het besluit Is gekomen, dat de Minister van Oorlog, dooi' de prinsen van Orleans, enz. uit de ranglijst van het leger te schrappen en van hun graden ver vallen te verklaren, zijn bevoegdheid heeft overschreden. Ook zou de Raad van State van oordeel zijn, dat de besluiten, waarbij de zoogenaamde pretendenten en hun oudste zoons uit Frankrijk verbannen werden, behooren te worden ingetrokken. Gemengde Berichten. lerseke. Gisteravond sprong of viel hier een 5jarig knaapje van een wagen af, die door een achterweg reed, met het ongelukkig gevolg dat het onder een der wielen geraakte, hetwelk hem een arm en een been ernstig bezeerde, evenwel zonder ze te breken. Het liep dus nog al gelukkig af. Grocde. Het minderjarige meisje, waarvan wij onlangs meldden, dat zij hier tijdens de Middelburgsche kermis spoorloos verdwenen was, is, zooals vermoed werd, in de nieuwe wereld aangeland. Dezer dagen ontving hare familie officieel bericht van haar huwe lijk met den jonkman, dien zij derwaarts volgde. Middelburg. Hedenochtend te acht uren is het al hier in garnizoen liggend bataillon van het 3e regiment infanterie, in vereeniging met dat van Vlissingen, naar de duinen bij »de Oranjezon" gemarcheerd, om tot sluiting der najaarsoefeningen aldaar eenige manoeuvres uittevoereneerst tegen den avond worden die troepen alhier terug verwacht. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op eene de vorige week te Kolijnsplaat gehouden verkoo- ping van veldvruchten niets is kunnen verkocht worden door bijna totale afwezigheid van publiek. (N. B.) De haringleurder J. De F., die onlangs te Mid delburg op verzoek der Goesche politie aangehouden doch weder in vrijheid gesteld werd, kwam Zaterdag te Veere weder in conflict met de politie, die hem eenige uren in bewaring hield. Dezelfde persoon werd Zaterdag te Souburg wegens moedwillige verbreking van afsluiting (inslaan van eenige ruiten), waarbij hij zich aan een der handen vrij ernstig wondde, weder in arrest genomen. Hij zit thans achter slot en grendel. (M. Ct.) Verleden week werd door een ingezetene van Ter Neuzen een brief inhoudende twee bankbiljetten van f 60 per post verzonden naar Sas van Gent. Deze brief is niet terecht gekomen. De nummers zijn B O 8635 en B V 8095. Voor het vinden van het lijk van den persoon, die op de reis van Vlissingen naar Queenboro over boord is gevallen, wordt eene belooning van 50 pond sterling uitgeloofd. Aan den zeilwedstrijd aan het Kralingsche veer is ook deelgenomen in klasse 5 (pleziervaartuigen) door Louise Francina" van dhr. G. H. Kakebeeke te Ier- sekendam. Bij een hevig onweder sloeg de bliksem in de woning eener weduwe te Wanrooi. De woning met inboedel brandde af en de bewoonster kwam in de vlammen om. De tot nu toe gebruikte restauratiewagen, loo- pende in de mailtreinen tusschen Vlissingen eu Venloo, zal eerstdaags door eenen nieuwen wagen vervangen worden. Het nieuwe rijtuig, vervaardigd door de nMaschinen Actien-Gesellschaft" van Klett Co. Nurnberg is van grootere afmetingen dan het oude. Niet alleen dat de inrichting van de rook- en eet salons prachtiger is, ook voor goede ventilatie is zorg gedragen, de in den ouden wagen zeer bekrompen keuken is grooter en voorzien van koelbakken voor bier en andere dranken. Op het oogenblik staat het rijtuig aan het atelier van den staatsspoor te Vlis singen. MCt.) In de Tijd wordt de aandacht gevestigd op twee onmiddellijk boven elkander geplaatste advertentiën in het D. v. Z.