1886. N°. 113. Zaterdag 25 September. 739le jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. CS=>C»?CF«J5sCï»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en Vrijdaoavokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan A regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 24 September 1886. Er bestaat een opmerkelijk verschil tusschen de grintwegen in Zuid-Beveland en in Schouwen Duiveland, een verschil, dat juist in deze dagen het meest de aandacht trekt. Bij de meeste eerstgenoemde vindt men, vooral wanneer zij wat druk bereden worden, een laag stof, zoo dik, dat men er haast tot den enkel in wegzinktop de laatste is natuurlijk ook stof, maar niet het vierde deel van het eerste. De groote hoeveelheid van dit onaangename poeder is niet alleen lastig voor den wandelaar maar bovenal slecht voor de wegen zelfimmers, het geringste windje voert er wolken van mee. Waardoor is dit op de eene plaats zoo gansch anders dan op de andere De grint wegen op onze noordelijke eilanden worden met zorg aangelegdop een vastaangestampte onderlaag van grootere steenen komen nog een paar lagen, die met een verbazend zwaar ijzeren blok gerold worden, onder gestadige overgieting met water, dat in overvloed langs de kanten gevonden wordt. Verder worden alle bestaande grintwegen in tijden van droogte éen- of meermalen per week besproeid. Tot dit doel zijn hier en daar sproeiwagens aanwezig zooals die in de steden gebruikt worden tot bevochtiging der straten. Een en SDder houdt den weg gesloten en bewaart die voor verstuiving. Door 22 autoriteiten op landbouwgebied onder teekend, is een circulaire verzonden, waarin naar aan leiding der enquête, ingesteld betreifende het landbouw- crediet, wordt aangedrongen op de oprichting eener Nederlandsche landbouwbank met fili alen, om door geldelijke hulp en steun vermeerdering van opbrengst en vermindering van uitgaaf voor den Nederlandschen landbouw te verkrijgen. Daartoe wordt noodig geacht een kapitaal van 6 millioen in aandeelen van 200 gulden. Het Nederlandsch Landbouw-comité zal uit iedere provincie een commissaris kiezen. De werkkring der vennootschap bestaat in: o. Het geven van voorschotten of openen van credie- ten onder zakelijken of persoonlijken waarborg. b. Het opnemen van gelden a deposito met of zonder vergoeding van rente. c. Het bevorderen in de provinciën der oprichting, of het geldelijk steunen van maatschappijen (naamlooze vennootschappen), coöperatieve vereenigingen, lokaal- of buurtspoorwegen, trams of andere plattelands com municatiemiddelen, crediet of verbruiksvereenigingen enz., welke zich ten doel stellen de landbouwbelangen in het bijzonder te bevorderen. d. Het in consignatie ontvangen en verkoopen van landbouwproducten met of zonder voorschotten. Het verschaffen van werkgelden aan soliede landbouwonder nemingen onder behoorlijken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't produkt. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen, mest stoffen, zaaizaden enz. voor rekening en ten behoeve van soliede personen of vereenigingen ten platte lande. Alle bank- en geldoperatiën in den ruimsten zin, die kunnen strekken ter bevordering van den landbouw in Nederland en tot vermeerdering van het daarvoor beschikbaar kapitaal. g. Tijdelijke belegging ook op andere soliede wijze der eventueel beschikbare fondsen. Onder hen, die de circulaire mede onderteekend hebben, bevinden zich voor Zeeland de heeren J. M. Kakebeeke te Goes en H. J. E. Gerlach te Middelburg. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Bruinisse: Nu het buitengewoon warme weder der laatste Augus tus- en eerste September-dagen aanmerkelijk is afge koeld, begint de oesterverzending langzamer hand toetenemen. De voorspelde schadelijke gevolgen van de ontijdige verplanting dier schelpdieren, tenge volge van de voor oester-k weekers en planters mosselzaadplaag, komen, helaas! nu maar al te zeer te voorschijn, niet alleen doordien de Fransche oesters, die eerst in den handel komen moeten omdat ze geen winter kunnen verdragen, weinig of in 't geheel niet gegroeid zijn, maar ook doordien er vele dooden worden aangetroffen, zoodat de schade nog niet te overzien is. Men schrijft ons: Het zwaard van Mondragon bevindt zich niet, zooals terecht opgemerkt werd, op den toren te Wemeldinge, maar naar de overlevering wil op de Zuidhavenpoort te Zieriksee. Men vertelt erbij, dat deze Spaansche