Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar Nieuw-llellevoet ds. J. C. Y. Bussingh de Vries te Heinkenszand. lYemeldinge. Ds. Feringa van de gemeente Bunnik c. a. bij Utrecht heeft het beroep naar hier aangeno men. maar wil, vóór zijne komst, nog den graad van doctor in de theologie verkrijgen. Ds. J. A. Van Tuijnen, predikant te Borsele, heeft bedankt voor het beroep naar St. Kruis. Voor de scholen met den bijbel is gecollecteerd te Krabbendijke met Oostdijk (giften) f 10,25te Biezelinge met Kapelle en Eversdijk/109,05 te Goes met Wolfertsdijk (kerken) 338,92 Bij kon. besluit is aan C. J. W. Nuijs, onder wijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, vergunning verleend om deze betrekking tegelijkertijd te bekleeden met die van leeraar aan de burgeravondschool aldaar. Naar wij vernemen schrijft het N. v. d. I). is het hoofd der Christelijke school te Baambrugge langs telegrafiscben weg beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te Paterson (Noord-Amerika). STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Augustus 1886. Op de School A waren gedurende deze maand 135 kinderen. Onder dezen waren: 110 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 22 van 110 verzuimen, en 3 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 3 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 3.8 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School B waren 250 kinderen, waaronder 224 zonder eenig verzuim, 26 die van 110 verzuimen hadden, en 0 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.5 percent, tegen 2.4 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School C waren 173 kinderen, waaronder 132 zonder verzuim, 26 met 110 verzuimen, 15 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7.1 percent, tegen 7.3 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School D waren 44 kinderen, waaronder 34 zonder eenig verzuim, 8 met 110 verzuimen, 2 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.6 percent, tegen 4.5 percent over dezelfde maand in 1885. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Aug. 1886 bedroeg 2.9 percent, tegen 3.7 percent over 't zelfde tijdvak in 1885. Rechtszaken. Het verzoek om gratie, ten behoeve van mevr. Bulkley-Bekking ingediend, is door Z. M. den Koning afgewezen. Den 7den October a. s. zal voor het Gerechtshof te 's-Hage worden behandeld de zaak van Jasperse, uit Vrouwepolder, beschuldigd van moord. Voor de arrond.-rechtbank te Middelburg stond Vrijdagochtend terecht E. N. K., oud 38 jaren, laat stelijk bewaarder in het huis van arrest aldaar, be klaagd van als gevangenbewaarder aldaar op twee verschillende dagen in of omstreeks Maart van dit jaar telkenmale een brief te hebben in ontvangst genomen van den aldaar gedetineerden ~vV. Kooman en die brieven te hebben overhandigd aan de vrouw van ge noemden Kooman, wanneer deze haar man in de ge vangenis kwam bezoeken en daarvoor van haar/"0,50 te hebben ontvangen, hoewel het hem niet geoorloofd was daarvoor betaling te erlangen. Na voorlezing van het vonnis van verwijzing naar de correctioneele zitting, de akte van aanstelling van beklaagde en de akte van de door hem gedane eeds aflegging werden een drietal getuigen gehoord. In de eerste plaats de vrouw van Kooman, uit wier ver klaring bleek dat de ten laste gelegde feiten juist waren. De eerste maal had zij K. eene fooi aangeboden, welke deze echter weigerde, de tweede maal echter had hij ze aangenomen. De tweede getuige, zekere V. D. te Ierseke, deelde mede, door tusschenkomst van een broeder van den gedetineerde een brief van dezen ontvangen te hebben, en de derde getuige, de cipier van het huis van arrest, vertelde dat beklaagde hem van al het voorgevallene niets had medegedeeld. Beklaagde