1886. N°. 111. Dinsdag 21 September. 73sle jaargang. VEEMARKT DE NAJAARS-SCHOUW Haagschg Brieven, GOES» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C011RAIVT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op DONDERDAG den '23 SEPTEMBER 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 21 September 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoemingeener onderwijzeres in de handwerken. V. Rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1885. VI. Adres van D. De Vries c. s. omtrent de ver ordening op de brug. VII. Voorstel van B. en W. tot wijziging der be grooting van ontvangsten en uitgaven van de gemeente voor 1886. VIII. Reclames tegen den aanslag in den H. O. over 1886. IX. Opmerking van Ged. Staten omtrent de ver ordening tot regeling der exploitatie van de gasfabriek. X. Verzoek van D. Klemkerk ten opzichte van het riool bij de door hem te bouwen woningen. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE ROES zal gehouden worden op Dinsdag den 28 September 1886. Goes, den 18 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over de Slooten, Heulen en Duikers zal gehouden worden onmiddellijk na den len October a. s., en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld. Goes, den 18 September 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. i. Daar kom ik, zoo als het spreekwoord zegt smet de deur in huis". De brand van het Kurhaus te Scheveningen is nog lang niet gebluscht. Het ver nielend element heeft helaas verder om zich heen ge grepen en de gansche Haagsche burgerij in vuur en vlam gezet. Geen plekje in onze heerlijke lustwarande is veiligge kunt u niet meer onder de schaduw van het lommerrijke geboomte van stad of woud neervleien noch in de ruststoelen voor de kabbelende en murme lende golfjesin het lauwe zand kunt ge ter nauwernood een luchtje scheppen, of de snikheete dagen, die we hebben doorworsteld, worden zoo mogelijk nog meer verhit door den gloed van de felle vlam, welke onze goede bevolking verteert. Kortom, ge kunt u niet bewegen of het knettert en knappert en sist en suist om uwe ooren als bij de vreeselijke ramp, die Woens dag 1 September jl. onze eerste en eigenlijk eenige badplaats voor geruimen tijd tot d' ondergang heeft gedoemd, althans in 't Buitenland haar ontluikende aantrekkingskracht sterk bedreigt. Doch stappe ik af van die beeldspraak. Het vuur is te prozaïsch om langer metaphoren te bezigen. Een wei- nigje alledaagschheid kan hier niet schaden en daarom ware 't wellicht beter geweest kortweg te verkonden, dat jong en oud, groot en klein, rijk en arm, hoog en laag in de Hofstad, den weltgeschichtlicheu" brand op de lippen heeft niet slechts, maar een ieder zijn wijze van zien hieromtrent van de daken predikt. Zelden herinner ik mij de publieke opinie zoo luide, zoro luidruchtig zelfs, zoo algemeen aan den weg te hebben hooren timmeren. In ons Haagje zijn we wel nooit om praatjes verlegen en lijden de babbelkousen en tinnegieters van allerlei allooi en «diverse pluimage" zelden gebrek, maar onder gewone omstandigheden uit die opinie zich binnen engere grenzen. Men loopt zoo niet in den kijker. «Pas de fumée sans feu": Niets zonder oorzaak. Allerminst ontbreekt zij ook hier. Nooit ofte nimmer berokkende eene aangelegenheid zooveel opspraak als de wordingsgeschiedenis en de eerste ontwikkeling van het Kurhaus. Dankbaar voor den goeden wil en de energie van onzen burgervader, bij het stichten van dezen «hoeksteen" onze badplaats betoond, zeer erken telijk zelfs voor de aanvankelijk verkregen uitkomsten, die Scheveningen een betere toekomst schenen te spel len, mocht 't beleid van ons Dagelijksch Bestuur in deze zaak niet steeds de onverdeelde goedkeuring weg dragen, al ware 't slechts omdat de namen van enkele mannen, die nauw bij de oprichting zijn betrokken, niet dat vertrouwen inboezemden, dat sympathie, ja geestdrift voor eene onderneming verwekt, terwijl 't feit, dat een Duitscher de ziel van alles is, voor niet weinigen slecht te verduwen was en 't aan weerzin niet liet ontbreken. Daarover uit te weiden is het hier de plaats niet voor. Slechts valt te constateeren dat een goed deel der burgerij jegens het Kurhaus een minder gunstige stemming behield, welke evenwel door de oprichting en het buitengewoon welslagen van het tweede zoogenaamde Kurhaus »De Seinpost", tamelijk wel de scherpe kantjes verloor. Maar ziet. Nauw is de Septembermaand met haar dagen vol