1886. N°. 121. Donderdag 14 October. 73ste jaargang. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» bniten Goes, 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. comm. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende v dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente does, op VRIJDAG den 15 OCTOBER 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 13 October 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Wijziging van het raadsbesluit omtrent de be grooting voor 1886. V. Verzoek van den kommandant der schutterij nopens eene schietbaan. VI. Voorstel omtrent de bezoldiging en den borg tocht van den directeur-boekhouder der gas fabriek. VII. Adres van N. Remijn, om afstand in eigendom van door hem in erfpacht bezeten grond. GOES, 18 October 1886. De geldleening voor de gemeente Goes is als volgt toegewezen aan de hoogste inschrijvers Van de Vegte Van Reede te Zwolle 40 aandeelen tegen 1012,65MS/iw 40506,25 Mr. C. De Witt Hamer 2 aandeelen tegen 1010,62% s 2021,25 Fransen Van de Putte Zoon 20 aan deelen tegen 1010,20200, De Kanter Hordijk 40 aandeelen tegen 1010,— 40400,— Van Heel Co. 2 aandeelen tegen 1006,— 2012,— Samen 104 aandeelen ƒ105,139,50 zoodat de gemeente eene winst van ƒ1139,50 op de leening geniet, aangezien slechts 104 aandeelen ad ƒ1000 uittegeven zijn om de ƒ105,000 te bekomen en er dan nog een overschot is van ƒ139,50. De Staats-Courant van gisteren bevat de Ko ninklijke bewilliging op de statuten der naamlooze vennootschapOestermaatschappij nLuctor et emergo" te Goes. Voor de eerste maal treden als directeuren op de heeren E. Van den Bosch en M. De Jonge Jz. Het doel is de handel in schelpdieren en de kunst matige oesterteelt op de in pacht of erfpacht verkregen of nog te verkrijgen perceelen der bekende Iersche Oesterbank of op andere stroomen. Kapitaal 100,000, in volgestorte aandeelen van 1000, op naam, geheel geplaatst, grootendeels door inbreng van eigendommen, behoord hebbende aan de thans ontbonden firma E. Van den Bosch Co. Velen, die in onze provincie aardappelen te veel hebben, al is het ook slechts enkele mudden, geven die aan een of anderen beurtschipper mee, om ze te Rotterdam of elders in commissie te doen ver- koopen. Nu zijn verscheidene schippers dc meening toegedaan, dat goed en slecht samen nog goed op levert, en zij gooien derhalve alles door elkaar. Zoo komt hun lading ter markt en wordt als prima ver kocht, neen, werd verkocht. Want der consumen ten tong schift weder goed van slecht en der produ centen beurs ervaart, dat de markt van die vermen ging weinig gediend is. Immers, zoodanige aardappels kunnen bij de tegenwoordige hooge markten slechts 2,25 halen, terwijl een gegarandeerd zuivere lading grif voor 2,50 en 2,60 gaat. Het buitenland schijnt in dit opzicht nog kieschkeuriger. Een paar malen reeds is het voorgekomen, dat aardappelen, die 's Zaterdags of 's Zondags te Rotterdam waren aange voerd om op de Londensche Dinsdagmarkt koopers te vinden, den volgenden Vrijdag en Zaterdag nog op den wal lagen. Ierseke. In de Maandagavond gehouden Raads vergadering, waarin alleen het raadslid J. C, Van der Burght afwezig was, werd na lezing der notulen en vermelding van ingekomen staats- en pro vinciale bladen allereerst behandeld het verzoek van den onderwijzer A. M. Polderman, om traktements- verhooging op grond, dat hij geslaagd is in zijn exa men voor hoofdonderwijzer. B. en W. stelden voor adressant 25,'s jaars verhooging toe te staan, doch dit werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Vervolgens deed de commissie van