-Il. van den 5en en 6en dezer. In elk dezer advertentiën wordt een candidaat aanbevolen voor het lidmaatschap van den Haagschen gemeente raad, welke beide candidaten elkanders tegenstanders zijn. Let men op de namen van de onderteekenaars, dan vindt men, dat vier van deze beide advertentiën onderteekenden. Herhaaldelijk komt het in den laatsten tijd voor, dat soldaten te Amsterdam door de bewoners van den Jordaan worden gescholden voor moordenaars en zelfs blootstaan aan mishandeling. Tijd De directeur van het hotel van het Kurhaus moet ten gevolge van den schrik, bekomen bij den brand, zeer gevaarlijk ziek zijn. Bij de gisteren in den omtrek van Maastricht gehouden militaire oefeningen met de drie wapens had de kapitein der veld-artillerie Van Gelsdorp het ongeluk van zijn paard te vallen en een been te breken. Hij is ter verpleging in het militair hospitaal te Maastricht opgenomen. Maandagnacht passeerden twee heeren met een gemuilkorfden hond het politiebureau aan de Groen markt te 's-Gravenhage. Of nu het dier een kees reeds vroeger met de politie had kennis ge maakt, dan wel of het een instinktmatige haat tegen den dienaar van Hermandad was, genoeg, het dier schoot keffende toe op een in den gang van het bureau staanden agent. Deze greep onmiddellijk zijn stok en stormde op ons keesje los, dat echter het hazenpad koos. Toen de eigenaar van het hondje vroeg, waarom hij keesje met den stok wilde slaan, kreeg hij barsch ten antwoordsomdat na twaalven de honden niet mogen blaffen Als men nagaat, wat al onheilen er zijn ver oorzaakt door onvoorzichtigheid met die overigens nut tige brandstof, dan is nauwelijks te gelooveu dat de petroleum dit jaar eerst haar 25-jarig jubileum in Europa beleeft. In 1861 kwam zij voor het eerst tot ons over, om de patentolie te verjagen. Bij den beroemden Pasteur kwam dezer dagen iemand, die door een aan watervrees (dolheid) lijdenden hond was gebeten en daarom onder geneeskundige behandeling komen wilde. De geleerde onderzocht zijn patiënt en wilde hem juist gaan inenten, toen hij op de gedachte kwam om te vragen: swelk beroep oefent u uit?" sik ben melkboer," antwoordde de man. sDan is het niet noodig, dat ik u behandel" sprak Pasteur, sga maar gerust naar huis: een melkboer heeft nooit watervrees." (Ft. N.) Plannen voor het nieuw op te richten Kurhaus te Scheveningen zijn reeds in teekening. Het zou zijn in denzelfden trant en geest als het afgebrande. Alleen de restauratiezaal zou eenigszins anders worden zegt de Avp. Volgens een Haagschen brief in de Zw. Ct. zal de gemeenteraad van 's-Hage een enquête naar den brand van het Kurhaus gelasten. Willem de Zwijger of eenig ander beroemd man van zeep is eene bekende inzending op de tentoonstel lingen. Indertijd kon men ook het beleg van Haarlem met Kenau Simons Hasselaar en Trijn van Leemput van koek aanschouwen, en in Spanje vindt men bij banketbakkers allerlei tafereelen uit de gewijde ge schiedenis van suiker met of zonder likeur. De industrie heeft nog haar laatste woord niet ge spreken". In de Eerste Goudsbloemdwarsstraat te Am sterdam is thans eene afbeelding te zien der ongeregeld heden van de maand Juli in koek. ArnhCt.) In een ingezonden stuk in de Standaard wordt medegedeeld, dat op 13 Augustus jl. het volgend telegram aan het spoorwegstation te Meppel werd aangebodenD. Deddens half zeven Overtoom. Het kwam aan zijn adres en luidde toen. D. Deddens hall zeven overleden. Gevolg hiervan wasschrik, ontstel tenis en droefheid. Het gold toch den hoofdonderwijzer der chr. school te Haarlemmermeer, die dien dag met zijn gezin van een vaeantie-reisje te huis zou komen. De voorzitter der schoolcommissie ging met een der bloedverwanten des heeren D. per trein direct naar Meppel. Zij kwamen daar 's avonds circa negen uur, zochten en informeerden, maar zelfs op het rijkstele graafkantoor wist niemand iets van heel de zaak, en deze werd ieder minuut vreemder, totdat eindelijk aan het spoorwegstation te Meppel het raadsel opgelost werd. De betrokken personen hebben by den Minister van waterstaat eene klacht ingediend, en daarop ten ant woord bekomen, dat de ambtenaar, die oorzaak werd niet slechts van geldelijke schade, maar ook van groote ontsteltenis, daarover zeer ernstig onderhouden is en met geldboete wordt gestraft. Aan het verzoek om den aan de verminking schul digen ambtenaar tot vergoeding der gemaakte reiskosten te verplichten, kan geen gevolg worden gegeven. Uit