MANUFACTUREN. 1000 Canada- 1200 Olmeboomen, De Iprssctawing ZANDPUT, MANUFACTUREN, SCHOUWING Meubilaire Goederen .A-d-vertentien. C. J. Kooman te Goes, Watergangen, Heulen enz. op Woensdag 22 September 1886. Wegen en Voetpaden Kunstwerken, Openbare Verkooping op Woensdag 15 September 1886, Openbare Verkooping op Vrijdag 17 September 1886, en eenige Houtwaren. op Maandag 4 October 1886 veilen en verkoopen 3* Het voetstuk voor het standbeeld te Delft van Hugo Grotius is thans geheel geplaatst, zoodat het wachten nu slechts nog is op het beeld zelf, dat per stoomboot Breda's-Hage van de gieterij, behoorlijk verpakt, is verzonden. Bij de mededeeling van het gewicht der vier groote blokken, kunnen wij thans nog voegen dat het draagoppervlak van het monument is 30.25 vierkante meter en dat dit belast wordt met 56,500 kilogrammen voor den onderbouw van het voetstuk, 12,800 kilo voor de ruwe granietsteenen, 20,080 kilo voor de vier gepolijste blokken die het eigenlijke voetstuk vormen, en 2300 kilo voor het beeld zelf; te zamen alzoo een gewicht uitmakende van 91,680 kilogrammen. (D. C.) De wijsgeerige Kruidenier. »Hebt ge wel ooit opgemerkt", zei een kruidenier tot eenige klanten, toen hij een blinden man de stoep zag opkomen, ihoe fijn 'tgevoel is van eea blinde? Als de natuur ons van een zintuig berooft, verhelpt ze dat gedeeltelijk weer door de andere zintuigen te verscherpen. We zullen er met dezen mijnheer eens de proef mee nemen. Ik zal de kist met suiker nemen en hem laten voelen wat er in is". Toen de blinde man in den winkel was, werd hij naar de suikerkist geleid om den inhoud te betasten. Hij stak zijn duim ep vinger in de massa en zei zonder eenige aarzeling«Dat is zand". Ieder een lacbte, behalve de kruidenier. Een voerman te Arnhem viel in slapenden toe stand van den wagen met hout, dien hij bestuurde, de wielen gingen hem over het lichaam en de man bleef op de plaats dood. Te Yenloo wierp ongeveer vier jaar geleden iemand een versleten bezemstok weg. Nadat die stok ruim een half jaar in eene droge sloot gelegen had, moest men een paaltje aan een rozestruik zetten en hiervoor bezigde men nu weder den bezemstok. Door een verschil van blaadjes bemerkte men, dat de bezemstok na een rust van meer dan een jaar weder was uitgeloopen en kan men thans aan wachtpost 66, buiten de voormalige Geldersche poort, een lijsterboom zien van ruim 2 meter hoog, uit den versleten bezemstok gewassen. (R. N.) De geleerden der British Association vonden in holen in Wallis gegevens, waaruit zij konden bere kenen dat de menschen, die in het vuursteentijdperk de aarde bewoonden, ruim 240000 jaren geleden moeten hebben geleefd. Een koopman te Londen zond aan een vriend te Worcester het volgende telegram«Gefeliciteerd met geboorte achtste kind." De telegrafist voegde er op zijn eigen houtje bij»Maar nu is het genoeg". Dit kwam uit en de telegrafist werd tot een boete van 50 shillings veroordeeld. Hij betaalde de som, maar bleef volhouden dat zacht kinderen genoeg zijn." Succi heeft, volgens een bericht uit Milaan van 7 dezer, na negentien dagen gevast te hebben, aan gewicht 10 kilo verloren. Hij blijft steeds opgewekt en verricht allerlei gymnastische toeren, want zijne spierkracht neemt niet af, al is hij zichtbaar verma gerd. Hij ontvangt vele brieven van gezette dames, die het geheim van zijn elixir verlangen te kennen om wat magerder te worden. Succi denkt in de maand December te Parijs te komen, om