Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Boekaankondiging. Beursoverzicht. Buitenlandsch Overzicht. coupons. keeren. Beide stukkefi Werden Hink gespeeld en door het publiek uitbundig toegejuicht. Hedenavond besluit de heer Van Lier zijne voor stellingen met de nGiftmengater.'' Naar de Middelb. Ct. verneemt, zal de soldaat B., die zich beleedigende uitdrukkingen veroorloofde omtrent den Koning en luide zijne socialistische denk beelden uitte, deswege voor een krijgsraad terecht staan. Schouwen. Tengevolge der groote warmte van de vorige week moesten op verschillende plaatsen in Schouwen de arbeiders, die met mesten bezig waren, hun arbeid staken. De paarden stonden vaak te trillen voor den wagen en dreigden neer te storten, de men- schen zelfs hadden het zwaar te verantwoorden. Wie herinnert zich ook, in langen tijd een zoo aanhoudende benauwende hitte te hebben gekend? Het laatste ge deelte van den oogst heeft er overigens wel bij gevaren, het is sterk gerijpt en flink gedroogd, terwijl bij het eerst binnengehaalde koren nogal gevonden wordt, dat zoo niet vochtig, dan toch klam kan genoemd worden. Over het algemeen is men hier over den oogst nogal tevreden; de meeste gewassen hebben rijkelijk vrucht gedragenook de minste, erwten en boonen, daalden niet beneden het middelmatige. Nu de bovengrondsche planten meerendeels verdwe nen zijn, ziet men slechts kale en groene akkers, de laatste bezet met bieten of uien, waarvan er hier heel wat zijn, of met lucerne-klaver, die ook zeer veel ge kweekt wordt. Ook dit alles staat gunstig, behalve hier en daar de uien. Men schrijft ons; Een opmerkelijk verschil ziet men tusschen weiden in Zuid-Beveland en in Schouwende eerste hebben doorgaans veel minder, veel onregelmatiger en slechter gras dan de laatste. Toch zijn bijv. de Poel en het lage land van Schouwen van bijna volmaakt dezelfde con ditie. Indien men echter de behandeling van beide nagaat, kan genoemd verschil geen verwonder ing baren. In Schouwen worden de meeste weiden gemest, som mige zelfs vrij sterkop Zuid-Beveland zoekt men dit tevergeefs; hoogstens misschien strooit men er wat roggeglui over heen. Dit kan voor land nog waarde hebben, omdat het onderploegen de vertering mogelijk maakt; maar in weiden, waar alles bovenop blijft, kan men daarvan niet de minste resultaten wachten. Daar moet het wel degelijk mest zijn, die een vaag in den grond kan doen ontstaan. De Zuid-Bevelandsche boeren mochten werkelijk in Schouwen wel eens een kijkje gaan nemen, vooral nu de landbouw zoo kwijnt en de veestapel nog het meeste voordeel geelt. Men volgt op Schouwen dan ook juist de tegengestelde methode van de Goescheweinig paarden en veel hoornvee, betrekkelijk weinig bouwland en vrijwat weiden, die beide voldoende bemest kunnen worden. De oogst der paardenboonen valt in Zuid-Beve land niet tegen, niettegenstaande den vóór eenigen tijd gevallen honigdauw, die veeltijds groote verwoestingen aanricht. Wijl reeds eenige jaren achtereen de paarden boonen slecht waren, zijn velen thans begonnen platte boonen er voor in de plaats te zaaien. Het toeval wil, dat nu de platte boonen het van de paardenboonen verliezen. (D.) Ti De Indische Mailno. 11 van 1 September. Uitgave van Blom Olivierse bevat o. a.P. C. Huijser, Het Rijk van Mataram in 1656. P. C. Huijser, De Opium-Politiek in Indië. Louise B. B., Een Anak Pyara. Redactie, Bevordering der vrije Landbouw-industrie op Java. Brutus, Atjehsche Omstreken (Locomotief). H. E. E., De Rigas-zaak KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 7 September 1886. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/81 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope <6 Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 f 1000 dito 1866 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1876 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. PCt. 5 101 5 95 5 95% 2% 75% 3 91% 3% 100% 5 66% 5 67i% 4 96% 3 51% 5 87% 5 102% 5 60 5 88% 5 101% 5 97% 5 97% 5 97% 5 99% 5 56i% 4% 97% 4% 95% 4% 92% 4 82% 4 88% 3 78% 6 106% 4 57% 2 47% 4 68 4 55% 13% 6 13% 4 72% 5 92 (Soerabaia-Courant). Asdo, Brieven vafl een Ver lofganger III (Soerabaia-Courant). H. P., De Spaar bankfondsen. (N. Vorstenlanden.) T. O., Vijf Axioma's. (Indische Opmerker.) Timmermans, Leger belangen. (Java-Bode.) BonjourAtjeh-Details. (Soerabaia-Courant.) H. E. E., Kronijk. (Soerabaia Courant.) Mail-Overzicht. Batavia, 10 en 16 Juli 1886. (Dagblad van N. Indië.) A., Brieven uit Atjeh. (Dagblad van N. Indië.) Welken weg wij zouden kunnen gaan; welken weg wij op moeten. (N. Vorstenlanden.) Gemengde berichten. Inhoudsopgave van no. 2 van het maandblad t. d. vervalsching van levensmiddelen3e jaargang. Schadelijke Hollandsche Biersoorten? Het nieuwe Strafrecht betreffende vervalschingen. Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Augustus. Bevinding van keurmeesters te Amsterdam. (Maand Juli). Verbod betrelfende ko- perhoudende voedingsmiddelen. Verfwaren-verval- sching. Hygiëne en Industrie. Hollandsche en Duitsche Eikelcacao. Vergiftige alcaloïden in zakken bewaard meel. Feuilleton (Volksdranken, hunne geschiedenis en vervalschingen). Het gebruik van paardenvleesch. Practisch Allerlei. Vraagbord. Correspondentie. Maandblad van het Genealogisch Heraldiek G enootschap De Nederlandsche Leeuw", s-Graven- hage. Inhoud 1886 no. 7. Mededeeling. Aanteekingèn omtrent de wapens van eenige Amsterdamsche fa- miliën, door L. J. A. Braakenburg. Keur op het heffen van leges bij huwelijksvoltrekking, door P. R. Dingemans van de Kasteele- Geslacht Mulert, door J. C. V. d. M. (vervolg). Familieberichten. Verbetering. De voornaamste factor, die de richting der Euro- peesche Staatsfondsen beheerschte, gedurende de dagen waarover deze beursberichten loopen, bleven de ver wikkelingen in het Bulgaarsche Rijk. Op het oogen- blik dat wij deze neerschrijven is Vorst Alexander bij zijn terugkeer te Sofia met de noodige pracht inge haald en zou men terecht meenen dat, nu de zaken weder in den vorigen toestand zijn teruggebracht, ook de koersen zich grootendeels zouden hebben hersteld. Rusland's Czaar heeft echter door zijne onheusche han deling jegens den Battenberger Vorst opnieuw een spaak in 't wiel gestoken, en terecht vraagt de beurs man zich nu af wat uit dit alles worden zal. Zal, wanneer werkelijk Vorst Alexander abdiqueert, Enge land rustig kunnen toezien dat een pretendent door Rusland op den Bulgaarschen troon worde geplaatst. De Londensche en Parijsche financiewereld heeft deze vraag beantwoord door eene gedruktheid en matte hou ding aan te nemen voor de geheele linie der Euro- peesche Staatsfondsen, zoodat ook al in verband met het afmattende weder der laatste dagen, dat onwille keurig tot loomheid in zaken aanleiding geeft, ook voor den Amsterdamschen beursbezoeker in die hoeken weinig te genieten viel. Van onze locale markt valt opnieuw te berichten, dat de fluctuatiën in de Dorrepaalsche waarden het sein waren, waarop de obligatiën en aandeelen lier zuster-instellingen aan rijzing of daling werden onder worpen. De vergadering, waarop wij de vorige week doelden, heeft Maandag jl. plaats gehad en sedert is ook de voorloopige surséance van betaling door de rechtbank te Amsterdam toegestaan. De invloed, welke