terstaat omtrent de bezwaren tegen de wijziging van het telegrammentarief. Er zijn aan de orde gesteld in eene zitting, te houden aanstaanden Woensdag, namiddags te twee urenHet ontwerp tot wijziging der wet op de middelen, en daarna de interpellatie van den heer Schepel betref fende de ongelukken op den spoorweg Groningen Delfzijl. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolljnsplaat. Gisteren is door het kiescollege der Nederl. Hervormde gemeente alhier voor de bestaande vacature van predikant het volgende drietal opgemaakt ds. J. Van den Berge te Kortgene, ds. K. Straatsma te Biervliet en ds. P. J. Van Melle te Minnertsga. Daaruit is eerstgenoemde predikant beroepen. De beslissing der Synode in zake het kerkelijk conflict te Amsterdam is aan de geschorsten bekend gemaakt. De Synode bekrachtigde het vonnis van het provinciaal kerkbestuur, op nog meer gronden dan door dit bestuur waren aangevoerd. De gevonnisden kunnen nog revisie vragen bij de volle Synode. De jongste lijst van giften voor de School met den Bijbel, in de Standaard gepubliceerd, bevat o. a. een uniegift groot 3 van de Vrije Evang. Gemeente en Zondagschool te Rilland door J. L., en als te weinig genoteerd te 's-Heer Hendrikskinderen ƒ0,60. Gedurende de maand September 1886 werd van school B op de Rijks-postspaarbank ingebrachtop formulieren van 1 cent 19, en van 5 cent 15, te samen ƒ34, tegen ƒ35 in September 1885. Uit Amsterdam schrijft men ons, 29 dezer Mutatiën in de onderwijzerswereld komen hier zoo veelvuldig voor, dat er voor een leek schier geen oog op te houden is. Minder alledaagsch echter is de va cature in welker vervulling onze gemeenteraad heden namiddag moest voorzien, namelijk die van directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Op de voordracht waren geplaatst de heeren dr. J. Hoor weg, oud-directeur van het gymnasium Willem III te Batavia en leeraar aan het gymnasium alhier, en dr. J. Campert, directeur der hoogere burgerschool met 5jarigen cursus te Amersfoort. Vóór de benoeming werd, op verzoek van een der leden, eene zitting met gesloten deuren gehouden. Of 't hieraan te wijten is, weet ik niet, maar indien de eerst voorgedragene op eene benoeming gehoopt heeft, is die hoop ijdel ge weest, want bij de stemming bleek dat de tweede candidaat dr. Campert met overgroote meerderheid van stemmen gekozen was. Voor velen weer bij ver nieuwing de oude les gepredikt, dat het niet goed is de huid van den beer te verdeelen, vóórdat Bruintje geschoten is. Boekaankondiging. De Katholieke Illustratieeen tijdschrift, dat reeds zijn twintigsten jaargang beleeft en steeds uit munt door zijne goede lectuur en fraaie platen, geeft in haar jongste aflevering reeds eene goed geslaagde afbeelding van het standbeeld van De Groot. Zeer zeker zullen de buitengewone ijver der redactie om steeds het nieuwste te leveren en de geringe abon nementsprijs van ƒ3,60 'sjaars velen aanmoedigen om zich op De Katholieke Illustratie te abonneeren. Rechtszaken. Het hoog militair gerechtshof deed Dinsdag uit spraak in de bekende zaak der cadets op de Teteringsche heide (vergrijp tegen de krijgstucht) en veroordeelde twee hunner wegens aanranding van een schildwacht, elk tot drie maanden detentie in eenzame opsluiting. Als verzachtende omstandigheden werden aangenomen de opgewonden toestand waarin het feit gepleegd werd, en dat geen persoonlijk leed was toegebracht. De degra datie is ingetrokken. De twee andere cadets zijn vrij gesproken, doch ter disciplinaire correctie verwezen. Bij het vonnis van den krijgsraad, dat dus vernietigd is, waren de vier cadets, zooals men zich herinneren zal, tot zeven, zes, vier en