1886. N°. 120. Dinsdag 12 October. 73sle jaargang. DE AVONDSCHOOL, Uitloting aangegeven Obligatiën GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.0, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofd: de heer Ittmann), zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 1 November, des namiddags le 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Dinsdag den 12en tot en met Zaterdag den 23en October aanstaande. Goes, den 9 October 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De lijst van de ter in de gevestigde' schuld der gemeente is opgemaakt en. zal ter secretarie gedurende de laatste helit dezer maand ter visie liggen, terwijl de uitlotin^ zal plaats hebben ten raadhuize, op Zaterdag den b November 1886, des namiddags te éen uur. Goes, den 9 October 1886 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 October 1886. Voor de geldleening groot 105,000, ver deeld in 105 aandeelen van 1000, door de gemeente Goes uitgeschreven voor de overname der gasfabriek en voor de conversie van andere leeningen, zijn de navolgende inschrijvingen ontvangen voor: aand. inschrijving. 40 a pari door het Gasthuis te Goes. 2 La Motthe Risseeuw. 2 f 1010.62% door mr. C. De Witt Hamer. 40 1012,65'"/itioo door Van de Vegte Sc Van Reede te Zwolle. 28 a pari door het Burg. Armbestuur te Goes. 40 1010,De Kanter 8c Hordijk. 15 a pari I. D. Fransen Van de Putte. 85 a Fransen Van de Putte Zn. 20 1010,d idem. 10 1000,55 Van Heel Co. 2 1002,50 idem. 20 1005,idem. 5 1005,20 idem. 10 1006,s idem. 105 1005,30 J. Luijkx te Rozendaal. 7 a pari J. M. Pilaar. Te zamen alzoo voor 431 aandeelen, uitmakende een bedrag van bijna f 433,000. Ingevolge de bepa lingen van het plan moet de toewijzing binnen acht dagen geschieden. Heden werd alhier op de bovenzaal van het Café Hartman gehouden eene bijeenkomst van het bestuur der vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Be- veland, en daarin bepaald dat de najaarsvergadering der leden zal plaatshebben op Donderdag den 28 October aanstaande. Voor die vergadering zijn aan de orde gesteld 1. Rapport van het bestuur omtrent de mogelijk heid eener overeenkomst tusschen verschillende ge meenten, nopens het verleenen van hulp bij braud. 2. Rapport der commissie ad hoe omtrent wen- schelijke wijzigingen in de betrokken provinciale re glementen nopens het onderhoud van wegen en slooten. 3. Eene woning door het Burgerlijk Armbestuur gehuurd, ten behoeve van gealimenteerdenwordt bewoond door twee gezinnen. Heeft het Armbestuur het recht om, zonder eenige rechterlijke formaliteit, ook ondanks de bewoners, deze van woning te doen verwisselen? In te leiden door den heer mr. L. A. Bybau, bnrg. van Kolijnsplaat. 4. Erlangt een door den vader en de moeder (niet gehuwd zijnde) erkend natuurlijk kind den geslachts naam van den vader? In te leiden door den heer H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van het Algemeen deelde de voorzitter, dhr. W. I. Van Gorkom, mede, dat de pogingen om mr. A. Kerdijk hier, evenals verleden winter, als spreker te doen optreden, waren mislukt, uithoofde van diens gezondheidstoestand, doch dat thans dhr. H. S n ij - d e r s, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, zal optreden in eene algemeene vergadering, te houden op 4 November a. s. Als onderwerp had die spreker ge kozen: Nederland's verleden en heden op maatschap pelijk gebied. Er werd besloten die lezing ook toegankelijk te stel len voor niet-leden tegen een entree-prijs van 10 cents. Nog deelde de voorzitter mede, dat dhr. Jonquière de betrekking van bibliothecaris op zich had genomen, in plaats van den heer L. M. Van Campen, wien de waarneming dier betrekking te moeielijk viel. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het comité tot wering vanschoolver- z u i m werd door den penningmeester, dhr. De Ronde Bresser, rekening en verantwoording gedaan over het boekjaar 1885/86 en de rekening goedgekeurd in ont vang op 497,33, in uitgaaf op f 443,07 en alzoo met een goed slot van 54,26. Onder de ontvangsten kwamen o. a. voor de volgende postenAan bijdragen 248,35, aan extra giften f 5, aan toelage gemeente 200. Vervolgens werd aan den heer De Ronde Bresser op zijn verzoek wegens zijn verblijf buiten Goes eer vol ontslag verleend als penningmeester en als lid der commissie van statistiek, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten in die qualiteiten aan het comité bewezen. Tot penningmeester werd benoemd dhr. J. A. Van Heel en tot lid der commissie van statistiek, dhr. G. Krol V. d. Hoek. Eindelijk deelde de voorzitter mede, dat B. en W. aan het comité een schriftelijk verzoek hadden gericht om andermaal zijn invloed te willen aanwenden tot het doen deelnemen aan het herhalingsonderwijs door de kinderen, die met vrucht de lagere scholen hebben bezocht. Te dien opzichte werd besloten aan dat ver zoek zoo spoedig mogelijk te voldoen, door evenals verleden jaar persoonlijk de ouders dier kinderen te gaan bezoeken. In de op 8 dezer gehouden algemeene verga dering van de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd door het bestuur het volgende verslag uitgebracht over de maanden Juli, Augustus en Sep tember 1886. Sedert 30 Juni is het aantal gewone leden met éen vermeerderd, zoodat dit ledental op 30 September bedroeg 67. In het aantal buitengewone leden is geen verande ring gekomen. Dit bedroeg dus 29. Er werd in het afgeloopen kwartaal ontvangen: wegens contributie van gewone leden 85,70 entree-geld,25 boeten«1,32 Samen 87,27 en uitgegeven: wegens uitkeering bij ziekte 56, kosten van het lokaal ,50 56,50 Zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is 30,77 Op 30 Juni was in kas517,37 Alzoo sluit het derde kwartaal 1886 met een voordeelig saldo van548,14 De uitkeering had plaats aan drie leden met/14, 36 en 6. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur aangenomen, om de toelage van den bode te verhoogen met f 2,50. De heer J. J. G. Van den Broeke werd gekozen als lid der commissie, belast met het onderzoek der rekeningen van den penningmeester. Aan bet einde der vergadering werd door den voor zitter herinnerd aan het bestaan van het Ned. Pensioen fonds voor werklieden, waarvan alhier eene afdeeling is gevestigd, en door hem gewezen op de zeer goedkoope verzekeringen bij dit fonds, vooral wat betreft ta rief C, uitkeering bij overlijden, den leden aanradende zich bij dit fonds te verzekeren, waarvoor men zich kan vervoegen bij den heer J. A. Van Heel. Tot leden van den Schuttersraad alhier zijn benoemd de korporaal S. Hartog en de schutter M. Greep. Middelburg. Onlangs werd in uw blad vermeld, dat de heer J. Van der Toorn, hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, eene aanbieding van het Japansche gouvernement had ontvangen, om zich aldaar aan het hoofd van den waterstaat te stellen, doch dat hij daarvoor had bedankt. Thans is, naar wij vernemen, dezelfde aanbieding gedaan aan den heer M. B. G. Hoogerwaard, provinciaal hoofdingenieur in Zeeland. Zaterdag is de heer Hoogerwaard naar 's-Gravenhage vertrokken om met de Japansche vertegenwoordiging aldaar over ge noemd aanbod in onderhandeling te treden. De Koninklijke goedkeuring is verleend aan de gewijzigde statuten van de «Maatschappij voor Oester cultuur Goes", te Goes. Helnkenszand. Door Z. E. den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter, J. B u t e ij n te 's-Heer Arendskerke. Kafs. Donderdag en Vrijdag 11. zijn aan den Cala- miteusen L e e n d e rt-Abrahampolder het vierde en vijfde stuk met succes gezonken. Het plan bestaat bij goed weder Maandag den 18 October het zesde te zinken waardoor dan de eerste en moeilijkste helft der twaalf te zinken stukken te gronde zal zijn gegaan. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat er plan tot het bouwen van een h t e I van den twee- dei "ang op de duinen te Vlissingen, niet ver verwijderd van het «Grand Hötel des Bains"de on derhandelingen moeten daarover met de daarbij be trokken autoriteiten reeds ver gevorderd zijn. Yltssingen. Blijkens officiëele bekendmaking van den waarnemenden inspecteur voor Zeeland, van het geneeskundig staatstoezicht, heeft de mazelenziekte thans opgehouden in deze gemeente epidemisch te heerschen. Met het leggen van den stoomtram inW. Zeeuwsch Vlaanderen heeft men in de laatste dagen weer groote vorderingen gemaakt. De rails liggen thans reeds tot