voerde aan dat, wanneer vrouw Kooman haar man in de gevangenis bezocht, deze haar tal van mededeelingen en voorschriften deed omtrent huiselijke en andere zaken, die hij van een stuk papier voorlas, en hij van meening was, dat de brieven, welke hij aan de eerste getuige overhandigde, niets anders in hielden dan hetgeen mondeling was gezegd. De f 0,50 waren door hem niet aangenomen als belooning voor het overgeven der brieven, maar als blijk van waardeering voor de goede behandeling, die Kooman in de gevangenis genoot. De ambtenaar van het openbaar ministerie stelde voorop, dat het in Nederland gelukkig regel is, dat de ambtenaren hun plicht doen; de uitzondering, die heden behandeld wordt, strekt dan ook tot bevestiging van dien regel. Eene tweede waarheid is, dat de ambtenaren in ons land niet al te ruim bezoldigd worden, doch op die waarheid maakt beklaagde al weder eene uitzondering, wijl hij een traktement genoot dat hem, in zijn stand, in staat stelde te leven. De man, die in den beginne zijn plicht deed, heeft al spoedig een groot misdrijf bedreven. Hij heeft den eed, bij de aanvaarding zijner bedie ning afgelegd, verbroken, en heeft toegestaan, wat streng verboden is, dat de gevangene met zijne familie geheime correspondentie hield en bovendien nog eene belooning aangenomen. Nu zegt beklaagde wel, dat hij van meening was dat die correspondentie liep over huiselijke zaken en de belooning niet voor de overreiking der brieven werd gegeven, maar hoe dit ook zij, zijn eed verbood hem beide. De ambtenaar van het openbaar ministerie, de feiten als bewezen aannemende, was van oordeel dat die over treding opleverden van art. 363 van het nieuwe wet boek van strafrecht. Alvorens zijn eisch te noemen, wees hij er op dat, wanneer de poorten der gevangenis zich achter be klaagde zullen sluiten, vrouw Kooman haar geweten wel zal voelen kloppen, wijl zij beklaagde heeft ver lokt aan eed en plicht ontrouw te worden. Hij requireerde ten slotte de veroordeeling van K. tot 2 maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Beklaagde beriep zich nog op enkele verzachtende omstandigheden, waarna de rechtbank de uitspraak op Vrijdag a. s. bepaalde. (M. Ct.) Landbouw en Veeteelt. Eiland Schouwen. Eenige landbouwers in Schouwen en Duiveland zijn reeds begonnen met het uitdelven van meekrap. Aanvankelijk schijnt de oogst van dit gewas niet onvruchtbaar te zullen zijn. Een groot aantal meestoven in beide eilanden zullen dan ook dezen herfst en winter de campagne meemaken. Aan het winnen van tweejarige meekrap wordt hier weinig gedaanbijna iedereen teelt driejarige. De reden is vooreerst, dat hier de grond zicb daarvoor beter leent, en ten tweede, dat de kans op een naar evenredigheid veel grootere winst in het derde jaar sterk vermeerdert. Immers in dit jaar komt er op de debetzijde niets anders dan pacht, weinig wiedloon en een geringe vermeerdering van rooikosten; terwijl het credit kan stijgen tot het dubbele bedrag van wat voor tweejarige kan bedongen worden. Als gemiddelde opbrengst van laatstgenoemde rekent men hier ge woonlijk 2000 pond (1000 kilo) of iets meer per gemet; dat driejarige echter ruim 4000 pond levert, is geen zeldzaamheid. Men houdt in Schouwen nogal van verscheiden heid op landbouwgebied, of liever, bij den druk der tijden ziet men uit naar alles, wat slechts matige rente zou kunnen afwerpen. Zoo heeft onder de ge meente Duivendijke een stukje mosterdzaad gelegen van omstreeks 400 roeden groot. Na dorsching bleek daarop te zijn gegroeid 13 HL., dat verkocht is tegen 14 gulden. Wel eischt de bewerking dezer plant vrij wat uitgaven, maar toch kan men met zoodanige winst meer dan tevreden zijn. Ook de teelt van karwij vindt hier vrij wel ingang. Buitenlandsch