Dhr. Van Binsbergen was eerst hulpprediker te Was senaar; daarna werd hij te Schore beroepen, waar hij 20 en vervolgens te Hoek, waar hij bijna 33 jaren het evangelie verkondigde. Zooals wij reeds meldden herdacht ds. Van Binsbergen Zondag 28 Sept. jl. zijne 53jarige ambtsvervulling. Ter gedachtenis aan dien dag schonk Z.Eerw. een prachtigen bijbel aan de kerk ten gebruike op den kansel, en verblijdde na de gods dienstoefening de diakenen met een belangrijke gift in papier. De heer Van Voorst Vader te Harderwijk heeft zijn ontslag genomen als lid van het classicaal bestuur van Harderwijk. De heer II. H. Dieperink Langereis, hoofd der Christelijke school te Baambrugge, heeft een beroep als predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Pamer- son (Amerika) aangenomen. Hij is voornemens 1 April van het volgend jaar naar Amerika te vertrekken. Voor de scholen met den bijbel is in de chr. ger. kerk te Nieuwdorp gecollecteerd 27.50 Groede. Benoemd tot onderwijzer te Oostburg dhr. A. Kohier alhier. Op de voordracht voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school te Biervliet, waarvoor zich 22 sollicitanten aanmeldden, zijn geplaatst de hh. M. Vrolijk te Aardenburg en J. Risseeuw te Schoondijke. Voor de onderwijzers-examens hebben zich aan gemeld 586 mannelijke en 341 vrouwelijke candidaten. In het hoofdbestuur van het Ned. Ond.genoot- schap is onze provincie in het geheel niet vertegen woordigd. Er bestaat nu voor de stemgerechtigde onderwijzers en onderwijzeressen eene goede gelegenheid om in deze leemte te voorzien, omdat er een bestuurslid buiten Amsterdam moet gekozen worden. Zouden de leden uit Zeeland niet willen medewerken om den heer W. J. Wendel, directeur der kweekschool te Middelburg, als zoodanig te kiezen T wordt in de Z. N.- bode gevraagd. Kunst, Wetenschap en Letteren. Gisteravond gaf het Rotterdamsche tooneelge- zelschap onder directie van den heer Alex. Faassen in de zSociëteit V. O. V". alhier voor een tamelijk bezette zaal het kluchtspelMjjn naam is Lehman. Het stuk is eene welgeslaagde Possewaarvan de intrige, voor zoover men bij een dergelijk stuk van eene intrige spreken kan, niet meer of minder gezocht is dan ge woonlijk in dergelijke stukken het geval is, maar die bij uitnemendheid geschikt is om de lachspieren van, het pu bliek aanhoudend in beweging te brengen door de dwaze misvattingen, die voortdurend plaats grijpen. Het stuk natevertellen zou het zeker niet in waarde doen stijgen en zou bij hen, die het niet hebben zien opvoeren, slechts een verkeerden dunk doen ontstaan. Wij gelooven daarom beter te doen hier uitsluitend een woord van lof te brengen aan de actrices en acteurs, die zonder uitzondering zich uitnemend van hun taak kweten. Mevrouw Marie Verstraete vervulde de zware rol van Elsa uitstekend en was zeker wel de persoon, die door haar spel het stuk het meest tot zijn recht deed komen. Na haar dient wel in de eerste plaats genoemd te worden de heer Mutters, die als Yon Pritzelwitz, een jonker met zeer licht gestoffeerde bovenkamer en nog lichter gestoffeerde portemonnaie, het publiek voort durend deed lachen. Ook de heer Van Nieuwland, die als de gelegenheidsdichter Vink optrad, bracht door zijn dwaas spel het zijne tot de algemeene vroolijkheid bij, terwijl de heer Alex. Faassen, in de vaderrol van den heer Sanders, zich wederom van zijne beste zijde als tooneelspeler deed kennen. De heer Wage- mans eindelijk gaf ons een «mijnheer Lehman" te zien, zooals men zeker van weinig acteurs mag ver wachten. Al is zijne rol niet zeer moeielijk en niet groot, zeker is het, dat met hem het stuk grootendeels staat of valt en als zoodanig komt aan hem voor een groot deel de eer van het succes van den avond toe. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 5 October 1886. BTAArSLBEKïHtGEM. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/81 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 ƒ1000 dito 1866 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1876 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr, dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. 5 5 5 2% 3 3% 5 5 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4% 4% 4% 4 4 3 6 4 2 4 4 PCt 100% 94% 75% 90 100% 66 67% 93% 51% 102% 60% 102% Ook de overige acteurs en actrices waren zeer voldoende en vooral de heer Smith maakte van de rol van Philip Bardeleben, wat er van zulk een onaangename rol te maken is. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de aanwezigen zich uitstekend hebben geamuseerd wat trouwens uit het herhaalde applaus ook bleek en wij hopen, dat het succes van gisteravond den heer Faassen moge doen besluiten dezen winter nog meermalen hier met zijn gezelschap optetreden. Rechtszaken. Arrondissements-recht bank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld J. A. K. Jz. 16 j. te Krabbendijke, wegens manslag door onvoorzichtigheid, tot 7 dagen hechtenis; J. K. 23 j. te Kloetinge, wegens mishandeling, tot 8 b. s. 8 d. hecht.C, B. 56 j., h/v. van S. S., te Wolfertsdijk, wegens beleediging tot 8 b. s. 8 d. hecht. De Hooge Raad heeft bij Maandag gewezen arrest verworpen het cassatie-beroep van K. S., te Katten- dijke, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld in hooger beroep, tot 1 jaar eenzame opsluiting ter zake van diefstal van kippen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den gewezen gemeente-ambtenaar Van Wulften aan verduistering schuldig verklaard en hem tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ten aanzien der ten laste gelegde valschbeden, werd hij ontslagen van rechts vervolging. Landbouw en Veeteelt. Aardnotenkoeken worden van aardnoten ge slagen, dat zijn vruchtjes, die, hoewel ze in ons land niet groeien, vooral bij het jonge volkje bekend staan onder de namen van aardnoten, aardpimpernoten, aard- amandels, aardeikels, apennootjes, aardpistaches, olie nootjes, Oost-Indische mangeltjes en ik weet niet welke namen nog meer. De plant, die een éeDjarige is en bijna in alle tro pische gewesten voorkomt, heeft neerliggende, met zachte haren bezette ranken en samengestelde bladeren. De bloemen zijn geel en gelijken in vorm op die der erwten. Zoodra de bloembladeren zijn afgevallen en het vruchtje zich gezet heeft, verlengt zich de bloem steel, waardoor het vruchtje naar den grond zakt en komt daarin tot rijpheid. De vrucht is eene geelachtig grauwe peul, die twee- soms driemaal is ingesnoerd. De zaden zijn omgeven door een dun, roodachtig velletje. De aardnoten beminnen een lossen bodem en komen in Azië, Afrika, Amerika en in zuidelijk Europa, vooral Spanje, voor. De zaden bevatten zeer veel olie en zet meel en worden door sommige volken als spijs ge bruikt. De olie, vooral als de nootjes koud geslagen zijn, gelijkt veel op slaolie en dient misschien ook wel als surrogaat voor deze. Verder gebruikt men ze bij de zeep- en kunstboterbereiding. De geroosterde nootjes worden aan kinderen verkocht en als surrogaat bij de cacao gebruikt. Wanneer de zaden der aardnoten voor het grootste gedeelte van olie zijn bevrijd, worden van het overblij vende koeken geslagen, die onder de namen van aard notenkoeken, grondnotenkoeken, Spaansch veevoeder, Arachidenkoeken of wel Mandubikoek in den handel zijn. Goede aardnotenkoek is