Bank tan Leening" Huis en Erf, Ierseke. SCHOUWING uitgesteld. .A-d-vertentien. Aankondiging. de Ligger met de Kaart Wegen en Voetpaden Kunstwerken Woensdag den 22 September 1886. De verkooping van roerend goed aan het huis van F. W. Schneider is op Vrijdag den24 September 1886, publiek verkoopen 17000 aangeslagen PANNEN, 33000 Zaaioeslers le soort, 200000 2e 150000 3e 150000 4e 106 2els Zeeften in drieën af gedeeld. HVEancj-els 34 Aren 01 Centiaren DITO, Verkooping op Donderdag den 23 September, PANDEN Op Vrijdag 8 October 1886, Een Woonhuis en Erf, F. Kleeüwens Zoon 1886. InhoudArt. 17 laatste al. der gemeentewet. Verdeeling van het presentie geld voor het bijwonen der raadsvergaderingen. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer. De straatverlichting. Verleenen van remissie in zake den Hoofdelijken Omslag. De wetgeving op het recht van zegel. Beantwoording der door de redac tie gestelde vragen. Zesde algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtena ren. Onze leestafel. Vragen, waarvan de beant woording wordt ingewacht. Rechtszaken. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middel burg zijn o. a. veroordeeldA. V. d. D., 23 j., te Goes, wegens mishandeling tot een maand gev. en 3 boeten ieder f 3, subs. 2 d. hechtenis voor elkA. W. D., 23 j., te Goes, wegens moedwillige mishande ling tot 8 d. gev. en f3 boete, subs. 2 d. hechtenis C. F., 30 j., te 's-Heerenhoek, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot f 8 boete of 8 d. hechte nis; Ph. J. J. Van H., 44 j, te Goes, wegens mis handeling tot 14 d. gev. en ƒ3 boete, s. 2 d. hech tenis; S. V„ 52 j., te Hoedekenskerke, wegens over treding der jachtwet, appellant, tot f 20 boete, s. 7 d. gev. en P. B., 18 j., te Hoedekenskerke, wegens als- voren tot ƒ15 b. of 7 d. gev. (Beide laatsten in de kosten van beide instantiën. De overigen allen in de kosten.) Vrijgesproken werdenE. N. K., 38 j., te Middelburg, beklaagd van het aannemen van geschen ken door een openbaar ambtenaar (dezer dagen uit voerig vermeld) en M. K., 36 j., te Goes, beklaagd van mishandeling. (Kosten ten laste van den staat.) Door A. J. Belderok is cassatie aangeteekend van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot éen jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Landbouw en Veeteelt. Schouwen en Duiveland. Men ziet hier tegenwoor dig vrij algemeen ploegen met den tweevoorploeg. Wel heeft het lang geduurd, eer de meeste landbouwers er aan wilden, doch de resultaten zijn zoo gunstig, dat een uitgebreid gebruik niet kon uitblijven. Dat men in dit land der machines bij uitnemendheid nergens een stoomploeg ziet, zooals in den Wilhelminapolder, komt voornamelijk door de onregelmatige verdeeling der landerijen. Vele kavels toch zijn betrekkelijk klein en schieten met punten en geeren in anderer eigendom. Ik spreek daar van vele machines en terecht. Van voor tot najaar en winter ziet men ze aan 't werk. Er wordt mee gezaaid, gewied en gedorschen cultivators maken den ondergrond losmaaimachines, schudders en harken komen in den hooitijd te pas braakmachi- nes worden bij de vlasbewerking aangewend. En bij al deze werktuigen gaat het den arbeider niet slechter dan eldersintegendeel, wanneer hij zich met zijn lotgenoot in Zuid-Beveland vergelijkt, heeft hij reden tot tevredenheid. Buitenlandsch Overzicht. Het Deutsches Tagéblatt weet, volgens de N. R. Ct., een stout stuk medetedeelen van den Franschen minister van oorlog Boulanger. Deze zou namelijk voornemens zijn op het einde der manoeuvres van het Fransche leger met 200.000 man plotseling, zonder oorlogsverklaring, Straatsburg en Metz te overvallen. Reeds zou een begin zijn gemaakt om de troepen in het geheim te verplaatsen, en alle schik kingen zouden getroffen zijn om den aanslag in éénen nacht te doen plaats hebben. De Fransche wet op het spionneeren zou geen ander doel hebben dan deze troepenbewegingen te doen plaats hebben, zonder dat vreemde oogen het bemerken. Het is te begrijpen, dat eene dergelijke mededeeling, in een blad, dat in de vriendschappelijkste betrekking staat met de Duitsche regeering en de militaire kringen, veel opzien baart, maar wij gelooven toch, dat zulk eene daad wel niet verwacht kan worden, omdat zij geheel in strijd zou zijn met de hedendaagsche oor- logsgebruiken