aangeboden was de slotkoers gelijk aan die der vorige week. Gunstiger strooming deed zich voor bij de 4 pet. Egyptenaren. Door de Duitsche beurzen in bescher ming genomen bleef de slotkoers pet. boven dien der vorige week. Voor de Zuid-Amerikaansche fondsen valt alleen melding te maken van de transacties in Venezuelaan- sche waarden, die mede sluiten op hoogere koersen. De steeds geregeld gezonden wordende remises, als mede de gunstige verwachtingen die men koestert van het opnieuw optreden van Guzman Blanco, bevorderden ook hier eene verbetering van circa 1 pet. Bij den eigenlijk geheel onbeteekenenden handel in de obligatiën der Amerikaansche Spoorwegen waren de speculatieve aandeelen nog voor velen een lokaas, dat dan ook zonder onderscheid met goed succes heeft gewerkt. De meeste opdrijving vond plaats in de Canadians, de Canada-Southern, de Missouris en de Akrons. Wat de Canadians betreft, vond dit zijne aanleiding in het nog niet tot volkomen waarheid gebracht ge rucht van aanzienlijke landverkoopen. Van de Canada's wordt vermeld, dat eene speciale beweging a la hausse door eene combinatie wordt voor bereid de gunstige uitkomsten bij de Michigan Cen tral waren mede op den vasten tendenz van invloed. De Missouri-waarden ontleenden haar succes aan de willigte, die omtrent dit fonds op de Engelsche markt plaats vond, alsook door de verlenging a 4 pet. jaar- lijksche rente van 7 millioen dollars 6 pet. obligatiën der Missouri Pacific, die in 1888 aflosbaar zouden zijn geweest. Buitenlandsch Overzicht. Erg Russischgezind schijnt men in Bulgarije nog niet te zijn, althans niet in de Sobranje. Wel zond men op den naamdag van den Czaar dezen een geluk- wensch en verschenen de leden van het regentschap in de kerk om het gebed voor den Keizer der Russen aan te hooren, maar tevens zonden twee honderd leden der volksvertegenwoordiging aan Prins Alexander van Battenberg te Jugenheim een telegram van den volgen den inhoud: «De te Sofia verzamelde nationale Afge vaardigden bidden op den naamdag van Uwe Hoogheid van den Almachtigen God voor u gezondheid en een lang levenzij betreuren diep uwe afwezigheid van het geliefde vaderland en wenschen van harte den held en verdediger der vrijheid en nationale onafhankelijk heid zoo spoedig mogelijk weder in hun midden te zien. Mocht gij leven voor den roem, de eer en grootheid van Bulgarije 1" Ook het officierskorps zond soortge lijken gelukweDsch. In de Maandag geopende vergadering van de Sobranje gebeurde weer iets van dien aard. Stambuloff opende de vergadering met een geschikte speech, waarin een nadere vergadering werd aangekondigdin plaats van de verkiezing van een nieuwen Vorst ter sprake te brengen, merkte een der afgevaardigden nog vóór de verkiezing van het bureel op, dat de eerste gedachte gewijd moest zijn aan den afwezigen Vorst. En de leden der vergadering stonden op en riepen als uit éen mond: Leve de Vorst! In de vergaderzaal stond ook het beeld van den Vorst in rouwfloers. Waar nog zooveel ondubbelzinnige blijken van sym pathie aan den afgetreden vorst worden gegeven daar zal er voor Rusland nog heel wat te doen zijn eer het zijn gezag in Bulgarije behoorlijk kan doen gelden, te meer omdat ook de leden van het regentschap lang niet allen Russisch gezind zijn en wel het aller minst het hoofd ervan, Mutkuroff. Prins Dolgoroucki, die naar Bulgarije zou vertrekken om voor Rusland het terrein wat te bewerken, is dan ook voorloopig maar stil in zijn vaderland gebleven, omdat hij begreep, dat er thans nog niet veel met de Bulgaren is aante- vangen. Toch gelooft men niet, dat de Sobranje zoo dwaas zal zijn prins Alexander andermaal tot vorst van Bulgarije te verkiezen. