1886. N°. 123. Dinsdag 19 October. 73sle jaargang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Buitenlandsch Overzicht. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woinsdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 18 October 1888. Tot lid van het beurscomité alhier is be noemd de heer J. M. Kakebeeke. Te ongeveer 4 uren liep Zaterdag met goed gevolg van eene der hellingen op de fabriek der Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen te water de eerste der aanleg-pontons, welke voor de uitbreiding der inrichtingen aan de buitenhaven zal noodig zijn. Deze ponton, de grootste welke in aanmaak is, is geheel van staal vervaardigd, heeft een rechthoekigen vorm en eene lengte van 39 bij 15 M., bij eene hoogte van 3.30 M., en alzoo eene oppervlakte van 585 Ml Door langs- en dwarsscheepsche schotten is zij in waterdichte afdeelingen verdeeld. Behalve een dubbel bovendek van Amerikaansch grenen hout, heeft deze ponton nog eene tusschendekbeplating op 1.65 M. uit den bodem, die tot versterking is aangebracht. De ponton is voor rekening van het departement van waterstaat, handel en nijverheid vervaardigd, en is een gedeelte van de inrichtingen voor den dagdienst der stoomvaart-maatschappij «Zeeland". Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Ct.: Eene gelukkige gedachte van den heer J. Spanjaard, commissaris der Maatschappij Zeeland", en de bereid willigheid van ons gemeentebestuur om diens plan te helpen ten uitvoer brengen, hebben er toe geleid dat gedurende een drietal dagen, en wel op 16, IV en 18 dezer, tegen een geringen toegangsprijs, strekkende ten bate der algemeene armen in onze gemeente, in twee der benedenlokalen van het raadhuis eene ver zameling producten der schilderkunst is tentoongesteld. Het zijn de schilderijen 37 in aantal en van ver schillend genre welke bestemd zijn om ter versie ring te worden aangebracht in de wanden van de deksalons der drie nieuwe mailbooten, die, ten behoeve van den eerlang te openen dagdienst der Maatschappij «Zeeland", thans in Engeland worden gebouwd. De vervaardigers zijn allen levende Nederlandsche meesters, die geheel belangeloos en met de meeste welwillendheid hun talent aan dit doel hebben willen wijden. De schilderijen zijn niet op doek of paneel, maar op daarvoor bestemd geprepareerd papier geschilderd, dat, op maat afgesneden, door de bouwmeesters der booten werd verstrekt. De beschilderde zijde van dit papier wordt in Enge land op eene bijzondere wijze op eene glasruit gehecht, waarna het geheel, smaakvol geëncadreerd, in het daar voor bestemde paneel van den salonwand wordt bevestigd. ffemeldinge. De winterbijeenkomsten van de dorps- vereeniging »G o e d Rond, goed Zeeuwse h" werden jl. Vrijdagavond geopend. De voorzitter, de heer H. G. Sauer, riep den aanwezigen, waaronder ook een viertal heeren uit het naburige Xerseke, een harte lijk welkom toe, onder mededeeling dat de financiëele toestand der vereeniging zeer gunstig was, zijnde er een batig saldo van 53,68 in kas. Het eere-lid der vereeniging, de heer H. G. Hartman Jz., gaf daarna eene geschiedkundige schetsDe vestiging der Is raëlieten te Amsterdam". In Portugal niet geduld en vervolgd om des geloofs wille, zochten de Israëlieten elders eene veilige schuil plaats, en zetten zich eerst te Middelburg neder, van waar zij echter ook verjaagd werden, begaven zich toen naar Emden, waar hunne geloofsgenooten hen niet durfden herbergen, maar met hen naar Amsterdam vertrokken. Dit gebeurde in 1593 en reeds in 1596 werd de Portugeesche synagoge «Bet Jacob" gebouwd. Weldra groeide het getal Israëlieten tot 400 familiën aan, die in de stad 700 huizen bezaten, en zoo lief de Joden hun nieuw vaderland kregen, zoovele voorrechten genoten zij van de regeering, maar ook zoovele voor- deelen verschaften zij aan de plaats hunner inwoning, door handel en nijverheid. Tal van bijdragen volg den op deze schets. Bij de literarisch-mathematische examens (eerste examen voor hen, die arts of apotheker wenschen te worden) te Amsterdam gehouden, is o. a. geslaagd dhr. J. S. Van Pienbroek te Middelburg. De 3 pets. conversie-leening der Stoomv.