Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Buiteniandsch Overzicht. Gemengde Berichten. den aanstaanden 19n Febr., den 70n verjaardag van Z. M. den Koningen een schema voor een op te richten, blijvende Vereeniging, met een plaatselijk, karakter, doch die tevens propaganda zal maken in andere gemeenten, De Minister van Marine brengt ter kennis van artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren, dat de gelegenheid bestaat, om als officier van gezond heid 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener premie van ƒ8000, of wel voor 4 jaren, tegen de premie van 4000. De bezoldiging aan die betrekking verbonden, be draagt binnenslands van 2000 tot 2300, in de koloniën 3500 'sjaars. Het tafelgeld aan boord is binnengaats 25, buiten gaats 50 's maands. De Berlijnsche correspondent der N. E. Ct. meldt«Volgens een bij het Departement van bui- tenlandsche zaken alhier ontvangen bericht van het keizerlijke consulaat-generaal te Rotterdam, heeft de politie aldaar de toezegging gedaan zorg te zullen dragen, dat Duitsche meisjes, die verblijf houden in openbare slechtbefaamde huizen en die den wensch te kennen geven die te verlaten, daartoe in de ge legenheid gesteld worden en alsdan alles mede kunnen nemen, wat zij hebben medegebracht. Wegens schulden, welke op hare rekening geschreven mochten zijn, zullen zij niet vervolgd kunnen worden. Volgens door den consul ingewonnen inlichtingen, wordt aan de Nederlandsch- Pruisischegrenzen, inzonderheid uitde Rijnprovincie, door verhuurkantoren en allerlei slecht befaamd volk, op groote schaal een schandelijke handel in Duitsche meisjes gedreven. De ongelukkige personen, die in den val geloopen zijn, behoeven slechts de hulp der Neder- landsche politie in te roepen, welke haar terstond ver leend zal worden. Hierbij herinner ik, dat het de Nederlandsche regee ring is geweest die vóór eenige jaren langs diploma- tieken weg beproefd heeft, aan den handel in blanke slavinnen door internationale samenwerking den kop in te drukken, maar dat haar menschlievend pogen toen afstuitte op Duitschlands onverschilligheid, een gevolg waarschijnlijk van de toenmaals minder vriend schappelijke verhouding tusschen Duitschland en Nederland." Volgens het Vaderland, is het de bedoeling, aan de commissie voor de landbouw-enquète een blijvend karakter te geven, zoodat zij als een soort van «raad van landbouw" zal fungeeren. De centrale vergadering van liberale kiesvereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Sneek heeft tot defini- tieven candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. P. J. G. Van Diggelen, met het lot tegen den heer J. Rinkes Borger te Leiden. Beiden verkregen 15 stemmen. Bij herstemming tot raadslid te Bruinisse is ge kozen de heer W. J u m e 1 e t(lib.) met 51 stem men. De heer De Waal (anti-rev.) had 46 stemmen. Naar men verneemt is door de «Société Hol- lando-Belge de Tramways (Société Anonyme)" een con tract gesloten met »La Metallurgique société Anonyme de construction" te Brussel voor de geheele levering van rails en rollend materieel, benoodigd voor de lijnen BredaBelgische grens, BredaOuden bosch, KruiningenIerseke, welke lijnen door genoemde maatschappij in exploitatie zullen worden gebracht. {N. E. Ct.) De Belgische regeering heeft bij decreet den invoer van varkens en van geslachtvarkens- vleesch uit Nederland verboden. Men maakt aan het Vad. de opmerking, dat de Kamer mr. E y s s e 11 waarschijnlijk daarom de eerste plaats op de voordracht voor een lid van den H o o- g e n Raad heeft toegekend, omdat de bali door het uittreden van mr. Donker Curtius niet langer in het hoogste rechtscollege zou vertegenwoordigd zijn, en het gebruikelijk en wenschelijk is, ook haar eene plaats daarin te geven. Daarom zou dan ook den Hoogen Raad zelf deze