1886. N°. 115. Donderdag 30 September. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijz slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Kaad der gemeente Gees, op VRIJDAG den 1 OCTOBER 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 29 September 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een onderwijzeres in de hand werken. V. Rekening van het gasthuis over 1885. VI. Vaststelling instructie Directeur gasfabriek. Haagscha Brieven, ii. Waarde Redacteur 1 Ik heb een plainte tegen uwen corrector, die de eerste de beste gelegenheid dat ik in uw geëerd blad mijn intrede heb gedaan, mij reeds bij de letterkundig ontwikkelde Goesenaren onder verden king zal hebben gebracht van het plegen van letter kundigen diefstal. Hij heeft een paar guillemets ofte wel aanhalingsteekens verwijderd uit den aanhef van mijn eersten brief en daardoor op mij den schijn ge laden van frauduleuss soustractie eener phrase, waar mede een der brieven uit den roman Willem Lee- vend" van de merkwaardige juffrouwen Wolff en Daken aanvangt. En nu roep ik U, Mijnheer de Redacteur, op om mij van dien blaam te zuiveren, want U zult, indien er althans geen gemoedsbezwaren tegen den eed bij U mochten bestaan, onder eede kunnen getuigen dat de zinsnede: sDaar kom ik, zooals 't spreek woord zegt, met de deur in huis", in mijn handschrift staat gelijk hierboven, d. w. z. behoorlijk aangehaald. Niet alleen aan de geachte Goesche lezers, aan de naar ik hoop reeds zalige schrijfsters van Sarah Burger- hardt", Willem Leevend" enz., maar ook aan mij zeiven ben ik deze opheldering verplicht. Blijkens de dezer dagen ingediende staatsbegrooting voor 1887 heeft de Minister Bloem er naar gestreefd den belastingdruk niet te verzwaren, doch die heuge lijke tijding wordt vrij wat getemperd door de keer zijde van de medaille, dat ons aanslagbiljet bedrukt blijft met de vijf buitengewone opcenten op het personeel. Neen, dat had ik van het voormalige raadslid Bloem niet verwacht, dat hij als Minister zoo goed met die opcenten overweg zou kunnen, die in onzen Raad zoo menigmaal zijn weerstandsvermogen prikkelden! Gaarne had ik hem als equilibrist van den eersten rang toegejuicht, wegens zijne behendigheid bij het schiften van gewone en buitengewone uitgaven in verband met het evenwicht op 't budget; gaarne had ik hem in dit opzicht den palm der consequentie en getrouwheid aan zijn verleden als raadslid uitge reikt, hadde hij ons in zijn millioenen-speech verrast met de mare dat 's lands centen niet zóo op zijn, of de bedoelde opcenten zouden kunnen worden gemist. Wat echter niet is kan komen en de tijd tusschen nu en de aanneming der middelenwet is lang genoeg om belangrijke gebeurtenissen in zijn schoot te ver bergen. Wellicht dat in dien tijd reeds onze voorname bronnen van bestaan, handel, nijverheid en landbouw zéo verlevendigd zijn, dat 's lands inkomsten ruimer zijn gaan vloeienDe Regeering zal te dien effecte niets onbeproefd laten. Heeft zij niet reeds getoond dat 't haar daarmede ernst is en zij met bekwamen spoed er achter henen trekt f Daags na de aankondi ging in de Troonrede van de instelling eener «konink lijke" commissie tot onderzoek naar de oorzaken van de malaise in den landbouw behelsde de Staatscourant reeds haar samenstelling uit mannen, die, wanneer 't van hunne bekwaamheid en groote ervaring op dit gebied afhing, met een tooverslag de vette jaren, welke den landbouwer zoo van harte gegund worden, zouden in het leven roepen. En kijkt eens aan wat de impulsie van Regeeringswege reeds vermag. Nauwe lijks bekomen van de voldoening over de