Evangelische kapel bewaakt, en de logeergasten werden wel toegelaten tot herkenning van hun eigendom, maar afgegeven wordt er niets, zoolang niet voor de assu rantie den staat is opgemaakt, Door den Haagschen photograaf A. Zimmermann zijn photographieën gemaakt van de ruïnen van het Kur- haas. Tijdens het onheil waren 300 gasten met kin deren en bedienden in dat hotel gehuisvest. De zetel der Maatschappij Badhuis te Scheveningen is overgeplaatst naar het hotel des Galeries. De di recteur van l'Union Beige is te Scheveningen aange komen en heeft terstond den staat van zaken onder zocht. Ook de Keizerlijke Duitsche consul-generaal te Botterdam is daar aangekomen, om in overleg met den commissaris van politie Vernée de belangen der Duitsche badgasten te behartigen. In de instructie, door de rechters mrs. Asser en Polak Daniels gevoerd, zijn de kellners en dienstmei den gehoord ten politie-bureele, terwijl de familie Heineken, in wier kamer de brand uitbrak, aan het hotel Zeerust is ondervraagd, waar zij thans verblijft. De samenwerking der militaire macht, politie en schutterij wordt zeer geroemd, en de burgemeester huldigde de bijzondere verdiensten van het bataljon schutterij. De artisten van Mannstiidts kapel zijn reeds ver trokken. Men deelt mede dat de bestekken voor den her bouw van het Kurhaus reeds onderhanden zijn genomen. Het gebouw zal dus wel weer uit zijn asch verrijzen. Trouwens, de Maatschappij is door erfpacht en over eenkomst met de gemeente tot herbouw verplicht. Reeds heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om gelden bijeen te brengen, waardoor zij, die door den brand alles of veel verloren hebben, zooveel mogelijk kunnen worden schadeloos gesteld. Ook de directeur van het Oranje-Hotel heeft een oproeping gedaan, om gelden te ontvangen voor het personeel van het Kurhaus. De agent van politie H., dien men vermist waande, is teruggevonden. Ook aan de in het gebouw aanwe zige logeergasten ontbreekt niemand. Aan eene goede organisatie der brandweer in Den Haag schijnt volgens de berichten echter nog wèl iets te ontbreken. Jammer, dat men in den regel die ge breken eerst bemerkt, wanneer het te laat is. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 3 SEPTEMBER 1886, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren J. J. Ramondt en jhr. A. N. F. Flugi Van Aspermont. I. De notulen der vergadering van den 19 Augus tus jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voornoti ficatie worden aangenomen dat op Zaterdag den 21 Augustus jl. de verpachting heeft plaats gehad van de gronden, uitmakende de hoeve «Trekkerswoning" en de gronden aan de Wes terschans voor het tijdvak van 1 Jan. 1887 tot 31 Dec. 1893 en dat daarvan pachters zijn gebleven van de eerste Abraham Boone voor 500 en van de tweede C. Van Noort voor 100 's jaars dat tenzelfden dage is aanbesteed het opwinden en onderhouden van de uurwerken der gemeenten voor acht jaren en dat is aangenomen door J. A. Stok- mans voor ƒ212,50 'sjaais; dat door den Min. van Binn. Zaken vergunning is verleend voor den heer dr. Van Deventer om ook onderwijs te geven in de natuurlijke historie; dat door B. en W. de tijd van inlevering der in schrijvingsbiljetten voor de geldleening is bepaald op 68 October en de opening op 9 October aanstaande. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht o. Missives van Ged. Staten, houdende berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluitenlo. tot het aangaan eener dading met de Algemeene Nederland- sche Gasverlichting- en Verwarmingsmaatschappij no pens de Gasfabriek2o. tot het aangaan eener geld leening van 105000 3o. tot uitgifte van grond in erfpacht aan M. Salberg en D. Klemkerk b. Missive als boven, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het le suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag voor 1886; c. Verslag van den toestand der gemeente Rotter dam, over 1885, dat in de boekerij is geplaatst; d. Adres van Douwe De Vries en anderen, nopeDS de brug te Wilhelminadorp, dat gerenvoieerd wprdt aan B. en W. ter voorbereiding e. De rekening van ontvangsten en uitgaven van het Gasthuis over 1885, die gesteld wordt in handen van de financiëele commissie tot onderzoek en rapport; f. Verslag der commissie van eindexamen der B. A. School. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Door B. en W. wordt aangeboden de begroo ting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1887, bedragende in ontvangst en uitgaaf 103433,20. Deze begrooting zal gesteld worden in handen van de financiëele commissie tot onderzoek en rapport. Zij zal voorts ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd worden. De heer dr. Callenfels vestigt de aandacht van het dagelijksch bestuur op den toestand van de sloot achter de huizen aan den Molenweg bij de 's-Heer Hendrikskinderenbarrière. De Voorzitter antwoordt dat reeds voorlang daarop gelet is, en ook nu weder zal worden gelet. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Buitenlandsch Overzicht. Aan allerlei berichten over de Bulgaarsclie ver warring natuurlijk geen gebrek en het gaat niet ge makkelijk om uit dien chaos iets met zekerheid te vermelden, omdat de berichten van gisteren door die van heden soms weder worden te niet gedaan. Was er eerst ook al sprake van een verzoening tusschen den Czaar en Prins Alexander, het eenige ware hier van schijnt te zijn, dat keizer Wilhelm pogingen deed om den Czaar ten opzichte van Alexander tot een andere overtuiging te breDgenWilhelm moet er op gewezen hebben, dat de Czaar steeds door zijn be richtgevers verkeerd is ingelicht en dat een betere verstandhouding van beide zijden zeer wenschelijk is. Nu dit geven we en zeker meerderen met ons den grijzen keizer gaarne toe. Eergisteren is prins Alexander te Philippopel aan gekomen en door de bevolking met geestdrift ont vangen en toegejuicht. Heden verwachtte men hem te Sofia. Intusschen is zoo meldt men uit Petersburg in het officieel blad een telegram openbaar gemaakt, door prins Alexander (30 Aug. n. st.) aan den Czaar gericht, waarin hij er zijn dank voor uitspreekt, dat de keizerlijke regeering, door de officiëele tegenwoordig heid van den Russischen consul bij zijne ontvangst te Rustschuk, getoond heeft, dat zij de tegen den per soon des vorsten gerichte revolutionaire handelingen niet goedkeurt. De prins verklaart zich bereid tot het brengen van elk offer, om aan de edelmoedige bedoelingen des keizers zijn steun te geven en Bul garije van de huidige zware crisis te bevrijdenhij verzoekt de zending van prins Dolgoroucki te bespoe-, digen, opdat hij den Czaar spoedig het onloochenbaar bewijs van zijnen onveranderlijken eerbied kunne geven. Hij is zelfs bereid, de door Rusland verkregen kroon in de handen des Keizers te leggen. De Czaar heeft hierop geantwoord, dat hij 's vorsten terugkeer naar Bulgarije niet goedkeuren kan. De zending van prins Dolgoroucki zou thans ontijdig zijn. Hij zal zich van elke inmenging onthouden, zoo lang prins Alexander in Bulgarije is. De prins zal zelf weten wat hem te doen staat. De Czaar behoudt zich echter voor, zelf te beoordeelen, wat het heilig aandenken zijns vaders en de belangen van Rusland en den vrede in het Oosten van hem eischen. Te Berlijn maakte deze onverzoenlijke houding van den Keizer van Rusland tegenover het aanbod van den Vorst van Bulgarije om zich terug te trekken, eenen onaangenamen indruk. Men verwacht dat prins Alexander nu, zoo al niet dadelijk, dan toch spoedig zal aftreden. Desniettemin blijft men den toestand als gunstig voor het behoud van den vrede