legeraanvoerder bij het beleg der stad door zijn troepen zijn degen over de poort zou hebben geworpen, om welke reden is onbekend. Ellewoudsdijk. Bij de herstemming voor den ge meenteraad alhier hebben van de 37 stemgerechtigden 33 hunne stem uitgebracht, en wel 18 op Johs. Rotte en 15 op A. Postmus, zoodat de heer Rotte tot lid van den raad gekozen is. Uit de rede, gisteren door den Min van Fin. bij de aanbieding der Staatsbegrooting uitge sproken, blijkt dat het tekort op 1884 thans geacht kan worden te bedragen 4,108 975,63, dat de dienst 1885 een te kort van 6,610,665,92% zal opleveren, dat 1886 waarschijnlijk een tekort van 7,519,723,93% zal aanbieden. De begrooting voor 1887 wordt voorgedragen in uitgaaf op 133,429,270,45% of/885,621,52 meer dan verleden jaar. Aangevraagd werden o. a. voor den aanleg van Staatsspoorwegen 2,000,000; voor de voltooiing van het vestingstelsel 1,677,780; voor de uitvoering van de Wet tot nadere voorziening omtrent het muntwezen 5 millioen voor de kosten der herzie ning taxatie ongebouwde eigendommen 268 000. Voor den algemeenen dienst zijn de uitgaven ƒ115,743,490 tegen 115,685,513 in 1886 en dus ƒ57,976,52 meer. De middelen worden geraamd op 116,297,225 of ƒ1,148,160 hooger dan voor 1886. Het tekort voor het dienstjaar 1887 wordt dus be groot op 17,132,045,45%. Dientengevolge moet de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel nog voor het aanstaande dienstjaar voorgesteld worden. De Regeering vraagt de gebruikelijke machtiging om het tekort voor 1887 voorloopig te dekken door machtiging tot uitgifte van vlottende schuld, hoog stens tot 17 millioen gulden. De memorie van antwoord der regeering om trent de algemeene beschouwingen over de voorstellen tot Grondwetsherziening bevat omtrent eene w ij z i - ging van art. 194 het volgende: De regeering vindt noch in hetgeen sedert 9 April 11. op staatkundig terrein is voorgevallen, noch in het onderhavige Voorloopig Verslag aanleiding om thans een voorstel tot verandering van art. 194 der Grond wet in te dienen. Hare overtuiging is ten aanzien van dit gewichtige onderwerp niet veranderd. Het veel besproken artikel heeft blijkbare gebreken van redac tie, maar een verandering daarvan is practisch niet noodzakelijk voor de behartiging der belangen van het openbaar onderwijs, noch ook tot verzekering van de vrijheid van onderwijs, zóó en op die voorwaarden als de Grondwetgever van 1848 die vrijheid heeft bedoeld. Maar de herziening van art. 194 is wel wensche- lijk, zoo zij het uitgangspunt eener verzoening vormt tusschen vaderlandslievende burgers, die in andere zaken van staatsbeleid gaarne zouden willen samen gaan, maar alleen door verschil van inzichten over de zaken van onderwijs zijn gescheiden. Zal die verzoening tot stand komen, dan moet aan het bijzonder schoolonderwijs eenige meerdere waar borg worden toegekend dan het nu bezit. Aldus werd ook wederzijds de zaak begrepen. De veranderingen, door de Regeering voorgesteld, zooals die bij de Tweede Kamer in beraadslaging zijn geweest, waarborgden on dubbelzinnig lo. de zoogenoemde neutraliteit of al gemeene bruikbaarheid der openbare volksschool2o. zij verwijderden ieder voorwendsel van een grondwettig bezwaar tegen eene wettelijke regeling, die den plicht tot oprichting en uitbreiding van lagere openbare scholen afhankelijk zou maken van het al of niet bestaan van lagere bijzondere scholen; zij sprak 3o. duidelijk en ondubbelzinnig uit, dat de gewone wetgever subsidiën aan bijzondere scholen uit open kassen zou kunnen verleenen. Door deze veranderingen meende de Regee ring en moest zij meenen, dat hetgeen in het voor loopig verslag wordt genoemd»de bekende grieven in zake het onderwijs", immers grootendeels werden weggedragen. Het is onnoodig, thans te herinneren aan de breede schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling over het voorstel der Regeering. Maar de einduitslag is ge weest, dat de meerderheid der vorige Kamer, na ver werping der amendementen, ook dat voorstel heeft verworpen en dus beslist, het bestaande artikel liever te willen behouden, dan die wijzigingen aantenemen. De meerderheid bestond uit de tegenstanders der be staande schoolwet, versterkt door 13 leden die art. 194 der Grondwet in het geheel niet wenschten te herzien. Zoo de regeering er toe besloot, in de tegenwoor dige Kamer een nieuw verzoenend voorstel te doen, zoude dit naar hare