keuze welgevallig zijn. Het blijft dan, merkt het Vad. op, alleen bevreemdend, dat de Hooge Raad op zijne aanbevelingslijst mr. Van Swinderen de eerste plaats heeft gegeven, en daarmede niet heeft gewacht, totdat eene nieuwe vacature de gelegenheid zou aanbieden. Vlissingen. Op Zaterdag, 9 October a. s,, des na middags te 3 uren, zal in het lokaal «de Eensgezindheid" te Amsterdam worden gehouden eene algemeene ver gadering van aandeelhouders der Stoomvaart-Maat schappij «Zeeland ter behandeling van een voorstel van commissarissen der maatschapoij tot het aangaan van eene geldleening groot nominaal drie millioen zes honderd duizend gulden, rentende drie ten honderd en aan te wenden tot aflossing der door de maatschappij vroeger aangegane, thans bestaande leeningen. Uit Amsterdam schrijft men ons, 25 dezer In onze toonkunstige wereld vertoonen zich in de laatste dagen donkere onweersbuien. Uit de verte en van lieverlede meer nabij was zelfs het ratelen van den donder reeds waarneembaar. Of de dampkring daardoor gezuiverd zal worden, is op dit oogenblik nog niet te beslissen, ofschoon velen in dit opzicht weinig optimistisch gestemd zijn. Ik acht de quaestie belangrijk genoeg, met het oog op de mogelijke gevolgen, om er ook de aandacht uwer lezers op te vestigen. Zij is deze. De directeur der welbekende zangvereeniging «Ex celsior", de heer Röntgen, heeft de benoeming aan genomen tot directeur van de Amsterdamsche afdeeling der «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", en nu is het bestuur van «Excelsior" welke ver eeniging bijna 190 werkende leden en 150 donateurs en donatrices telt van meening, dat genoemde ver eeniging behoort ineengesmolten te worden met de afdeeling der Maatschappij «Toonkunst". Vereerders van den heer Röntgen ondersteunen het denkbeeld dier inlijving. Daarentegen zijn er vurige voorstanders van het zelfstandig voortbestaan van «Excelsior Aan het hoofd dezer laatsten heeft zich geplaatst mevrouw S., een der oudste leden van die zangvereeniging. Deze heeft in eene op jl. Donderdagavond op haar initiatief gehouden vergadering bet woord gevoerd, om de in lijving te bestrijden. Zij betoogde dat zij, die willen blijven zingen onder leiding van den heer Röntgen, lid kunnen worden van «Toonkunst", evenals zij sedert jaren lid van beide vereenigingen is. Zij voegde erbij, dat het geldelijk bezwaar van een zelfstandig voortbestaan van «Excelsior" is opgeheven, en meende dat men zich over het vinden van een anderen directeur ook niet behoefde te verontrusten, daar de heer Heintze de eere-directeur, die de vereeniging heeft opge richt het directeurschap wel weder zal willen aan vaarden. Ook omtrent de vervulling var, de aan «Toon kunst" gestelde voorwaarden (dat die afdeeling zich verbinde in den geest van «Excelsior" een jaarlijksch volksconcert te geven onder den naam van «Excelsior- concert", en dat twee leden van «Excelsior" zullen worden voorgedragen tot bestuursleden van «Toonkunst") maakte mevrouw S. zich geen illusies. Het voorstel van het bestuur van «Excelsior" tot inlijving dier vereeniging werd door den president met warmte gesteund. "Volgens hem moet «Excelsior" wor den opgeofferd aan het belaDg der kunst; men moet eindelijk eens eenheid krijgen, waar men tot nu toe alleen haat en partijzucht opmerkte. Men ziet, dat deze spreker geen doekjes om zijne opinie wond. Aan teekenen van afkeuring ontbrak het dan ook niet. Maar ook in den geheelen loop der gevoerde discussie wees de thermometer der hartstochten een vrij hoog gradencijfer aan. Deze bijeenkomst werd gisteravond gevolgd door eene buitengewone algemeene vergadering van «Excel sior", geleid door haar president, den heer Schroder. Namens het bestuur deelde deze mede, dat het voor stel tot opheffing van «Excelsior" werd ingetrokken. Het bestuur is door de oppositie niet overtuigd; het ziet de toekomst der vereeniging duister in, laat de voortzetting aan de oppositie over en neemt zijn ontslag. Aanstaanden Donderdag, 30 dezer, zal het voor 't laatst de jaarlijksche algemeene vergadering bijeenroepen. 