1886. N°. 107. Zaterdag 11 September. 73ste jaargang. Het driemanschap van Europa. -Gjp'OtseïKfeCï»»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewene advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL De groote feiten, waarvan de wereldgeschiedenis gewaagt, hebben, voor zoover zij betrekking hebben op de plaats, welke iedere staat van Europa in de rij der mogendheden in den loop der tijden heeft in genomen, steeds eene uitbreiding van macht aan de eene zijde, eene inkrimping aan de andere ten gevolge gehad. De republiek der Vereenigde Nederlandsche gewesten, eenmaal een staat waarmede in ons wereld deel en daarbuiten rekening moest worden gehouden, is te niet gegaan en heeft plaats gemaakt voor het Koninkrijk der Nederlanden, welks oordeel bij de groote politieke vraagstukken niet wordt gehoord. Het mach tige Frankrijk der 17de eeuw en de stichting van Napoleon I hebben veel van hun aanzien verloren, niet het minst door het thans zoo krachtige Duitseh- land, dat toch slechts zijn oorsprong heeft gevonden in het kleine keurvorstendom Brandenburg. Het een maal zoo trotsche Spanje is uit de rij der groote mogendheden weggevaagd en heeft plaats gemaakt voor Italië, vroeger eene verzameling van tal van kleine staatjes. Rusland, langen tijd door zijn stilstand op het gebied der beschaving voor Europa en zijne geschiedenis van weinig belang, is thans de grootste der mogendheden en de voortdurende schrik van Tur kije en niet minder van het Britsche rijk, dat, door zijne natuurlijke grenzen van uitbreiding in Europa verstoken, steeds op uitbreiding daarbuiten bedacht is geweest. Het kan niet anders of bij de ongelijke verdeeling van ons werelddeel over een groot aantal staten en bij het ongelijke gewicht, dat deze bij de behandeling der Europeesche belangen in de schaal leggen, moeten de groote mogendheden nagenoeg geheel het lot der overige rijken in banden hebbenen zoolang bij de behartiging dier belangen onpartijdigheid, billijkheid en vooral gemeen overleg voorzitten, zal niet alleen geen enkel der kleinere rijken zich daartegen verzetten, maar zij vinden dan zelfs in die samenwerking een zekeren waarborg voor hunne onschendbaarheid. Maar waar het gemeen overleg ophoudt, waar tractaten wor den geschonden en de eene mogendheid ingrijpt in de rechten van allen, daar loopt de zelfstandigheid der kleinere staten ernstig gevaar. Feitelijk is dit thans de toestand in Europa. Sedert de jaarlijksche samenkomsten der drie keizers en van hunne eerste ministers worden de Europeesche aan gelegenheden beheerscht door den wil van Rusland, Duitschland en Oostenrijk. Wel worden bij conferentiën en congressen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië gehoord, maar hun invloed schijnt weinig grooter dan die van den Sultan van Turkije. Zeer zeker ligt voor een groot deel de schuld daarvan bij de regeeringen dier landen zelf. Zij hebben hetzij door de vele beslommeringen hunner binnenlandsche politiek, hetzij door andere oorzaken niet die kracht naar buiten getoond, die noodig is om te maken, dat Europa het oog vragend naar hen richt. Maar dit neemt niet weg, dat, waar tractaten worden gesloten en bezegeld door alle groote mogendheden, de hand having daarvan ook door hen allen moet worden nagekomen. Intusschen willen wij gaarne aannemen, dat het keizerlijke driemanschap in allen deele berekend is voor de taak om den Europeeschen vrede te bewaren en het heeft ongetwijfeld steeds een goeden dunk gegeven van de behartiging dei Europeesche belangen, wanneer het werkelijk waarheid bleek, zooals na iedere samenkomst der drie potentaten werd verklaard, dat de vrede in ons werelddeel volkomen was verzekerd. Een treurigen indruk heeft het daarom teweeggebracht, dat