temperatuurwisseling ingetreden, of de vlam men richten als andere, niet minder geweldige Sep- tembriseurs vernieling en verwoesting aan, waartegen onze brandweer ten eenenmale tot machteloosheid was gedoemd, 't Wel fiere, maar eenigszins eentonig ge bouw, dat een ieder hecht en sterk waande, zakt in niet minder dan een uur ineen alsof 't op een zandhoop instede van op de stevige fondamenten van 't oude groot stedelijk badhuis ware gegrondvest. Hinc illae lacryrnae De pas geslotene wonden werden opengeretenhet jammerlijk maar ontoerekenbaar fiasco van de brand weer viel erg op, de constructie van het reusachtig gevaarte werd heftig aangevallen en anderzijds ver dedigd, de bouw van het Kurhaus licht en dicht ge noemd en veroordeeld, het stedelijk toezicht uitgekleed. Dit alles nu doet sedert den Jobsdag de ronde door straat en steeg, in bladen en blaadjes, in sociëteit en koffiehuis. Geen nood dat dit eerder zal ophouden voor dat de «officiëele waarheid" haar gewicht in de schaal zal hebben gelegd. Door het verslag van commissarissen, den I5en jl. bij monde van den strijdlustigen directeur-generaal aan aandeelhouders van de Maatschappij «Het Zeebad" uit gebracht, is men niet veel wijzer geworden. Onder groote woorden, onder een even hatelijken als onver dienden aanval tegen de Pers, onder adoration mu- tuelle en geschetter op eigen daden, worden de puin- hoopen van't Kurhaus bedolven en een nieuw etablis sement in uitzicht gesteld dat als de phoenix weder verjongd uit zijn asch te voorschijn treedt. Vooral wordt niet vergeten, ondanks de meer dan zware las ten waaronder de Maatschappij gebukt gaat, den aan deelhouders moed in te spreken door het voor den geest roepen van een negatief dividend. Waarschijnlijk, be weert de directeur-generaal, zou dit jaar reeds winst zijn uitgekeerd, ware het gebouw niet in de vlammen geblevenTer toelichting moge strekken dat de aan- deelen behooren aan een consortium van bankiers, dat in 't vorig jaar vruchteloos gepoogd heeft die aandeelen in een leening van acht ton aan de markt te brengen. Er was ongeveer voor ƒ10000 geteekend. Meer kans dat zuiver en juist verdeeld licht over deze geheele quaestie zal opgaan bestaat, wanneer èn de brand zelf èn de reorganisatie van de brandweer èn de verhouding van onze gemeente tot 't Kurhaus in verband tot den herbouw in den gemeenteraad ter tafel zal komen. Vooral dit laatste punt boezemt veel belangstelling in. De directeur-generaal van 't «Zee bad" gevoelde 't gewicht hiervan zoozeer, dat hij be trekkelijk 't tijdstip van den aanvang met den herbouw een slag om den arm hield, want «er viel vooraf nog een appeltje met den gemeenteraad te schillenDe heer Reiss weet bij ervaring dat dit college niet altijd en niet alles slikt wat behendige voortvarendheid op schotel brengt. Zoo ook was de raad Donderdag jl. minder inge nomen met de voortvarendheid welke de residentie met een commandant van de brandweer geliefde te beschenken, a l'instar van Amsterdam, natuurlijk met den nasleep van dien, b.v. een brandweercorps dat aan de hoofdstad plusminus ƒ146,000 per jaar kost. Een oogenblikje geduld, sprak de raad, nadat in geheime zitting besloten was deze zaak niet in 't geheim te behandelen, waartoe 't voorstel van eenige leden strekte. Een oogenblikje geduld, mijnheer de Voorzitter, waar toe al die haast We staan immers aan den voor avond van het budget (dat tusschen twee haakjes geen hoogeren belastingdruk dankt aan dekking van gewone uitgaven uit restanten van leeningen) we kunnen het ingrijpend voorstel bij de behandeling daar van beter overzien, in strekking en gevolgen beter doorgronden en beoordeelen. Dit gevoelen van een der leden greep even snel om zich heen als de vlammen van het Kurhaus. De burgemeester haastte zich bakzeil te halen met het op dringende urgentie gesteunde voorstel, dat tot de behandeling van de gemeentebegrootiDg werd ter zijde gesteld. Tijd gewonnen is veel gewonnen, zal nu wel de opperbrandmeester, de heer Bölenz denken, die door dit voorstel als 'tware levend werd begraven. Dan of wellicht vroeger komt de gasquaestie eene waarover de Goesenaren kunnen medespreken Weder eens ons benepen raadzaaltje binnen in den vorm van eene nieuwe poging om goedkooper gas aan ons gemeentebestuur te ontwringen. Men wil den gas- prijs van 8 op 7 cents brengen, omdat de gemeente zelfs in dit geval nog boven den kostenden prijs blijft en 't niet aangaat 't surplus dat de gasverbruikers