onderzoek der rekening over 1885 en der begrooting voor 1887 van het algemeen armbestuur verslag bij monde van den heer Sinke. Zij had eenige aanmerkingen, doch con cludeerde tot goedkeuring der eindcijfers. De raad vol deed daaraan met algemeene stemmen. De rekening bedraagt in ontvang 9756,59% en in uitgaaf 3453,81%, goed slot f 6603,04 de begrooting be draagt in ontvang en uitgaaf 11855.24%. Daarna ging men over tot de benoeming van een onderwijzer met Franscbe akte aan school 2. Met algemeene stemmen werd no. 1 der voordracht, de heer A. J. Van Noppen te Bergen-op-Zoom, benoemd. Ingekomen waren lo. een bezwaarschrift van den heer H. F. Van Renterghem tegen zijn aanslag in den hoofd, omslag. De raad bracht reclamant éen kl. lager. 2o. een verzoek om ontheffing van zijn aanslag van den heer J. Vreke3o. een dergelijk bezwaarschrift als sub 1 van den heer J. Sinke Ez. Beide aanslagen werden gehandhaafd, totdat inlich tingen, die geheel ontbraken, zullen zijn verstrekt. 4o. een verzoek om ontheffing van een gedeelte van zijn aanslag van den heer D. D. Van den Bout, wegens vertrek naar elders. Hieraan werd voldaan. 5o. een verzoek van den heer J. L. Lemson om in verband met de vroeger ingebrachte, doch door den raad afgewezen bezwaren tegen zijn aanslag, specifieke opgave te mogen doen aan B. en W. en niet aan den raad. Dit verzoek werd afgewezen. Betreffende de aan te koopen brandspuit deelde de voorzitter mede, dat hij van de wed. Massee Zoon namens de firma Tiriaar te Luik een aanbod ontvangen had om een brandspuit op proef te sturen, alsmede een aanbod van dezelfde om de vroeger door gemelde firma geleverde spuit te herstellen, zoo, dat zij een straal van 18 M. lengte geeft. Mocht de reparatie mislukken, dan zullen geen kosten in rekening worden gebracht. Tevens bood zij aan de oude spuit voor ƒ150 over te nemen, mits zij de nieuwe leveren mag. Verder deed de Voorz. mededeeling van de fabri kanten, die zich bereid verklaard hebben tot deel neming aan den wedstrijd van brandspuiten. Naar aanleiding van dezen wedstrijd ontspon zich eene langdurige discussie, die eindigde met de aanneming van het volgende door den heer Schipper uitgelokte voorstel men zal voor den minst kostenden prijs eene spuit aankoopen, die met eene bediening door 16 of 18 man minstens 650 L. water per min. verplaatst en daarbij een straal geeft van minstens 40 M. lengte. Vervolgens bracht de Voorz. zijn voorstel tot school geldheffing aan de orde. Na eene korte herhaling van de vroeger door hem ontwikkelde gronden werd het voorstel met 4 tegen 2 st. verworpen. Daarna deed de Voorz. mededeeling van een aan bod tot converteering a pari met pet. provisie van de 5 pet. en 4% pet. gemeenteschuld in eene schuld ad 4 pet. Hij stelde voor met ingang van 1 Jan. a. s. tot bedoelde conversie over te gaan. Dit werd met 5 tegen 1 st. aangenomen doch tevens de inschrijving ook voor anderen opengesteld. Nu kwam de begrooting voor 1887 in behandeling. De traktementsverhooging voor den burgemeester en den secretaris van 500 tot 600 gld. met het oog op de toegenomen bevolking werd goedgekeurd. Eveneens, op voorstel van den heer Laban, de traktementsver hooging voor ieder der wethouders van 50 tot 60 gld. Het schoonhouden, onderhoud en de meubileering van gemeentegebouwen is hoog geraamd (ƒ300) met het oog op de voorgenomen bestemming van het geheele gemeentehuis aan zijn doel. Het traktement van den grafdelver (tevens haven meester), werd op voorstel van den heer Van Oeveren, die meende dat de begraafplaats niet goed onderhouden wordt, verhoogd met