deze maatregelen op den prijs der waarden uitoefen den, was niet onbevredigend. Voor de obligatiën toch teekenen wij 1% pet. winst aan. Vroolijker tint had de markt der Amerikaansche Spoorwegwaarden. Door Londen daarin gesteund waar de dalende geldprijzen tot vaste koersen aan leiding gaven konden ook hier voor de Amerikaan sche shares betere prijzen worden bedongen, terwijl bovendien een verbeterde toestand in het geld aan de New-Yorker beurs tot bevestiging aanleiding gaf. Zon der uitzondering sluiten alle aandeelensoorten met een PCt. NOOKD-AMKItlKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 ZUID-AS1ËBIHA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 iHtöuuTa. bh mm. ohöbbh. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. dito dito Obl. 1885 Rusland, Pandb. Hyp. Bank «PQOaWBÖ-JhBBH. Nederl., Holl. Ijzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito f 1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito 100 dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. f 1000 dito dito £100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. 4% 3 5 5 4% 6 4% 4% 5 5 5 4 5 5 3 4 5 4% 4 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 PCt. 108 100 97% 20 14% 38% 85 29% 102% 99% 105% 94% 103 106% 70% 87% 62% 51% 87% 120% 100 95 62 99% 96% 100% 100% 54% 103% 98% 94% 100 99% 62 winstcijfer en onder Aettè munten uit de aandeelen Union Paci/ic Hoofdlijn met 1 pet. en die der Louisville Nashville Spoorweg-maatschappij met 1 pet. avans. In de Zuid-Amerikaansche fondsen heerschte alleen eenige bedrijvigheid in de Mexicaansche schuldsoorteu. De oude 3 pets. schuldsoort ging pet. vooruit op de aankondiging dat op deze schuld pet. intrest zal worden uitbetaald bij inlevering ten kantore der heeren Glyn en Co. te Londen. Vermoedelijk worden door de beurscomité's van Londen en Amsterdam bepalingen gemaakt omtrent de leverbaarheid der stuk ken, waarvan intusschen tot nu toe niets bekend is. Gelijk reeds boven is gezegd, was te Londen de geld- ruimte grooter dan te voren. Ook op onze markt bleef het geld overvloedig en bleven disconto en prolongatie tot de vorige koersen genoteerd. Volgens den week staat der Nederlandsche Bank van den 21en tot den 28en Augustus zijn bij haar gedurende dien termijn verminderd: de discontorekening met millioen, de beleeningrekening met millioen en de goudvoor raad met millioen. De gouduitvoer van Europa bleef nog steeds voort duren. Spaansche en Portugeesche schuldbrieven wer den als vroeger in hunne bewegingen door Parijs geïnfluenceerd. De eerste leden eenig verlies, veroor zaakt door min of meer ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van de koningin-regentes. In tegenstelling daarvan konden Portugeesche papieren betere prijzen bedingen in verband met de plannen van het gouvernement om in October eene nieuwe 5 pet. leening uittegeven. Het grootste gedeelte der gelden uit deze emissie voortvloeiende zal worden besteed voor publieke werken, speciaal bruggen en nieuw aan te leggen spoorwegen. De leening zal onge veer 36 millioen gulden groot zijn en in 65 jaren, te rekenen van 1 April 1886, aflosbaar zijn. Italiaansche rente was redelijk vast gestemd. Ope nende op 94% pet. was de slotkoers op Zaterdag jl. 95 pet., met sterke vraag voor Parijsche rekening, waaraan op onze markt niet kon worden voldaan. Oostenrijksche en Russische fondsen waren nagenoeg zonder beduidende koerswijzigingen. De meeste ver schillen doen zich voor in de 4 pet. oblig. Nicolai, de Russen 1875 en de 4 pet. Oostenrijkdeze sluiten allen op eenigszins verlaagde prijzen. De bovengemelde gunstige tendenz in de Ameri