grootendeels de middelstand, waaronder de nijveren betalen, aan te wenden ten profijte ook van hen die geen gas branden, 't Initiatief hiertoe is uitgegaan van de vereeniging voor Handel en Nijverheid, eene even wakkere, zaakkundige als ijverige groep uit de burgerij, mits politiek en verkiezingen buiten spel blijven. In het tegenovergesteld geval daalt zij steeds van toongeefster tot speelbal af. De politiek moeten die ondernemende en practische mannen liever aan de geleerde heeren van 't Binnenhof overlaten, die wij binnen weinige dagen wederom in ons midden en de gelukkige kamerverhuurders op hunne appartementen zullen mogen begroeten. Dit jaar geschiedt de verwelkoming met heel wat minder drukte. Onze premier en de overige ministers, waaruit de Koninklijke Commissie tot opening van het zitting jaar bestaat, zullen den tocht van het Paleis en terug doen met een paar staatsiekoetsen, voorafgegaan en gevolgd door eenige piketten paardenvolk, die gewis in last zullen hebben vooral de sociaal-democraten en de «allemansstemrechters" van des premier's rijtuig af- en Domela Nieuwenhuis vast te houden, wanneer deze zich slechts mocht vertoonen, al moge 't duizendmaal waar zijn, dat hij 't bewuste majesteitsschennend stuk in Recht voor Allen niet heeft geschreven, maar wel die andere meneer, die Vrijdag 11. voor't's Gravenhaagseh Gerechtshof zijn geweten niet langer wenschte te be zwaren met een onschuldige te laten veroordeelen en het Hof een rechterlijke dwaling te doen begaan! Welk een zelfopofferende toewijding! En welk uitmuntende stof voor D a m a s, die sedert hij, óok al wegens de sociaal-democraten, zijn «Haagsche omtrekken" uit het Vaderland bij den boekhandelaar Van Stockum heeft overgebracht, zich in een buiten gemeen succes, niet 't minst ook buiten de Hofstad mag verheugen, zoodat zijn abonnenten reeds 't cijfer van 2100 moeten hebben bereikt. Aan stof behoeft 't trouwens in de residentie dien geestigen opmerker en sierlijken schrijver niet te ont breken. Daar zorgen de Haagsche toestanden wel voor, die altijd hun eigen, eigenaardig, liever eigendomme- lijk cachet behouden. Om éen uit een dozijn te nemen, stip ik de Haag sche Tramway-quaestie aan. Lachwekkender verloop dan deze zaak jaar in jaar uit neemt, zal bezwaarlijk in de annalen van eenige stad te ontdekken zijn. Zelfs in Abdera zou zulk een snakerij de verbazing gaande hebben gemaakt, 't Vinden van eene oplossing voor deze quaestie schijnt even ondenkbaar als 't vinden van de quadratuur van den cirkel. Goed en wel zijn we drie maanden voor de hoeveelste maal bezig een definitieve reorganisatie van het Tramway- wezen op nationale grondslagen gevestigd (in de maatschappij 't «Zeebad" mogen de Duitschers wel 't orgel trappen, de Belgen in de Tramway-maat- schappij worden niet langer geduld) tot stand te brengen onder medewerking van Nederlandsche finan- ciëele instellingen, of ziet daar onttrekt zich de voor naamste maatschappij en de zaak ligt in duigen, zoo dat men al wederom voor de zooveelste maal mag zeggen De heeren En de zaak bleef als zij was. O Haagsche gemeenteraad, wanneer zult ge ons van dit Tramway-gezeur verlossen 1 Ge hebt 't in uwe hand gehad, maar door uw oneindig dralen hebben de betrokkenen 't geduld verloren en Den Haag ook met zijn Twamway in den brand gelaten. Gelukkig dat we nog een Jan Pietersz. Koen hebben gehad, om ook in casu zijn vermaning ter harte te nemen en naar zijn voorbeeld niet te «desespereren" 's-Gravenhage, 17 September '86. Vivo. GOES, 20 September 1886. Minister Heemskerk heeft Zaterdag de buiten gewone zitting der Staten-Generaal ge sloten. In zijn sluitingsrede worden vermeld de vol gende aangenomen wetten overeenkomst met België omtrent den aanleg der brug de Maas bij Maaseyckhet gewijzigd contract met de maatschappij «De Schelde"; de uitbreiding der rechtbank te Amsterdamvereen voudiging van het gevangenisstelsel en wegneming van gebreken in de regeling van den suikeraccijns. Met genoegen wordt herinnerd dat de Tweede Kamer met vernieuwden ijver de Grondwetsherziening ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. 