1886. N°. 116. Zaterdag 2 October. 73ste jaargang. -eïKssCïsc&es*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. tn ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het kohier no. 3 van de JPersoneele belasting over 1886/87, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving verplicht is zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 1 October 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 1 October 1886. Al valt het nu juist uit de temperatuur van heden niet afteleiden, toch is de winter in aantocht en zendt hij als een zijner voorboden ons de eerste tooneelvoorstelliug in dit seizoen. Wij herinneren onze lezers daarom aan de opvoering van het blijspel van Mejo: «Mijn naam is Lehman!" door het ook hier gunstig bekende Rotterdamsche gezelschap, onder direc tie van den heer Alex. Faassen. Het stuk zelf is ons niet bekend en wij bepalen ons te dien opzichte tot een paar kritieken daaromtrent vroeger in andere bladen gegeven. Zoo schreef de Arnhemsche Courant over het stuk en het spel, dat het eerste smet zoo veel talent werd gespeeld, «dat men heenstapt over de typen en handelingen waartoe de schrijver zijn toe vlucht heeft genomen om zijn doel te bereiken: het publiek te doen lachen Het stuk kwetst niet, het is eene onschuldige grappenmakerij, vol potsier lijke wendingen, gekruid met een prise komischen ernst." De Amsterdammer, Weekblad voor Nederland schreef»De Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg Maat schappij gaf een heel aardige posse getiteld mijn naam is Lebman. De verwikkelingen, ook buiten en behalve dien mijnheer Lehman zijn heel aardig, soms ernstig, soms grappig". Bovendien brachten beide bladen hulde aan het spel van de dames mevr. De Graef, mevr. Huijzers, en de heeren Alex. Faassen, Smidt, van Nieuwland en Wage- mans. Wij hopen, dat deze tooneelvoorstelling a. s. Dins dag een ruim bezoek ten deel moge vallen. Men verzoekt ons eene fout te herstellen, voor komende in ons nommer van jl. Maandag in het verslag van den wedstrijd der Kolfsociëteiten te Alkmaar. Daarbij was niet vertegenwoordigd de sociëteit «Prins Van OraDje" alhier, maar wel de sociëteit «Prinses Marie". Bij kon. besluit zijn benoemd: tot gezw. van het waterscb. Waarde, J. Butijn; tot gezw. van den polder Vier bannen van Duiveland, J. C. Verstraate; tot lid van het best. der waterkeering van den cala- miteusen Annapolder, A. Markusse Abrahamszoontot lid van het bestuur der waterkeering van den calami- teusen Vlietepolder, J. L. Kluyt; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Anna Friso- polder, P. H. Van Lis; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpe- nisse, C. M. Kleppetot lid van het bestuur der water keering van den calamiteusen Margaretha, Kleine Huis- sens en Eefidragtspolder, J. De Putter Lz.tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Bruinisse, C. M. Voorbeijtel; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walzoorden, J. Van Sikkelerustot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Leendert Abrahampolder, W. Wirtztot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofd plaatpolder, P. F. Thomaes; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgh en West- landpolder, W. Beije; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Tien honderd en Zwarte, I. De HuIIu Izaakszoon; in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Willem Annapolder, tot leden J. Weststrate en J. De Geus; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Nieuw Bommenede, J. A. Bolle; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud en long Breskens, J. Van Male; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Stavenisse, C. Steen- dijk; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Seydlitz- polder, P. Dumoleyntot gezworen van den Soelekerke- polder, L. Bierenstot gezworen van den Sophiapolder, A. Van Damme. Ierseke. De aanleg van den stoomtram van het station Kruiningen naar Iersekendam is verzekerd, naar men zegt hoofdzakelijk met behulp van Engelsch kapitaal. Men stelt zich voor nog vóór den winter, zoo mogelijk op 1 December, klaar te zijn. Als dit waar is, zal men zich moeten haasten en is het geen wonder, dat gisteren reeds opmetingen gedaan werden. Gisteren zou het waarborgkapitaal ad 1000, waar voor nog kort geleden 6 maanden uitstel gevraagd en verkregen was, bij Ged6p. Staten gestort worden. De bedoeling moet zijn om de lijn tot Hansweerd te verlengen in correspondentie met