1886. N°. 105. Dinsdag 7 September. 73sle jaargang. VEEMARKT De Aanbesteding van Steenkolen, De Beg rooting Burger-Avondschool GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ais buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURAIMT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cl, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 14 en den 28 September 1886. Goes, den 7 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. benoodigd voor de gemeente, gedurende den aanstaanden winter, zal op Zaterdag den 11 September 1886 des namiddags te éen uur, ten raadhuize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen van heder, af tot den dag der besteding, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Ruhrkolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 4 September 1886 Burgemeester en Wethouders von Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het j .ar 1887 is aan den gemeenteraad, in zijne openbare vergadering van gisteren, aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den 25 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Gees, den 4 September 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN De toelatings-examens voor de zullen worden afgenomen op Maandag den 13den Sep tember aanstaande, des voormiddags te 9 uren in het lokaal der school. Goes, den 9 September 1886 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 6 September 1886. Ter aanvulling van het verslag der raadverga dering van Vrijdag jl. diene het volgende. Er waren 10 leden tegenwoordig. De heeren jhr. Fiugi, Ramondt en de Jonge waren met kennisgeving afwezig. Bij het aanbieden der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1887 deed de Voor zitter nog eenige mededeelingen, waaraan, benevens aan de begrooting zelve het volgende ontleend wordt UITGAVEN. Hoofdstuk I. (Huishoud, bestuur) bedraagt 9505,50, zijnde 40 minder dan voor 1886, tengevolge van minder onderhoud aan het raadhuis en mindere som voor licht, door de exploitatie der gasfabriek voor rekening der gemeente. Hoofdstuk II. (Kosten van plaatselijke belastingen) beloopt ƒ1448, geheel gelijk aan 1886. Hoofdstuk III. (Kosten van openbare werken) wijst een totaal aan van 15416,50, zijnde 1787,50 meer dan voor 1886. Reeds sedert 1879 figureert op de begrooting een memoriepost voor het vergieten eener bel van bet carillon. Dit jaar hebben B. en W. de defecte bellen doen afnemen (4 in getal) en stellen nu voor de thans ontbrekende E- en G-bellen, als de meest onmisbare, te doen hergieten, zulks in overleg met den deskundige, die onlangs een dergelijk gebrek aan bet carillon te Middelburg heeft doen herstellen. Daarvoor is 600 op de begrooting uitgetrokken. Voorts is ƒ200 geraamd voor het maken van scheid muren in meerdere kamers van het manhuis om aan de ontstane behoefte van meerdere vertrekken te voldoen. Nog is uitgetrokken 700 voor een riool in de Zusterstraat, in aansluiting met dat, hetwelk dit jaar in de Wijngaardstraat is gelegd. Eindelijk bevindt zich op de begrooting ook eene som van 1000 voor een trottoir in de Boudewijn-De Wittestraat, als kortste toegang voor voetgangers van het station naar de stad. Hoofdstuk IV (onderhoud van private eigendommen) is 171 of 12 minder dan over 1886. Hoofdstuk V (kosten van politie enz.) bedraagt 9718,29%, tegenover 9865,59% voor 1886, door de volgende redenen Bij de invoering van het nieuwe strafwetboek komen alle kosten van verpleging van politie-gevangenen voor het rijk, dat ook de opbrengst der boeten geniet, en vervallen dus de uitgaven en ontvangsten hiervoor. Voorts heeft de schuttersraad volgens zj'ne begrooting pi. m. 40 minder noodig dan voor 1886 en eindelijk vervalt de belooning der lantaarnopstekers voor buitengewone diensten, daar de jaarwedden dier personen uit de rekening der gas fabriek zullen gekweten worden. Hoofdstuk VI (kosten van het armwezen) is 5278,35 of 23,28 hooger dan voor 1886, wegens meerder subsidie aan het gasthuis. Hoofdstuk VII (kosten van onderwijs enz.) bedraagt 46394 tegen 46225 voor 1886. Deze kosten zijn verminderd met bezuiniging op licht, wegens exploi tatie der gasfahriek door de gemeente, maar worden verhoogd door meerdere jaarwedden aan twee onder wijzers, die de hoofdakte verwierven. Ook moet de vloer in den benedengang der H. B. school vernieuwd worden, waarvoor 350 benoodigd is, en is de