ƒ10, opdat de grafdelver zich eenige hulp zou kunnen verschaffen. De heer Laban meende, dat de haven- en kaairechten niet alle worden geïnd, en vroeg of daarin geen ver betering te brengen is. De heer Schipper noemde die inning voor één man onmogelijk, daar dikwijls dag en nacht gereden wordt. De Voorz. zal de gegeven wenken ter harte nemen en later zoo noodig de verordening op de inning wijzigen. Omdat het volgende jaar het gemeentehuis zoodanig inwendig veranderd zal worden, dat het een trouw en raadzaal, een burgemeesterskamer en een secretarie zal bevatten, is de post 450 onderhoud van open bare gebouwen aanzienlijk hooger dan vorige jaren. Op grond van eene voorgenomen belangrijke ver betering en reparatie der haven wordt voor onderhoud der haven 1500 in plaats van 200 geraamd. Hierbij kwam ter tafel een verzoek van Job Bom en een 40-tal andere schippers om een paalhoofd aan den Oostelijken dam bij den ingang der haven, ten einde het in- en uitvaren te vergemakkelijken. Daar allen de hooge noodzakelijkheid van zulk een hoofd beaamden, werd deze post nog met 500 verhoogd. Bij de behandeling van den post riolen, putten en waterleidingen ad 200 werd besloten een brandput van 3 M. middell. en 6 M. diepte aan te leggen en daarvoor 300 toe te staan. Voor de beplanting der schoolpleinen, in de eerste plaats van het plein bij school 2, is een nieuwe post ad 25 uitgetrokken. Het voorstel tot het bouwen van een brandspuit huis voor de aan te koopen spuit werd aangenomen en daarvoor ƒ400 bestemd. De post 6000 voor de vernieuwing der straat van 8. Duinkerke tot J. C. Hieftje met rioleering, en voor de bestrating van 3 zijwegen met de uitkomende oude keien werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de aan te koopen brandspuit werd ƒ1400 geraamd en toegewezen. Van de 200 voor de kosten der straat verlichting zullen o. a. 5 nieuwe lantarenpalen worden aangeschaft. De post 25 voor belooningen en eereblij ken wegens getrouw schoolbezoek is een nieuwe. Bij de behandeling der inkomsten werd het voorstel tot vermeerdering der gemeente-opcenten op het per soneel van 25 tot 35 met algemeene stemmen aange nomen. Eveneens het aangaan eener geldleening groot 6000 ad 4 pet. voor de bestrating, in te smelten bij de conversieleening. De geheele begrooting werd daarop in ontvang en uitgaaf op ƒ41388,00' goedgekeurd. Ten slotte vroeg de heer Laban waarom overeen komstig het raadsbesluit de kermis niet op 4 Oct. geëindigd is. Den 5en hebben des avonds de kramen nog verkocht en heeft het paardenspel nog eene voor stelling gegeven. De Voorzitter zeide, dat de kramen gesloten waren en hij van het verkoopen niets weethet paardenspel heeft gespeeld, maar hij had het recht deze uitzondering toe te staan en het paardenspel alleen is de kermis niet. Het raadsbesluit is dus niet verkracht. Daarop werd de vergadering gesloten. Bij K. B. is Zr. Ms. besluit van 18 April 1874 no. 21, waarbij aan A. De Jong, te Middelburg, als kapelmeester van het muziekkorps der dd. schut terij aldaar, de personeele rang van 2e luit. werd verleend, op zijn verzoek buiten werking gesteld; en is bij de dd. schutterij te Arnhem benoemd: tot le luit. J. W. Fransen Van de Putte, thans 2e luit. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is 10 Oct. te Padang aan gekomen. Het stoomschip Noord-Braband, van Rotterdam naar Java, passeerde 10 Oct. Perim. In de afgeloopen week slaagde in het tweede gedeelte van het notarieël staatsexamen o. a. de heer J. Meulenberg te Middelbug. In de voorwaarden der leening der maat- schappij Zeeland, ter aflossing van de bestaande leeningen, waartoe Zaterdag is besloten, wordt o. a. het volgende bepaald De leening zal eene rente dragen van 3 pet.'s jaars en a pari worden afgelost in 40 jaren door jaarlijksche uitlotingen. De eerste aflossing heeft plaats op den len Juli 1888. De maatschappij behoudt zich h-t recht voor van vervroegde, geheele of gedeeltelijke aflossing. De prijs der uitgifte is 87 pet. De houders der be staande op 31 Dec. 1886 losbaar gestelde 5 pet. obligatiën der stoomvaartmaatschappij «Zeeland" heb ben de voorkeur tot inschrijving van zoodanig effectief bedrag in de 3 pet. leening, als het nominaal bedrag hunner obligatiën zal toelaten. De op 31 December 1886 losbaar gestelde obliga tiën kunnen in betaling gegeven worden als volgt: Op 1 Nov. 1886 die der leening 1875 voor ƒ1020 en der leening 1885 voor ƒ1007,50; op 15 Nov. die der leening 1875 voor 1021,25 en der leening 1885 voor ƒ1008,75; op 1 Dec. die der leening 1875 voor 1022,50 en der leening 1885 voor ƒ1010, op 15 Dec. die der leening 1875 voor 1023,75 en der leening 1885 voor ƒ1011,25. MCt.) De heer J. H. S n ij d e r s te Middelburg is door den Koning, naar de Midd. Ct. verneemt, niet ont vankelijk verklaard in zijn hooger beroep van de beslis sing van Ged. Staten in zake het bekende besluit van den Middelburgscben gemeenteraad betreffende de meis jesschool op de Haringplaats. De Rijksmiddelen hebben in de maand September jl. opgebracht 10,330,579,34, tegen 10,439,493,11 in September 1885. De opbrengst in de eerste 9 maanden van 1886 was 79,330,103,36, tegen 76,091,301 57 in 1885 en tegen 79,614,161,25 raming over 9 maanden. De voorstellers van het enquête-ontwerp Goeman-Borgesius c. s. hebben hun voorstel eenigszins gewijzigd, zoodat het thans luidt: o. Welke is de werking van de wet van 19 Septem ber 1874 (Staatsblad no. 130), ook in verband met art. 82 van de wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad no. 127) 7 In hoever geven de bestaande toestan den aanleiding eene aanvulling en uitbreiding der eerstgenoemde wet in overweging te nemen? Welke is de toestand van fabrieken en werkplaat sen hier te lande, met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werkliedenIn hoeverre worden tot verbetering van dien toestand maatregelen van overheidswege vereischt? De residentie-briefschrijver van het Z. D. schrijft, dat hem dezer dagen werd medegedeeld, dat onder een fractie der liberalen zeer ernstig gedacht wordt aan bet treden in overleg met de rechterzijde over een nieuw a r t i k e 1 1 9 4. «De minister Heemskerk heeft, na de ervaring de vorige keer door hem opge daan, het initiatief in deze overgelaten aan de Kamer. De bewuste liberalen beseffen zeer goed, dat er niets van de Grondwetsherziening komt, als zij niet toegeven in de onderwijsquaestie. En nu zullen zij trachten zich met de rechterzijde te verstaan. Aan den rechterkant bestaan vele stroomingen, in dat opzicht. Een ervan wil alles of niets, terwijl de ander, vreezend anders niets te zullen krijgen, met niet alles tevreden zal wezen. Naar ik vernam, zou er groote kans bestaan dat de verzoeningsgezinde fractie in 't eind trium- feerde. De Grondwetsverandering zou langs dien weg verzekerd wezen. De kiesrechtformule van mr. Heems kerk zal, zegt men, er op worden ingericht om de gematigden uit de beide zijden der Kamer te voldoen. Ik hoop hartelijk, dat mr. Heemskerk in dien toeleg slage." Onze lezers zullen zich wellicht nog herinneren, dat ons, reeds kort nadat de Kamer na de verkiezin gen weder was saamgekomen, uit Den Haag gemeld werd, dat een deel der liberalen het