overtuiging öf indentiek met het vorige moeten zijn, öf daarvan althans zeer weinig moeten verschillen. En op dien grondslag wenscht zij thans harerzijds het parlementair debat niet te her openen, bedacht op het gevaar van meer strijd dan verzoening uit te lokken. De regeering stemt dus in met het gevoelen der meerderheid in de afdeelingen (waartoe, blijkens het Voorloopig Verslag, ook tegenstanders der bestaande schoolwetgeving behooren), die het uitblijven van een nieuw voorstel tot verandering van het Xde hoofdstuk verklaarbaar achten en niet op zoodanig voorstel aan drongen. Of de Kamer harerzijds een stap heeft te doen om deze zaak andermaal in beraadslaging te brengen, kan de regeering niet beslissen. Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot rege ling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering moet, naar wij vernemen, alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van verga dering. Daarbij wordt o. a. bepaald, wat de wet ver staat onder «openbare vergadering", en wordt aan de regeering de bevoegdheid gegeven, optochten op den publieken weg en openbare vergaderingen in de open lucht gedurende bepaalden tijd te verbieden. Vad Op 1 October wordt op onze spoorwegen de winterdienst-regeling ingevoerd. De stalen wegbrug over den staatsspoorweg nabij Bergen-op-Zoom zal door den thans in aanleg zijnden stoomtramweg Bergen-op-Zoom- Antwerpen worden gepasseerd. Die brug moest voor dat doel belangrijk worden versterkt. Alle dwars- dragers worden met dubbele flensplaten voorzien; het kruisverband wordt geheel vernieuwd en verstijfd, terwijl onder de hoofdwanden twee kolommen zullen worden geplaatst, bestaande uit drie scharnierende stukken volgens eene in ons land nog niet uitgevoerde constructie. Het werk staat onder de leiding van den ingenieur Van Hoorn, die plan en teekening daarvoor heeft gemaakt. Tot het verrichten dezer werkzaamheden behoeft het verkeer over de brug slechts gedurende drie weken te worden gestremd. NR. Ct.) Op verzoek van den aannemer van de stoom tram op Antwerpen zal ook deze lijn voor een groot gedeelte door genie-soldaten worden gelegd. De vraag rijst, dunkt ons, of de regeering goed doet om op die wijze een arbeid te laten verrichten, die anders aan menig werkman een goede verdienste zou opleveren. Het stoomschip «Koningin Emm a", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Sept. van Suez. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de kamerzitting van gisteren is na de aan bieding der staatsbegrooting de volgende candidaten- lijst voor raadsheer in den Hoogen Raad opgemaakt lo. mr. Eyssel, adv. bij den Hoogen Raad2o. mr. Telders, off. van just, te Amsterdemmr. Mom Visch, raadsheer te Arnhemmr. De Graaf, idem te 's-Hage en mr. Van Bemmelen, idem te Arnhem. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In eene gecombineerde vergadering van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Bruinisse is de personeele toelage voor den nu beroepen predikant verhoogd met 100, zoodat het traktement thans bedraagt 1600, met vrije woning, vrijdom van alle belasting en 25 vergoeding voor het gemis van een eigen tuin. Voor de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht is het volgende alpha- betische drietal opgemaaktdr. Bronsveld te Utrecht, dr. Van der Flier te 's-Hage en dr. Van Leeuwen te Zutfen. De Algemeene Synode zal daaruit 21 October eene keuze doen. De heer A. Van Calmthout van 's-Bosch, en geboortig van Goes, is benoemd tot onderwijzer te Hontenisse. De collecte voor de school met den bijbel heeft dit jaar te Wissekerke (N.-B.) met Geersdijk opge bracht 78.54. Te Ierseke heeft die collecte opgebracht ƒ152,26; het vorige jaar 141,50. Het Handelsblad meldt, dat met den nieuwen cursus een aantal kweekelingen van de Deutichemsche inrichting des heeren J. Van Dijk Mzn. aan de stede lijke universiteit te Amsterdam komen studeeren. Door gegoede Amsterdammers, die der stedelijke universiteit een warm hart toedragen, is aan het hoofd der stichting een huis aangeboden, dat weldra door theologische en medische studenten betrokken zal worden. Het is gelegen op de Nieuwe Heerengracht tegenover de Plantage. Landbouw en Veeteelt. Op de meeste velden, die met suikerbieten zijn bezaaid, verheffen zich in meer of minder groot aan tal hoogopgaande zaadkoppen. Dat dit voor de biet zeer nadeelig is, behoeft geen betoog; het suikerge halte toch vermindert