N°. 118. Donderdag 7 October. 73sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vaia NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL O I y m p i a, Weekblad, gewijd aan de belangen der lichamelijke opvoeding van de jeugd en het volk. Onder dezen titel is dezer dagen een weekblad ver schenen, dat werkelijk »»n een bestaande behoefte voorziet". Bij de vele, soms te vele zorgen, die tegen woordig besteed worden aan de geestelijke opvoeding, wordt de zorg voor de lichamelijke nog dikwijls geheel verwaarloosd of althans op den achtergrond gesteld. De gevolgen hiervan blijven in vele gevallen niet uit. Wel is de mensch van nature geschapen tot een recht- opg;aand, goed geproportionneerd wezen, maar helaas, hotsvele invloeden zijn er gedurende de eerste levens jaren niet, die het opgroeien tot een welgevormd, ge zond en sterk mensch tegenwerken? De gevolgen dier invloeden openbaren zich dan ook, zoowel reeds in de jeugd als op lateren leeftijd. Zoo zijn hooge of scheeve schouders, een nauwe borst, voorover gebogen houding, slepende gang, moeilijke ademhaling, zwak zenuwge stel en meer dergelijke afwijkingen van den normalen lichaamstoestand dikwijls de gevolgen van een ver waarloosde lichamelijke opvoeding gedurende de eerste lovensjaren, waarbij nog gevoegd moet worden het langdurige en niet altijd rechtop zitten in de school. Wordt er nu tegen deze schadelijke invloeden geen tegenwicht aangebracht, dan lijdt het geen twijfel of men zal op lateren leeftijd een meer of minder ongezond of misvormd lichaam met zich omdragen. Dit tegenwicht bestaat in de kunstmatige lichaams oefening. Zij alleen voorkomt genoemde gebreken of geneest de reeds bestaande, indien ze althans niet te ver gekomen zijn. Te pijnlijker moet voor den lijder een gebrekkig of ongezond lichaam zijn, omdat hij zelf er niet de schuld van draagt, maar misschien zijn ouders. Genoemde gebreken toch moeten reeds bestreden worden in de jeugd, dus op een leeftijd, dat de lijder zelf zijn gebrek nog niet bewust is. Het op groeien van een mensch komt geheel overeen met het opgroeien van een boom; wilt ge hem recht hebben, plant hem recht en houdt hem recht; wilt ge hem tot een bepaalden vorm leiden, buig hem dan zoo lang hij jong is, want een oude boom laat zich niet meer buigen. Maar al is het kind uit zich zeiven normaal gevormd, dan nog mag de lichamelijke op voeding niet verwaarloosd worden. Een ouder meent zoo licht, dat het voor een kind in het belang van zijn lichamelijke ontwikkeling voldoende is, wanneer het eenige oogenblikken per dag bij wijze van wande ling of spel zich in de vrije lucht bevindt. Zeker is dit al heel wat, maar op een wandeling worden immers alleen de beenen geoefend en het spel kan nooit van veel invloed zijn op de houding van het kind. Toch moeten alle lichaamsdeelen geoefend worden om tot een harmonische ontwikkeling van het geheel te geraken. Een alzijdige methodische lichaamsoefening kan alleen leiden tot het doel, dat reeds door de ouden als het hoogste goed beschouwd werd: een gezonde ttiel in een gezond lichaam. En hoe is dat doel te bereiken Laten we de re dactie van het pas verschenen Weekblad Olympia daarop het antwoord geven in de volgende woorden «Bij de verschijning van dit orgaan is het ons een behoefte ons doel nader uit een te zetten. Nog steeds ontbreekt het aan heldere begrippen op het gebied der lichamelijke opvoeding. Daarom wenschen we die in den meest ruimen kring door middel van dit blad te verspreidendoor woord en daad hopen we ieder te overtuigen, dat, waar de meest mogelijke zorg aan de geestelijke opvoeding wordt besteed, de lichamelijke niet aan het toeval mag overgelaten