Overzicht. De ex-vorst van Bulgarije heeft zijn zegetocht van Sofia naar Jugenheim ten einde gebracht en is in laatstgenoemde plaats au sein de sa familie terugge keerd. Overal werden hem warme ovaties gebracht, niet het minst in Weenen, waar hem aan het station door de studenten en door eene groote volksmenigte vele blijken van sympathie werden geschonken. Jammer voor den prins en voor Bulgarije, dat al die hartelijke deelnemiDg niet in macht kan worden omgezet, ten einde langs dien weg het goed recht van vorst en volk tegen den vreemdeling te kunnen verdedigen. De vergadering van de Sobranje, die tot heden was uitgesteld, omdat de ministers niet eerder konden teruggekeerd zijn, heeft, volgens de Köln. Zeit., ander maal vertraging ondervonden, aangezien volgens de constitutie de bijeenkomst der nationale vergadering onmogelijk is, wanneer, zooals thans het geval is, de hoofdstad in staat van beleg verkeert. Uit de toespra ken tot den prins van Battenberg gehouden, zoowel als uit zijne antwoorden en uit eene proclamatie van den opper-bevelhebber van het Bulgaarsche leger Mutkuroff, schijnt te mogen worden afgeleid, dat men het wederzijds niet onmogelijk acht, dat de volks vertegenwoordiging Alexander andermaal tot den troon zou roepen. Eene dergelijke zaak zou echter de verwikkelingen in het Oosten slechts doen toenemen, daar Rusland eene herstelling van den ouden toestand geenszins ge- doogen zal. Misschien wel daarom is Prins Dolgorucki naar Sofia gezonden, hoewel eenige mogendheden zich daartegen hadden verzet. Vermoedelijk zal deze zaak gelastigde alle niet-Russische elementen wel spoedig uit de Bulgaarsche regeering hebben verwijderd. Als pretendent, die aan Rusland zeer welgevallig zou zijn, wordt genoemd prins Waldemar van Dene marken, een persoonlijk vriend van keizer Alexander en die verleden jaar gehuwd is met een prinses van Orleans. In ieder geval is Rusland eene groote schrede voorwaarts gekomen op den weg naar Konstantinopel en Turkije gevoelt zich dan ook alles behalve op zijn gemak, te meer omdat het geheel machteloos is, nu Duitschland en Oostenrijk zich met de Bulgaarsche quaestie niet willen inlaten. Parnell heeft bij het Engelsclie Lagerhuis een wets ontwerp ingediend, behandelende de gelijkstelling van huurders en pachters en staking der uitdrijvingen, wanneer drie vierden der pacht zijn betaald. De eerste lezing van het ontwerp heeft reeds plaats gehad. De Daily News verneemt, dat de regeering voor nemens is om van het aannemen of verwerpen der wet eene quaestie van vertrouwen te maken. Het blad vermoedt, dat de discussie nog al eenigen tijd zal duren en noemt het beginsel, volgens hetwelk de Iersche pachters, die drie vierden van hunne pacht betalen, niet uitgezet zullen mogen worden, een zeer billijk beginsel, Het blad is van meening, dat de re geering, terwijl hare commissie de Iersche landquaestie onderzoekt en zal hebben te rapporteeren, hoe het met de billijkheid der pachten staat, wel zal doen met zich tegen een zoo redelijk voorstel als dat van den heer Parnell niet aan te kanten. De heer Glad stone zal waarschijnlijk vóór de tweede lezing terug zijn en zijne houding zal dan zeker die der Gladsto- niaansche liberalen ten opzichte van deze wet bepalen. Ook in het Hoogerhuis is door Lord Leitrun eene motie aangekondigd, volgens welke de toestand der Iersche pachters tegemoetkoming eischt. Gemengde Berichten. Aan den jl. Zaterdag te Middelburg gehouden vliegerwedstrijd (door de Vereeniging Uit het volk voor het volk uitgeschreven) namen 129 jongens deel. Door gebrek aan wind gingen de vliegers echter slecht op en kon de jury geen prijzen en premiën toekennen. Bij gunstig weder zal de wedstrijd nu a. s. Zaterdag opnieuw plaats hebben. Onder de vliegers, die