drie maanden gevannisstraf veroordeeld, terwijl de beide cadets-korporaal gedegra deerd waren. Met het oog op art. 158 van het nieuwe strafwet boek, dat straf bedreigt tegen hem aan wiens schuld o. a. brand is te wijten, is thans, naar wij vernemen, door de justitie, met het doel om tot vervolging over te gaan, een streng onderzoek ingesteld omtrent de oorzaak van den brand in het Kurhaus te Scheveningen naar den persoon aan wiens schuld zij het ook niet opzettelijk die brand te wijten is. Landbouw en Veeteelt. Y Raapkoeken worden voor het grootste gedeelte uit koolzaad in Zuid-Beveland zaad genoemd geslagen. Het eigenlijke raapzaad wordt weinig meer verbouwd, evenmin als aveelzaad, boterzaad enz., alle soorten, welke tot raapkoeken werden geslagen. De bereiding heeft bijna op dezelfde wijze plaats als die der lijnkoeken en de samenstelling komt ook vrij wel overeen. Zij bevatten een groot gedeelte eiwitstoffen, vet en koolhydraten, meestal in zeer goede verhouding, waardoor de verteerbaarheid wordt bevorderd. Goede raapkoek is groengeel van kleur en vertoont zwartachtige schilfers. Ransig mag de reuk nimmer zijn, want dan zijn ze zeer nadeelig. Zij worden dit over het algemeen spoedig en daarom verdienen versch geslagen koeken de voorkeur. Koeken, die zeer sterk verhit zijn geslagen, hetgeen men dikwijls aan de bruine kleur kan waarnemen, zijn niet verkieselijk, daar ze niet alleen minder vet bevatten, maar het eiwit zelfs moeielijk is te verteren. Dat groene koeken gewild zijn hebben de fabrikanten al lang begrepen en daardoor zijn sommigen op de gedachte gekomen om ze groen te verven. Dit doet men evenwel niet met verf maar met kalk, waardoor zulke koeken slechte invloeden op de spijsvertering kunnen uitoefenen. Dat een scheikundig onderzoek ook voor deze koeken eene noodzakelijkheid geworden is, is een gevolg van alle knoeierijen en verontreinigingen, die met vele raap koeken plaats hebben. Niet alleen vindt men in sommige onschadelijke bijmengsels van zaden, die alleen maar de waarde verminderen, zooals zaad van kamillen, kleefkruid, zuring enz.maar ook treft men er aan met ricinus zaad, zwartmosterdzaad, krodde enz. Vooral mosterd zaad brengt meermalen darmontsteking teweeg. Verder treft men verontreinigingen aan met zand, opveegsel en vuil van zolder of wel vermengingen met krijt, rijstmeel, dat met analine is gekleurd enz. Beschim melde koeken maakt men fijn en perst ze opnieuw. Dat de schimmel daardoor niet verdreven is spreekt van zelf. Raapkoek wordt niet zooveel gebruikt als lijnkoek en dit ligt hoofdzakelijk aan den scherpen reuk, dien bevochtigde koeken van zich afgeven, waardoor zij niet zeer gaarne door het vee gegeten worden. Bij groote gift van deze koeken deelt zich die smaak niet zelden aan boter of melk mede. Aan melkkoeien geeft men dan ook niet te veel van deze koeken, vooral niet als de melk tot boter gekarnd wordt. 1 K.G. per dag is voor melkvee meer dan voldoende. Bij mestvee kan men zonder bezwaar meer toedienen. Raapkoek wordt droog of nat gevoederd. Het beste is ze voor groot vee aan stukken ter grootte van hazel noten te breken. Ze worden daardoor niet alleen beter verteerd, maar doen ook meer nut. Aan varkens geeft men ze nat. Er bestaat ook raapmeel in den handel, dat droog met haksel vervoederd kan worden. Wat van beide de voorkeur verdient moet het ge bruik leeren. Buiteniandsch Overzicht. Het Hongaarsche Lagerhuis had een viertal inter- pellatiën gericht tot de regeering in zake de Ooster- sche quaestie. De minister Tisza, deze vragen beant woordende, verklaarde o. a. het volgendeDe regeering wist niet dat de Bulgaarsche Vorst zijn aanblijven afhankelijk