de dappere vorst van Bulgarije in de laatste we ken zoo de speelbal is geweest van de Russische politiek en dat zonder eenig protest der andere mo gendheden. Het is volkomen waar, wat de Duitsche officieuse bladen herhaaldelijk hebben verzekerd, dat Duitschland's belangen bij hetgeen in Bulgarije is geschied niet zijn betrokken. Maar wanneer men zich zelf opwerpt als beschermer van den Europeeschen vrede, dan heeft men de gebeurtenissen in andere rijken niet slechts te toetsen aan den invloed, dien ze op de eigen belangen hebben, maar heeft men ook te waken tegen onttroning van vorsten en zorg te dragen voor de bescherming der kleinere staten en in die taak zijn Duitschland en Oostenrijk te kort geschoten. Heeft werkelijk de toenmalige vorst van Bulgarije in de Oostersche quaestie gehandeld in strijd met de voor waarden, waarop hij tot den troon werd geroepen, dan had de conferentie, die daarvan het gevolg is ge weest, hem dit kunnen doen verstaan en hem des noods kunnen dwingen of tot abdiqueeren óf tot her roeping zijner daden; hij was nu eenmaal vorst bij de gratie der mogendheden. Maar nu dit niet is geschied en die conferentie zonder groot resultaat is uiteengegaan, werpt het een eigenaardig, maar tevens treurig licht op de wijze, waarop in Europa de vrede wordt gehandhaafd, dat de vorst van Bulgarije zonder zelfs eenig protest der andere mogendheden door éen hunner gedwongen wordt zijne kroon neder te leggen. Het spreekt wel van zelf, dat, waar er hier sprake is van de kleinere staten, in hoofdzaak die in het Oosten van Europa zijn bedoeld en dat allerminst vrees voor de onafhankelijkheid van Nederland bestaat. Hoe be geerlijker de buit, hoe eerder hij tot naijver opwekt en wij achten ons vaderland begeerlijk genoeg om oorzaak te zijn, dat, wanneer een der grootere mogend heden er de hand werkelijk naar wilde uitstrekken, de overige dit zouden beletten. Eerst wanneer ons geliefd prinsesje de teugels van het bewind zal hebben aanvaard en zich pretendenten naar de hand van Neer- land's Koningin zullen opdoen, zal er van wering van vreemden invloed in ons vaderland sprake kunnen zijn. Doch vóór dien tijd kunnen de geschiedenis heeft het meermalen bewezen gansch andere verhoudin gen in Europa in het leven zijn geroepen; en zelfs wanneer ook dan nog het keizerlijk triumviraat over vrede of oorlog in Europa te beschikken heeft, zal toch nooit een staatsgreep van de inmenging van vreemde machten het gevolg kunnen zijn. Maar juist die gerustheid over onze eigen onafhan kelijkheid maakt dat wij wel een oogenblik tot over de grenzen van ons vaderland het oog kunnen laten weiden om te zien hoe door gestadige uitbreiding der macht van enkele staten de vrede in Europa wordt gehandhaafd zoolang totdat zij onderlingin oorlog zullen geraken. GOES, 10 September 1886. Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht ver zoek om de bijzondere aandacht van belanghebbenden te vestigen op de in dit no. opgenomen advertentie betreffende de zangschool der afdeeling Goes van de Mij. ter bevordering der Toonkunst. Aan die school, verdeeld in drie klassen en bestemd voor leerlingen van acht jaren en daarboven, wordt door den hoogst bekwamen muziek-directeur, den heer Samans, onder wijs gegeven in de theorie der mnziek, het koorgezang en den solozang. Op goede gronden durven wij verzekeren, dat dit oDderwijs in ieder opzicht degelijk mag heeten, ook als grondslag voor verdere muzikale ontwikkeling. Wij hopen daarom dat deze zangschool met den aanvang van den nieuwen cursus weder een groot aantal nieuwe leerlingen moge tellen. De firma Wed. J. C. MasseeJfc Zoon te Goes behaalde op de te Gorinchem gehouden tentoon stelling van de Hol!. Mij. van Landbouw den 2en prijs voor een