worden, wil men in waarheid een mensch vormen. Wij zullen trachten de lauwen op te wekken tot onderzoek, de onbekenden bekend te maken met de zegenrijke gevolgen der gym nastiek als opvoedingsmiddel voor de jeugd en voor het volk. Vandaar, dat wij ons niet bepalen bij de gymnastiekonderwijzers en de turnvereenigingen, maar ook hopen, dat allen, die met de jeugd en het volk in eenige betrekking staan, zich opgewekt zullen ge voelen dit blad te lezen. Door verschillende stukken zullen we trachten het denkbeeld «meisjes hebben toch geen gymnastiek noodig", meer en meer te doen ver dwijnen. In één woord, alles wat eenigszins in verband staat met de lichamelijke opvoeding van het kind en den volwassene, hopen we een plaats in te ruimen. Vandaar ook de naam, dien we aan dezen nieuweling hebben gegeven. Bovendien wenschen we dit blad een vraagbaak te doen zijn voor allen, die belang stellen in de lichamelijke opvoeding. Aankomende en geves tigde onderwijzers wenschen we voor te lichten of te doen voorlichten omtrent vraagpunten, die zich bij hun onderwijs mochten voordoen. Overal, waar wondeplek- ken aan te wijzen zijn, hopen we die bloot te leggen of te doen blootleggen overal waar iets goeds valt waar te nemen, dit onder de algemeene aandacht te brengen en het aan te bevelen, teneinde daardoor de lichamelijke opvoediDg te bevorderen" enz. En hiermede zij bovengenoemd blad aanbevolen. We wenschen het een lang en krachtig leven toe, maar bovenal een volkomen bereiken van het doel, waarmede het wordt uitgegeven. GOES, 6 October 1886. Naar wij vernemen zullen dezen winter door bemiddeling der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier een viertal lezingen worden gehouden door de heeren A. R. Breetvelt en H. G. Hartman Jz. alhier, B. H. Heldt te Amsterdam en G. A. Vorsterman Van Oyen uit Aardenburg. Deze lezingen zullen tegen een matig entrée ook voor niet-werklieden toegankelijk zijn. Alhier is eene Chr. Geref. Zangvereeniging opgericht, waarvan tot directeur is benoemd de heer P. De Jonge Jz. Krabbendijke. Bij de opening der gisteren ingele verde stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier bleek heden, dat van de 58 briefjes 4 van onwaarde en in blanco waren, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 28. Gekozen werd dhr. C. C. Welleman met 33 stemmen, terwijl voorts werden uitgebracht op Jan Van Liere 18, op B. Weststrate 2 en op J. Peman Kakebeeke 1 stem. Hit deze verkiezing van den heer Welleman en uit de betrekkelijk geringe stemversnippering is gebleken, dat het meerendeel der kiezers tot eendrachtig samenwer ken geneigd is geweest en bovenal dat het gezonde beginsel van alleen op bekwaamheid van den candidaat te letten bij deze stemming heeft voorgezeten. Het is te hopen, dat in vele andere gemeenten, ook in andere deelen van Zuid-Beveland, dit goede voorbeeld navol ging moge vinden. In de vorige week werd bier een strooibiljet ver spreid, zoogenaamd van een antirevolutionairen kiezer. Het valt echter te betwijfelen of het wel werkelijk van die zijde kwammeer [grond bestaat er om te vermoeden dat enkele ontevredenen het in de wereld zonden. In ieder geval heeft het niet veel uitgewerkt. Heinkenszand. Tot gemeentevroedvrouw alhier is benoemd mcj. A. M 11 e r te 's-Gravenhage. Middelburg. Omtrent den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de maand September 11. strekt het navolgendeHet totaal der overledenen bedraagt 29, waaronder 16 beneden het jaar en één van 15 maandenhiervan zijn er 10 overleden aan diarrhee en 1 aan spruw. Voorts stierven 3 personen aan beroerte, 3 aan kliertering, 2 aan levenszwakte, 2 aan hersenontsteking, 2 aan