109. Donderdag 16 September. jaargang. ste O -OP«ïs<ï*C*sGS*- liOIÏSCIIIi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensda» en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. hl ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. JIP COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der BttANDWS^EI* zal ter visie liggen van DONDERDAG DEN 16 SEPTEM BER tot en met DONDERDAG DEN 30SEPTEMBER a. s. en DE LOTING zal plaatshebben OP DONDER DAG DEN 11 OCTOBER, des middags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, ge breken of vrijstellingen eene zitting zal honden op DONDERDAG DEN 28 OCTOBER daaraanvolgende, des namiddags te 12 uren, alles ten Raadhuize der gemeente. Goes, den 15 September 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 September 1886. De Rijksmiddelen brachten in Augustus jl. op 8,533,543,37 tegen ƒ8,397,101,78 in Augus tus 1885. Gedurende de eerste 8 maanden van 1886 beliepen de ontvangsten 68,999,524,02tegen ƒ65,651,808,46 in gelijk tijdvak van 1885. Naar men nader verneemt, is omtrent de uit zending eener wetenschappelijke expeditie tot onderzoek en bestrijding der berri-berri nog niets met zekerheid beslist, behalve dat zij zal samengesteld worden uit twee Nederlandsehe specialiteiten in bacteriologie en Indische officieren van gezondheid, en dat nog in den loop van dit jaar het onderzoek moet zijn aan gevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van den milit. geneesk. dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bacterioscopisch gebied nood zakelijk acht ter verdere bestudeering der ziekte. Te Westkapelle is tot gemeente-vroedvrouw be noemd mej. Van den Berge, thans in gelijke betrekking te Heinkenszand werkzaam. (M. Ct.) In de Maandag gehouden vergadering van inge landen van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk is met 30 van 32 uitgebrachte stemmen tot vertegen woordiger in den dijkraad van genoemd waterschap en den calamiteusen polder Borsele benoemd de heer E. A. Van der Bent, burgemeester van Elle woudsdijk. (M Ct Volgens peilingen voor den Vlietepolder (N.-Beveland) trok het laatste jaar de laagwaterlijn in eenige raaien met 5 M. landwaarts, terwijl aan de westzijde van den polder in een 4tal raaien verwijde ring met 5 tot 15 M. plaats had. In een 6tal raaien werd de grootste verdieping van 3 M. gevondenin raai 3 en 4 klom die tot 5.6 en 5 3 M. door over gang van 5 in 10.6 M. en 2.9 in 8.2 M. De peilingen op de oeverwerken gaven gunstige uit komsten op de werken zelf werden geen verdiepingen gevonden. D Bij kon. besluit is goedgekeurd dat de burge meester van Vrijenban, mr. W. J. Saaymans Va der, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Staatsblad no. 141 behelst de Wet van den 26n Augustus 1886, houdende goedkeuring eener met de Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlis- singen gesloten overeenkomst, tot voortzetting der erf pacht van het voormalig marine-etablissement aldaar. Zaterdagmorgen 10 uren werd te Sneek het stof felijk overschot van mr. S. Wybenga ter aarde besteld. De familiebetrekkingen en eene schare be langstellende vrienden vergezelden het naar zijne rust plaats. In een keurige rede herdacht de heer H. Pijt- tersen Tz. wat de overledene voor zijne woonplaats en voor het vaderland was geweest. Het stoomschip »Noord-Braband", van Rotterdam naar Java, arriveerde 13 September te Southampton. Mevrouw Catharina Beersmans zal in Januari a. s. hare 25-jarige tooneelloopbaan vieren. Waarschijnlijk zal de gevierde actrice