1886. N°. 124. Donderdag 21 October. 73s,c jaargang. 4 Koloniën. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. De prijs der gewone advertentian is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven o cents per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maajtoao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als baiten Goes, f 1,15. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DXTMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. GOES, 20 October 188#. In de gisteravond gehouden vergadering van het comité tot wering van schoolverzuim deelde de waarnemende voorzitter, de heer J. Fransen Van de Putte, mede, dat van den heer J. A. Van Heel bericht was ingekomen, dat hij de benoeming tot pen ningmeester niet kon aanvaarden. Ter voorziening in de daardoor voortdurende vacature zal a. s. Dinsdag andermaal eene vergadering worden gehouden. De be moeiingen van het comité in zake het herhalingsonder- wijs zijn met den besten uitslag bekroond. Uit der ter vergadering door de leden medegedeelde rapporten toch bleek, dat nagenoeg alle kinderen, die, volgens opgaaf van de hoofden der scholen, in de termen vallen om dat onderwijs te kunnen volgen, daarvan gebruik zullen maken. De heer B. H. H e 1 d tlid der 2e Kamer, zal alhier voor de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" optreden op 31 Oct. a. s. Den vorigen dag zal hij te Middelburg spreken. Dat de epidemie der schaapspokken, die te Kapelle heerscht, de aandacht der autoriteiten trekt, blijkt hieruit, dat Dinsdag die gemeente bezocht werd door den heer Ruijsch, referendaris aan de afdeeling medische politie bij het Ministerie van Binn. Zaken, den heer Wirtz, directeur der veeartsenijschool te Utrecht, vergezeld van den heer Swart, districts-veearts te Dordrecht. Achtereenvolgens werden de hofsteden van J. Mol, A. Nijssen en B. De Jager, op welke de ziekte heerscht, bezocht, teneinde de aangetaste en verdachte schapen in oogenschouw te nemen en nate- gaan of ook nog bijzondere maatregelen dienden te worden genomen. Wat ten opzichte van het laatste punt het resultaat der bevindingen is, zal later wellicht blijken. Indien tot onteigening en afmakiDg wordt overgegaan, zal deze zich toch slechts bepalen tot de aangetaste dieren, omdat de wet in dezen niet, als bij longziek vee ook onteigening der verdachte beesten toestaat. Vermoedelijk zou ook de gemeente Graauw worden bezocht, waar mede de schaapspokken zijn uitgebroken. Kruiningen. Van wege het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal in ons departe ment in Januari a. s. als spreker optreden de heer J. H. C. H e ij s e van Zieriksee het te behandelen onderwerp zal later worden bekend gemaakt. Krabbendijke. Door den gemeenteraad werd gisteren, in plaats van wijlen den heer J. Zandee, tot lid van het Algemeen Armbestuur benoemd de heer B. Weststrate. De geloofsbrief van het gekozen raadslid, den heer C. C. W e 11 e m a n, werd onderzocht en tot zijne toe lating werd besloten. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Wie hier met den stoomtram moge ingenomen zijn, een aantal voerlui of vrachtrijders, met name die van Breskens, Schoon- dijke en Oostburg, zeker niet. Met grond kunnen zij verwachten, dat velen hunner door dit snelle en zekere middel van vervoer mettertijd overbodig zullen zijn. Voorzeker jammer voor hen, doch in dergelijke ge vallen kan en mag immers het algemeen belang niet aan het individuëele opgeofferd worden Maar de tram rijdt nog vooreerst niet en thans vinden zij werk in overvloed. Verbazend is dezer dagen het vervoer van bouwmaterialen van Breskens en Sluis naar de Draai brug en naar Schoondijke, waar even buiten deze ge meente door verbreeding van den weg eene heul moet worden verbouwd. Door een geschil tusschen de ge meenteraden van Oostburg en Groede daaromtrent, zijn de heide tollen aan den weg tusschen die gemeenten feitelijk opgeheven, ofschoon de tolhuizen, zij het dan ook in den vorm van ruïnen, nog steeds aanwezig zijn. Daardoor vindt de voerman, op eigen voordeel bedacht, eene geschikte gelegenheid om den weg van Breskens naar Oostburg over Groede, in plaats van over Schoon dijke te kiezen. Eene locomotief, bestemd tot het vervoeren van zand, is deze week te Breskens in werking gesteld, zoodat menigeen hier, die nimmer eenen spoortrein of tram te zien kreeg, met bewondering den ijzeren harddraver gaat aanschouwen. In de a. s. n a j a a r s z i 11 i n g van deprov. Staten van Zeeland zal o. a. ter