een Huisje SCHOUWING iu Wegen en Voetpaden Rilland-Bat h. Wegen en Voetpaden Kunstwerken in de gemeente IERSEKE, op Maandag den 25 October 1886. Terstond te huur gevraagd aan de straat woont, beijvart zich om een begaanbaar pad te krijgen, tot waar de vastere bodem begint. Zulke zandpaadjes langs wegen vindt men in deze streek veel. Het is dan ook zeer gemakkelijk het be- noodigde materiaal daarvoor te verkrijgen. Op een half uur afstands van hier gaat men het aan den binnenrand der duinen halen. "Voor gevaar, dat daaruit kon ontstaan, behoeft men niet bevreesd te zijn, omdat de duinen daar ter plaatse een aanmerkelijke breedte bezitten. De oogst der suikerbieten valt in de omstreken van Zevenbergen den landbouwer zeer tegen. De bieten zijn over 't algemeen niet groot. Volgens bericht uit Southampton van kapitein Kromwijk, voerende het stoomschip »Noord-Holland", bepaalt zich de schade tot verschansing en booten en het verlies van kippenhokken, trappen enz. De repa ratie zal waarschijnlijk binnen 5 dageu voltooid zijn en het schip alsdan de reis vervolgen. Passagiers en troepen zijn allen wel. Te Roermond is tegen een tweetal personen, die aan een agent van politie hulp weigerden om iemand, die zich tegen zijn gevangenneming verzette, aan te houden en over te brengen, proces-verbaal op gemaakt. In de Haagsche Courant bericht de heer de Bergh, dat het ontslag van mevrouw Bulkley volgde op de mededeeling door den Minster aan Zijne Majesteit van een geheim, hetwelk de heer De Bergh aan den Minister had geopenbaard. Deze week werd te Rotterdam een schoonmaak ster uitgezonden, om een nieuwe woning te reinigen. Des avonds kwam zij echter niet terug. Men stelde een onderzoek in en vond haar met het bovenlijf in den schoorsteen en de voeten op den grond. In haar ijver had zij meer willen doen dan haar gevraagd was en schoorsteenvegerswerk willen verrichten, met het gevolg, dat zij zich zelve niet uit haar benarde positie had kunnen redden. Zij had een paar uren aldus door gebracht, doch heeft er geen schadelijke gevolgen van ondervonden. De Amst. corr. van het U. D. merkt, naar aan leiding van het lied door Jansen uit Middelburg Zondag in eene socialistische vergadering gezongen en door hem gedicht en op muziek gezet, zeer terecht op ïHet kan niet onnuttig zijn, bij deze gelegenheid hier te vermelden, dat hij niet lang geleden zijne fortuin als componist op geheel andere wijze beproefde te maken. Toen namelijk vervaardigde hij lofliederen op leden van het Koninklijk Huis, en zond die als blijk van zijn hulde aan Hunne Majesteiten. Het zij dat met deze voortbrengselen zijner gaven als toon- en verzendichter en de toezending daarvan aan HH. MM. het doel niet werd bereikt, hetzij er andere motieven in het spel zijn, deze vurige huidebrenger aan het Koninklijk Huis houdt nu lofspraken op de roode vlag der revolutie, en wijdt met geestdrift zijne zangen aan de sociaal-democraten. n Je moet ze maar proeven 1" roepen op onze straten de fruitkoopers achter hunne kruiwagens." Te Affender zijn 10 kinderen" in éen gezin, die samen 640 jaren tellen. Een leerling van de H. Burgerschool te Harlingen kreeg strafwerk en om zich aan die schande te ont trekken, verliet hij heimelijk 't ouderlijk huis, de stad, het land en wandelde naar Bremerhaven, waar zijn vader hem na lang zoeken terugvond, gereed om zich op een schip te engageeren. Bij de beschrijving van een storm las men in een of ander werkvToen de orkaan zich in al zijn woede verhief, helde het vaartuig naar bakboord en rolde de kapitein en nog een vat jenever over boord." Te Wanneperveen is het kind van een landbouwer overleden tengevolge van het. eten van de vruchten van de vergiftige Zwarte Nachtschade solanum ni grum.) Dit is eene plant, die veelvuldig langs wegen en tuinen wordt