- Mij. «Zeeland", ad 3,600,000, is ruim volteekend. Naar men ons uit Noord-Beveland met zekerheid meldt, zal weldra aan den ongeregelden post- pakketdienst aldaar een eind gemaakt worden. Plannen zijn gevormd om een geregelden dienst te verkrijgen, langs den kortst mogelijken weg te kiezen. De verzending zou dan waarschijnlijk geschieden over Goes, in verbinding met den bodenloop der brieven post. (Af. Ct.) Omtrent onzen vroegeren stadgenoot Ooster ling, over wien de heer Hobbel te Rotterdam in lichting vroeg, deelt de heer P. Smallegange te Nieu- werkerk mede, dat die persoon te Nieuwerkerk en te Dreiscbor als predikant heeft gefungeerd, terwijl hij daarna bij den heer Smallegange werkzaam is ge weest als uien-wieder. Intusschen maakt O. per advertentie in de N. R. Ct. bekend, dat hij zich te Rotterdam gevestigd heeft als magnetiseur. Een Reuter-telegram uit Southampton meldt, dat het stoomschip Noord-Holland, dat op 14 dezer van daar vertrok op reis naar Java, met troepen aan boord, er, na door een zwaren storm overvallen te zijn, in ontredderden toestand is terug gekeerd. Het verloor de stuurboordboot, een deel der verschansing, eene hut en het stuurtoestel. Het schip zal evenwel de reis voortzetten. De gemeente A n d e 1 verkeert nog steeds in volkomen ontredderden toestand, zonder raad en zon der dagelijksch bestuur. Het ergst drukt deze abnor maliteit op alle gemeente-ambtenaren, die bij 't ont breken eener gemeentelijke administratie hun tracte- ment niet uitbetaald krijgen. Gedep. Staten, die door art. 225 der Gemeentewet geroepen worden voor die uitbetalingen te zorgen, die B. en W. nalatig blijven te doen, al zijn zij op de begrooting gebracht, maken bezwaar van deze bevoegdheid ook in dit exceptioneele geval gebruik te maken. De Minister heeft thans de wet, dateerende van 24 Jan. 1815, regelende het leggen van arresten en het vragen van kortingen op tracte- menten, soldijen en pensioenen toegepast. Hij laat krachtens die wet den Minister van Financiën de ge meentelijke tractementen uitkeeren en kort die sommen op het door de schatkist aan de gemeente Andel ver schuldigde uithoofde van het *i4 personeel en de 30 pet. der lager-onderwijswet. Bij de invoering van het nieuwe strafwet boek en de daarmede gepaard gaande wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering is ook de toevoe ging van een advocaat in strafzaken anders geregeld en, naar veler oordeel, op zeer verkeerde wijze, zoodat eensdeels dikwerf toevoeging zal geschieden waar dit niet noodig zal blijken, anderdeels die vaak niet zal plaatshebben waar ze wel noodig is. De Utrechtsche balie heeft willen voorzien in die leemte en willen zorgen, dat de onvermogende Diet verstoken zou zijn van kostelooze verdediging, waar dit noodig blijkt. Die regeling is de volgende Alle onvermogende personen, tegen wie rechtsingang is verleend of die gedagvaard zijn, zonder dat op hen art. 121 of 132 strafv. toepasselijk is, kunnen zich wenden tot het bureau van consultatie, met verzoek om aanwijzing van een raadsman. Het bureau zal de zich aldus aanmeldenden mits van hun onvermogen voldoende blijke verwijzen naar een der ingeschreven advocaten, met