het Detentiehuis te Leiden ontsnapten Zondag twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren overgebracht. Reeds waren zij tot de spoorrails gevlucht en bevond één hunner zich tot aan den hals in een sloot, toen zij verschrikt werden door het schot van den schildwacht, die de geheele wacht in de wapens riep. Vreezende door een kogel getroffen te worden, staakten zij hun verdere pogingen om in vrijheid te geraken en gaven zich weer gevangentoen degeen, die zich in de sloot verborg, tweemaal had hooren schieten, gaf hij zijn verlangen te kennen om te capi- tuleeren door zijn handen, bijwijze van vlag, in de hoogte te zwaaien en te roepenssehei maar uit (L. LU.) Door het onweder van Zondagavond is o. a. want de ongelukken zijn ontelbaar ook de groote boerderij van Ned. Mettray, bij Gorssel, totaal afgebrand. Vele varkens en een groot getal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Juist een jaar geleden brandde hetzelfde gebouw af. Het was nu nog pas twee maanden bewoond. Iemand, die uit ondervinding spreekt, geeft den raad om bij brand, als men voor zich en anderen nuttig wil werkzaam zijn, niet overeind te blijven staan, maar op handen en knieën langs den grond te kruipen; damp en gloed gaan dan over het lichaam heen en de zuiging langs den grond verlicht de adem haling, het gehoor blijft helder en het gezicht niet te sterk beneveld. Laag bij den grond dus bij brand en men kan zich zelf en anderen helpen. Dinsdagnacht brak er brand uit bij de firma Gebr. Van Best, sigarenfabrikanten te Valkenswaard. De fabriek is geheel afgebrand, en de voorraad tabak, sigaren en gereedschappen vernield. Oorzaak onbekend. Door deze ramp zijn voor het oogenblik een 200 werklieden zonder werk. Een jonge huzaar, plaatsvervanger, is eergisteren met een briefje van ontslag van het 3e regiment ver wijderd en buiten Leiden gebracht. Hij draagt den naam van een onzer beste Nederlandsche geslachten de jeneverftesch was de oorzaak van zijn diepe ver nedering. De luitenant Geo M. Stoney, die aan het hoofd der onderzoekings-expeditie van Alaska staat, heeft aan het marine-departement uit Fort Cosmos (aan de Putnamrivier) bericht, dd. 26 December 1885, dat hij eene slede-expeditie in noordelijke richting naar de bronnen van eene rivier heeft ondernomen, welke naar het Noorden stroomt en, luidens de verklaring van de inlanders, niet ver van Point Barrow in den Arctischen Oceaan zich ontlast. 45° onder nul was de laagste temperatuur, die men waarnam. Wild werd in over vloed aangetroffen, en men ging met het onderzoek voort. De Amerikaansche spoorwegbons, die bestemd zijn om onze kaartjes te vervangen, en op soortgelijke wijze als de postzegels in vellen van 50, 100 en meer stuks verkocht worden, hebben ook in de oude wereld ingang gevonden. De Italiaansche spoorwegmaatschap pijen toch hebben zich vereenigd tot de uitgifte van abon nementsboekjes met bons voor 500,1000,1500,2000 en 2500 kilometer. Het rabat bedraagt ten opzichte der gewone kaartjes bij 500 kilometer 10, bij 1000 kilometer 15, bij 1500 kilometer 20 pet. Gaat men op reis, dan wordt het aantal kilometers, dat men wenscht af te leggen, op een getal, deelbaar door vijf, afgerond en voor elk vijftal kilometers wordt er éen bon uit het abonnementsboekje genomen. Naar men ver meent, bestaat in Oostenrijk eveneens plan tot in voering dezer spoorwegbons, Voor het geval, dat zij in Italië goed voldoen. De helft van liet dorpje Beaufort (Luxemburg) is in de asch gelegd. Meer dan 200 menschen zijn van alles beroofd. De schade bedraagt meer dan 300,000 fis. Een merkwaardig drinkglas bevindt zich in de zeer oude kerk der kleine gemeente Ebersdorf, aan den voet van het Ertsgebergte. Dit glas werd door Maarten Luther geschonken aan zijn medewerker voor de hervorming, dr. Jonas. Het glas draagt een inscriptie. In de beruchte zaak-Van der Smissen, die, zoo als men weet, weldra in hooger beroep voor het hof van Henegouwen zal worden behandeld, zal een ge heel nieuw stel verdedigers optreden. Een onderaardsche zee is dicht bij Akron, in den staat Ohio, bij het boren naar natuurlijk gas, op 2400 voet diepte ontdekt. Een zwaar ijzeren peillood werd 100 voet diep in de zee afgelaten, zonder dat men op een bodem stiet. Een meisje van vier jaren is te Walserthal (Voarlberg) door een arend opgenomen. Het kind be vond zich op een afstand van 150 meter van haar vader. De vader kon den roof niet verhinderen en zag zijn kind in het luchtruim verdwijnen. De aardbevingen in Griekenland hebben aan 300 menschen het leven gekost. 