't Is licht te begrijpen, dat deze mededeeling met zeer gemengde gevoelens door de aanwezigen werd vernomen en dat bedoelde algemeene vergadering met groote belangstelling wordt verbeid. In niet mindere mate is dit het geval ten aanzien der op a. s. Woensdagavond te houden jaarlijksche algemeene vergadering der Amsterdamsche afdeeling van de «Maatschappij tot bevordering der toonkunst", waarin hoogst belangrijke punten aan de orde zijn. Onder meer worden inlichtingen verwacht omtrent de plotselinge vervanging van den heer Verhulst als di recteur, maar vooral ook omtrent het al of niet be staan van gevaar voor het te gronde gaan van de afdeeling «Toonkunst", als gevolg van 't verschil van meeningen. Zal het hier zijndu choc des opinions jaillit la harmonie 9 De Luxemburgsche Regeering heeft onlangs aan den Staatsraad een ontwerp van wet toegezonden tot regeling van den toestand der kloosters. De inhoud bleef nog geheim, doch men meent te weten, dat de wet een verdere uitbreiding van het aantal kloosters zou belemmeren. Korten tijd nadat het ontwerp aan den Staatsraad was verzonden, vroeg de Regeering het terug, om eenige wijzigingen te maken. Naar de correspondent der Köln Ztg. meldt, is dit geschied op bevel van den Koning-Groothertog, die aan Zijn Luxem burgsche Regeering heeft te verstaan gegeven, dat Hij in Luxemburg geen wet kon helpen tot stand brengen, die in tegenspraak ware met de Nederlandsche Grond wet, welke volkomen vrijheid van vereeniging erkent. Het ontwerp is nu eenvoudig ingetrokken. Zaterdag werd te Delft het standbeeld van Hugo De Groot onthuld. Enkele bijzonderheden uit het veelbewogen leven van het «Delfts Orakel" mogen hier eene plaats vinden. Geboren te Delft den 10 April van het jaar 1583, uit het huwelijk van Jan De Groot en Alida Van Overschie, beide afstammelingen van aanzienlijke ge slachten, viel hem een uitstekende opvoeding ten deel, die zulke goede vruchten droeg, dat hij reeds op zijn 8e jaar Latijnsche el -giën vervaardigde en op zijn 13e jaar in staat was de lessen aan de Leidsche Hooge- school in de Wijsbegeerte, Godgeleerdheid en de Rech ten te volgen. Op 15jarigen leeftijd vergezelde hij Holland's advocaat Johan van Oldenbarneveld naar Frankrijk, waar de jeugdige meester in de rechten van Hendrik IV een gouden keten ontving, welk vorstelijk geschenk alleen aan uitmuntende geleerden werd vereerd. In het vaderland teruggekeerd hield hij welsprekende pleidooien en zag zich op 30jarigen leeftijd tot de eer volle betrekking van pensionaris der stad Rotterdam geroepen. Reeds hadden verscheidene historische en rechts geleerde werken van hem het licht gezien, waarvan wij hier vermelden de «Historie der Nederlandsche oor logen" en «de Vrije Zee", welke laatste verhandeling oorzaak werd, dat hij naar Engeland gezonden werd om geschillen, tusschen laatstgenoemd Rijk en Holland over de vaart en den handel op Indië uit den weg te ruimen. Intusschen hadden zich in het vaderland staatkun dige en godsdiensttwisten ontwikkeld en had men de partijen van Remonstranten en contra-Remonstranten. De Groot was even als Oldenbarneveld de meening der Arminianen of Remonstranten toegedaan en werd in hechtenis genomen, en den 18 Mei 1619 veroordeeld tot eeuwigdurende gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van al zijn goederen. Hij werd schuldig verklaard, omdat hij naar het oordeel zijner rechters «de zaken van den godsdienst in Holland niet alleen beroerd, maar ook schadelijke raadslagen ten nadeele van den- zelven, en van de rust der kerke en