sterk, daar het voornaamste uit den wortel tot voedsel voor bloem en zaad wordt verbruikt. Later wordt de biet houtvezelig. Jong uit getrokken, kan ze zeer goed als veevoeder worden gebruikt, doch dit heeft bezwaar, als het getal der zaadkoppen te groot wordt. Sommigen schrijven dit verschijnsel aan de qualiteit van het zaad toeanderen echter, naar het schijnt met meer recht, aan een te vroege uitzaaiing van het gewas. Om mogelijke con flicten met suikerfabrikanten te vermijden, is het daarom aan te raden, in 't vervolg met een late zaaiing de proef te nemen, wat hier en daar met goeden uitslag reeds geschiedt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar wij vernemen, is door een bemiddeld, thans nog in leven zijnd vereerder der toonkunst te Rotter dam eene belangrijke uiterste wilsbeschikking genomen ten gunste van het Onderwijsfonds der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Het besproken kapitaal is meer bepaaldelijk bestemd voor de opleiding van componisten, zangers en zangeressen, die zich op de dramatische kunst willen toeleggen. (N. R. Ct.) Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uit spraak op het hooger beroep van F. D o m e 1 a Nieuwenhuis, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 50 boete, wegens smaad tegen den Koning en be- leediging van den commissaris van politie Stork. Het publiek was talrijk en de politie goed vertegen woordigd. De beklaagde was niet verschenen. De voorzitter, mr. Frangois, las het arrest voor, dat ongeveer aldus is gemotiveerd «Overwegende voor zoover aangaat het eerste punt van aanklacht, dat bij het beroepen vonnis op grond van de daarin opgenomen bekentenis van bekl. in verband met de verklaringen van get. Ipenburg, wettig en overtuigend bewezen is verklaard, dat de beklaagde is de schrijver van het sub. lo. opgenomen artikel: «de Koning komt". Overwegende, dat bekl. die bekentenis ter terecht zitting van het hof heeft teruggenomen, nadat get. Boelens verklaard had de schrijver te zijn van het artikel, waaruit volgens bekl. volgt dat bekl. de schrijver niet is O. dat het hof de vraag of die intrekking der be kentenis op aannemelijke gronden berust, ontkennend beantwoordt; O. dat de bekentenis van bekl., dat hij het stuk had ge schreven en het manuscript van zijne hand was, gepaard is gegaan met de ontwikkeling van zijne bedoelingen en verwerping van de hem toegeschreven bedoeling om den Koning te smaden, te honen of te beleedigen O. dat in de aan de openbare terechtzitting voor afgegane instructie, waarin bekl. meermalen is gehoord, hij steeds dezelfde verklaring aflegde en bepaaldelijk den 26 Mei, nadat den 21en Mei te voren rechtsingang in persoon tegen hem was verleend, dezelfde erkentenis aflegde met deze omschrijving zijner bedoeling«Met het schrijven had ik de bedoeling den toestand te kennen te geven, die op het oogenblik bestaat en die door velen met mij wordt veroordeeld. Ik ben repu blikein en tegenstander van het constitioneel koning schap, dat m. i, eer een onding is. In het stuk wilde ik te kennen geven, dat niet gebleken is van zooveel liefde van het Kon. huis voor het Ned. volk, om van geestdrift te kunnen spreken O. dat door een en ander de overtuiging bij het hof, dat bekl. is de schrijver, en geen ander, volkomen vaststaat en niet geschokt wordt door de verklaring van get. Boelens O. dat het hof alzoo niet aannemelijk verklaart de voor de terugtrekking der bekentenis aangevoerde gronden O. voorts dat het hof èn wat aangaat het le punt, èn wat aangaat het 2e punt der aanklacht zich vol komen vereenigt met de uitspraak van den eersten rechter, en diens gronden en motieven overneemt; Rechtdoende, enz., doet de ingestelde appellen te niet, bevestigt het vonnis der rechtbank, beveelt dat het geheel en volkomen gevolg zal hebben, en ver oordeelt bekl. in de kosten van het hooger beroep. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 23 SEPTEMBER 1886, des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren B. Quist, G. Van der Hoek, J. P. S. Jonquière en dr. A. Isebree Moens. I. De notulen der vergadering van den 3n Sept. jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen voor notificatie worden aangenomen dat op Zaterdag den 11 September jl. de aanbe steding heeft plaatsgehad van de levering der steen kolen voor de gemeentelijke inrichtingen gedurende

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1