aangetroffen en thans met rijpe en onrijpe bessen getooid is. Zondag jl. werden alle leden van het huisgezin v. d. V. te Sliedreeht onpasselijkbij enkelen deden zich zelfs brakingen voor. Vermoedelijk vindt dit ver schijnsel zijn grond in het feit, dat het water, tot bereiding van het voedsel, in een vertind koperen ketel, waarvan echter het tin door veelvuldig gebruik ge sleten was, gekookt werd. Ofschoon het bij geen der lijders ernstige gevolgen had, is het hiermede toch niet ondienstig er op te wijzen, hoe oplettend moet te werk gegaan worden met het toebereiden van spijzen, als hierbij van vertind gereedschap gebruikt gemaakt wordt. Volgens telegram bij de Vereeniging van Assu radeuren te Amsterdam ontvangenis het schip nJacoba" op zee gezonken. Al de opvarenden zijn gered en te Telok Betong geland. Succi zal gedurende zijn vasten te Parijs groote marschen maken, in militaire uniform gekleed en met den ransel op den rug. Ook is hij van plan, om, wanneer het water Diet te koud is, zich tweemaal daags in de Seine te dompelen. Hij gebruikt thans vier biefstukken daags, benevens drie dozijn oesters, verscheiden sneden kalfsvleesch enz. en heeft door dezen levensregel zijn normaal gewicht van 61 kilo's teruggekregen. Een geniale diefstal had onlangs te Parijs plaats. Men zag een gezadeld paard door de straten hollen zonder ruiter. Ieder ging uit den weg, tot eindelijk een moedig man het paard tot staan bracht. Onmid dellijk loopt een welgekleed heer op hem toe, bedankt hem, stijgt op en rijdt weg. Nauwelijks is hij uit het oog, of de ware eigenaar komt zonder hoed, met ge scheurde kleederen en met modder bevlekt aanloopen en zijn paard zoeken. De dief, die zich met 't dier, dat groote waarde bezat, verwijderde, wordt gezocht. De tegenwoordige verkiezingsstrijd in Tennessee is inderdaad een aardigheid te noemen. De Republi keinen hebben Alfred A. Taylor tot candidaat voor Gouverneur, de Democraten zijn broeder Robert L. Taylor en de Prohibitionisten hunnen vader Nathaniel G. Taylor. Men denkt, voegt het blad, waaruit wij dit bericht ontleenen, er leuk bij, dat de vader de meeste kans heeft om gekozen te worden, »zooals ook betamelijk zou zijn" Uit Weisenbach is bericht ontvangen, dat het lijk van gravin Arnim, op welks ontdekking eene premie van 10,000 mark is uitgeloofd, door eene visscher nabij Gernsbach gevonden is aan den oever van de Murg, op eene plek die sinds eenigen tijd onder water had gestaan. Bij de gerechtelijke schouwing is gebleken, dat er volstrekt geen reden bestaat om aan eene misdaad te denken, maar wel voor het vermoeden dat zij bij ongeluk in het water was geraakt. Er is in Frankrijk weder sprake van een belasting op ongehuwde mannen. Een verzoekschrift om zulk een belasting is aan de Kamer van afgevaardigden gezonden. Daarin wordt er op gewezen, dat te Parijs alleen wel een half miltioen ongehuwde en slechts 379,000 ge huwde mannen zijn. Voorts wordt in het adres herinnerd, dat vroeger in verschillende landen die belasting bestond. De Fransche «Conventie" nam haar aan, en in de republieken der Oudheid was zij ingevoerd, o. a. in Rome, waar de zoude vrijers" een ronde som moesten betalen, en onder Camillus zelfs gedwongen werden, met de weduwen van gesneuvelde landsverdedigers te trouwen. Ook Plato veroordeelde ongehuwde mannen tot geldboete. In Sparta mochten de vrouwen de »oude vrijers" in den tempel van Hercules afrossen. Hoorde men alleen deze meeningen, zoo merkt het N. v. d. L. naar aanleiding hiervan op, dan zou men terecht kunnen vragen waarom reeds niet overal en sinds alle tijden dergelijke belastingen bestonden, maar men zal zich zeker ook wel afvragen of het huwelijk eene zaak is waartoe men door middel van belas tingen gedwongen moet worden. En dan nog de con sequentie van den