ver nieuwing van een gebintbaik in het gebouw der meis jesschool noodzakelijk, waarvoor 300 is uitgetrokken. Hoofdstuk VIII (renten en aflossingen van schulden) heeft eene groote verandering ondergaan, door dat de rente en eerste termijn van aflossing der geldleening voor de gasfabriek en voor de conversie der vroegere leeningen is uitgetrokken, tegenover de renten en af lossingen dier te converteeeen leeningen. Het hoofd stuk wijst een totaal aan van ƒ11874,43. Hoofdstuk IX. (Andere uitgaven) is hoofdzakelijk gelijk aan dat voor 1886, uitgenomen het te veel ge- notene voor onderwijs, dat aanzienlijk minder is. Hoofdstuk X (onvoorziene uitgaven) bedraagt 1648,73%. ONTVANGSTEN Hoofdstuk I (saldo van vroegeren dienst) bedraagt 4339,96. Hoofdstuk II (inkomsten van eigendommen) beloopt ƒ11397,19, waaronder 6000 als vermoedelijke winst van de exploitatie der gasfabriek. Hoofdstuk III (belastingen en heffingen) wijst een tótaal van ƒ46525 aan, waaronder ƒ26500 aan H. O. gelijk in 1886 geheven wordt. Hoofdstuk IV (andere inkomsten) is ongeveer gelijk aan 1886 en bedraagt ƒ41171,05. Hoofdstuk V (buitengewone ontvangsten) is uitge trokken voor Memorie. Het totaal der ontvangsten en uitg. is ƒ103.433,20. De interpellatie van dr. Callenfels aan het slot der vergadering betrof de sloot achter de huizen van de erven W. De Jonge Jz. aan den Molenweg bij de 's-Heer Hendrikskinderen barriere. De interpellant had opge merkt, »dat het daar een ware smeerboel is; niet alleen dat alle vuil in die sloot geworpen wordt, maar er liepen zelfs secreten in uit. De toestand was na- deelig voor de openbare gezondheid en daarom vestigde hij de aandacht van B. en W. op dien toestand". De Voorzitter bedankte den heer dr. Callenfels voor dit vernieuwd blijk van belangstelling in het sanitair van de gemeente, doch gaf de verzekering, dat de zaak niet aan de aandacht van B. en W. was ontsnapt. Zij zouden echter nogmaals een onderzoek doen instellen en wanneer dit mogelijk is verbetering doen aan brengen. Wolfertsdijk. Bij de opening der Vrijdagmiddag ge houden raadsvergadering waren 6 vertegenwoordigers van de belangen dezer gemeente present, en had men kunnen veronderstellen dat, bij de te behandelen onder werpen, de Raad op het doode punt zou staan, of wel de non possumus-politiek in praktijk zou komendoch zoover kwam het niet, want gedurende de lezing der notulen van de vorige vergadering verscheen het 7e raadslid en nam den voor hem bestemden zetel achter de groene tafel in. De Raad was alzoo voltallig, en velde het eerst zijn oordeel over de voorgelezen notulen. Om dezelfde reden als in de vorige vergadering maakte de heer Jacob thans opnieuw bezwaar zijne goedkeuring aan de notulen te hechten, omdat daarin was opgenomen het aantal stemmen dat vóór en tegen eenige bezwaarschriften in zake aanslag in den hoofde- lijken omslag was uitgebracht, met vermelding der namen van de raadsleden welke tegen gestemd hadden. Als gewoonte is hier aangenomen, om de reclames tegen den hoofdelijken omslag steeds in eene zitting met gesloten deuren te behandelende discussies hebben in hat geheim plaats, doch de stemming over de be doelde reclames geschiedt in het openbaar. De Voorzitter deelde den heer Jacob mede, dat de secretaris ingevolge zijne instructie verplicht was den uitslag der gehouden stemming in de notulen op te nemen, en daarbij tevens te vermelden de namen der heeren raadsleden, welke zich tegen het voorstel be treffende de reclames verklaard hadden, dat alzoo de genoemde discussies heimelijk zijn en moeten blijven, doch de daarover in het openbaar gehouden stemming in de notulen moet opgenomen en de namen der tegen gestemd hebbende raadsleden moeten worden vermeld, zooals terecht is geschied. De heer Jacob deelde de meening van den Voorzitter niet, doch keurde met de overige 6 raadsleden de notulen onveranderd goed. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het proces verbaal van kasopneming, en dat het aandeel dezer (•emeente in de kosten van het 3e bat. rust. schut terij in Zeeland voor het jaar 1887 13,39 bedragen. De heer Noom is van de afwijzende beschikking van den Raad op zijn verzoek om vermindering van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag bij heeren Gedepu teerde Staten in hooger beroep gekomen, de hierop door gemeld college genomen gunstige beschikking werd den Raad eveneens medegedeeld. De heer Philipse gaf zijne verbazing te kennen, dat B. en W. geadvi seerd hadden des heeren Nooms verzoek intewilligen, en verlangde voorlezing van het daarover uitgebracht rapport. De voorzitter, bereidwillig als hij steeds is iedereen van dienst te zijn, gaf den heer Philipse te kennen, dat, ofschoon hij niet verplicht was aan zijn verlangen te voldoen, hij daarin toch geen bezwaar had en liet bedoeld rapport door den secretaris voorlezen, hetwelk volkomen overeenstemde met de bereids door den heer De Kater gegeven inlichtingen betreffende de handeling van B. en W. in deze zaak. Bij monde van den heer Jacob werd namens de commissie, bestaande uit den rapporteur benevens de heeren Philipse en "Van Damme, verslag uitgebracht over de, tot onderzoek in hunne handen gestelde reke ning der gemeente over den dienst 1885. Het rapport strekte om den Raad voor te stellen, de rekening niet goed te keuren, omdat daarin onder de uitgaven drie artikels voorkomen, welke naar het oordeel der com missie niet tot den dienst 1885 behoorden, of waar van de uitgaven niet gewettigd waren, nl. de jaarwedde voor den gemeente-deurwaarder f 25; restant kosten voor het opmaken van den ligger en de kaart der wegen en voetpaden in deze gemeente 70; het maken van een riool nabij de dokterswoning tot af voer van het water van de dorpstraat 104. De twee laatstbedoelde artikelen werden weerlegd düor verwijzing naar de desbetreffende raadsbesluiten; omtrent het eerste had een langdurige discussie plaats omdat het oorspronkelijk mandaat tengevolge van een daarin voorkomend abuis door een nieuw was vervan gen. Aan het verlangen van de meerderheid der ver gadering om het primitief mandaat, dat in ruil voor het nieuwe is teruggegeven, aan de rechthebbende alsnog over te leggen, gaf de voorzitter te kennen te zullen voldoen. Een voorstel van B. en W. tot afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven en overschrijving op twee artikelen der begrooting, werd met algemeene stemmen aangenomendientengevolge zal kunnen wor den overgegaan tot de aanbesteding van 50 eiken grafpaaltjes, bestemd voor de begraafplaats te Oud- Sabbinge, benevens de voldoening van het aandeel der gemeente in de verevening der kwade posten van het 4/i gedeelte der personeele belasting dienst 1883/4. De gemeente-begrooting voor den dienst 1887 werd den Raad aangeboden en gaat vergezeld van een voor stel van B. en W. tot verhooging der begrafenisrech ten en heffing van leges-gelden op de stukken welke door of vanwege het gemeentebestuur in afschrift of in druk zijn uitgegeven. Op voorstel van den heer Philipse werd de beslissing over bovengemelde voor stellen verdaagd tot na de behandeling der begrooting. Het voorstel van den voorzitter om de begrooting tot onderzoek in handen eener commissie van 3 leden te stellen, welke binnen 14 dagen schriftelijk rapport daaromtrent moet uitbrengen, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. De heer Van Damme acht het wenschelijk dat aan ieder raadslid eene begrooting met memorie van toelichting worde gegeven, teneinde ge legenheid te hebben bij de behandeling daarvan een grondig oordeel te kunnen vellen. De meerderheid van den Raad achtte het voldoende dat 2 begrootingen met daarbij behoorende memorie van toelichtingen aan de raadsleden worden rondge zonden. Naar aanleiding van het rapport der commissie van onderzoek, werden de rekening over 1885 en de be grooting voor 1887 van het burgerlijk of algemeen armbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Medegedeeld werd nog dat van genoemd armbestuur is ontvangen een inventaris van het archief dier in stelling, benevens een ligger harer eigendommen en bezittingen, beide opgemaakt door den heer J. Van der Baan. Nadat de openbare vergadering eenigen tijd geschorst en daarna heropend was, werd een suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag voor den dienst 1886 opgemaakt, en afwijzend beschikt op een verzoek van den heer W. F. K. Lenshoek, om ontheffing van zijn aanslag in die belasting voor het dienstjaar 1885. Namens de onvermogende ouders verzoekt de comm. v. pol. te Goes terugvoering in de ouderlijke woning aldaar van de minderjarige H e n d r i k a Van Ettingér, geboren te Goes, 21 Aug. 1869, blond en tenger, die zich volgens mededeeling als paardrijdster in het gezelschap van den kunstrijder