gecombineerde dorsch- en schoonmaakmachine met sorteerder, ijzeren wielen, stuurboom en waterdicht dekkleed met 6 paardenkrachts vervoerbare horizontale stoommachine, ingericht zooals de Nederlandsche wet dat voorschrijft, op ijzeren wielen, stuurboom voor de paarden, drijfriem en waterdicht dekkleed, beide uit de fabriek van R. Hornsby Sons te Grantham den len prijs voor een verzameling werktuigen voor den akkerbouw, alsploegen, eggen, zaai werktuigen, graanmaaiers enz. en den bestuursprijs voor een wasch- machine met kachel, nieuw model. Voor het examen voor surnumerair bij de posterijen, dat op 10 October a. s. een aanvang zal nemen, hebben zich 61 aspiranten aangemeld. De examen-commissie is op dezelfde wijze saamgesteld als de vorige maal, zoodat dhr. W. J. Van Gorkom alhier daarvan ook weder deel uitmaakt. Ierseke. Het plan om hier in de kermisweek zoo mogelijk een zeilwedstrijd te organiseeren, gaat uit van de heeren C. Van der Sluijs te Kralingen, G. Schipper en E. Muller te Ierseke en T. Aukes en G. H. Kakebeeke te Goes, allen oesterkweekers. Deze heeren hebben verschillende personen tegen Zaterdag 1 nur tot eene bijeenkomst in het café Harthoorn alhier uitgenoodigd, om over de zaak van gedachten te wisselen. Rilland-Bath. Nu de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van verschillende musch- soorten en eenige andere vogels van 26 Juli 1886 tot 31 Maart 1887 zijn opgeheven, is door de land- bouwvereeniging alhier met algemeene stem men een voorstel aangenomen om onderling dat scha delijk goedje zoo veel te verdelgen als mogelijk is. Bovendien is de secretaris der vereeniging gemachtigd om voor iedere doode musch, bij hem bezorgd, een halven cent uit te betalen. Op het adres van den raad der gemeente Rilland-Bath om het aantal vergunningen voor den kleinhandel in sterkedrank één beneden het maximum te stellen, is door den Koning afwijzend beschikt. Ellewoudsdijk. Bij de verkiezing voor 1 lid van den gemeenteraad te Ellewoudsdijk den 8sten dezer zijn uitgebracht 28 stemmen, waarvan een van onwaarde. Johannes Rotte verkreeg 11 stemmen, Andries Post mus mede 11 stemmen, terwijl op Dirk Meulenberg 5 stemmen werden uitgebracht, zoodat er herstemming moet plaatshebben. Van onze landgenooten, die aan den internatio- len schietwedstrijd te Brussel deelnamen, behaalden o. a. een prijs dhr. J. B o o n e te Middelburg met 42 punten, terwijl nog de heeren A. W. Den Doop en J. A. P e e t e r s te Middelburg elk een rozenprijs behaalden. Op de vrije baan (afstand 225 M. maximum 30 punten in 5 schoten) zijn nog prijzen behaald door dhrn. W: Heijboer met 28 en A. W. Den Doop met 24 punten, beiden van Middelburg. Naar de M. Ct. verneemt zal binnen kort wêer een proefblad met prospectus verschijnen van eene nieuwe kaart van Zeeland, die minder voor schoolgebruik is bestemd, maar die voor gemeentebestu ren, polders en particulieren van groot nut zal zijn. Deze kaart zal in kleuren op de schaal van 1 a 50,000 worden gedrukt, zoodanig dat iedere gemeente door eene kleur wordt aangeduid, waardoor, in tegen stelling met alle tot nu toe uitgegeven kaarten, waar de grenzen door lijnen zijn aangeduid, met een oog opslag de omvang van iedere gemeente is te vinden. Verder wordt de kaart geheel in overeenstemming ge bracht met de door Ged. Staten van Zeeland vastgestelde liggers en kaarten van de gemeenten, vervaardigd naar aanleiding van het tegenwoordige reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. Evenmin zullen ontbreken alle sluizen, duikers en bruggen enz., waterleidingen, de oevers en stranden, naar de laatste metingen, zandplaten en banken, mossel en oesterbanken, benevens de oesterputten, de plaats der peilschalen met de gemiddelde hoog- en