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 14 September 1886. STAATS&BXnrcieBlt. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito. dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/81 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope <6 Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 PCt. 5 5 5 2% 3 3% 5 5 4 3 5 PCt 100% 95% 95% 75% 90% 100% dito Obl. dito dito dito dito '55 dito öe 1864 ƒ1000 1866 100 1872 gecons. 1873 dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1876 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. 5 5 5 5 5 5 5 5 b 4% 4% 4% 4 4 3 6 4 2 4 4 dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFHIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4itO Spoorwegleening 1876 6 68%6 95% 51% 102% 60 89% 102 98% 97 71, 97% 99% 56 97% 9671e 92% 88% 78% 107% 55% 47 68 55% 13% 12% 72 91 Engeland verheugt er zich in, dat die keuze, op wjen zij ook moge vallen, aan de goedkeuring van alle groote mogendheden moet worden onderworpen en het officieuse orgaan, de Globe, geeft duidelijk te kennen, dat de Britsche regeering niet voornemens is mede te helpen om het eerste het beste werktuig van Rusland op den Bulgaarschen troon te plaatsen. Het blad zegt voorts «Engeland bezit krachtens het traktaat van Berlijn gemeenschappelijk met de andere Mogendheden, die het traktaat onderteekenden, zekere rechten, en onze beminnelijke vrienden van het Noorden kunnen er op aan, dat zijne tegenwoordige Regeering zich niet zóo zal laten overbluffen, dat zij er een tittil of jota van prijsgeeft. Den Czaar staat het vrij, eene poging te doen om Herat te vermeesteren, gelijk een bijzonder fel blad hem er toe aanzet. Of schijnt zulks eene al te geringe krachtsinspanning voor een zoo machtig potentaat, dan kan hij beproeven, een inval te doen in Indië. Maar wat hij beginnen moge, Groot-Britannië zal er zich niet van laten weerhouden, de rechten en voorrechten uit te oefenen, waarop het Europeesch volkenrecht aanspraak geeft. Het is volkomen in staat om op alle punten zijn gebied te verdedigen, en ofschoon de Britsche natie de werken des vredes boven den oorlog verkiest, blijkt uit hare geschiedenis, dat, wanneer zij eenmaal het zwaard trekt, zij in den regel de over hand behoudt. Wij spreken van deze dingen alleen om den Petersburgschen stokebranden het ondoeltreffende onder het oog te brengen van ons land met een vijandig optreden te bedreigen, tenzij het zwicht voor den wil van den Czaar. Die soort van snoeverij moge op haar plaats zijn in de despotieke omgeving van het Russische leven, maar het Engelsche volk is een vrij volk, hetwelk zich niet laat dwingen om te handelen tegen wat het rechtvaardig en billijk oordeelt door de bedreigingen van welke bravo-mogendheid ter wereld ook". Men ziet, dat er dus nog heel wat gehaspel over de bezetting van den Bulgaarschen troon te wachten staat. De toestand op Madagascar moet voor de Franschen nog altijd vrij hachelijk zijn. De Koningin der Hova's, door de Engelschen opgestookt, verzet zich nadrukkelijk tegen den Franschen resident, die zich tevergeefs op het jongste traktaat beroept. De Ministers der Koningin stellen zich in betrekking met buitenlandsche Regeerin gen en benoemen diplomatieke agenten aan die Hoven, zonder den Franschen resident zelfs daarin te kennen. Toch was bij traktaat de leiding der buitenlandsche betrekkingen aan dezen opgedragen. Gemengde Berichten. Door eenige jongelui alhier is jl. Maandagavond opgericht een liefhebberij-tooneel, onder den naam van nEloquentia". De vereeniging telt 12 werkende leden en heeft haar zetel in «De Prins van Oranje." In den manufacturen-winkel