Aanbesteding. AANBESTEDING. .a.cL^erterLtien. aanbesteding. aanbesteding. Verificatie-vergadering. aanbesteden: verkoopen: op Vrijdag 24 September 1886, 1°. een perceel BOUWLAND, 2°. Een onverdeeld éen derde gedeelte in een perceel Bouwland, 3°. een perceel WEILAND, lijn ballon werd met tamelijke snelheid voortgedreven. Het waren benauwde oogenblikken voor hemnu eeus sloeg de ballon op het water en was de heer L'hoste geheel onder de golven bedolven, dan weder verhief zich de ballon eenigszins, zoodat de reiziger met het bovenlijf boven water was, dan weer draaide de ballon met zijn last in de rondte. Eindelijk bereikte hij den eersten dam van het Ketel, maar kon er niet landen. Eerst op den tweeden dam bleef de ballon liggen en kon de heer L'hoste zijn vaartuig verlaten. Dadelijk begaf hij zich met een bootje van een daar liggenden schipper naar de plaats waar de andere rei zigers de aarde bereikt hadden. Bijgestaan door de landbouwers L. Koppes, J. Koppes en J. De Pluimder, van de hoeve Zuiderwaard, die zich gastvrij ter beschikking der heeren stelden, werden de ballons verder geledigd, het doek werd in de manden geborgen, en alles in een wagen naar Kampen ge bracht, terwijl ook de luchtreizigers in een rijtuig dier landbouwers zich naar dezelfde stad begaven. Om kwart voor elven kwam men daar aan. De heer Julhes begaf zich met de nachtboot nog naar Amsterdamde heeren De Bruyne en L'hoste overnachtten te Kampen. Aldus eindigde de reis door de lucht over zee. Te Giethoorn is Zaterdag ten nadeele van A. M., commensaal bij H. O., eene som van 500, ge borgen in eene kast, waarvan de sleutel in een beker op die kast aanwezig was, ontvreemd. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen 8 en 12 uren, welken tijd M. (een 73jarig, ietwat onnoozel man) de deur was uitgeweest. O. was naar het veld gegaan en twee zijner kinderen waren thuis. Een ernstig onderzoek wordt door de politie ingesteld. Op het te Namen gehouden congres der Bel gische onderwijzers heeft de wethouder voor het onder wijs, waarnemend burgemeester der stad, een opzien barenden toost ingesteld. Hij dronk Damelijk op den Koning, wien hij daarbij verweet medegewerkt te hebben aan den ondergang van zooveel openbare onder wijzers. Hij hoopte echter dat Zijne Majesteit nog zoolang leven zou, dat zelfs de herinnering zou uit- gewischt zijn aan het onrecht, door zijn Ministers den onderwijzers aangedaan. Van dezen toost werd per telegraaf aan den Koning mededeeling gedaan. Men acht het waarschijnlijk dat dit geval, dat zeer groot opzien baarde, politieke gevolgen na zich sleepen zal. Omstreeks bet midden der maand Augustus ontvingen wij, zoo meldt de redactie der Neue Freie Presse te Weenen, een schriftelijke mededeeling van den heer Rudolf Falk, geoloog en natuurkundige te dier stede. Daarin meldde hij, wat de hoofdzaak be treft, dat op 29 Augustus de volle maan intrad en tegelijkertijd in het zuidelijk halfrond een totale zons verduistering zou plaats hebben. Naar zijn theorie zou daardoor in het binnenste van den aardbol een buiten gewoon hooge vloed ontstaan, welke aardbevingen, ontploffingen van brandbare gassen en geduchte ver anderingen in den dampkring tengevolge zou hebben. Met schier weergaloos zware regenvlagen, zg. wolk breuken, werden Salzburg en omstreken, benevens het Salzkammerdistrict, geteisterd op den aangekondigden datum, en korten tijd daarna werden per telegram de droevige mededeelingen vernamen uit Griekenland, waaruit bleek dat vele steden en dorpen waren ver woest en honderden bewoners dier streken ten grave waren gesleept. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is aan mej. Gerth Van Wijk, eervol ont slagen directrice der opgeheven middelbare meisjes school, een pensioen toegekend van ƒ915,23 'sjaars. Omtrent een voorstel van B. en W., om het recht tot het ophalen van den beer, de asch en vuilnis, waarvan de 7jarige pacht in het begin van het vol gend jaar eindigt, met dat tijdstip weder opnieuw te verpachten, werd de beslissing aangehouden. Verder is ingekomen een voorstel van B. en W. om met 1 Januari a. s. den gasprijs voor particulieren met cent per M3. en die voor de straatverlichting met 1 cent per M3. te verminderen. De gasprijs voor par ticulieren zoude dan worden 8% cent per stère. Nog is voorgesteld om de jaarwedde van den directeur der gasfabriek, den heer P. Polet, met 300 te ver- hoogen en die te brengen op 2300. De beraadsla gingen op deze voorstellen zijn aangehouden. Eindelijk zijn benoemd de leden der verschillende vaste com- missiën uit den Raad. 's-Gravenhage. Heden is te Scheveningen gehou den de algemeene vergadering der aandeelhouders van de maatschappij Zeebad", onder presidium van dhr. Ameshoff. De Directeur-Generaal Reiss rapporteerde uitvoerig over den brand, deelde mede dat 8 polissen van verschillende assurantie-maatschappijen bij het gemeentebestuur berusten en vroeg machtiging tot handelen, zoodra de experts over een paar dagen gereed zullen zijn. Hij constateerde voorts, dat het Kurhaus beter bluschmiddelen had bezeten dan de meeste andere ondernemingen in het land. De vergadering, die het meest volkomen vertrouwen ademde, nam eene motie-Wertheim aan, waarin dank betuigd werd voor hetgeen is geschied tot heden en het vertrouwen werd uitgedrukt in het beheer der zaken. Commissarissen en de directeur werden voorts ge machtigd alle maatregelen te nemen in het belang der zaak noodig om met de handhaving der bestaande rechten en eerbiediging der bestaande verplichtingen aandeelhouders en gemeente in het genot te stellen van een nieuw gebouw, beantwoordende aan de eischen van het erfpachtscontract en de eischen eener voor- deeligejexploitatie. Aan enkele beambten zal eene grati ficatie worden verleend. Ingezonden Stukken. In het Tijdschrift voor Noordbrabantsche geschie denis, taal- en letterkunde, waarin dezer dagen van den ondergeteekende een «kerkhistorisch overzicht van de Hervormde gemeente te Wouw en Heerle" is op genomen, vindt men in het pas verschenen no. 12 de volgende lezenswaardige bijdrage van den geschied- vorscher, den lieer H. N. Ouwerling te Deurne. sDe tijden zijn boos.' dit is het stokpaardje, waarop sommige heeren courantenschrijvers en no vellisten onder een eigenaardig trompetgeschal door draven. Sedert eenige jaren heb ik de zeden van nu met die uit vroeger eeuwen vergeleken, maar de ver gelijking is niet ten gunste van het dierbare verleden uitgevallen. Hoeveel goeds en liefs dat verleden ook moge bevatten, op het punt van zedelijkheid is de Meieiy merkelijk vooruitgegaan. Men spreekt thans van sabbath-schending en dronkenschap, als waren dat vroeger ongekende zaken, en toch men vindt het in authentieke stukken beschreven, dat de Zondag namiddagen en avonden werden gewijd aan dansen en drinken, vaak afgewisseld door kloppartijen, waar van men in onze eeuw haast geen denkbeeld meer heeft. Haan- en gansrijden, enz., waartegen men in onze dagen gewis hevig te velde zoude trekken, ga ven toen nauwelijks aanstoot. Te Vechel, zoo ver klaarde de predikant Josselijn op de classicale verga dering, 19 Juni 1742 te Helmond gehouden, ontzag men zich zelfs niet daar op Zondagen openlijk var- kensmarkt te houden. Het getal moorden in de Meiery, onder eene be volking, nauwelijks het derde der tegenwoordige uit makende, was aanzienlijk. Tusschen de jaren 1650 en 1670 hebben er in Deurne alleen meer dan tien plaats gehad. Tegen huizen van ontucht waren de strengste wetten uitgevaardigd, en toch nam dit