landbouw- enquête welke zoo gelukkig samenvalt met de voor gestelde sociale enquête of daar werpt zich een eerbiedwekkende schare mannen op om den landbouwer met dat «gehate" kapitaal te schragen, 't Prospectus van die Landbouw-bank belooft veel, maar 't is de vraag of de protectionnisten, die aan self-help en 't particulier initiatief vele zusjes dood hebben, met die hulp van twee kanten geboden wel gediend zullen zijn, hoewel ik gulweg moet erkennen, dat zoo Bastiat mij niet door merg en been zat, de tegenwoordige toestanden veel bevatten, dat aanleiding kan geven tot het ontstaan of de bevordering van wankelmoedigheid op 't gebied van de economische politiek. En zoo ge beurt het dat ik mij in den laatsten tijd honderdmaal afvraag of ik mijne landgenooten zou aanraden, geen teug te drinken zonder suikerverbruik, alleen slechts om die arme slachtoffers van de suikercrisis te hulp te komen, wat wij Hagenaars te meer verplicht zijn, omdat zoovele suikerlords en suiker-mylady's in de vette jaren in de residentie razend veel geld «onder de menschen hebben gebracht", dan wel mede te doen in het luidruchtig koor dat den «hoogen nood" daarginds op allerlei varianten bezingt en dat niet zal zwijgen voor uit 's lands schatkist die lieflijke akkoorden zullen ruischen, die daarmede in harmo nie zijn. Harmonieverrukkelijk schoon woord, maar wie denkt daaraan bij de schrille tegenstellingen van deze dagen? Van Rees en de Tjiomaszaak, art. 194 en de grondwetsherziening, concentratie op Atjeh steeds zoo krachtig door Fransen v. d. Putte voorgestaan, onlangs door de uitgave zijner parlementaire redevoe ringen volhardend gehandhaafd en het woest gehuil van de vechtersbazen van beroep, waarvan de residentie het broeinest is, Zeeuwsche oesters, puik puik en fiasco voor die van de Zuiderzee (reden te meer om haar spoedig droog te maken). "Waarlijk is 't niet of tegenstellingen eisch der natuur zijn en daarin de wordende en vormende kracht van het ware en goede is gelegen Philosophie meneer 1 De menschen zijn op de wereld om 't elkaar onaangenaam te maken. Harmonie is slechts een mooi woord, een leus, een uithangbord, een vlag om de lading te dekken, evenals de spreuk onzer vaderen Eendracht maakt macht" tegenwoor dig meer in materiëelen dan in ethischen zin behoort te worden opgevat. «Eendracht maakt macht", ja, dat bewijzen sociale inrichtingen, als onze naamlooze ven nootschappen, onze coöperatieve vereenigingen, maar wat is er van ons sconcordia res parvae crescunt" overgebleven op staatkundig en kerkelijk gebied 1 Niet met al. En of nu al de voorzitters van de beide tak ken onzer wetgevende macht bij de aanvaarding van hun gewichtig ambt een warm beroep hebben gedaan op harmonie, op eendracht ter wille van de verjonging van het palladium onzer vrijheden, van de wet der wetten, 't zou niet de eerste keer zijn, dat hun stem de vox clamantis in deserto bleef. Tot zekere hoogte schijnt onze premier, de heer Heemskerk, er evenzoo over te denken. Van Z. Exc. zijn geen transactiën omtrent art. 194 der Grondwet meer te wachten, luidt 't belangrijkst deel van het regeeringsantwoord op de algemeen® beschouwingen der grondwetsherziening. De heeren moeten 't onder elkaar uitvechten. De regeering bepaalt zich tot den inzet van art. 194 gelijk het bestaat, een artikel hoe gebrekkig van redactie ook, welks «verandering practisch niet noodzakelijk is voor de behartiging der belangen van het openbaar onderwijs, noch ook tot verzekering van de vrijheid van onderwijs, zóó en op die voorwaarden als de grondwetgever van 1848 die vrijheid heeft bedoeld te verleenen." (Zou er