uitoefende op zijn jeugdigen vriend, vooral ook wat betreft diens bekeering tot het Chris tendom, waarvan hij op 20 October 1822, dus juist dien avond 64 jaren geleden, het sacrament van den doop ontving. Vervolgens teekende ds. Elffers voor zijne toehoorders Da Costa als waar Christen, zich allereerst beroepende op de getuigenissen van prof. Van Oosterzee en dr. S. Van Ronkel, om ten slotte te komen tot sprekers persoonlijke kennismaking met Da Costa, uit welke periode menig treffend verhaal werd gedaan, waaruit hij bleek te zijn een waarachtig Christen, een groot geleerde, maar waarin hij ook geschetst werd als mensch en als zondaar. Geeft eene dergelijke lezing minder gelegenheid om den rijken inhoud in beknopten vorm terug te geven, de omstandigheid, dat zij werd gehouden door iemand, die de meeste der geschetste tafereelen zelf had bij gewoond, verleende er eene bijzondere belangrijkheid aan. De boeiende rede van ds. Elffers werd dan ook met de meeste aandacht door de aanwezigen gevolgd en heeft andermaal getoond, dat dergelijke lezingen uitermate geschikt zijn om aan menigeen een aange- namen en leerrijken avond te bezorgen. Nadat zich onlangs een geval van mazelen in deze gemeente had voorgedaan, dat door geene nieuwe werd gevolgd, koesterde men reeds de hoop, dat de ziekte bij dit enkele geval zich bepalen zou. Die hoop is ijdel geweest. In de laatste dagen zijn 11 nieuwe gevallen van mazelen ontstaan. Heinkenszand. Woensdag had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den weleerwaarden heer d s. C. S t e k e t e e A z., in leven predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier. Vooraf werd een korte kerkdienst gehouden door ds. De Pree uit Goes, tot bijwoning waarvan een groot aantal lidmaten der kerk waren uitgenoodigd. Na afloop van dezen dienst begaf men zich naar het sterfhuis van waar weldra de treurige stoet zich naar het kerkhof in beweging stelde. Aldaar aangekomen werd het lijk door leden der kerk graf waarts gedragen en toen de kist in de groeve was nedergedaald spraken ds. Elffers van Wolfertsdijk en ds. De Pree uit Goes beiden een woord van herinne ring aan wat de overledene door zijn handel en wan del ter eere der Kerk had verricht, waarna de aan wezigen het 2e vers van psalm 68 aanhieven. Ten slotte herdacht ook de heer C. De Schipper, ouderling dier gemeente alhier, den overledene met eenige woorden, waarna hij ook namens de familie allen dank zeidc voor de laatste eer aan den afgestorvene bewezen. Kats. De mazelen heerschen hier in steeds er ger mate. Daar zich ook een geval van mazelen bij het hoofd der school voordoet is Dinsdagnamiddag de school tot nader order gesloten. Gelukkig is de ziekte van geen kwaden aard, zoodat zich nog geen sterfgeval tengevolge daarvan heeft voorgedaan. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Wommels c. a. J. N o ontvanger derzelfde middelen te Breskens c. a. Bij kon. besluit van den 9en dezer is pensioen verleend aan jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, gewezen president der arr.-rechtbank te Zieriksee, ten bedrage van ƒ2334 'sjaars. Bij kon. besluit van 14 dezer is pensioen verleend aan P. J. Van Santen, gewezen directeur van het postkantoor te Breskens, 305 's jaars. Met ingang van 1 November e. k. zal de ijker J. Schraverte Rotterdam zijne functie vervullen. Het Kamerlid Heldt is ernstig ongesteld zware koortsen paren zich aan eene ontsteking in de keel. Volgens zijn geneesheer is een en ander het gevolg van het lezen eener oude courant, waarin zich vermoedelijk bacteriën bevonden. Gelukkig luiden de laatste berichten omtrent den zieke gunstiger. Hypnotisme en biologie. Zonderling, zegt de Geneesk. Ct., neen, eigenlijk betreurenswaar dig is het, dat dezelfde arts tot wien ieder bij ziekte of ongeval zoo gaarne zijn toevlucht neemt, in wiens hulp en raad men dan zoo'n onbeperkt vertrouwen stelt, maar al te vaak wantrouwen ontmoet, als hij zijne stem verheft tegen