Dictator CamillusIn zake huwe lijk gaat niets boven den natuurlijken drangtot dusver heeft men daarover in de wereld niet te klagen. Integendeelmenigeen vraagt zich af, of de toeneming van het menschelijk geslacht niet te snel gaat. Alleen Frankrijk heeft over het tegendeel te klagen. Dat er overigens nog op economische gronden te pleiten valt tegen het eischen van vergoeding wegens het niet gebruik maken van de een of andere instel ling zal men ook licht bevroeden. Te Dyon, in de brouwerij Blum, op de Quai d'Occident, is een afgrijselijk ongeluk voorgevallen. Vijf bedienden waren aan den ketel werkzaam met het koken van eene hoeveelheid teer, van een kubieken meter inhoud. Toen de teer gloeiend en vloeiend was, riep de kuiper Gerald den werkman Muller. Zij staken eene ijzeren staaf door de twee ooren van den ketel en wilden dezen van het vuur nemen; doch eensklaps begon Gerald te beven, slaakte een kreet en stortte voorover. Door het plotselinge loslaten van de ijzeren staaf helde de ketel over, en nu vloog de kokende massa teer boven op den armen kuiper. Muller, die den ongelukkige ter hulp schoot en daarom in het kokende vocht moest loopen, werd deerlijk aan handen en voeten verbrand. Wat Gerald aangaat, deze werd in een afgrijselijken toestand on kenbaar naar het gasthuis gebracht. Te Londen is de zoogenaamde «gouden koets" van koning Thibau van Birma tentoongesteld. De rijtuigfabrikant heeft waarschijnlijk eene Fransche koets uit den tijd van het Directoire als model ge nomen, en heeft dit door overdadige versieringen nog zoeken te overtreffen. De portiervensters bestaan uit glas-mozaïek, dat als kristal glinstert. In het midden prijkt in basreliëf een rijk vergulde pauw. Boven op het rijtuig tronen twee gebeeldhouwde pauwen, waarboven een zonne scherm is uitgebreid. In het met roode zijde bekleede voertuig is slechts plaats voor één persoon, nl. voor Z. M. den Koning van Birma. Een bok voor den koetsier zoekt men tevergeefs aan het rijtuig, daar in Birma ossen als trekdieren gebezigd worden en deze door drijvers, die er naast loopen, worden be stuurd. Alles wat hout en ijzer is aan dit gevaarte, is rijk verguld. Laatste en telegraphische berichten. Naar men ons meldt is het ter inschrijving aangeboden bedrag voor de Nederlandsche Land- bouwbank niet geheel volteekend. Er worden echter pogingen aangewend om het ontbrekende aan te vullen en aldus het totstandkomen der zaak te verzekeren. Sneek. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in dit hoofdkiesdistrict waren uitgebracht 4063 geldige stemmen. Gekozen werd mr. P. J. G. VAN DIGGELEN (1.) met 2086 stemmen; mr. W. G. baron Brantsen Van de Zijp (a.) bekwam 1977 stemmen. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 20 October 1886. Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie met een barometerstand van onge veer 755 m.M. in het centrum bevindt zich vrij nabij en Z.Westwaarts van ons. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en N.oostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht aur: Helder 2 m.M. boven Vlis- singen. Hedenochtend acht uur: Groningen 2 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een755.8 m.M. VerwachtingZwakke Zuidoostelijke wind, veran derlijk weftr, vermoedelijk regen. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand Augustus 1886. Van het hulpkantoor 's-Heer A r e n d s k e r k 1. Wed. Van den Broeke, Nieuwer-Amstel. Verzonden geweest naar AMERIKA. 1. C. Ossewaarde naar NOORWEGEN, van het hulpkantoor Wemeldinge. 1. M. Adriaansen, Frederikstad. Burgerlijke Stand Goes van 1620 October 1886. Geboren: 19, Johan, z. v. Hubrecht Johannes Pieter Visser en Dina Van Hoorn. Overleden: 16. Anthony Van Hese, 51 j., gehuwd met Francina Kloosterman 17, Johanna Bal, 36 j., gehuwd met Adriaan Leempoel. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 27 Oct. Ierseke, toren, Hannink. 29 Borsele, oeververdedigingswerken, Polderbestuur Borsele. Verkoopinpn en Verpachtingen. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 21 Oct. Ierseke, woonhuizen en erven, Pelle en Lansen Croin. 21 Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 22 Driewegen, bouwland, Pelle en Lansen Croin. 26 h Hansweerd, manufacturen, De Vos. 27 Kruiningen, inspan enz., Pelle. 27[28 Oct. Ierseke, manufacturen enz., De Vos. 28 Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 29 Ierseke, diversen, Mulock Houwer. 29 h Ierseke, oesters enz., Prins. 1 Nov. Kap ell e, wisscben, Gallis Merens. 1 u Kapelle, wisscben, Pelle. 4 Kruiningen, woonhuis en erf, Pelle en Lansen Croin. 4 Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 4 Waarde, boomen, De Vos. 5 u Ovezand, boomen, Van der Kloes. 5 f 's-Heer Arendsk., bouw- en weilDe Ronde Bresser. 8 Biezelinge, boomen, Gallis Merens. 11 Heinkenszand, boomen, De Rende Bresser. 17 's-Heerenboek, boomen, De Ronde Bresser. 25 f 's-Heer Arendskerke, boomen, De Ronde Bresser. Marktberichten. GOES, 19 October 1886. De aanvoer van alle artikelen was gering en kwam in de prijzen geene verandering. Alleen Bruine Boonen in beste qualiteit werden iets hooger betaald. per hectoliter 7,— 6,50 a 7,30 7,15 5,50 4,50 4,20 2,75 5,50 a a 1,22 a 4,60 a 1886. 5,80 5,— 4,50 3.- 9,25 9,75 5,75 1,30 4,80 Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius gis S a-s co OO tóe-a. 's morgens 8 754.5 z.o. Half bew. +12 smidd. 12% 754.5 Licht bew. 15 s avonds 5 754.5 Betrokken. +14 Oude TARWE Nieuwe TARWE Oude en Jarige ROGGE Nieuwe ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BLAUWE ERWTEN BRUINE BOONEN PAAKDENBOONEN KOOLZAAD BOTER per K. G. (Ned-ISJ EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 18 October Tar w e. Wederom was de aanvoer van Inlandscbe witte matig, die tot vorige prijzen langzaam opruimde. Jarige Zeeuwsche, de beste f'7,30 a f7,75, soms daar boven, goede en mindere f6,60 a f7,25. Nieuwe dito, de beste f 7,20 a f 7,50, soms daarboven, goede en mindere f 6,20 a f 7. Op de wicht werd verkocht jarige van f 8,70 tot f9 en nieuwe van f 8,50 tot f 8,90 per 100 kilo naar qualiteit Rogge. Mooie inlandsche komt weinig voor. Het was ruim prijshoudend, tweede qualiteit daarentegen voldoende ter markt en tot vorige prijzen moeielijk te verkoopen. De beste f 5,70 a t 5,90, voor de zaai daarboven, mindere f 5 a f 5,60. Gerst ondervond wederom goede vraag, soms werd zelfs voor pnike qualiteit iets meer besteed. Zeeuwsche winter f 3,80 a f 4,75, dito zomer f 3,70 a f 4,60, Che valier in de beste qualiteiten, die echter weinig voor komen, tot ruim vorige prijzen zeer gezocht, de ordinaire echter ging traag van de hand, de beste f 5,60 a f 5,80. mindere f5 a f5,60. Voor Haver was tot vorige prijzen weder niet veel kooplust De beste f3,20, f3,60, extra zware daar boven, mindere f2,50, f3,10. Paardenboonen gingen alsvoren van de hand f5,70, f 6,30. Duiven boonen alsvoren, van f6,50 tot f7,25. Bruine Boonen met kleine aanvoeren tot ruim vorige prijzen gemakkelijk te verkoopen. De beste f9,75, f 10,25, mindere f8,75, f9,50 Witte Boonen, die voldoende waren aangeboden, in den beginne vorige prijzen te bedingen, doch later moeielijk zoo te plaatsen. De beste f9,50, f9,76, min dere f 8,50, f9,25. Blauwe Erwten beperkt toegevoerd, in de kook- soorten 10 a 20 ets. hooger begeerd. De beste 18,60, f9,20, mindere f8,40, f8,80 Niet-kokende f6,80, f7. Koolzaad met weinig vertier van f7,50 tot f8. Hennepzaad van f5,50 a f6,60 te bekomen. Kanariezaad onveranderd. Jarig f 9,50, f 10,50, nieuw f 8,50, f 10. Vlas De aanvoer bestond heden uit ongeveer 13000 steen, die grootendeels onverkocht zijn gebleven, door