bij die ge legenheid in eene nieuwe hare talenten waardige rol optreden en zoowel in ons land als in haar geboorte land (België) eene kunstreis maken. Maandag is de cursus der Landbouwschool aangevangen met 137 leerlingen, waarvan in afdeeling a 38, in afdeeling b 52 en op de hoogere burger school 47. In eene vergadering van ingenieurs werd gisteren te Amsterdam breedvoerig de quaestie van verschui ving van het stationseiland besproken. Door den heer Leijds werd gezegd, dat de verschuiving van grond niet te beteekenen had, dat er in de laatste drie jaren geen aanmerkelijke verschuiving was voor gevallen. Gevaar voor treinen over de viaducten be stond dus niet. De volgende opmerking vindt men in de Land bouw Ct. Indien men de inenting tegen hondsdolheid vergelijkt met die tegen pokken en miltvuur, dan ziet men, zeide Grancher in eene voordracht, den 22 Juni jl., te Parijs gehouden (Receuil de méd. vét. van 18 Aug. '86), dat zij, wat betreft have goede uit werking, in geenen deele bij de laatste ten achteren staat, "Vóór Jenner stierven er op 1000 poklijders 500 en tegenwoordig niet meer dan 23; de waarde der vaccinatie kan dus worden voorgesteld door 50023, of 21.7. Vóór de inenting tegen miltvuur was de sterfte der geïnfecteerde kudden gemiddeld 12 pet.tegenwoordig bedraagt zij bij de geënte kudden slechts pet. De waarde dezer inenting is dus gelijk aan 12 0.5 24. "Vóór de inenting tegen hondsdolheid stierven van de 100 gebeten personen gemiddeld 16, terwijl thans de sterfte T/io pet. bedraagtde waarde van deze behan deling kan dus worden aangegeven met 160.7 22.85. Prof. Grancher is belast met de directie der inen tingen in het laboratorium van Pasteur. Succi's proefneming, om een maandlang geen voedsel te nemen, is een der belangrijkste experimen ten van den jongsten tijd. Deze proeve, wel verre van humbug te zijn, rust op het denkbeeld, om door een krachtig vocht de werking van de maagzenuwen voor een tijdlang te verdooven, en zoodoende te voorkomen wat men hon ger noemtaltoos in de onderstelling, dat het lichaam genoegzamen voorraad leeftocht in de vetdeelen en in de spieren bezit, om een maand lang er op te kunnen teren. Het is slechts de generaliseering van wat op kleine schaal bij bestijgingen van hooge bergen ervaren wordt. Dan dooft de hooge lucht de werking der maagzenu wen. Men kan zelfs niet eten. En toch blijkt het lichaam tot de hoogste ontplooiing van kracht in staat. Gelukt nu deze proeve, gelijk waarschijnlijk is, en blijkt men alioo een vocht te bezitten, wat den mensch, onder bepaalde omstandigheden, in staat stelt weken lang te teren op het kapitaal aan voedsel, dat hij in zijn lichaam met zich omdraagt, dan geeft dit uitzicht op de volgende voordeelen: lo. dat voorziening van elke reddingsboot van dit vocht in genoegzame hoeveelheid, het vreeselijke dood hongeren van schipbreukelingen voorkomen zal; 2o. dat bij gewichtige operatiën van keel, maag of ingewanden, de altoos zoo bedenkelijke inbrenging van voedsel zoo lang kan vermeden worden tot de wonde hersteld is; 3o. dat men in Aziatische landen, waar plotseling hongersnood uitbreekt, tijd wint om in het ontstane gebrek te voorzien 4o. dat men in oorlogstijd bij kleinere expeditiën het meeslepen van voedsel mijden kan. Misschien zou zelfs bij het insluiten van een vesting dit middel de verweerkracht van de belegerden ver- hoogen kunnen. De geneeskundigen in Italië toonen dan ook zeer wel het hoog gewicht van deze proefneming in te zien. (Stand.