moeielijk verklaarbare zaken, welke meestal ondernomen worden om uit de lichtge- loovigheid munt te slaan. Hij mist zijn invloed als het geld vertooningen, welke met het kleed der mys tiek worden omhangen. Gold het enkel onbegrijpelijk heden alleen dienstig tot uitspanning, tot aardige ver rassingen, zonder dat ze voor eenig persoon schade aanbrengen, dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben, maar daarbij laat men het niet. Het is waar, de geneesheeren kunnen de verrich tingen van een Donato evenmin direct verklaren als die van andere goochelaars maar wel kunnen zij ver klaren, dat die gevaarlijk zijn vanwege den schadelijken invloed, dien de hypnotische en biologische bewerkin gen op het sujet moeten uitoefenen. Die schadelijke invloeden zijn door een zoo groot aantal feiten beves tigd, dat het boven allen twijfel gevaarlijk is een fas- cinateur vrijheid te laten, om zijn spel met de gezond heid van het publiek voort te zetten, niet alleen met de gezondheid van het sujet, dat er zich toe leent, maar ook met die van geheel het toeschouwend pu bliek. Of is men vergeten, hoeveel duizenden in het begin der vorige eeuw vielen als het werk der con- vulsionnairen te Parijs heeft men geen notitie geno men van de onzinnige geestdrift der camisards, van de afschuwelijke martelingen bij het houden der Ameri- kaansche camp-meetings, van de Schotsche revivals, van den epidemischen zelfmoord der Milaneesche maag den, van de bekende epileptische epidemiën in het weeshuis te Haarlem, en van zoovele andere treurige verschijnselen, die meest allen door één voorbeeld aanstekelijk werden Is het niet algemeen bekend, dat epilepsie, Vitusdans en meer dergelijke zenuwziek ten, alleen door het aanschouwen besmettelijk werden? En als men nu ziet, dat daar personen plotseling, als door eene toovermacht, op den grond worden gewor pen, het bewustzijn verliezen of tot onwillekeurige bewegingen worden gedwongen, ligt het dan niet voor de hand, dat zulke tooneelen het gemoed, vooral van kleine en groote kinderen, moeten schokken en allicht tot navolging opwekken Hier behoeft echter geen vraagteeken meer gezet te worden, nu van die nadeelige uitwerkingen reeds zijn bekend geworden. De Geneesk. Ct. meent, dat de in haar voorlaatst nummer aan offlciëele rapporten ontleende reeds meer dan voldoende moesten zijn voor het openbaar gezag om paal en perk te stellen aan die gevaarlijke aardigheden. Het Geneeskundig Staatstoezicht wijdt minutieuse zorg aan het voorkomen van besmetting der overige organen, maar nu mag ook het zenuw- en hersenge stel wel een beroep doen op diezelfde bescherming, al wordt de aanval daarop ook bewimpeld in den vorm eener vermakelijke voorstelling en door het publiek met applaudissement begroet. In het begin van dit jaar wendden zich een 25- tal aspirant-landmeters bij het kadaster tot den Minister van financiën met verzoek om verbete ring van hunne positie. Allen hadden zij het examen voor landmeter met gunstig gevolg afgelegd en allen werden zij belast met werkzaamheden van aangestelde landmeters, zoodat zij precies dezelfde functiën verrich ten, zonder de daaraan geëvenredigde traktementen te genieten. Immers de toelage voor adspirant-land- meter bij het kadaster is 600 'sjaars en het trakte ment van landmeter 3e klasse 4200 a 4400. Daarbij komt nog, dat de leeftijd der aangestelde land meters binnen een aantal jaren nog geen vacaturen doet verwachten, zoodat de aspiranten èn voor het tegenwoordige èn voor de toekomst, met het oog op eventueel pensioen, in zeer ongunstige omstandigheden verkeeren. Zij drongen dus aan op uitbreiding van het personeel der landmeters. De Minister van financiën vond geen aanleiding terstond aan dat verzoek te voldoen, maar heeft nu bij de staatsbegrooting zijn voornemen te kennen ge geven, om aan verschillende aspirant-landmeters den nieuw te scheppen rang toe te kennen van landmeter 4e klop eene jaarwedde van 900. Thans hebben de aspirant