des lands, door heimelijke en openbare geschriften en redevoeringen gegeven had." Het slot te Loevestein werd hem als gevangenis aangewezen. Op Loevestein wijdde hij zich ijverig aan de studie, schreef wijsgeerige verhandelingen, boeken over gods dienst cn volkenrecht en ontving ook van geleerde vrienden geregeld een aantal wetenschappelijke werken, hem in een groote kist toegezonden. Die kist werd, gelijk algemeen bekend is, het middel tot zijne ontvluchting. Veilig uit de kist te Gorkum gekomen, begaf hij zich als metselaar vermomd naar Waalwijk en later naar Antwerpen, van waar goede vrienden het hem mogelijk maakten Parijs te bereiken. Hier weid hij zeer welwillend ontvangen, en bem door Lodewijk XIII een jaargeld van 3000 livres toegekend. Te Parijs had hij omgang met vele beroemde man nen, daar schreef hij ook ter zijner verdediging een «Apologie", die hem van de zijde der Staten een vo gelvrijverklaring op den hals haalde. Te verwonderen is het alzoo niet, dat toen De Groot door liefde tot zijn geboortegrond gedreven het waagde den vaderlaudschen bodem te betreden, van overheidswege alles aangewend werd om hem opnieuw gevangen te nemen, waartoe zelfs een som van 2000 wei'd uitgeloofd, niettegenstaande de verdraagzame Prins Frederik Hendrik aan het bestuur gekomen was en aanzienlijke verwanten en vrienden voor hem zich in de bres stelden. Zijn geboorteplaats was hem welwillender gezind, Delft gaf hem het burgerschap terug en herstelde hem in het bezit zijner goederen. De Groot, het vaderland alzoo moetende verlaten, begaf zich naar Hamburg en zag zich in het jaar 1634 als Zweedsch gezant bij het Fransche hof be noemd, welke betrekking hij 10 jaar lang vervulde. Op zijn reis naar Zweden trok hij door Holland en zag zich tot zijn groote voldoening te Amsterdam en Rotterdam met eerbewijzingen overladeneindelijk was men tot de erkenning van zijn groote kunde ge komen. Waren alzoo in Holland zijn persoonlijke vijanden verslagen, in Stokholm had hij door de groote achting waarin hij bij koningin Christina stond vele benijders. Dit verdroot den edelen man, hij vroeg en verkreeg zijn ontslag, en scheepte zich naar Lu- beck in. Een storm beliep het vaartuig, dat op de kust van Pommeren werd geworpen, waardoor hij de reis over land moest voortzetten. De doorgestane vermoeienissen en zeker niet weinig ook de bestrijding, die hij steeds had ondervonden, wierpen hem te Rostock op het ziekbed, waar hij den 28 Augustus 1645 overleed. Aan den overledene goed willende maken, wat men hem bij het leven misdaan had, werd besloten zijn lijk gebalsemd in de Nieuwe kerk te Delft te begraven. Talrijk zijn de geschriften van zijn hand verschenen, velen daarvan zijn meermalen herdr ukt en in vreemde talen overgezet, niet het minst zijn boek over «de Waarheid van den Christelijken Godsdienst" en zijn onvergelijkelijk werk van «Recht des oorlogs en der Vrede". Reeds vroeg in den morgen bespeurde men Zaterdag een schier oDgekende drukte in Delfts straten. Alles verkeerde in een feestelijke stemming. De Markt was smaakvol met groen en vlaggen versierd. Tegen 1 uur werd door den heer J. Ketel op verdienstelijke wijze het carillon bespeeld. Dit waren de eerste feest- tonen, waarmede een onafzienbare schaar van inwoners en vreemdelingen luide hun instemming betuigden. Ook de Ministers van Binnenlandsche, van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, de Presidenten der Kamers en hooge collegiën, en vele autoriteiten enz., benevens twee nazaten van den beroemden geleerde, de heeren Cornets De Groot Van Kraayenburg en dr. D. T. M. Graswinckel, waren tegenwoordig. De kapel der gre nadiers luisterde de plechtigheid opterwijl eene feest cantate gezongen werd, gecomponeerd door Nicolaï, woorden van Ant. L. De Rop. Toen eindelijk het oogenblik der