voorbij Oostburg. De bouw der woningen aan de Draaibrug vordert sneleen 30tal werklieden zijn daar bezig, welk aantal waarschijnlijk nog ver dubbeld zal worden. Velen vinden in dezen tijd hier werk, waar elders niets meer te verrichten valt. Zooals bekend is, weigerde Groede subsidie te schen ken. Thans vreest men algemeen, dat daardoor het gehucht Kruisdijk, tot die gemeente behoorende, niet in het bezit eener aanlegplaats zal komen, zoodat het tramlustig publiek genoodzaakt zou zijn, zich naar Schoondijke te begeven. Wel jammer voor Nieuwvliet, welke gemeente wel subsidie verleende en op deze wijze eveneens ver van een station verwijderd zou zijn. Met ingang van 1 November zal de ijker J. Schraver te Leeuwarden door den adjunct-ijker R. Zwier vervangen worden. (Vad.) Men schrijft aan het U. D. uit Zeeland: Niemand zal wel beweren, dat onze wetboeken zich beroemen kunnen op groote bekendheid onder den burger-, eu nog veel minder onder den boerenstand. Het nieuwe wetboek van strafrecht zal op dien regel echter wel eene uitzondering mogen maken, want anders zal menigeen bloot staan, de onaangename gevolgen te ondervinden van wetsover treding. In de omgeving van uw correspondent hebben zich reeds twee voorvallen voorgedaan, die niet nalaten veel indruk te maken, en die wellicht oorzaak zullen worden, dat ook de boeren met ons wetboek wat nader kennis maken. Het eerste geval betrof het ver baliseeren van een vrachtrijder, wegens het noodzaken van zijn paard tot vervoer van te zware vracht, en het tweede het constateeren van botervervalsching, waarschijnlijk met ossenvet, zonder dat de verkoopster aan den kooper van dat feit had kennis gegeven. Dit laatste voorval heeft terecht een pijnlijken indruk ge maakt, want onze boerenstand is fier op zijne reputatie van eerlijk en trouw, en nu is dit vertrouwen op eens geschokt. 't Is te wenschen, dat de deskundigen volkomen zullen ontdekken, waaruit het vreemde bestanddeel bestaat, want door de eigenaardige wijze, waarop de zuivelbereiding hier plaats vindt, zou men allicht ge neigd zijn, eene vervalsching te veronderstellen, die echter toch niet had plaats gevonden. Wordt in andere provinciën van ons vaderland de grootst mogelijke zorg aan de boterbereiding besteed, en de grootst mogelijke zorg in acht genomen dat niet anders dan uitstekende room wordt gebruikt, hier let men zoo nauw niet op die zaken en karnt slechts eens of hoogstens tweemaal per week, waarvan het natuurlijk gevolg is, dat de eerst afgelaten room niet alleen te zuur is geworden, doch ook veelal reeds is bedorven, en onmogelijk eene goede boter kan levereD. 't Is jammer dat onze boerinnetjes dat gemakkelijk heids-systeem niet willen laten varen, want bij de noodige zorg kan ook van onze melk eene botersoort worden bereid, die aan alle billijke eischen voldoet, getuige de enkele stukken puike boter, die wekelijks aan de markt worden gebracht en die toch maar den zelfden prijs kunnen bedingen als die van de mindere qualiteiten. In de Zaterdag te Amsterdam onder leiding van den heer Tak Van Poortvliet gehouden buiten gewone algemeene vergadering van obligatie-houders der stoomvaart-mij. «Zeelan d", was aan de orde een bestuursvoorstel om ter conversie der vroeger gesloten leeningen, die van 1875 ad 1 mil- lioen en van 1885 ad 2 millioen, waarvan op heden nog in omloop is een bedrag van 2,525,200, te converteeren in een 3 pet. fonds groot 3.6 millioen, op zoodanige voorwaarden als aan commissarissen wenschelijk voorkomt. De maatregel dient om met het overschietende de financiëele positie der maatsch. zoo zuiver mogelijk te maken, zoo wordt in de korte toelichting gezegd. Zonder hoofdelijke stemming of zonder debat werd het voorstel goedgekeurd door de aanwezige aandeelhouders, die 458 aandeelen vertegen woordigden, rechtgevende op 266 stemmen. Uit Vlissingen wordt het volgende geschreven aan het li. N. Naar ik van goederliand verneem heeft do heer mr. Tak Van Poortvliet, vroeger Minister van water staat, thans lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, zich naar Berlijn begeven om aldaar po gingen aan te wenden om de aansluiting te verkrijgen van de Duitsche treinen aan den dagdienst der