1886. N°. 106. Donderdag 9 September. 73ste jaargang. Koloniën, Kunst, Wetenschap en Letteren. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 8 September 1886. Z. M. de Koning heeft volgens de IV. li. Ct. besloten aan eene commissie van zijnentwege op te dragen de opening der gewone vergade ring van de Staten-Generaal, waartoe de ministers zullen worden aangewezen. Daarentegen verneemt het Dagbladdat Z. M. voor nemens zou zijn in persoon de Kamers der Staten- Generaal te openen, en daartoe den 17n dezer te 's-Hage te komen en na 14 dagen daar vertoefd te hebben naar Het Loo te vertrekken. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat om op nader te bepalen dag in de kermisweek te Ierseke een zeilwedstrijd te houden op de Schelde. Door de loodskweekelingen der 2de klasse bij het Nederlandsche loodswezen J. B e n e k e r en G. J. Meijnderts is met gunstig gevolg examen af gelegd als zeeloods voor de zeegaten der Ooster- en Wester-Schelde. {VI. Ct.) Eervol ontslag verleend, wegens verandering van woonplaats, aan H. W. J. C a 11 e n f e 1 s al3 2de luit. bij de dd. schutterij te Vlissingen. De bij het 2de reg. infant, benoemde 2de luit. Lambrechtsen wordt ingedeeld te 's-Hertogen- bosch. Men schrijft ons Dat de communicatiemiddelen van Schouwen en Duiveland dringend verbetering behoeven, werd o. a. verleden Z..tenlag weer voor de zooveelste maal be wezen. Op dien dag, een der drukste immers van de Goesche kermis, voer de spoorboot in 't geheel niet, omdat zij een herstelling onderging. Geruimen tijd te voren was het bekend, dat deze noodig was, zoodat men gevoegelijk een anderen dag had kunnen kiezen. Nu waren een zevental reizigers genoodzaakt over Kolijnsplaat en Kats naar Goes te gaan, eenige anderen door Tolen, terwijl nog anderen, die plan hadden ge maakt de kermis te bezoeken, thuis moesten blijven. De spoorboot schijnt zich dan ook niet bijster veel om de belangen van het publiek te bekreunen. Wanneer zal men eens handen aan den ploeg slaan tot verbetering Onze beroemde landgenoot dr. J a c. M o 1 e- s c h o 11hoogleeraar in de geneeskunde te Rome, heeft naar het Hbl. meldt aan den arts F. N. Kramer, te Amsterdam, te kennen gegeven, dat hij diens nieuw geneesmiddel tegen croup en diphteritis zal aanwenden, betreurende het niet in het vorig jaar te hebben gekend, toen zich ernstige gevallen hebben voorgedaan. Het middel wordt ook door prof. Virchow te Berlijn beproefd. De heer J. S c h m a 1, hoofd eener school te 's-Gravenhage, heeft in het jongste nummer van Eet Schoolblad in een degelijk artikel de aandacht gevestigd op een fout, die bij akte-examens lager onderwijs steeds begaan wordt, welke gelegen is in de onberperkte toe lating van het publiek bij de examens, waaraan heeren zich onderwerpen (bij examens van dames wordt geen publiek toegelaten). Dit publiek is voor den candidaat in menig opzicht een kwelgeest. «Vreemd is het, zegt de heer Schmal dat de Wet wel bij heeren, maar niet bij dames publiciteit wenscht. Die publiciteit is toch zeker ingesteld om te kuDnen nagaan hoe en wat gevraagd wordt, en dan hebben zij, die daarnaar onderzoek wenschen te doen, evenveel belang er bij te weten hoe de aanstaande onderwijzeressen als de onderwijzers geëxamineerd worden. Om veel stoornis te vermijden, om het den candi- daten aangenamer te maken, om de gelijkstelling te bevorderen zou het daarom zeker aanbeveling verdienen de publiciteit te behouden, maar met de volgende beperking lo. Bij het examen voor de akte van onderwijzer worden alleen mannelijke personen