kaansche Spoorwegwaarden, en die zich voornamelijk in de laatste dagen der vorige week openbaarde, had haar ontstaan te danken aan de berichten van zeer bevredigende ontvangstcijfers over de nu afgeloopen maand Augustus. Zelfs het nog niet opgeloste verschil tusschen de Baltimore Ohio en de Pennsylvania Spoorwegmaatschappijen, waaruit voor de toekomst nog groote moeilijkheden kunnen worden geboren, heeft de rijzing niet in den weg gestaan. Hiertegenover stond, dat de Londensche hausse-speculatie zich op nieuw krachtig deed gelden, die, in verband ditmaal met New-York opereerende, aan de meest speculatieve soorten vooral ten goede kwam. Ook ten onzent kon niet altijd de vraag worden bevredigd. Het Bulgaarsche vraagstuk is door het besluit van vorst Alexander om afstand te doen van den troon eene nieuwe phase ingetreden, die de Engelsche pers met vrees vervult en ook te Konstantinopel de gerust heid niet heeft doen toenemen. Dit is alleszins te begrijpen, want de door beide staten zoozeer gevreesde invloed van Rusland in de Balkan-staten zal in Bul garije, nu de troon werkelijk vrijkomt, niet vermin deren. Zondag is te Sofia eene bijeenkomst gehouden van de leidende staatslieden uit alle partijen, onder voor zitterschap van vorst Alexander, om over den toestand te beraadslagen. Er is eene commissie benoemd, be staande uit Stambuloff, Radoslavoff, Karaweloff, Guchoff en Storloff, om met Rusland en andere Mogendheden Atchison-Topeka oblig. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Canada South, cert. v. aand. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. California Oregon Obl. dito Serie B San Joaq. Valley dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. le hyp. Jowa Midland dito Mad. Ext. dito Menomenee dito N. W. Union dito Winona St. Peter dito Chic. Burl. Sc Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville, dito dito dito dito dito dito St.-Louis San Fr. dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito dito Cert. v. Aand. (le hyp.) (2e Sink, fund Obl. Aand. le Pret Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito Missouri-Pacific South dito pCt. 7 6 6 6 6 6 6 6 7 8 7 7 7 7 pCt. 85 46% 42% 113% 101 106% 112% 105 139 129 134% ,136 135% 139% 134% 136 127% 6 6 119% 108% 136 97 112 45% 1123% 56% 100% 111% 115 107 109 80% 113 130 31% 112% 95% 113% |1023/s te onderhandelen over eene oplossing der tegenwoor dige crisis. De beide eerstgenoemde mannen hebben zich naar den Russischen consul begeven, wien zij verzochten te Petersburg het volgende kenbaar te makenlo. Wie zou de candidaat voor den Bulgaarschen troon zijn 2o. belofte dat aan Bulgarije geene Russische bezet ting zal worden opgelegd3o. behoud der tegenwoor dige staatsregeling, en vrijheid voor Buigarije om zijne binnenlandsche aangelegendheden te besturen 4o. in dien Rusland een generaal naar Bulgarije zendt, dat het dan enkel een Minister van oorlog zij, om de re organisatie van het leger tot stand te brengen, en dat dan gebruik gemaakt worde van Bulgaarsche officieren niet van Russische. De consul heeft een en ander naar Petersburg ge telegrafeerd en het antwoord daarop reeds den Vorst overgebracht. Hij zeide o. a., dat het niet in de be doeling van Rusland lag, om zich met de inwendige aangelegenheden van Bulgarije te bemoeien. Er was geen sprake van een bezetting door Rusland. Wat be treft het zenden van een commissaris, daaraan viel niet te denken, zoolang Alexander in Bulgarije aan wezig was. Indien dit later noodzakelijk mocht blij ken, zou de zaakgelastigde van den Czaar geenszins met het karakter van een regeerings- of administratief persoon