uitnoodiging hun zaak te onderzoeken en, gronden van verdediging vindende, voor hen op te tredendaarbij zal het bureau geregeld de orde van het tableau der advocaten volgen, zonder daarvan af te wijken. Van dat besluit heeft de orde kennis gegeven aan den president der rechtbank, terwijl het bureau van consultatie zich heeft bereid verklaard daaraan gevolg te geven. (R D.) Op de vraag: Waar blijven de gouden tien tjes? vinden we ook in het N. v. d. D. een ant woord gegeven. Daarin wordt medegedeeld dat de regeering zooveel mogelijk zorg draagt dat het goud geld zoo weinig mogelijk in omloop wordt gebracht en dit bij voorkeur moet strekken om deel uit te maken van den muntvoorraad der Nederlandsche Bank. In de kelders dezer instelling ligt het evenwel niet zonder bedoeling. Wanneer de handelaren in het buitenland aanzienlijke sommen hebben te betalen op plaatsen waar de gouden munt standaard is, dan is het natuur lijk wenschelijk dat er steeds een voldoende goudvoor raad aanwezig zij om daaraan te voldoen. Voor dat doel is de Bank steeds bereid haar goud af te staan, om zoodoende den handel niet gedrukt te zien door het gedwongen gebruik maken van zeer onvoordeelige wisselkoersen, welke ongetwijfeld zouden ontstaan, wan neer niet de zekerheid bestond dat ten allen tijde be taling in goud kan verkregen worden. In het laatste geval toch zou de wisselkoers zich gaan regelen op den prijs van het zilver, en dientengevolge zoodanig stijgen, dat de onvoordeelige wisselkoers de te behalen handelswinst nagenoeg deed verdwijnen. Ten gemakke van particulieren is de Bank intus schen steeds bereid aan hare kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage bij verwisselingen voor een bedrag van ƒ50 aan goud af te staan. Naar men verneemt, is door de Regeering aan de Ned. Maatschappij voor electriciteit en metallurgie te 's-Hage opgedragen de electrische ver lichting van de havenwerken te Tandjong- Pr i o k. Behalve 4 stuks electrische machines, die een groot aantal booglampen moeten voeden, is tevens gerekend op het noodige reservemateriëel, opdat sto ringen niet kunnen voorkomen. De geheele inrichting zal reeds aanvang 1887 in werking treden. De «Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het huisgezin" heeft gedurende de elf jaren van haar bestaan in den toestand van 242 ouderloozen verbetering gebracht, waaraan zij, daartoe door giften en contributiën in staat gesteld, ruim 110,000 be steedde. Maar wat beteekent dit getal bij de 20,000, die meest op gebrekkige wijze door gemis van de noodige middelen moeten worden uitbesteed (D Beroepen te Oud-Loosdrecht ds. J. Van den Bergen te Kortgene. De heer J. P. Tazelaar, candidaat te Terneuzen, heeft het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Weesp aangenomen. Ook Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen ondervindt de gevolgen van den predikantsnood bij de Ned. Herv. kerkvan de 16 gemeenten daar zijn 6 vacant. In de vergadering van den bijzonderen kerkeraad van Rotterdam op 6 October 11. werd «namens ouder lingen" mededeeling gedaan, «dat zij besloten hadden, geen dienst te doen bij het avondmaal, waar dit door predikanten, die de autoriteit van Gods woord aan randen, bij name door ds. Francken en Vinke, bediend wordt." Twee dezer ouderlingen, de heeren Visser en Verhey, zijn te dezer zake door het classicaal bestuur geschorst. De Synode heeft twee voorstellen, waarin alle leden der commissie overeenstemden, nl. lo. het voor- loopig aangenomen reglement, houdende tijdelijke be palingen tot bevordering van den vrede in de Ned. Herv. kerk niet te arresteeren2o. niet te trachten dit door wijzigingen te