boven de 17 jaar toegelaten, dezelfde persoon niet meer dan éen dag in de week 2o. Bij het examen voor de akte van onderwijzeres worden alleen vrouwelijke personen boven de 17 jaar toegelaten, dezelfde persoon niet meer dan éen dag in de week. 3o. Bij het examen voor de hoofdakte als boven, maar niet vóór den leeftijd van 20 jaar. Vooraf kon dan worden bekend gemaakt, wanneer mannelijke en wanneer vrouwelijke candidaten geëxa mineerd worden". Duivendijke. In de gemeenteraadsvergadering van Maandag is tot wethouder gekozen dhr. C. Boogerd met 6 van 7 stemmen. Zooals men weet, is door den Burgemeester van Amsterdam verboden om op of aan den openbaren weg aldaar nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken te venten of te verspreiden. B. en W. stellen thans met de commissie voor de strafverordeningen aan den raad voor, dat verbod in te trekken en daarvoor in de plaats te stellen een verordening, inhoudende het verbod om op of aan den openbaren weg zonder vergunning, door of namens den burgemeester verleend, nieuwsbladen of andere ge drukte of geschreven stukken te venten of om niet te verspreiden. Overtreding van dat voorschrift zal ge straft worden met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. In de Amsterdamsche Courant komen bij her haling artikelen voor over het Centraal-station te Amsterdam, waarvan zij den toestand als hoogst gevaarlijk schetst. In haar jongste nommer vindt men eene afbeelding van den bodem, de fundeering en de pijlers, en wordt aangeteekend dat de afwijking der pijlers, die in de maand Juni 15 centimeter bedroeg, bij eene meting op 31 Augustus 27 centimeter bleek te bedragen. De A. C. zegt: De geheele zaak lost zich dus op in de vraaghoe lang, of hoe kort, zal het duren, eer de grondverschui ving zoo ver gevorderd is dat de houten fundeering en de pijlers, die in de beweging deelen, geen vol doenden steun meer bieden aan de kapspanten. Een ïaadsel alzoo, maar een waarvan de oplossing, gelijk in eiken toestand van verval, bijna geheel van het onvoorziene afhangt en in dezen dus eene quaestie van tijd is, maar dat nog een ander raadsel in zich sluit, namelijk hoe de Regeering in het gezicht eener zoo onzekere toekomst de gevolgen, die zich daarin zullen voordoen, kalm durft afwachten en daarmede alle ver antwoordelijkheid aanvaardt. r Voor eenige weken ontwikkelde de heer As sendelft De C oni n g h in het Hbl. het denk beeld om voor Indië een keurkorps te vormen van jongelieden, die vruchteloos naar eene betrekking had den gedongen. Hij verlangde voor hen goede soldij en voeding, fraaie uniform, behoorlijke behandeling en het vooruitzicht op eene betrekking na volbrachten diensttijd. Het Vaderland oppert soortgelijk plan en wenscht een pensioen van minstens 400 voor hen te bepalen. In verband met de oprichting van zulk een keur korps, wil het ook op de opheffing van het koloniaal werfdepot te Harderwijk en de verplaatsing in of nabij eene groote stad, waar in eene goede en voortdurende werving voor het Indisch leger zal kunnen worden voorzien. De vereeniging van veehouders, ten vorigen jare opgericht om Friesch vee naar Amerika te verzenden en daar ter markt te voeren, is niet ge lukkig de tweede proef is geheel mislukt en de schade moet belangrijk zijn. D «Nautilus" releveert, in het Hblde uit drukking van het 1 i d der Eerste Kamer (Blussé), die de mededeelingen van den Minister van Marine over «de Schorpioen" «Syrisch-Chaldeeuwsch" noemde; hij verdedigt den Minister, de zwakheden onzer Marine stellende op rekening van de