eigenlijke plechtig heid, de onthulling, was gekomen, heerschte er enkele oogenblikken een betrekkelijke stilte. De heer mr. W. H. De Beaufort hield toen een hoogst belangrijke feestrede, na afloop waarvan de voorzitter van het hoofdcomité, mr. E. Cremers, het monument aan de gemeente Delft in passende bewoordingen overdroeg. Aan het einde daarvan uitte hij den wensch dat de slotwoorden van den feestdichter aan onze kinderen en nakomelingen mogen bewaarheid worden s'tWekt in 't hart van grijze en jeugd Trouw aan recht en burgerdeugd". Na deze rede werd de jubel-ouverture van Weber uitgevoerd en vervolgens de oorkonde geteekend. Zooals wij reeds vroeger meldden is de be vestiging en de intrede van ds. Verwey, beroepen predikant te Ovezand c. a., bepaald op 10 October a. s. De bevestiging zal plaatshebben te Ovezand in den voormiddag door ds. V. I. Bootsma, pred. te Lun- teren en de intrede des namiddags te Driewegen. St. Annaland. Aangenomen het beroep naar Blauw kapel (Utrecht) door ds. P. A. J. Noordink, predikant te St. Annaland. Vrijdag heeft de Synodus contracta de behan deling in hooger beroep der tuchtzaak van de Amster damsche kerkeraadsleden geëindigd. De uitspraak zal eerst worden openbaar gemaakt, wanneer zij aan de beklaagden is beteekend. Dit moet uiterlijk binnen acht dagen geschieden. Ds. J. J. C. Van Toorenenbergen, te Eemnes- Buiten, heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. De pred. bij de Herv. gem. te Hoek (bij Ter Neuzen) de heer J. F. Van Binsbergen, die 53 jaren lang als evangeliedienaar den kansel betrad, waarvan 32 jaren te Hoek, en nu met 1 October eervol eme ritaat heeft verkregen, herdacht gisteren zijn 53-jarigen evangeliedienst en hoopt op Zondag 3 October a. s. zijn afscheid te prediken. Benoemd tot hoofd der bijzondere school te Zaamslag de heer D. De Rijcke, onderwijzer te Am sterdam, op een traktement van ƒ800 met woning en tuin. Een der nieuwste nieuwigheden op het gebied van landbouwmachines is zeker wel de waterploeg. Dit geheel van ijzer vervaardigde werktuig heeft vóór een kleine schaar als voet, daarop volgt de schijf in den vorm van een mes, en eindelijk de hoofdschaar. Achter aan deze is opgehangen een breede ijzeren of koperen bak, voorzien van een buis, die door middel eener kruk op en neer bewogen kan worden. Wordt de ploeg in werking gebracht, dan vult men genoem den bak met water; de buis wordt neergedrukt, tot zij sluit aan een andere buis, die uitloopt onder de schaar, en het ploegen begint. Het water uit den bak loopt nu met een fijn straaltje in de voor, waar door de weerstand zoo zeer vermindert, dat hij tot op de helft wordt teruggebracht. Voor zeer droge en ook voor taaie, leemachtige gronden moet deze ploeg van groote waarde zijn. St.-Annaland. De oogst der tarwe, gerst enz. is onder de gunstigste omstandigheden afgeloopen, en al is het beschot over het algemeen niet ruim, over de qualiteit van het graan valt niet te klagen. Naafloop van dien oogst kon men onmiddellijk een begin maken met het inzamelen der paarden- en stamboonen, die door het warme weder vroeger rijp waren. De quali teit der witte boontjes die hier voornamelijk ver bouwd worden is uitmuntend. Ook het beschot laat niet te wenschen over. Dit gewas is dit jaar een der gunstigste. Gevlekte of kwade boonen die op een ander jaar in menigte voorkwamen treft men nu niet aan; zoodat van «uitzoeken", waarmede ver- scheidenen in den winter anders nog wat konden verdienen, geen sprake zal zijn. De marktprijs is tamelijk8,50 a 9 per H.L. Met het delven der meekrap is men druk bezig. In het onlangs opgerichte fabriekje in den Joanna Mariapolder alhier heeft men reeds een begin gemaakt met het maken van racien. Ook in de andere mee- stoof de groote zal deze week een aanvang met de werkzaamheden gemaakt worden. De