1886. N°. 114. Dinsdag 28 September. 73sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De raad der gemeente heeft in zijne vergadering van 23 September jl. goedgevonden in de verordening tot regeling van de exploitatie der gemeentelijke gasfa briek de woorden .bedienden en" in art 9 en 10 en de woorden ,de bedienden" in art. 12 te schrappen en gezegde verordening, aldus gewijzigd opnieuw vastte- stellen. Goes, den 27 September 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 September 1886. Omtrent den door den heer Van Campen in ons vorig no. geopperden twijfel aan de juistheid der marktberichten zijn ons eenige mededeelingen verstrekt, waardoor deze quaestie tamelijk wel ver klaard wordt. Sinds een ons onbekend tijdstip wordt aan ons en aan andera bladen door de gemeente verstrekt het wekelijksch overzicht van de graanmarkt, gelijk dit in art. 6 der betrokken verordening is voorgeschreven. Of die verstrekking eene welwillendheid is, dan wel of zij haren oorsprong vindt in de zucht van het toenmalig gemeentebestuur (wellicht ook van de vroe ger hier bestaan hebbende Kamer van Koophandel) om het publiek met juistheid omtrent de graanprijzen voor te lichten, kunnen wij niet beoordeelen, maar wij zijn geneigd het laatste te gelooven, omdat men zeker in den regel meer waarborg zal hebben voor juiste opgaven bij een officieel comité, dan bij parti culieren. Nu meldt men ons, dat die offieiëele overzichten, gelijk ook aan het hoofd der desbetrekkelijke gedrukte staatjes vermeld wordt, zich bepalen tot de doorgaande middelprijzen. Op dit standpunt plaatst zich dan ook de beurscommissie en dientengevolge kan het voorkomen, dat de voor eene of andere partij bijzonder puik graan behaalde prijs niet in de noteering voorkomt, omdat hij niet als doorgaande middelprijs is aan te merken. Dit is dan ook zeer dikwijls het geval met partijen erwten of andere artikelen, uit den Wilhelminapolder voortkomende. De erwten, waarvan de heer Van Campen spreekt, waren ook vandaar afkomstig, en de commissie was van oordeel, dat zij, op den boven aangegeven grond, die partij niet kon en mocht noteeren, omdat daarbij niet meer aan een doorgaanden middelprijs kon gedacht worden. Er is dus hier geen sprake van drukking der prij zen door het marktbericht, wat trouwens bij het ka rakter en de persoonlijkheid van de leden van het beurscomité, bij ons aan geen twijfel onderhevig was. Trouwens weinig transactiën op onze beurs gesloten geschieden tegen geheimen prijs en dientengevolge zijn de behaalde prijzen, ook die van de erwten in quaestie, althans ter beurze algemeen bekend. Alleen is het de vraag of het standpunt der com missie juist is, en wat wenschelijker mag geacht worden voortaan het offieiëele marktbericht interichten naar de letter der verordening, welke spreekt van eene opgaaf der «bedongen prijzen", dan wei het te behouden in den tegenwoordigen geest? Behoudens beter oordeel in dezen komt ons het laatste het verkieselijkst voor, omdat de landbouwers in den regel wel het meeste belang zullen hebben bij de kennis van den doorgaanden middelprijs, aangezien hun product wel het meest in de categorie der middel soorten vallen zal. Dit neemt echter niet weg, dat de vermelding van den prijs, zij die dan ook exceptioneel, van puike partijen wenschelijk moet geacht worden, omdat daaruit blijkt de invloed van goeden grond of van goede bewerking en het vooral in den tegenwoordigen tijd van het uiterste gewicht is de middelen om de grootst mogelijke op brengst te verkrijgen te Ieeren kennen. Ten slotte merken wij op, dat het ons genoegen doet, dat deze quaestie openlijk ter sprake is gebracht. Herhaaldelijk werden ons opmerkingen gemaakt (en dikwijls door de grootste en meest geachte