1886. N°. 108. Dinsdag 14 September. 73ste jaargang Geldleeoingen van 1865,1866 en 1869 GELDLEENING GOtiSCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door den Raad der gemeente GOES is besloten al de obligatien in de met 1 Januari 1887 af te lossen, kunnende zij daartoe op 2 Januari of na dien <lag ten kantore van den ge meenteontvanger worden aangeboden, terwijl na 1 Januari 1887 geene intrest meer zal worden betaaald. Goes, den 11 September 1886. Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Ten laste van de gemeente GoeB (provincie Zeeland) zal worden aangegaan eene van HONDERD EN VIJF DUIZEND GULDEN tegen eene rente van vier percent 's jaars in aandeelen van DUIZEND GULDEN, volgens het daarvoor vastgestelde plan, dat ter Secretarie der gemeente op franco aan vrage gratis verkrijgbaar is. De inschrijving is opengesteld ter Secretarie van de gemeente Goes, alwaar eene geslotene bus aanwezig zal zijn tot ontvangst der gezegelde biljetten, van WOENSDAG DEN ZESDEN OCTOBER tot en met VRIJDAG DEN ACHTSTEN OCTOBER aanstaande, tusschen des voormiddags negen en des namiddags twee uren. De opening der bus zal in het openbaar ten Raad- huize plaatshebben op ZATERDAG DEN NEGENDEN OCTOBER 1886, des namiddags te een uur. Goes, den 3 September 1886. Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 September 1886. De gewone vergadering van de S t a - ten-Generaal zal op Maandag 20 September a. s., des namiddags te éen uren, in eene vereenigde zitting der beide Kamers worden geopend door een Commissie van 'sKoningswege, waartoe worden benoemd de Ministers, Hoofden van Ministe- riëele Departementen. Na afloop dezer plechtigheid zal de Tweede Kamer te 3 uren des namiddags bijeenkomen. In het bericht omtrent het examen voor sur numerair bij de poster ij en, (zie ons vorig nommer) is een drukfout ingeslopen. Dit examen vangt niet op 10 October aan, maar ep 18 October. Krninlngen. In de raadsvergadering van Vrijdag avond is het nieuwbenoemde raadslid J. Wondergem beëedigd en geïnstalleerd, en daarna tot wethouder benoemd de heer P. J. Visser Pz. te Hansweerd. Kapelle. Bij den schapenhouder B. De Jager alhier is de besmettelijke ziekte schapenpokken onder zijne kudde uitgebroken. Van de 113 stuks zijn 16 aange tast, waarvan reeds 4 zijn gestorven. Door den veearts K. J. Van de Wal is hiervan aangifte gedaan, waarop de districts-veearts Zondagnamiddag hier gekomen is en de ziekte heeft geconstateerd. Verder zijn de bij de wet voorgeschreven maatregelen in toepassing ge bracht. lerseke. Uit goede bron verneemt men dat door de familie Belpaire te Antwerpen, die hier een belang rijk grondbezit heeft, toezegging van schenking van de benoodigde gronden gedaan is voor een Roomsch- Katholieke kerk en pastorie in den Bu- renpolder alhier. lerseke. De vergadering van genoodigden tot het bespreken van een in de kermisweek te houden zeil wedstrijd op de Schelde werd Zaterdagmiddag 1 uur gehouden. Het aantal opgekomenen was zeer bevre digend. De heer G. Schipper fungeerde als voorzitter, en wees er op, de vergadering openende, dat het de eerste maal zou zijn, dat hier iets dergelijks plaats had, en dat het voorloopig comité op de gedachte van een zeilwedstrijd te organiseeren gekomen was, om aan lerseke een soort van practisch genoegen te verschaffen. Maar om daartoe te geraken, was belangstelling noodig, die blijken moest uit geldelijke bijdragen. Deze bleek niet gering, o. a. had hij zoo even een telegram ont vangen van iemand die voor 15 inschreef. De heer Van der Sluijs rekende, dat er 300 noodig zou zijn. De heer Van Reuterghem vroeg hoe de wedstrijd zou ingericht worden. Alvorens deze vraag te beantwoorden, wilde de heer Van der Sluijs in beginsel uitgemaakt zien, of de zeil wedstrijd zou plaats hebben, een inteekeningslijst onder de aanwezigen doen circuleeren en daarna eene rege lingscommissie benoemen, die de vraag van den heer Van Renterghem zou beantwoorden. De lijst werd daarop rondgezonden en op de des betreffende vraag van den voorzitter verklaarde nie mand zich tegen den wedstrijd. Daarna legde het voorloopig comité zijn mandaat neer. De heer De Jonge stelde voor de vijf heeren bij acclamatie definitief te benoemen. Hieraan voldeed de j vergadering en bedoelde heeren namen deze benoeming tot regelingscommissie aan. De