grijs wit van kleur, een wei nig naar het roode zweemende. Zij moeten een zoeten smaak en geen reuk bezitten. Vroeger perste men de zaden met peul en al en daardoor lieten de koeken dikwijls veel te wenschen over. Tegenwoordig zien ze er over het algemeen vrij goed uit. Toch vindt men er nog al eens ransige onder. Deze zijn dan meestal van Indisch zaad geslagen, omdat men de zaden van daar gewoonlijk gepeld verzendt, waardoor ze spoediger aan bederf ondei hevig zijn. Door het hooge eiwitgehalte worden aardnotenkoe ken spoedig schimmelig. Hoewel dit niet altijd van buiten te zien is kunnen wij dit zelf onderzoeken, door een stuk koek fijn te wrijven en met warm wa- PCt. 97 100 56% 97% 95% 92% 82% 88% 78% 107 59% 47% 56% 13% 12% 75% 91 IS OORD-AMEBIHA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 ZUID-AMERIKA Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Colümria, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 smrasira. sa rat. onssi. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. dito dito Obl. 1885 Rusland, Pandb. Hyp. Bank smrasMiu Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito 1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito 100 dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 dito dito £100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMEKIKA. Atchison-Topeka Cert v. Aand. 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 5 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 PCt. 109% 9% 99% 23 14% 39% 85 29 102% 100% 100% 100% 92 102% 87% 63% 50% 90 120% 100% Q9 62% 99% 96 100 54% 103% 98% 93% 101 98% 61% ter te overgieten, waarna men het gedekt wegzet. Bevat de koek schimmelsporen dan komen na eenigen tijd gele of zwarte vlekken op de pap. De Nederlandsche oliefabriek te Delft levert grond- notenkoekeD, versch geslagen, onder gehalte van 4550 pet. eiwit, 68 pet. vet en 2729 pet. koolhydraten. Afnemers van 50 K.G. te gelijk hebben kosteloos onderzoek te Wageningen. Wie een proef wil nemen vrage een prospectus aan. Beursoverzicht. De richting der Amsterdamsche beurs bleef in de dagen der week, die achter ons ligt, dezelfde als te voren. Het waren weder de Amerikaansche spoorweg aandeelen die het hoogste woord voerden en zoodanig de aandacht van het meerendeel der beursbezoekers tot zich trokken, dat er voor transacties in de andere rubrieken der effectenmarkt geen tijd en geene animo schenen te zijn. Voornamelijk waren het de Europee- sche Staatsfondsen, die stil en verlaten bleven. De politieke berichten uit het Oosten van Europa, ditmaal voornamelijk bestaande uit weinig geruststellende ver klaringen van da zijde van het llongaarsche kabinet en de bij voortduring weinig meegaande toon, welke de Russische pers aanslaat, blijven de transacties in buitenlandsche fondssoorten beheerschen en waren de redenen eener matheid en lusteloosheid, waardoor de voornaamste hoek der Amsterdamsche beurs zich in de afgeloopen week onderscheidde. De ondervinding heeft geleerd, dat wanneer de maand November in aantocht is velen er eerder aan denken zich van hunne engagementen te ontdoen dan zich aan nieuwe operaties te verbinden. Het naderend einde van het jaar schijnt er dan toe mede te werken om loopende zaken af te wikkelen wellicht bleven deze factor en de stijging der geldprijzen niet geheel zonder uitwerking op de richting der beurs. Het aanbod was overigens in de meeste soorten niet overwegend groot. Na het boven aangehaalde zijn de uitkomsten der prijzen gemakkelijk te raden en stippen wij dus alleen aan, dat de 6 pet. Russen 1883 en de 5 pet. Rus land 1873 zich onderscheidden door eene kleine ver heffing, respectievelijk