ter mededinging aanwezig waren, behoorde volgens de M. Ct. ook een politieke vlieger, in de beeltenis van den Christen-staatsman, mr. Keuchenius, die den volke verkondigde, dat hij veen hoogvlieger (was), die niet opgaat." Eene dergelijke aardigheid komt ons voor zeer misplaatst te zijn. Voor een plaatje in Uilenspiegel mag een tafereeltje als het oplaten van zulk een vlie ger een geschikt onderwerp zijn, bij kinderfeesten, waaronder toch zeker ook vlieger-wedstrijden kunnen gerekend worden, kan de politiek best gemist worden, nog daargelaten, dat het weinig edel schijnt om zijne vreugde over eene behaalde politieke overwinning te toonen door den betrokken persoon aan den spotlust van het publiek prijs te geven. Vermoedelijk zal de knaap, die met dezen vlieger in het strijdperk trad, nog wel geene uiting gegeven hebben aan zijn eigen politieke gevoelensals hij daartoe eenmaal geroepen wordt, hopen wij, dat hij dit op waardiger wijze zal doen, dan hij nu die van anderen vertolkte. Ierseke. Men vermoedde dat door de veroordeelden I. K. en J. V. deze week pogingen werden aangeweDd om naar het buitenland te gaan, daar zij gedurende eenige dagen afwezig geweest zijn zonder dat men wist waarheen. Zij zijn echter teruggekeerd en Zater dagmorgen gearresteerd en naar de gevangenis over gebracht om hunne straf te ondergaan. Iets vreemds deed zich dezer dagen bij een landbouwer te Groede voor. Hij vond nl. eenen doo- den haas, die door een hond was gebeten. Bij ope ning van het dier bleek het, dat zij op het punt had gestaan, moeder te worden van vier jongen. De klei nen waren in leven en men bracht ze tot eene ko nijnenmoeder, die de aangenomen zuigelingen met moederlijke zorg verpleegt, zoodat de beestjes, nu reeds eene week oud, voortdurend in den besten wel stand verkeeren. Yllssingen. De van Antwerpen naar zee bestemde Belgische vischsloep «Adolf" verzeilde in den nacht van Zaterdag op Zondag, bij weinig wind en een zwaar ebgetij, zooals de zeelui dat noemen top 't lager", d. w. z. te dicht onder den wal om nog door den wind te kunnen draaien. Het gevolg daarvan was, dat het vaartuig tusschen de hoofden (zeeweringen) vlak tegen den Noordzee- boulevard aan den grond liep en aldaar moest blijven zitten tot Zondagmiddag, toen zij bij hoog water zonder schade vlot kwam en de reis naar zee kon voortzetten. Yllssingen. Zaterdagochtend werd door den gemeen te-keurmeester van het geslacht alhier afgekeurd en daarna onder politie-toezicht in zee fgeworpenj ruim 23 kilogram versch rundvleesch, dat door een te Middelburg gevestigden slager per stoombarge van daar was ingevoerd. Vlissingen. Heerlijk zomerweer lokte Zondag weder tal van ingezetenen en bezoekers onzer gemeente naar onze schilderachtige duinen en het bekoorlijke zeestrand, waar dan ook van het middaguur tot laat in den avond eene aangename drukte heerschte. Dank zij de goede zorgen van de Kurzaal-vereeni- ging, die op zoo verdienstelijke wijze het publiek voort durend afwisselende ontspanning weet te bereiden, werd des namiddags te twee uren eene matinée ge geven in de kurzaal van het Grand Hotel des Bains door het fanfaren-muziekgezelschap «Concordia" van Saint Josse-ten-Noode (Brussel) en de uit een koor van pl.m. 80 personen bestaande mannen-zangvereeni- ging »Les Artisans Lyriques" van Laeken, welke beide gezelschappen per stoomboot «Washington" van Ant werpen waren gearriveerd. Deze matinée werd door een talrijk publiek bijge woond. Evenzoo het concert van de «Hongaarsche Kapel", dat des avonds in de kurzaal werd gegeven. Deze kapel, wier eigenaardig maar verrukkelijk spel voortdurend veel hoorders trekt, was aanvankelijk voor acht dagen geëngageerd en zou Zondagavond zich voor het laatst doen hooren. Aangemoedigd door