in de laatste voorwaardelijke bijvoeging niet een addertje schuilen) 1 In plaats van een harmonisch samengaan zal er dus nog heel wat en heet gestreden worden voor en aleer een practische formule is gevonden t. o. van het openbaar lager onderwijs. Ik voor mij zou een gansch anderen weg inslaan, bestond er slechts niet artikel 121 van ons nationaal strafwetboek dat nationale doet me goed want alhoewel ik blaak van vaderlandsliefde, zou ik mij toch nog wel eens willen bedenken alvorens mij aan twaalf jaren gevan genisstraf niet eens de fatsoenlijke hechtenis bloot te stellen. Ik verklaar vooraf dat 't een paarden middel is, maar bij uitnemendheid practisch. Paarden volk, grenadiers en jagers om de Staten-Generaal te omsingelen en uiteen te jagen heb ik niet noodig. Ils sont passés ces jours de fête. Maar ik stel der par tijen voor naar de diensten van Donato te dingen. De meestbiedende heeft hem en die hem verovert kan haar tegenpartij naar haar pijpen laten dansen, dank zij de biologische en magnetische gaven van dit natuur wonder, dat 't onderwerp van conversatie in de Haag- sche salons uitmaakt en zóódanig onder 't jonge volkje heeft huisgehouden, dat hij op last van onzen burge meester als «gesundheitsgefahrlich" zijn biezen pakken en een reeks voorstellingen in den steek heeft moeten laten. Donato blufte nu wel dat Parijs hem onverwacht had opontboden, doch dit was slechts een doekje voor het bloeden. Zulk een middel heeft de Belgische ver zekeringsmaatschappij «l'Union Beige" niet noodig, wijl zij niet den minsten zin heeft gehad om zich voor het afgebrande Kurhaus te veel bloed af te tappen. De on-dits willen dat «het Zeebad Scheveningen" zich met 60 pet. van het getaxeerd bedrag heeft moeten tevreden stellen, ongeveer/ 720,000 van de ƒ1,200,000. Gelukkig overschrijdt dit het bedrag der penningen, welke de gemeente in deze onderneming heeft ge stoken en wanneer de Vereeniging voor Handel en Nijverheid even nauwgezet toekijkt op den herbouw van het Kurhaus als op de aanstaande reorganisatie van onze brandweer, dan kan zij het best buiten haar tegenwoordigen voorzitter, den architect-aannemer den lieer Van Lilh stellen, die zich bij beide onder werpen heeft verschoond de algemeene belangen te dienen, vermoedelijk omdat hij evenals in de Tram- wey-aaDgelegenheden door andere oorzaken thans ge neutraliseerd is geworden door zijne aanvaarding der benoeming tot expert van de gemeente bij de schatting van de bouwvallen van 't Kurhaus. Dit geval en andere hebben in de jongste week alhier nog al aanstoot ge geven, waar tevens niet onopgemerkt is gebleven een arrest van den Hoogen Raad welk college met het hoogst bekwame lid der Haagsche balie mr. Eijssell staat vermeerderd te worden waarbij is uitgemaakt, dat een vonnis, houdende veroordeeling ter zake van het op den openbaren weg te zijn bevonden in kenne- lijken staat van dronkenschap niet voldoende met redenen is omkleed, indien dat feit als bewezen is aangenomen alleen op grond van een proces-verbaal, waarin dat feit is gerelateerd, als berustende op eigen waarneming van den verbalisant, zonder opgave van eenige door deze of andere bewijsmiddelen bewezen omstandigheid, waaruit door den rechter de kennelijke staat van dronkenschap, d. i. ook volgens de toelichting der wet, eene zoo duidelijk zichtbare dronkenschap, dat daardoor aan anderen aanstoot kan gegeven worden, is afgeleid. Hiermede gevoel ik dat 't tijd is te eindigen, ook opdat mij het verwijt bespaard blijve te zijn vervallen in »kenn6lijken staat" van langdradigheid, en dien «aanstoot" wensch ik niet te geven. 