zou stellen van de toestemming des Czaren. Geenerlei overeenkomst bestaat er met Rusland om trent den invloed op het Balkan-schiereiland. De bij het Berlijnsche tractaat aan de monarchie ingeruimde stelling strookt zeer voldoende met hare belangen en de regeering volhardt in de zienswijze, dat de gansche invloed der monarchie er op gericht moet blijven, de ontwikkeling van zelfstandige staten te bevorderen en te verhinderen dat eene in het trac taat niet bedoelde voortzetting van een protectoraat of het vestigen van den blijvenden invloed eener enkele mogendheid plaats vinde. In de verbondsbetrekkingen tot de andere mogendheden is geen verandering ge komen. Met Duitschland staat Hongarije ook heden nog op den ouden voet. Volgens bestaande verdragen, welke de regeering als van kracht zijnde beschouwt, is, in geval de Porte haar recht ongebruikt laat, geen der anderen tot een afzonderlijk gewapend op treden of het instellen van een protectoraat bevoegd. In het algemeen moet elke verandering op het Bal- kansche schiereiland plaats hebben onder overeen stemming van de mogendheden welke het tractaat geteekend hebben. Deze bepaling wenscht en hoopt de regeering ook in vereeniging met de andere mogend heden zonder vredestoring te doen naleven. De toestand in Bnlgarije zelf is er intusschen niet beter op geworden. Het schijnt, dat generaal Kaulbars zeer streng optreedt en zoodoende wellicht langzamer hand de Bulgaren aan den krachtigen druk van Rus- land's beschermende hand wil gewennen. Het is echter niet duidelijk welke houding het regentschap tegen over zijne eischen aanneemt. Daaromtrent toch zijn de berichten zeer tegenstrijdig, terwijl de bron, waaruit zij geput worden, bij de beoordeeling ervan ook steeds wel in aanmerking dient genomen te worden. Hierin stemmen echter alle berichtgevers overeen, dat Kaulbars optreedt als ware hij alleenheerscher. Hij heeft o. a. een beleedigend memorandum rond gezonden, waarin hij de Bulgaarsche regeering aller hevigst aanvalt, in de hoop regeering en bevolking daardoor te intimideeren. Doch dit memorandum had de tegenovergestelde uitwerking, daar het allerwege verbittering veroorzaakte onder het volk. De Bul gaarsche partijhoofden hielden eene verontwaardigings- vergadering, en de Bulgaarsche regeering besloot Kaulbars nota te beantwoorden door aan Rusland's dreigementen niet toe te geven, doch eene vastberaden houding aan te nemen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 1 OCTOBER 1886, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren dr. Callenfels, jhr. Flugi Van Aspermont en B. M. Den Boer. I. De notulen der vergadering van den 23 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die voor notificatie worden aangenomen dat de akte der dading met het bestuur der Algemeene Nederlandsche Gasverlichting en Verwar mingsmaatschappij omtrent de gasfabriek den 28 September geteekend is. dat de voorwaarden omtrent het riool bij de te bouwen woningen aan de 's-Heer Hendrikskinderen- barrière, zooals die overeenkomstig 's raads besluit van 23 Sept. door B. en W. zijn ontworpen, door D. Klemkerk zijn aangenomen en de akte van erfpacht geteekend is. c. verzoek van het Burg. Armbestuur, in verband met vertraging in de verpachting van eenige percee- len, om diligentverklaring voor het inzenden der be grooting voor 1887, welke wordt verleend. III. Aan den raad worden overgelegd a. het pro- ces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op den 30 Sept., waaruit blijkt, dat toen aan geld en geldswaarden in kas was, zoo als ook behoorde, een bedrag van ƒ16931,68'; b. de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het gast