de goede «recette" heeft echter de kurzaal-vereeniglng haar voor nog een drietal da gen besproken, zoodat zij nog tot en met a. s. Woens dagavond uitvoeringen zal geven. Yoor heden (Maandag) avond zijn de Middelburg- sche weezen uitgenoodigd het concert te komen bij wonen. De heer G. Alberts Lzn. verschaft hun vrij vervoer, van Middelburg en terug met eene zijner stoombarges. Dinsdagavond is er gala-concert, gevolgd door bal (de kurzaal zal voor die gelegenheid feestelijk gede coreerd worden), terwijl Woensdagavond de Hongaren hun afscheidsconcert zullen geven, welk concert dan weder tegen den gewonen entrée-prijs van slechts 0,25 toegankelijk wordt gesteld. Na het vertrek van de «Hongaarsche Kapel" zullen weder gedurende acht dagen uitvoeringen worden ge geven door een ander, reeds daarvoor geëngageerd gezelschap. Wat nog nimmer in Nederland het geval was, geschiedde Zaterdag te Amsterdam De luchtreiziger L'Hoste met de «Eclaireur", en de heer Mangot zijn compagnon, vergezeld van den luitenant ter zee De Bruijne met een anderen ballon ste gen uit den Parktuin aldaar tegelijk op. In den tuin waren de nieuwsgierigen bij duizenden en daar buiten bij tienduizenden te tellen. De ballons dreven prachtig in de richting van de Overijselsche kust. Het was een fraai schouwspel. Naar aanleiding dezer luchtvaart zij herinnerd, dat het in April II. juist 100 jaren geleden was, dat in Amsterdam de eerste ballon, waarschijnlijk met heete lucht gevuld, opsteeg. Te Tessel heeft het verongelukken der blazerschuit T. X. 84 velen in rouw gedompeld. De beide opvarenden zijn daarbij zeer stellig omgekomen. Een der opvarenden laat eene weduwe met 5 kinderen, de andere eene vrouw met 3 kinderen na. Het ongeluk moet naar de meening der visschers vóór of bij het Marsdiep hebben plaats gehad. Verschillende voorwerpen, tot het vaartuig behoord hebbende, zijn reeds gevonden. Dezer dagen deed in de couranten het gerucht de ronde, dat Jeanne Lorette ann een kwijnende ziekte leed. Dit is daarop weder tegengesproken, en terecht Uit zeer vertrouwbare bronnen weet men nu te melden dat zij zich zeer wel bevind en volkomen naar haar genoegen haar «hotel" schijnt te bewonen. Er is dan ook wel voor gezelschap gezorgd. Het venster van haar kamer, dat op de binnenplaats uitziet, is versierd met talrijke bloempotjes (bloemen er in natuurlijk). Daartusschen bevindt zich een glazen stopflesch, waarin een tamme muis dartelt. Verder heeft zij nog een jongen hond en somtijds krijgt zij bezoek van een klein kind, dat haar zeker wat op moet vroolijken. Ons dunkt, zoo is het verblijf dan nogal uit te houden. Natuurlijk zijn er tallooze illustraties bijgekomen. De een weet te vertellen, dat zij eene pianino heeft, een ander weder, dat zij somtijds des avonds langs de singels mag wandelen (sic), een derde dat zij dikwijls bezoek krijgt van allerlei heeren. Maar dit kunnen wij be paald tegenspreken, als het nog noodig is. (It. N) De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het tweede kwartaal van dit jaar, behalve veel levensmiddelen en duizenden kleedingstukken, de aanzienlijke som van 19,391.40%. Een landbouwer uit de omstreken van Weert beploegde zijn akker met een werkos, die de gewoonte had zich eensklaps voor den ploeg neer te leggen. Wat men ook deed, werken wilde hij dan niet meer. Zijn meester verzon een middel om hem deze slechte gewoonte af te leeren, en toen de os zich op zekeren dag weer op den grond wierp, dolf de boer den kop van het beest onder een hoop aarde en ging naar huis koffiedrinken. Toen de landman na korten tijd terug kwam, vond hij tot zijn groote teleurstelling het dier gestikt. De aangewende straf om den os zijn koppig heid af te leeren had dus niet gebaat. De stijfkop wilde liever stikken