van en pet.; de terug gang bij de Oostenrijksche, Hongaarsche en verdere Russische soorten loopt van tot pet. De Spaan- sche schuldsoorten blijven nog steeds den steun der Parijsche beurs ondervinden; men ziet dus daaruit, dat de binnenlandsche politieke aangelegenheden, waar van wij de vorige maal gewag maakten en waarvan nog wel de hoofdstad des lands het brandpunt vormde, op de gunstige gezichtspunten der Parijsche beurs weinig of niet hebben geïnfluenceerd. Intusschen zijn die gezichtspunten voor anderen minder helder. Wel blijkt uit de overgelegde verklaringen en becijferingen dat men 24 millioen francs heeft weten te besparen, doch in ieder geval sluit de rekening 1885/86 met een deficit van 42 millioen. Voor Portugal is het eene gelukkige week geweest, aangezien volgens be richten in Duitsche en Fransche bladen de inschrijving op de nieuwe leening volkomen geslaagd is. De Fran sche en Portugeesche kantoren kunnen slechts 17,8 pet. toewijzen. Op de oude 3 pets. leening bleef dit succes zonder invloed. Openende op 51 pet. verhieven zij zich midden der week tot 51 pet. en sluiten op 51 dus pet. lager. De Nederlandsche staatspapieren wedijverden in de weinige animo, die er bestond, met de andere Euro- peesche staatsfondsen de 2 pet. bleven op dezelfde prijzen, de 3 pet. moesten 1% pet. laten vallener waren zelfs dagen waarop in de laatstgenoemde soort geene noteering plaats vond. De geldprijzen ondergingen deze week weinig of geringe wijziging; de weekstaat der Nederlandsche bank sluit met eene vermindering der wisselrekening van millioen en der beleeningrekening van millioen. Voor de Zuid-Amerikaansche fondsen waren de uit komsten weer verschillend. Mexicanen b. v. waren nog al gevraagd; de 1851ers konden hunne koersen Atchison-Topeka oblig. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Canada South, cert. v. aand. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. dito California Oregon Obl. dito dito Serie B dito San Joaq. Valley dito dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. le hyp. dito Jowa Midland dito dito Mad. Ext. dito dito Menomenee dito dito N. W. Union dito dito Winona St.Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Ohl. St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito Missouri-Pacific South dito pCt. pCt. 7 6 88 58 AQ l/r 6 114% 6 102 6 106% 6 112%. 6 6 85% 142 7 128% 8 133 7 137 7 135% 7 138% 7 135 135 123 7 128 32% 7 121% 7 110% 135% 4 97% 6 6 114 51% 6 113 3 58% 6 104% 1133% 6 116% 6 107% 6 109% 90% 113 7 36% 7 113% 94 6 113 6 102% behouden, de 1864ers leden een gering verlies.' In Londen vond de handel in eerstgenoemde soort plaats ex pet. afgestempelde rente. De Columbianenvoor het buitenland opgenomen ondergingen weinig of geen variatiePeruanen waren' in weifelende houding; Venezuelanen vast gestemd na het bekend worden dat de remise voor de coupon betaling van Februari 1887 weder is afgezonden. Zooals wij boven reeds mededeelden was het verloop der Amerikaansche spoorwegmarkt opnieuw gunstig voor de aandeelensoorten. Wel ontstond nu en dan reactie, voor een groot deel het gevolg van verkoopen op de hoogere koersen, doch de vraag van Londen en New-York woog veelal tegen dit aanbod op. VTol- gens de gedurende deze week medegedeelde berichten blijven de verschijnselen van toenemende ontwikkeling in zaken aanhouden. In verband daarmede zijn ook de inkomsten der regeering zoo overvloedig, dat de Minister van financiëD nog steeds de gelegenheid aan biedt tot aflossing der 3 pets. staats-obligatiën, en wijders dat hij een bedrag van 15 millioen heeft opgeroepen ter amortiseering op 16 October. De