huis voor 1887, die gesteld zal worden in handen der financiëele commissie tot onderzoek en rapport. IV. Aan de orde is de benoeming eener onderwij zeres in de handwerken voor de leerlingen der scholen B, C en D. 11e Voorzitter noodigt de heeren Van der Hoek en Kakebeeke uit als stemopnemers te fungeeren. Uit de voordracht, waarop geplaatst zijn mej. L. J. Adriaanse te Wilhelminadorp en A. L. Arentz te Goes, wordt met algemeene stemmen de eerstvermelde be noemd. V. In behandeling komt de rekening der ontvang sten en uitgaven van het gasthuis over 1885. Niemand het woord verlangende, wordt zij, overeen komstig het advies der financiëele commissie, goedge keurd en vastgesteld, in ontvang op 25385,30%, in uitgaaf op 23333,35 en dus met een batig saldo van 2051,95%. VI. Nog is aan de orde de instructie voor den directeur der gasfabriek, zooals die door de gascom- missie is ontworpen. Over de algemeene strekking hebben geene beraad slagingen plaats. De artikels werden achtereenvolgens gelezen. Bij art. 5, regelende schorsing of ontslag enz. van den directeur, stelt de heer M. De Jonge voor in te lasschen: »in de vervulling der vacature wordt zoo spoedig mogelijk voorzien." Naar de meening van den heer Lambrechtsen behoort deze bepaling minder in de instructie voor den direc teur thuis, aangezien deze met zijne opvolging niets te maken heeft. De bijvoeging wordt echter goedgekeurd. Bij art. 6, inhoudende dat de directeur geene andere betrekkingen mag bekleeden, vraagt de heer De Jonge of dat art. niet beter achter art. 1 behoorde Hij heeft wel geen bezwaar er tegen, maar vindt de plaats niet geschikt. Het artikel blijft zijne plaats behouden. Bij art. 13 vraagt de heer Van der Doek waarom de aanvragen om gas schriftelijk moeten geschieden De Voorzitter antwoordt»om een contract te hebben", wat te minder bezwaar oplevert omdat den betrokken aanvragers een gedrukt model ter onder- teekening wordt toegezonden. De heer Jonquière komt nog eens op de bijvoeging van art. 5 terug. Zij komt 2ijns bedunkens niet in de instructie te pas. De heer Ochtman zegt, dat er gevallen zijn, waarbij de directeur belang kan hebben dat zoo spoedig mo gelijk in de vacature wordt voorzien. De heer De Jonge voert nog aan, dat er nog an dere bepalingen zijn, die voor den directeur niet van belang zijn. Het art. blijft gehandhaafd. De instructie in haar geheel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. Gemengde Berichten. Ook alhier doet zich een geval van pokziekte bij een schaap voor. Het geval van mazelen bij een kind in deze gemeente is tot heden door geen andere gevolgd. Daarentegen schijnt zich op het platteland deze ziekte uittebreiden. Volgens vVeritas" zijn in Aug. jl. verongelukt 68 zeilschepen, waarvan uit Nederland 2, benevens 12 stoomschepen. Heden viert Pieter Roggeveen te Hillegersberg zijn lOOsten verjaardag. Dat September van dit jaar te droog is geweest kan ieder wel begrijpen, al houdt men er geen regen meter op na. Volgens dien te Goes viel gedurende die maand 17.9 m.M. regen tegen 96.4 m.M. in 1885, 49.6 m.M. in '84, 116.5 in '83 en 66.6 m.M. in'82J Gemiddeld valt er in September 67.9 m.M. September van dit jaar heeft zich al zeer bijzonder gedragen wanneer we letten op het volgendeZij telde dit jaar slechts 5 regendagen tegen 19 in 't vorige jaar, 2 keer onwèer tegen 9 keer in Sept. '85, doch wat vooral opmerkelijk is, zij gaf dit jaar zeventien dagen achtereen droog wéér. In 't tijdvak van December 1848 tot Januari 1879 gebeurde dit slechts eenmaal. Duivendijkc. Deze week raakten op één dag drie paarden te water. Het eerste was gespannen voor een zwaar rolblok, dat een slootbrug zonder