bekleed zijn, maar bovenal trachten om den Bulgaren aan te raden, voor het welzijn van Bulgarije de partijschap te laten varen. Stambuloff' en Radoslawoft' moeten zich ook tot d« andere Mogendheden hebben gewend met het verzoek de zelfstandigheid van Bulgarije te willen waarborgen. Uit het antwoord van Rusland zou in ieder geval kunnen worden afgeleid, dat het zich niet ernstig met de bezetting van Bulgarije denkt intelaten. Intusschen heeft de prins van Battenberg want den titel van vorst van Bulgarije kan men hem thans niet meer geven bij zijn besluit om te abdiqueeren volhard en heeft hij reeds de stad Sofia verlaten, na dat eerst een regentschap en een ministerie zijn sa mengesteld. Het eerste bestaat uit Stambauloff, Mout- kouroff en Karaveloff. Deze en de nieuwe ministers zijn gisteren door prins Alexander ontvangen tegelijk met de agenten der mogendheden. Daarna is hij door de regenten, ministers en vele officieren uitgeleid naar Lompalanka afgereisd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Regeering verklaard, dat zij in Bulgarije geene afzonderlijke ver bintenissen, plichten of belangen heeft. Zoodanige, als zij er heeft, deelt zij met de groote Mogendheden, wier toestemming tot de verkiezing van eenen Yorst van Bulgarije eenparig behoort te zijn. De Britsche Regeering heeft veel gehoopt van de bekwaamheid en de groote talenten van Prins Alexander van Battenberg. Zij betreurt het verraad en geweld, waardoor zijn be stuur afgebroken werd, en zou met groot leedwezen vernemen dat hij voorgoed zijne taak heeft nedergelegd. De Regeering houdt, zoolang Rusland geen anderen weg heenstuurt, vast aan het traktaat van Berlijn. Zij tracht nog te doen gelooven aan eene eenparig door de groote Mogendheden goedgekeurde oplossing ofschoon ieder kan weten, dat Engeland door een gedwongen toegeven aan Rusland's eischen zich weder eene groote nederlaag zal moeten getroosten. In politieke kringen is in Frankrijk ernstig sprake van het weder afschaffen van den scrutin deliste. In den loop der volgende Kamerzitting zullen eenige af gevaardigden voorstellen het land te verdeelen in kies districten, die ieder slechts éen vertegenwoordiger kiezen. De XlXe Siècle, die vroeger den scrutin de liste verdedigde, schrijft thans: Wij erkennen, dat de misbruiken, die men er door heeft willen onmogelijk maken, niet zijn uitgeroeid en bovendien heeft thans geen onafhankelijk candidaat kans te worden gekozen. Ook de Orleanistische Soleil verklaart zich tegen den scrutin de liste. Opnieuw wordt verzekerd dat de afdeeling van den Raad van State, welke belast is met het onderzoek van het prinsen-vraagstuk, na herhaalde zittingen tot PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 UnionPacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TBAMWBSStAATgCHAPPJtJBH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Breskens Maldeghem dito paasiiK-taaHiHesH. Nederland, stad Amsterdam a f 1000 3 dito a f 100 Stad Rotterdam 3 Gemeente-crediet 3 België, Antwerpen 1874 3 dito Brussel 1879 3 Hongarije, Theiss Regul. loten 4 Oostenrijk, Staatsleening 1860 5 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 5 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) 3 Turkije, spoorwegleen. 3 120,02% -20,02% -11,55 -47,45 -47,45 PCt. 73% 108% 112 114% 118 116% 116% 115 108% 56% 115 107 98% 92% 63 100 108 109 104% 103 100% 102% 101% 113% 100% 136 44% 6 Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische Pruisische f 58,85 Russen in Z. R - 1,14 s G. R.- 1,90% Spaans ;no Buit. - ,45 Binn. - 2,29 Amerika in doll - 2,48

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2