longtering, 1 aan wa terzucht, 1 aan bloedspuwing, 1 aan hartgebrek, 1 aan maagzweer, 1 aan darmontsteking en 1 aan aangeboren gebrek. Naar de leeftijden was de sterfte behalve de hierboven gemelde kinderen van 2025 jaren 2, van 2530 jaren 1, van 4045 jaren 1, van 4550 jaren 1, van 5560 jaren 2, van 6065 jaren 2, van 6570 jaren 1, van 7075 2. Geboren zijn 21 jongens en 17 meisjes Gehuwd 8 paren. In de laatste drie dagen breidden de mazelen zich hier sterk uit; voornamelijk onder de kinderen van de drie armenscholen en die der verschillende bewaar scholen. Zij behouden gelukkig een goedaardig karak ter tot heden is er nog niemand aan die ziekte be zweken. Men verzoekt ons van geachte zijde te weer spreken een paar berichten uit Heinkenszand in een ander blad dezer dagen vermeld. Het eerste betreft de uitbreiding der mazelen in die gemeente, het tweede een gerucht omtrent het zich elders met terwoon vestigen van den burgemeester. Volgens onzen zegsman toch prijkt te Heinkenszand nagenoeg geen enkele woning meer met het bekende biljet «Besmette lijke ziekte, mazelen", terwijl het geachte hoofd der gemeente Heinkenszand zelfs niet aan verhuizing naar elders heeft gedacht. Vllssingen. Met de werkzaamheden voor de ver grooting van de voor - of buitenhaven alhier, met het oog op de aanstaande uitbreiding van den maildienst der maatschappij «Zeeland", worden thans goede vorderingen gemaakt. Ter plaatse waar de haven moet worden verlengd het meest belangrijke deel van het werk is men eenige dagen geleden begonnen met het metselen van den bazaltmuur, die dan ook weldra zal kunnen vol tooid zijn. Het volstorten met aarde van de uitgegraven ruimte achter dien muur, houdt met den bouw van dezen gelijken tred. In de Westkade der haven, daar waar de beide nieuwe aanlegpontons moeten komen te liggen, zijn reeds de verticaal-beweegbare ijzeren uithouders aan gebracht, terwijl aan die pontons zeiven op het eta blissement der maatschappij «de Schelde" met be kwamen spoed wordt voortgewerkt. Eene er van is nu reeds de voltooing nabij en zal binnenkort worden te water gelaten. Aan den oostkant der haven eindelijk wordt de toekomstige ligplaats van de groote ponton de tegenwoordige aanlegplaats voor de mailbooten der maatschappij «Zeeland" en de booten van den provin cialen dienst op de Wester-Schelde door het maken van eene steenglooiing in gereeden staat gebracht. Het laat zich dan ook aanzien dat, tenzij het werk door onvoorziene oorzaken mocht worden belemmerd, een en ander geruimen tijd vóór de ingebruikstelling geheel zal in orde zijn. Z. M. heeft, met ingang van 15 Nov. a. smet het gezondheidsonderzoek van schepen, voor den tijd van drie jaren belast, voor Brouwershaven M. J. B y b a u heel- en vroedmeester aldaar. Het voorloopig bestuur van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij heeft in zijne vergadering van 27 Sep tember jl. de statuten dier Vereeniging ontworpen, waaraan o. a. het volgende is ontleend Haar zetel is gevestigd te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel bevordering van de visscherij- belangen in den meest uitgebreiden zin. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het onder zoeken en het verdedigen van de belangen van reeders, eigenaars van visschersvaartuigen, visschers, visch- handelaars, verkoopers van visch en allen, die bij de visscherij direct of indirect betrokken zijnb. het zorgen dat hare klachten en belangen bij het wetgevend lichaam en elders behoorlijk ter kennis worden gebracht en voorgestaanc. het voorstaan van verlaging der tarieven en kosten van vervoer van visch, van spoedige expeditie, van verlaging van rechten, zoomede van de afschaffing van beschermende rechten en van alles wat de natuurlijke ontwikkeling van den vischhandel be lemmert d. het aandringen op het maken van ver beteringen der voor vischschepen bestemde ligplaatsen en havense. het tegengaan van kwade praktijken van en tegen de sub a genoemde personenf. het werkzaam zijn in het belang van verzekeringen g. het stichten van ondersteuningsfondsen voor visscherijper- soneelh. het houden van vergaderingen en zoo noodig van voordrachten en tentoonstellingenen i. het aanwenden van alle andere middelen, die haar ten dienste staan. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. De Vereeniging wordt gevestigd voor den tijd van 25 jaren, ingaande met den dag waarop de konink lijke goedkeuring op deze statuten zal zijn verkregen. In het voorloopig bestuur heeft o. a. zitting Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort. Het sectieverslag over het enquête-voor- stel omtrent de fabriekstoestanden is reeds in hoofd zaak vastgesteld en zal binnen kort verschijnen. De wenschelijkheid van verplaatsbaarheid eener parlemen taire commissie voor dit belang is van meer dan ééne zijde betoogd. Het stoomschip Koningin Emma is 5 Oc tober Point de Galle gepasseerd naar Batavia, en het stoomschip Noord-Braband, van Rotterdam naar Java, vertrok 4 October van Suez. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden November of December gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. "Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 235. De suikerfabrieken der heeren Laane, Rogier, Daverveldt en Co. en Van der Linden en Co. te Bergen-op-Zoom zijn met de werkzaamheden begonnen. De voorraad beetwortels aan de fabriek Laane moet dit jaar zeer groot zijn, waardoor de campagne veel langer dan gewoonlijk zal duren. Ook aan de fabriek van de firma Ravenswaay, Fercken, Jager en Co. te Rozendaal zijn de werk zaamheden begonnen, zoodat alle aldaar gevestigde beetwortel-suikerfabrieken thans de zoogenaamde cam pagne zijn ingetreden, welke tot ongeveer Kerstmis zal duren. Over het algemeen zijn de beetwortelen klein van stuk, doch het suikergehalte schijnt nogal bevredigend te zijn. Omtrent de verduistering in de Bredasche Bank van leening wordt aan De Tijd geschre ven, dat er vier borgen zijn tot een gezamenlijk be drag van ƒ120,000. Van verificatie der beleende goe deren schijnt nooit sprake te zijn geweest en van de laatste 25,000, door de gemeente aan de bank voor geschoten, is nooit rente betaald. De borgen moeten besloten hebben, als zij aange sproken worden, niet te betalen, maar een proces af te wachten. Waarschijnlijk zullen zij dan zich beroepen op het niet uitoefenen der contröle van gemeentewege en trachten de gemeente wegens deze nalatigheid voor het geleden verlies te doen aansprakelijk stellen. De heer De Geer Van Jutphaas is, in de plaats van den heer Van Wassenaer, tot voorzitter van de club der anti-revolutionaire Kamerleden ge kozen. Waar blij ven toch de gouden tientjes? is herhaaldelijk de vraag in kantoren en winkels, en meestal wordt deze vraag met een schouderophalen beantwoord. Dat men veel hecht aan de tientj»s, wordt bewezen door de navraag; vooral de boerenstand schijnt er fel op te zijn, daar zulk geld gemakkelijk is om te bergen of om «te potten." Ter inlichting kan dienen, dat de Ned. Bank ze sedert eenige jaren door middel harer correspondenten inhoudt, ofschoon dit geld toch zeker niet vervaardigd zal zijn om door dat groote lichaam tot speculeeren gebruikt te worden. (Centrum.) De Haagsche correspondent van de N. G. C. schrijft in zijn jongsten brief «De eenige quaestie op koloniaal gebied, die de ge moederen bezig houdt