aanzien, wat natuurlijk te hopen is. De Russische minister van buitenlandsche zaken, de heer Giers, die op verlangen van den Czaar zijn terugkeer bespoedigt, werd reeds heden te Berlijn verwacht, waar hij opnieuw eene conferentie met prins Bismarck zal hebben. De Belgische Kamer van Afgevaardigden zal waar schijnlijk eerst den 9en November bijeenkomen en wel in de herbouwde zaal. Men verwacht, dat in de koninklijke troonrede niets zal voorkomen wat betrekking heeft op de door de arbeidersvereenigingen met zooveel emphase gedane eischen om algemeen stemrecht, noch van het vertegen woordigen der minderheden in het Parlement. Wel echter meent men, dat de troonrede zal bevatten de aankondiging van voorstellen tot verbetering van den socialen toestand en waarschijnlijk ook een amnestie voor de vele veroordeelden in verband met de jongste werkstakingen. De beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede wordt steeds in het Engelsehe Lagerhuis voortgezet. Eergisteren ging weer een groot deel van de zitting heen met het praten over de ongeregeld heden te Belfast in verband met de bekende vroegere uitingen van Churchill over de Iersche Protestanten. Gaat het op deze wijze voort, dan kunnen de heeren de eene zittiDg wel aan de andere praten. De Paus heeft de schikking, welke Frankrijk be treffende China voorstelde, aangenomen. Dit voorstel bedoelde geen vasten vertegenwoordiger der Curie te Pekin te benoemen, maar een legaat naar China te zenden, teneinde in overleg met Frankrijks vertegen woordiger den toestand der katholieken in China te onderzoeken en hierover verslag uit te brengen. Eerst na den terugkeer van het legaat zal de Paus een be slissing nemen. Gemengde Berichten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, en ook reeds in ons vorig no. is gemeld, hebben op de Groote Markt alhier «de kleine Prins en Prinses Colibri" hun residentie bij dhr. Gorter gevestigd. Al bewonen ze nu juist niet op vorstenmanier een paleis, de welingerichte loge maakt toch dat iedereen gerust een bezoek aan hunne «koninklijke hoogheden" bren gen kan. Voor kinderen en misschien ook wel voor ouderen zal dit bezoek de moeite zeker loonen. Aan het gisteren alhier door de handboogschut terij «Jacoba Van Beieren" gehouden concours werd deelgenomen door 13 sociëteiten, te zamen met 46 schutters, als«Soranus" van Heinkenszand met 4, «St. Sebastiaan" van's-IIeerenhoek met 1»3 Koren bloempjes" van Kruiningen met 1, «Vrije Schutters" van 's-Heerenhoek met 2, «Victoria" van Kwaden- damme met 1, «Doel naar Hooger" van Wolfertsdijk met 4, «Concordia" van 's-Heerenhoek met 5, «Kroon prins" van Kats met 2, «St. Andries" van Wemel- dinge met 1, «De Pauw" van Biezelinge met 5, «Oefening en Uitspanning" van Hansweerd met 5, «Barbara" van 's-Heerenhoek met 1 en «Jacoba van Beieren" te Goes met 14. De le prijs voor de meeste losse vogels werd behaald door den heer H. Koens van «Soranus", de 2e door den heer C. Zuidweg en de 3e door den heer A. v. d. Linden, beiden van «Doel naar Hooger" De eenige afgeschoten zijvogel werd geschoten door den heer J. Paree van «Concor dia", terwijl de niet afgeschoten zij vogel werd verloot. Icrseke. Tot directeur der Zangvereeniging «Schoon heid on Genoegen" alhier, in plaats van den heer Van Bakergam, die naar Amsterdam vertrok, is gekozen de heer J. Van Dijke, onderwijzer alhier. Deze week bracht een tamelijk groote hond een bezoek aan een kip, die met hare kuikens op het erf van wijlen den heer Sandee rondwandelde. Het kan ook zijn, dat zijn bezoek meer denkbeeldige versna peringen of buitenkansjes dan wel de kip met hare familie gold, doch de kip scheen dit niet zoo op te vatten en weinig op de visite gesteld te zijn. En toen nu de hond zich wat al te gemeenzaam aanstelde door de kuikens te nabij