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Serooskerke (cl. Zieriksee) ds. N. Caro Wz. te Krommeniedijk. Het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam heeft, ter voorziening in de nog be staande vacature, beroepen ds. C. A. Renier Jz., pred. te Amsterdam. Naar de M. Ct. meldt zijn Maandag herkozen als leden van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de hervormde gemeenten in Zeeland de heeren dr. H. M. De Bruijn deNeve Moll, C. Giltay PAz. en C. M, Van Visvliet. Maandag kwam de synodus contract», belast met de behandeling in hooger beroep der Amster- damsche tuchtzaak, weder bijeen ter hervatting harer werkzaamheden. De vergadering is samengesteld, gelijk reeds vroeger is vermeld, uit de heeren J. Douwes, pred. te Leens, voorzitter; C. H. Ten Harmsen van der Beek, pred. te Valburg, vice-presidentprof. J. Reitsma, hoogl. te Groningen, prae-adviseerend lid E. Cèsar Segers, pred te Leidenmr. J. Bredins, ouderl. te Leiden C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire L. J. P. Moquette, pred. te Sneek; L. J. Fledderus, pred. te HellendoornM. A. Perk, waalsch pred. te Amsterdammr. C. R. Merkus, waalsch ouderl. te Utrecht en den heer L. Overman, secretaris, advisee- rend lid. De heer T. W. P. Hofstede, ouderling te Grootegast, woonde deze zitting niet bij, die, tenge volge van eene lichte keelongesteldheid werd geleid door den vice-president Ten Harmsen v. d. Beek. Gisteren zouden een vijftal heeren als getuigen wor den gehoord, met name de hh. P. C. Van der Horst en W. J. G. Aalders, als president en scriba der kerkeraadsvergaderingen, in December te Amsterdam gehouden, waarin de veel besproken voorstellen zijn ter tafel gebracht, de heer dr. G. J. Vos Az., scriba van het classicaal bestuur van Amsterdam, en de heeren dr. H. P. Berlage en K. F. Ternooy Apel, predikanten te Amsterdam, die tegen het ia behande ling nemen der voorstellen geprotesteerd en de zaak bij het classicaal bestuur aangebracht hebben. (N. 11. Ct.) Naar wij vernemen is door vele der geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam aan de Synode bericht, dat zij geen gebruik wenschen te maken van de hun aangeboden gelegenheid, om voor de Synode te worden gehoord. De Synode toch schreef, dat ze hen wenschte te hooren, niet over het appél, maar nover de tucht zaak" en hiertoe meenen de bovenbedoelde leden van den Amsterdamschen kerkeraad zich niet te mogen leenen, tenzij de tuchtzaak zelve eerst op behoorlijke wijze door het classicaal bestuur van Amsterdam bij de hoogere besturen aanhangig zij gemaakt. Dit nu is dusver niet geschied, overmits het classicaal bestuur én tot de provisioneele schorsing én tot de voordracht der ontzetting besloot, zonder vooraf partij gehoord te hebben. (St.) De heeren J. M. W. De Louw, uit Den Haag m L. Schmier uit Leiden, beiden studenten in de godgeleerdheid aan het Seminarie te Warmond, zijn thans naar Afrika vertrokken om onder de volken aldaar het Katholieke geloof te verbreiden. Voor de scholen met den bijbel is gecollecteerd te Wemeldinge (Herv. kerk) 17, te 's-Heerenhoek (Herv. kerk) 7 en te Bath met Rilland en Maire (Herv. kerk) ƒ10. Voor het examen ter verkrijging van acte als onderwijzeres en onderwijzer hebben zich in deze pro vincie aangegeven 10 vrouwelijke en 22 mannelijke candidaten. Het schriftelijk gedeelte zal aanvangen Maandag 4 October en het geheele examen in de vier volgende dagen afloopen. Als deskundigen zullen op treden voor rekenen dhr. Bevelander Schoo te Groede, voor Nederlandsch de heeren De Jager en Van