verbeteren, met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent een derde: een nieuwe alinea aan den aanvang van art. 22 reglement op de vacaturen te plaatsen, waardoor den kerkeraad eener vacante gemeente, onder zekere voorwaarden, het recht gegeven werd andere dan de aangewezen ringpredi- kanten tegen wie hij bezwaar heeft tot vervulling der vacatuurbeurten te doen optreden, liepen de meeningen zeer uiteen en hadden breedvoerige discussiën plaats. Deze hadden tot uitslag, dat het met 11 tegen 7 stemmen voorloopig aangenomen werd. Het voorstel van twee leden der commissie, om artt. 27 regl. op het examen enz., 38, 39 regl. op het godsdienstonder wijs in den vorigen vorm te herstellen, werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Gedurende het debat werd ingediend een nieuw voorstel, deze zaak betref fende, door de heeren Houwing en Merkus, ten doel hebbende aan de prov. kerkbesturen en aan de exa minandi de vrijheid van keuze te geven tusschen art. 27 regl. op 't examen in zijn ouden en dat zelfde art. in zijn nieuwen vorm, en die zelfde vrijheid te geven aan de kerkeraden eener gemeente ten aanzien van artt. 38 en 39 regl. godsd., in hunnen vorigen en hunnen tegen woordigen vorm, met dien verstande, dat deze regeling zou gelden gedurende een tijdperk van 10 jaren. Nadat een amendement, strekkende om deze laatste bepaling te doen vervallen, met meerderheid was aangenomen, werd het aldus geamendeerd voorstel in stemming gebracht, met den uitslag dat de stem men staakten (9 voor, 9 tegen), zoodat in de volgende zitting daarover opnieuw gestemd zal moeten worden. Volgens de 89e rekening van het Ned. Zende linggenootschap hebben gedurende 1885 de ontvang sten 97 323 bedragen. Van 1 Januari tot uit. Augustus werd dit jaar ontvangen f 61,881,52, zoodat, bij een raming van behoeften voor 1886 ad 78,660, nog noodig blijft 16778,48. De heer M. G. Van Neck, leeraar aan de H. B. School alhier, is benoemd tot lid in de commis- siën voor de in dit jaar aftenemen examens voor de Engelsche taal middelbaar onderwijs. In de vergadering der vereeniging «De Unie, een school met den bijbel", kwam ook aan de orde het voorstel van het Locaal Comité te Biezelinge «Het Bestuur der Unie geve een klein week- of maandblad uit, om het doel en de beginselen der Unie meer algemeen bekend te maken". Dit punt werd door ds. V. d. Beke Callenfels in geleid, die er op wees, hoe noodig het was, vooral in Zeeland, meerdere bekendheid aan de Unie te geven. De heer Gijben maakt hiertegen bedenl ing. Dit doel kun beter worden bereikt door een locaal blaadje, terwijl de voorzitter den inleider aanraadde hiervoor een der Unieblaadjes of een der bestaande bladen te gebruiken. (St.) Jl. Zaterdag had te Oostburg voor de laatste maal in dit jaar de vergadering van de onderwijzers- vereeniging in het arrondissement Oostburg plaats, welke bijeenkomst, het ongunstig weder in aanmerking genomen, vrij druk was bezocht. Na behandeling van meer huishoudelijke zaken, werden spreekbeurten waar genomen door de heeren de Smidt te Zuidzande, Beerens te St. Kruis en De Pauw te Slikplaat over de onderwerpenProf. Jonckbloet, Jan De Witt en het zangonderwijs in de lagere school. De zangvereeniging van leden der onderwijzersver- eeniging hield na afloop der vergadering eveneens eene bijeenkomst, ditmaal bijgewoond door 3 dames en 8 heeren. De afd. Oostelijk Schouwen van het Ned. Ond. Genootschap nam in haar October vergadering met algemeene twaalf stemmen de volgende voor stellen aanI. het toestaan van een som van 50 tot het completeeren en in goeden staat houden van werken der Paed. BibliotheekII. het verkenen eener subsidie van 250 aan het ondersteuningsfondsIII. wijziging van art. 9 van het reglement op de ond. spaarbank, waardoor den directeuren ruimere gelegen heid wordt verschaft om in soliede fondsen op voor- deelige wijze de gelden der inrichting te beleggen. Verworpen werd, eveneens met algemeene stemmen, het voorstel van de afd. 