landbouwers uit ons eiland) over onvolledigheid of mindere juistheid onzer marktberichten. Wij hebben op deze steeds monde linge klachten altijd geantwoord, dat onze opgaven de offieiëele waren en dat, wanneer er dus te klagen viel, men beter deed zich tot het beurscomité te wenden, er tevens bij opmerkende, dat alleen juiste opgaaf van de zijde der koopers en verkoopers van de bedongen prijzen aan het beurscomité dit in de gelegenheid kon stellen tot het opmaken van een vol komen betrouwbaar (d. i. een met de waarheid over eenstemmend) marktbericht. Nu ons echter schriftelijk eene klacht werd toege zonden met de bedoeling om die te publiceeren, meenden wij ook schriftelijk onze boven uiteengezette opinie daaronder te moeten plaatsen. Ons eenig doel daar mede was een middel aantegeven om tot volledigheid der berichten te geraken. Wolfertsdijk. De Vrijdagmorgen te 9 uren ge houden raadsvergadering werd door 6 leden bijge woond; afwezig was de heer I. Kallemein. Medegedeeld werd o. a. dat van het burgerlijk of algemeen armbestuur alhier is ontvangen, teneinde in het archief der gemeente gedeponeerd te worden, een geschiedkundig overzicht van de administratie der burgerlijke armenfondsen dezer gemeeDte, loopende over het tijdvak van 1699 tot 1885, hetwelk is op gemaakt door den heer J. Van der Baan, secretaris penningmeester van gemeld armbestuur. De rekening der gemeente over 1885 kwam ver volgens ter tafelhare voorloopige vaststelling werd in de voorgaande vergadering aangehouden, op grond van enkele door de commissie van onderzoek daar tegen ingebrachte bezwaren, welke gedeeltelijk weer legd waren, doch omtrent één punt, betreffende de jaarwedde van den deurwaarder, had de raad geen definitief besluit genomen, omdat het mandaat waarop deze jaarwedde was betaald, tengevolge van een daarin voorkomend abuis, door B. en W. was verwisseld tegen een ander. De raad was daarmede evenwel niet tevreden, ten gevolge waarvan de Voorzitter de toezegging had ge daan dit mandaat, hetwelk aan de erfgenamen van den deurwaarder in ruil voor het vernieuwd exem plaar is gegeven, terug te vragen, ten einde het als nog over te leggen. Uit een voorgelezen brief van den zaakgelastigde der erfgenamen van den deurwaarder blijkt nu, dat aan het verzoek van den Voorzitter tot teruggave tot zijn spijt niet voldaan kan worden, omdat het oorspronkelijk mandaat voor de erven geen de minste waarde had, en daarom vernietigd is. Het voorstel van den Voorzitter om de rekening voorloopig vast te stellen, zooals zij door B. en W. is aangeboden, werd met algemeene stemmen ver worpen. Gelijk lot onderging een voorstel om de rekening, na aftrek der posten waaraan de commissie bezwaar had hare goedkeuring te hechten, vooploopig vast te stellen. De meerderheid der vergadering weigerde, de reke ning voorloopig vast te stellen, zoolang het bewuste mandaat niet was overgelegd, waarna de Voorzitter te kenn»n gaf de rekening met een extract uit de notulen aan Ged. Staten te zullen opzenden, ten einde aan dat college de beslissing over te laten. De gemeentebegrooting voor den dienst 1887 kwam nu ter tafel en gaf aanleiding tot vele discussies. Bezuiniging was de leus van den raad, en ofschoon de begrooting door B, en W. zoo zuinig mogelijk was opgemaakt, was de meerderheid van den raad van oordeel, nog meer te moeten bezuinigen, en zij heeft ongetwijfeld dat doel bereikt. De jaarwedde van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, geraamd op ƒ100, is op voorstel van den h6er Jacob met f 70 verminderd en gebracht op ƒ30. De heer Philipse maakte bezwaar tegen de jaar wedde van den ambtenaar ter secretarie, geraamd op ƒ100, omdat er op de secretarie eigenlijk zoo veel werk niet is, dat daarvoor op rekening