en Frankrijk toch nog wel prijs erop zal stellen tot de beschaafde natiën te behooren. Wan neer de minister Boulanger werkelijk van een dergelijk plan zwanger ging, dan ware het misschien beter ge weest de overrompeling in de vorige week te doen plaats hebben. Wel had hij dan eene Duitsche leger macht van 20.000 man tegenover zich gevonden, maar hij had dan toch de groote kans geloopen den Duit- schen keizer, de keizerin, den kroonprins, den groote- Moltke en tal van Duitsche vorsten en grootwaardige heidsbekleeders gevangen te kunnen nemen en voor- loopig naar het een of ander Fransche Wilhelmshöhn te doen transporteeren. Na de uitzetting der prinsen zijn er vorstelijke lustsloten genoeg disponibel in Frankrijk. In Bulgarije blijft men nog altijd zeer anti-Russisch- gezind. De Sobranje heeft het antwoord op de openings rede van het regentschap aangenomen, waarin de ge beurtenis van 21 Augustus wordt afgekeurd en be wondering wordt uitgesproken voor de zelfverloochening en de vaderlandsliefde van prins Alexander. Tevens wordt het vertrouwen in het regentschap te kennen gegeven. Wel eenigszins in strijd met het laatste is een be sluit derzelfde volksvertegenwoordigers, aldus luidende »De Kamer verlangt van de Regeering, dat voor de eer des vaderlands het onderzoek tegen de bij de sa menzwering betrokken personen zal worden voortgezet en de schuldigen met de grootste strengheid zullen worden gestraft." Immers, een der samenzweerders is Karaveloff, thans lid van het regentschap. De verkiezing van den nieuwen vorst is bepaald op 1 1 October, zoodat Rusland nog drie weken tijd heeft om de vertegenwoordigers te bewerken en naar zijn zin te doen kiezen. Omtrent de houding der Duitsche en Oostenrijksclie regeeringen in de Bulgaarsche quaestie doen allerlei geruchten de ronde. Vrij algemeen stemmen zij echter daarin overeen, dat de verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland in de laatste weken er niet op is verbeterd en dat, wanneer Rusland zich werkelijk in Bulgarije grooten invloed wil verwerven, Oostenrijk daarin niet zal toestemmen. Aangezien nu het eerste vrijwel zeker schijnt, koestert men ernstig vrees voor het voortbe staan van den Drie-keizersbond. Gemengde Berichten. Heden middag ontstond brand in debovenvoor- kamer van de woning van den koopman in aardewerk K. in het Papegaaistraatje alhier. De koopman en zijne vrouw waren »naar het land" en de zorg voor huis en kinderen was aan een 14 a 15-jarige dochter opge dragen. Terwijl deze op eene nog hoogere verdieping bij een ziek broertje of zusje was, waren een paar andere kinderen met lueifers aan 't spelen geraakt, waardoor de gordijnen van de voorkamer vlam vatten en deze spoedig in lichtelaaie stonden, terwijl ook het houtwerk reeds begon te branden. Aan de hulp der spoedig toegesnelde buren is het te danken, dat men den brand, die in dit nauwe straatje de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben, meester werd. Ook de bevoegde autoriteiten waren spoedig ter plaatse aan wezig. Zaterdag liepen omstreeks 12 uren in de Poel op de spoorbaan drie runderen, die te Kloetinge waren in beslag genomen door J. Boone, veldwachter aldaar. De goederentrein, die op dat ^ur passeert, moest dien tengevolge stoppen, waardoor ook de personentrein van 12 uur enkele minuten oponthoud had. Middelburg. De zaal van het Schuttershof ode Edele Handboog" leverde Zaterdagavond eenen aardigen aanblik op, bij het aanschouwen der vroolijke gezichten van 128 jongens van 1215 jaren, die dien dag aan den Vliegerwedstrijd welke nu, door wind en fraai weder begunstigd, best was afgeloopen hadden deel genomen, en die thans waren opgeroepen om den uit slag van dien gehouden strijd te komen vernemen. Niettegenstaande ook nog vele belangstellenden waren opgekomen, waardoor de zaal meer dan vol was, heerschte er eene diepe stilte, toen de voorzitter der commissie, de heer P. D. Koning, het woord nam, om de jeugdige strijders toetespreken en hun met de uitspraak der jury bekend te maken. Er waren 5 afdeelingenvoor grootste, fraaiste, vreemd model, hoog- staandste enstilstaandste vliegers. Voor iedere afdeeling was éen prijs en éene premie beschikbaar gesteldvoor de laatste afdeeling echter twee premiën, want daarin waren niet minder dan 72 deelnemers. De prijzen