leuning moest passeeren. Toen het dier midden op de brug was, kantelde het blok er af en sleepte het paard mede. Met een paar schrammen aan de voorpooten en een koud bad kwam het behouden aan de overzijde, nadat het blok was losgemaakt. De twee andere waren wei paarden. Hansweerd. Alhier zal eene muziekvereeniging op gericht worden. Het bestuur is reeds gekozen. Bij gelegenheid der kermis te Scharendijke raakte een molenaarsknecht van Eltemeet eerst zijn portemon- naie en later zijn horloge met gouden ketting kwijt. In weerwil van een nauwgezet onderzoek is nog geen der vermiste voorwerpen terecht. De nieuwe wet op de dronkenschap in Dene marken houdt o. a. het volgend artikel in: »De persoon, die in dronken toestand op den open baren weg of in een openbaar lokaal zal worden aan getroffen, zal per rijtuig naar zijn huis gebracht worden op kosten van den herbergier, die hem zijn laatsten borrel zil hebben gegeven." Er wacht der maatschappij een nieuwe kwelling. Men heeft nl. in Engeland snelwielers met muziek uitgevonden. Met deze Melocipèdes kan de berijder, zonder eenige inspanning, allerlei wijsjes doen hooren. Vliegende draaiorgels dus. Een geluk, dat zij gauw voorbij zijn 1 (IV. v. d. D.) Volgens een particulier schrijven van Bonaire is bij den storm in de maand Augustus jl. ook dat eiland hevig geteisterd. Tal van woningen van de landbouwende bevolking zijn verwoest en 14 vaartuigen op het strand geworpen en meerendeels stuk geslagen, hetgeen voor vele bewoners eene ontzettende schade is. Menschen- levens zijn niet te betreuren, doch de ellende der be volking op het eiland is groot, en zal nog toenemen, daar velen door verlies van woning, vaartuig of oogst doodarm zijn geworden. Men meent in de electriciteit ook een middel gevonden te hebben tot zuivering van drinkwater en zelfs van rioolwater. Tot dat doel raadde dr. Dobell reeds in de Times aan, door het water een galvani- schen stroom te doen loopen, welke door middel der ontstane zuurstof de ontsmetting zou tot stand brengen Tot dat zelfde doel is thans door dr. Stevens Emmens een toestel vervaardigd, bestaande uit een glazen vat waarin poreuse potten met steenkool of ijzerspons en' koolplaten, die met de positieve pool eener batterij Leclanché verbonden zijn. Zij zijn van elkander ge scheiden door andere koolplaten, die met de negatieve pool samenhangen. Als dit toestel in werking komt zou door de ontwikkelde zuurstof goed water verkregen worden. Dr. Emmens beweert dat men ook het riool water op deze wijze kan reinigen. De heer Marey heelt aan de v Académie des Sciences" te Parijs een reeks pbotographieën vertoond, door hem in '/moo seconde genomen, daarbij gebruik makende van de theorieën van Chevreul. Hij maakt zich sterk het weldra tot een snelheid van ooo seconde te zullen brengen. Sarah Bernhardt heeft het er op gezet om het publiek nogmaals versteld te doen staan. De buitenge wone vrouw gaat 30 dagen vasteD, gelijk Italië's groote zoon, de Milaansche dokter Succi. De lauweren van den vrijwilligen hongerlijder staken haar de oogen uit, en zij wil bewijzen dat niets de groote tragédienne onmogelijk is. Met ingehouden adem, doch met een bang gevoel om het harte, zegt Figaro volgt Frankrijk de grootsche onderneming zijner heldhaftige tengere dochter. Nieuwsgierigen, die Zaterdag van een stoomboot af aanschouwers waren geweest van een ontploffing, die in de mijn nabij Glasgow was georganiseerd, gingen naar de plaats waar juist de ontploffing had plaats gehad om de loopgraven te bekijken. Door de uitstroo- mende gassen werden zes personen gedood, terwijl het grootste aantal bewusteloos was. Gisteren is te Madrid de openbare