's-Gravenhage, om bet hoofd bestuur uittenoodigen, ter bevordering van de studie der paedagogiek prijsvragen uitteschrijven. Ter ver kiezing van twee leden in het hoofdbestuur werden uitgebracht op den heer T. Terwey te Amsterdam 12 stemmen en op den heer W. J. Wendel te Middelburg 12 stemmen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag de schippers A. P. DeM. en A, De M., te Sliedrecht en te Ierseke, wegens het afdwingen door geweld en dwang van de teekening van een geschrift, een ver bintenis behelzende, (van welke zaak wij vroeger uit voerig melding maakten) ieder veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. In ons nummer van Donderdag jl. deelden wij, in navolging der Middelb. Ct. mede, dat tegen den heer P. J. Rienstra, predikant te Veere, een aanklacht bij de justitie was ingediend wegens een ingezonden stuk, waarin hij een blik wierp in het leven van Jas- persze te Veere, die, wegens poging tot moord, ver oordeeld is tot 7 jaren gevangenisstraf. Naar het Rotterd. Nbl. thans van goederhand ver neemt is die aanklacht door de vrouw van J. zelf ingediend en zouden er geen termen voor rechtsver volging bestaan. Eene interessante geneeswijze der cholera wordt thans in het barakken-hospitaal te Buda-Pest door dr. Bela Angyan in toepassing gebracht met een toestel, dat door professor Cantani uitgevonden werd bij ge legenheid van de cholera-epidemie in 1884. De behan deling bestaat daarin, dat den choleralijder van uit de buikstreek een liter gedesinfecteerd water onder de huid gespoten, en dit dan door eene matige drukk'ng in het bloed gedreven wordt. De cholera ontneemt namelijk aan het bloed het watergehalte, dat niet ver nieuwd kan worden, omdat bij choleralijders de maag weigert dienst te doen. Door deze behandeling heeft dr. Angyan zieken weder tot bewustzijn gebracht, die reeds geheel bewusteloos en blauw waren. De Wetenschappelijke Nederlander zegt, dat een artikel tegen de Verosimilia van prof. Pierson en prof. Naber, onlangs aangekondigd, aan de redactie is ontvreemd. De zaak is in handen der politie. De schrijver van het stuk is een paar dagen na de toe zending van zijn artikel, op reis gegaan naar Azië, waar hij eenige jaren aan de wetenschap zal wijden. Om rieten daken tegen brand te beschermen, bestrijke men het dak met een mengsel, bestaande uit «o klei, Vio zand, V,0 paardemest en 'I ,o onge- bluschte kalk, onder toevoeging van zooveel water dat het de dikte van cement verkrijgt, zoodat het met een truffel, liefst 1 cM. dik, over het riet gestreken kan worden. Da kosten zijn zóo gering, dat deze niemand behoeven af te schrikken eene oppervlakte dak van 160 vierk. meter kost slechts 4 hetwelk nog vermin derd wordt, indien de eigenaar eenige der opgenoemde zelfstandigheden om niet heeft, gelijk bij een boer door gaans het geval is. De Fransche maatschappij van landbouw heeft goed geslaagde proeven genomen op kleine, met riet gedekte gebouwtjes enz., welke letter lijk onbrandbaar werden. Zooals reeds gemeld is heeft de Bnlgaarsche re geering aan de groote mogendheden een trooncandi- daat gevraagd. Hieruit valt gemakkelijk afteleiden, dat Alexander van Battenberg niet weder in aanmer king zal komen, wat trouwens wel te verwachten was. Het is echter gemakkelijker aan te geven, wie

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1