be stonden uit f 5 en de premiën uit f 2,50, beide in geld desverlangende kon men daarvoor een 'geschenk ont vangen. Van de 128 deelgenomen hebbenden, zouden er dus 117 zijn overgebleven, die niets bekwamen, ware het niet dat de commissie nog in eene der laatste da gen op het denkbeeld was gekomen, om voor deze eene tombola te houden, waardoor ook zij eene kleine be looning voor hunne vele moeiten ontvingenhet lot wees hun aardige prijzen aan. Na den afloop dezer tom bola vermaakten zij zich nog eenigen tijd in den ver lichten tuin, waar zij op bier en limonade werden onthaald en hiermede eindigde voor hen een dag, die voorzeker bij allen nog lang in aandenken zal blijven. Het bestuur der vereeniging »Uit het volk Voor het volk", dat voor het eerst dezen wedstrijd uitschreef, en dien met zulk eenen goeden uitslag bekroond zag, zal zich zeker wel aangemoedigd gevoelen, dien in het volgend jaar te herhalen. De heer L. R. te Borsele, oud-dijkgraaf van dien polder, 83 jaar oud, heeft de vorige week de schouwing van wegen, watergangen enz. aldaar meegemaakt een wandeling van circa 3 uur langs ongebaande wegen. Een krasse oude heer (D.) Door de gemeente-politie te Middelburg is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een sleper, die door zijn paard een last deed trekken, welke kennelijk zijn krachten te boven ging. Dit feit is strafbaar gesteld bij art. 455 van het nieuwe wetboek van strafrecht. De verbaliseerde was, alvorens hij werd bekeurd, gewaarschuwd dat hij in strijd handelde met de wet. De leerlingen der school met den bijbel, op het Molenwater te Middelburg, zijn Vrijdag per barge naar Vlissingen gegaan en hebben zich daar aan het bad huis kostelijk vermaakt. (M. Ct.) Het proces-verbaal van experuse in zake de brandverzekering van het Kurhaus is gereed, en men ziet weldra schade-uitkeering te gemoet. De taxatie van het niet verbrande beloopt een vrij aanzienlijk cijfer. Men meent te weten, dat de schade-uitkeering hoogstens een millioen guldens zal bedragen. (Avp.) Laatste en telegraphische berichten. De heer M. G. Van Neck, leeraar aan de H. B. S. alhier, is weder aan den Minister voorgedragen om deel uit te maken van de commissie, belast met het afnemen der examens in de Engelsche taal, Middelbaar Onderwijs. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Dhr. Blussé opende, als oudste lid in jaren, de zitting met een woord van hulde aan de nagedachtenis van dhr. Wy- benga, die door allen geacht was om zijn eenvoud, nederigheid, oprechtheid en trouwe plichtsbetrachting. Dhr. Smeele is beëedigd. Gekozen werden tot can- didaten voor het voorzitterschap dhrn. Cremers, Gleich- man en Reuther. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De zandput onder Kloetinge is, ten overstaan van notaris J. E. Mulock Houwer, publiek verkocht aan M. Burger voor 600 per 39 A. 24 c.A. Wemeldlnge. De gemeenteherberg alhier, Vrijdag avond in publieke veiling ten overstaan van den notaris A. Gallis Merens aangeboden, is aangekocht door den tegenwoordigen huurder en gebruiker, den heer C. Daane, voor 2980 plus de onkosten. Door het bestuur van den Calamiteuzen polder Borsele is verleden week aanbesteed ruim 1500 M. delfwerk in waterleidingen. De minste inschrijvings sommen bedroegen voor de vijf gegunde perceelen respectievelijk 9, 12, 14, 14 en 15 Cent per meter. Het maken van 42 M3. pakwerk werd aangenomen voor 0,40 per M3. zonder bijlevering van materialen. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 21 September 1886. VerwachtingVeranderlijke wind, goed weêr. Er is ongunstige verandering van weêr ophanden. Rectificatie. Hoe onaangenaam het voor ons ook zijn moge niet tijdig eenig bericht te vermelden, voorbarigheid is ons evenmin welkom. Wij ontdekten dan ook tot onzen spijt, dat bij de opgave van den burgerlijken stand in ons vorig nommer eene dergelijke voorbarig heid had plaats gehad, daar de personen, die daarin als getrouwd waren aangegeven, pas ondertrouwd waren. Burgerlijke Stand Goes van 17—20 Sept. 1886. Eerste Huwelijksafkondiging: 19, van Johannes Leendert De Brandt, 33 j., jm., te Goes en Barbera Timmerman, 35 j., weduwe van Hubrecht Balleur, te Hoedekenskerke. Geboren: 19, Jacob, z. v. Jacob Pot en Ida Nieu- wenhuijse. Overleden 18, Rosalia Maria, 3 m., d. v. Sibilius Anthonius Marinus Van den Wijngaart en Johanna Katharina Willems. 