Walsoorden. Een en ander zal zeker een gevolg zijn van de op richting der Société anonyme enz. in uw vorig no. vermeld. Voor den Z e i 1 w e d s t r ij d, te houden op Maandag 4 October 1886, des voormiddags te 9 uren, te Ierseke, zijn de volgende prijzen uitgeloofd No. 1. Voor Hoogaartsen boven tien ton inhoud le prijs ƒ25, 2e prijs ƒ15, 3e prijs ƒ10. No. 2. Voor Aken boven tien ton inhoud le prijs ƒ25, 2e prijs ƒ15, 3e prijs ƒ10. No. 3. Voor Hoogaartsen beneden tien ton inhoud: le prijs ƒ10, 2e prijs 7,50, 3e prijs ƒ5. No. 4. Voor Aken beneden tien ton inhoudle prijs ƒ10, 2e prijs ƒ7,50, 3e prijs ƒ5. No. 5. Voor Jachtenprijs de inleggelden of een voorwerp van die waarde, premie ƒ10. No. 6. Voor Beurtschepen of Tjalken: le prijs 25, 2e prijs ƒ15, 3e prijs ƒ10. Deze laatste rubriek is echter bij gebrek aan deel neming vervallen. Het aantal ingeschrevenen bedraagt1 e rubriek 17, 2e rubriek 16, 3e rubriek 4, 4e rubriek 4, 5e rubriek 2. Ierseke. Benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen voor de jaren 18871890 de heeren L. Laban en M. De Regt. Borsele. Woensdag werd door den gemeenteraad behandeld en vastgesteld de begrooting van ont vang en uitgaaf voor het dienstjaar 1887. De totale som bedraagt 8298,44. De belastingen zijn geraamd op 4937.23%, waaronder voor hoofdelijken omslag 2200. De vaste uitkeering personeele belasting be draagt 2007,79. Voor kosten van onderhoud der openbare gebouwen, haven, wegen enz. is eene som van 1620 uitgetrokken en voor kosten van het lager onderwijs 2650. Te Borsele zijn tot zetters voor de directe belastingen benoemd de heeren A. Polderdijk en C. M. Nijsten. Middelburg, Gisteravond heeft op de bovenzaal van de sociëteit «St. Joris" op de Balans alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van vennooten in de »N ij verheids Veree n iging". Uit het door den secretaris uitgebracht verslag over het dienstjaar 1885/86 bleek, dat de verschillende on dernemingen der vereeniging zijnde de verhuring van woonhuizen, de exploitatie van den buitentuin op het Noordbolwerk, alsmede de steenbakkerij allen betrekkelijk goede winsten hadden opgeleverd; alleen op de adresborden viel een klein verlies te constateeren. De rekening en verantwoording van den penningmees ter, bedragende in ontvang 10745,85 en in uitgaaf 9314,67 alzoo goed slot 1431,18, werd goed gekeurd. Het dividend aan de vennooten uittekeeren is op voorstel van het bestuur vastgesteld op 2 pet. van het gestorte kapitaal. Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer P. Boudewijnse, terwijl de heeren J. A. Zip en C. H. J. Van Benthem Jutting tot commissarissen werden gekozen. Bij de jongste aanbesteding van leverantiën ten behoeve van het departement van Koloniën was, voor eene partij van 11.400 L. bruine boonen, laagste in schrijver de heer A. Jeronimus te Middelburg, voor 1573,20. Zooals bekend is, zal met 1 Juni a. s. de stoomvaartmaatschappij Zeeland tus- schen Vlissingen en Queensboro een dag- en nacht dienst openen. De voor den dagdienst bestemde sche pen, in aanbouw bij de «Fairfield Shipbuilding and Engineering-Company" te Glasgow, verkrijgen een lengte van 300 voet, een diepte van 23 voet 3 duim en een breedte van 35 voet 3 duim. Op het achterdek zijn een groote eetsalon, een net ingerichte dameskajuit, een groot dekhuis bevattende een rijk versierde zit kamer, een rookkamer en eenige privaatkajuiten, toilet kamers enz., terwijl voor reizigers 2e kl. op het voor dek een kajuit met dames-salon is. De verlichting ge schiedt door electriciteit en aan de gebeele inrichting der ruime verblijven zal niets gespaard worden. Woensdag werd aan den dijk ten westen van het havenhoofd te Zieriksee, zoogenaamd aan B o r- rendamme, een d ij k v a 1 ontdekt, die aanvanke lijk 30 meter lang was, een paar uur daarna echter reeds 50 meter bedroeg. De nieuwe glooiing van basalt, die eerst dit jaar gelegd is, werd geheel weggeslagen. De directie van het waterschap Schouwen, benevens een aantal dijkbazen en werklieden, zijn op het be dreigde punt aanwezig. Er was echter wegens het hooge water dien dag nog weinig aan te doen. De schade meent men wel op 35,000 te mogen ramen. Voor den polder bestaat geen gevaar, wijl die nog verdedigd wordt door een ftinken inlaagdijk. De gemeente IJ z e n d ij k e slaakt een kreet om «onveranderd behoud" van haar grens, daar men die wijzigen wil ten behoeve der gemeenten Biervliet en Philippine. Volgens De Standaard zal uit die gemeente een adres te dier zake tot de Tweede Kamer worden gericht. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag o. a. ingeko men een koninklijk besluit, houdende beslissing in zake het beroep van den gemeenteraad van Zieriksee, van eene beslissing van Ged. Staten van Zeeland, omtrent den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente. Het door den gemeenteraad van Zieriksee tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland ingesteld beroep is gegrond verklaard, en bepaald dat het door hem op den ligger der wegen en voetpaden van genoemde ge meente gebrachte nummer 56 bis daarvan alsnog be hoort te worden afgevoerd. Voorts werd behandeld het beroep van den gemeen teraad van Noordwelle en van de wed. Hoogenboom geb. Buijze c. s., van eene beslissing van Gedeputeerde Staten van Zeeland, omtrent den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Noordwelle. Rapporteur de Staatsraad jhr. Van Humalda van Eysinga. De campagne aan de beetwortelsuiker fabriek van den heer Paul Wittouck te Breda zal hoogstwaarschijnlijk Vrijdag 8 October a. s. aanvangen. Was deze fabriek reeds sinds langen tijd een modelfabriek, gedurende de zomerrust heeft zij wederom zoodanige veranderingen ondergaan, dat zij met nog meer recht op dien naam mag aanspraak maken. Onder de voornaamste verbeteringen noemen wij in de eerste plaats de twee nieuwe stoomketels, den daarmede in betrekking staanden kolossalen ijzeren schoorsteen, en voorts een stellage voor het laden van pulp. Die ladiDg zal thans plaats hebben door middel van een transporteur, die in verbinding staat met de rails, waarover de ijzeren vervoerwagentjes rijden, welke wagentjes de pulp opvangen en door middel van een zoogenaamden hang in de schepen overstorten. Ook te Oudenbosch is de campagne begonnen. Blijkens de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen, zal de heffing over 1887 in de verschillende provinciën onveranderd blijven, met uitzondering van Zeeland en Gronin gen, waar de uitgaven worden gedekt bij verminde ring van het getal opcenten op de grondbelasting* en op het personeel, voor eerstgenoemd gewest met twee en voor laatstgenoemd met vier. Met het oog op den zeventigsten ge boortedag van Z. M. den Koning (19 Fe bruari a. s.), welke ongetwijfeld algemeen in den lande en met meer dan gewone geestdrift zal worden gevierd, zal eerstdaags in het licht verschijnen eene feestcantatewoorden van mr. M. G. L. Van L o g h e m muziek van den luitenant-kapelmeester en directeur van de muziek der dienstdoende schutterij te Utrecht, C. Coenen. De feestcantate zal zijn geschreven voor vier man nenstemmen met klavierbegeleiding, zoodat de uitvoe ring ook in kleinere plaatsen met vrucht zal kunnen geschieden, terwijl de componist bereid is haar ten behoeve onzer groote steden te bewerken voor gemengd koor (dames en heeren) met orkestbegeleiding. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, waarbij o. m. afwijking der regelen van de gemeentewet omtrent de heffing van plaatselijke belastingen wordt toegelaten in de gemeente Veere. De Regeering heeft een wetsvoordracht ingediend ter verzekering van de uitvoering van werken betreffende den waterstaat, ingeval van strijd van openbare belangen. Bij bestaand verschil daarover wordt een admini stratief rechterlijke beslissing opgedragen aan Gedepu teerde Staten, behoudens hooger beroep op den Koning. Vooraf trachten Gedep. Staten de belanghebbenden tot overeenstemming te brengen. De wet zal toepasselijk zijn ingeval van strijd van belangen, waarvoor andere openbare lichamen als overheid te waken hebben, niet waar strijd is met bijzondere belangen of burgerlijke rechten dier lichamen. Het ontwerp omschrijft dit als: «zwarigheden ontstaan ten aanzien van punten, waarbij die uitvoering in botsing komt met openbare belangen, aan de zorg van het bestuur eener provincie, eener gemeente, een water- of veenschap toevertrouwd." De wet zal haar toepassing vinden niet bij uitvoe ring van alle waterstaatswerken, maar alleen van die welke «van openbaar nut" zijn en wel van werken «voor het Rijk" of die een zoodanig publiek algemeen belang vertegenwoordigen, dat daarvoor, zoo dit noodig blijkt, de voorschriften van een lagere autoriteit be lmoren te bukken en in ieder geval tot in hoogste instantie een administratief-rechterlijke beslissing kan worden ingeroepen. Gedep. Staten zullen bevoegd zijp afwijking van de bestaande politieverordeningen of keuren te bevelen