en waarover in den eersten tijd naast de maatregelen in het belang der suiker-industrie iets te doen zal zijn, is de zaak van Tjiomas, waarover allerakeligste dingen worden verteld en die in een groot schandaal-proces tegen de hoogstgeplaatste personen in Indië dreigt uit te loopen. Men fluistert elkander zulke leelijke beschuldigingen van willekeur, persoonlijke ran cune en machtsoverschrijding ten nadeele van de aan zienlijksten der overheden in Indië toe, dat de nieuws gierigheid wel tot 't uiterste wordt geprikkeld bij de genen, die verstoken zijn van de kennisneming der geheime stukken, die de Regeering heeft overgelegd. Dat de Regeering de zaak geheim behandelt, pleit reeds tegen de handelingen der overheid in Indië, zou men oppervlakkig zeggen. En degenen, die, door ken nisneming van den lijvigen bundel stukken, in het bezit van den landheer van Tjiomas, eenigermate tot oor- deelen bevoegd zijn, bevestigen dien indruk algemeen. De zaak moet van ernstigen, voor 't gezag van Indië niet zeer versterkenden aard zijn en ze zal dan ook zeker een staartje hebben, misschien wel zoo lang als de weg van Buitenzorg naar Nederland". Een koopman te 's-Hage, die aan een der re gistratie-kantoren eenige plakzegels van hoog bedrag had laten nemen, trachtte, toen toevalliger wijze bleek, dat hij ze niet noodig had, ze aan het zelfde kantoor in te ruilen tot een gelijke waarde tegen plakzegels van lager bedrag. Dit werd hem geweigerd. Hij wendde zich daarop tot den minister van financiën. Het antwoord kwam, dat zijn verzoek niet voor in williging vatbaar was, omdat daartegen «comptabili- teitsbezwaren" bestaan. Uit Amsterdam schrijft men ons, 5 dezer: In 't bezwaar van het vinden van een directeur voor onze zangvereeniging «Excelsior" is na mijn jongste bericht gelukkig voorzien. De heer G. A. Heinze, eere-directeur der Vereeniging, heeft aan 't bestuur bericht gezonden, dat hij de op hem uitgebrachte keuze tot directeur avoueert en de betrekking aanneemt, ProficiatDe donder heeft zich in de verte doen hooren en de dampkring is gezuiverd. Een bericht uit Nieuwediep van Zaterdag luidt De torpedoboot «Ardjoeno", gisteren uit Engeland bij de directie der marine te Willemsoord aangekomen, liep tegen de deuren der kleine schutssluis op en bekwam belangrijke averij aan den voorsteven". Zou er altemet bij onze marine een geheime over eenkomst bestaan om langs den min gebruikelijken weg van stooten, botsen en aanvaren oorlogsschepen kapot te maken, en op die manier werk te verschaffen Of het doel hier de middelen heiligt Wij weten niet wat er van te denken. Is er dan niemand* meer te Nieuwediep, die een schuit met fatsoen kan naar binnen ot naar buiten brengen Wij stellen ons voor, dat tegenwoordig het dagelijksch gesprek te Nieuwediep geregeld begint met de woorden«Wat voor schuit heeft er vandaag weer een douw gehad?" (R. N) Oost-Indië. Overgeplaatstde le luit. F. M. A. Mesch bij het 3e depot bat. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland-Bath. Beroepen bij de Ned. Hervormde Ge meente alhier de heer Six Dijkstra, candidaat bij het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. Uit erkentelijkheid dat dr. G. J. Brutel de la Rivière, pred. te Houtrijk en Polanen, voor het beroep naar Tricht bedankte, werd hem uit naam van bijna al de leden zijner kerkelijke gemeente een prachtig geschenk, bestaande uit een canapé en zes stoelen, aangeboden. Zondagnamiddag nam de heer J. F. Van Bins- bergen, pred. bij de Herv. gemeente te Hoek. afscheid van zijne gemeente met Hand. 20 32a. Het kerk gebouw kon de vele opgekomenen nauwelijks bevatten.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1