lijn Vlissingen Queens- b o r o. Natuurlijk zullen de resultaten van 's heeren Tak Van Poortvliet's stappen in die richting welke veel kans van slagen hebben de lijn Vlissingen Queensboro aanstaanden winter nog niet ten goede kunnen komen, wijl de winterdienst reeds is vastge steld, doch voor den volgenden zomerdienst verwacht ik met grond, dat die aansluiting zal bestaan en tot den bloei van Vlissingen en van onze geheele streek krachtig zal medewerken. Het onderzoek van de staatsbegrooting is nog niet in alle afdeelingen van de Tweede Kamer afge loopen en zou heden, zoo noodig morgen, worden voortgezet. Na behandeling der voor de openbare zit ting aan de orde gestelde aangelegenheden zijn er geen wetsvoordrachten in staat van wijzen, en zal de Kamer alzoo eenigen tijd reces moeten nemen, tenzij het antwoord op het verslag over het enquête-voorstel de volgende week mocht inkomen, in welk geval de Kamer zich alsdan met deze zaak zou kunnen bezig houden. De Indische begrooting voor 1887, waaromtrent het sectie-onderzoek vrij spoedig ten einde liep, heeft in den boezem der commissie van rapporteurs, waarvan voorzitter is de heer W. K. Van Dedem, tot zulk eene uitvoerige nadere gedachtenwisseling aanleiding ge geven, dat verslag en regeerings-antwoord niet na afdoening van het aan de orde gestelde te verwach ten zijn. Het denkbeeld van sommige Kamerleden om den tijd niet te doen verloren gaan en dien onmiddellijk te besteden aan de algemeene beschouwingen over de Grondwetsherziening, stuit af op het voortdurend ge mis der van regeeringswege aangekondigde voorstellen omtrent het voorloopig kiesreglement. De heer mr. A. P. Th. Eijssel, advocaat en procureur bij den Hoogen Raad, is benoemd tot raads heer in dat college, en zou reeds heden in handen des Konings op het Leo dsn ambtseed afleggen. Uit 's-Gravenhage wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Aan onze departementen van algemeen bestuur schijnt men somtijds zeer zonderlinge ver zuimen te begaan. Zoo werd aan den hoofd-ingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn een verlof van 3 jaar verleend, ingaande op 26 September, zonder dat hij daarvan officieel bericht ontving. Dientengevolge ging hij tot den 30 September door met het waar nemen van zijnen dienst, zoodat hij zaken afdeed, welke door zijn opvolger behoorden te worden afgedaan. Derhalve hebben bijv. de stukken, welke hij na den 26sten September geteekend heeft, geen waarde en zal er een nieuw kon. besluit noodig zijn, om de fout te herstellen. De Minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat het zegelrecht van mandaten wegens restitutie van door de gemeente bij voorschot uitbe taalde premiën voor het bekeuren van vee, moet wor den voldaan door de premie trekkenden. -Z. M. de Koning heeft aan een viertal personen in HDs. dienst, dragers van het Metalen Kruis, een gratificatie toegekend van f00 voor ieder, met bepaling dat hun telken jare 25 zal worden uitgekeerd. Het wetsontwerp betreffende de Indische suikercrisis is thans vanwege den Koning naar het departement van koloniën teruggezonden. Naar verzekerd wordt, zou het advies van den Raad van State de indiening der voordracht aan de Staten-Gene- raal ontraden hebben. Z. M. de Koning heeft vrijdom van port verleend voor de briefwisseling over ambtszaken, tus schen de gemachtigden voor den aankoop van gronden ten behoeve van waterstaatswerken onderling en tus schen de gemachtigden ter eene zijde met den toe- zichthebbende op de onteigening, den eerstaanwezend ingenieur, de hoofd-, sectie- en adjunct-ingenieurs, de opzichters van den waterstaat, de bewaarders der hypotheken en van het kadaster, de betaalmeesters, de ontvangers der registratie en de besturen der ge meenten in wier kring de te onteigenen gronden ge legen zijn. Dezer dagen deed het bericht de ronde door de pers, dat besloten was tot herstel van het N e - derlandsch gezantschap bij den Paus, een mededeeling, die aan de Moniteur de Rome zou ont leend zijn. De Tijd doet opmerken, dat de Moniteur slechts heeft medegedeeld, dat de Rechterzijde na tuurlijk de Roomsche leden bij de behandeling der

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1