tafel komen een voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, waarin ook wordt behandeld het voorstel van den heer C. J. J. A. Van Teijlingen, lid der Staten, tot wijziging van dat reglement, van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, en van het reglement van politie voor de polders. Schouwen. Bij de overvloedige regens van vóór een paar dagen en den daardoor veroorzaakten hoogen waterstand trof het ongelukkig, dat ons stoom gemaal juist in dien tijd door een klein defect een poos moest stilliggen. De machine liep waim, zoodat een paar zoogenaamde «metalen" eerst dieper gegroefd moesten worden, eer men draaien kon. Gelukkig is j dit spoedig verholpen, zoodat we niet lang last van het overvloedige water hebben gehad. Het is overigens een feit, dat genoemd stoomgemaal voor een zoo ver- bazenden watertoevloed te zwakke, te onsoliede ma chines bezit. Maandag herdacht de heer J. Sturm den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot gemeente-ontvanger te Ter Neuzen werd benoemd. De gemeenteraad vereerde hem een prachtig geschenk in zilver, met goud gemon teerd zoo ook van het muziekgezelschap «Appollo", waarvan hij president is, werd hem een aandenken aangeboden, mede in zilver bestaande, beide met toe passelijke inscriptiën. Ook van de ingezetenen ontving de zoo algemeen geachte jubilaris vele bewijzen van toegenegenheid, 's Avonds brachten het muziekgezel schap «Apollo" en het zanggezelschap «Neuzens Man nenkoor" den jubilaris bij fakkellicht serenades, en er werden dien dag vaD openbare en particuliere ge bouwen een aantal vlaggen ontrold. De armen ontvin gen ven hem een buitengewone bedeeling. Bergen-op-Zoom. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen G. H. baron Clifford, die 98 en den heer Van d e r K u ij 1die 85 stemmen verwierf. Vele stemmen waren over andere personen verdeeld, waarvan o. a. 36 op den burgemeester A. J. L. De Roock, hoewel die verzocht had niet in aan merking te komen. De heer mr. J. P. Van Outeren heeft in de Maandag gehouden zitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage den eed afgelegd als subst.-officier van justitie bij de Rechtbank te Zieriksee. Door Z. M. is o. a. met i Nov. a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste klasse A. v. d. Driessen Mareeuw, van Zieriksee. Het stoomschip Koningin Emma arriveerde den 14den October van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Noord-Braband, van Rot terdam naar Java, vertrok 18 October van Colombo. Naar men aan het U. D. mededeelt, wordt het van regeeringswege wenschelijk geacht om, bij gelegen heid der verbouwing van het station Rozen- daal, aldaar een ontsmettingslokaal te maken, waarin reizigers uit België komende en die gedragen onderkleederen met zich vervoeren, geschikte gelegenheid zullen vinden om die te ontsmetten. De Minister van Koloniën hoopt, zoo verneemt men, het daarheen te leiden, dat de voorstellen betreffende da suikercrisis in Indië nog deze week aan de Tweede Kamer zullen worden ingezonden. Het ontwerp beoogt maatregelen tot bevordering van de instandhouding der suikercultuur op Java. Bij ministeriëele aanschrijving van 2 Oct. jl. is» als uitvloeisel der nieuwe strafwet, bepaald, dat voortaan de dagvaardingen van beklaagden en getuigen, de beteekeningen van vonnissen enz. door de r ij k s- veldwachters zullen gescbieden, in plaats van, gelijk vroeger, door de deurwaarders. Behalve die aan de gerechtshoven hebben de deur waarders geen traktement en moeten ze door parti culiere praktijk in hun onderhoud voorzien. Was deze totnutoe niet druk, dan brachten de ambtshalve ont vangen opdrachten ter dagvaarding enz nog eenige vergoeding aan. Thans is ook dat voordeel verloren gegaan en moeten ze kosteloos adsisteeren bij de zit tingen der rechtbanken. Den bezoldigden deurwaarders werd voor hun pen sioensgrondslag 300 aan emolumenten berekend, voortvloeiende uit da dagvaardingen enz. bovengenoemd. Nu hun dat voordeel is ontnomen storten ze dus van een inkomen, dat niet bestaat, zelfs niet meer op papier. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 9den November te 9% uur, zitting houden te Am sterdam. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte akte* en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 2 November schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie moeten inzenden. De verdere bepalingen van voorn. kon. besl. worden in herinnering gebracht in de St.