en sterven dan zich onderwerpen. Men Roerb Te Scheveningen is een aanvang gemaakt met het omverhalen van de muren van het Kurhaus. Het onderzoek van de experts van de «Union Beige" is nog niet- afgeloopenop verlangen van die deskundigen moet het slechten van die muren reeds nu plaats vinden, teneinde zonder gevaar het onderzoek ta kunnen voortzetten. Door werklieden zijn hier en daar in de puinhoopen eenige gesmolten zilveren geld stukken gevonden. Bij den brand verloren de leden van het philhar- monisch orkest ongeveer 60 instrumenten. Vele dezer instrumenten kostten 500, 600 mark of meer; het geheele verlies bedraagt circa 15,000 mark. Van de muziek, ter waarde van circa 30,000 mark, werd niets gered. O. a. verbrandden vele manuscripten en de Tannhauser-partituur, een geschenk van Wagner aan Albert Niemann met eene opdracht van Wagner zelf, die Niemann aan Mannstadt had geleend. In strumenten en muziek waren voor een deel der waarde slechts verzekerd. Het programma voor 1 Sept. den dag van den brand vermeldde als eerste stukMeyer-Olbershausen's Festklange. Door eene zonderlinge vergissing had de drukker daarvan Feuer- klange gemaakt. Bij het Bestuur der Philharmonische kapel te Ber lijn is volgens de N. R. Ct. uit Nederland ontvangen een bedrag van 1500, als eerste toezending uit eene inzameling ten behoeve der leden, die het meest heb ben te lijden tengevolge van den brand te Scheveningen. Nog steeds werkt men met kracht op de «Lutine". Al bestaat de geheele vondst nog maar uit ongeveer 2800 Sp. matten en 71 goudst., toch laat men den moed niet zakken. De duiker meent een ontdekking gedaan te hebben, die, naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden, en thans juist op de plaats te zijn, die, naar de gegevens, de schatten moet bevatten. De Spaansche matten zijn volgens den heer J. De Waal, geldwisselaar te Rotterdam, zilverstukken uit de vorige eeuw. Vóór 1772 bedroeg het gehalte "7.000, na dat jaar 907iow. De waarde dezer munten bedraagt 1,92"3J. Zekere Van der Haak te A., streek bij het Com- pasveen, pootte vóór twee jaar een aardappel (jam), welke eene opbrengst van 195 stuks gaf, terwijl die aardappelen, het volgende jaar, wederom met zorg gepoot met groote tusschenruimten (op breede rijen), eene hoeveelheid van 2% mud opleverden. Donderdagavond had op het kruispunt aan de Laan van Meerdervoort te 's-Hage eene geweldige botsing plaats tusscben eene losse locomotief, komende van 's-Hage en bestemd om een met visch beladen goederentrein van Scheveningen te halen, en een per sonentrein, komende van Scheveningen. De losse machine drong dwars door het eerste rijtuig van den personen trein, welke wagen daardoor tegen den grond geworpen werd. De machinist van de enkele locomotief brak daarbij een arm en moest per brancard naar het zieken huis worden gebracht. De passagiers zijn allen met den schrik vrijgekomen. Na een streng onderzoek, door den commissaris van politie te Scheveningen ingesteld, is overtuigend ge bleken dat de oorzaak van het ongeluk is te wijten aan de onachtzaamheid van een der beambten. De ambitie van onze miliciens om naar Indië te gaan schijnt niet groot te zijn. Van de gunstige be paling toch, om slechts voor den tijd van twee jaren in het Indische leger gedetacheerd te worden onder het genot van een gratificatie van 200, maakten gedurende de maand Augustus slechts vier gebruik. Drie van hen waren milicien-grootverlofgangers, terwijl de vierde als milicien onder de wapens was. Men zegt dat de milicien-grootverlofgangers wegblijven, omdat voor hen geen aanbrengpremie van 10 wordt uit betaald. Vijf mannelijke verpleegden zijn ontvlucht nit de bedelaarsgestichten Veenhuizen en Ommerschans.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2