behandeling begonnen van het proces tegen Galeote, die aan den ingang der kathedraal den bisschop van Madrid dood geschoten heeft. Meer dan zestig getuigen zullen gehoord worden. Sommige der geneesheerendie Galeote's toestand onderzocht hebben, verklaren dat hij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijne misdaad, aangezien zijne geestvermogens gekrenkt zijn. Andere geneesheeren daarentegen verklaren dat hij gezond genoeg van hersenen is, om toerekenbaar te zijn. De vrouw zonder armen, Friiulein Haussmann, is te Neurenburg verleden week in het huwelijk ge treden met haren impressario, Hauschild. Op het stadhuis onderteekende de vrouw de huwelijksakte vmet vasten voet" en in de kerk werd de trouwring aan den vierden teen gestoken. In de straten verdrong de menigte zich om het paar te zien en toe te juichen. Onder de vogels, die te vroeg zingen en die de kat niet krijgt, behooren de deftige sultans onzer kippenrennen. Wie 's zomers buiten logeerde, kan zich wellicht slapelooze nachten herinneren, die ten deete 't gevolg waren van Canteclair's te vroeg aangeheven morgen zang want een haan is er 's zomers gewoonlijk vlug bij en begint dan ook niet zelden reeds dadelijk na middernacht het verschijnen van den nieuwen dageraad op zijne wijze te begroeten. Men zal hebben opgemerkt, dat hij daarbij niet alleen de oogen dichtknijpt (wellicht om te toonen dat hij de noten van buiten kent)maar zich ook in zijn volle lengte uitrekt. Het kraaien is dan ook vermoedelijk slechts een voorwendsel om zich na den slaap eens nit te rekken en te gapen. Dit wordt te meer waarschijnlijk, nu een Engelsch- man, wien het vroege spoken zijner huisdieren verdroot, er in geslaagd is zijn hanen het ochtendkraaien af te leeren, door ze te verhinderen zich uit te rekken. Hij hing daartoe ongeveer 18 duim boven bet vogel- rek een smal zwevend latje. Staat Canteclair nu op om zijn morgenlied uit te galmen, dan stoot hij den kop tegen 't latje. Dat werkt als een domper. Hij zet zich weer in zijn slapende houding, negeert het rijzend zonlicht en wacht geduldig tot men hem een ruimere plaats geeft voor zijn kinderlijke zangen. Zoo verzekert ten minste de inzender in Gardener's Magazine, die de proef met zijn pluimgedierte nam. Men kan het licht eens nadoen. (Hbl.) Nieuwe schokken van aardbeving zijn te Char leston en in andere steden in het zuiden der Ver- eenigde Staten op 27 dezer waargenomen. Van groote onheilen meldt evenwel de telegraaf vooralsnog niets. Dat Duitschlands koloniale politiek zich ook op godsdienstig gebied niet onbetuigd laat, mogen de vol gende cijfers bewijzen. De nHermannsburger Mission" heeft op haar 43 Afrikaansche stations in Natal en de Transvaal 40 zendelingen en reeds 8632 bekeerde lidmaten onder de Kaffers en Bechuanen. Van dezen bleven echter nog 993 ongedoopt en 544 onder gods dienstig onderwijs. De grootste gemeente in de Trans vaal is Bethanië met 1373 gemeenteleden. Laatste en telegraphische berichten. Iorseke. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaioesters ad 5. Arrondissements-recht bank te Middelburg. Heden zijn o. a. veroordeeldA. M., te Ierseke, wegens rebellie tot 7 dagen gev.straf; P. J. K., te Goes, wegens moedwillige mishandeling tot 8 boete of 8 dagen hechtenis J. B., te Kruiningen, wegens alsvoren tot 7 dagen gev.strafM. P., te Krab- bendijke, wegens hoon tot 2,50 boete of 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken werdL. B., b/v. van G. De B., te Krabbendijke, beklaagd van eenvoudigen diefstal. Ingezonden Stukken. Geachte Redactiet Treurig voelde ik me 't harte gestemd na de lezing

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2