niet weg, dat dergelijke inrichtingen bij de vleet bestonden. Het aantal onechte kinderen, dat als een zeer goeden maatstaf der zedelijkheid op het platteland kan die nen, was mede ver van gering. Wie lust heeft de doodboeken der gemeente Bakel eens te doorsnuffelen, die kan er in sommige jaren der vorige eeuw een 10 a 12tal op de doodenlijsten vermeld vinden. Me dunkt, dat het er nog al doorkan Het onderwijs was allerellendigst slecht, ondanks de vrome godzaligheid, die het ademen moestDe scholen waren hokken, waarin geen kleiboer zijn vee zoude stallenschoolhouden in den zomer bestond zelfs in vrij aanzienlijke dorpen niet; het godsdienstig onderricht der jeugd werd voornamelijk getrokken uit den Heidelbergschen catechismus, etc., waartegen zich nu, geloof ik, niet weinigen hunne stem zouden verheffen, wanneer dergelijke boeken weder op de scholen werden ingevoerd. Een groot deel der kinderen doolde zonder het minste onderwijs rond, en men dacht wel voor President-schepen berekend te zijn, wanneer men een paar sierlijke krullen onder zijne naamteekening wist te zetten en een beetje lezen kon. Ook omtrent het rechtswezen behoeven wij de vroegere eeuwen niet terug te wenschen. Ongeletterde lieden, menschen, die lezen nochschrijven konden, bekleedden vaak een schepenstoel. Deurne o. a. had in het midden der 17de eeuw onder zijne zeven schepenen vijf, die geen letter geleerd waren, om maar eens eene Meierijsche uitdrukking te bezigen. Vaak, volgens advies van den eenen of anderen procureur, deden die lui uitspraak over leven en dood. De wetten waren streng, maar hare toepassing (en Goddank in sommige gevallen) van eenen tegengestelden aard. Een rijke werd door de vingers gezien, doch een arme drommel soms om een haverklap gegeeseld en ge brandmerkt. Maar toch zal zich immer door alle tijden heen de klaagstem doen hooren, dat de wereld hoe langer hoe slechter wordt 1" Wolfertsdijk. Medegedeeld door J. VAN DER BAAN. Burgerlijke Stand Go as van 1315 Sept. 1886. Geboren: den 13, Elisabeth Helena, d. v. Gerardus Van Boven en Anna Maria Does; den 14, Maria Mag- dalena, d. v. Daniël Lockefeir en Izabella Klara Tierie den 15, Pieter, z. v. Guiljam Bruel en Cornelia Belderok. Correspondentie. Aan den heer W. E. te lerseke. Een dergelijke persoonlijke quaestie als in uw stuk behandeld wordt kan niet als ingezonden geplaatst worden. Als gij het als advertentie wenscht opgenomen te zien, gelieve u daarvan aan de administratie van ons blad kennis te geven. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 15 September 1886. VerwachtingNoordoostelijke wind, goed weêr met verlaging van temperatuur. Marktberichten. GOES, 14 September 1886. De aanroer van alle artikelen was ruimer dan vorige weken en brachten Tarwe en Rogge langzaam vorige prijzen op. Erwten werden levendig tot noteering ver handeld en partijen poldererwten tot f0,25 daarboven. Overigens onveranderd. Oude TARWE per hectoliter 7,a 7,40 Hieuwe TARWE 6,60 a 6,80 Oude en Jarige ROGGE 9 a Nieuwe ROGGE 5,— a 5,25 WINTERGERST 3,80 a 4,10 ZOMERGERST 3,80 a 3,90 HAVER 3,— a 3.50 BLAUWE ERWTEN 8,50 a 9,— BRUINE BOONEN 8,75 a 9,25 PAARDENBOONEN 6,50 a 6,75 KOOLZAAD 7,50 a 7,50 BOTER per K. G. (Ned.<$.) 1,20 a 1,40 EIEREN per 100 stuks 3,40 a 3,60 Op de gisteren alhier gehouden veemarkt waren 163 stuks hoornvee aangevoerd. Er was tamelijk veel handel. De prijzen van vette koeien wisselden af van f120 tot f170; per KG. f0,60 a f0,65. ROTTERDAM, 13 September 1886. Tarwe. Van jarige Inlandsche was een redelijke toevoer ter markt, die 10 a 20 cents lager langzaam van de hand ging. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaasche, de beste f7 a f7,40, soms nog daar boven, goede en mindere f6,30 a f6,90. Van nieuwe was er ruimer aanvoer, die 25 cents lager, slepende verkocht werd. De beste f 6,80 a f7,20, mindere f6 a f6,70. Op de wicht werd verkocht: Jarige van f8,50 tot f9, en nieuwe van f8,25 tot f8,75 per 100 kilo naar qualiteit. Rogge. Van nieuwe Inlandsche was weinig aan en bleet daardoor de markt prijshoudend. De beste f5,40 a f5,70, mindere f4,60 a 15,30. Gerst in beide soorten zonder prijsverandering. Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaasche winter 13,50, f 4,30, dito zomer 13,50, f4,10, Chevalier met minder vraag 25 cents lager, de beste 15,30, 1 5,50, mindere f4,70, f5.20, op de wicht werd verkocht winter af 6,75 en chevalier a 18 per 100 kilo Haver. Van het nieuwe gewas was de aanvoer ruim en ging 25 cents lager, de verkoop nog moeielijk. De beste f3,25, f3,50, mindere f2,50, f3,20. Nieuwe Paarde nboonen, waarvan enkele mooie partijtjes aan de markt waren, werden verkocht van f5,50, f6,20. Van nieuwe Duivenboonen, die zich van qua liteit ook gunstig laten aanzien, te oordeelen naar een paar partijtjes die getoond werden, verwacht men aan staande week meer aanvoer. Nieuwe Bruine Boonen meer ter markt, die f 1 lager goed van de hand gingen, van f9,25afl0;60 Nieuwe Witte Boonen, waarvan de eerstelingen van mooie qualiteit aan de markt waren, werden verkocht van f10 a f 11. Nieuwe Blauwe Erwten werden door eenige mindere vraag 25 cents lager verkocht. De beste f8,50 a f 8,75, mindere 1 7,75 a f 8,30 Niet-kokende f7,25 a f 7,50. Koolzaad flauw alsvoren van f7,50 tot f8. Hennepzaad f 6,50 a f 8. Kanariezaad onveranderd. Het beate f 10, f 10,50, minder 1 9, f9,75. Meelbericht De omzet was vorige week weder om niet belangrijk. Puike merken waren niet lager te koop, terwijl lagere aanbiedingen van mindere merken ook maar tot weinig zaken aanleiding gaven. Heden was de omzet beperkt Noteeringen onveranderd. Zeeuwsche eieren f 3,90 a f 4,de 100 stuks. Meekrap onveranderd. Aanvoer van Zeeuwsche ajiiin heden ongeveer 4500 heet., prijs f 0,90 per 50 kilo. ROTTERDAM, 14 September 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 493 vette runderen, 1037 magere dito, 167 vette en graskalveren211 biggen. De prijzen waren als volgtvette Runderen le qual. 70 c„ 2e qual. 65 e„ 3e qual. 60 c., kalv. le qual. 80 c„ 2e qual. 70 c., schapen le qual. 55 c, 2e qual. 45 c., alles per kilo; varkens le qual. 23 c., 2e qual. 22 c, 3e qual. 21 c., licht soort 20 c., per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f54, 2e qual. f50, 3e qual. f46, per 1/2 kilo 50 a 75 c. Aardappelen. Champions f 1,10 a f 1,50, magnum bonum fl,30 a 11,50, Zeeuwsche blauwe f 1,35 af 1,60, jammen poters f0,50 a f 0,70, blauwe dito f 0,50 a 10,60, alles per heet. In alle soorten overtreft de aanvoer de vraag; jam men bijna niet te quiteeren. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. De Ronde Bresser, Gallis Merens. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Leenbank. Prins. De Vos. De Ronde Bresser. De Ronde Bresser 16 Sept. Heinkeuszand, woonhuis, land enz 17 Wemeldinge, gemeente-herberg, 17 lerseke, meubilaire goederen, 21 v Goes, woon- en winkelbuis enz., 23 Goes, panden, 24 lerseke, bouw- en weiland, 4 Oct. Goes, manufacturen, 21/28 Oct. Heinkenszand, boomen, 4/11 Nov. Heinkenszand, boomen, A. s. Vrijdag 17 September hoopt A. VAN OVERBEEKE, landbouwer te Borsele, zijn Sisten geboortedag te vieren. Ps. 134 vers 3. Goes, 15 Sept. 1886. EEN VRIEND. Den 17 September hoopt onze ge liefde moeder weduwe J. A. SLABBE- KOORN haar 85sten geboortedag te vieren. Zuid-Kraaiert, 12 September 1886. Uit aller naam, M. BAREND SLABBEKOORN. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een kortstondig, doch ge duldig doorgestaan lijden, mijne zeer dier bare echtgenoote MAATJE VAN EENEN- NAAM, in den ouderdom van ruim drie- en-zestig jaren. Zeer zacht en kalm was haar heengaan, groot mijn verlies, doch hoop in Zijn' wil te berusten, die haar van hier heeft op geroepen, en geen antwoord geeft van Zijn daden. Oudelande, 11 September 1886. P. N. DIKKENBERG. Mevrouw de weduwe DE BACKER Geene betuigt, ook namens hare kinderen en behuwdzoon, haar hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van haren ge liefden echtgenoot Mr. J. G. DE BACKER. Goes, 13 September 1886. Wie genegen zijn aantenemen de leveran tie van door het GASTHUIS benoodigde 100 Heet. New-Castle en 300 Ruhrkolen, op voorwaarden bij den Directeur van dat gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvingsbiljet met het opschrift ^"Be steding Qasthuis" te bezorgen op Donder dag den 23 September e. k., des voormiddags vóór 12 uren, bij den eei stondergetee- kende. Hst Bestuur van het Gasthuis, Z. D. v. n. BILT LA MOTTHE, Voorz. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. De schuldeischers in het faillissement van Adriaan Mieras Dingeneszoon, oesterkwee- ker en oesterhandelaar te lerseke, worden opgeroepen tot bijwoning der eerste Veri ficatie-vergadering in dat faillissement, welke gehouden zal worden Donderdag 23 Sep tember 1886, des voormiddags te tien uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, D. VAN DER VLIET. Wie genegen zijn aantenemen de leveran tie van door het GASTHUIS benoodigde Tarwe-, Krop- en Fijnbrood, benevens Rund- en Kalfs- vleesch, over de maanden October, November en De cember, op voorwaarden, bij den Directeur van dat gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvings-hiljet met het opschrift «Be steding Gasthuis" te bezorgen op Donder dag den 23 September e. k., des voormiddags vóór 12 uren, bij den eerstondergetee- kende. Het Bestuur van het Gasthuis, Z. D. v. D. BILT LA MOTTHE, Voorz. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. Wie genegen zijn aantenemen de leve rantie van door het BURGERLIJK ARM BESTUUR te Goes benoodigd Rund- en Kalfsvleesch, bene vens Krop- en Fijnbrood, over de maanden October, November en December, op voorwaarden bij den vader van het Weeshuis ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvingsbiljet met het opschrift Besteding Burgerlijk Armbe stuur" te bezorgen op Dinsdag den 21 September e. k., des namiddags vóór 4 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Burgerlijk Armbestuur, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. Op Maandag den 30 Sep tember 1886, des namiddags te vijf uren, in het koffie huis van C. Markusse te Kapelle, zal de heer D. J. Van der Have, aldaar publiek Het bouwen van een nieuw Woonhuis op de kweekerij „Eureka". Het bestek en de teekening liggen ter inzage in bovengenoemd koffiehuis, van af Vrijdag 10 September. Aanwijzing in loco zal plaatshebben een uur voor de besteding. Inlichtingen worden gegeven door den Architect A. LE CLERCQ te Kruiningen. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des middags te 2 uren, ten herberge van J. Harthoobn te lerseke, onder lerseke: vroeger Boomgaard, geschikt voor bouwterrein, in den Burenpolder, aan den Varkensdijk, sectie B no. 293, groot 63 Aren 40 Centiaren, in 3 perceelen en in massa. Verhuurd aan diversen voor 149,20 per jaar tot 1 December 1891. in 't Vrije van lerseke, aan het Boe- renwegje, kadaster sectie E no. 252 groot voor het geheel 2 Hectaren 61 Aren 20 Centiaren, vrij van tienden en waterpenningen. Verhuurd tot 1 Dec. 1888 voor f 225,74 in het geheel. Onder Vlake gemeente Schore: aan den Dankerschen weg, sectie A no. 119, groot 1 Hectare 74 Aren 70 Centiaren. Verhuurd tot 25 November 1890 aan H. Burger te Vlake, voor 80,10 's jaars.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3