322e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 20 September. Ie lijst.J Nos. 1118, 3366, 3486, 3977 en 7271 elk f 1000, Nos. 8181, 8515 en 20906 elk f400. Nos. 2376 en 7453 elk f200. Nos. 1826, 8357, 16685, 17101, 17832 en 18620 elk f100. Marktberichten. ROTTERDAM, 20 September 1886. Granen met middelmatigen aanvoer in kalme stemming. Alleen Witte Boonen ƒ1 lager Bruine Boonen 50 a 75 ets. lager. Buitenland- sche stil, Meel vast, onveranderd. Van Ajuin ter markt 2500 H.L., prijs f 1. Jarige TARWEf 6,60 a f 7,90 Nieuwe TARWE- 6,— - 7,30 ROGGE- 4,40 - 5 50 Nieuwe WINTERGERST - 3,50 - 4,25 Nieuwe ZOMERGERST - 3,60 - 4 20 Nieuwe HAVER- 2,25 - 3.50 Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 7,70 - 8, PAARDENBOONEN - 5,50 - 6,25 DÜIVENBOONEN- 7,— - 7,25 Nieuwe Blauwe ERWTEN - 8,- 8,80 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN - 8,25 - 10 WITTE - 8,25 - 9,75 KANARIEZAAD- 9,— - 10,50 Heden overleed ons jongste kindje JOHANNA MARIA, in den ouderdom van ruim 5 maanden. D. MULDER. T. MULDERTensen. Ovezand, 15 September 1886. Heden overleed, na een smartelijk lijden, mijn innig geliefde echtgenoot WILLEM VAN STRIEN Cz., in den ouderdom van 55 jaren. Bijna 35 jaren mocht ik met hem in een gelukkigen echt vereenigd zijn. Ook namens mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen Wed. W. VAN STRIEN— Mieras. Wolfertsdijk, 16 September 1886. Tot diepe droefheid van zijn eenig kind overleed 18 dezer maand te Breda, op 37jarigen leeftijd, de HoogWelGeboren Heer Jonkheer MEIJNARD JOHAN DE MAREES VAN SWINDEREN. Eenige en algemeene kennisgeving. Na een langdurig lijden overleed heden zacht en kalm mijn geliefde echt- genoote LOUIZA HENDERIKA RITMEESTER, in den ouderdom van 44 jaren, mij nala tende zes kinderen, waarvan de meesten te jong om dit voor hen zoo zwaar verlies te beseffen. D. KNOP. Brielle, 18 September 1886. Heden behaagde het den Almachtige van onze zijde weg te nemen onze geliefde moeder de wed. WILHELMINA WESTVEER— Verijzer, in den ouderdom van 87 jaren en 10 maanden, ten huize van haren oudsten zoon P. Westveer te Ovezand, achterlatende 98 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Hare droevige kinderen. Kruiningen, 19 September 1886. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van vriend schap en deelneming gedurende de ziekte en bij het overlijden van mejuffr. Pu. S. DUMOULIJN betuigt de familie haren op rechten dank. De Executeur-test., E. VAN DEN BOSCH. V Ondergeteekende betuigt zijn wel- gemeenden dank aan allen, die hem op 17 dezer blijken van belangstelling hebben be toond. Borsele, 20 September 1886. A. VAN OVERBEEKE Ohrz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Rilland-Bath brengen ter ken nis van belanghebbenden dat, overeenkom stig 1 van art. 16 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, gedurende veertien werkdagen, en wel van 23 Sep tember 1886 tot en met 8 October d. a. v., dagelijks andermaal ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt in zijn geheel; alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad, als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen inge diende reclames, in hunne belangen bena deeld achten. Rilland-Bath, 18 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. VAN GORSEL Hz. De Secretaris., II. J. AUGUSTIJN. OP DE MET DE IN DE GEMEENTE KRUININGEN, De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te half twee uren, te Ierseke, in het koffiehuis van J. Harthoorn, liggende te Krabbendijke, op perceel 298 in het Windgat. De oesters en zeeften zullen op den dag van verkoop in de haven van Ierseke, in een Hoogaars, te bezichtigen zijn. EN DAARNA: 23 Aren 94 Centiaren in Ierseke, aan den Eersten weg en aldaar, in de Zoute, tegenover de hofstede van W. De Jonge. des namiddags te half twee uren, in het koffiehuis »de Prins van OraDje", van over de maanden April, Mei en Juni 1885 beleend. des middags 42 uren, te Iersekeop den Dam, in de herberg bij Jan Wisse, zal de Notaris Mr. LIEBERT ten verzoeke van zijne principalen in het openbaar verkoopen aan den Ierschen Dam, kadaster bekend sectie B no. 353, groot 220 Centiaren, thans bewoond door den heer Jan Schipper Gz.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3