dien de vraag voor de aangevoerde qualiteit slechts zeer beperkt wasvoor hetgeen dat verkocht werd, waren vorige prijzen niet te bedingen. L ij n z a a d 'ruim aangevoerd, maar aangezien er vrij algemeen gekoeht, werd, bleven prijzen onveranderd, ofschoon voor de beste niet meer zoo gemakkelijk f 14 te bedingen was. Meekrap Het aanbod van nieuwe onberoofde was ruimer, de puikste vaten vonden tot vaste prijzen nemers, doch voor mindere was geen kooplust. Racijn zonder zaken. Meelbericht. De omzet was de vorige week niet geheel onbeduidend en werden de prijzen iets vaster, zoodat de week zeer vast sloot. Heden kwamen tot genoteerde prijzen enkele afdoe ningen tot stand. Zeeuwsche eieren f5,de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 6000 heet., prijs f 1,per 50 kilo. ROTTERDAM, 19 October 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 1009 vette runderen, 1082 magere dito, 364 vette en graskalveren295 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen leqrial. 70 c., 2e qual. 65 c., 3e qual. 60 c., kalv. Ie qual. 80 c., 2e qual. 65 c., schapen le qual. 55 c, 2e qual. 60 c., alles per kilo; varkens le qual. 21 e., 2e qual. 20 c, 3e qual. 19 c., licht soort 20 a 21 c., per hilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f64, 2e qual. f60, 3e qual. f56, per J/2 kilo 50 a 75 e. Aardappelen. Champions f 1,90 a f 2,magnum bonum fl,90 a f2,Zeeuwsche blauwe f2,20 a f2,40, jammen poters fl.50 a fl,80, alles per heet. Bij tamelijken aanvoer handel flauw; vooral in jam men overtreft de aanvoer ver de vraag. -A-d^rertontien. Zondag 24 October a. s. hopen onze geliefde ouders AART MARTEIJN en NEELTJE VAN LOO hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen en behuwdkind. Kruiningen, den 21 October 1886. Bevallen van een ZOON: R. EMANUËL—Leman. Tiel, 18 October 1886. Eenige kennisgeving. Heden namiddag 1 uur overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, in den ouderdom van ruim 63 jaren, mijn geliefde broeder, de heer LEENDERT JO HANNES EIJBAARD, rustend geneesheer alhier. Krabbendijke, 18 October 1886. Wed. M. G. De GRAAG— Eijbaard. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieveling JACOB QÜIRINUS CORNELIS, in den leeftijd van 3 jaar en 5 maanden, na eene hevige ziekte van slechts 7 dagen. Krabbendijke, 20 October 1886. C. C. WELLEMAN en eebtgenoote. Bijzondere en algemeene kennisgeving Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden overgrootvader, grootvader, vader en behuwdvader JAN DE LOOFF, betuigen wij onzen hartelijken dank. Kolijnsplaat, 18 October 1886. Namens de familie, D. DE LOOFF. Hun, die iets te vorderen hebben van Pieter Van de Schraalt, overleden te We meldinge den 6 September 1886, wordt verzocht daarvan opgaaf te doen ten kan tore van den Notaris PILAAR te Goes, vóór den 1 November aanst. IN DE GEMEENTE GEDEPUTEE RDEST ATENVAN ZEELAND maken bekend, dat bezwaren zijn ingebracht tegen den door den gemeenteraad van Rilland-Bath voorloopig vastgestelden lig ger der Wegen en Voetpaden; omdat daarin zijn opgenomen de weg langs den Zee- en Separatiedijk van den Eersten Bathpolder en een dwarsweg in dien polder (nos. 22 en 23 van den ligger) en roepen alle belanghebbende besturen, commissiën en personen op om in persoon of bij gemachtigde in de vergadering van Vrijdag 29 October a. s., des namiddags te éen uur, te Middelburg hunne belangen toe te lichten. Dagelijks op de werkuren kan ter Pro vinciale Griffie inzage en tegen betaling der kosten afschrift of uittreksel van de stuk ken bekomen worden. Middelburg, 15 October 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. OP DE MET DE te beginnen TE IERSEKE of gedeelte daarvan, voor een klein gezin. Adres den Weled. heer M. DE KORTE aldaar.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3