-Ct van 19 October. Bij de gisteren te Rotterdam door de Nederl. Handelmaatschappij gehouden veiling van 81.700 balen Java-koffie en 201 kisten Padang-koffie, gingen de prijzen a 1 ct. boven taxatie, zijnde 34 ct. voor goed ordinaire Java-koffie. Reuter seint uit Brussel, dat de gemeenteraad met 19 tegen 10 stemmen aangenomen heeft het ont werp der conversie van de schuld der stad. Er is gevraagd, waarom aan het proefstation voor de suiker-industrie in de residentie Tegal alleen Duitschers en geen Nederlanders zijn aangesteld. In een brief uit Indië wordt het volgende, voor ons land beschamend, antwoord op die vraag gegeven «Het plan tot oprichting van het proefstation is uitgegaan van de vereenigde suikerfabrikanten der residentiëa Cheribon, Tegal en Pekalongan. De be noemde commissie droeg aan eenige heeren in Holland op geschikte personen te zoekenmaar geen enkele leerling van de landbouwschool te Wageningen, geen enkele doctor in de natuurwetenschappen kon in aan merking komenomdat niemand zich speciaal op suiker-onderzoek en de studie van suiker voortbren gende planten had toegelegdvolgens ingewonnen berichten bij hoogleeraren en leeraren. Het is dus de schuld van de Hollandsche jongelui zelf, die er niet aan denken, dat hier in de koloniën nog zoo verba zend veel te studeeren (en te verdienen!) valt. Met de thee-cultuur, wellicht met die van koffie en kina, zal het denzelfden weg gaan. In Holland legt zich geen enkel jongeling op de studie van die producten toe, zoodat misschien Engelschen genomen zullen wor den om proefstations te leiden ten minste is er sprake van, dat in de Preanger regentschappen een proefsta tion komt voor de thee- en kinacultunr, en in den Oosthoek een voor alle bergcultures. Een zoon van een suikerfabrikant in Cheribon had te Wageningen den geheelen cursus medegemaakt, en moet nu nog niet in staat zijn een goede analyse te maken, maar weet daarentegen wellicht zeer goed, hoe boontjes en andijvie er uitzien en waar knolrapen groeien." Zou het niet zeer wenschelijk zijn, dat aan onze inrichtingen voor onderwijs meer gelet werd op de behoeften, welke onze koloniën hebben aan degelijke jongelui? (N. li. Ct.) "Voor eenige dagen werd gemeld, dat de bekende Berlijnsche firma Siemens en Halske, met mede werking van de Duitsche Bank en de firma Delbrück, Leo Co., een maatschappij wilde oprichten, welke te Amsterdam gevestigd zou worden en zich ten doel stelde, in ons land inrichtingen tot electrische ver lichting te vestigen. De Berlijnsche correspondent van 't Hbl. meldt, dat de genoemde bankiersfirma's dit gerucht voor onjuist ver klaren. Wel beweert men, dat het voornemen tot het oprichten van een dergelijke maatschappij heeft bestaan, doch daarbij stuitte men op zoo ernstige bezwaren, dat men bet voornemen moest laten varen. De Berlijnsche correspondent der JV. R. Ct. meldt daaromtrent nog Naar aanleiding van onjuiste berichten omtrent plan nen voor electrische verlichting in Nederlandsche ste den heb ik thans van den geheimraad dr. Werner Siemens, chef der firma Siemens Halske alhier, eene inlichting ontvangen. Hij schrijft mij namelijk dit: «Tot nog toe heeft mijne firma slechts eene over- «eenkomst met eene Nederlandsche firma gesloten om- «trent inrichting en exploitatie eener electrische ver slichting der stad 's-Gravenhage, met vooruitzicht op «uitbreiding dezer overeenkomst over andere Neder- «landsche steden". Met die Nederlandsche firma zal waarschijnlijk wor den bedoeld de Nederlandsche Maatschappij voor Elec- triciteit en Metallurgie. Oost-Indië. Geplaatst bij het garn.-bat. van de Oostkust van Sumatra de Ie luit. A. W. Broes van Dort en overgeplaatst de 2e luit. der inf. A. II. Overman van het 2e garn.-bat. in Atjeh bij het 14e bat. inf. Aan een van den civieien en militairen gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen rapport, gedagteekend 5 Sept., wordt het volgende ontleend: In den nacht van 3 op 4 dezer, even na midder nacht, werd de majoor der infanterie J. W. Stemfoort, die, als hoofdofficier du jourbegeleid door éen Am- boineesch sergeant en drie Amboineesche fuseliers, zijne ronde maakte, op het grasveld tusschen den kraton en het wachthuis op den westelijken ringdijk, overvallen door eene bende Atjehers, naar gissing 11 a 14 man sterk en gewapend met donderbussen en klewangs, die zich door de duisternis begunstigd in hinderlaag had opgesteld. Na een salvo te hebben gevuurd, viel de vijand onder luid geschreeuw met den klewang op de ronde aan. Da majoor Stemloort