van den heer H. op de Ylasmarkt aihier verschenen gisteren een paar klanten, die, in plaats van met de gewone beleefdheid ontvangen te worden, niet weinig ontsteltenis veroor zaakten. Twee koeien, welken het waarschijnlijk op de veemarkt niet bijster bevallen was, wandelden na melijk den winkel binnen, 't Moet gezegd worden, dat het een paar uiterst fatsoenlijke exemplaren van deze diersoort waren, want aan den ingang der woonkamer genaderd, schenen de ongewone klanten te begrijpen, dat hun bezoek minder aangenaam moest zijn althans zij wendden zich onmiddellijk om en verlieten den winkel zooals zij er in gekomen waren, tot groot ge noegen van den heer H. de manufacturen en mode artikelen geheel onaangeroerd latende. In den tuin van genoemden heer bloeit dit jaar een appelboom voor de tweede maal. 's-Gravenpolder. Als een bijzonderheid verdient ver meld te worden dat dezer dagen in den tuin van H. alhier een aardappelplant is gerooid, waaraan niet minder dan 92 aardappels waren gegroeid. Hiervan waren 53 stuks die een voldoende grootte hadden. PCt. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 ZtHD-AMUERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 XSDUSTB. BK KB. OWDBKM. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandhr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. dito dito Obl. 1885 Rusland, Pandb. Hyp. Bank ti?OOaWBa-£.BBK. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gast. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito 1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito 100 dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. 1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. AMERIKA. Atchison-Topeka Cert v. Aand. 4% 3 5 5 4% 6 4 4% 4% 5 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 PCt. 108% 9%, 100% 97% 21 14% 38% 80 104% 29% 102% 99% 105% 94% 102% 106% 70% 87% 51 87% 120% 99% 94 61% 99% 96% 100% 10016 55 103 99 94% 99% 99% 63 Orezand. Aan het jl. Maandag gehouden concours naar den lossen vogel, uitgeschreven door de handboog schutterij «Willem Teil" alhier, is deelgenomen door de volgende sociëteiten: «Vooruitgang zij ons Streven" van Kwadendamme met 7, «De vrije Schutters" van 's-Heerehhoek met 9, »St.-Bastiaan" van Kwaden damme met 3, «Soranus" van Heinkenszand met 14, sSt.-Sebastiaan" van 's-Heerenhoek met 2, «Jacoba van Beijeren" van Goes met 4, «Barbara" van 's-Heeren- hoek met 3, «Willem Tell" van Ovezand met 9, «Victoria" van Kwadendamme met 9, «Concordia" van 's-Heerenhoek met 13, »St.-Bastiaan" van Ovezand met 6 en »St.-Bastiaan" van Ierseke met 1 schutters. Het grootste aantal punten op den klepvogel werd behaald door C. P. Serrarens van «Concordia" van 's-Heerenhoek; daarop volgde met de meeste punten P. Timmerman van «Victoria" van Kwadendamme. De 1ste zijvogel werd afgeschoten door P. Menheere van «Vooruitgang zij ons Streven" te Kwadendamme, en de 2de door P. De Winter van «Soranus" van Heinkenszand. Kinaparelen voor bouquetten. Onder den naam van »dr. Seyferth's kinaparelen" worden bolletjes ver kocht, die elk uit 1.3 gram van de chloorwaterstof- zure verbindingen der kina-alcaloïden (kinine, cincho- nine enz.) bestaan. Voegt men zulk een parel bij het water van een bouquet, dan kan men dit, volgens de Industrie-Blatter, lang tegen bederf bewaren, terwijl bloemen tegelijker tijd verrassend lang frisch blijven. (D.) Het standbeeld van Hugo De Groot is Maandag zonder eenigen tegenspoed op het voetstuk geplaatst. Te Berkenwoude is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zekere W. O., landbouwersknecht, op zulk eene gruwelijke wijze aan het hoofd gewond ge worden, dat hij eenigen tijd