aldaar onder toezicht van eene commissie van geneesheeren, van vertegenwoordigers der druk pers enz., zich opnieuw aan een maand vasten, of aan een langeren tijd, te onderwerpen. In de Westray Fyrth, aan de kust van Schot land, bemerkte onlangs de stuurman der visscherspink Osprey eene school walvisschen. Men begon onmiddel lijk de jacht en verscheiden andere booten sloten zich bij de Osprey aan. Door schieten, hommeien, schreeuwen enz. werden de monsters landwaarts gedreven. Eenigen van hen, door de kogels gewond, zwommen al dadelijk de baai van Garth Westray binnen en raakten daar aan den grondanderen volgden en ten slotte was de geheele school van 130 groote walvisschen, allen meer dan 20 voet lang, in den val. Met messen, bijlen en wat verder aan snij werk tuigen voorhanden mocht zijn, werden de dieren afgemaakt. De geheele baai geleek een zee van bloed. De gelukkige vangers za melden voor duizenden ponden sterling aan traan en balein in. Te Parijs is gearresteerd zekere Joseph Gantler uit Neurenberg, die eenige dagen geleden een bankier in laatstgenoemde stad, bij wien hij in dienst was, voor 50,000 gl. aan effecten had ontstolen. Toen de politie zich bij zijn woning aanmeldde, was hij half uitgehongerd. Sinds 48 uren had hij niets gegeten, daar hij geen geld had en, uit vrees van gearresteerd te worden, geen der papieren durfde verkoopen. De Neurenberger bankier zal denkelijk op dat buiten kansje niet gerekend hebben. Drie lijders aan vallende ziekte (epilepsie) moeten door een Londensch geneeskundige, dr. Victor Horsley, genezen zijn door eene kunstbewerking, waarbij de ziekelijk aangedane bestanddeelen der hersenen ver wijderd werden. De drie patiënten, waarvan een vier weken en de twee andere zes weken geleden de hersen operatie ondergingen, zijn tot dusverre vrij gebleven van de aanvallen der ziekte, welke anders in den laatsten tijd voortdurend toenamen. Het zijn weer dezelfde tooneelen te Torre An- nunziata (Italië), waar de cholera verschenen is, als voor twee jaren, schrijft een berichtgever. Het volk gelooft dat de regeering door de geneesheeren het gif laat verspreiden, dat de cholera doet ontstaan. De zieken weigeren de hulp der geneesheerenhunne bloed verwanten, gewapend met geweren en hooivorken, houden de toegangen der stad bezet (is het niet alsof men Manzoni's Ipromessi Sposi leest?) en de dokters, uit Napels derwaarts gezonden, hebben veel moeite om in de stad toegelaten te worden. Er bestaat vervolgt de berichtgever vlijmend, maar niet te vlijmend zonder dat men er aan denkt of zonder dat meu het weten wil, een Italia irre~ denta, dat alle belangstelling der regeering verdient en waaraan wel mocht gedacht worden door hen die milliarden verspillen aan militaire uitrustingen, terwijl men den minister van onderwijs de stuivers op zijne begrooting beknibbelt. Naar luid van een telegram van den apostoli- schen vicaris in Tongkin, zijn in de maand Augustus 700 inlandsche christenen in Than-hoa vermoord en 30 dorpen verbrand. Tevens werdt gemeld, dat 9000 christenen aan den hongersnood zijn prijsgegeven. Dinsdag-ochtend werden aan het Bergisch-Mar- kische station te Dusseldorf, op verzoek van de El- berfelder autoriteiten, twee zeer elegant gekleede dames gevangen genomen, die, in gezelschap van een jong meisje, zich op reis naar Nederland bevonden en het meisje schijnen ontvoerd te hebben. De dames bevonden zich in het bezit van brieven, waarmede zij meenden