Lin- schoten te Middelburg, voor vormleer dhr. Cense te Middelburg, voor natuurkunde dr. Japikse te Middel burg, voor geschiedenis dhr. Crucq te Stavenisse, voor aardrijkskunde dhr. Frijlink te Tolen, voor zang dhr. Lijsen te Middelburg en voor paedagogie dhr. Van Kamer te Vlissingen, terwijl voor de handwerken dezelfde examinatoren van vroeger zullen fungeeren. Aan een artikel van den heer Taco De Beer, voorkomende in Noord en Zuid, en handelende over de onderwijzers-examens in Ned. taal, wordt in het Dagblad welverdiende hulde gebracht. De heer De Beer, die alleszins bevoegd is om in deze zaak het woord te voeren, komt met warmte op tegen de wijze waarop de moedertaal wordt geleerd. De spraakkunst is daarb'j hoofdzaak geworden, de letterkunde bijzaak op het eerste toch wordt bij de examens het meest gelet. En hoe die spraakkunst geleerd wordt moge blijken nit het aannemen van onderscheidingen als »het nevenschikkend en onderschikkend zinsverband, de aaneenschakelende, tegenstellende en redengevende zinsverbinding, de doelaanwijzende, beperkende en ver gelijkende bijwoordelijke bijzinnen." Het Dagblad deeit bij de vermelding hiervan de volgende anekdote mede »Een beroemd hoogleeraar liet zich tot een zijner leerlingen over dergelijke zinsontledingsmanie aldus uit»In dit boek (de professor bedoelde een bekende grammatica) lees ik, dat er in het Nederlandsch 52 verschillende soorten van «zinnen" zijn. Het is best mogelijk, dat ook ik wel eens zulk een zin geschreven heb. Maar dit is zeker, é;n voorname is vergeten, nl. de 53e, die allen kan omvatten, en die moet onzin genoemd worden." Boekaankondiging. De Indische Mail no. 12 van 15 September. Uitgave van Blom Sc Olivierse bevat P. C. Huijzer, De suiker-crisis in Indië. Louise B. B., Een Anak Pyara II. Uil, Brieven uit Java's Oosthoek I en II. N, D Schuurmans. De Zending in Ned. Indië. H. E. E De Rigas-zaak, Slot (Soerabala Courant) Bonjour, Atj«h-Details. (Idem.)Atjeh. (Idem.) Malaise en Geldschaarsclite. (A. D. v. N. I.) Mali-O verzicht. Batavia, 24 en 30 Juli en 7 Aug. 1886. (A. D. v. N. I.) H. E. E., Kronijk. (Soerabaia Courant.) Berichten. E. Rittner Bos, Finan ciën. enz. Landbouw en Veeteelt. In Vlaanderen zijn ter beantwoording van de vraag, wat doelmatiger ishet onderbrengen of het opstrooien van de kunstmeststoffen, nieuwe proeven genomen bij het verbouwen van aardappelen op een lichten, zwak kleiachtigen grond. Ia vergelijking met de bij het opstrooien van den mest verkregen uitkomsten werd door het onderbrengen ter diepte van 22 cM., niet alleen eene hoogere opbrengst van den oogst, maar ook een hooger gehalte aan meel bij de aardap pelen verkregen. Tot gelijke uitkomsten geraakte ook prof. Petermann, die proeven nam met suikerbieten, en wel op zwaar deren grond. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam deed Maandag uitspraak in de zaak van Belderok, beschuldigd van samenspanning tot omstooting of verandering van de Hooge Regeering en aanranding van de waardigheid of het gezag des KoniDgs en van de rechten van het Koninklijk Slamhuis. liet hof veroordeelde hem tot een jaar gevangenis (dus cellulair) met vermindering echter van twee maanden, wegens zijn langdurige preventieve gevangenschap. Zijn voorloopige invrijheids- stelling is door het hof gelast. Zooals gemeld werd, is op alle verzoekschriften om gratie, ten behoeve van mevrouw Bulkley inge diend, afwijzend beschikt. Bij deze beschikking is tevens bepaald, dat zij naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam zal