te komen, begon de moeder ge vaar voor haar kroost te vreezen en vloeg met leeuwen moed den hond bij herhaling aan. Zij liet niet van hem af voor zij hem ongeveer 50 M. uitgeleide ge daan had. Middelburg. Het prachtige weder was zeker wel oorzaak dat de tentoonstelling van «Floralia" gister voormiddag weder druk was bezocht. Doch niet minder was dit het geval op het feestconcert, dat des avonds door het Stafmuziekkorps van het 3e regiment infan terie uit Bergen-op-Zoom in den fraai verlichten tuin van het Schuttershof «De Edele Handboog" werd ge geven; het getal der aanwezigen wordt op 1600 a 1700 geschat, zoodat het moeite kostte eene zitplaats te bemachtigen. Tegen half tien uur werd tot slui ting dezer tentoonstelling een door den heer Hendrikx uit Antwerpen geleverd prachtig vuurwerk afgestoken. Niettegenstaande de groote menschenmassa, die daar bijeen was, liep alles in de beste orde af. Vlissingen. Eene geringe afwijking van eene zich overigens in behoorlijken stand bevindende draai schijf' met de rails van den spoorweg was oorzaak dat Donderdagnamiddag aan de buitenhaven alhier de locomotief no. 313 der staatsspoorwegen zoodanig ontspoorde, dat zij met de beide voor- en middel- wielen door die draaischijf zakte en deze laatste nogal werd beschadigd. Ouder toezicht van den lijnopzichter Godelijn werd de machine, welke bij het ongeval niet noemenswaard werd beschadigd, door een ploeg spoorwegwerkers in een paar uren opgevijzeld en op de rails geplaatst. Vlis9iugen. Uitgelokt door het fraaie weder, togen Donderdagnamiddag vele leden van de scherpschutters- vereeniging «Vlissingen" en ook enkele belangstellenden naar het voormalige middenkroonwerk onder West- Souburg, teneinde aldaar deel te nemen aan of ge tuigen te zijn van den door genoemde vereeniging uitgeschreven tweedaagschen huishoudelijken schiet wedstrijd. Deze werd op het bepaalde uur geopend op twee banen en door de schutters onafgebroken voortgezet, tot staking van den vreedzamen strijd werd bevolen. Alstoen bleek, dat voor dien dag overwinnaars bleven bij den personeelen wedstrijd (afstand 150 meters, 5 schoten) de heer C. Dommisse met 46 en bij dien op de vrije baan (zelfde afstand, 3 schoten) de heer B. Van Eesteren met 34 punten. A. s. Donderdag voortzetting en sluiting van den wedstrijd, waarmede dan ook de zomeroefeningen der vereeniging zullen zijn geëindigd. Te Ellewoudsdijk ontdekte men deze week bij een paard van den landbouwer B. eene wonde, die aanleiding gaf tot het vermoeden dat eene baldadige hand die had toegebracht. De heer F. A. Onderwater, van wien wij dezer dagen melding maakten, zal met zijn harddraver niet naar Petersburg gaan, maar van Frankfort naar Dordrecht terugrijden. Batli. Dinsdagnamiddag hadden de jongelingen W. d. V., kweekeling aan de R. Kweekschool te Middel burg en W. G., leerling der H. B. S. te Goes, beiden met vacantie alhier, achter deze plaats in de Schelde gezwommen. Toen zij aangekleed waren, kwam hun makker W. B., kweekeling der Norm.school te Goes van Rilland, die zich aldaar ook nog eens wilde ver- frisschen, en zich daartoe te water begaf. Aangezien dit reeds afgaand was en B. niet te best zwemmen kon, geraakte hij, steeds draaiende en zinkende, verder van den wal en begon om hulp te roepen. D. V. kleedde zich spoedig weer uit, zwom oogenblikkelijk naar hem toe en had het geluk hem te grijpen. Met de eene hand den drenkeling vasthoudende en met de andere zwemmende, kwam D. V. met zijn makker behouden aan 't strand. W. B. was geheel bewusteloos doch werd door zijn makkers spoedig bijgebracht. Eere den kleinen doch wakkeren redder De heer E. Tanneguy de Wogan, de meer ge noemde kapitein van de papieren «Qui vive", is be houden te Parijs aangekomen. Hij meldde dit Dinsdag aan den Burgemeester van