Kamers, die alle uitgaven beknibbelen, en vat zijn betoog aldus samen: «dat de Minister van Marine tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring der «Schorpioen" geen andere commissie, wat de soort der leden aangaat, mocht instellen dan thans is ge schied «dat de minister de schepen maar niet voor het kiezen heeft en, roeiende met de riemen die de Kamers hem toestaan, de schepen van 20 jaar geleden, zoo goed en zoo kwaad ze zijn, thans nog moet gebruiken. «Dientengevolge bezit Nederland thans een vrij ver ouderde vloot, wier waarde een ernstig man niet mag beoordeelen naar de ongelukkige gevolgen eener hoogst toevallige aanvaring met een sleepboot, maar wel naar de vele stemmen, die daarover in geschriften van zeer bevoegde zijde zijn opgegaan!" Een Engelsche kotter nam Zondag niet ver van Seaham het Nederlandsch drankschip «Kendon" in beslag. De bemanning werd te Hartle pool in de gevangenis gezet. Maandagmiddag heeft te Enschedé in de concert zaal der Groote Sociëteit de plechtige opening plaats gehad van de Nederlandsche school voor nijverheid en handel en de installatie van direc teur en leeraren, in tegenwoordigheid van de leden van den gemeenteraad en der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, terwijl mede een vrij talrijk publiek aanwezig was. De Parijsche corr. van de Haarl. Ct. meldt, dat in een der best ingelichte Parijsche bladen een verslag is voorgekomen van een bezoek door een corr. van het ongenoemde blad gebracht aan de socialisten en volksmenners in Nederland. Bij afwezigheid van den heer D. N. had aan het bureau van Hecht voor Allen de heer Croll aan den verslaggever verklaard, dat de leer der Nederlandsche socialisten die is van den Duitscher Karl Marx. Fransche socialisten, met uitzondering van Guesde, waren hun volkomen onbekend. Omtrent dit ouderhoud en het daarop gevolgde van den Fransche»journalist met den heer Heldt meldt de Eaarl. Ct. nog het volgende: De Franschman had er de overtuiging door opgedaan, dat in Nederland nog geen omwenteling ophanden is; een overtuiging, waaraan men te Parijs niet vreemd was. De heer Croll had zich hieromtrent niet stellig willen uitlaten, maar verklaard, dat het socialisme groote vorderingen in Nederland maakte en dat hij zeer bevreesd was voor den winter, aangezien de crisis het gebrek aan weik dubbel deed gevoelen. De heer Heldt daarentegen geloofde geenszins aan een revolutie, daar de Nederlandsche werkman godsdienstig en Oranje gezind waswat het heerschende gebrek betrof, zoo rekende hij op de openbare liefdadigheid". Van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is onder dagteekening van 20 Juli het volgend telegram ontvangen Twaalf Juli: gezaghebber Melaboe, de le luit. der inf. J. H. Kroet, nabij de benting aangevallen en ge wond. Twee daders door bevolking gearresteerd, schuldig bevonden en gefusilleerd. Zestien Julibeschieting van Segli op groote schaalvijand na een uur overstelpend vuur verjaagd met verlies van minstens twee en zeventig dooden, wij één mindere licht gewond. Assistent-Re sident Kamp nog niet terug van Westkustgeen nadere berichten in zake Rigas. Zeven en twintig Juli: af komende wacht Lamsajoen zeven man door veertig Atjehers overvallen. Twee fuseliers gewond; drie ge weren weggevoerd. Wacht hield stand. Twee vijanden dood op de plaats. Wapens buitgemaakt. Een der vijanden opgevat en gefusilleerd. i— Men verneemt, dat de civiele en militaire Gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden der Regeering zou hebben medegedeeld, dat de maritieme