laagwater- standen naar de uitkomsten van het laatste jaar enz. een en ander wordt in het prospectus meer uitvoerig beschreven. Daar nog geen kaart van Zeeland bestaat, waarop de toestand na 1874 is aangeduid, behoeft het wel geen betoog dat zulk een uitgave voorziet in eene werke lijke behoefte en zij zal zoowel voor iedere gemeente en polderbestuur en voor allen die tot onze provincie in eenige betrekking staan eene onmisbare vraagbaak zijn. De kaart wordt naar officiëele gegevens bewerkt door den heer J. Holm, ambtenaar bij den provincialen waterstaat in Zeeland. Het blad, dat men der redactie heeft laten zien, getuigde van de zorgvuldigheid en netheid, waarmee de bewerker zijn taak vervult en die boven haren lof zijn verheven. De uitgave zal worden bezorgd door den heer A. W. den Doop te Middelburg, die de kaart ook op steen brengt. Kortgene. Alhier heeft dezer dagen zich een geval van dolheid voorgedaan bij eene kat, die onmiddellijk is afgemaakt en daarna door den districts-veearts on derzocht, die gemelde ziekte constateerde, waarop door den burgemeester een bevelschrift is afgekondigd, dat gedurende vier maanden alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden, en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moe ten voorzien zijn van een muilkorf, volgens een bij de wet vastgesteld model. Een tweede kat, bij wie ook verschijnselen voorkwamen, is, na afgemaakt te zijn, opgezonden ter onderzoek aan den directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Gisteren overleed plotseling, tengevolge eener be roerte, het oudste lid der Tweede Kamer mr. S. W y- beDga, sedert 1855 afgevaardigde voor het hoofd kiesdistrict Sneek. Zijn dood zal zeker algemeen met diep leedwezen worden vernomen. Woensdag werd te Wageningen het lOjarig be staan der Rijkslandbouwschool feestelijk her dacht. De stad was door de inwoners op verschillende punten door eerebogen versierd, terwijl alom de Neder landsche driekleur wapperde. Ook de Waldeck-Pyr- montsche en Oranjekleuren tooiden het schoolgebouw. Inwendig was dit keurig versierd met vlaggen, groen en landbouwattributen, waartusschen schilden met toe passelijke inscripties en met de namen van hen. die tot het het ontstaan en den bloei der inrichting hebben bijgedragen, 's Middags had een feestmaaltijd plaats, waaibij menig hartelijke dronk werd ingesteld, o. a. op Z. M. den Koning en het vorstelijk huis. 's Avonds had de ontvangst plaats der oude leerlingen, die aan de inrichting een prachtig vaandel vereerden, waaraan namens de sociëteit van de landbouw-leerlingen nog eene gouden medaille werd gehecht. Gisteren werd het feest voortgezet met het houden van volksfeesten en van een historischen optocht, waarbij eenige belangrijke feiten en personen uit de geschiedenis van den landbouw worden voorgetseld. Naar men verneemt, zou aan prof. dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Utreeldqche hoogeschool, vanwege de regeering opgedragen zijn, een speciaal onderzoek in te stellen naar de berri-berri-ziekte, en zou hij met dat doel in de helft van de volgende maand naar Indië ver trekken. In de zaak van het lid van den raad van Lit M. Reis is thans door den Koning beslist. Wij brengen in herinnering, dat de feiten neerkwamen op het volgendeBij de periodieke aftreding van drie leden van den gemeenteraad in 1881 werden o. a. gekozen bij de eerste stemming J. P. F. A. Van Roosmalen, en bij de herstemming M. Reis. Deze twee personen bestonden elkander in den tweeden graad van zwager schap en konden alzoo niet beiden tegelijk zitting nemen in den gemeenteraad. Van Roosmalen was de oudste in jarenhij zond zijne geloofsbrieven in en werd toegelaten. Reis zond zijne geloofsbrieven niet in, zelfs niet toen in Maart 