Michigan Central, de Lake-shore en Canada- soorten, de zoogenaamde Van der Biltsche waarden profiteerden het meest en ontleenen den vooruitgang in den koers grootendeels uit de verwachtingen die men koestert dat dividendbetaling op deze soorten in aantocht is. Dergelijke voorspellingen hebben echter reeds zoo menigmaal ongeluk veroorzaakt, dat mqn wijs zal doen ze onder eenige reserve aan te nemen. De handel in Koloniale fondsen was ook deze week mat en kleurloos. De daling der laatste dagen vindt meer haar reden van zijn in de omstandigheid dat er enkele opruimingen plaats vonden, dan wel dat ar bepaalde redenen bekend werden die ongunstig op den koers moesten influenceren. Zelfs kwam in de prijzen der koloniale producten geene bedenkelijke wijziging. Intusschen wordt halsreikend uitgezien naar de openbaring van de plannen van den Minister van Koloniën ten opzichte van den steun welken hij zich voorstelt van regeeringswege aan de suikerindustrie te geven. De Dorrepaalsche bank liet ook deze week geene nieuwe onaangename gewaarwordingen voor de houders na. Heel lang kan echter de toestand ook zoo niet duren. Hoe b. v. zal het met de betaling der coupon op 1 Januari a. s. moeten gaan Buitenlandsch Overzicht. Kaulbars, de Russische agent in Bulgarije, schijnt geen diplomaat van het zuiverste ras te zijn, althans hij heeft Zondag de dwaasheid begaan van als rede naar voor het volk optetreden. Er had zich namelijk een groot voorstander van den afgetreden vorst op een geïmproviseerd spreekgestoelte op de openbare straat geplaatst en deze hield eene felle rede ten gunste van Bulgarije's onafhankelijkheid. Juist kwam Kaulbars langs geredenhij sprong ijlings uit zijn rij tuig, maakte zich met vuisten en ellebogen ruim baan door de volksmenigte en sprak deze vervolgens toe van hetzelfde gestoelte. Een man, hem ziende, riep; Leve Rusland! wat door het volk beantwoord werd door stompen en slagen, die den ontaarden Bulgaar nog lang zullen heugen. De bevolking is zeer onrustig en de woning van Kaulbars is door gewapenden omringd. Men wordt zeer bevreesd voor onlusten. De Russische agent gaat nu een tocht door het land ondernemen om propoganda voor Rusland's plannen te maken. Het regentschap heeft op de nadere nota van Kaulbars geantwoord door te verwijzen naar wat het vroeger heeft besloten. De officieren zijn allen ontsla gen, met uitzondering van de zeven leiders. De ver kiezingen blijven op a. s. Zondag bepaald; het schijnt, dat het regentschap, steunende op de verklaringen onlangs door den Ilongaarschen minister Tisza afge legd, niet voornemens is verdere concessies aan Rus land te bewijzen. De Fransche begrootingscommissie, die het door PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert, v. Aand, Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 ÏKAMrWJMHBAATSCBAPSMSHt. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Breskens Maldeghem dito FKKatlK-LKKHIKfflBM. Nederland, stad Amsterdam a ƒ4000 3 dito a 100 Stad Rotterdam 3 Gemeente-crediet 3 België, Antwerpen 1874 3 dito Brussel 1879 3 Hongarije, Theiss Regul. loten 4 Oostenrijk, Staatsleening 1860 5 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 5 Spanje, St, Madrid '68 (gest.) 3 Turkijs, spoorwegleen. 3 PCt. 79% 109 116 114% 117% 116% 116 110% 62% 114% 108% 99% 92 103% 65 144 107% 109% 105% 103% 101% 104 100% 112% 99% 138 43% 83* Oost. papier i zilver Diverse in Fransche Belgische GOVZOKI. 20,12% -20,12% -11,55 - 47,40 -47,40 Pruisische 58,85 Russen in Z. R. - 1,13 v G. R.- 1,88* Spaans '.no Buil - 47,40 v Binn. - 2,29 Amerika in doIL- 2,46%

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2