Schuitenvoerder bevindt. De off. van jast. te Middelburg verzoekt opspo ring van A 'a y s i u s Vermeire, waarschijnlijk naar België gevlucht, knecht bij Charles Lippens, landbouwer te IJzendijke. Hij wordt vermoed de dader te zijn van een den 25n Aug. jl. teu huize vau dien landbouwer gepleegden diefstal, door middel vau binnen- braak, van: 1 bankbiljet van fr. 100, 3 gouden 10- francsstukken, 11 of 12 5-francsstukken, een Ned. gulden, een gouden vrouwen balsketting, bestaande uit fijne schakels en een zilveren horlogeketting met sleutel, bestaande uit 3 schakels. De tegenwoordige vergadering der Sta- ten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September, des namiddags te drie uren. De Minister van binnenl. zaken is gemachtigd, zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Bij Kon. beslnit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van Septem ber 1886, benoemd jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van die Kamer. Blijkens de door den algem. secretaris der maat schappij tot nut van 't algemeen overgelegde lijst en bescheiden is door 98 departementen, te zamen uit brengende 330 stemmen, aan de verkiezing van een hoofdbestuurder deelgenomen met den volgenden uit slag op den heer dr. Z a a ij e r te Leeuwarden zijn uitgebracht 310 en op den heer mr. J. A. Van Gilse te Rotterdam 20 stemmen. Dientengevolge is eerst genoemde tot lid van het hoofdbestuur gekozen. De heer Zaaijer heeft verklaard de benoeming te zullen aannemen. De internationale tentoonstelling van kunstnaaldwerken, te houden door de Inter nationale Kunstvereeniging te Amsterdam, zal plaats hebben in de maanden November en December a. s. Directeur-administrateur is de heer M. E. Chavaunes, commissaris-generaal de heer L. B. Wertheim. De damesregelings-commissie zal worden ter zijde gestaan door een raad vau advies. Behalve kunstnaaldwerken, in en boiten Europa ver vaardigd (bij programma nader omschreven), kunnen ook ingezonden worden: ontwerpen van naaldwerk, plaatwerken, leermiddelen, handleidingen, hulpmiddelen, gerestaureerde oude handwerken en in teekening ge brachte oude kanten en handwerken. De Int. Kunstvereeniging neemt alle kosten, behalve de vracht, voor hare rekening, belast zich tegen 10 pet. van den verkoopsprijs met den verkoop, en zal na afloop der tentoonstelling eene verloting organiseeren van eenige voor dat doel door de Vereeniging aan te koopen voorwerpen. De Midd. Ct. zag het proefblad van de n i e u w e schoolkaart van Zeeland, die zooals we vroeger meldden, onder toezicht van den heer N. A. M. Van den Thoorn, ingenieur bij 's rijks waterstaat te Goes, vervaardigd is door den heer Chr. Van de Linde, hoofd der school te 's-Heer Abtskerke. In afwijking van het oorspronkelijk plan is de kaart zwart op rose-ondergrond en wordt zij, in plaats van op vier, op zes steenen gedrukt. Vuurtorens en spoor wegen zijn met rood aangeduid. De druk op rose-ondergrond heeft het voordeel, dat daardoor de provinciale grenslijn duidelijk uitkomt, wijl de aangrenzende provinciën Zuid-Holland en Noord- Brabant, benevens het koninkrijk België in zwart op witten grond gedrukt worden. De kaart is aangenaam voor het oog, van overla ding door namen en teekens is geen sprakezij be vat niets meer, maar ook niets minder dan van eene werkelijk goede schoolkaart mag verwacht worden. De heer A. W. Den Doop te Middelburg, de gra veur-uitgever der kaart, heeft den prijs ervan zeer billijk gesteld gesteld en wel: los op 10, opgeplakt op ƒ15. Middelburg. Omtrent den gezondheidstoestand dezer gemeente in de maand Augustus 11. strekt het vol gende Het totaal der overledenen bedraagt 25. Aan diarrbee stierven 4. aan kliertering 2, aan longont steking 2, aan slepend longlijden 2, aan hartziekte 2, aan levenszwakte 2, aan huidroos 1, aan koorts 1, aan beroerte 1, aan hersenschudding 1, aan longte ring 1, aan kinkhoest 1, aan maaglijden 1, aan nier ziekte 1, in het kraambed 1, aan verdrinken 1, aan ouderdomszwakte 1. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden het jaar 10, van 15 jaren 1, van 25—30 jaren 1, van 3035 jaren 2, van 3540 jaren 2, van 5055 jaren 1, van 6065 jaren 2, van 65—70 jaren 1, van 70—75 jaren 1, van 75—80 jaren 1, van 80—85 jaren 1, van 85—90 jaren 2. Geboren zijn 23 jongens en 20 meisjes. Qehuwi 10 paren.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1