's-Gravenhage. Het zittingsjaar der Kamer is heden, namens den Koning, door eene commissie met de vol gende rede geopend Mijne Heeren Wij voldoen aan de vereerende opdracht des Konings door uwe gewone vergadering op heden te openen. Het is ons aangenaam daarbij te mogen mededeelen, dat 's Konings betrekkingen met alle mogendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn, en dat de zee- en landmacht aan Zijne Majesteit reden van tevredenheid geven. De druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, blijft niet zonder invloed op de op brengst der geldmiddelenlettende op dit, zoo wij hopen, voorbijgaand verschijnsel, is 's lands flaanciëele toestand bevredigend. Vermeerdering van middelen door hoogere belasting behoeft u niet te worden ge vraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstigde gezondheid van den veestapel is zeer voldoendedat de bedrijven van den landman en veehouder, behoudens uitzonderingen, minder winst gevend zijn dan voor eenige jaren, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven de regeering is voornemens een onderzoek aan eene koninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowel naar die oorzaken als naar hetgeen, nader in het belang van den land bouw van staatswege te doen ware. Wij hopen zoo spoedig als de aard van de zaak toelaat, voor zoover dit van de regeering afhangt, de herziening der Grondwet in staat van openbare be- handeliug te brengen en vleien ons dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaatshebben. Met het oog daarop heeft de Regeering begrepen, bij de samenstelling der staatsbegrooting, alleen voor zoover strikt noodig is, nieuwe onderwerpen ter sprake te moeten brengen andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden verwaar loosd alzoo zullen u voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het notarisambtbe treffende het recht van vereenig'mg en vergadering en betreffende de Nederlandsche bank, terwijl uwe aan dacht zal worden ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aanhangige wetsontwerpen. Spoedig zullen aan uwe overweging maatregelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door eventuëelen stil stand van suiker-ondernemingen in Oost-Indië. In het noorden van Sumatra is voortdurende waak zaamheid noodig. Van volharding in de aangenome gedragslijn wordt op goede gronden allengs verbetering van den toestand verwacht. In het oostelijke deel van dat eiland beleeft de Euro- peesche landbouw een tijdvak van bloeialdaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke in vallen, waartegen echter met, goed gevolg krachtige maatregelen werden gesteld. Het leger in Nederlandsch-Indië, dat evenals de zee macht aldaar, op loffelijke wijze de gevorderde dien sten verricht, wordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans verminderende, zorg baart en tot wier bestrijding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding van legersterkte wordt zooveel mogelijk tegemoet gekomen aan de bezwaren die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsch gedeelte van het krijgsvolk, voortvloeien. Met den wensch dat onder Hoogeren Zegen uwe werkzaamheden vruchtbaar zullen zijn voor 's lands belangen, verklaren wij in naam en op last des Ko nings deze vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Zaterdag jl. is te Breda op 37jarigen leeftijd overleden onze vroegere stadgenoot Jhr. Meinard Johan De Marees Van Swinderen, een man, die, zij het dan ook hoofdzakelijk in den be scheiden kring onzer stad, een groot deel van zijn kortstondig leven aan de publieke zaak heeft gewijd, waartoe zijne groote humaniteit, zijn ruime blik en zijn helder verstand hem dan ook als van zeiven aan wezen. In 1871 vestigde zich Jhr. Van Swinderen in deze gemeente en reeds twee jaren later zag hij zich door het vertrouwen der burgerij tot lid van den Raad ver kozen. In de vergadering van dat lichaam van 15 Augustus 1873 legde hij den eed als zoodanig af en reeds in diezelfde zitting werd hij gekozen tot lid der financiëele commissie. Ruim vijf jaren later (2 Jan. 1879) werd hij tot wethouder benoemd, welke be trekking hij bekleedde tot in 1883 de bekende eeds- quaestie hem belette langer lid van den Gemeente raad te blijven. Het vele goede, dat Jhr. Van Swin deren in het belang der gemeente heeft gedaan, zoowel ten opzichte van de regeling van het financie wezen als op het gebied van het onderwijs en den krachtigen steun, dien hij aan tal van vereenigingen hier ter stede verleende, zullen hem zeker nog lang in de dankbare nagedachtenis van onze burgerij en van zijn vele vrienden en bekenden doen voortleven. Naar wij vernemen is andermaal door den heer M. J. Soutendam, majoor-commandant der dd,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1