's-Gravenhage 27 Sept. 1886. Vivo. Zie Weekblad van het Recht van 23 September, no. 5325. GOES, 29 September 188G. Door de centrale anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Sneek gesteld mr. W. G. baron Brantsen Van de Zijp, oud-lid der Kamer voor Zutfen. Een twaalftal oud studenten der Utrechtsche hoogeschool, uit verschillende oorden van ons land, woonden Maandag in het Gebouw v. K. en W. te Utrecht de eerste alg. vergadering bij van de «Ver eeniging tot instandhouding van het oud-studentenfond s", opgericht bij gelegenheid van het 250jarig bestaan dier hoogeschool, wier sta tuten dezer dagen zijn goedgekeurd. Op deze vergadering werd het reglement vastgesteld, waarbij enkele punten der statuten nader worden om schreven. Het doel der vereeniging is de bevordering van den bloei der Utrechtsche universiteit: 1. door de aanschaffing van boekwerken en instru menten 2. door het geven van subsidie aan studenten van genpemde universiteit voor wetenschappelijke onder zoekingen, zoowel hier te lande als in den vreemde 3. door al datgene, wat overeenkomstig de statuten tot bereiking van vermeld doel zal geacht worden oor baar en nuttig te zijn. Het fonds, dat na aftrek der kosten 17185,21% bedraagt, is bijeengebracht door 705 oud-studenten. Door de 75 personen, die minstens 50 bedroegen, is de vereeniging opgericht. Nieuwe leden zijn zij, die minstens 50 ineens storten of jaarlijks 5 bijdragen. Het bestuur bestaat uit minstens 10 leden, van welke de helft in Utrecht moeten wonen. Daarin heeft o. a. zitting jhr. mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet. De akte van oprichting van de Société Anonyme IIollando-Belge de Tramways is vastgesteld. Het doel der vennootschap isa. de exploitatie van den tramweg van de Hollandsch-Belgische grens naar Breda en Oudenbosch, en van dien van Kruiningen naar Ierseke; b. den aanleg en de exploitatie van andere tramwegen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 3 millioen frs. Commissarissen zijn mr. H. Gaade, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, en F. Davids, rentenier te Brussel. De Raad van administratie is samengesteld als volgt: jhr. C. A. Van Sijpesteyn, te 's-Gravenhage; J. C. Snouckaert Van Schauburg, id.E. graaf De Ficquelmont, te Gent; II. Schomerus, te 's-Graven hage, en dr. II. Bennet, te Brussel. De campagne aan de suikerfabriek der heeren Adolphe Meeus en Co. te Dordrecht is gisteren begonnen. Met het stoomschip »W. A. Scholten", kapt. Stenger, van New-York, zijn Zaterdag 11 September te Rotterdam aangekomen dhrn. J. en J a c. Van 't Lindenhout. Naar de N. R. Ct. verneemt, is thans het ko ninklijk besluit geteekend, waarbij aan prof. Pekel haring en dr. Winkler te U trecht wordt opge dragen een onderzoek in te stellen naar de berri-berri- ziekte in Nederlandsch-Indië. De beide geleerden zullen zich op 25 October te Marseille inschepen aan boord van het stoomschip «Prins Alexander", hetwelk op 13 October uit Am sterdam vertrekt. Dr. C. Eykroan, officier van gezondheid bij het Nederlandsch-Indische leger, zal met opoffering van den verderen tijd van zijn verlof zich tegelijk met de heeren Pekelharing en Winkler naar Indië begeven, en, aldaar aangekomen, waarschijnlijk hun ter adsis- tentie zal worden toegevoegd. Binnen-kort zullen de briefkaarten voor het buitenlandsch verkeer, voorzien van een zegelstempel van 5 cent met nieuw opschrift, worden uitgegeven. De commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, voor het jaar 1886 zal zitting houden te Amsterdam; aan die commissie is tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1886 