landmeters zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend. Zij wijzen er op, dat in het voorstel zelf der regeering het bewijs is gelegen, dat deze de billijkheid van den wensch van adressanten tot uitbreiding van het landmeters-personeel toegeeft; dat echter door het thans voorgestelde middel aan de bezwaren niet wordt tegemoet gekomen; dat immers, ook wanneer verschillende aspirant-land- meters in plaats van, zooals tot nu toe, tot landmeter 3e klasse op eene jaarwedde van 42004 400 te worden benoemd, zullen zijn bevorderd tot landmeter 4e klasse, nog verschillende andere in den tegenwoor- digen ongelukkigen toestand zullen blijven; dat van de 900 jaarwedde, die de gelukkigsten dan zullen ontvangen, nog gedurende 5 jaren een vijfde voor het pensioen zal worden gekort, zoodat zij zuiver zullen ontvangen 720 gulden 'sjaars, en dat na een gemiddelden diensttijd van 8 jaren; dat de financiëele gevolgen van eene algeheele vervulling van de wenschen van adressanten in totaal zullen zijn ƒ8,500, zoodat zelfs met deze regeling de betrokken afdeeling der begrooting nog lager blijft dan voor het vorige jaar is toegestaan. Adressanten verzoeken de Kamer derhalve den Minister van financien in de ge legenheid te stellen om te voldoen aan de billijkheid, en adressanten aan te stellen tot landmeter der 3e kl. De Ned. Amer. Stoomvaart-Maat schap p ij heeft hare schepen met een vermeerderd, dat den naam «Rotterdam" zal dragen en den 6en November a. s. zijne eerste vaart in haren dienst doen. Het is een stoomschip met 4 dekken, 4 masten, 7 waterdichte schotten, eene krachtige compound stoom machine en door zijne lengte van 392 voet het grootste stoomschip dat onder Nederlandsche vlag vaart. Het schip heeft geheel nieuwe inrichtingen voor ongeveer 450 kajuits-passagiers. Zoowel de eerste als tweede klasse-slaapkamers en salons zijn in het midden van het schip vóór de machineshierdoor zijn de kajuits passagiers, méér dan anders, gewaarborgd tegen de onaangename gevolgen van de slingerende bewegingen, waaraan een stoomschip, bij eenigszins ruw weder, altijd blootgesteld is. Voorts is de indeeling van het stoomschip van dien aard, dat in alle opzichten aan de eischen van het reizend publiek kan geacht worden in de ruimste mate voldaan te zijn; o. a. treft men er eene electrische verlichting aan, terwijl alle klassen, ook de derde, door je stoomgeleiding verwarmd wor den en de luchtverversching door machinale ventilators geschiedt. Het verblijf in zulk een schip behoeft voor zeker niet onder te doen voor dat in menig hötel. Te Amsterdam en in Den Haag loopt het ge rucht, dat een belangrijke wijziging in het mi nisterie ophanden is. De Minister Bloem zou de portefeuille van Financiën neerleggen, welke door den heer Springer van Eyk zou worden overgenomen. Als opvolger van laatst genoemde aan het departement van Koloniën wordt de heer Levyssohn Norman, oud-lid van den Raad van Ned. Indië, aangewezen. Bovendien zou de heer Van Rees aftreden als gou- verneur-gpneraal, om te worden vervangen door luit.- generaal Verspijck. Volgens informatiën van het Handelsbl. heeft dit gerucht geen ernstigen grond. Personen in Den Haag, die in den regel wel ingelicht zijn, houden het voor een canard. In den Moniteur de Rome komt het bericht voor, dat het Pauselijk Gouvernement bij de Neder landsche Regeering stappen doet om het herstel van de Nederlandsche legatie bij den Paus te verkrijgen. Uit Deu Haag werd aan L'Indép. getelegrafeerd, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram wordt de gonvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 816,870 picols. (St. Ct.) Omtrent de bank van leening te Breda deelt de Tijd het volgende mede «Voor zoover men reeds heeft kunnen nagaan is slechts voor een waarde van 25,000 aan beleende panden aanwezig. Het is zeker dat er verlies zal worden geleden, doch om de hoegrootheid van dit verlies te kunnen bepalen, zal men den staat van zaken van 1830 af. zijnde