van de ge meente een klerk moet worden gesalarieerdin ge meenten in rang gelijk staande met Wolfertsdijk, worden dergelijke ambtenaren ook niet aangetroffen dientengevolge werd dit artikel geschrapt. (Intusschen zij nog medegedeeld dat volgens infor matie, uit eene goede bron ingewonnen, bedoelde jaarwedde sedert het jaar 1868 tot November 1883 en van Juli 1884 tot heden uit de gemeentekas is voldaan, respectievelijk aan de vroegere ambtenaren, de heeren M. Weststrate, D. Spruit, J. Van Damme en den tegenwoordigen titularis). De gemeentebode zal voortaan ook 30 van zijn traktement moeten missen en zal nu voor zijn diensten, waaronder tevens behoort het rondbrengen der aan slagbiljetten van hoofd, omslag en hondenbelasting en het afhalen van geld, voor den gemeente-ontvanger te Heinkenszand, ten minste wat dit laatste betreft, als zijn dienst als veldwachter dit toelaat, in de plaats van 90 slechts 60 per jaar genieten. De kosten van boek-, druk- en bindwerken werden van ƒ165 gebracht op ƒ100. De kosten van onderhoud en meubileeren van het gemeentehuis was op 70 geraamddit was volgens de 4 heeren raadsleden, uitgezonderd de wethouders, veel te hoog en 55 werd meer dan voldoende geacht daar het schoonhouden bij abonnement geregeld is ad ƒ1 per week, schiet er nog 3 voor meubileeren over. De wethouder De Kater meende dat laatstgenoemd sommetje een beetje laag was, met het oog b. v. op de tafel, waarvan de pooten nu en dan hun diensten weigeren en dringende reparatie behoeven. De heer Jacob was van oordeel dat de tafel nog wel 6 jaar kan gebruikt worden en men met spijkers veel doen kan, waarna de Voorzitter den heer Jacob ei op attent maakte dat hij niet vreemd moet opkijken, wanneer de tafel op zijn lijf valt, of de leuning van zijn stoel breekt, want een en ander is erg in verval en begint gevaarlijk voor het gebruik te worden. De jaarwedde van den schatter der huurwaarde, bedoeld in art. 6 der drankwet, werd van 20, welke zij steeds bedragen heeft, gebracht op 5. Da gemeente-opzichter geniet een traktement van 30; de heer Jacob achtte zoo'n ambtenaar eigenlijk overbodig, en wilde met de leus: ^bezuiniging" voor oogen, dit artikel ook schrappen. Na eenige discussie kwam het voorstel in stemming, en de stemmen staakten de heer Van Damme schaarde zich aan de zijde der Wethouders, De Kater en De Jager, en stemde tegen; de heeren Philipse, Jacob en Verschuure verklaarden zich vóór schrappen; in de volgende vergadering zal nn uitgemaakt moeten worden, of de gemeente-opzichter zijne jaarwedde al of niet zal behouden. Het onderhoud der openbare gebouwen was naar de raming voor 1886 uitgetrokken op 50 dit was juist de helft te veel want met 4 tegen 2 stemmen werd die post gebracht op 25. Het voorgaande jaar besloot de raad, aan de school bibliotheek te Oud-Sabbinge eene subsidie van 10 uit de gemeentekas te geven; aan de leesgrage bevol king aldaar wordt gemeld dat deze voor hen zoo gewenschte en nuttige instelling in het jaar 1886 voor de laatste maal die subsidie verkrijgt, want met 4 tegen 2 stèmmen werd besloten dit artikel op de begrooting voor 1887 teschrappen. De jaarwedde van den telefoonhouder en diens ver vanger ad 100 leverde nu eenige stof tot discussie. De heer Philipse stelde voor een adres aan den Minister van W. II. en N. te richten, en eenige tege moetkoming, minstens de helft van de opbrengst der telegrammen, te verzoeken in de kosten van de telefoon, welke te drukkend voor de gemeente zijn, te meer daar er slechts weinig personen van de telefoon profi- teeren, en die ingezetenen, welke nooit een telegram ontvangen of verzenden, en niet het minste belang bij het bestaan des telefoons hebben, toch in de kosten daarvan moeten bijdragen. Wordt van den