te kunnen bewijzen, dat de in Nederland wonende moeder van het meisje haar had opgedragen het kind herwaarts te brengen. Uit het dagboek der gebroeders Goncourt. Een moeder verweet haar zoon, dat hij nog gean betrek king, of loopbaan, of broodwinning had. Zij eindigde haar preek met de woorden: »Op jou leeftijd was ik al moeder!" De verkoop san de zPeuple", het voornaamste orgaan der socialisten, aan de stations in België, is verboden. Voor een paar jaar vond een handwerksman te Dusseldorf op straat een brief, welke een belangrijke som gelds bevatte en een koopman aldaar toebehoorde. De eerlijke vinder gaf den brief met zijn inhoud on geschonden terug en kreeg hiervoor een zeer geringe belooning. De jonge man zeide daar niets van en ging kalm zijn weg. Thans is hij op 't punt van te trou wen en werd hij dezer dagen dagen door den koopman verrast met een compleet slaapkamer-ameublement, tot belooning van zijn eerlijkheid en bescheidenheid. Prins Alexander Van Battenberg, die thans van zijn Bulgaarsch Vorstendom afstand heeft gedaan, was de lievelingsneef van Keizerin Maria, gemalin van Keizer Alexander II en moeder van den tegenwoor- digen Czaar aller Russen. Bij uiterste wilsbeschikking legateerde de Keizerin aan haar neef een ronde som van 2,000,000 roebels, doch de Prins weigerde steeds het kapitaal te aanvaarden en stelde zich met de interessen tevreden, die hem trouw door de Russische schatkist werden uitbetaald. Thans heet het, dat de Prins, alle betrekkingen met den Czaar wenschende aftebreken, zijn legaat zal opeischen. Zekere heer Renaudin, geboren te Metz, slijt thans op 102jarigen leeftijd te Ville-Evrard zijn dagen in een gesticht voor oude heeren. Hij is nooit ziek geweest en heeft niet het kleinste ongemak; eerst in de laatste jaren gebruikt hij een bril om de courant te lezen en hij scheert zich nog zelf. Hij was militair veearts onder Napoleon I en heeft met dezen den Duitschen veldtocht van 1813 meegemaakt, de veld slagen van Lützen, Bautzen, Dresden en Leipzig bij wonende. Ook bij Waterloo was hij in 1815. Hij her innert zich alles nog zeer goed; geen enkele gewichtige gebeurtenis in zijn leven ontsnapte zijn geheugen. Familie heeft hij niet meer, en al zijn liefde concentreert zich op een kat, die hij heeft opgevoed, die hij geen oogen- blik verlaat en die hij den geheelen dag met suikerwerk en koek bederft. De heer Renaudin heeft nooit vleesch ge geten; hij voedt zich met groenten, salade en be schuit. Te 6 uren 's avonds gaat hij slapen en te 4 uren 's morgens (in den winter iets later) staat hij op. Hij leeft sinds 1845 van Rijks-pensioen van 1500 frs. Den lOden dezer kwamen te Torre dell' Annun- ziata 9 gevallen van cholera voor en 2 doodente Castel- lamare 3 gevallen en 1 doodete Patignano 23 ge vallen en 11 dooden; te San Marco in Lamis 8 ge vallen en 6 dooden te Carrara 4 gevallen en 2 dooden te San Giovanni Rotondo 3 gevallen en 1 doodete Ravenna 14 gevallen en 6 dooden; te Ferrara 16ge vallen en 7 doodente Padua 6 gevallen en 2 dooden te Venetië 2 gevallen. De maire te Neuilly heeft Donderdag jl. eene zonderlinge geboorteakte in de registers van den bur gerlijken stand opgeteekend. Er was namelijk in den zoölogischen tuin (waar thans een troep Cinghaleezen gehuisvest is) een ventje van dat ras geboren. De vader heet Cornelis Dias, die wettig getrouwd is met Immaduwe-Hewaye. De jonggeborene heeft den naam ontvangen van «Paris". De door den Bouddhistischen godsdienst voorge- schrevene plechtigheden zullen den zevenden dag na de geboorte op een der perken van den zoölogischen tuin plaats hebben. Zij zullen verricht worden door twee priesters, die deel uitmaken van de Cinghaleesche karavaan. Laatste en telegraphische berichten. Na gehouden examen zijn tot de B. A. School alhier toegelaten J. Hoogesteger, A. Rogge, B. Faberij De Jonge, J. De Bakker, L. Oele. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 13 September 1886. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. 's morgens 8 765 Zuid. Helder. 21 's midd. 12% 764.5 25 's avonds 5 764 9 24 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagstbekende barometerstand ongeveer 745 mM. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Noordoostwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was: Gisteravond acht uurMaastricht 0.5 m.M. boven Vlis8ingen. Hedenochtend acht uur: Groningen 1 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 766.2 m.M. Verwachtingveranderlijke wind, goed wéér. Burgerlijke Stand Goes van 1013 Sept. 1886. Eerste Huwelijksafkondiging den 12, van Adri- aan Anthonie De Broekert, 20 j., jm., te Goes, en Wilhelmina Nieuwenhuize, 23 j., jd., te Wemeldinge van Jan Jacobus Bos, 20 j., jm., te Middelburg, en Maria Jacoba Behage, 19 j., jd., te Goes. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de Zaterdag ten Raadhuize alhier gehouden aanbesteding van steenkolen, ten dienste der gemeente gedurende 1887, is ingeschreven: voor de New-Castle- kolen door mej. wed. M. Van der Reit, voor 91 ets. per Hectoliter. Voor de Ruhrkolen is ingeschreven door: wed. M. Van der Reit, voor 57 ct.I. Fokke, voor 56 ct. A. Smit, voor 55 ct., en J. Remijn, voor 54 ct. per H.L. Ten vorigen jare was de minste inschrijving voor de New-Castlekolen 99 ct. en voor de Ruhrkolen 57 ct. Kats. Door kerkvoogden der Hervormde gemeente is op Zaterdag 11 September aanbesteedhet afbreken van de bestaande en het bouwen eener nieuwe pastorie, waarvan de begrooting 4636,76 bedraagt. Inge schreven werd door de volgende heeren: M. D. De Putter te Ter-Neuzen, voor 4540; L. D. Van de Linde te Kortgene, voor 4560; J. Schroevers te Kats, voor 4583; C. Kievit, voor 4660; W. D. Van der Moer, voor 4800, en D. De Jonge, voor 5000. (Deze laatste drie van Kolijnsplaat.) Het werk is nog niet gegund. Te Middelburg is Zaterdag door het bestuur der stoomtram-maatschappij Breskens-Maldeghem bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van eene remise en van zeven woningen te Draaibrug (gemeente Aardenburg). Van de 15 ingekomen biljetten was het minst ingeschreven door den heer P. J. Staal, te Hansweerd, voor 37,499. Mede hadden ingeschreven de heeren J. Lindenberg te Wemeldinge, voor 40838; J. B. Koch te Hans weerd, voor 39000; A. Goedemond te Hansweerd, voor 37600. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Informatiën. 15 Sept. Borsele, afbraak, Pelle. 15 i Kruiningen, land en huizen, Prins. 15 Kloetinge, zandput, Mulock Houwer. 16 f Heinkenszand, woonhuis, land enz., De Ronde Bresser 17 ff Wemeldinge, gemeente-herberg, Gallis Merens. 17 Ierseke, meubilaire goederen, Mulock Houwer. 21 ft Goes, woon- en winkelhuis enz., Mulock Houwer. 23 ft Goes, panden, Leenbank. 24 ft Ierseke, bouw- en weiland, Prins. 4 Oct. Goes, manufacturen, De Vos. 21/28 Oct. Heinkenszand, booraen, De Ronde Bresser. 4/11 Nov. Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. Marktberichten. ROTTERDAM, 13 September 1886. Granen met grooten aanvoer en kalme stem ming. Nieuwe Tarwe 25 ets. lager, Haver 25 ets. lager, Bruine Boonen 1,50 lager, Erw ten 25 ets. lager. Buitenlandsche stil, Meel on veranderd vast. Van Ajuin 4500 H.L. prijs 90 ets. Jarige TARWE Nieuwe TARWE ROGGE Nieuwe WINTERGERST Nieuwe ZOMERGERST Nieuwe HAVER Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) PAARDENBOONEN DUIVENBOONEN Nieuwe Blauwe ERWTEN Nieuwe SCHOKKERS BRUINE BOONEN WITTE KANARIEZAAD 6,60 6,— 4,40 3,50 3,60 2,25 7,70 5,50 7,- 8,- 9,50 9 9,50 9,— a f 7,90 7,30 - 5,50 - 4,25 - 4,20 - 3.50 - 8,— - 6,25 - 7,25 - 8,80 - 11,- - 11 - 10,75 - 10,50 Hedenochtend 5 uren overleed tot onze diepe droefheid, ten mijnen huize, na een langdurig lijden mijn geliefde vader JAN ZANDEE, in den ouderdom van ruim 71 jaren, in leven wethouder der gemeente Krabbendijke, voorzitter van het burger lijk algemeen armbestuur en gezworen van den Krabbendijke- en Monnikenpolder. St. Annaland, 8 September 1886. J. ZANDEE. Mede uit naam der overige kinderen en behuwdkinderen. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een kortstondig, doch ge duldig doorgestaan lijden, mijne zeer dier bare echtgenoote MAATJE VAN EENEN- NAAM, in den ouderdom van ruim drie- en-zestig jaren. Zeer zacht en kalm was haar heengaan, groot mijn verlies, doch hoop in Zijn' wil te berusten, die haar van hier heeft op geroepen, en geen antwoord geeft van Zijn daden. Oudelande, 11 September 1886. P. N. DIKKENBERG. Mevrouw de weduwe DE BACKER Gejene betuigt, ook namens hare kinderen en behuwdzoon, haar hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van haren ge liefden echtgenoot Mr. J. G. DE BACKER. Goes, 13 September 1886. De heer P. GEENSE en vrouw van Grand Rapids gaan 23 Oct. a. s. weer terug. Onder hun geleide kunnen eenige per sonen de reis naar Amerika mede maken. Zich spoedig aan te melden voor het nemen van passage, 3e kl., nu 48, ten kantore v/h. Agentschap der Nederl.-Amerik. Stoomv.mij. Kantoor Van Gend Loos. OP DE IN DE Ifienwe, West, KleuweWest-, Koord- en Kntd-Kraaïert- polders, benevens in den Kieuwen West-Kraaiert- polder onder Borsele, Namens de Besturen, L. LUCASSE, Dijkgraaf. I. G. P. TIMANS, Ontvanger-Griffier. OP DE MET DE zal in de gemeente KRABBENDIJKE aan vangen op Vrijdag 24 September eerst komende. 's namiddags te 5 uren, te Kloetinge, in de herberg bij W. Akkenaar, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van een gelegen in de gemeente Kloetinge, in Zuid hoek, bij de hofstede van Bnisrogge, sectie D nis. 312 en 382, groot 54 Aren 60 Centiaren, tiendvrij. Te aanvaarden hij de betaling. 's namiddags te 2 uren, te Ierseke, ten woonhuize van J. 6. Essenberg, ten over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van eene part ij De Deurwaarder J. DE VOS te Goes zal en volgende dagen, in het »Café Hartman" te Goes, op 3 maanden EENE GROOTE PARTIJ afkomstig uit de magazijnen van den heer E. A. Emanuel te Tiel. De Notaris DE RONDE BRESSER te Heinkenszand zal den 21 en 28 October en 4 en 11 November 1886, telkens des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van de kinderen van wijlen den heer A. W. Remijn, publiek verkoopen EN staande aan de dijken onder Heinkenszand en in eene weide te s-Heerenhoek, nage laten door genoemden heer Remijn. Inlichtingen te bekomen bij den heer C. REMIJN te Heinkenszand en bij voor noemden Notaris.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3