worden overgebracht, daar die te Dordrecht voortaan als huis van bewaring wordt ge bezigd. Beursoverzicht. De beursdagen van den 6den tot den 11 den Sept. leverden weinig belangrijks op. De financiëele wereld schijnt opnieuw te zijn ingedommeld, nu de vroegere twistappel in het Oosten, in den vorm van den ge wezen vorst van Bulgarije, het veld heeft geruimd om te Jugenheim van zijn opofferingswerk te gaan uit rusten. Intusschen blijft de geldovervloed op alle Euro- paesche markten voortduren en het bewijs leveren dat het kapitaal tot nogtoe ongenegen blijft om zich in nieuwe of bestaande ondernemingen te wagen, en een zeer matige rente van 2 pet. (bij groote posten nu en dan 1 pet.) verkiest boven het zich blootstellen aan de kansen, die de aankoop van eik fonds met zich brengt. In den aanvang der week hield de Europeesehe markt zich vrij zwak, waarvoor ten deele zeer zeker de weinige zaken het hare bijbrachten, doch die toch ook werd geprovoceerd door een groep van contre- mineurs. Men schijnt nl. verwacht te hebben, dat Engeland het niet bij praten en schrijven in de dag bladen zou laten, doch ernstig protest zou hebben aangeteekend tegep den steeds klimmecden invloed van Rusland in Oostersche aapgelegenheden. Als zoo danig ontstond op de markten van Londen en Parijs eene lustelooze houding voor bijna alle Europeesehe staatsfondsen, waarvan baissiers partij zochten te trek ken. De gunstige verhouding die er voorshands schijnt te bestaan tusschen de drie keizers, en vooral de kracht die de Duitsche en Petersburger beurzen wisten te ontwikkelen, was ten slotte de oorzaak eener alge- meene rijzing, zoodat wij de beurswe-k eindigden met een avans voor bijna alle Europeesehe waarden. Onze nationale schuldsoorten bleven bij deze be vestiging der beursprijzen niet ten achteren en sluiten voor de 2% pet. Gert if. Nederl. werk. schuld op 75 y» na 7b?£i te zijn geopend, evenzoo avanceerden de 3 pets. dito pet. De 3% pet. schuldsoort bleef ten achteren, veroorzaakt door opruimingen van de zijde van diegenen die voor het vrijgekomen bedrag Obli- gatien Maastricht of Breda wenschen te koopen, twee plaatsen die in navolging van Amsterdam en Rotterdam met succes hebben beproefd om hare schul denlasten door conversie te verminderen. De Koloniale markt bleef als uitgangspunt de variatien in de Dorrepaalsche bankwaarden beschouwen. Gebrek aan omzet meer nog dan overvloedig aanbod was de oorzaak van dalende prijzen, hetgeen zelfs door ruime vraag op enkele dagen niet werd geneutraliseerd. Ten slotte blijft een verlies van circa 2 pet. te boeken. Bij de Nederlandsehe bank zijn van 28 Augustus tot 4 September de volgende veranderingen voorgeval len toegenomen de wisselportefeuille met 56 millioen, de beleeningrekening met '/is millioenverminderd de goudvoorraad met vijf ton. Voor zooverre de transacties in buitenlandsche staats fondsen eenige btteekenis hadden, vielen de meeste affaires, wat Russische waarden betreft, voor in de obligatiën Rusland 1873, de 4 pet. Rusland Nicolai, de obligatiën Rusland 1860 en de obligatiën 6e serie. Al deze soorten kouden eene kleine fractie opkomen en sluiten met vaslen tendenz. De Spaansche fondsen waren iets zwakker; blijk baar blijven de slechte berichten omtrent den gezond heidstoestand der Koningin-regentes hierop invloed uitoefenen. Even weinig opgewekt was de markt der Portu- geesche waarden. Wel deed zich op de Londensche en Parijsche markten vraag oorten slotte ten onzent

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1