daarna aan de gevolgen is overleden. Kort vóór zijn dood heeft de ongelukkige de namen der daders genoemd. Te Sneek heeft zich 't curieus feit voorgedaan, dat een jongman in 't huwelijk is getreden met de volle zuster zijner moeder. Het aantal veroordeelde bedelaars, die van Assen uit eenige malen per week naar Veenhuizen gebracht worden, is, in weerwil van het gunstige seizoen, zeer belangrijk. Maandag bestond dergelijk transport uit 35 personen. Op «Daalhuizen" te Velp bloeit een Agave Ameri cana L. of zg. honderdjarige Aloë, waarvan vooral merkwaardig is dat zij sedert 1874 in deD vollen grond is gegroeid; er bestaat nog geen tweede voorbeeld van een, hier te lande, onder die omstandigheid ge bloeid hebbend exemplaar. Daar de bloemen zich niet gelijktijdig openen, zal de bloeitijd waarschijnlijk onge veer drie weken duren. Omtrent de luchtreis van Zaterdag door de luchtschippers Julhes en L'hoste ontvangt het H.blad van den luit. ter zee De Bruyne, die de reis mee maakte, de volgende mededeeling Om 4 uur 20 min. stegen Zaterdag de beide ballons «Eclaireur" en «Météore" uit den tuin van den Park schouwburg op. In den eerstgenoemden ballon bevond zich de heer Julhes met den luit. ter zee De Bruyne, in de andere de heer L'hoste. Deze laatste had weldra eene aan zienlijke hoogte bereikt. De ballon, waarin luit. De Bruyne had plaats genomen, dreef op eene hoogte van ongeveer duizend meter oostwaarts. JEen prachtig panorama ontplooide zich beneden hen. Amsterdam bleef nog lang in het gezicht, lang zamerhand werd de stad eene roode massa, waaruit nog gedruisch opsteeg, maar straten of huizen waren niet te onderkennen. Slechts de torens der kerken waren duidelijk te onderscheiden, Half Holland lag als eene groote landkaart beneden de reizigers, terwijl zij over de vruchtbare polders ten N.O. van Amster dam zeewaarts dreven. Twintig minuten na de opstijging bereikte de ballon Atchison-Topeka oblig. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Canada South, cert. v. aand. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. California Oregon Obl. dito Serie B San Joaq. Valley dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. le hyp. Jowa Midland dito Mad. Ext. dito Menomenee dito N. W. Union dito Winona St. Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville, dito dito dito dito dito dito St.-Louis San Fr. dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito Cert. v. Aand. (le hyp.) (2e Sink, fund Obl. Aand. le Pref. Oblig. pCt. 7 6 pCt. 85 dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. 7 Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. 7 dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito 6 Missouri-Pacific South dito 6 44% 113% 101% 106% 112% 105 85 ,128 134% 136 13534 138% 134% 136 123 127% 31% 119% 111% 136 973% 112 113 56% 100% 1123% 115 108 109 83% 113 130 33% 113 95% H2% 102% tusschen den vuurtoren van het IJ en Marken de Zuiderzee. Voortgestuwd door een zuidelijken wind bleef men ten zuiden van Marken. De heer L'hoste, die veel hooger was gestegen, was, daar hij een flinken westenwind getroffen had, de andere reizigers ver vooruit. De zee was prachtig. Een zacht briesje deed het watervlak, dat als zilver in het zonnelicht glinsterde, rimpelen. Hier en daar zag men een schip of eene stoomboot, maar geen ander geluid dan het zachte ruischen der zee werd gehoord. Nadat men ruim een half uur op de hoogte van 1000 M. was gebleven, besloot Julhes het voorbeeld van L'hoste te volgen. Eenige ballastzakken werden uitgeworpen en snel bereikte de ballon «l'Eclaireur" eerst eene hoogte van 2000 M. en later toen nog meer ballast was uitgeworpen, van 2400 