voorzitter zeide, dat voorloopig 4 categorieën van vaartuigen zijn voorgesteld, nl. Ie hoogaarzen boven de 8 ton, 2e aken boven de 8 ton, 3e hoog aarzen en aken beneden 8 ton, 4e jachten. De heer J. Schipper vroeg of de wedstrijd enkel voor Iersekenaars zal uitgeschreven worden, waarop de voorzitter toestemmend antwoordde behalve voor jachten. De heer De Jonge vroeg naar de reden dier uitzon dering, welke bij den heer J. Sinke bestrijding vond de heer Kakebeeke wees er daarom op dat er te lerseke slechts een 4tal jachten thuis behooren, en dat hij daarom die uit de naaste omstreken (o. a. zijn er te Tolen) wilde laten deelnemen, maar de prijzen daarvoor uit eigen inleg bestrijden. De heer J. Sinke wilde den wedstrijd op de Ierseksche bank doen plaats hebben om verstrooiing van de toe schouwers te voorkomen. De heer Kakebeeke vond daarin eenig bezwaar en merkte op, dat de punten van afvaart en aankomst voor het publiek, dat zeker groot zal wezen, de hoofd punten zijn. De heer Sinke bleef bij zijn wensch en vroeg naar den datum van het feest, waarop de heer Kakebeeke antwoordde, dat daarvoor geen betere dag kan gevonden worden dan Maandag 4 October, hoewel het tij dan wat vroeg valtmaar uithoofde van de kermis behoeft dan niemand te verletten. Overigens wilde hij gaarne hooren naar een beter plan. Er werd besloten het plan aan de regelings-commissie over te laten. De Voorzitter meende dat die commissie uit te weinig leden bestaat, wat door den heer Van der Sluijs werd beaamd, die er minstens 4 leden aan wilde toevoegen. Op de vraag of die benoeming door de vergadering of door de commissie zal geschieden, werd bij hoofde lijke stemming tot bet laatste besloten. De heer Schipper vroeg, of ook grootere vaartuigen, zooals tjalken, die hier toch ook vertegenwoordigd zijn, mogen meedoen. De Voorzitter antwoordde toestemmend en deelde mede, dat de prijzen voorloopig vastgesteld zijn voor hoogaarzen boven 8 ton 25, 15 en 10, voor aken boven 8 ton idem, voor hoogaarzen beneden 8 ton 10, 5 en 2,50, welke prijzen evenwel ver hoogd zullen worden als de beschikbare gelden het toelaten. Voor jachten worden de prijzen uit de in lagen bestreden. Ieder grooter vaartuig, dat zich laat inschrijven, legt 5 in, ieder kleiner 1bij werke lijke deelneming behoeft de inleg evenwel niet betaald te worden. Alles wat verder door de commissie be sloten wordt, zal bij gedrukte biljetten worden bekend gemaakt. De heer Müller stelde voor den burgemeester, den heer Koeleman, bij acclamatie tot eere-voorzitter der commissie te benoemen. Dit geschiedde, nadat de heer Van der Sluijs gevraagd had of iemand hoofdelijke stemming verlangde. De heer Sauer verklaarde niet te begrijpen, waar voor een eere-voorz. noodig is en meende dat de be langstelling van den burgemeester niet heel groot is, daar hij niet eens ter vergadering verschenen was. De heer Kakebeeke deelde evenwel mede, dat den burgemeester opzettelijk geene uitnoodiging gezonden is, omdat vooruit het plan bestaan heeft diens be noeming tot eere-voorz. voor te stellen en spreker meende, dat het minder ki»sch was, dit in zijne tegenwoordigheid te doen. De schuld van zijne af wezigheid ligt dus niet aan hem, maar aan spreker. De heer Sauer verklaarde dan gaarne zijne woorden in te trekken. Daarna noodigde de commissie eenige heeren uit als leden tot haar toe te treden. Verscbeidenen be dankten omdat zij zelf wilden deelnemen aan den wedstrijd. De heer P. A. De Jonge Az. nam de be noeming aan. De heer I. Hage bedankte, tenzij hem diensten konden worden opgedragen, die hij op de stoomboot zijner maatschappij kan vervullen, daar hij dien dag bepaald bij zijne lieden op de boot moet zijn. De commissie zal trachten buiten de vergadering nog een paar leden te vinden. Uit de inmiddels bij den voorzitter teruggekomen lijst bleek, dat voor ongeveer 250 was ingeschreven, terwijl de heer J. Sinke nog namens zijn patroon den heer Meulemeester mededeelde, dat deze gaarne van zijne belangstelling door eene bijdrage wil doen blijken. Hierna werd de vergadering gesloten. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan de heeren, die door hun initiatief eene poging hebben willen doen om de schippers van lerseke een dag van genoegen en wedijver te bezorgen, en we twijfelen niet of de commissie zal al het mogelijke doen om aan het feest luister bij te zetten. De wedstrijd zal zeker de aandacht trekken, daar zulke vermaken in Zeeland hoogst zeldzaam zijn, zoo dat de toevloed van toeschouwers waarschijnlijk groot zijn zal. Moge het weer gunstig medewerken. De regelingscommissie heeft uit haar midden den heer Schipper benoemd tot voorzitter, den heer Müller tot penningmeester en den heer De Jonge tot secre taris. De bijdragen mogen nu reeds op f 350 geschat worden. De uitreiking der prijzen zal denkelijk plaats hebben in de bovenzaal van het hotel Van der Houwen. De werkzaamheden tot het leggen van eene tweede spoorbaan van Bergen-op-Zoom naar Krabbendijke hebben, onder leiding van den ingenieur Van Hoorn, een aanvang genomen en worden met kracht voortgezet. De lichting van 1885 bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom is Vrijdag in het genot van groot verlof gesteld, terwijl de lichting 1883 op 14 dezer naar hunne haardsteden terugkeeren. Men schrijft ons uit Schouwen: 't Is kermis te Zieriksee. Op Vrijdagavond en Zater dagmorgen van de vorige week was dit voor hem, die eenigszins met de gebruiken van den omtrek be kend is, van het westen van Schouwen tot het oosten van Duiveland te ruiken. Kom dan op welk dorp ge wilt, ge moet met uw reukorgaan door een dikken oliedamp boren, zoodat ge verademt, als de laatste huizen achter den rug zijn. Want tot in de nederigste stulp wordt het jaarfeest van de geliefkoosde gast gevierd met het bakken van oliekoeken. Er ligt iets eigenaardigs in dit bewaren en koesteren van oud- vaderlijke zeden. Wie slechts eenigen zin heeft voor traditioneele rechten moet het gevoelen, dat hetgeen kermis in de stad zon zijn geweest, als de schotel met glimmende bollen op den disch had ontbroken. Het bestuur der visscherij op de Zeeuwsche stroomen heeft vrijheid gegeven tot het bevisschen van eenige banken op de Westerschelde. Alzoo zijn daar honderden schuitjes bezig om mosselzaad machtig te worden, hetwelk meestal verkocht en vooral in de Zandkreek op perceelen wordt uitgezaaid. De vangst is zeer ruimvandaar dat er niet meer besomd kan worden dan O.fJb per ton. CNR. Ct.) Groede. Bij herstemming tusschen de heeren J. Risseenw en H. G. Hammacher, is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen dhr. J. R i s s e e u w. Door den gemeenteraad van Oostburg is de voormalige R. K. kerk aldaar aangekocht, om deze interichten tot eene overdekte graanbeurs. Tot nu toe was men niet in het bezit van een afzonder lijk gebouw en werd de beurs op het marktplein ge houden. Wegens het overlijden van den nestor der Tweede Kamer mr. S. Wybenga is thans onder de afgevaar digden mr. P. Blussé van Oud-Alblas, zitting hebbende voor het district Deventer, het oudste lid in jaren en als zoodanig aangewezen tot de vervulling van het voorzitterschap, zoolang er nog geen president benoemd is. Tengevolge van het overlijden van mr. S. Wy benga zal eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Sneek Dinsdag 5 October e. k., en her stemming, is die noodig, Dinsdag 19 October. Naar wij vernemen heeft zich in Nederland eene commissie gevormd tot het ontvangen van giften ten behoeve der zwaar geteisterde slacht offers van den grooten brand, die den 20n Augustus 11. het dorp Beaufort in Luxemburg bijna geheel heeft vernield. Negentig huizen met schuren en stallen zijn in de ascb gelegd, terwijl 350 personen alles hebben verloren. De schade wordt op 300,000 francs geschat. Het lid der commissie voor Zeeland is de heer I. W. De Raad te Middelburg. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 September jl. de Celubra-werken ten behoeve van de doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. Van Hattum Co. waren aangenomen, ter voortzetting overgedragen aan deFransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam zijnde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aan vaarden. De commissie, belast met het examineeren van hen die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der na tuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen, zal zitting houden op Maandag 20 September eerstkomende en volgende dagen te Amsterdam. Het bericht, dat prof. Pekelharing, te Utrecht, naar Indië gaat, om een onderzoek in te stellen omtrent de beri-beri, kan wel waar worden, maar is nog niet juist. Er wordt