Veere, wiens gast hij in die plaats geweest is, en voegde bij zijn schrijven een door hem gecomponeerde «marche pour piano", ge titeld Sur le qui vive, als een souvenir. (M. Cf.) Te Amsterdam zijn Woensdag de werkzaamhe den tot opvijzeling van de verzakte kapberen der overkapping van het centraalstation gestaakt. Te Muiden hebben Zondag- en Maandagavond eenige ongeregeldheden plaats gehad, doordien onge veer 50 werklieden aan de in aanbouw zijnde buskruit- fabriek zich vijandig gedroegen tegen drie Duitsche arbeiders, die aan hetzelde werk zijn. Door de hulp der ingezetenen werden Zondag de drie Duitschers ontzet, doch Maandag begon het weer opnieuw, zoodat infanterie uit Naarden ontboden werd. Vóór deze echter was omgekomen, waren de belhamels reeds verdwenen, en was de rust zoo goed als hersteld. Een der be dreigde Duitschers was intusschen, nadat men hem uit zijne woning gesleept had, in allerijl met de tram naar Amsterdam gevlucht. De oorzaak van den wrok schijnt hierin te bestaan, dat de Duitsche werklieden meer verdienen dan de anderen. Aan een bakker en een herbergier op de Linden- gracht te Amsterdam is schadevergoeding uitbetaald voor het beschadigen van hun woningen, bij de onge regeldheden in Juli jl. Ten paleize te Soestdijk werden Dinsdag ge durende den geheelen dag bij honderdtallen telegrammen van gelukwenscbing gebrachteen afzonderlijke dienst was voor de beantwoording ingericht en de telegraaf- beambte te Soestdijk had uit Amsterdam adsistentie verkregen. Omstreeks 1 uur werd de poppenkast vertoond. Aan de hand des Konings volgde de jarige Prinses de befaamde avonturen van den oud-Hollandschen Jan Klaas sen. Des avonds werd een vuurwerk afgestoken voor het paleisde Prinses stond op het terras van de groote stoep. Zij ontving vele geschenken. Te Enschedé is een kinderwagen, waarin zich twee kinderen bevonden en die door eene vrouw ge duwd werd, door een passeerenden trein overreden. Een der kinderen was onmiddellijk doodhet andere stierf kort na het ongeval. Te Meppel is vóór het stationsgebouw een con ducteur door een aankomenden trein overreden, zwaar verwond, werd hij in het ziekenhuis opgenomen; waar hij is overleden. Uit Vucht wordt gemeld, dat Woensdag, den eersten dag der manoeuvres, tengevolge der tropische hitte, zes soldaten llauw vielen. Twee daarvan kwamen met den ambulance-wagen terug. Ouder de gemeente Terheijden heeft zich het ongewoon verschijnsel voorgedaan, dat een zich in de weide bevindend paard, toebeboorende aan W. Broeders, dol is geworden. Men herinnert zich, dat op den 11 den Juli 11. een dolle hond in de nabijheid van dit paard is geweest, zonder evenwel te hebben kunnen nagaan dat het er door is gebeten geworden. De woestheid van dit paard was zóo groot, dat het een gedeelte der weide geheel had Omgewoeld, en de eigenaar, dien het met open mond tegemoetkwam, zich alleen wist te redden door het met een zwaar stuk hout zoodanig op het hoofd te slaan, dat het dood neerviel. (Bred. Ct.) De eigenaar van het «Hotel et Café Francais", aan het Plein te 's-Hage, is op gevoelige wijze teleur gesteld in het vertrouwen in een zijner logés. Gedurende 5 weken had in dit hotel intrek geno men een persoon, zich noemende De Pelser, ingenieur, en zich ook wel eens voor baron uitgevende. Deze persoon trachtte eergisteren met [de noorderzon te ver trekken. De eigenaar van het hotel liet hem echter, nadat hij voorgegeven had een pakje naar den kleeder maker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was hij gebracht door een der artisten van zijn café-concert, en wel een goochelaar, tevens gedachtenlezer, die hem waarschuwde met de woorden: «ge zult zien dat hij vandaag de plaat poetst." Inderdaad zagen de volgers den gewaanden ingenieur naar het Holl. spoorstation gaan, en zocht hij