het jaar der oprichting van de bank, moeten nagaan. De gewezen directeur heeft verder fictieve beleeningen geboekt. Om deze te be dekken knipte hij strookjes, die anders aan de belee- ners worden uitgereikt, uit het beleeningsregister; deze werden zorgvuldig bewaard, zoodat zij alle nog gevonden zijn. Hieruit volgt, dat de boeken steeds in orde werden bevonden, zoodat zelfs de laatste rekening der bank werd goedgekeurd door den Raad, onder toekenning van lof voor het gehouden beheer 1 De directeur «bezweek" terwijl men bezig was den jaarstaat met de beleende panden te vergelijken. De commissie van beheer is gemachtigd een oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van directeur, op een jaarwedde van ƒ1000 en vrije woning". Naar men verneemt, bestaan er ook bij de H o 11. IJ z e r e n S p m ij. plannen van conversie harer 4 pets. schuld. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben met 4 tegen 3 stemmen hun goedkeuring geweigerd aan het besluit van den Gemeenteraad van Brussel be trekkelijk de conversie, omdat, naar hun oordeel, de voor de amortisatie van de nieuwe leening gestelde termijn te lang is. Men denkt echter, dat de Regeering dat besluit van Gedeputeerde Staten zal vernietigen. De Vereeniging ter bevordering van volks gezondheid te Leeuwarden heeft besloten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres in te dienen, strekkende om te verzoeken dat bij de her ziening der geneeskundige wetten door strenge verbods bepalingen gewaakt worde tegen den verkoop in het klein van geneesmiddelen en tegen de uitoefening van de geneeskundige praktijk door onbevoegden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Pella, staat Iowa, in Noord-Amerika, heeft zich eene vereeniging van mannen en vrouwen gevormd, met het doel de Nederlandsche letterkunde te beoefenen. Reeds heeft de heer Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, de opdracht ontvangen, de belangrijkste werken onzer letterkundigen uit den Iaatsten tijd aan te koopen. Dit is, voor zoover bekend is, de eerste vereeniging van dien aard in Amerika. Woodite is de naam van eene compositie, uitge vonden door eene vrouw, mevr. Wood, en bestemd voor de bescherming von torpedobooten tegen projec tielen, van welke zelfs de kleinste gevaarlijk zijn voor deze soort van vaartuigen. De stof van mad. Wood is beter dan caoutchouc, gelijkt op gevulcaniseerde caoutchouc, is zeer elastiek en hecht zich aan de te beschutten voorwerpen. De marine-autoriteiten, die de uitvinding hebben onderzocht, roemen haar zeer. Boekaankondiging. Maandblad van het Genealogisch Heraldiek Genootschap de Nederlandsche Leeuw. 's-Gravenhage. Inhoud. 1886 no. 8. Benoemde leden, enz. Aan- teekeningen omtrent de doopsgezinde familie de Vries, door L. J. A. Braakenburg. Geslacht van Oldenbarne- veld, door A. de Roever Nz. De ambachtsheerlijkheid en het geslacht van der Nisse, door J. C. v. d. M. (Met eene plaat.) Geslacht Mulert (vervolg). Familie berichten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Woensdag alhier gehouden herstemming voor twee leden van het kiescollege der N. H. gemeente zijn gekozen de heeren J. Plazier Jz. met 414 en M. A. Quist met 103 stemmen. De heeren A. L. Den Hartog en J. Pijke bekwamen respectievelijk 87 en 85 stemmen. Kloetinge. Met bijna algemeene stemmen zijn tot leden van het kiescollege bij de Hervormde Gemeente alhier herkozen de heeren A. Van de Linde, A. Van Liere en J. Goedbloed. De algemeene kevkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft op advies van het classicaal be stuur met algemeene stemmen op éen na besloten de verkiezing van Juni jl. van gemachtigden voor het kiescollege te vernietigen, naar aanleiding van daarbij plaats gehad hebbende onregelmatigheden, hoofdzake lijk omdat 39 personen daaraan hadden deelgenomen, die daartoe niet gerechtigd waren. Er zal nu eene nieuwe vei kiezing worden uitgeschreven.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1