of toe te staan dat, all :en ingeval van volstrekte nood zakelijkheid, de zaak komt ter beslissing van den Koning, den Raad van State (afd. geschillen van be stuur), in hooger beroep. De afwijking betreft dan alleen het bepaaldelijk genoemde werk. De uitkomsten, door de conversie verkregen, zijn iets voordeeliger dan de regeering bij het debat op gaf. De nieuwe 3% pets. schuld is nl. gemiddeld tegen 97 gerealiseerd, wat een voordeel gaf van ƒ855.850. De jaarlijksche rentebesparing, geraamd geweest op ƒ1.225.000, bedraagt feitelijk 1 324.025, waarbij echter niet is voorbij te zien dat wegens het pet. kosten ƒ846.187 zal worden betaald. De geheele 4 percents schuld bedroeg op 1 Juli jl. 339.545.700. Aflossing werd gevraagd voor 1.070.700. In de plaats van het resteerende kwam voor 348.085 000 aan 3% pets. schuld, die dus 97.24 opbracht (netto 97 pet.). Van laatstgenoemd kapitaal is aan de schuldhouders 6.769 500 en, inge volge contract, aan de firma Rothschild 2.625.000 uitbetaald. Van de nieuwe schuld is 210.605.300 genomen in inschrijvingen. Over het 2e halfjaar van 1886 blijft per saldo een voordeel van ƒ256.500. In werkelijkheid beloopt die besparing echter slechts ƒ35.137. Binnen een maand was de conversie, grootendeels, afgeloopen. Op 21 Aug. was het omvangrijke werk voltooid. Uit Neerbosch wordt aan het Dagblad gemeld, dat de heer Van 't L i n d e n h o u t, die dezer dagen in de Weesinrichting uit Amerika is teruggekeerd, aldaar gedurende zijn verblijf in 35 kerken in het belang van zijn inrichting 37 malen heeft gesproken. Acht-en-dertig steden werden door hem bezocht. Voor de weezen heeft hij duizenden vrienden gevonden en bovendien 6250 ontvangen. In verband met een, bij kon. besl. van 26 Sept. jl., no. 28, aan den hoofdingenieur J. Van der Toorn te 's-Hage verleend onbepaald verlof, is de beschikking van den Minister van waterstaat van 17 Aug. jl., waarbij aan dien hoofdingenieur de dienst in de pro vincie Friesland was opgedragen, buiten werking gesteld. De waterstaatsdienst aldaar zal tot nadere regeling worden waargenomen door den arrondissements-inge- nieur H. E. de Bruyn te Leeuwarden. Bovenbedoeld verlof aan den heer Van der Toorn staat in verband met eene opdracht, hem door het Zuiderzeecomité verstrekt, om de werkzaamheden der voorloopige opmetingen te leiden. Ook had hij een aanzoek ontvangen van de Japan- sche regeering om zich aldaar aan het hoofd van den waterstaat te stellen. De heer Van der Toorn heeft daarvoor echter bedankt. Te Breda schijnt de administratie der leen bank in den laatsten tijd te wenschen overgelaten te hebben. Men meldt daaromtrent het volgende. De heer H. A. Sasse, onlangs door den gemeente raad tot commissaris der bank van leening benoemd, had die benoeming aaDgenomen, en wilde zich dan ook degelijk op de hoogte stellen van de werking der Bank. Hij verzocht den heer Ed. Gnljé, wethouder der gemeente, hem daartoe behulpzaam te zijn, waarom zij beiden zich op Donderdag 10 Sept. naar de lombard begaven en aan den directeur een zeker register ter inzage vroegen. Of de directeur nu kwaad vermoeden kreeg, is moeielijk te zeggen, maar zeker is het, dat hij mopperend het gevraagde aanreikte, en toen de heer Sasse hem nog een ander boek ter inzage verzocht geen antwoord gaf, waarop de wethouder het verzoek herhaalde doch met hetzelfde gevolg. Hun bevreemding hierover willende te kennen geven, bemerkten de heeren, dat de directeur, staande tegen de tafel geleund, een beroerte gekregen had. De huisgenooten werden ge waarschuwd en eenige uren later had de directeur opgehouden te leven, zonder eenige inlichting te kunnen verschaffen. Het kwaad had zich zelf gestraftwant genoemde heeren hadden zonder eenig inzicht of argwaan slechts een register opgenoemd. Hoewel de panden alle zijn opgenomen en men het globale cijfer van het tekort op 45,000 bepaalde, is men nu bezig, en dit zal nog wel een dag of 6 duren, de briefjes der fictieve panden te controleeren. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling der beperking van de uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering; en voorts nieuwe geheime stukken van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië betrekkelijk den toestand op het landgoed Tjiomas; nadere inlichtingen op het adres van den gepensioneer den kapitein van het Indische leger Willink Ketjen; eene nota van inlichtingen van den Minister van wa-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1