de akte van bekwaamheid verlangen voor het handteekenen, bedoeld in art. 65bis der wet tot regeling van het lager onderwijs. Het beeld van Hugo De Groot te Delft stelt dezen voor in toga, met een boek in de eene en een pen in de andere hand. De wijde toga, in plooien neerhangende en van onderen saamloopende, laat de net geschoeide voeten vrij, terwijl aan den hals het open kleed den geplooiden kraag laat zien, die den krachtigen kop van den denker voordeelig doet uitkomen. De vervaardiger de heer Stracké is er bijzonder in geslaagd de aandacht te trekken voor het fijnbesneden gelaat, dat tot den toeschouwer spreekt. De Italiaansche regeering heeft thans gevolg gegeven aan de voorstellen der internationale sanitaire conferentie, ten vorigen jare te Rome gehouden. Zij heeft namelijk een ontwerp voor eene internationale sanitaire overeenkomst aan de verschillende mogend heden, die aan de conferentie hebben deelgenomen, toegezonden. In de hoofdzaak komt dit ontwerp overeen met de voorstellen der technische commissie dier conferentie. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij de staatsbegrooting aan de Kamer te kennen gegeven, dat hij nog geene bevredigende mededeeling kan doen omtrent een nieuw te sluiten bandelstractaat met Spanje. Dat het indertijd geteekende nieuwe tractaat niet tijdig zijn beslag kreeg, is oorzaak, dat zich bij zondere moeielijkheden in deze zaak hebben voorgedaan. Ofschoon het zoogenaamde reciprociteits-verdrag tus schen Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika inderdaad niet tot stand gekomen is, en dus thans geen beletsel meer voor ons oplevert, hebben de politieke omstandigheden in Spanje het weder opvatten van het vraagstuk der handelstractaten geruimen tijd ver hinderd. Met Engeland is echter thans, ofschoon niet zonder moeite, eene bevredigende regeling tot stand gekomen, en ook door ons wordt ijverig met de Spaansche re geering onderhandeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Middelburg. Door mevr. de wed. Thibout Matthijs- sen, onlangs alhier overleden, is aan de armen der Nederd. Hervormde gemeente alhier een legaat bemaakt van 1000. Landbouw en Veeteelt. Schouwen en Duiveland. Met de aflevering der suikerbieten is men hier begonnen. Er is niet meer zooveel drukte te bespeuren als vroeger. Nu de fabri- kantenbond wel wat krasse voorschriften gegeven heeft (o. i. niet geheel ten onrechte), doet men aan de teelt van suikerbieten niet zooveel meer. Waar we vroeger in onze havens tal van schuiten zagen laden, daar ziet men nu slechts enkele. Onze weegbruggen, (we hebben er in ons eiland een achttal), hebben den druksten tijd gehad en het zal lang duren, vreezen we, eer zij weer zoo druk bezocht zullen worden als vroeger. Is de suikerbietenteelt minder geworden, de meekrapteelt begint te herleven. Meestoven, die jaren lang tot niets doen gedoemd waren, zijn weer gereed gemaakt om de campagne te beginnen. In de meeste is men reeds met de werkzaamheden begonnen. Het delven van aardappels is hier in vollen gang. De aardappelziekte is, daDk zij het droge weder der laatste tijden, achterwege gebleven. Toch vallen zij over het algemeen niet mee. Ze zijn klein en er worden niet veel uitgedolven. Dit heeft reeds invloed op de prijzen. Waren ze de vorige week 1,75 per H. L., thans wordt al 2 besteed. Met het oog op te verwachten hoogere prijzen, zijn velen met inkuilen bezig. Drcisclior. Alhier heeft een landbouwer een proef genomen met de teelt van hop. De opbrengst is goed. Er zijn eene massa hopbellen g»plukt, die thans ge-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1