blijk baar den weg om te voet de stad te verlaten. Hierop werd de hulp der politie ingeroepen, die den logeer gast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking gesteld om over de grenzen van dit rijk te worden gebracht. Dr. Soxhlet, aangespoord door de belangrijkheid van het vraagstuk, heeft vergelijkende proeven genomen met het voeden van zuigelingen met koemelk en met moedermelk, waarvan hij de uitkomsten in de Mïm- chener Med. Wochenschrift meedeelt. Hem is gebleken dat noch in de wijze van voeding der koe, noch in het verschil van proc. samenstelling der koemelk en der moedermelk, nadeel ligt voor de voeding der zuige lingen, maar uitsluitend in de zorgeloosheid, waarmede de koemelk wordt verzameld en behandeld. Door onreinheid van den stal en vuil van de koe, door bedorven lucht en bijvoegen van vuil water worden tal van bacteriën in de melk gebracht, die deze bederven en in gisting brengen. Hij acht het daarom noodzakelijk, de schadelijke bestanddeelen door verhitting der melk in gesloten flesschen te dooden en telkens als de melk opnieuw wordt gebruikt, er voor te zorgen dat de rest zuiver blijft. Daardoor is het mogelijk, de melk 3 a 4 weken goed te houden. (N. II. Ct.) Bij de manoeuvres van het le legerkorps in Frankrijk zijn vele gevallen van zonnesteek voorgeko men. Te Capelle zijn 140 zieken en 2 doodenook te Landrecies en Kamerijk zijn ziekenbij Tollignon vielen gedurende een marsch bij 40 graden 2 reser visten dood neer, te Rijssel zes. Te Eelen bij Maaseick wilde een mevrouw van Eindhoven, die bij haar zoon logeerde, zich naar hare slaapkamer begeven, maar vergiste zich in de deuren der woning en viel in den kelder, tengevolge waarvan zij den hals brak en spoedig overleed. Dinsdagavond omstreeks tien uren werden er hevige schokken van aardbeving gevoeld langs de kust van Alabama tot New-York, en sterker nog te Washing ton, Savanach, Richmond, Augusta en Raleigh. Te Augusta telde men tien schokken. In vele steden verliet de verschrikte bevolking hare woningen en kampeerde den geheelen nacht in de open lucht. Te Charleston zijn straten versperd door ingevallen huizen. Op ver scheidene plaatsen in de stad is brand onstaan. Naar men verneemt, moeten er onder de puinhoopen een zestigtal personen zijn omgekomen. Onder de ingezetenen heerscht eene groote paniek. Een later bericht meldt: Charleston is letterlijk in een puinhoop verkeerd. Het is tot dusver niet mogelijk de verliezen te schatten. De telegraphische gemeenschap met aDdere steden is slechts gedeeltelijk hersteld. Drie vierden van de stad zullen noodwendig geheel op nieuw opgebouwd moeten worden. De meeste der gedoode personen zijn negers. De neergestorte hoopen steen en dakpannen, de over den grond verspreide telegraaf- en telephoonnetten beletten alle gemeenschap tusschen sommige deelen der stad. De uit hunne woningen gevluchte bewoners brachten den nacht op straat door. Op verschillende plaatsen brak brand uit en een twintigtal huizen brand den af. De twee grootste kerken zijn ingestort, evenals het politiebureau en eene menigte andere groote ge bouwen. Het aantal personen, die gedood of gewond zijn, wordt opgegeven van 60 tot ongeveer 200. Velen die in hunne huizen opgesloten waren, konden slechts met groote moeite bevrijd worden. De schade wordt begroot op twee millioen dollars, doch een aantal gebouwen staan nog op het invallen. Te New-York werd de schok het duidelijkst ge voeld in de bovenverdiepingen der hoogste gebouwen. Het gaslicht flikkerde, en de vensters rammelden. Schade werd echter niet geleden. De beweging was van een weinig be-Oosten het Noorden tot een weinig be-Westen het Zuiden en duurde telkens, met tusschen- poozen van enkele minuten, verscheidene seconden.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2