macht in zijn Gouvernement verre van voldoende is en haar in overweging geeft, die te versterken. Men verneemt dat Zr. Mv. schroefstoomschip Ie kl. «de Ruyter" naar Atjeh zal worden gedirigeerd, ten einde te trachten de opvarenden van den «Hok Canton" te bevrijden, dan wel Toekoe Oemar in handen te krijgen. Daartoe heeft de bevelvoerende officier van «de Ruyter" de machtiging ontvangen om met overleg van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh te handelen en zoo noodig alle daar aanwezige scheeps macht tot het beoogde doel te bezigen. {B. Hbl.) De laatste berichten omtrent de gev angenen van Toekoe Oemar luiden, dat zij, na de vergeefsche po gingen der expeditie om hen te bevrijden, nog verder landinwaarts zijn gevoerd. Toekoe Oemar zoude zich vereenigd hebben met de bende onder aanvoering van Tengkoe di Toeroe. (Deii Crt.) Uit Samarang verneemt de J. B. Het getuigenverhoor in zake den bekenden moord op O. E. Swaving is nog steeds aan den gang. Op Samarang wint het vermoeden echter meer en meer veld, dat de beide beklaagden, mevr. Swaving en mevr. Vogel, geboren Portier, uit gebrek aan be wijzen vrijgesproken zullen worden. Voorwaar, dat zou een sterk stukje zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Ds. J, H. Wensinck te Neerlangbroek heeft voor het beroep, door den kerkeraad der Ned. Hervormde gem. alhier op 18 Aug. 11. op hem uitge bracht, bedankt. Beroepen bij de N. H. Kerk te Bruinisse ds. D. J. Karres, pred. te 't Woud. De Synodus contracta zal den 13den dezer hare zittingen hervatten en beginnen met de afgezette kerke- raadsleden (die onder hunne bezwaren, tegen het vonnis van het provinciaal kerkbestuur ingebracht, ook het «niet gehoord zijn" opnoemden) hoofd voor hoofd te hooren. Allen zijn daarom uitgenoodigd op bepaalde dagen in de week van 13 tot 19 Sept. in de Willemskerk te 's-Gravenhage te verschijnen. Het nieuwe kerkgebouw der Herv. gemeente te Ter Neuzen, ontworpen door den heer Fol, archi tect te Rotterdam, en gebouwd door den heer C. Maters te Vlissingen, werd Zondagnamiddag plechtig ingewijd. Niettegenstaande de felle hitte was de kerk meer dan vol. De predikant, de heer A. Van Veen, sprak de inwijdingsrede uit naar aanleiding van 2 Kron. 6 vers 40. Het gebouw is een sieraad der gemeente. (T. N. Ct.) De heer P. Moerdijk, pred. te Grand Rapids in Amerika, heeft aan de Biervlietsche herv. gemeente een nieuw zilveren doopbekken geschonken in ruil voor het tinnen oude bekken, dat hij als een aandenken aan de kerk zijner geboorteplaats naar de nieuwe wereld medegenomen heeft. (M. Ct.) De Bisschop van Breda, mgr. P. Leyten, heeft o. a. benoemd: tot pastoor en deken van Hulst den heer Th. P. Hessels; tot deken van Aardenburg S. H. Nuss, pastoor aldaar; tot pastoor te IJzendijke P. C. M. Verhoeven; tot kap. te Hulst J. Willemse; tot kap. te Kruisland E. Van Acker. Bij den aanvang van de nieuwe cursus zijn aan school E toegelaten 9 leerlingen, zoodat die inrichting thans 31 leerlingen telt. De cursus der H. B. S. begon met 66 leerlingen voor alle en 7 voor enkele vakken. Tot onderwijzer aan de tweede tusschenschool D te Rotterdam is benoemd de heer M. Van Driel te Wijk (Noord-Br.) Maandag had te Ter Neuzen de opening plaats der pas opgerichte Chr. Bewaarschool. Een vijftigtal leerlingen hadden zich aangegeven. Het lokaal kan 180 leerlingen bevatten. De kleinen werden op eenige versnapering onthaald. 