vroegere amen dement De Beaufort, eenigszins gewijzigd, als een middel tot overeenstemming tusschen de linkerzijde en een deel der rechterzijde wilden aanwenden om zoodoende de Grondwetsherziening mogelijk te maken. Hoewel wat laat, vindt dit bericht in bovenstaande correspondentie aan het Z. D. zijne bevestiging. Naar aanleiding van het entrefilet in het Dagbl., mededegedeeld in ons vorig nummer, hem betreffende, verzoekt de eervol ontslagen adjunct-directeur van het Rijksgesticht Veenhuizen I aan dat blad mede te deelen, dat door hem ten stelligste wordt tegenge sproken, dat een onderzoek, dien naam verdienende, naar aanleiding van zijn schrijven aan den Inspecteur der Rijksgevangenissen zou hebben plaats gehad, en dat hij dit te zijner tijd hoopt te bewijzen. De hoogleeraar dr. H. G. Van de Sande Bak- huyzen zal Nederland vertegenwoordigen op het 20 dezer te Berlijn te houden congres voor graad meting. De conferentie zal zich in de eerste plaats bezig houden met de vaststelling van een eenigen meridiaan. Het internationaal geodesisch congres, in 1883 te Rome gehouden, en de conferentie voor den meridiaan, die een jaar later te Washington plaats had, hebben zich verklaard voor den meridiaan van Greenwich. Te Rome had men voorgesteld, de lengte-graden door te tellen van het westen naar het oosten, terwijl te Washington werd besloten, de telling te doen plaats hebben in de beide richtingen oost en west tot 180, met het plus- teeken vóór de graden o. 1. en het min-teeken vóór de graden w. 1. Beide congressen hadden ook de vraag behandeld of het, in het belang der wetenschap en der internationale betrekkingen, niet raadzaam zou zijn, één algemeen uur te bepalen. De vraag werd bevestigend beantwoord, onder de mits dat tevens de plaatselijke tijd zou behouden blijven. De Berlijnsche conferentie nu zal omtrent een en ander definitieve besluiten nemen. Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct. gemeld: In de Zondag in de concertzaal der Groote Sociëteit alhier gehouden vergadering van de Twentsche Ver- eeniging tot bevordering van nijverheid en handel kwam o. a. ter tafel eene conceptakte tot overdracht der Twentsche Industrie- en handels school aan de gemeente Enschedé. Met algemeene stemmen werd deze conceptakte goedgekeurd, om in den loop der week voor den notaris Jordens te worden gepasseerd. En daarmede zal dan de in 1863 opgerichte Twentsche Industrie- en handelsschool ten grave gedaald zijn, ter wijl de gemeente, onder krachtige medewerking van het rijk, daarvoor in de plaats de Nederlandsche school voor nijverheid en handel heeft gesticht, die, voorloopig in een ander schoolgebouw gevestigd, later, na ver bouwing, in het bovenbedoelde gebouw der voormaliga Twentsche industrie- en handelsschool zal worden over gebracht. Aan deze verbouwing wordt eene som besteed van 40,000, waarvan het rijk de helft betaalt. De plannen voor deze school met weverij, ververij enz. en afzonderlijk geheel nieuw op te richten gymnastiek- lokae', door den architect Mol uit Hengeloo ontworpen, zijn reeds door het gemeentebestuur aan de goedkeu ring van het rijk onderworpen. Volgens de inlichtingen, die de residentiebrief schrijver van het L. D. ontving, wordt tegenwoordig aan dc onderscheiden departementen van algemeen bestuur in de voorwaarden van aanbeste ding veel meer dan vroeger, voor de belangen der vaderlandsche industrie gewaakt. De mededinging van den vreemdeling wordt zelfs meermalen bepaald buiten gesloten. Dezer dagen werd zelfs den minsten inschrij-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1