M. De thermometer wees toen 12° Celsius (54 F.) aan. Op die hoogte vonden de reizigers een krachtiger wind en weldra haalden zij de «Météore" in, dreven eenige oogenblikken ongeveer 200 M. hooger dan deze ballon in eene loodlijn boven hem en daarna lieten zij hem eenigszins achter zich. Men bleef echter geruimen tijd in eikaars nabijheid, op ten minste 200 en ten hoogste 600 meter afstand van elkander. Er heerschte zulk eene stilte in deze hooge luchtstreken, dat men elkander kon toeroepen, hoe de thermometer of barometer stond, op elkanders gezondheid kon drinken of de indrukken kon mede- deelen die de reis maakte. De beide Franschen vonden den tocht très-rigolo. Zoo'n luchtreis in elkanders ge zelschap hadden zij nog nooit gemaakt! De reis zou echter minder rigolo worden. Ten zuiden van Schokland giDg de wind liggen en begonnen de beide ballons zonder verder voort te drijven te dalen en weldra zagen de reizigers, dat een nat pak, zoo niet erger, onvermijdelijk was. Toch stelde men nog alle pogingen in het werk om te blijven drijven. Alles wat den ballon ook maar eenigszins bezwaarde werd uitgeworpen. Het hielp niet. Op eene hoogte van 1500 M. werd de val al sneller en sneller, en toen men de zee op een paar honderd meter beneden zich zag, werden de schoenen uitgetrokken, daar het mogelijk was dat men zich met zwemmen moest trachten te redden en klom men uit de mand in den ring van den ballon, in de hoop dat men dan niet geheel kopje onder zou gaan. Nog eene minuut en daar plofte de ballon in zee. De mand verdween in de golven terwijl de reizigers niet verder dan tot aan hunne knieën nat werden. De mand kwam spoedig halverwege boven en de luchtschip-breukelingen namen weder daarin plaats. Doordat zij nu tot aan hun middel in het water zaten, en de last, dien de ballon droeg, hierdoor zeer verlicht werd, bleef deze gelukkig drijven. De heer Julhes klom in het netwerk om de opening van den ballon dicht te binden om verdere ontsnapping van gas te voorkomen, een soort noodroer werd gemaakt van het ankertouw en de ledige ballastzakken, waar door de ballon wel niet bestuurbaar werd maar toch verhinderd werd dat hij als een tol in de rondte draaide. Met eene snelheid van ongeveer drie mijlen per uur sneed dit buiten model vaartuig, waarvan de ballon het zeil vormde, door het water. Om kwart over zessen was men in zee gevallen, om goed half acht landde men gelukkig op het Kamper eiland. Wel was men eenige visschers tegengekomen, doch deze waren in de onmogelijkheid geweest hulp te verleenen. Het landen ging nogal met moeite gepaard. Een anker pakte niet spoedig en de ballon, die nog niet geheel ledig was, huppelde als het ware langs den grond. Ten slotte hielden eenige personen die toege sneld waren den ballon tegen; het touw waarmede de opening, waardoor het gas kon ontsnappen, was dichtgebonden, werd los gesneden, de ballon zakte ineen en de reizigers konden uit de mand stappen. De tocht was ten einde. De heer L'hoste viel pas bij 't Ketel in zee. Ook PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 yxAjKVBeiiAATSoaArrxjxH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Breskens Maldeghem dito rXBmS-XsBBKXHeSBt. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. 4% PCt. 73% 108% "3% 114% 118 116% 116% 115 109% 57 th 115 10756 99 923% 103 63 100 3 108 109% 3 103% 3 103% 3 102% 3 105% 4 102 5 112% 100% 5 136 3 44*6 3 6% Oost papier zilver Diverse in Fransche Belgische OOUPOHI. 20,07% -20,07% -11,55 - 47,45 -47,45 Pruisische 58,85 Russen in Z. R. - 1,14% G. R.- 1,90% Spaans :n.: Bun, - 47,45 Binn. - 2,29 Amerika in dol], - 2.47%

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2