over zijn uitzending onderhandeld en men hoopt, dat die tot het gewenschte gevolg zullen leiden, maar zij zijn nog niet afgeloopen, en de vereischte overeenstemming tusschen de ver schillende betrokken personen is nog niet verkregen. Dagbl Naar wij vernemen, zal de regeering voor het volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 buiten gewone opcenten op het personeel voor stellen. In de begrootingen zijn verschillende bezuini gingen aangebracht, doch de begrooting van marine is wederom hooger dan verleden jaar. (Fad.) Naar aanleiding van het verzoek, gedaan door de Commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp van wet, strekkende tot het in overweging nemen van een voorstel van ver andering in de additioneele artikelen der Grondwet, dat de voorstellen der regeering door eenige statistieke gegevens zouden worden toegelicht, worden de gemeente besturen op last van den Minister van binnenlandsche zaken uitgenoodigd, opgaven te verstrekken van het aantal der tot een bedrag van ten minste twaalf gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) aangeslage- n«n in de grondbelasting in iedere gemeente. Naar het H. Dagbl. verneemt, is door den Raad van State een zeer gewichtig advies gear resteerd over het regeeringsontwerp tot voorziening in den toestand van de suikerindustrie in Oost-Indië. Dit bericht zon zeer in belangrijkheid winjen, in dien het gearresteerde advies zelf er was bijgevoegd. Nu komen we er niet heel veel door te weten, zegt de Arnh. Ct. Om de haven- en gluiswerken te IJ m u i d e n meer aan de eischen der groote scheep vaart op het Noordzee-kanaal te doen beantwoorden, heeft de regeering aan de Staten-Generaal onteigening aangevraagd van eigendommen in Velsen, noodig voor den bouw eener schutsluis ten Noordoosten van de Noordzeesluizen, met verbindingskanalen met de Noord zee en de buitenkanalen, en voor den aanleg eener visschershaven bezuiden het buitenkanaal, met eenen steiger voor de lossing van visch, en terrein voor spoorwegverbinding. De kosten worden geraamd op 4,247,000 maximum. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft zich vereenigd met een nader voorstel vanB. en W., krachtens hetwelk aan ieder verboden is op den openbaren weg nieuwsbladen enz. te venten, of om niet te geven, wanneer hun daartoe door den burge meester het recht is ontzegd. Dat recht kan alleen ontzegd worden aan hen, wiens venten of verspreiden aanleiding heeft gegeven tot stremming van het verkeer of tot verstoring der openbare orde. Naar men uit goede bron verneemt, heeft het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw met algemeene stemmen besloten, Bolsward te bestemmen als plaats van vestiging der zuivel- school, als de gelden, voor de oprichting vereischt, worden gevonden. (D.) Niet twee, maar vier telegrafisten worden door de Transvaalsclie Republiek verlangd, op een salaris van 200, met bepaling dat de kosten van overkomst voor rekening der uit te zenden tele grafisten komen. Deze ambtenaren worden verlangd voor de bediening van eene nieuwe lijn naar de Goud velden, waarvan de exploitatie steeds grootere afme tingen aanneemt. Omtrent het opbrengen van het Hollandsche drankschip »Kenan", gezagvoerder Charles Conrad, door een Britsch douanenschip, meldt men het vol gende aan de Haart. Ct.: »De Beaver" was reeds sedert 6 weken op een kruistocht, wegens het groot aantal Hollandsche drankschepen. Zaterdag werd de jol nKenan", hij Huntcliffe Fort op de kust van Yorks hire gezien. Dadelijk werd er jacht op gemaakt, maar de Kenan", ofschoon daartoe aangezocht, weigerde hij te leggen, zoodat men van de Beaver" herhaal delijk moest vuren en eerst na een geregelde jacht partij er in slaagde de jol te overmeesteren. Aan boord van de jol was een groote hoeveelheid geestrijke dran ken, sigaren en tabak. De bemanning, bestaande uit Leonard Hoogendijk, stuurman, Jan Bijland en Cor nelius De Groote, matrozen en Pieter Van Peth, kok, is thans, evenals de gezagvoerder, in de gevangenis te Hartlepool. Het misdrijf bestaat in overtreding der wet op de invoerrechten, welke het brengen van tabak en spiri tualiën in andere dan voorgeschreven verpakking in Britsche territoriale wateren binnen zekeren afstand der Britsche kusten verbiedt".,

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1