450 is ontvangen voor het meubilair dier school en bijna ƒ200 als jaarlijksche contributie. Het geheele gebouw is zeer doelmatig ingericht. (T. N. Ct.) Boven onze verwachting was Maandagavond de Schouwburgtent van den heer Van Lier goed bezet. We zeggen dit niet omdat de voorstellingen, die daar ge geven worden, niet een druk bezoek overwaard zijn, maar we hadden met het oog op de soirée in de Sociëteit V. O. V. die de vele kermisvermakelijkheden met eene kwam vermeerderen niet zulk een talrijk publiek durven verwachten. Dat er tóch velen waren opgekomen pleit zeker voor den goeden naam, dien de heer Van Lier in Goes en omstreken zich heeft weten te verwerven. En ook ditmaal deed zijn gezelschap die gunstige reputatie eer aan. Al geven we toe, dat het drama Twee Weezen1' zijn Franschen oorsprong duidelijk verraadt en enkele tafereelen te aanschouwen geeft, die ons minder bekoren kunnen, zoo dient toch gezegd, dat er andere in voorkomen, die werkelijk schoon te noemen zijn. En dat toonde ook het publiek althans een deel ervan te begrijpen door de aandacht waarmee het de voorstelling volgde, al werd die soms wel eens afgeleid door een ander deel van het publiek, dat óf een drama geen gelegenheidsstuk voor de kermis vond, öf geen kunstzin of gevoel genoeg scheen te bezitten om het werkelijk schoone te begrij pen. Wie, die gevoel heeft, wordt niet getroffen door de innige vriendschap, die de twee weezen voor elkan der aan den dag leggen en die blijft voortduren, ook nadat zij wreedaardig gescheiden zijn en die niet rust vóór zij elkander ook al kost dit voor een harer (Henriëtte) groote opoffering en strijd hebben te ruggevonden Wie heeft niet medelijden met die an dere (Louise) die, blind als zij is, zich op eens door de schaking harer vriendin van hare beschermelinge ziet beroofd en nu wordt geëxploiteerd door vrouw Frochard, eene bedelaarster, die het ongeluk en de schoone stem van Louise als middelen aanwendt om in het onderhoud van zich en haren verkwistenden en losbandigen zoon Jacques te voorzien? En toch waren er onder het publiek, die in plaats van medelijden te laten blijken met die ongelukkige, lachten om de on hebbelijke wijze, waarop de bedelaarster haar toe sprak en behandelde, evenals zij en haar zoon Jacques dit deden met diens broeder Pierre, die zelf gebrek kig en verstooten het echter voor de ongelukkige opnam, waar hem dit mogelijk was. Gelukkig vond Louise later in de gravin de Linières hare moeder terug, van wier bestaan zij was een vondelinge ze zich niet eens bewust was en kreeg zij alzoo ver goeding voor al het leed, dat zij eenmaal had doorstaan. Onnoodig bijna te zeggen, dat zoowel dames als heeren weer allen uitmuntend hun rollen vervulden. En al willen we ook niet geacht worden daarmee te kort te doen aan de talenten der overige too- neelisten, toch moet een woord van lof ons uit de pen aan de dames Jeanne De Groot (Henriëtte) en Juliette Roos (Louise) voor de uitstekende wijze waarop zij de titelrol vervulden, evenals aan mevr. Van Rossum, die vrouw Frochard (de bedelares) ver tolkte en aan de heeren L. Moor en Verhagen, die hare zonen Jacques en Pierre voorstelden. Ook het publiek toonde zich meermalen door applau- dissement en terugroeping dankbaar voor het gesmaakte kunstgenot. Minder goed bezet was het Dinsdagavond, toen werden opgevoerd Albert Beaujolais", de Goochelaar van Montmorency, waarin de heer Moor op de hem eigen verdienstelijke wijze de titelrol vervulde en dat werd gevolgd door Uit liefde voor de kunstblijspel met zang, een nastukje, uitstekend geschikt om het publiek in vroolijke stemming huiswaarts te doen

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1