aardappelen stijgen iD prijs. Men besteedt thans voor de Wolkammers 2,25 en voor de Blauwen 2,30 per H.L. Met de ajuin gaat het minder vlug. Dit artikel wordt hier veel verbouwd. De opbrengst is echter dit jaar niet gul, waarbij nog komt de minne prijs ƒ1,10 per H.L. Veel winst zal dus uit deze vrucht niet te halen zijn. Te Bruinisse is met den aanvoer en het laden van suikerpenen een druk begin gemaakt. De opbrengst van dat gewas zal, voor den eenen meer, den anderen minder, doch over het algemeen weer heel wat te wenschen overlaten en vermoedelijk beneden de gemid delde van betere jaargangen blijven. Men meent, dat de regen, in het begin van Augustus gevallen en gevolgd door eene buitengewone hitte en droogte, zeer ten nadeele heeft gewerkt. Hoe voordeelig de varkensteelt kan zijn, blijkt uit het opmerkelijk voorbeeld van een varken van een landbouwer te Rispal, in Oostfriesland, welk dier in den tijd van twee jaar 62 jongen heeft ter wereld gebracht, nl. in het vorige voorjaar 12, in den jongsten herfst 14 en in dit jaar reeds twee maal 18 stuks. Zaterdag is ter griffie van het Gerechtshof te 's-Hage, namens Domela Nieuwenhuys, cassatie aan- geteekend tegen het jl. Donderdag tegen hem door dat Hof gewezen arrest. Heden zou het proces tegen ds. Vlug te Leider dorp voor de Rechtbank te 's-Hage worden behandeld. Mr. Vaillant zal als verdediger optreden. Zoo rijk als het buitenlandsch nieuws tegenwoordig is aan beschouwingen over Bulgarije, zoo arm is het aan feiten omtrent dit land. Het meest belangwek kende is misschien het bericht, dat Rusland al de gelden, die het bij de Bulgaarsche bank had gedepo neerd, heeft opgeëischt, zoodat de geldnood daar nog zeer gestegen is, terwijl niemand, en allerminst de beurs, neiging gevoelt om bij te springen. De groote mogendheden vertrouwen Rusland niet en zijn bevreesd, dat de Czaar hen door eene plotse linge bezetting van Bulgarije, waarvan een onaanneme lijk ultimatum door generaal Korulbars aan het regent schap aangeboden het voorspel zou zijn, voor een fait accompli zal stellen. Maar bovendien zien Duitschland en Oostenrijk elkander met wantrouwen aan. Bismarck is naar den zin van Oostenrijk te beleefd tegenover den Czaar en hoewel Oostenrijk niet geneigd is voor Bulgarije in de bres te springen, ziet men daar toch ongaarne te groote toenadering tusschen Duitschland en Rusland. Frankrijk houdt zich kalm en wacht gelaten het oogenblik af, waarop misschien in de toe komst de drie keizerrijken met elkander in botsing komen en welke zijde het dan kiezen zal is natuurlijk niet twijfelachtig. Alleen Turkije kan in de Oostersche quaestie eenigermate beslissend optreden door Rusland bij eene eventuëele bezetting van Bulgarije te dreigen met eene samentrekking van troepen in Rumelië, waar toe het volgens het tractaat van Berlijn het recht heeft. Het Engelsclie Lagerhuis is in de afgeloopen week tot nader order uiteengegaan, na eerst het bekende wetsontwerp van Parnell te hebben verworpen. In Spanje is de rust hersteld en houdt men zich bezig met verscheidene personen in hechtenis te nemen, te veroordeelen en te vonnissen. Een 73-jarige, die vroeger als dragonder onder Willem I heeft gestreden, werd heden in het huis van arrest alhier overgebracht ten einde eene gevangenisstraf van drie dagen te ondergaan wegens wildstrooperij. Heinkenszaud. A s proef is hier gedurende een paar avonden één lantaarn opgestoken die goed aan de verwachting voldeed, zoodat de ingezetenen eerlaDg de langgewensebte verlichting te gemoet kunnen zien. Vrijdag overleed te Borsele de persoon van J. Van Zweeden, bode van het calamiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele. Met deze betrekking, waartoe hij in 1872 werd benoemd, nam hij tevens waar de

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2