Minister eene afwijzende beschikking ontvangen, dan stelt de heer Philipse voor, wegens de schade welke de gemeente door de telefoon lijdt, haar op te heffen. Bedoelde jaarwedde werd voorloopig veranderd in«Memorie". Evenals alle voorstellen, tot schrapping of vermin dering der bovengemelde posten, werd ook dit met ijver door den Voorzitter bestreden, die er op wees dat van den Minister zonder twijfel eene afwijzende be schikking zal worden ontvangende voorwaarden omtrent de oprichting en werking der telefonen, vervat in het K. B. van 25 April 1881 (Stbl. no. 2), zijn daaromtrent te duidelijk. Wordt in vele gemeenten, soms te vergeefs, eene poging aangewend een telefoon te verkrijgen, overtuigd dat die electrische verbinding in bet belang der ingezete nen is, hier zal men willen besluiten tot opheffing en hij vraagt den raadsleden in gemoede af: «is dat gemeentebelang f' Ondanks de aanhaling van de meest gemotiveerde argumenten, zoowel bij de bestrijding van dit als andere voorstellen tot schrapping, mocht het niet gelukken de meerderheid tot eene andere overtuiging te brengen bezuinigd moet er worden, op welke wijze dan ook. Zoo niet van particuliere zijde maatregelen worden genomen, zal de telefoon alhier ongetwijfeld worden opgeheven. De inkomsten droegen, behoudens eene geringe uit zondering, de goedkeuring van het geheele college weg. Voorgesteld was om te beschikken over ƒ300 van het vermoedelijk batig slot der rekening over 1885; is dit artikel behouden? Neen, het werd geschrapt! Voorgesteld was de begrafenisrechten te verhoogen, omdat de kosten der twee begraafplaatsen op verre na niet door de begrafenisrechten worden gedekt. Met dit voorstel ging het denzelfden weg en is de gelegenheid blijven bestaan om zich voor 1,50 te kunnen doen begraven, en dit doet iemand verlangen liever niet, dan voor een daalder begraven te worden. B. en W. hadden nog een ander plan om het pu bliek geld uit den zak te kloppenvoorgesteld was, leges te heffen op stukken die door of vanwege het gemeentebestuur in afschrift of in druk zijn uitgegeven. Wie meent dat dit voorstel werd aangenomen, heeft het mis. De eindstemming over de begrooting zal in de vol gende vergadering plaatshebben. Zaterdag jl. was de gemeente Oudelande met vlaggen versierd, ter eere van den heer P. Van W i n g e n welke dien dag veertig jaren deel had uitgemaakt van het bestuur van het waterschap Baar land. Namens zijne medebestuurders werd den jubilaris, bij monde van den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, ontvanger-griffier van dat waterschap, hartelijk geluk gewenscht met zijn feest en de wensch geuit, dat hij, die zooveel gedaan had voor het waterschap Baarland nog lange jaren in het belang daarvoor mocht werk zaam zijn. Tevens werd hem namens zijne medebe stuurders een fraaie rooktafel aangeboden. De heer Van Wingen betuigde den gevers zijnen hartelijken dank voor dit blijk van waardeeiing, waarna men zich in het gemeentehuis aan een keurig collation vereenigde, dat de feestvierenden nog laBg gezellig bijeenhield. Den 20sten en 21 sten September werd te Alk maar de eerste nationale kolfwedstrijd vanwege het Nederlandsch kolfbond gehouden. De kolfsociëteit «Recht door" aldaar, die als gastvrouw optrad, zag hare moeite beloond door eene opkomst van 121 lief hebbers. Des Maandagmorgens te 10 uren nam de wedstrijd een aanvang, nadat de voorzitter van «Recht door" met een hartelijken welkomstgroet de leden van het hoofdbestuur van het Nederlandsche kolfbond en de afgevaardigden der verschillende kolfsociëteiten had welkom geheeten. Uit Zeeland was alleen de sociëteit «de Prins van Oranje" te Goes vertegenwoordigd, 's Na middags werden verschillende merkwaardigheden der stad bezocht en te 5 uren vereenigde men zich aan een gezelligen feestmaaltijd. Des avonds had de algemeene vergadering van den nationalen kolfbond plaats. Tot het bond zijn thans 11 vereenigingen toegetreden, terwijl het een groot aantal algemeene leden telt. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd goedgekeurd en vastgesteld, sluitende met een batig saldo van 88,65, waarna als plaats voor den wedstrijd in 1887 het lot aanwees Nieuwe Niedorp en als plaatsvervangster Schiedam. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werd voor Zeeland o. a. gekozen de heer A. P. L. Spuybroek te Goes, terwijl de heer Vellekoop als zoodanig her kozen werd. Dinsdag werd de strijd, die eerst laat in den avond was geëindigd, voortgezet, waarna een rijtoer werd gemaakt, terwijl des avonds de prijzen aan de over winnaars werden uitgereikt. Met een fraai concert en een opgewekt bal werden de feesten besloten. Wij vernemen dat gedurende den a. s. winter door de bemoeiingen der Chr. Jongelings-Vereeniging «Ken den Heer in al uwe wegen" alhier weder lezin gen zullen worden gehouden. Als sprekers hebben bereids hunne medewerking toegezegdds. Gispen van Amsterdam; ds. Yan der Linde van's-IIertogenbosch ds. Elfers van Wolfertsdijk; dr. Jonker van Wolfertsdijk; ds. Van Reesse van Vlissingen. Indewinterdienstregeling der Staats spoorwegen, die Vrijdag 1 October a. s. in werking treedt, komt voor de lijn VlissingenRozendaal slechts eene kleine wijziging voor. De avondtrein, die thans om 5.40 uit Vlissingen vertrekt en te Goes om 6.22 arriveert, wordt tien minuten vervroegd. Deze zal nu vertrekken: van Vlissingen 5.30, van Middelburg 5.42, en van Goes 6.42, en voorts voor alle tusschenliggende stations een verschii van 10 minuten vroeger opleveren. Onze gewone maandelijksche lijst verzenden wij bij het no. van a. s. Donderdag. Middelburg. De lust tot bouwen van villa's in de naburige badplaats Domburg begint meer en meer aan te wakkeren. Behalve die van dr. Metzger uit Amsterdam en eene van twee dames uit Middelburg, zullen er dezen winter nog twee andere villa's ver rijzen en wel eene die door iemand uit Keulen en eene andere die door een ingezetene uit Frankfort zal worden gebouwd. Het aantal bad- en logeergasten was, evenals het getal genomen baden, dit jaar veel grooter dan het vorige badseizoen. In ons vorig nommer verzuimden wij als mede- onderteekenaar uit Zeeland van de circulaire betreffende de oprichting eener Nederlandsche land- bouwbank te noemen mr. J. Moolenburgh, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Zieriksee. Bij besluit van 23 September heeft Z. M. be paald dat de colleges van regenten over de huizen van bewaring, buiten de arrondisse- ments-hoofdplaatsen gevestigd, en over de passanten huizen zullen bestaan uit drie ledenen benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring teTerneuzenmr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter, J. A. Van Boven, burgemeester, en dr. H. B. Van Nes, med. doctor, allen te Terneuzen Oostburg mr. F. J. Hennequin, kantonrechter, I. Van Houte, burgemeester, en L. Theri Mz gemeente-secre taris, allen te Oostburg Tolen mr. J. H. L. Van Buren, kantonrechter, C. J. De Vulder van Noorden, burgemeester, en dr. J. Van der Bnrght, med. doctor, allen te Tolen. Het voorzitterschap van elk dier colleges is opge dragen aan het lid in genoemd besluit van elk college het eerst genoemd. In een op 1 Juni te Utrecht gehouden verga dering van belangstellenden werd een commissie be noemd tot overweging van het denkbeeld om een der feestdagen van het Koninklijk Huis te maken tot een nationalen feestdag. Die commissie heeft nu twee ontwerpen opgemaakteen voor de viering van

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1