1000 personen werden gewond. De schade bedraagt meer dan 10 millioen gulden. De stad Charleston is getroffen door nieuwe aardbevingen en nedervallende steenen. De bevolking ie als verlamd. Het vertrouwen, dat het gevaar zou zijn geweken, is nu geheel en al verdwenen. Er zijn ingenieurs derwaarts om onderzoek te doentevens wordt er gezorgd voor loodsen en tenten ten behoeve der personen, die geen onderkomen hebben. Er bestaat vrees voor de Bermudas, omdat die rechtstreeks in den weg liggen, dien de aardbeving scheen te nemen. Laatste en telegraphische berichten. Naar wij vernemen zal op Zondag 19 September bij de Chr. Ger. Gem. alhier plaatshebben de gedach tenisviering van het 50jarig bestaan der Chr. Ger. Kerk in Nederland. Des morgens zal de godsdienst oefening geleid worden door ds. De Pree alhier, des middags door prof. Brummelkamp, terwijl 's avonds de zendingsdirector Donner zal optreden, 's Maandags avonds zal eene zanguitvoering plaatshebben onder leiding van den heer H. Poolmeijer, terwijl door ver schillende sprekers toespraken zullen worden gehouden. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand Juli 1886. 1. Jopperman, Rotterdam. 2. J. Benou, lerseke. 's-Heer Arendskerke. 3. Maria Van Plasse, Amsterdam. N i s s e. 4. Antonia Steketee, 's-Beer Arendskerke. Wissekerke. 5. Smits, Rotterdam. 6. P. Lot, Vlissingen. Verzonden geweest naar Amerika. Van het hulpkantoor K a p e 11 e. 1. Wed. L. Toy Tollenaar, New-York. O v e z a n d. 2. Jan Jacob Ten Velde, New-York. Australië. 1. P. Luwema, Sijdny. 322e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 7 September, 2de lijst. No. 5151 25000. No. 20317 5000. Nos. 631 en 5201 elk f 1500. Nos. 5908 en 8427 elk 400. No. 1217 200. Nos. 15532 en 18023 elk 100. Trekking van Woensdag 8 Sept. 3e lijst. No. 950 2000. Nos. 2886 en 15499 elk 1000. No. 13766 400. Nos. 1827 en 6721 elk 200. Nos. 98, 8102, 12055, 14225, 16313, 16395 en 18127 elk 100. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 8 September 1886. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lacht. Thermom. stand Celsius Regen in mM.I (hoogte) sedert 1 gisterm. 8 nor. 's morgens 8 760.5 West. Licht bew. 19 's midd. 12% 760.5 Helder. 22 savonds 5 760 Z.W. 20 Waarneming van hedenochtend 8 uur Een depressie, waarvan het centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagstbekende barometerstand ongeveer 740 mM. is, bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was: Gisteravond acht uurHelder 1 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uurMaastricht 1.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 761.2 m.M. Verwachting: Zuidwestelijke wind, goed weêr. Afsluiting der kasböèkeh eil restantenlijst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Augustus 1886. ONTVANGSTEN Reservefonds f 4073,01 Storting aandeel - 11399,18 Terugbetaling op schuld vordering - 85486,95 Interesten daarvoor en ger. interest - 3883,33 Opgenomen gelden - 78243,11% Onkosten- Gezamenlijk bedragf 183085,58% UITGAVEN Reservefonds 40, Terugbetaalde aandeelen - 617,70 Verleende voorschotten -148268,36 Terugbetaalde interesten - 310,35 Terugbetaalde opgeno men gelden - 30415,62 Interesten van opgeno men gelden - 290,55 Onkosten- 141,82% Gezamenlijk bedragf 180084,41 Kas-saldo 3001,17% 16 17 21 23 Verkoopingen en Verpachtingen. Informatiën. Pelle. Prins. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Gallis Merens. Mulock Houwer. Leenbank. V oorwerpen. afbraak, Kruiningen, land en huizen, Kloetinge, zandput, Heinkenszand, woonhuis, land enz., Wemeldinge, gemeente-herberg, Goes, woon- en winkelhuis eLZ., Goes, panden, Datum. Plaats. 15 Sept. Borsele, 15 15 Marktberichten. ROTTERDAM, 6 September 1886. Tarwe. De aanvoer van jarige witte Inlandsche was wederom matig en tot vorige prijzen gemakkelijker te verkoopen. Zeeuwsche de beste f7,10 a 17,50, soms nog daarboven, goede en mindere f 6,50 a 1 7- Van nieuwe was er meer ter markt, dat alsvoren moeielijk van de hand ging, vooral in de mindere qualiteiten. De beBte partijtjes f7 af 7,25,mindere van f6,20 a f6,90. Op de wicht werd verkocht: Jarige van f8,75 tot f 9, nieuwe van f8,25 tot f9 per 100 kilo naar qualiteit. Rogge. Nieuwe inlandsche met goeden toevoer en in de mindere soorten 10 cents lager. De beste f6,30 a f 5,70, mindere f 4,50 a f5,20. Gerst. Nieuwe winter en zomer was tot vorige prijzen te verkoopen. Zeeuwsche winter f3,50 a 14,25, dito zomer f3,60, f4,10, op de wicht winter van f6,50 tot f6,75 per 100 kilo naar qualiteit. Van Chevalier Gerst was meer aangeboden, dat tot 10 cents lager weinig kooplust ondervond. De beste van f 5,40,15,60, mindere f4,80, f5,30. Haver. Jarige 10 cents lager. De beste f3,70,f4,10, mindere f3, f3,60. Van het nieuwe gewas was er nog al een goede aanroer, meest niet droog en van uiteen- loopende qualiteit, die gedeeltelijk verkocht is van f2,50, f3,60. Paardenboonen weinig gevraagd, van f 6, f 6,50. Duivenboonen niet aangeboden. Van Bruine Boonen werden eenige partijtjes van het nieuwe gewas getoond, die allen ook niet even droog waren en verkocht zijn van f 10,111,50, een extra puik partijtje bracht f 12 op. Witte Boonen kwamen bijna niet voor. Nieuwe Blauwe Erwten met redelijken toevoer, waren als voren beter te plaatsen. De beste f8,60 a 19. mindere 1 7*75 a f8,50. Jarige tiet-kokende f7 a f7,25 Koolzaad, met weinig aanbod alsvoren van f7,60 tot f8. Hennepzaad van f6,50 a f 8. Kanariezaad prijshoudend. Het beste f 10,f 10,50, mindere 1 9, f 9,75. Meekrap. Heden ging niets van eenig belang om. Zeeuwsche eieren f 3,90 a f 4,de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 5000 heet., prijs f 1,10 per 50 kilo. Meelbericht. Gedurende de afgeloopen week, waren de zaken van weinig beteekenis, terwijl de noteeiingen ongeveer onveranderd bleven, maar kwamen er door geschikte aanbiedingen enkele afdoeningen tot stand. Heden was de markt onveranderd met iets meer vraag. ROTTERDAM, 7 Sept ember 1886. Op de heden gehouden Veemarkt waren aan gevoerd: 488 vette runderen, 965 magere dito, 145 vette en graskalveren117 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen lequal. 70 c„ 2e qual. 65 c„ 3e qual. 60 c., kalv. le qual. 90 c., 2e qual. 80 c., schapen le qual. 65 c, 2e qual. 50 c., alles per kilo; varkens le qual. 23 c., 2e qual. 22 c., 3e qual. 20 c., licht soort 19 a 20 c„ per 1/, kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f48, 2e qual. f44, 3e qual. f40, per 50 a 75 c. Aardappelen. Champions f 1,20 a f 1,50, Zeeuw sche blauwe f 1,40 a f 1,60, alles per heet. _A_d.-vertentien. 10 Sept. 1886 hoopt onze vader STEVEN VERLARE zijn 75sten ge- boortcdag te herdenken en 15 Sept. e. k. hopen onze geliefde ouders STEVEN VERLARE en STOFFELINA DE JAGER hun 55jarig Huwelijksfeest met ons te vieren. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. Krabbendijke. Hedenochtend 5 uren overleed tot onze diepe droefheid, ten mijnen huize, na een langdurig lijden mijn geliefde vader JAN ZANDEE, in den ouderdom van ruim 71 jaren, in leven wethouder der gemeente Krabbendijke, voorzitter van het burger lijk algemeen armbestuur en gezworen van den Krabbendijke-, Maags- en Monniken polder. St. Annaland, 8 September 1886. J. ZANDEE. Mede uit naam der overige kinderen en behuwdkinderen.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3