1884 de vrouw, die de zwager schap veroorzaakte, overleed. Eerst in 1886, alzoo 5 jaren na zijne benoeming, legde Reis zijne geloofsbrieven aan den raad over. De raad weigerde hem toe te lateD, vermits art. 22 der gemeentewet in dit geval den oudste in jaren als den benoemde aanwijst. Gede puteerde Staten vernietigden de beslissing van den raad en bevalen de toelating van Reiszij achtten art. 22 der gemeentewet ten deze niet van toepassing, omdat de een bij eerste stemming, de ander bij herstemming was benoemd. Zij overwogen voortsdat de wet niet voorschrijft binnen welken tijd de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden van den raad moeten ingezonden worden, en dat volgens art. 21 der gemeentewet de zwagerschap ophoudt door het overlijden der vrouw, die haar veroorzaakte, zoodat de verbodsbepaling van dat artikel niet meer in den weg stjjnd aan de toe lating van Reis. De beslissing van Gedeputeerde Staten is in hooger beroep door den Koning gehandhaafd. (IV. R. Ct.) Uit Bern wordt van 6 dezer gemeld: Bij de hier vergaderde internationale conferentie tot het slui ten eener overeenkomst ter bescherming van letterkundigen en artistieken eigen dom hebben Duitschland, Frankrijk, Italië, Zwitser land, België, Groot Brittanje en de Britsche koloniën, henevens Haïti, Liberia en Tunis verklaard, tot de conventie toe te treden. De onderteekening volgt waar schijnlijk overmorgen. Andere staten, als; Oostenrijk- Hongarije, Nederland, Zweden-Noorwegen, Denemarken en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, hebben óf waarschijnlijkheid óf voldoend vooruitzicht op latere toetreding gegeven. Men leest in het Bat. Handelsblad: Uit een particulier schrijven uit 's-llage nemen wij het volgende over sOngeloofelijk moge het schij nen, maar het is toch waar, wat men op de sociëteit vertelde, dat bij het Departement van Koloniën de Indische Spoorweg-begrooting 1887 zoek is geraakt. Trots het meest ernstige onderzoek is het niet mogen gelukken dit stuk, dat naar men zegt, minstens een centimeter of drie dik is, terug te vinden. Men verhaalt daarbij dat men »ten langen leste" den Gouverneur-Generaal om een nieuw exem plaar heeft getelegrafeerd. Verbeeld u nu eens, wat zou men moeten doen tegenover de Kamers, wanneer er geen telegrafische verbinding ware Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Zondag 19 dezer hoopt de heer J. S. Van der Kamp, beroepen tot herder en leeraar bij de vrije Evangelische gemeente alhier, als zoodanig zijn intrede te houden. Als bevestiger zal optreden de heer A. Mooi, predikant bij die gemeente te Wemeldinge. Ds. J. Vonk te Dalfsen heeft het beroep naar 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke niet aange nomen. De Herv. gemeente te Arnemuiden is reeds 12 jaar vacant. Alle beroepen, sedert dien tijd uitgebracht, waren vruchteloos. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is tot den dienst in de herv. kerk toegelaten de heer C. J. Six Dijkstra, theol. cand. van Utrecht, te Cadzand. Op de 8e algemeene jaarvergadering van »De Unie", eene school met den bijbel, die op 14 October te Utrecht zal gehouden worden, wordt ook behandeld het verzoek van het locaal-comité te BiezelingeHet bestuur der »Unie" geve een klein week- of maand blad uit, om het doel en de begiDselen der rUnie" meer algemeen bekend te maken. De totaal uitslag der examens voor de hoofd akte in 1886 was dat van de 1083 mannel. candi- daten 300 en van de 115 vrouwel. cand. 58, dus totaal van de 1198 cand. 368 of 30.9 pet. zijn ge slaagd. In 1885 slaagden van de 1199 cand. 371 of 31 pet., in 1884 van de 899 cand. 295 of 32.8 pet. Dit jaar werd te Groningen 32.7, te Deventer 33.3»

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1