bekwam een klewanghouw over het hoofd en den rechterarm en eene schotwond in het linker onderbeen; ook de drie fuseliers werden meer of minder ernstig gewond, terwijl de sergeant sneuvelde. Vier geweren werden door den vijand medegevoerd, met achterlating echter van drie donderbussen, éen klewang en een zakje patronen. Bloedsporen, gevonden op den weg waarlangs de vijand was afgetrokken, bewezen dat ook hij verliezen had geleden. Omtrent dezen aanval deelt de correspondent van het Alg.Daybl. nog mede, dat de stationschef Krüger en de chef d'atelier Yssel de Schepper zich het eerst op het terrein waagden en den gewonden hoofdoffi cier naar zijne woning in den kraton droegen; de overige gewonden werden naar het hospitaal vervoerd, alwaar de sergeant spoedig overleed. De correspondent maakt de opmerking, dat het niet aan te nemen is, dat die aanval, met zooveel beleid en kennis van het terrein uitgevoerd, geschied is door Atjehers van buiten de linie. De vrienden van binnen de linie, meent hij, die dagelijks vrijen toegang hebben tot den passer en de misigit, zullen wel onze grootste vijanden zijn. Beroepen te Hien en Doodewaard dr. C. C. Schot, te Tolen. Gisteren is door de Synode andermaal behandeld het voorstel Fledderus, betreffende het hulpprediker schap, strekkende om aan geëxamineerde godsdienst onderwijzers en geordende zendelingen de bevoegdheid tot het waarnemen van het hulppredikersambt te verleenen, wanneer zij na een diensttijd als zoodanig van 3 jaar, met goed gevolg, een daarvoor vastgesteld examen afleggen. Nadat nog eens met warmte het vóór en het tegen werd bepleit, werd het eerst het hoofdbeginsel der voorgestelde bepalingen, dat namelijk aan godsdienstonderwijzers zulk eene uitbreiding hunner bevoegdheid zou worden gegeven, in stemming gebracht, en met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. 's-Gravenhage. De Synode der Ned. Herv. gemeente heeft benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht dr. E. H. Van Leeuwen, predikant te Zutphen. De Paus heeft Zondag de Nederlandsche bede vaartgangers ontvangen en hun zijn dank betuigd voor de uitingen van hun katholiek geloof. Hij wees op de noodzakelijkheid van in den tegenwoordigen veelbe wogen tijd steeds nauwer dan ooit zich rondom den H. Stoel te vereenigen. God geve dat de volken en regeeringen meer en meer worden doordrongen van de onderwijzingen der Kerk. Hier in ditzelfde Rome wordt de verbitterdste strijd tegen de Kerk gevoerd. De heer S. H. Nuss, onlangs benoemd tot deken van het dekenaat Aardenburg, werd Maandag als zoo danig geïnstalleerd. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. jl., pen sioen verleend aan A. C. Buys, eervol ontslagen deken en R. K. pastoor van Hulst ten bedrage van 810 's jaars. Bij K. B. is aan G. Pattison, met ingang van 1 April 1887, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. De heer Serrure, hoofd van de teekenschool te Hulst, is benoemd tot directeur der Koninklijke academie van schoone kunsten te St. Nicolaas, aan welke inrich ting hij als eerste professor reeds verscheidene jaren werkzaam is. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor middelbaar onderwijs in het handteekenen zijn geslaagd de heeren A. F. C. De Graaf Jz. van Zieriksee en J. F. Hondius, geb. te Middelburg. De M. Ct. spreekt het bericht tegen als zouden geen termen voor rechtsvervolging bestaan tegen den heer P. J. Rienstra, schrijver van het ingezonden stuk in dat blad betreffende Jasperse te Veere. Wel degelijk zal te dezer zake eene instructie worden geopend. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel burg is gisteren wegens diefstal veroordeeld J. S., 42 j., huisv. van P. v. d. V., te Krabbendijke, tot 2.50 boete, s. 3 dagen h. Vrijgesproken is J. C„ 21 j., huisv. van Th. De "V., te Krabbendijke, beklaagd van beleediging met woorden. Omtrent de pokziekte onder eene kudde schapen te Rilland wordt gemeld, dat er geen nieuwe gevallen bijgekomen en de aangetaste schapen herstellende zijn. De Londenscbe correspondent der N. R. Ct. schrijft, dat de heer Evelyn, lid van het Parlement voor een Zuid-Londensch kiesdistrict, eene rondreis heeft aangevangen als ridder der natuurboter bij haren strijd tegen kunstboter. Thans bevindt hij zich voor zijn onderzoek in Ierland, en, naar hij van daar schrijft, zal hij eerlang aan Nederland een bezoek bicngen, om er de zuivelbereiding in alle onderdeelen te bestu- deeren.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1